Tentoonstelling "Veranderend landschap, verdwenen landschappen Afdel ing reinig ;ing treft nu ai voo de gla rDcrciuii] dheidsbe igeii voor strijding Binnenkort sloop van pand aan de Van Weedestraat Lezing 'De groene leef- en woonomgeving in Soest' Voormalige NMB en gemeentesecretarie WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Parkeren van auto's op trottoir steeds meer de gewoonte Aanvraag te laat: risico geen vergunning of ontheffing Werkzaamheden aan Haagwinde Biedt geen minicontainer met bevroren inhoud aan Boomstomp wordt weggehaald In december verschijnt dubbele Op 't Hoogt a Educatief Centrum (MEC) 'De Kwekerij' aan de Molenstraat 157 staat sinds giste ren in het teken van de tentoonstel ling 'Veranderend landschap, ver dwenen landschappen'. Tot donder dag 21 december kan men in het MEC terecht op de dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur en boven dien op de zondagen 19 en 26 no vember van 14.00 tot 16.00 uur. Soest ligt op een plaats waar drie verschillende landschappen in el kaar overgaan: de Utrechtse Heu velrug, de Gelderse Vallei en de Eempolders. Hoewel ze onderling sterk verschillen, danken ze hun vorm en uiterlijk aan dezelfde in vloeden. In de loop van ongeveer 150.000 jaar hebben klimaat, geo logische processen, begroeiing, die ren en de mens in steeds wisselende combinaties bepaald hoe het land schap er uit zag. Lange tijd waren combinaties waarin de natuur over heerste. Vanaf de middeleeuwen bepaalde vooral de mens het uiterlijk van het landschap. In het begin waren de activiteiten van de mens nog zo be perkt, dat ze op de natuur een ver rijkende invloed hadden. Er ont stonden allerlei omstandigheden waaronder zich een grote variatie aan plante- en diersoorten kon ves tigen. Vanaf 1900 echter werden de menselijke invloeden steeds groot schaliger en hadden ze eerder een verarmende invloed. De tentoonstelling eindigt echter niet in mineur. Er wordt een aantal suggesties gedaan om de natuur ook in het moderne cultuurlandschap betere kansen te geven. Lezing Op dinsdag 12 december staat in het MEC een lezing op het pro gramma door Henk Gerth onder de titel 'De geologische geschiedenis van Soest. Aanvang 20.00 uur. Een belangrijk deel van de tentoon stelling 'Veranderend landschap, verdwenen landschappen' gaat over de vorming van het huidige land schap vanaf 150.000 jaar geleden. Het begon allemaal ineen tijd dat het heel koud was, de ijstijden. Zelfs in de zomermaanden steeg de tem peratuur vaak niet boven het vries punt. In het toendra-landschap van toen leefden heel andere dieren dan hier nu voorkomen. De grote ijs massa's die ook Soest bereikten, leg den de basis voor het huidige land schap. De geschiedenis van het landschap is terug te vinden in de bodemprofielen en bodemvondsten, zoals fossielen en zwerfkeitjes. Aan de hand van de bodem profielen in Soest en plaatselijke bodemvondsten belicht Henk Gerth de geologische geschiedenis van Soest. Hij illustreert zijn verhaal met dia's en voorwerpen. Tevens bestaat de mogelijkheid tot het bezichtigen van de tentoonstel ling 'Veranderend landschap, ver dwenen landschappen'. Een klein deel van het Soester landschap bestaat nog uit duingebied. Het parkeren van auto's op het trot toir is een bewoner van de Beetz- laan een doorn in het oog, zo laat hij burgemeester en wethouders weten. Zij beamen dat het tegen woordig inderdaad steeds meer de gewoonte wordt auto's gedeeltelijk op het trottoir te parkeren, hoewel dit volgens het Regelement Ver keersregels en Verkeerstekens ver boden is. Omdat het zo'n algemeen voorkomend verschijnsel is, heeft de politie niet voldoende personeel om in alle gevallen op te treden. Dit gebeurt in ieder geval wel indien de verkeersveiligheid in het geding komt, bijvoorbeeld doordat het uit zicht of de doorgang voor voetgan gers belemmerd wordt. Een andere mogelijkheid om het parkeren op het trottoir tegen te gaan is het aanbrengen van paaltjes, aldus burgemeester en wethouders. Daar zijn overigens ook nadelen aan verbonden, zoals blijvend ruimte beslag en struikelblokken voor visu eel gehandicapten. Het komt regelmatig voor dat aan vragen voor een vergunning of ont heffing laat of zelfs te laat bij de ge meente binnenkomen. Voor de indieners kan dit tot gevolg hebben, dat de aanvraag niet meer tijdig be handeld en gehonoreerd kan wor den. Het college van burgemeester en wethouders verwijst daarom nog maals naar het artikel in de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) dat gaat over te late indie ning van een aanvraag: 'Indien een aanvraag voor een ver gunning of ontheffing wordt inge diend minder dan drie weken voor het tijdstip waarop de aanvrager de vergunning of ontheffing nodig heeft, kan het bevoegde bestuurs orgaan besluiten de aanvraag niet te behandelen. Voor bepaalde, door het bevoegde bestuursorgaan aan te wijzen ver gunningen of ontheffingen kan de termijn worden verlengd tot ten hoogste acht weken'. Het is echter aan te bevelen altijd rekening te houden met de termijn van drie weken O C3 Onderzoeker en schrijver Arie Kos ter houdt op donderdag 23 novem ber 's avonds om acht utir in het MEC 'De Kwekerij' aan de Molen straat 157 een lezing met als titel 'De groene leef- en woonomgeving in Soest'. 1995 is uitgeroepen tot het Euro pees Natuurbeschermingsjaar. Een internationale gebeurtenis die het motto 'Natuur zonder grenzen' mee kreeg. De nadruk ligt op het groen in de stedelijke omgeving. Dit is te vens het werkterrein van onderzoe ker en schrijver Arie Koster. In het kader van het Natuurbeschermings jaar geeft hij een groot aantal lezin gen om aandacht te vragen voor het beheer van stedelijk groen. Dat groen in de directe leefom geving van de mens van belang is, staat volgens Koster buiten kijf. "Natuurbeleving is belangrijk", zegt hij. "Ook voor de ontwikkeling van het milieubewustzijn is een emotio nele band met de natuur onmisbaar. En daarvoor is een bloem, een vlin der of een blauwe reiger nodig: na tuur die dicht bij huis te vinden is". De door Koster gepresenteerde dia's laten zien welke mogelijkheden er in Soest zijn en welke initiatieven hier al zijn genomen. Niet alleen de ge meente kan de natuur in de directe omgeving 'binnen' halen, ook tuin- bezitters kunnen hieraan een be langrijk steentje bijdragen. Op deze avond bestaat tevens de gelegenheid om de tentoonstelling 'Veranderend landschap, verdwenen landschappen' te bezichtigen. Bijna een jaar geleden vroeg een bewoner van de Haagwinde de stoep tussen de nummers 26 en 52 te herstellen en de uitrit aan te pas sen voor vuilniswagens. Dat deze werkzaamheden nog niet zijn uitge voerd, is volgens burgemeester en wethouders het gevolg van een mis verstand. Inmiddels hebben zij een aannemer opdracht gegeven tot uit voering van de werkzaamheden. Ze zullen nu op zo kort mogelijke ter mijn worden gerealiseerd, aldus b. en w. Nu de winter voor de deur staat, is de afdeling reiniging ook weer voorbereid op vragen over het gebruik van de bruine containers voor groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Een paar tips: Probeer de bak zo laat mogelijk buiten te zetten, dus niet de avond voordat hij wordt geleegd. Het is het beste de bak zolang mogelijk in een ruimte te laten staan waarin de temperatuur minstens net even boven het vriespunt is. Dan wordt vastvriezen van de contai- nerinhoud voorkomen. Zodra de inhoud is vastgevroren, krijgt het personeel van de reinigingsdienst die er niet uit en wordt de bak met gehele of gedeeltelijke in houd teruggezet. Het heeft geen zin in dat geval de gemeentelijke reinigingsdienst te bellen, omdat er op dat moment toch niets aan te doen is. Veertien dagen later kan men de bak opnieuw aanbie den, waarbij het verstandig is - om dezelfde problemen als de eerste keer te voorkomen- te controleren of de inhoud inder daad niet opnieuw vastgevroren zit. De gemeente zal zo spoedig moge lijk de boomstronk verwijderen die is achtergebleven na het omzagen van een boom op de Rademaker- straat in Soesterberg. Burgemeester en wethouders hebben deze toezeg ging gedaan aan een bewoonster van het Dorpsplein in Soesterberg. Zij liet via de vragenbon op de voor pagina van Op 't Hoogt weten dat de boomstomp een levensgevaarlijke situatie betekent, vooral voor oude ren en slechtzienden, temeer nu het al vroeg donker is. In december verschijnt een dubbele Op 't Hoogt, waarin uitvoerig aan dacht wordt besteed aan onder meer de hoofdwegenstructuur, het be stemmingsplan Soestdijk en de volkshuisvestingsnota. De Gemeentewet staat toe dat gemeenten verordeningen maken voor za ken waarin de hogere overheid niet voorziet. De gemeenteraad maakt de verordeningen die hij nodig acht voor de gemeente. Een voorbeeld hiervan is de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Hierin staan regels over bijvoorbeeld het houden van optochten, veiligheid op en aan de weg, vuur werk, route gevaarlijke stoffen, maatregelen tegen overlast en baldadig heid, en bescherming van milieu en natuurschoon. Het is verboden op de weg alcohol houdende drank te nuttigen of aan gebroken flessen, blikjes en derge lijke met alcoholhoudende drank bij zich te hebben. Dit geldt niet op een terras bij een horecabedrijf of een plek waarvoor een ontheffing geldt op grond van de Drank- en Hore- cawet. Volgens de APV is het verboden zich zonder redelijk doel in een por- tiek of poort op te houden en in of tegen een raamkozijn of een drem pel van een gebouw te zitten of te liggen. Het is aan anderen dan be woners of gebruikers van flatgebou wen, appartementengebouwen en soortgelijke meergezinshuizen, en van gebouwen die voor het publiek toegankelijk zijn, verbonden zich zonder redelijk doel te bevinden m een voor gemeenschappelijk ge bruik bestemde ruimte van zo'n ge bouw. In het artikel 'Gedrag in voor het publiek toegankelijke ruimten' staat dat het verboden is zich zonder re delijk doel op een voor anderen hin derlijke wijze op te houden in of op een voor het publiek toegankelijk portaal, telefooncel, wachtlokaal voor een openbaar vervoermiddel, parkeergarage, rijwielstalling, be graafplaats of een andere soortge lijk voor het publiek toegankelijke ruimte, dan wel deze te verontrei nigen, dan wel te gebruiken voor een ander doel dan waarvoor die ruimte is bestemd. Een artikel in de APV verbiedt het op of aan de weg plaatsen of laten staan van een fiets of bromfiets te gen een raam, een raamkozijn, een deur, de gevel van een gebouw dan wel de ingang van een portiek in dien a. dit in strijd is met de uitdrukke lijk verklaarde wil van de gebruiker van dat gebouw of dat portiek b. daardoor die ingang wordt ver sperd. Op de door burgemeester en wet houders aangewezen uren en plaat sen is het verboden zich met een fiets of bromfiets te bevinden op een terrein waar een markt, kermis, uit voering, bijeenkomst of plechtigheid gehouden wordt die publiek trekt. Daarnaast is het verboden in voor het publiek toegankelijke door-, achter- en brandgangen op of voor het publiek toegankelijke toegang- spaden tot achtertuinen te rijden met een fiets, bromfiets of motor voertuig op twee wielen, tenzij deze gangen en paden (mede) bestemd zijn voor het rijden met voertuigen met meer dan twee wielen. Bespieden In de nabijheid van een persoon, dan wel van een gebouw, woonwa gen of woonschip is het verboden zich op te houden met de kennelijke bedoeling deze persoon dan wel een zich in dit gebouw, deze woonwagen t of dit woonschip bevindende per soon te bespieden. Het is ook ver boden dit door middel van een ver rekijker te doen. Met betrekking tot bewakingsap paratuur verbiedt de APV het ge bruik hiervan indien daarmee perso nen kunnen worden gadegeslagen in een ander gebouw, vaartuig of be sloten erf dan waar de bewaking sapparatuur staat opgesteld. Over nodeloos alarmeren is in de APV het volgende artikel opgeno men: Het is verboden zonder dat daartoe redelijkerwijze aanleiding bestaat a. een toestel bestemd tot alarme ring van de politie, de brandweer of enig andere overheidsinstelling in werking te stellen; b. politie, brandweer of enig andere overheidsinstelling op andere wijze te alarmeren. Zonder vergunning van burgemees ter en wethouders is het verboden in, op of aan een onroerend goed een alarminstallatie geïnstalleerd te hebben die een voor de omgeving opvallend geluid- of lichtsignaal kan produceren. Hoewel het nog volop herfst is en een aantal'medewerkers van de gemeen telijke afdeling reiniging uitsluitend bezig is met het verzamelen van boom bladeren, zijn er toch al voorbereidingen getroffen voor de winter. Coör dinator gladheidsbestrijding J. Landman: "We zijn er helemaal klaar voor om te gaan strooien zodra het nodig is". Op de gemeentewerf aan de Lange Brinkweg ligt de zoutloods vol met zo'n 400 ton wegenzout Landman geeft toe dat het "niet helemaal milieuvriendelijk is, maar het is wel het meest werkzame en op dit moment het beste middel dat de minste problemen oplevert voor het milieu". Op welk moment wordt en besloten om te gaan strooien? Landman: "Als dat moment binnen werktijd valt en we toch op de weg zijn, be slissen we zelf wanneer we uitruk ken. Zijn we 's avonds thuis, dan worden we in eerste instantie ge waarschuwd door meteorologische dienst op de vliegbasis Soesterberg die ons meldt wat voor weer er op komst is. We hebben intensieve con tacten met de meteo. Die dienst kan ons dag en nacht 'piepen' om een melding door te geven. Bijvoorbeeld dat er over een uur of twee uur een ijzellaag over Soest heen komt of dat er een sneeuwbui in aantocht is. Dan weten wij waar we aan te zoen en zijn we natuurlijk alert, 's Nachts krijgen we de melding van de poli tie". Over de inzet van het materieel zegt Landman: "Na een melding ga ik meestal zelf het bed uit. Als het al helemaal wit is, rij ik door naar de werf en roep de mensen op. Is het plaatselijk glad, dan ga ik eerst kij ken en beoordeel dan of ik met één auto uit ga of met meer". Niet lukraak strooien Er wordt niet lukraak gestrooid en ook niet op straten waar eigenlijk alleen maar sprake is van woon- verkeer. "Het heeft bijna geen zin om te strooien op wegen waar nau welijks verkeer rijdt, dus dat doen we ook niet. We pakken alleen de doorgaande routes, de fietspaden en uiteraard de busroutes. Verder heeft Soest hellende wegen. Dat is ook één van onze eerste uitrukken. Er zijn nogal wat van die wegen en toe vallig zijn ze ook nog van klinkertjes gemaakt die vrij snel glad zijn. Dat levert nogal eens problemen op want als een helling echt glad is, dan kom je er niet tegenop". Verder heeft de afdeling reiniging het strooischema zo ingedeeld, dat bijna iedereen op een afstand van zo'n 300 tot 500 meter uit woning op een gestrooide weg kan komen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen wegen en fietspaden. "In principe is het zo dat alle fietspaden gestrooid worden. Daar doen we al tijd iets meer zout op opdat de men sen normaal kunnen fietsen", zegt Landman. Op de parkeerplaatsen bij de flats komt de strooiploeg niet. Dat heeft in principe helemaal geen zin, zegt Landman, omdat de verkeersinten siteit er heel laag is. "Als sneeuw ligt, zouden we schuivers dat voor zich duwen of opzij. Dan schuiven we alles achter de auto's en kom je dus nooit meer weg. Het is probleem dat de flatbewoners met de bewoners commissie moet oplossen, bijvoor beeld door zelf de parkeerplaatsen schoon te houden. Het heeft echt geen zin om daar te gaan strooien". Gevaarlijke plekken bij gladheid zijn ook de bruggetjes over de vij vers. De reiniging komt daar niet. De verzorging dahr is uitbesteed aan de afdeling Groen en Milieu, in feite aan het team wijkbeheer. Dat pro beert zoveel mogelijk de bruggetjes begaanbaar te houden, desnoods met zand. Want om zout over bruggetje te strooien..., het meeste valt er toch tussendoor. Dan kun je beter wat stroefheid aanbrengen. Sneeuw moet je eerst weghalen en dan kun je eventueel strooien". APV Op de trottoirs bij de mensen voor de deur komen de strooiploegen niet. "In de Algemene Plaatselijke Verordening, de APV, staat dat de mensen zelf hun eigen stoepje, lie ver gezegd öns stoepje dat voor hun deur ligt, schoon moeten houden". Landman stelt vast dat naleving van dit artikel in de APV nog wel eens te wensen overlaat. Er wordt niet onder alle omstandig heden gestrooid. "Zodra de tempe- De eigenaar van het gebouw Van Weedestraat 35 (de voormalige gemeentesecretarie, daarvoor de Middenstandsbank) heeft al lang een vergunning om op die plek nieuwbouw te realiseren. Hij heeft van die mogelijkheid evenwel nog geen gebruik gemaakt. Burgemees ter en wethouders hebben hem al vaak geschreven dat hij in ieder ge val moet zorgen voor de veiligheid in en rond het gebouw. Het college heeft inmiddels vernomen dat de ei genaar het gebouw binnenkort gaat slopen om en nieuwe winkels met daarboven appartementen te bou wen. Dit laten burgemeester en wethou ders weten naar aanleiding van vra gen van een bewoner van het Boekweitland. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om erop te wij zen dat het op de stoepen een vuil nisbelt is; ook 't groen komt er door heen. Waar blijft schoon Soest van vroeger, vraagt hij zich af. Mensen moeten zelt ook meehelpen Hierover zeggen b. en w. dat de stoepen drie keer per jaar worden schoongemaakt. Dit geldt niet voor ratuur beneden min 7 tot min 9 komt, heeft het geen zin meer om zout te strooien, en ander spul is er niet. Bij zo'n lage temperatuur werkt zout namelijk niet meer. Ove rigens, als het min 9 vriest, is het over 't algemeen helder, droog- vriezend weer. Dan hoeft er ook bijna niet gestrooid te worden, want dan zijn de wegen droog en moet je t er zeker geen zout op strooien. Zout trekt vocht aan en dan krijg je natte wegen. Op dat moment ben je ver plicht om bijna elke morgen te gaan strooien en ben je dus elke keer de klos". IJzel is erger IJzel is erger dan sneeuwval. Als het sneeuwt, heeft iedereen in de gaten dat het glad is. Bij ijzel kunnen weg gedeelten vochtig zijn. Dan is er meestal wel gestrooid, maar dat is verraderlijk als je dan op een stuk komt waar niet gestrooid is. Dat zie je niet direct. "Als de wielen van je fiets erop staan, heb je het pas in de gaten, maar dan lig je ook meestal f gelijk plat. IJzel overvalt je", zegt Landman. "Bij sneeuw passen de weggebruikers snelheid en rijstijl aan. Dan bijna geen problemen. Bij ijzel ligt dat vaak anders". Niet op ingericht Het is zeker de laatste tien jaar niet voortgekomen, maar als het echt nodig is, kan de afdeling reiniging voor assistentie een beroep doen op de plaatselijke hoveniersbedrijven met tractoren. "Maar zoveel sneeuw is er de laatste jaren niet gevallen. Als we halve meter krijgen ja, daar zijn we niet op ingericht. Dat kun nen we niet aan, maar in heel Ne derland niet, denk ik. In ieder geval hebben wij bij problemen de be schikking over Soester firma's die we kunnen inzetten met tractoren met sneeuwborden ervoor". Landman verwacht niet dat het deze winter zover zal komen. De afdeling reiniging heeft immers in de afgelo pen jaren bewezen direct en vol doende te kunnen inspelen op on verwachte (gladheids)situaties. De medewerkers van de reinigings dienst hebben wat dat betreft Soest nog nooit in de kou laten staan! particuliere stoepen, die één keer per jaar onder handen worden ge nomen. De mensen moeten zelf ook meehelpen, vinden b. en w., door het onkruid weg te krabben. Daar voor heeft de gemeente enkele jaren geleden honderden krabbers uitge reikt. 1 Tenslotte zeggen burgemeester en wethouders dat het schone Soest j van vroeger er nog steeds is. Ook vroeger stond er hier en daar een krot en waren er wel eens klachten over stoepen. Er zijn nu veel meer mensen in Soest, maar de gemeente is er niet viezer op geworden, aldus b. en w.

Soester Courant | 1995 | | pagina 36