SiPS Eeuwenoud pad niet verbreden voorkomt aantasten houtwallen Gemeente wil af van 'ratjetoe' aan erfscheidingen Veivoersveigoedingen op grond van Wet Voorzieningen Gehandicapten Bouw deN< Infon bouw Ookdt Optreden Luchtmachtkapel op 15 december in Soest Welstandscommissie toetst voortaan bij incidentele nieuwbouw of verbouw B. en W. over fiets/voetpad Dorpsstreek in Aanmeld WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 OP THOOGT PAGINA? Corrigerend optreden tegen (brom)fietsen op het trottoir <j o mm H li WOENSDAG 15 De Kapel van de Koninklijke Luchtmacht geeft op vrijdag 15 december 's avonds om acht uur een concert in sporthal Beukendal. Het wordt door de Koninklijke Luchtmacht aan de bevolking van Soest aangeboden als good- will-concert na de 'verhuizing' van de Kapel van Nijmegen naar Soesterberg. Daar hebben de musici onderdak gevonden in het voormalige schoolgebouw op wat vroeger Camp New Amsterdam heette, het Amerikaanse deel van de vliegbasis. Hoewel een goodwill-concert is, hebben burgemeester en wethouders beslo ten een entreeprijs te heffen. De opbrengst wordt bestemd aan een nog aan te wijzen goed doel in de gemeente. Hierover zal later meer informatie wor den gegeven. De Luchtmachtkapel heeft een programma samengesteld in 'wintersfeer'. Daarbij is ook een aantal kerstsongs, zoals Christmas Spirit, Sleighride, Stille Nacht en De herdertjes lagen bij nachte. Tijdens het concert treden in een aantal nummers solisten op. Het vorige optreden van de Kapel in Soest dateert van enkele jaren geleden. Toen trok het zowel in sporthal Beukendal als de Petrus en Pauluskerk een 'volle bak'. Verwacht wordt dat dit nu niet anders zal zijn, temeer omdat de opbrengst naar een goed doel gaat. Eind deze maand, begin december, volgen in de plaatselijke media nadere berichten. Liefhebbers van instrumentale muziek kunnen de datum van 15 december alvast in hun agenda noteren. Op de foto een deel van de Luchtmachtkapel. Maak het nu te smalle fietspad Dorpsstreek breder; in de duinen, beeld de route naar het medisch centrum Molendael, zijn de tietspa e zeer slecht en te smal; de conditie van het wegdek van de Wieksloterweg is zeer slecht; de weg is bovendien levensgevaarlijk door al het sluipverkee weggebruikers zullen met elkaar re kening moeten houden. Een ver breding zou het pad een sterke verkeersfunctie geven en tot een snelheidsverhoging van het fiets- verkeer leiden. Dit zou ten koste gaan van de oorspronkelijke recrea tieve functie en bovendien een aan tasting betekenen van de landschap pelijke waarde. bos langs de gehele Wiekslotenvei een schelpenfietspad ligt. Dit pad jj uitstekend te berijden en ook zeer veilig. Naar aanleiding van de brief met deze opmerkingen van een bewoner van de Wieksloterweg oostzijde la ten burgemeester en wethouders weten dat het voet/fietspad Dorps streek op bepaalde momenten in derdaad zeer intensief wordt ge bruikt. Deze aantrekkelijke verbin ding is ingepast tussen de begroei ing van dit eeuwenoude pad. Het gedeelte door de bebouwing van de wijk Overhees kan niet verbreed worden zonder aantasting van de houtwallen langs het pad. Verbreding van het gedeelte buiten de bebouwing zou het pad twee ver schillende kenmerken geven. Wel is het zo dat de paal die middenop dit gedeelte van het pad staat om autoverkeer te voorkomen, beter vervangen kan worden door twee palen ter weerszijden van het pad. Het komt regelmatig voor dat achter elkaar rijdende fietsers de paal nu te laat of niet opmerken, aldus burgemeester en wethouders. Overigens is het de vraag of een verbreding gewenst is. Het pad wordt door zowel fietsers als voet gangers gebruikt. Beide categorieën Met betrekking tot de fietspaden in het buitengebied kondigen burge meester en wethouders aan dat de gemeenteraad in december een voorstel behandelt over het onder houd van fietspaden. Wieksloterweg Op de Wieksloterweg zijn volgens burgemeester en wethouders alleen de versmallingen aan onderhoud toe. De asfaltverharding is nog steeds goed. Aan de kleine breedte van de weg valt weinig te doen; meer ruimte is er eenvoudig niet, aldus het college. Overigens wijst het de briefschrijver erop dat in het Is het terwille van ouderen mogelijk om alle (brom)fietsers, inclusief de moeders met een kind voor- of ach terop, die op het trottoir rijden een forse bekeuring te geven. Met deze vraag heeft een bewoner van de Kamperfoeliestraat zich door mid del van de vragenbon in Op 't Hoogt tot burgemeester en wethou ders gericht. Het college antwoordt hem dat aan de rayonchef van de politie ge vraagd is op het verboden gebruik van het trottoir door (brom)fietsers toezicht te laten houden door de politiesurveillanten. B. en w. denken daarbij echter niet in de eerste plaats denken aan het geven van een pro ces-verbaal, Zij geven de voorkeur aan corrigerend optreden door pra ten en dergelijke, wat naar hun me ning zeker effect kan hebben. Een aantal erfscheidingen langs de openbare weg is door het afwijkend karakter zoals aard, vorm en hoogte het gemeentebestuur een doom in het oog. Ze doen soms afbreuk aan de omgeving en kunnen zelfs het aanzien van een woning en de directe omgeving ervan drastisch veranderen. In uit zonderlijke gevallen kunnen ze zelfs het totale karakter en de kwaliteit van een straat aantasten. Burgemeester en wethouders hebben in de beleids notitie 'Schuttingtaal' aangegeven hoe zij vinden dat een ongewenste situa tie moet worden voorkomen. De commissie ruimtelijke ordening is het hiermee eens. Het betekent dus dat 'Schuttingtaal' voortaan uitgangspunt is van het nieuwe beleid. Nieuwe aanvragen voor het plaatsen van een erf- scheiding worden aan dit beleid getoetst. Bij incidentele nieuwbouw of verbouw bekijkt de welstandscommissie de aanvraag. Opvallend is het volgens 'Schutting taal' dat bewoners steeds minder ge bruik maken van beplantingen, maar in toenemende mate schuttin gen, schermen en hekken plaatsen. Dit is mede een gevolg van de stij gende behoefte aan privacy alsmede het gevarieerde aanbod aan erf scheidingen door bouwmarkten. Door deze ontwikkelingen is in de loop der jaren in Soest een ratjetoe aan erfscheidingen ontstaan, die bovendien vaak niet voldoen aan de regels die daarvoor gelden. Soest kende geen specifiek wel- standsbeleid ten aanzien van erf scheidingen in de openbare ruimte. Een kwaliteitsimpuls was niet aan wezig. Burgemeester en wethouders vinden het van belang verdere aan tasting van de openbare ruimte te voorkomen en een oplossing te vin- den voor de problemen zoals die zich voordoen, voor zover dit al thans juridisch mogelijk is. Voortaan wordt beter dan voorheen gekeken naar de stedebouwkundige en es thetische kwaliteit van erfscheidin gen langs de openbare weg. Dit moet leiden tot een architectonisch en evenwichtig beleid ten aanzien van erfscheidingen. Voorstellen Met betrekking tot nieuwe woning bouwprojecten wordt in de pro gramma's van eisen en project overeenkomsten de eis vastgelegd dat er bij het indienen van de plan nen ook een ontwerp voor erf scheidingen langs openbare wegen wordt ingediend. Het gaat daarbij in eerste instantie om erfscheidingen die hoger zijn dan 1 meter op beeld bepalende plaatsen in het plan gebied. Verder moet in ontwerpen van verkavelingsplannen ten behoeve van woningbouw worden aangege ven waar erfscheidingen gewenst zijn en tot welke maximale hoogte. Dit betekent niet alleen duidelijk heid voor de architect die de verka veling nader moet uitwerken, maar ook voor de (latere) kopers/bewo ners. Tenslotte zal een voorbeeldkrant met betrekking tot erfscheidingen worden uitgegeven. Dit is een bro chure waarin door middel van foto's en tekeningen wordt aangegeven welke erfscheidingen esthetisch aan vaardbaar zijn en welke niet. Handhavingsprobleem Op grond van de Woningwet is het niet toegestaan zonder vergunning erfscheidingen te bouwen hoger dan 1 meter vóór de naar de weg ge keerde gevels. Deze bepaling is in het bijzonder bij hoekhuizen steeds vaker overtreden, zodat er sprake is van een vrij omvangrijk handha- De informatie over de zes gescha- ke.de woningen die het Soester ^e^door ^-ch~bmeau bouwbedrijf G. W. van de Grift gaat bouwen aan de Beukenlaan nabij de Molenstraat, wordt verstrekt door het makelaarskantoor Schoeman aan de Middelwijkstraat. De ge meente staat hier buiten. Zij die be langstelling hebben, moeten zich dan ook rechtstreeks met Schoe man in verbinding stellen. De bouw begint volgens planning in januari/februari volgend jaar. De verkoopprijzen variëren van 465.000 tot 535.000 gulden vrij op naam. Ze worden gebouwd op kavels die tus sen de 280 en 530 vierkante meter groot zijn. De zes geschakelde huizen zijn ont- Abken b.v. in Nieuwegein. De inde ling ziet er als volgt uit: royale woonkamer/keuken, garage van binnenuit bereikbaar. Verdieping: vier slaapkamers, royale badkamer met apart tweede toilet. Zolder: technische ruimte met bergruimte. vingsprobleem. In de notitie is een nieuwe stedebouwkundige regeling uitgewerkt, die een oplossing moet bieden voor percelen die direct grenzen aan een weg; hiertoe be hoort ook het fiets- of voetpad. De notitie gaat alleen in op erf scheidingen die gebouwd worden op de grens van privé-tuinen en de openbare weg. Dit omdat alle ove rige erfscheidingen in het kader van de Woningwet onder de categorie 'vergunningvrije bouwwerken' val len. Hiervoor geldt dus geen ge meentelijke toetsing. Sinds de mensen behoefte hebben aan (meer) privacy, werden begin jaren zeventig steeds meer prefab- erfscheidingen geplaatst die vanaf dat moment in sterke mate de kwa liteit en belevingswaarde van een straat, woonbuurt of wijk gingen bepalen. Ook beplanting met groen (coniferen) kwam in de mode. Deze ontwikkeling leidde er evenwel toe dat de beeldkwaliteit werd verstoord van woonwijken en buurten met in de regel goede architectuur, sfeer en kwaliteit. Vooral in nieuwbouwwij ken zijn hiervan direct in het oog vallende voorbeelden te vinden. Bewoners blijken 'vrij' te willen zit ten in hun tuin. Dit leidt dan in de regel tot aanschaf van relatief goed kope en vrij snel plaatsbare houten schuttingen en schermen. Hierbij is vaak geen sprake van opzet of non chalance, maar eerder van onbe kendheid met de mogelijkheden dat het ook anders kan met behoud van kwaliteit. Wettelijk kader Op grond van de Woningwet is het niet toegestaan zonder vergunning erfscheidingen hoger dan 1 meter te bouwen vóór de naar de weg ge keerde gevels van een woning. Dit geldt overigens niet voor beplantin gen zoals hagen. Bij hoek- en eind- woningen geldt daarbij voor wat betreft de zijgevels dezelfde regelge ving. Op grond hiervan is het ook niet toegestaan bij woningen waar bij de voor- en achtergevels gericht zijn naar een weg zonder vergun ning erfscheidingen hoger dan 1 meter direct langs deze weg te bou wen. Deze regels zijn ingesteld om be langrijk geachte (stedebouwkun dige) condities te beschermen. Be halve een verstoring van de visuele waarde van een openbare ruimte kunnen erfscheidingen namelijk: - de beeldkwaliteit van een buurt of straat onaanvaardbaar aantasten; - de breedte van een straat(profiel) onaanvaardbaar vernauwen; - de visuele oriëntatie van een wo ning op de straat te veel verbreken; - beeldverstorend werken ten op zichte van de architectuur van de omliggende bebouwing; - de sociale- en verkeersveiligheid in gevaar brengen; - cultuur-historische en/of land schappelijke waarden aantasten. Medewerking In het nieuwe beleid blijven de gel dende regels van kracht, zij het dat daarin de mogelijkheid is geschapen om in bepaalde situaties medewer king te verlenen aan het aanbrengen van afwijkende erfscheidingen. Dit geldt alleen indien deze het stede bouwkundig beeld, de sociale- en verkeersveiligheid en eventueel be staande cultuur-historische waarden niet aantasten. Daarom wordt voortaan de vol gende beleidslijn gevolgd: Mede werking kan worden verleend aan het plaatsen van erfscheidingen tot een hoogte van maximaal 2 meter op hoekpercelen en in situaties waaraan percelen grenzen aan een weg, indien dit aanvaardbaar is met het oog op: - het stedebouwkundig beeld; - de sociale- en verkeersveiligheid; - eventueel aanwezige cultuur-histo rische en/of landschappelijke waar den. Welstandscommissie Aan de architectonische kwaliteit van woningen, vrijstaand of in projectvorm, wordt de laatste jaren steeds meer aandacht geschonken. Dit is een gunstige ontwikkeling, die verder uitgebouwd moet worden, vinden burgemeester en wethou ders. Bij incidentele nieuwbouw of verbouw van enige omvang zal de welstandscommissie daarom na drukkelijk gaan meewegen of een bij de architectuur van de woning passende erfscheiding gewenst is. Verder zal deze commissie voortaan bij de beoordeling van nieuwe wo ningbouw en eventuele renovatie projecten een oordeel geven over passende erfscheidingen. De afgelopen jaren is een groot aan tal erfscheidingen clandestien ge plaatst. Een gedeelte ervan staat er al een aantal jaren, zodat de ge meente daartegen misschien niet meer kan optreden. Waar het moge lijk is om nog iets aan de clandes tiene situatie te doen, zal niet anders worden gehandeld dan tot nu toe gebruikelijk is. Er zal dus geen pardonregeling gaan gelden voor bestaande gevallen. Wel zal bij de afweging om al dan niet bestuurs dwang toe te passen het nieuwe be leid worden betrokken. Het verkleinen van het handha vingsprobleem is één van de doel stellingen van dit beleid. Wanneer het lukt om deze doelstelling te ha len, zal het aantal clandestien ge plaatste erfscheidingen afnemen. Mocht desondanks zonder de ver eiste vergunning een erfscheiding in strijd met het beleid worden ge plaatst, dan zal het gemeentebestuur niet schromen hiertegen door mid del van bestuursdwang op te treden. Op grond van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten verstrekt de ge meente vervoerskostenvergoedin gen in de vorm van een financiële vergoeding voor het gebruik van een taxi of voor het gebruik van een ei gen auto. Deze vergoedingen zijn bestemd voor personen die zichzelf vanwege een vervoersbeperking niet met het openbaar vervoer kun nen verplaatsen. De bedoeling van dit artikel is dui delijk maken dat de Wet Voorzie ningen gehandicapten niet alleen is bedoeld voor personen die gebruik maken van een rolstoel. Voor rolstoelgebruikers geldt helaas dat de handicap zichtbaar is. De meeste inwoners van Nederland hebben een of meerdere handicaps, denk hierbij maar eens aan het aantal per sonen dat een bril of contactlenzen draagt. Voor hen geldt dat zij een visuele handicap hebben. Immers, zonder deze bril is het gezichtsver mogen duidelijk minder. Zoals hierboven reeds is vermeld kunnen degenen die niet gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer voor een vervoerskosten vergoeding op grond van de Wet Voorzieningen Gehandicapten in aanmerking komen. Het is dus mo gelijk dat iemand binnen de woning en in de directe nabijheid van de woning geen beperkingen onder vindt. Traplopen is geen probleem en de winkel voor de dagelijkse boodschappen is verderop in de straat. Winkelen in een andere ge meente geeft echter meer proble men omdat de bushalte niet in een keer bereikt kan worden. Voordat de bushalte is bereikt moet een of meerder keren gestopt worden om uit te rusten. Voor de hierboven geschetste situa tie geldt dat een beroep gedaan kan worden op de Wet Voorzieningen Gehandicapten. De vergoeding en de voorwaarden De maximale vergoeding voor het gebruik van een taxi of eigen auto bedraagt 237 gulden per maand. De maximale vergoeding wordt alleen verstrekt aan die personen van wie het (gezinsinkomen lager is dan 15 keer de bijstandsnorm. Is het inko men hoger dan 1,5 keer de bijstandsnorm, dan wordt de ver goeding gekort met dat gedeelte van het inkomen dat de hiervoor ver melde inkomensnorm overschrijdt. Dit is de zogenoemde GLIJ DENDE SCHAAL. De aanvraag Voordat een aanvraag voor een vervoerskostenvergoeding in.behan- deling wordt genomen dient'u eerst een aanvraagformulier in te vullen en dit formulier bij de afdeling pubhekszaken in te leveren. U mag dit aanvraagformulier uiteraard ook per post toezenden. Als bijlage bij het aanvraagformulier dient u uw inkomensgegevens te overleggen. De gemeente kijkt vervolgens of het aanvraagformulier correct is inge vuld en is voorzien van de bijbeho rende bijlagen. Als het formulier correct is inge vuld, verzendt de gemeente het aanvraagformulier binnen twee werkdagen naar de Gewestelijke Geneeskundige Dienst te Amers foort (GGD). De GGD beoordeelt voor de gemeente of u medisch ge zien voor een vervoerskostenver goeding in aanmerking komt. De GGD roept u op voor een me dische keuring. Omdat niet iedereen in staat is om naar Amersfoort te reizen voor een keuring is het mo gelijk dat de GGD deze keuring bij u thuis plaats laat vinden. De GGD zal vervolgens aan de ge meente een medisch advies toezen den. De gemeente heeft met de GGD de afspraak gemaakt dat het medisch advies binnen twee weken wordt toegezonden. Uiteraard kun nen zich omstandigheden voordoen dat de GGD niet aan de gestelde termijn kan voldoen. Nadat de gemeente het medisch ad vies heeft ontvangen zal zij een be schikking maken waarin de hoogte van de vervoerskostenvergoeding is vermeld. Voor 80 procent van de aanvragen geldt dat u binnen vier weken na de aanvraag een beschikking van de gemeente ontvangt. Indien u een vervoerskostenvergoe- ding wilt aanvragen, kunt u hiervoor een aanvraagformulier aanvragen bij afdeling publiekszaken, dagelijks van 8.30 - 13.30 uur, tel. (035) 60 93 411. Het bouwbedrijf G. W. in Soest is samen architectenbureau Inl Woudenberg verantwoo het bouwplan voor 58 het bestemmingsplan I Eng. De ontwikkeling vs mogelijk geworden dc plaatsing van het trans gebr. Beijer naar het nii trieterrein Zuidergrachl rigens afhankelijk van gen van alle vergunning De bouw zal naar v< vooral ook met het oog krijgen van de benodig ningen, op z'n vroegst ii van 1996 kunnen begin dan ook nog niet moge al als gegadigde voor woningen te laten i Geïnteresseerden kunn verwege volgend jaar, n: vakantie, laten weten c een woning in dit gebied Het zand-, grond- en bedrijf Beijer aan de Be heeft vergaande plannei huizen naar het indu! Zuidergracht. Voor het t het bedrijf nu nog zit e grenzend terrein dat lo de Chalonhof is een vei plan ontworpen voor di woningen. In dit plan langzaam verkeer een i nomen die de verbindii brengt tussen de Waldec laan en de Verlengde r Daardoor wordt de bestï over de Lazarusberg d ken. De meerderheid vi missie ruimtelijke ordi keer en welzijn is met koord gegaan. Vervolgei bouwbedrijf Van de G met het architectenbureï bouwplan voor het gebi keld. Het omvat 58 won De laatste weken zijn ze reinigingsdienst die het soms een gevaarlijk kar de mensen worden som! hij bedoelt daarmee dat de overall rijdt. Dat is p ze nota bene boor hen b zichtbaar door de kledii strepen. In deze tijd van verzamelen van blad, m Ze werken met draa£ blazers, want vegen is e: meer bij. Ze blazen in d ze actief zijn zo'n 200 to elkaar. Hen mobiele voert het af naar een bet dat het verwerkt tot con voor wordt een specis toegepast; aan het blac voorbeeld zand toegevo het mengsel door het ro van de bladeren wordt compost van goede kw; Vegen is er dus allang n Juist daardoor is het n het blad tot compost te Dat kan niet als er wo omdat. Daarbij komt afval mee dat niet ges< compostering, zoals g wegdek, olie en rut slijpsel. "Natuurlijk zit t hoopjes geblazen blad afval, maar dat is lang delijk als het afval d wordt meegenomen", man. De bladeren won eerst nog gezeefd vooi composthoop gaan. E het voor composteri schikte afval eruit geh; De duur van het werk blazers is altijd onv "Soms verliezen de boi in een korte periode e gin december klaar, n °ok voor dat we no door moeten gaan". L het een noodzakelijk zoveel mogelijk bladv: maakt, "want in comb beetje vochtigheid, r veroorzaken boombla hjke situaties. De renr

Soester Courant | 1995 | | pagina 34