1 Bouw van 58 woningen op de Noordelijke Eng Aanmeldenpas volgend jaar mogelijk Weggebruiker zou meer respect moeten hebben voor de bladblazers J. K. Tupker, beheerder bos, natuur en landschap, beëdigd als opsporingsambtenaar *2 zeer WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 3 en Indelingen Stimuleringspremie bij aannemen van werk in deeltijd Straatnaambordjes Valeriaanstraat BS3 I ï&'&i. Problemen overhangend groen worden zo snel mogelijk opgelost Nieuwe lampen voor verwijsborden weg id is ïlijk de ch- een eze de lid- 't ou- Hel bouwbedrijf G. W. van de Grift in Soest is samen met het „thitectenbureau Inbo bna in ifcudenberg verantwoordelijk voor bel bouwplan voor 58 woningen in bel bestemmingsplan Noordelijke Eng, De ontwikkeling van dit plan is mogelijk geworden door de ver plaatsing van het transportbedrijf gebr. Beijer naar het nieuwe indus- trieterrein Zuidergracht. Dit is ove rigens afhankelijk van het verkrij gen van alle vergunningen. De bouw zal naar verwachting, vooral ook met het oog op het ver krijgen van de benodigde vergun ningen, op z'n vroegst in het najaar van 1996 kunnen beginnen. Het is dan ook nog niet mogelijk zich nu al als gegadigde voor één van de woningen te laten inschrijven. Geïnteresseerden kunnen pas hal verwege volgend jaar, na de zomer vakantie, laten weten dat zij voor een woning in dit gebied in aanmer king willen komen. Dat is ook het moment waarop de verkoop- procedure start. Nadere informatie hierover volgt naar alle waarschijn lijkheid in de uitgave van juni 1996 van Op 't Hoogt. Weliswaar worden binnenkort voorlichtingsavonden gehouden, maar die zijn uitsluitend bestemd voor buurtbewoners en bedoeld om hen in een zo vroeg mogelijk sta dium te informeren over het bouw plan. Het bouwplan wordt gerealiseerd op gemeentegrond en op grond van de gebr. Beijer en twee particuliere ei genaren, Lanser en Van Barneveld. Het bouwplan bestaat uit 19 goed kope eengezinswoningen, 20 duur dere patiowoningen en 19 vrije- sectorwoningen van het type 2 on der 1 kap/vrijstaand. De 19 goedkope woningen zijn be doeld voor starters. De gemeente zorgt voor de toewijzing. De prijs klasse van deze huizen ligt rond de 200.000 gulden. De indeling van de woningen is beneden een hal, woon kamer en keuken. Op de verdieping drie slaapkamers en een zolder. De 20 duurdere woningen in de prijsklasse rond de 400.000 gulden zijn bestemd voor ouderen. Ook deze woningen worden door de ge meente toegewezen. Ze bestaan uit een woonkamer, patio, garage, slaapkamer/badk,amer op de be gane. Op de verdieping zijn twee slaapkamers. De prijs van de 19 vrije-sector- woningen van het type 2 onder 1 kap en vrijstaand, ligt tussen de 500.000 2 onder 1 kap) en 750.000 (vrijstaand) gulden. Deze huizen worden door Van de Grift verkocht, volgens regels van de ge meente. De indeling is beneden: hal, woonkamer keuken, en boven drie slaapkamers en badkamer. Bo vendien is er een royale zolder. :nsaa&" Voor alle verkoopprijzen geldt: vrij op naam. Nabij het bouwplan wordt een ter rein beschikbaar gesteld met de be doeling dat hier een park wordt aangelegd met eventueel ecologi sche gewassen. Dit zal gaan in overleg met de ge meente. Tevens komt er een route voor het langzame verkeer (fietsers en voet gangers) over de noordelijke Eng, vanaf de Lazarusberg naar het ge meentehuis. Het zand-, grond- en container- bedrijf Beijer aan de Beukenlaan 7 heeft vergaande plannen om te ver huizen naar het industrieterrein Zuidergracht. Voor het terrein waar het bedrijf nu nog zit en een aan grenzend terrein dat loopt tot aan de Chalonhof is een verkavelings plan ontworpen voor de bouw van woningen. In dit plan is voor het langzaam verkeer een route opge nomen die de verbinding tot stand brengt tussen de Waldeck Pyrmont- laan en de Verlengde Talmalaan. Daardoor wordt de bestaande route over de Lazarusberg doorgetrok ken. De meerderheid van de com missie ruimtelijke ordening, ver keer en welzijn is met dit plan ak koord gegaan. Vervolgens heeft het bouwbedrijf Van de Grift samen met het architectenbureau Inbo een bouwplan voor het gebied ontwik keld. Het omvat 58 woningen. Op woensdag 29 november wordt over het plan een informatie/in spraakavond gehouden in de raads zaal van het gemeentehuis aan de Raadhuisplein, aanvang 19.30 uur. In deze bijeenkomst licht een verte genwoordiger van het architec-ten- bureau de plannen nader toe. Te vens is er gelegenheid tot het stellen van vragen en maken van opmer kingen. Overigens kan men tot en met 14 december bij het college van burgemeester en wethouders schrif telijke reacties indienen. Tot deze datum blijven de tekeningen van het bouwplan ter inzage liggen in het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Omdat het bouwplan niet in over eenstemming is met het bestem mingsplan Noordelijke Eng, is het noodzakelijk om voor het verlenen van de bouwvergunning een vrijstel lingsprocedure te volgen op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Na het ver werken van de reacties wordt het plan naar verwachting eind februari 1996 officieel gepubliceerd. Iedereen wordt dan in de gelegen heid gesteld een schriftelijke beden king in te dienen. Indien burge meester en wethouders een bouw vergunning willen verlenen, zullen zij bij het college van gedeputeerde staten een zogeheten verklaring van geen bezwaar aanvragen. Na afgifte hiervan kan het college van burge meester en wethouders de vergun ning verlenen. Het is verder noodzakelijk het be stemmingsplan Noordelijke Eng aan te passen. Zodra het ontwerp van het bestemmingsplan gereed is, wordt hierover een informatie/ inspraakavond gehouden. Het is de bedoeling deze avond te organiseren op het moment dat het bouwplan officieel ter inzage ligt. Een bewoonster van de Schaep- manstraat reageert op het artikel in de vorige Op 't Hoogt onder de kop Daarin zegt Wibo Rip, hoofd so ciale dienstverlening onder meer: "In principe worden de verdiensten van iemand die werkt op de bijstandsuitkering gekort". Zij stelt dat het niet terecht is om te spreken van 'in principe'. Sinds 1 juli geldt namelijk dat het volledige bedrag van iemands verdiensten wordt ge kort op de bijstandsuitkering. Bur gemeester en wethouders geven de briefschrijfster daarin gelijk, met uit zondering uiteraard waar het de kin derbijslag, huursubsidie etc. betreft. Echter, aldus b. en w., naast deze volledige verrekening met de bij standsuitkering van inkomsten uit deeltijdwerk, bestaat er een regeling stiumleringspremie. Deze is ervoor bedoeld om mensen die langere tijd werkloos zijn en beperkt in hun kansen op de arbeidsmarkt, een steuntje in de rug te geven indien zijn deeltijdwerk aannemen. Deze premie kan tot ongeveer 15 procent van het minimumloon oplopen, al dus burgemeester en wethouders. De laatste weken zijn ze weer actief, de medewerkers van de gemeentelijke reinigingsdienst die het blad in de straten verzamelen en afvoeren. Dat is soms een gevaarlijk karwei, al ziet het daar op het oog niet naar uit. "Maar de mensen worden soms zélf weggeblazen", zegt opzichter J. Landman, en hij bedoelt daarmee dat het verkeer hen bij wijze van spreken de vouw uit de overall rijdt. Dat is pure achteloosheid van de weggebruikers ("terwijl ze nota bene boor hen bezig zijn"), want de werkers langs de weg zijn goed zichtbaar door de kleding die ze dragen, vaak voorzien van fluorescerende strepen. In deze tijd van het jaar zijn zes personeelsleden ingezet voor het verzamelen van blad, natuurlijk vooral op de drukke, doorgaande routes. Ze werken met draagbare blad blazers, want vegen is er allang niet meer bij. Ze blazen in de weken dat ze actief zijn zo'n 200 tot 300 ton bij elkaar. Een mobiele bladzuiger voert het af naar een bedrijf in Soest dat het verwerkt tot compost. Daar voor wordt een speciaal procédé toegepast; aan het blad wordt bij voorbeeld zand toegevoegd, waarna het mengsel door het rottingsproces van de bladeren wordt omgezet in compost van goede kwaliteit. Vegen is er dus allang niet meer bij. Juist daardoor is het mogelijk om het blad tot compost te verwerken. Dat kan niet als er wordt geveegd omdat. Daarbij komt immers ook afval mee dat niet geschikt is voor compostering, zoals gruis van het wegdek, olie en rubberbanden- slijpsel. "Natuurlijk zit tussen het op hoopjes geblazen blad ook straat- afval, maar dat is lang niet zo scha delijk als het afval dat bij vegen wordt meegenomen", aldus Land man. De bladeren worden trouwens eerst nog gezeefd voordat ze op de composthoop gaan. Daarbij wordt het voor compostering niet ge schikte afval eruit gehaald. De duur van het werk van de blad blazers is altijd onvoorspelbaar. "Soms verliezen de bomen hun blad in een korte periode en zijn we be gin december klaar, maar het komt ook voor dat we nog tot januari door moeten gaan". Landman vindt het een noodzakelijk dat de straten zoveel mogelijk bladvrij worden ge maakt, "want in combinatie met een beetje vochtigheid, mist of regen, veroorzaken boombladeren gevaar lijke situaties. De remweg van auto's wordt er aanzienlijk langer door, met alle mogelijke gevolgen van dien". Soest is een gemeente met veel bo men en daardoor is het onmogelijk om alle wegen bladvrij te maken, nog afgezien van de mankracht en de tijd die dat zou vergen. De inzet van zes man en de werkwijze die de reinigingsdienst nu toepast is vol gens Landman niet kostbaarder dan in het (veeg)verleden. "Ik denk dat het op dit moment de meest econo mische manier is om het blad weg te krijgen. Het levert alleen problemen op als het geregend heeft en het blad aan de straat plakt. Maar er ligt zoveel en het ene blad ligt op het andere, dus en beetje blaaswerk er tegenaan en je blaast het wel weg". Voor het publiek lijkt het misschien alsof het personeel te hooi en te gras wordt ingezet. Dat is ook enigszins het geval. Landman: "We bekijken namelijk per dag waar de meeste bladeren zijn gevallen en waar het opruimingswerk het hardst nodig is. "Je kunt geen wijkindeling maken. Zelfs de ene boom maakt verschil met de andere wat het vallen van bladeren betreft. De eiken met de kleine blaadjes geven meestal tot half december geen last, de grote bladeren zijn nu al aan 't vallen. Er zijn zelfs al hele bomen kaal". Pas tegen het eind van de 'bladval- periode' rijden we door alle straten heen om alles een keer weg te ve gen. Dat gebeurt in samenwerking met de medewerkers van wijk beheer. Maar de hoofdzaak op dit moment zijn de verkeersintensieve wegen". Soms gaan bewoners zelf bladeren naar de straatrand vegen of blazen als ze de medewerkers van de reinigingsdienst aan het werk zien. Landman: "Het komt vaak voor, te vaak, dat we dan net voorbij zijn en dat de mensen het blad uit hun tuin dan neerleggen op plaats waar wij net schoongemaakt hebben. Dat is natuurlijk niet de bedoeling". Zelf verwerken De mensen zouden dus blad moe ten gaan vegen of blazen als ze de medewerkers van de reinigings dienst zien aankomen. "Maar daar zit juist het probleem: het is niet aan te geven waar we op welk tijdstip zijn, want we bekijken de situatie per dag. Daarom is de beste me thode om de bladeren zelf te ver werken. Wie veel blad in de tuin heeft, bezit over 't algemeen een grote tuin. In een klein tuintje staan meestal geen grote bomen. Verwerk dus zelf de bladeren tot compost in eigen composthoop of doe het in GFT-container. Probeer het niet in plastic zak mee te geven. Die moet je naast de container zetten en alles wat naast container staat, nemen de reinigingsdienst niet mee. Een an dere mogelijkheid is de grof-vuillijn te bellen, maar als het dan wordt opgehaald, wordt het niet meer als groente-, fruit- of tuinafval aange merkt, dus dat heeft eigenlijk geen zin. Blad in plastic zakken kan men het beste in auto laden en naar de stortplaats aan de Schans brengen. Daar staan speciale tuinvuil- containers en kan men de plastic zakken leegschudden en de lege zakken in de perscontainer gooien", aldus Landman. De beheerder bos, natuur en land schap (voor het publiek boswach ter) in de gemeente Soest, J. K. Tupker, is beëdigd als buitenge woon opsporingsambtenaar. Daar mee komt een eind aan de situatie dat hij niet kan optreden in het buitengebied tegen hen die zich niet aan de regels houden. Hoewel de onbezoldigde functie voor de ge hele gemeente geldt, hebben burge meester en wethouders besloten dat Tupker alleen van de opsporings bevoegdheden gebruik zal maken voor zover deze direct verband hou den met zijn taken ais beheerder van de gemeentebossen en uitvoer der van het Landschapsbeleids plan. Dat Tupker opsporingsbevoegdheid heeft, is een logisch gevolg van zijn functie. "Ik kom elke dag op veel lokaties in het bos. Daar kom ik kom veel tegen, ook dingen die ei genlijk niet kunnen. Ik kon daar nooit wat tegen doen, omdat ik niet bevoegd was op te treden. Nu is het anders georganiseerd. De politie heeft en houdt haar toezicht houdende taak binnen de gemeen tebossen. Daarnaast heeft nu de be heerder dezelfde opsporingsbe voegdheden mogelijkheden als de politie. Dat is logisch, want het is ei genlijk aan de burger niet te verko pen dat ik in m'n jeep voorbij rijd als iemand iets verkeerds doet in het bos omdat ik er niets tegen kan doen en twee minuten later komt de politie die dan te horen krijgt: Maar de boswachter deed niets, hij reed gewoon door. Dat kan toch niet". De situatie in ons land is in feite zo, dat de beheerder van welk stuk bos ook, de of hij nu beheerder heet, boswachter of jachtopziener, onbe zoldigd opsporingsambtenaar is. Die gebruikelijke regeling kende Soest tot voor kort niet. Het is uitdrukkelijk niet de bedoe ling dat Tupker straks als beheerder van het bos bijvoorbeeld ook op de Van Weedestraat parkeerbonnen gaat uitschrijven. De toezicht houdende taak blijft bij de politie. Alleen op onregelmatigheden die hij tegenkomt in zijn functie als beheer der in het buitengebied zal hij voortaan actie kunnen ondernemen. Waar die ontbreken, worden zo spoedig mogelijk straatnaambordjes met de aanduiding Valeriaanstraat geplaatst of aangebracht, en waar die niet meer goed leesbaar zijn, zullen ze worden vervangen. Burge meester en wethouders zeggen dit een bewoner van de Valeriaanstraat toe naar aanleiding van de betref fende vraag. Medewerkers van de reinigingsdienst verzamelen zo'n 200 tot 300 ton blad per jaar. Klachten over hinderlijk overhan gend groen moeten worden doorge geven aan het meldpunt woonom geving (telefoon (035) 60 25 346). Indien het om gemeentelijk groen gaat, wordt het probleem binnen 24 uur opgelost. Betreft het groen van particuliere eigenaren, dan worden zij aangeschreven om maatregelen te nemen. Burgemeester en wethouders geven dit als antwoord aan een bewoner van de Beetzlaan die de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt had ingestuurd. De gemeente is verantwoordelijk voor het onderhoud van de ver keersborden. Burgemeester en wet houders zeggen dit in antwoord op een vraag hierover van een bewoner van de Burgemeester Grothestraat. Hij ergert zich eraan dat het ver keersbord op het Nieuwerhoekplein al een jaar lang niet meer verlicht is. Het college zegt toe dat alle verwijs borden van nieuwe lampen worden voorzien. Overigens is het meldpunt woon omgeving (telefoon (035) 60 25 346) de geëigende weg om erger lijke situaties te melden. Die twee jongens die op de Koninginnelaan werden gepakt bij het afsteken van vuurwerk, hebben het de rest van het jaar voor zichzelf helemaal verknald. Als dat kwajongenswerk nu maar niet aanstekelijk werkt. Geknal op de Koninginnelaan: no vember klachtmaand. Een toespraakje bij de onthulling van het kunstwerk op de hoek Dal- weg/Koningsweg kan natuurlijk al tijd, als ze maar niet over kunst blij ven doorzagen! Wie ouder wordt, merkt vanzelf dat de vut eruit gaat. Met al die bladeren op de weg neemt het slipgevaar toe. Da's nogal glad. Zomaar een vraagje aan de redac tie van de Soester Courant: Zijn er ook niet-brutale tasjesroven? Zo'n cursus om van het roken af te komen, zou je daar nou veel van op steken? Vier voetballers aan 't klaveijassen: schoppen troef. Sinterklaas heeft het bijna altijd al leen maar over zoete kindertjes. Dat komt natuurlijk door de hoe veelheid snoep die hij uitdeelt. Krantekop: Winkeldief aangehou den. Hij zag de supermarkt zeker als een pak-huis. Ook al een onbegrijpelijk briefje gekregen van de gemeentelijk klachtencoördinator aan wie u een brief van de gemeente nu juist had teruggestuurd omdat u er niets van begreep? Kunstwerk Dalweg-Haverweerd: bepaald niet afgezaagd. Inloopborrel Zakenkring: ja, dat loopt er altijd wel in. Donkere tijden voor slachtoffers verlichtingsactie. Exhibitionist: lekker na(akt)zome- ren. Politie ontfermt zich over autoradio. Die nu ook al?! Burgemeester J. de Widt voor zes jaar herbenoemd: hij zit in Soest natuurlijk Best. Reactie van een PVO-lid na het op een paar punten na missen van pro motie naar de tweede klasse: Pech Voor Ons. Politie achtervolgt snorfietser. Die drukte dus duidelijk z'n snor. Weer vrouw beroofd van portemon nee. Shitshof. Al is straks de kwaliteit van ons drinkwater misschien minder toch schijnt het Lek-water altijd nog ]ei, kerder te zijn dan iek-bier.

Soester Courant | 1995 | | pagina 35