CARPOOLEN: verkeersveiligheid gebaat bij minder massaal autogebruik Luxe vakantie? Iets nieuws in huis? Samen rijden, maar met wie? Verdien het met carpoolen Hondetips door Martin Gaus •sssasszs V S'SSSS-fe Honden en kinderen Welke hond past bij mij? Ook uw portemonnee en het milieu varen er wel bij Gevaarlijke situaties Itoeede auto Veilige mobiliteit Carpoolplein Uw vertederende pup leert spelenderwijs Een hond bijt nooit als... Wat te doen bij huidproblemen? Kleineflat, kleine hona: onzin! Goede voeding houdt uw hond fit Laat uw hond nooit s zomers in de auto Uw hond is geen mens 'Baknijd' simpel af te leren .U-v "Uw hond is alles voor u. Troost bij verdriet, blij als u vrolijk bent en altijd in de wolken om u weer terug te zien. Een kame raad door dik en dun dus. Uw hond is daarom belangrijk genoeg Sn®M echt te verdiepen in zijn opvoeding, gezondheid, voeding en verzorging. Op déze pagina geeft niemand minder dan Martin Gaus u wat handige tips om de band met uw hond nog mooier te maken. Carpoolen is sterk in opkomst. Logisch, want er zijn legio voordelen aan verbonden en bijna geen ongemakken. Eigenlijk carpoolen we allemaal wel 'ns. Soms zonder ons dat te realiseren. Denk bijvoorbeeld maar aan het brengen en halen van kinderen naar sportwedstrijden, op familiebezoek gaan of uitgaan. Uit cijfers blijkt dat er in de spits 600.000 mensen samenrijden, terwijl er 300.000 de trein nemen. Carpoolen is handig en verstandig: het scheelt geld, spaart het milieu, vermindert het autoverkeer en bevordert daarmee de verkeersdoorstroming, het is gezelliger dan alleen in de auto zitten en het blijkt ook goed voor de verkeersveiligheid. Tussen 1987 en 1994 is het autogebruik met zo'n 50 procent toegenomen Met als resultaat steeds meer en langere files, meer vertra ging onderweg, problemen met de bereikbaarheid van kan toren en bedrijven. werk, dan zouden alle files in Nederland zijn opgelost. Nu is dit door allerlei prak tische redenen onmogelijk, maar het geeft wel aan dat samenrijden de verkeersdrukte flink kan beperken. Lege stoelen Ook de komende jaren blijft het weg verkeer groeien. Carpoolen is een goed instrument om het fileprobleem te ver minderen. Hoewel in de afgelopen twee jaar het aantal samenrijders in het woon werkverkeer al met 10 procent is toegenomen, tref je in de meeste auto's tijdens de ochtend- en avondspits heel veel lege stoelen aan: naar schatting zo'n zes miljoen(l). Als elke automobilist één dag per week een ander meeneemt naar het Als elke automobilist één dag per week een ander meeneemt naar het werk, dan zou den alle files in Nederland zijn opgelost. Als twee automobilisten gaan samenrijden, scheelt dat één auto op de weg. Bij drie tot vier car poolers kan dat twee tot drie auto's sche len. Ook wie slechts twee keer per week samenrijdt, is al een carpooler. Volgens Veilig Verkeer Nederland lei den minder auto's op de weg ertoe dat er minder gevaarlijke situaties ontstaan en er dus minder kans op ongelukken is. Als het verkeer minder massaal wordt, wordt het dus pok veiliger. Gesloten beurzen Vergeleken met alleenrijders leveren samenrijders iets in op het gebied van individuele vrijheid. Je zit met meer mensen in de auto. Dat betekent afspra ken maken over elkaar ophalen, vertrek tijden, om de beurt rijden, over wel of niet roken onderweg. Dat soort zaken. Daar staat veel tegenover: minder stress, gezelligheid, comfort, kostenbesparing (wie regelmatig carpoolt, houdt honder den guldens per jaar in zijn/haar zak), het gemak van een auto-met-chauffeur in de weken dat u zelf niet rijdt, misschien nog wat werken onderweg, de krant lezen of studeren. Wanneer u met één of meer vaste perso nen samenrijdt, is het handig om het gebruik van de auto's af te wisselen. U kunt dan met gesloten beurzen de kosten verrekenen. Bijkomend voordeel is, dat uw auto zono dig beschikbaar is voor het thuisfront, voor de weekbood- schappen, het ophalen van de kinderen enzo voort. Dat spaart misschien wel die tweede auto uit waaraan u eigen lijk behoefte had. Intussen varen ook het milieu (minder auto's, minder files, min der uitlaatgassen), de economie - door stroming van het verkeer is goed voor de economische bedrijvigheid - en de ver keersveiligheid er wel bij. Veilig Verkeer Nederland verwacht dat als de drukte op de weg afneemt, ook het aantal verkeersongevallen vermindert. Filerijden veroorzaakt namelijk stress en irritatie, wat kan leiden tot een agressie ver rijgedrag. Ook om de tijd in te halen die men in de file verloor, leggen som mige automobilisten een venijniger rijge drag aan de dag dan verstandig is. Anderzijds zijn automobilisten in files minder alert. Zij doen allerlei din gen die niets met auto rijden te maken hebben: de krant lezen, paperassen doornemen, aanteke ningen maken enzo voort. Hierdoor kunnen hachelijke situaties ont staan. Veilig Verkeer Nederland streeft naar veilige mobiliteit. Car poolen en andere vormen van bewuster autogebruik helpen mee om de verkeersveiligheid te bevorderen. Sowieso leveren minder auto's op de weg minder conflictsituaties op, ook tegenover zwakkere verkeers deelnemers. Steeds meer werkge vers stimuleren het samenrijden. Want hoe meer perso neel carpoolt, des te minder parkeerruimte is er nodig. Voor bezoekers en andere doelein den zijn dan meer parkeerplaatsen beschikbaar. Ook is de werkgever de aangewezen instantie om collega's die willen samen rijden met elkaar in contact te brengen, bijvoorbeeld aan de hand van postcodes. Steeds meer bedrijven reser veren dichtbij de bedrijfsin- gang parkeer- ruimte voor samenrijden- de werkne mers, of laten de carpoolers hun volledige reiskostenvergoe ding behouden. Speciaal voor werkgevers is een brochu re over carpoolen geschreven, aan te vra gen bij de Regionale Directie van Rijks waterstaat in de eigen regio. De makkelijkste manier om een meerij-partner terinden, is via directe collega's, vrienden, kennisseh of bi-en. Lukt het niet om langs deze kanalen snel iemand te viden, dan is een oproep in het personeelsblad of op het mdedelin- genbord op het werk of in de buurtsupermarkt vak effec tief. Uit onderzoek blijkt dat de kans groot is dat e iemand in uw omgeving woont, die dezelfde kant uitgaat. U kunt ook een carpool-bure; inschake len, dat voor u op zoek gaat ry iemand die (ongeveer) hetzelfde trajecf[egt Staat u op het punt een vertederend bol letje hondedons te kopen of heeft u er zelfs al een in huis? Dan krijgt u zeker te maken met puppystreken van dat kleine hoopje veel te ruim vel met dat schattige koppie en die pientere oogjes. Door hem oplettend te begeleiden, voedt u uw pup spelender wijs op. Dat doet u als volgt: u geeft een 'bevel' op die momenten dat uw pup ge drag vertoont dat past bij dat bevel. Uw pup gaat zitten? Dan zegt u vlak voordat hij zit gauw 'zit'. Hij loopt naar u toe? Als hij vlak bij u is, zegt u gauw 'hier' en doet heel vrolijk tegen hem zodra hij echt bij u is. Alles gaat lichtvoetig en vrolijk. Uw hondje weet immers nog niets en kan dus eigenlijk ook nog niets fout doen! Wanneer u deze begeleiding, die natuurlijk wel be hoorlijk wat aandacht en tijd van u vraagt, consequent toepast, kent uw hondje met zo'n 3 maanden al heel wat woorden, zo als 'zit', 'af' en 'hier'. Veel meer tips en een complete puppytraining vindt u in het boek Puppymanieren van Martin Gaus 39,50 van uitgeverij Tirion). Tip: wanneer u uw pup met de auto ophaalt, neem dan krantepapier of een keukenrol mee. De meeste puppy's worden namelijk wagenziek, zelfs tijdens een korte rit. Een heel belangrijke regel in de etiquette van honden is dat een mindere altijd naar zijn meerdere gaat. Nooit andersom. De hogergeplaatste hond negeert zijn onder geschikten en laat hun aandacht arrogant over zich heen komen. Dat is heel belang rijk om te weten, want als u dus naar een hond toeloopt, geeft u naar zijn hondse me ning aan dat hij de baas is over u. Hij vindt dat hij dan naar u mag grommen of u zelfs mag bijten als u iets doet wat hem niet be valt. Is uw hond dan vals? Nee, net zo min als u vals bent als u in uw luie stoel zit en uw hond wegstuurt omdat u even rustig de krant wilt lezen. Wat houdt het dan wel in? Dat u in ieder geval uw kinderen moet leren nooit naar een hond toe te lopen en hem niet even een 'kusje' moeten geven als hij in zijn mand ligt. Of naar hem toelopen om hem te aaien. Maak deze regel tot een vast onderdeel van de omgang met uw hond en u hoeft nooit bang te zijn dat uw hond bijt. Wilt u meer weten over het gedrag van honden en hoe u daarmee om moet gaan? Lees dan het boek van Martin Gaus Uw hond gehoorzaam in 10 lessen 39,50 van uitgeverij Thieme). Martin Gaus is de expert op het gebied van honden. Wilt u meer informatie over de cursussen van Martin Gaus? Belt u dan 03200-49104. Leer uw kinderen dat zij nooit met uitgestrekte handen op een vreemde hond moeten toehollen, maar hoog-> stens een vriendelijk lij kende hond aan een gebalde vuist mogen laten snuffelen. Zo voorkomt u dat een hond onverwachts bijt. Sommige kinderen zijn bang voor honden. Hoe lost u dat nu op? Leer uw kinderen dat zij een hond niet recht aankijken. Dat vindt Veel honden hebben te maken met vacht problemen. Ze krabben zich dan regelma tig of ze bijten steeds weer in de vacht. Dit leidt tot haaruitval en uitbreiding van de ontsteking, waarbij uw hond nog heviger gaat bijten en krabben. De kapotte huid raakt dan geïnfecteerd met bacteriën... een vicieuze cirkel dus. Voorkom daarom het krabben van uw hond! Is de aandoening van uw hond nog niet zo erg, dan kunt u zelf aan de slag met insectendodende sprays of shampoos. Wordt de ontsteking erger, gaat u dan naar uw dierenarts. Anders ontstaan er lelijke littekens in de huid van uw hond. De dierenarts schrijft dan een the rapie voor met kalmerings- en ontste- kingsremmende middelen. In het boek U en uw hond 49,50 van Thieme) vindt u duidelijke stap-voor-stap aanwijzingen en schema's om ziekten te herkennen. Het boek biedt u heel veel prak tische aanwijzingen om uw hond gezond en fit te houden. de hond eng. Leg uw kind uit dat een snelle beweging inwerkt op een hond. Laat uw kind nadenken wat hij zou doen wanneer hij een bal ziet rollen. Hij wil hem toch ook zelf pakken? Zo reageert een hond dus op een snel bewegend kind of een voorbij rennend konijn. Breng uw kind begrip bij met voorbeel den die hij begrijpt en de angst verdwijnt vanzelf. Men zegt vaak dat een grote hond niel op een kleine flat hoort. Onzin. Als eer gie kwijt kan gedurende een klein half uurtje, is er echt niets aan de hand. Een grote hond is vaak veel rustiger dan een kleine. In een kleine ruimte, waar misschien ook nog kinderen rondlopen, gaat een grote hond rustig liggen, terwijl een kleine hond vaak actiever en blafferiger reageert op al les wat rond hem heen gebeurt Honden hebben energie nodig. Die ener gie wordt geleverd door eiwitten, koolhy draten en vet. Uw hond heeft dagelijks 25% eiwit nodig, de rest moet bestaan uit plant aardige bestanddelen, dat zijn de kool hydraten en vetten. Hoe minder energie uw hond gebruikt, hoe minder vetten hii no dig heeft. Let u ër wel op dat uw hond eet op een vaste plaats. Heeft uw hond lange oren? Wees dan voorzichtig dat deze tii dens het eten niet in zijn bak hangen Dit veroorzaakt namelijk huidontstekingen Voor dit soort honden zijn er speciale dieoe smalle bakken te koop. Schrokt uw hond zijn eten te haastig naar binnen? Neem dan een bak die 5 tot 10 cen timeter boven de grond staat. Dit dwingt hem de kop hoog te houden en zorgt dat bladert knjgt u een uitgebreide voorlich SaVFr ™dinS> gedrag en rashonden. zorgen. Dit helpt echter niets! De tem hfnnin1" aüt° na|Aelijk binnen een paar minuten al on nt zo'n dikke 40 °C! p Bij zo'n temperatuur stollen de ei witten in het bloed van uw hond Daardoor kriigen de hersenen te web mg bloed en raakt uw hond doorTe- hrek aan zuurs,„tin een shocl(9een Ook uw auto in de schaduw zetten is bijzonder gevaarlijk, want de z0n draait en voor u het weet staat uw auto weer in de zon. s"""uw Laat uw hond 's zomers gewoon nnnit in de auto. Het risico is veel te groot! Wij mensen hebben de gewoonte om onze huisdieren te behandelen alsof het kinde ren zijitfBfti duidelijk voorbeeld is hoe moeiliikSvl^ïf t vinden om onze hond iets te wei^dBcêezwijken we toch voor zijn smekende ohk dan leren we hem in de kort ste tijd bedelen! Hoe u en uw omgeving een prima relatie met uw hond opbouwt door hém juist als hond te behandelen, leest u in Hondemanieren 34,50 uit geverij Thieme). m. Zo kunt u uw hond leren, dat hij niet de postbode moet bijten. Als de pds$bjwë bang is en wegloopt vindt de hond dit'laf. Laat uw hond een paar keer kennismaken met de postbode en u bent van dit probleem af. Geef ook nooit uw hond op zijn kop als hij gromt naar een andere. Daardoor geeft u de ondergeschikte hond gelijk en verstoort u de normale rangorde. Dat kan ertoe lei den dat de honden elkaar na verloop van tijd niet meer kunnen uitstaan! Sommige honden kunnen het niet uit staan als je in de buurt van hun voe derbak of bot komt, laat staan dat je het afpakt. Men zegt dat de 'baas' al- ders is de hond 'vals'. In de natuur is kaars voer afpakken. Hoe vooikomt u dan dat uw hond een dergelijke 'baknijd' ontwikkelt? Laat uw hond eraan wennen om van jongs af aan juist tijdens het eten uw hand in zijn etensbak te steken zonder er iets uit te pakken. Zo leert hij dat u zijn eten niet afpakt. U wilt een hond. Maar ja welk ras past nou bij u? En wilt u een pup of een volwassen hond? Vraagt u zich dan eerst af wat u pre cies van uw toekomstige hond verwacht. Wilt u een hond waarmee ujachttrainin- gen gaat doen? Of bent u op zoek naar een fijne kameraad en wilt u er meteen mee uit wandelen? Dan hebt u meer aan een jonge volwassen hond. Oudere mensen vinden een levendige, speelse pup soms te ver moeiend. Denkt u er aan dat kleine kinde ren vaak gemakkelijk door een grote speelse hond omver worden gelopen? ïn de Tirion Hondengids 39,50) vindt u alle rassen met hun specifieke aard en ei genschappen. Dit maakt uw keuze een stuk gemakkelijker. Heeft u uw keuze gemaakt en de hond aan geschaft? Dan is het natuurlijk leuk om juist alle informatie over juist üw hond te lezen. Zo verzorgt u uw hond natuurlijk het meest optimaal. Van de verschillende honderassen zijn er aparte boekjes. Deze boekjes 29,50 van uitgeverij Thieme) behandelen de opvoe ding, de africhting, het fokken, de verzor ging en het behandelen van ziektes van uw favoriete ras. hogere prijsklasse ligt en/of het aantal kilometers hoger is, wordt de winst gro ter. Ook als u niet elke werkdag samen rijdt, heeft u vaak een flinke meevaller. Woont u niet vlak bij elkaar, mé wel op eikaars route, dan kunt u afs&en Qp een carpoolplein. Er zijn zo'n»o car_ poolpleinen langs de NederlandsVegen, vaak met een overdekt mededngen. bord, telefooncel en fietsenstallinj Wanneer u zich verslaapt, is heierVe- lend als de ander staat te wachti Het boodschappenbörd of de telefooste]t hem of haar in staat een bericht acy te laten. Handig voor beide partijen. Veel carpoolpleinen zijn ook pe^us bereikbaar. Alle carpoolpleinen me,utl voorzieningen staan op de ANWB-ite- kaart van Nederland, die verkrijgb: js via 06-9772, bij de ANWB en bij stations. Carpoolen heeft veel voordelen: minder files, beter voor het milieu en is voor de car poolers financieel aantrekkelijk. Het prettige van samenrijden is dat het comfort u niets extra's kost. Sterker nog: u verdient eraan! Uw financiële voordeel is flink en wordt groter naarmate u met meer mensen carpoolt of verder van uw werk woont. Over welke bedragen spreken we? Dat kunt u piekfijn uitrekenen met de car- pool-rekenschuif. Stel, u woont 30 km van uw werk en legt deze afstand alle werkdagen tweemaal af in een 'gewone auto'. Rijdt u samen met één persoon, dan ver dient u maandelijks zo'n 140 gulden per persoon! Goed voor een jaarlijkse skivakantie of drie cd's per maand. Carpoolt u met meer mensen, dan loopt de winst bij deze afstand op tot circa 190 gulden per persoon. Zitten er dagelijks drie passagiers bij u in de auto, dan verdient ieder plus minus 210 gulden per maand. Een luxere vakantie, iets nieuws in huis, cd's... Naarmate de auto in een

Soester Courant | 1995 | | pagina 30