USMEE £7 wenskaarten Eigenzinnig kunstenaarsduo verkiest Soest boven Amsterdam kerst nieuwjaar UUR Drukke 1 HANDEL WANDEL I met uw eigen foto THC-Eemland zoekt nieuwe kontaktpersoon in Soest Winkelkring prijzenfestival Kersttocht met paarden (etc.) door de Soester dreven Voorverl Lions Cl WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENSDAG 29 Abstract en realistisch schilderwerk in Artishock Meningen van lezers Wie is je beste kameraad? Een andere woning? Wie wat te zeggen heeftdoet dat in de Soester Courant MET DE VAN BETER Win een fiets ter waarde van fl. 1000,- bij aanschaf van een Rtag HR-ketel Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwaliteitsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie door Atag select-dealer 5 jaar all-in garantie 2 jaar gratis onderhoudscontract ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met fl. 200,- milieususidie ATAG StaaWe Gvj&t Bosman Loodgieters b. v. - Soest Eemnes - Bel. gratis 06-0.22.22.11 10% korting fotoservice Gemeente vraagt om versoepeling van regeling stickers BMU mag wapen van gemeente niet in brochure gebruiken Drank, geld, vazen en beeld gestolen Provincie maakt inwoners wegwijs Vaste ritten van de Seniorenbus Op zaterdag 23 december Dia-lezing over cultuurvogels bij de Vogelvrienden Alcoholcontrole: één bekeuring Auto gestolen De Amsterdammers komen! Op 1 december neemt een eigenzinnig en hoofdstedelijk kunstenaarsduo be zit van Artishock. Met hun abstract èn realistisch schilderwerk probe ren Rob de Oude (25) en Jeroen van Vulpen (23, ex-Soester) de toe schouwer tot nadenken te dwingen. De bezetting duurt de gehele maand december en is vanaf de eer ste vrijdag om 21.00 uur een feit. Wat drijft bezeten kunstenaars met de hoofdstad als inspiratiebron en decor, naar het toch zo rustige Soest? Niet al leen de mogelijkheid tot exposeren is voor de creatieve geesten het antwoord hierop. Het gaat vooral ook om veran dering van omgeving. Volgens Van Vul pen komt zijn werk in Soest beter tot zijn recht. "Mensen houden zich in Soest niet zo bezig met kunst en de wereld daaromheen. In Artishock wordt waar schijnlijk objectiever naar mijn schilde rijen gekeken." Zowel bij Van Vulpen als bij De Oude is de toeschouwer een niet te verwaar lozen element in het proces van 'kunst- maken'. Beiden proberen, elk op eigen wijze, de aandacht te winnen. Het uit gangspunt van het werk van De Oude is de realiteit. Maar door een spel met abstracte vormen wordt de her kenbaarheid van alledaagse voorwer pen, zoals chocoladerepen en punaise doosjes, naar de achtergrond verdron gen. "De deconstructie van het minimalisme," kenschetst de Amster dammer zijn werkwijze, die voor een belangrijk deel geïnspireerd is op het 1'art pour 1'art-principe. De Oude hoopt dat toeschouwers vooral zullen stilstaan bij de vorm. Van Vulpen biedt het publiek de moge lijkheid zelf eeri verhaal te verzinnen bij zijn werk. Uitgangspunt bij hem zijn voorwerpen en situaties die op zichzelf weinig betekenen, maar die door ze sa men te brengen spanning oproepen. Zo zal een schilderij van een grote, lege weg te zien zijn, geflankeerd door twee doe ken met twee wachtende bouwvakkers erop. Van Vulpen onthult: "Mensen zouden daar eventueel uit kunnen halen dat er op die toelopende weg iets ge vaarlijks staat te gebeuren." Jeroen van Vulpen (r.) en Rob de Oude, elk met een van hun kunstwerken die in Artishock te zien zullen zijn. Effect Beide kunstbroeders werken met olie verf. De Amsterdammers verschillen van opvatting over het gewenste 'effect' van hun schilderijen. De Oude wil met zijn produktie vooral uitnodigen om een verhaal over de kunst (bijvoorbeeld de geschiedenis van het minimalisme) op te roepen. Van Vulpen hoopt meer op een verhaal uit de praktijk van alledag. Zelf werd hij overigens in realiteit slachtoffer van zijn voorstellingsvermogen. Kort nadat hij de afbeelding van een snij machine had afgerond, kwam een van zijn vingers onder dit 'alledaagse' voor werp. Bezoekers van de expositie zijn dus gewaarschuwd! De tentoonstelling wordt vrijdagavond om 21.00 uuf geopend. De bijeenkomst wordt opgeluisterd met muziek van de Soester jazz formatie Perron 5B: Ferhan Otay - gitaar; Marco van Os - bas; Onno Witte - drums; Semmy Prinsen - Na de IRT-enquête, waarin de politie er niet zo best uitkwam, komt nu de reac tie hierop, dacht ik. Over het algemeen doet de politie goed werk: inbraken worden opgelost, verkeersoverlast wordt aangepakt en nog vele andere zaken. Soms zijn ze echter weieens verkeerd bezig, o.a. bij vriendelijke demonstraties (o.a. Green Peace of studenten demonstraties); dan wordt er veel te snel opgetreden met zowel knuppels als waterkanonnen. Nu de politie niet haar zin krijgt, gaan ze zelf over tot een demonstratie en wordt zelfs een staking overwogen. Welke instantie moet nu optreden om te trachten ook hier op hardhandige wijze een eind aan te maken? Demonstratie en staken is over het al gemeen genomen een goed recht om de ontevredenheid met de "baas" te uiten. Maar van de politie, die een geheel an dere taak heeft dan een werkende of demonstrerende burger, kan het nooit zo zijn dat ze de hen opgelegde taak, nl. de openbare orde te beschermen, gaan verwaarlozen en de burger op te schep pen met "hun" probleem. Ondanks de toezegging dat dit niet gaat gebeuren, is het zeker niet uitgesloten dat het wel het geval zal worden. En nu het probleem, wat de oorzaak zou zijn van al deze acties. Aangevoerd wordt door de politie dat het niet kan dat de onregelmatigheidstoeslag gaat verdwijnen. In de praktijk zal dat zeker niet het geval zijn, want vele agenten doen steeds onregelmatig werk, dus wel Nu zijn er bij de politie die nooit onre gelmatig werken, maar een afgepast rooster van werk hebben. Deze ontvan gen nu ook deze onregelmatigheids toeslag. Natuurlijk is dit kolder. Dat deze kwestie van de onregelma tigheidstoeslag niet de echte oorzaak is van de frustratie bij de politie, maar dat dit voorkomt uit de negatieve uitslag van de IRT-enquête, lijkt mij veel meer voor de hand liggen. Het is maar te hopen dat het "normale verstand" bij de politie bovenkomt en dat spoedig zal blijken dat alles slechts een "storm in een glas water" zal blijken te zijn en dat het normale leven weer zijn voortgang kan vinden. Piet de Roos Al vele malen heb ik ingeschreven op een grotere woning en tot nu toe heb ik er geen één toegewezen gekregen. Star ters gaan voor. Ik heb een vaste baan in Soest, waar ik ben geboren en getogen, ben dertig jaar en woon al geruime tijd in een twee-kamerflatje, waar ik prak tisch ben uitgegroeid. Een huis kopen? Dat lukt me niet, ik verdien niet genoeg. Dan verschijnt er in de Soest Nu een woningbouw-adverten- tie van drie- en vier-kamer huurwonin gen van de Woningstichting Soest. De bouw is al gestart. Net iets voor mij, dacht ik. Maar helaas, want wie schetst mijn ver bazing? De drie-kamerwoningen zijn bestemd voor twee-persoonshuishou dens. Tja en ik ben alleenwonend. Zo kom ik dus nooit aan een grotere woon ruimte. Doch, het heeft me er niet van weerhouden me erop in te laten schrij ven. Woningstichting Soest, denk toch eens na! Ook alleenstaande dertigers in Soest willen weieens van een twee-kamerflat af en ruimer wonen. Ik ben benieuwd of ik begin januari nog iets te horen krijg. P.H.v.d. Grift LOODGIETERS Gecertificeerd Voorwaarden: Bij aanschaf van een Atag c.v.-ketel ontvangt een kanskaart waarmee u een fiets kunt winnen. Iedere 2 maanden wordt een fiets verloot. Deze aktie geldt van 1 augustus 1995 t/m 30 juni 1996 Waarborg installateur volledig in eigen lab afgewerkt, hierdoor vele extra mogelijkheden. zoals: eigen tekst mogelijk kleur neg. zwart/wit afdrukken 'snelle levering vierkant formaat anders dan anderen 'mat of glans rRETT/GE KêRSWAGEM CUUM/G* 19% prijzen met standaard tekst: 1 - 50 fl. 1,10 p/st. 50- 100 fl. 0,95 p/st. 100-500 fl. 0,80 p/st. 500 - meer fl. 0,70 p/st. inclusief enveloppen. Vóór 1 december bestellen: 'illem Van Oosten Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 035-6013109 VanWeedestraat147 (naast Jac. Hermans) Soestdijk 035-6025942 Hamseweg12IV Hoogland 033-4807151 Bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft het college om een versoepeling gevraagd van de lan delijke regeling voor de 'Nee-Nee-' en 'Nee-Ja-stickers'. Daarmee willen burgemeester en wet houders bevorderen dat gemeentelijke informatie toch in elke brievenbus kan worden bezorgd. Het was de fractie van D66 die daarvoor tijdens de begrotings behandeling in oktober een lans brak. Als de informatie gepaard gaat met re clame, mag die officieel niet in brie- venussen met een 'Nee-Nee-sticker' worden bezorgd. Een voorbeeld hiervan is de jaarlijkse gemeentegids, waarin behalve de telefoonnummers van vrijwel alle instellingen ook advertenties staan. Het college hoopt dat de VNG de rege ling zodanig wijzigt, dat de gemeente- gids zonder problemen in alle brieven bussen kan worden bezorgd. Volgens de landelijke spelregels mag informatie die niet vergezeld gaat met reclame-uitingen, wél in de 'Nee-Nee bussen' worden gedeponeerd. Dat ge beurde onlangs dan ook met de folder van het gemeentelijk milieu educatief centrum aan de Molenstraat. Het gemeentewapen van Soest mag niet zomaar door anderen worden gebruikt en zeker niet voor commerciële doelein den. Het college geeft dan ook geen toe stemming aan Bouwmaatschappij Uyland (BMU) het wapen te gebruiken. De BMU wilde het wapen in de bro chure ten behoeve van Visserstaete (het voormalige St. Joseph-gebouw aan de Steenhoffetraat) afdrukken. Daarin wor den de woningen aangeprezen die de BMU gaat realiseren. Het verzoek van de BMU, om het wapen te mogen ge bruiken, is daarom afgewezen. Uit een restaurant zijn drank, geld, va zen en een Chinees beeld gestolen. De inbraak in de eetgelegenheid aan de Burgemeester Grothestraat werd ge pleegd in de nacht van vrijdag op zater- De Thuishulpcentrale Eemland (THC) is op zoek naar een - nieuwe - kontaktpersoon in Soest, die voor de hulpvragers, de vrijwilligers en de THC zelf als plaatselijk "aanspreekpunt" kan optreden. De huidige functionaris, Erica Stanton, verlaat de organisatie binnenkort wegens het aanvaarden van een an dere baan. De THC is een organisatie die groten deels drijft op de inzet van gemotiveerde vrijwilligers. Zij worden ingeschakeld in situaties waarin de vaste verzorgers - ouders, partners of anderen - van bij voorbeeld gehandicapten, chronisch zie ken en demente ouderen door de dage lijkse zorg niet of nauwelijks meer "aan zichzelf toekomen". De THC zorgt dan voor een vaste vrijwilliger die de zorg tijdelijk even overneemt, bijvoorbeeld een middag of een avond per week komt oppassen of voorlezen, een spel letje doen, een praatje maken, een stukje wandelen of iets anders. Op die manier kunnen de vaste verzorgers wat tijd voor zichzelf nemen en er "even tus sen uit", al is het maar een paar uurtjes, wat soms de enige manier is om de da gelijkse zorg vol te houden. In de regio Eemland werkt de THC met vaste kontaktpersonen, die zich plaatse lijk bezighouden met o.a. het werven van nieuwe vrijwilligers, het inventarise ren van de hulpvraag en de publiciteit. De aanvragen komen meestal bij hen terecht en zij vormen ook de noodzake lijke schakel tussen de hulpvragers ener zijds en de vrijwilligers of de betaalde De provincie Utrecht heeft een her druk uitgebracht van de brochure over de archiefdiensten in de pro vincie. De brochure wil belang stellenden wegwijs maken in de Utrechtse archieven. Het boekje geeft antwoord op vragen over de openbaarheid van de archieven, de soorten archieven die er zijn, waar ze worden bewaard en wat er zoal te vin den is. Bovendien bevat de brochure een volledig overzicht van alle archieven in de provincie Utrecht van gemeenten, waterschappen en rijk. Ook adressen en openingstijden van die archieven zijn vermeld. Dit voorjaar verscheen een eerste versie van de brochure 'Wegwijs in de Utrechtse archieven'. Vanwege de zeer grote publieke belangstelling was deze uitgave in korte tijd 'uitverkocht' en werd een herdruk noodzakelijk. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om de brochure op enkele punten te wijzi gen en alle telefoon- en faxnummers aan te passen aan de situatie per okto ber 1995. De uitgave kwam tot stand op initiatiel van de provinciale archiefinspecteur in de provincie Utrecht en enkele gemeen ten. De provinciale archiefinspectie houdt toezicht op de openbaarheid en toegankelijkheid van de archieven in de provincie. Gratis exemplaren van de brochure zijn aan te vragen bij de afdeling Commu nicatie van de provincie Utrecht, tel 030-258 22 22. zorg anderzijds. Het is de kontakt-per- soon die uiteindelijk de bemiddeling tussen de "hulpvragers" en de "hulp gevers" tot stand brengt en vanuit de THC ook zorgt voor de begeleiding. Volgens Erica Stanton, die binnenkort - een beetje met "bloedend hart", want ze heeft het werk altijd met veel plezier gedaan - afscheid neemt als kontakt persoon in Soest, kost het werk onge veer twee dagdelen, zeg maar acht uur per week. "En er staat heel veel tegen over. Het levert je niet alleen een onkostenvergoeding en een plezierig kontakt met een leuke groep vrijwilli gers op, maar ook met een aantal pret tige collega's, met wie regelmatig over leg plaatsvindt. Je staat er ook niet al leen voor, want de coördinator van de THC zorgt voor begeleiding." 'Van huis uit' Een van de aantrekkelijke aspecten van het werk van de kontaktpersoon is ook dat het doorgaans "van huis uit" kan plaatsvinden. "Je kunt in het algemeen zelf je dag indelen en kijken wat het beste uitkomt: soms overdag, soms 's avonds," aldus Erica Stanton, die het werk jarenlang heeft gecombineerd met een druk gezin. "Het is bovendien heel plezierig en afwisselend werk, waarin het omgaan met mensen in soms heel verschillende situaties vooropstaat." Ver der worden aan de kontaktpersoon geen uitzonderlijke of heel speciale eisen ge steld, maar belangrijk is natuurlijk wel dat zij (of hij) affiniteit heeft met de doelgroep. Wie belangstelling heeft voor deze inte ressante en "dankbare" vrijwilligersjob kan alle informatie krijgen bij Lucie Wildervank, coördinator van de THC. Ze is op maandag, woensdag en don derdag tijdens kantooruren bereikbaar op het THC-hoofdkantoor, Kleine Haag 1-3, 3811 HE, Amersfoort, tel. 033-4631334. De Seniorenbus rijdt voor iedere 55+'er binnen Soest en Soesterberg. Een aan tal bestemmingen wordt regelmatig be zocht, zoals de markt, de winkelcentra of ziekenhuis. Voor deze routes rijdt de Seniorenbus iedere week op vaste dagen en tijden. Dinsdag: MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. Woensdag: Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 10.00 en 10.30 uur; terug 12.00 uur. MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. Donderdag: Smitshof/markt: heen tussen 9.30 en 10.00 uur; terug 11.00 uur. MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. Vrijdag: Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 14.30 en 15.00 uur, terug 16.00 uur. MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. De Seniorenbus rijdt iedere werkdag van 9.00-17.00 uur. Tel. (035) 601 91 90, maandat t/m vrijdag van 9.00-16.00 Advertentie Wekelijks worden er uit de ingele verde voordeelcheques van de Winkelkring tien prijswinnaars ge trokken. Deze week gaat een oven- versgevulde broodmand van bakker Ab Faas naar de heer en/of me vrouw RA. Negenman, T. van Wijk, M. te Beek-v.d. Dikkenberg, H. Ver woerd, B.W. Dijkstra, M. Schimmel, J. Hurenkamp, A.A. van Gink, B. Epskamp en v.d. Worp. Op de foto de winnaars nemen de prijs in ont vangst van de Winkelkring-voorzitter E. Wortmann. Misschien wordt het een traditie, schreven we vorig jaar bij de aan kondiging van de eerste kerst-tocht met versierde paarden door Soest. In elk geval was het een aardig suc ces, en daarom organiseert initia tiefneemster Carol Streefkerk (18) over een paar weken weer zo'n tocht. Op zaterdagmiddag 23 december, van 14.00 tot 16.00 uur, verwacht Carol Cultuurvogels, tropische vogels en grote en kleine kromsnavels staan maandag 4 december centraal tijdens een dia-lezing bij de Soester Vogelvrienden. De vogelvereniging heeft de bekende vogelkenner en schrijver van vogel boeken C. Scholtz voor die avond vast gelegd. Hij zal onder meer over de ge noemde vogels vertellen en zijn verhaal illustreren met dia's. De lezing wordt gehouden in gebouw Vogelzang aan de Parallelweg en begint om 20.00 uur. De toegang is, ook voor niet-leden, gratis. Lezing in De Kwekerij Op uitnodiging van de aquarium vereniging Neon Tetra komt J.C. Brokke op donderdag 30 november naar De Kwekerij, het gemeentelijk educatief centrum aan de Molenstraat 157. Hij houdt om 20.00 uur een lezing onder de titel 'Is alle begin moeilijk?'. Brokke zal met name voor beginners interessante mededelingen doen, maar ook de gevorderde aquarium-houder kan nieuwe kennis opdoen. Beplanting, het lijmen van aquaria en terrassen en de inrichting zijn enkele zaken die aan de orde komen. Brokke laat zien hoe planten kunnen worden vermeerderd en zal meer vertellen over de mogelijkheden van algen. Natuurlijk komen ook vissen ter sprake, terwijl Brokke enkele 'top'-aquaria zal tonen. Het belooft een lezing te worden met weinig Latijnse woorden, maar met veel tips. De toegang is gratis. weer met een flink aantal al dan niet jeugdige ruiters op stap te gaan door de Soester dreven. De opzet is dit jaar iets breder: behalve paarden en pony's mo gen ook andere dieren mee - "honden, katten, goudhamsters, het maakt niet uit," aldus Carol - op voorwaarde dat ze ook "op z'n kersts" versierd zijn. "Je moet natuurlijk wel kunnen zien dat het een kérst-optocht is..." Wagentjes, koetsjes en arresleeën zijn uiteraard ook welkom. Vorig jaar bleef het aantal deelnemers nog aan de bescheiden kant. "De tijd van voorbereiding was eigenlijk te kort," aldus Carol. Daarom rekent ze erop, door al ruim van tevoren een oproep te doen, nu meer liefhebbers mee te krij gen. Ook van de maneges die Soest rijk is hoopt ze op belangstelling. "Vorig jaar hebben we achteraf heel veel reacties gehad." Iedereen mag meedoen, maar begin nende ruiters niet zonder begeleiding. "Je moet het paard in elk geval onder controle kunnen houden." Verlichting is waarschijnlijk niet nodig, omdat de op tocht nu midden op de dag plaatsvindt. Voor alle zekerheid rekent Carol erop dat de deelnemers zich van tevoren even bij haar aanmelden (tel. 6014301), zo dat ze weet hoe groot de optocht wordt. De stoet vertrekt om 14.00 uur van de rotonde bij Park Vredehof (achter de Regentesselaan en de Jachthuislaan), maar hoe de route verder zal lopen staat nog niet vast. Dat hangt niet alleen af van het aantal deelnemers, maar ook van de politie, want die moet het na tuurlijk allemaal goed vinden. In elk geval hoopt Carol met de stoet door de Soester dreven te trekken, min of meer langs de dorpsrand of daarbinnen. Voor de deelname vraagt ze twee gulden per persoon. Dat bedrag is bedoeld om na afloop met z'n allen nog wat lekkers te kunnen smikkelen. Tijdens een alcoholcontrole in het politiedistrict Eemland-Noord is vrijdag slechts één automobilist betrapt op het rijden onder invloed. Het is een 38-ja- rige Soester die een rijverbod van twee uur en een boete van 320 gulden kreeg. De politie controleerde tussen half drie 's middags en negen uur 's avonds in Bunschoten, Baarn, Eemnes en in Soest op de Birkstraat en de Vredehofstraat. Op de Clemensstraat is maanuaguiu"- een paarse VW Corado gestolen. De auto is eigendom van een 41-jarige man uit Soest. Die meldde dat zijn wagen tussen zeven uur en kwart over zeven is weggehaald. Het kentekennummer is LB-LV-60. Honderden Soesters, c voor Sinterklaas of Ke kijkje genomen in de Sch straat. Daar werd voor Sinter-Kerstmarkt gehot tieve hobbyisten uit Soes Op vrijdag 1 deceni voorverkoop van ka: benefietconcert op 1 de Lions Club Soestc ganiseerd voor De 1 Vanaf die dag zijn bij toren in Soest, Bas foort entreebewijzen Een toegangsbewijs kos VW-kantoor in Soest de Steenhoffstraat en ii reikbaar onder numme gene die een kaart koe een uitgebreid informa De opbrengst van het c goede aan De Blauwe verblijf voor kinderen rr dige handicap aan de B geld kan opnieuw een kinderen worden geor zij de steun van de Lii sponsors konden ze dit uit naar onder andere i

Soester Courant | 1995 | | pagina 10