De gemeente als Sinterklaas 'Grondwater' Soestduinen komt straks uit de Lek Lichte stijging verwacht van waterpeil in het Soesterveen Terugbetaling overschot afvalstoffeninzameling Rondje Raadhuis Pompstation Soest van WMN wordt gesloten Spreekuren Telefoonnummers Agenda Blijvend verzet tegen permanent wonen op terrein Soester Natuurbad Verkeersmaatregelen zijn afhankelijk van nota 'Open Soestdijk' Mijn vraag... WMN 'zoekt' nieuwe bron drinkwater Telefoon 035 - 6093459 6093460 De gemeente Soest betaalt dankzq het feit dat de afvalstoffeninzameling Ledkoper is uitgevallen 50 gulden per huishouden terug. Het tijdstip van L terugbetaling, verzorgd door de REMU -de inning van de afvalstoffen- leffing vindt immers via de energienota plaats- is vastgesteld voor de eer de week van december. Het is dus niet nodig de gemeente te bellen voor informatie over de terugbetaling. een eenmalige actie en vindt daarom alleen in 1995 plaats. De meevaller voor de lagere verwerkingsprijs werkt echter ook door naar 1996. Daarmee is reke ning gehouden bij het vaststellen van de tarieven voor de afval stoffenheffing en het reinigingsrecht. Daarom zullen deze tarieven lager zijn dan in 1995. Hoe gaat de terugbetaling plaatsvin- Omdat de afvalstoffenheffing via de energienota van de REMU wordt geïnd, zal de REMU de terugbeta ling verzorgen, omdat het energie bedrijf goed op de hoogte is wie betaald heeft. Het weet dus ook wie geld terug moet krijgen. Het bedrag van 50 gulden wordt terugbetaald aan degenen die in de maand no vember in het maandelijkse voor schotbedrag de afvalstoffenheffing hebben zitten. Het geld zal in de eerste week van december worden gestort op de bank- of girorekening die bij de REMU bekend is. Degenen van wie geen rekeningnummer bekend is, krijgen een cheque thuis gestuurd. Profiteren bedrijven ook van deze teruggave? Ja, bedrijven die beschikken over een minicontainer van de gemeente krijgen eveneens een bedrag van 50 gulden terug. Dit bedrag zal per aansluiting, waarbij bedragen vóór deze bedrijfscontainers in rekening worden gebracht, worden terugbe taald. Dit gebeurt op dezelfde ma nier als bij particuliere huishoudens is geregeld. Soester huishoudens 50 gul- Iden terugkrijgen is te danken aan het financiële overschot dat bij de afvalstoffeninzameling is ontstaan. is een bedrag van 925.000 gulden overgebleven. Door deze la gere lasten ontstaat een meevaller het gemeentebestuur met jte aan de belastingbetalers te ruggeeft. I Het onvoorzien ontstaan van deze meevaller is het gevolg van: verwerkingskosten oud I papier 150.000,— I - lagere subsidie oud papier i.v.m. e papier prijs in 1995 110.000,- gere hoeveelheden ingezameld I afval in combinatie met lagere ta rieven die aan de gemeente voor de verwerking in rekening worden ge bracht 465.000,- - lagere verwerkingskosten vuilpuin 130.000,-- I - er zijn minder bruine en groene minicontainers aangeschaft omdat er voldoende voorraad was 70.000,-- zodat het in totaal gaat om een i van ƒ925.000,-- Hiernit blijkt ook dat het gescheiden inzamelen van afval wel degelijk zin heeft. Een aantal meevallers zou na melijk niet zijn ontstaan als de ge meente dit afval niet gescheiden aan de verwerkingsbedrijven had kun nen aanbieden. Geldt deze meevaller alleen voor 1995? De terugbetaling van 50 gulden is Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geopend tot 13.30. Het infor matiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Pu bliekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboortenregister, woonruim teverdeling, huursubsidie, voor zieningen voor gehandicapten, vergunningen voor markt- en standplaatsen, zaken met betrek king tot de winkelsluitingswet. Op vrijdagavond is het informa tiecentrum en de afdeling Pu bliekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan ech ter geen zaken regelen die de bur gerlijke stand betreffen. Aanvra gen voor reis- en rijdocumenten kunnen op vrijdagavond wel wor den ingediend maar er geldt geen "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek geopend op dinsdag en donder dag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12 Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefonische afspraak. Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. van Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. Belangrijke telefoonnummers zijn: - 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aangesloten met gemeentelijke informatie over raadsvergaderin gen en dergelijke, maar ook over opgebroken wegen in de ge meente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vragen over afval zoals klein che misch afval(KCA) groente-, fruit en tuinafval enzovoort. Aanmel den van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.25.346 Meldpunt woonom geving (bereikbaar op werkdagen van 8.00 tot 16.00 uur. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opgelost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over mi lieu en groen. Voor noodgevallen telefoon 54.87411 (politie). maandag 4 december, commissie algemene bestuurszaken woensdag 6 december, commis sie milieu en openbare werken donderdag 7 december, commis sie financiën dinsdag 12 december, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn (afwijkende datum, in verband met Sint Nicolaas donderdag 21 december, ge- meen-teraadvergadering Alle vergaderingen worden ge houden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, aanvang 19.30 uur. Meer informatie? Indien u over deze aangelegenheid nog nadere informatie wenst, dan kunt u zich wenden tot de afdeling belastingen in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 in Soest. Deze is telefonisch bereikbaar via het nummer (035) 60 93 508 of (035) 60 93 505. Burgemeester en wethouders zullen zich alle hen ten dienste staande middelen aanwenden om te blijven voorkomen dat er sprake is of gaat worden van permanente bewoning van de appartementen op het terrein van het voormalige Soester Natuur bad aan de Van Weerden Poelman- weg in Soestduinen. Zij geven dit antwoord op de vraag van een bewoonster van de Vos- seveldlaan. De indienster van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt doet de suggestie om het terrein terug te kopen "nu dus absoluut vaststaat dat u niet ak koord gaat met permanente bewo ning op het terrein van het Soester Natuurbad". Het college zegt dat de grond nu eenmaal is verkocht en dat terugkopen niet aan de orde is. Met betrekking tot het zwemmen in Soest heeft een bewoner van de Weegbreestraat gevraagd wanneer er in Soest weer een openlucht natuurbad komt. Burgemeester en wethouders laten hem weten dat hiertoe geen plannen bestaan. Verkeer dat de wijk Klinkveid in zuidoostelijke richting wil verlaten, moet inderdaad een grote omweg maken. Burgemeester en wethou ders beamen dit naar aanleiding van een opmerking hierover van een bewoner van het Klinkveid. De om weg is een gevolg van het feit dat voor veel straten eenrichtings verkeer geldt. Het college wijst de briefschrijver erop dat in de nota 'Open Soestdijk' mogelijkheden zijn aangegeven waardoor de situatie aangepast zou kunnen worden. Eventuele maatre gelen zullen pas worden genomen als hierover op grond van de rappor tage over de hoofdwegenstructuur een besluit is genomen. Een antwoord in dezelfde sfeer ge ven burgemeester en wethouders aan een bewoner van de Beetzlaan. Hij vraagt het college de Waldeck Pyrmontlaan open te stellen en an dere straten om en om in één rich ting. Ook hem antwoorden b. en w. dat het op deze wijze open stellen van de wegen in de wijk Soestdijk is opgenomen in de nota 'Open Soest dijk'. Dit zonder meer toepassen leidt echter tot een toename van de hoeveelheid verkeer in de wijk. Op dit moment wordt de rapportage over de hoofdwegenstructuur in Soest voorbereid. Daarin komt ook de problematiek met betrekking tot het open stellen van wegen in de wijk Soestdijk aan de orde. nazuivering voorzuivermg uiterwaard terugwin put diepinfiltratie put féi- oeverfiltraat verbruiker Schematische weergave van drinkwaterbereiding volgens de OEDI-methode De grondwaterstand in de gemeente Soest zal vanaf het jaar 2000 licht stij gen. "Niet dat je bang moet zijn voor natte voeten -op de meeste plaatsen zul je er niets van merken- maar er zijn gebieden in het Soesterveen, een komgebied, waar de stijging wei consequenties heeft", zegt wethouder R. van Logtenstein, die onder meer milieu in zijn portefeuille heeft. De stijging is een gevolg van het streven naar een Vermindering van de toegestane grondwateronttrek king van 15 procent ten opzichte van 1990. Dat betekent dat het WMN bij een aantal pompstations minder grondwater zal oppompen. Het pompstation Soest (aan de Den Blieklaan) van de drinkwater leverancier, het waterleidingbedrijf Midden-Nederland (WMN), zal zelfs helemaal geen water meer worden opgepompt. Het wordt dan ook gesloten. Op dit moment wordt hier per jaar nog 1,2 miljoen liter water aan de bodem onttrokken. Binnen enkele jaren zal het water leidingbedrijf Midden-Nederland niet meer over voldoende grondwa ter kunnen beschikken. Het bedrijf ziet zich daarom genoodzaakt om voor een deel op een andere vorm van drinkwaterbereiding over te stappen. Een grote operatie, waar voor de verantwoordelijkheid geheel bij het WMN ligt. Dat wil niet zeg gen dat de gemeente afzijdig blijft: "We willen de ontwikkeling en uit voering van het programma op de voet blijven volgen om de conse quenties voor de gemeente te kun nen blijven overzien", aldus wethou der Van Logtenstein. Er is voor gekozen water op te pompen uit de oever van de Lek. De oever fungeert hierbij als een natuurlijk filter. Het gewonnen wa ter (oeverfiltraat) wordt gezuiverd, waarna het opnieuw diep wordt geïnjecteerd in de bodem (diep infiltratie). Het water -het gaat om 10 miljoen kubieke meter op jaar basis vanaf het jaar 2000- wordt vervolgens gepompt naar het gebied van de Utrechtse Heuvelrug. Het meeste daarvan zal geïnjecteerd worden in het gebied bij Soest duinen. Het pompstation daar, aan de Van Weerden Poelmanweg, ont trekt nu op jaarbasis 9 miljoen liter water aan de bodem. Straks wordt dat, dankzij de 10 miljoen uit infil tratie, 19 miljoen liter. Doordat het pompstation Soest dicht gaat, wordt jaarlijks 1,2 miljoen liter grondwa ter bespaard. De 19 miljoen liter die in Soestduinen wordt gewonnen, wordt nagezuiverd tot drinkwater- kwaliteit en vervolgens gedistribu eerd naar de afnemers. Het principe komt erop neer dat de bestaande hoeveelheid grondwater wordt aan gevuld en vermengd met gezuiverd oppervlaktewater. In feite is er dan sprake van oppervlaktewaterwin ning met kenmerken Van-grond waterwinning. Poldertje "De maatregelen hebben effect op het gebied in Soestduinen in die zin dat de grondwaterstand wordt beïn vloed", zegt wethouder Van Logten stein. "Dat is prettig voor de natuur, het komt het milieu ten goede, maar het kan bijvoorbeeld voor het hand haven van het waterpeil gevolgen hebben. Niet dat we problemen voorzien, en we zullen het allemaal best in de hand kunnen houden, maar het zou zo kunnen zijn dat het bewoonde gedeelte van het Soester veen wellicht een bemalen gebied zal moeten blijven. Dat gebied moet beschouwd worden als een soort poldertje. In het verleden hebben we wel eens de hoop gehad dat we het gebied onder vrij verval zouden kunnen laten afwateren, maar die kans neemt af naarmate de grond waterstand in de omgeving, al is het maar een fractie, omhoog gaat". Het is nog niet bekend of de plan nen van het WMN, waarvan de uit voering naar schatting 130 miljoen gulden gaat kosten, financiële gevol gen heeft voor de gemeente. Deze zullen zoveel mogelijk aan het WMN worden doorberekend. "We blijven de ontwikkelingen volgen om deze goed te kunnen begeleiden en erop te kunnen inspelen. In feite willen we de eventuele zorg wegne men die door het verkeerd interpre teren van de plannen zou kunnen worden opgeroepen", aldus Van Logtenstein. Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen voor vrijdag 24 november aan Staf voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Met de ruim 80 miljard liter drinkwater die het Waterleiding bedrijf Midden-Nederland (WMN) per jaar produceert, voorziet het bedrijf in de behoefte van onge veer 1,2 miljoen mensen. Het water wordt aan de bodem ont trokken, want de kwaliteit ervan is doorgaans beter dan van op pervlaktewater. Daardoor kan een minder ingewikkelde (en dus goedkopere) zuivering worden toegepast dan bij de drinkwater bereiding uit oppervlaktewater. Bovendien ontstaat er bij de zui vering van grondwater minder (milieu)belastend afvalslib. De voorraad voor de bereiding van drinkwater geschikt grond water is echter beperkt. Daarom is eenderde van de Nederlandse bevolking aangewezen op opper vlaktewater. Het WMN verkeert tot nu toe in de gelukkige om standigheid van het uitsluitend van grondwater gebruik kon ma ken. Dat zal in de toekomst he laas veranderen. Net zoals elders is ook in de provincie Utrecht op sommige plekken zoals op de flanken van de Utrechtse Heuvel rug- 'verdroging' gesignaleerd. Het gevolg van die verdroging is schade aan de natuur. Omdat die ver-droging actief bestreden moet worden, heeft de rijksoverheid bepaald, dat de grondwater winning aanzienlijk moet worden teruggedrongen en dat daarvoor in de plaats op oppervlaktewater winning moet worden overge stapt. Een vermindering van 15 procent grondwaterwinning betekent voor het WMN dat in het jaar 2000 ongeveer 9 miljoen kubieke meter grondwater minder be schikbaar zal zijn voor drinkwa terbereiding. Daarnaast verwacht het WMN dat het drinkwaterverbruik in de provincie nog zal toenemen met ongeveer 6 miljoen kubieke me ter per jaar. In totaal zal het WMN dus over een nieuwe bron voor drinkwa terbereiding moeten beschikken van ongeveer 15 miljoen kubieke meter per jaar. Om dit te berei ken kan het niet buiten het inzet ten van oppervlaktewater. De ri vier de Lek is uitgekozen als 'le verancier' daarvan. Welke gevolgen dit heeft voor de gemeente Soest, leest u in bij gaand artikel. Laatste nieuws: Zwarte Piet heeft de zak gekregen. Is er al eens aan gedacht om het winkelcentrum Van Weedestraat naar de polder te verplaatsen? Ossendam: weg. Saunaadje. Heeft zo'n sauna niet zelf een koud douche of is die van de gemeente een extraatje? Gehoord in het gemeentehuis: Ais Op 't Hoogt over je schrijft, sta je in een goed blaadje. Bibliotheek: straks alleen nog pro vinciale fopcenten. Rob Wiegers: proefballonnetje in de polder. Als ze Radio Soest nu eens presentiegeld geven in plaats van subsidie. Geen stroom voor visboer in Over- hees: moet-ie maar een sidderaal gaan vangen. Inbraak bij naturisten. De politie sluit uit dat de dader onder de zakkenroliers moet worden ge zocht. Lindenhof: Vahstalinistische tijd voorbij. Kun je nu bij Aqua Indoor ook in het geld zwemmen? Koffiestrop. Wie van de Drie: - Soest verwijdert hinderlijk groen - Soest wordt hinderlijk ontgroend - Wordt Groen Soest hinderlijk? Ook in Soesterberg meer blauw op straat: zouden de Amerikanen te rugkomen? Advertentie: Donker brillen. Maar daar heb je toch alleen in de zomer wat aan? In deze tijd worden veel Soesters griepprikkelbaar. Wie zal nu voor al dat Sinterklaas- gedoe in Soest de Zwarte Piet toe gespeeld krijgen? Die graffiti-spuiters in Overhees zijn niet langer meer van onbespo ten gedrag. Zou rector Mulder van het Grift- iand College zelf ook tot de conclu sie gekomen zijn dat het tijd wordt voor een frisse Wind door de school?

Soester Courant | 1995 | | pagina 33