'öf masm reanimatie Forse kritiek van bedrijfsleven :tAcwËiLr Zwembad verdwijnt van bouwtekening I T □I Aandacht MC Molendael voor de dementerende patiënt In Memoriam Chris Uiterwijk Zilveren hart voor Soesters Hans en Mary Donkervoort Lijn 70 rijdt weer door naar binnenstad van Amersfoort Nieuwbouwplannen ziekenhuis Eemland positief beoordeeld Vrouwelijke ondernemers te gast op het gemeentehuis PAGINa 2 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 'De Grachten' gaan bedrijven zelf beveiligen Jac. de Bruin Gemeente houdt vast aan bassin aan Van Weerden Poelmam Inzet voor Hartstichting beloond nederlandse hartstichting vrienden van de hartstichting afd. Soest Wilt u uw medemens kunnen helpen bij een hartaanval Geef u dan op voor een cursus De cursus start eind januari 1996. Inl. Jelly van Brug, tel. 035 - 602 70 62 «a Appel-rum vlaai van 17.95 voor 1' Jl. R* 5 Speciale Sint Nicolaas Speculaasvlaai -J -I 95 g Alleen tijdens spits tot station Kachel gestolen deide kerstdagen èf72,50 fi.fi. BEN DE JONG aiijn Vervolg van pagina 1. 'Volstrekt laakbaar' Dat sommige wethouders - hij noemde geen namen - ook nog trots zijn op de ontdekking van deze "sluiproute" was hem een doorn in het oog. "Wij keuren .dit af als volstrekt laakbaar handelen. Wie doet er wat aan? We hebben al di verse malen geprobeerd hierover tot een gesprek te komen, maar triomfantelijk wordt ons erop gewezen dat de mazen van de wet dit toestaan," aldus (Plasschaert, die zijn oordeel kernachtig samenvatte met de term "normverva ging". Weinig vleiender was zijn kritiek op de verkeerssituatie, waarvan hij hoopte dat het gemeentebestuur daar nu eens "met verstand" naar zou kijken. Het opkopen en afbreken van huizen aan de Ossen- damweg, de tunnel bij het spoor en de aanpassing van de Koningsweg zullen volgens hem over tien jaar kapitaal- vernietiging blijken te zijn. "En dan zul- len er alsnog aanzienlijk hogere kosten gemaakt moeten worden om een vrij- liggende rondweg om Soest te maken." 'Doe mij een lol' Plasschaert vond het ongelooflijk dat er op basis van een eerder verkeersonder- zoek (drie procent doorgaand verkeer) ooit besloten was om een rondweg ten noorden van Soest te leggen, maar dat er volgens een recent onderzoek maar liefst 15 doorgaand verkeer door Soest blijkt te rijden. "Vijfhonderd pro cent méér, en nu stelt de gemeente voor om de Koningsweg om te toveren tot rondweg!" Aan de jarenlange verstop ping van de Van Weedestraat zou vol gens hem op die manier nooit een einde komen. "Doet u mij een lol en probeer eens tien jaar vooruit te denken in plaats van maar weer een halve adhoc-oplos- sing te kiezen," verzuchtte hij in de rich ting van het College van B. en W. Eer der had hij het gemeentebestuur wel een complimentje gemaakt over de totstand koming van de nieuwe bedrijfsterreinen Nieuwegracht en Zuidergracht: "een risicovolle maar geslaagde onderne ming". Potjes-op-het-vuur Burgemeester De Widt reageerde na mens het College op Plasschaerts ietwat provocerende speech, maar nam de handschoen niet op. Hij meende dat de woningbouw- en verkeerskwesties be paald niet alleen "Soester" problemen waren. Op het verwijt dat Soest er een potje van maakt repliceerde hij dat het College juist een aantal potjes op het vuur had staan, die mogelijk aan Plasschaerts bezwaren tegemoet zouden komen en in elk geval duidelijk zouden maken dat het gemeentebestuur heus wel verder kijkt dan de eerstkomende tien jaar. Duidelijker wilde hij niet zijn. Hij wees erop dat de gemeenteraad nu eenmaal het beleid bepaalt en dat ook de provincie allerlei beperkingen oplegt, o.a. in het Streekplan. "We kunnen niet zomaar zeggen: hier een fabriek, daar een huis," aldus De Widt, "en wij moe ten nu eenmaal het algemeen belang afwegen." Over en weer beleden de burgemeester en de scheidende ondernemers- voorzitter overigens hun geloof in een goede verstandhouding tussen het be drijfsleven en het gemeentebestuur van Soest. "We kunnen zeggen waar het op staat, want met schouderklopjes en aaien-over-de-bol komen we er ook niet," aldus De Widt. Hij bood Plasschaert een boek over de natuur aan als afscheidcadeau. Plasschaert werd tenslotte nog in warme bewoordingen toegesproken door de voorzitter van de Kamer van Koophan del, mr. G. Veenhoven, en door zijn opvolger, mr. Dick van Loon. De laat ste zal het voorzitterschap van de Soes ter Zakenkring overigens alleen ad in terim vervullen. Dat Plasschaert soms "hard" en "recht voor zijn raap" was op getreden tegen het gemeentebestuur had hij volgens Van Loon ruimschoots gecompenseerd door anderzijds ook te streven naar persoonlijke harmonie, om de zakelijke tegenstellingen te overbrug gen, waarvoor hij de gezamenlijke eten tjes met het College had ingevoerd. Van Loon roemde tenslotte Plasschaerts in zet voor het realiseren van nieuwe bedrijfsterreinen in Soest, zoals de Nieuwegracht, de Zuidergracht en de Richelleweg. Het streven van de Soester Zaken- kring om alle Soester bedrijfs terreinen gemeenschappelijk en inte graal te beveiligen tegen criminaliteit van buitenaf is mislukt. Scheidend voorzitter Arthur J. P. Plasschaert liet maandag weten dat de ondernemers club niet genoeg deelnemers had ge vonden voor een "totaalplan". Des ondanks krijgt het idee een vervolg, want op kleinere schaal zal de nieuwe bedrijvenkring van de Nieuwegracht en de Züidergracht - samen "De Grachten" geheten - gaan proberen deze "overzichtelijke" terreinen in hun geheel te beveiligen. "Met een grotere kans op succes," aldus Plasschaert. Dick van Loon rechtsis Arthur J.P. Plasschaert opgevolgd als voorzitter van de Soester Zakenkring. Foto: Herman van Dam. fietsers hier naar toe RIJWIELSPECIALIST GALLENKAMP PELSWEG 1 SOEST - TELEFOON 035 - 601 28 57 feBBH Het buiten-zwembad is plotseling verdwenen van de nieuwste bouw tekening voor het terrein van het voormalige Soester Natuurbad. Het gemeentebestuur zal de heer Net jes, die het project nu in handen heeft en uitvoert, echter houden aan de contractueel vastgelegde afspra ken. Dat is hem inmiddels meegedeeld door het college. Het verwijst daarbij naar de transportakte, waarin is overeengeko men dat het openlucht-bassin daadwer kelijk op het terrein aan de Van Weer den Poelmanweg in Soestduinen zal worden aangelegd. In die akte is tevens een boete- en kettingbeding opgeno men. Het is projectontwikkelaar M.A. Tap- hoorn die destijds de belofte deed een bad van 550 vierkante meter te realise ren, waar de Soester bevolking - uiter aard tegen betaling - gebruik van zou kunnen maken. Taphoorn, die in ruil voor het Soester Natuurbad één miljoen gulden overmaakte aan de gemeente, wilde daarmee het verlies van een open lucht zwembad voor Soest enigszins compenseren. Zoals bekend stuitte de verkoop van wat eens 'Het mooiste zwembad van Europa' werd genoemd, op een stroom van protesten van bur gers. Zo werden ruim drieduizend handtekeningen verzameld van mensen die het Soester Natuurbad wilden be houden. Een meerderheid van de gemeenteraad hield evenwel voet bij stuk en de accom modatie werd van de hand gedaan. De reden: jaarlijks leed de gemeente 500.000 gulden exploitatieverlies. Bo vendien moest er elk jaar 200.000 gul- De afdeling opleiding van medisch centrum Molendael hield onlangs een thema-avond met als titel 'De dementerende patiënt'. Deze thema-avond vond plaats in het kader van de bijscholing van verpleeg kundigen. Het doel van de avond was op een niet alledaagse wijze het inzicht bij het verpleegkundige personeel in de problematiek van de dementerende pa tiënt te vergroten. Een belangrijke plaats werd ingenomen door een opvoering van de ontroerende één-akter 'Ver dwaald' van Thomas Borggrefe onder regie van Sjef van der Linden. "Steeds vaker hebben verpleegkundigen in ons ziekenhuis te maken met oudere dementerende patiënten," aldus me vrouw M. de Vos, opleidingsfunctionaris van medisch centrum Molendael. "De dementerende oudere raakt vaak door opname in het ziekenhuis extra verward. Zekerheden en het houvast van het 'bekende thuis' vallen weg. Deze situatie is ook erg belastend voor de naaste familie. Wij streven naar een voortdurende kwaliteitsverbetering van onze zorg. Ook de verwarde patiënt wil len wij optimaal kunnen verzorgen en begeleiden. Inzicht in dementie, begrip voor de verwarde patiënt en aandacht aan de naaste familie zijn voor de ver pleegkundigen belangrijke kwaliteits aspecten. Deze avond draagt ertoe bij de verpleegkundigen nog beter uit te rusten voor de uitdagende taak optimaal in te spelen op de behoefte van deze specifieke patiëntengroep." den bij voor de exploitatie van het over dekte instructiebad De Turf. Omdat het gemeentebestuur zo snel mogelijk over een nieuw zwembad wilde beschikken, werd na de verkoop besloten sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor ge bouwd. Waarschijnlijk zijn er weinig, zo niet geen, raadsleden die in hün hart blij zijn met de nieuwe situatie. Sinds de uit gestelde opening in de zomer van 1991 worden de ontwikkelingen rond Aqua Indoor en de gemeente gekenmerkt door aanvankelijk alleen technische, maar nu ook financiële problemen. Het meest recente voorbeeld is het menings verschil over de extra onderhoudskos ten, waarover de gemeente en de. direc tie van Aqua Indoor nog steeds met el kaar in de clinch liggen. Bouwwerkzaamheden Aan de Van Weerden Poelmanweg is het sindsdien evenmin koek en ei. Na de sloop van het Natuurbad, begin jaren negentig, werd pas vorig jaar een begin gemaakt met de bouwwerkzaamheden. Die werden dit jaar stil gelegd in ver band met de kwestie over de 96 appar tementen die op het terrein zullen wor den gebouwd. Netjes wil dat deze per manent mogen worden bewoond, om dat ze dan uiteraard meer geld opleve ren. Het gemeentebestuur blijft op het standpunt staan dat de appartementen maximaal drie maanden mogen worden bewoond, zoals destijds is vastgelegd. Inmiddels is de bouw hervat en heeft Netjes een deel van zijn plannen gewij zigd. Voor de aanvankelijk geplande fit nessruimte heeft hij nu een veel klein schaliger gebouw voor ogen. De nieuwe tekening die daarvoor is gemaakt, heeft hij onlangs op het gemeentehuis afgege ven. Bij de bestudering ervan (de welstandscommissie zal een oordeel moeten geven, voordat de gemeente goedkeuring geeft) kwam aan het licht dat het zwembad niet meer op de teke ning Staat. Geboren in 1915 te Rotterdam kwam Chris Uiterwijk in 1923 op Soest wo nen. Met alleen lagere school raakte hij na twaalf ambachten en dertien ongelukken op 45-jarige leeftijd ar beidsongeschikt, waama door zelf studie zijn lieve leven begon als "de rooie imker" uit Soest. Op een mooie zomerse middag liet hij zich vijftig keer steken door een zwerm bijen, waardoor hij immuun werd voor nieuwe aanvallen. Talrijke lezingen hield hij over de bijenteelt; hij werd de reizende ambassadeur van de bijenvereniging en gaf twintig jaar lang gastlessen voor tientallen scholen en verenigingen in en buiten Soest. Altijd getooid met klompen, een bijentrui, een schipperspet, een grote baard en een onafscheidelijke loep om zijn nek. "Ik ben een rare opsodemieter geweest." Inspireerde meester Van Elmpt zijn interesse voor natuur en landschap, het is Ben Joosten geweest die hem politiek bewust heeft gemaakt. Als lid van de Werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer was hij de animator van Bijltjesdag, wat hij 24 jaar heeft volgehouden. Burgemeester Corver bezorgde hem de geuzennaam "de Soester knotwilgenkabouter." Chris organiseerde jarenlang vlecht- cursussen, boomplantdagen en de befaamde zonnebloemwedstrijden. Hij zorgde voor een blijvende kerst boom bij het oude en het nieuwe politiebureau en trad op bij lokale festiviteiten en voor de televisie. Hij verwijderde honderden wespen nesten, leidde de prikacties van scho lieren, bestreed de prunus in de gemeentebossen en schoonde met name het Monnickenbos. "Ik ben zoals ik ben en mirakels tevreden met mijn bestaan. Hij was lid in zijn bloeiperiode van Artishock, van de Werkgroep Ontwikkeling Eemland, van de commissie Milieubeheer en van de commissies Enghpark en Kerkpad in de roerige, zeventiger ja ren. Chris was ook medeoprichter van de Kinderboerderij, waarvoor hij een ton bij elkaar bietste en initiatief nemer van de Volkstuinvereniging "de Uitwijk" aan de Molenstraat. Zo verwierf hij de "bronzen knotter" van de Stichtse Milieufederatie, de "Gouden Oliebol" van Progressief Soest, de Milieupenning 1982 van de gemeente Soest en in 1989 de zilve ren Erepenning van zijn woonplaats. Als milieuactivist verzette hij zich te gen de zandafgravingen in de Paltz en vocht hij voor het behoud en een goed beheer van het buitengebied. Hij noemde zichzelf een vrijbuiter: "Ik ben geen vogel voor één nestje." Een andere gevleugelde uitspraak van hem was: "Ik zie liever een bun zing in het bos dan een jager." Voor vriend en vijand bleef hij tot zijn 75ste actief, daarna is hij licha melijk hard achteruit gegaan. De pijn, die hij nooit liet blijken, heeft hem uiteindelijk geveld. "Ik heb geen leven meer", verzuchtte hij op zijn tachtigste verjaardag, dit voorjaar. Chris ruste in vrede op de Engh. Jan Visser. Sinds vorige maand zijn Hans en Mary Donkervoort uit Soest de trotse dragers van de zilveren speld van de Nederlandse Hartstichting. Met dit kleinood - uiteraard in de vorm van een hart - wordt de grote inzet beloond die ze in de afgelopen tien jaar aan de dag hebben gelegd voor het werk van de hartstichting in Soest. Het echtpaar kreeg de onderscheiding uitgereikt tijdens de vergadering van het comité Vrienden van de Hartstichting- Soest in de Bundeling. De speld - voor mevrouw Donkervoort een hanger - werd overhandigd door rayon coördinator Bea Caniëls-de Haan. Sinds 1985 is Hans Donkervoort voor zitter van het Soester comité. Onder zijn leiding werden belangrijke initiatieven genomen, zoals de jaarlijkse collecte voor de Hartstichting in april, die ook in Rayoncoördinator Bea Caniëls speldt Hans Donkervoort het zilveren hart op. Soest sinds 1986 wordt gehouden en inmiddels meer dan 200.000 gulden moet hebben opgebracht. Het comité zelf is inmiddels uitgegroeid tot elf le den. De Vrienden van de Hartstichting-Soest organiseren ook een reanimatiecursus en thema-avonden in Soest. Omdat hij als schademanager bij een grote verze keringsmaatschappij een drukke baan heeft, laat Hans Donkervoort veel werk achter de schermen noodgedwongen over aan zijn vrouw Mary. De Hart stichting heeft beiden dan ook terecht geëerd met deze onderscheiding voor hun beider verdiensten. Het comité kan overigens nog altijd ver sterking gebruiken. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met de fa milie Donkervoort, tel. 6010487. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Wé VLAAI V.D. WEEK t/m zaterdag 2 december QtZ van 13.95, t/m dinsdag 5 decemberIlt C 0 27 cm, voor 10 royale punten. <r Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de pS *2 Van Weedestraat 46 II, Soest. Tel. 602 10 59. i> A.s. maandag 4 december geopend van 9.00 tot 21.00 uur. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Vanwege de vele werkzaamheden in Amersfoort reed lijn 70 (Hilversum - Soest - Amersfoort) vanaf 25 sep tember overdag niet meer na het station door naar de binnenstad. Hiermee werden vertragingen voor komen. Vanaf 4 december blijft lijn 70 dit nog wel tijdens de spitsuren doen, maar overdag rijdt hij wel door naar de binnenstad. Reden hiervoor is dat door het tijdelijke busstation veel vertragingen verhol pen zijn. Lijn 70 rijdt in de ochtendspits tot 9.00 uur naar het NS-station in Amersfoort en vertrekt daar ook weer richting Hilversum. Na 9.00 uur rijdt lijn 70 door naar de haltes Zonnehof en Post kantoor in de binnenstad. (Lijn 70 stopt dus niet meer op busstation Hellestraat, maar op de Stadsring bij de haltes Zonnehof en Postkantoor.) In de middagspits rijdt lijn 70 tussen 16.40 en 18.10 uur tot het NS-station en dus niet door naar de binnenstad. Vanaf 18.10 uur rijdt de bus wel weer door. Op zaterdag en zondag rijdt lijn 70 de hele dag door naar de haltes in de binnen stad. Chauffeur roept om Om onduidelijkheid te voorkomen, roept de chauffeur in Amersfoort om of de bus bij het NS-station blijft. Voor de reizigers zijn de stadslijnen 5, 7, 9, 11, 12 en 16 goede alternatieven om vervol gens in de binnenstad te komen. Vanuit de binnenstad geven de buslijnen 9, 11, 12 en 16 een goede aansluiting op lijn 70 richting Soest en Hilversum. Op een camping aan de Birkstraat is een gast een deel van zijn kachel kwijt geraakt. Een inbreker demonteerde het deel en nam dat vervolgens mee. Een 59-jarige inwoner van Poeldijk deed daarvan aangifte bij de politie. Er zijn getuigen die de vermoedelijke dader hebben gezien, maar van hem ontbreekt ieder spoor. BAR, GRILL RESTAURANT fantastisch kerst keuzemenu STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 82 52 Vorige week heeft het College voor Ziekenhuisvoorzieningen zich ge bogen over de nieuwbouwplannen van Ziekenhuis Eemland op en rond het huidige terrein van locatie St. Elisabeth. Het College geeft een positief advies aan de Minister van VWS over de plannen. De goedkeu ring van de Minister wordt nu spoe dig verwacht. Het College voor Ziekenhuis voorzieningen is een adviesorgaan van de Minister van VWS. Nu het College haar advies aan mevrouw Borst heeft uitgebracht zal zij volgens de Wet bin nen drie maanden een besluit nemen. Na grondige bestudering van de ziekenhuisplannen oordeelt het College voor Ziekenhuisvoorzieningen positief over de mogelijkheid van nieuwbouw op locatie St. Elisabeth. Op grond van de huidige staat van locatie De Lichten berg onderschrijft het College de nood zaak tot vervanging van dit gebouw. Gezien de ligging van de polikliniek in de Hellestraat wordt venvacht dat deze op gunstige voorwaarden is te verkopen; daarom vindt het College het afstoten van deze locatie voor de hand liggen. Voor realisering van de aanbouw bij locatie St. Elisabeth zal deze locatie zelf ook grondig gerenoveerd moeten wor den. Het College stemt eveneens in met deze renovatievoorstellen. Voor de verdere uitwerking van de plan nen zal er nog intensief overlegd moe ten worden met de gemeente Amers foort over uitbreiding en ontsluiting van het terrein. In de komende periode zul len de afspraken tussen gemeente en ziekenhuis definitief uitgewerkt moeten worden. ONROEREND GOED bemiddeling bij aan- en verkoop, verhuur, taxaties van onroerend goed hypotheken F.C. KUYPERSTRMT 24 3761 EG SOEST tel. (035) 601 95 16 Tijdens een lunchbijeenkomst, die belegd was door de vrouwelijke raadsleden van vrijwel alle partijen in de gemeenteraad, is door twintig vrouwelijke ondernemers van ge dachten gewisseld over het onder nemersklimaat in Soest. Dit gebeurde in samenwerking met EVON, een platform van vrouwelijke ondernemers in Eemland. Elk van de vrouwelijke raadsleden had hiertoe enige vrouwelijke ondernemers als gast uitgenodigd. Afkomstig uit een groot aantal economische sectoren spraken zowel beginnende als reeds geslaagde ondernemers onder meer over de (on)mogelijkheden van een bedrijf aan huis in relatie tot de kwaliteit van de woonomgeving. Conclusie was dat het beginnen van een bedrijf binnen het ei gen huis voor velen een beslissende fac tor is geweest bij het zich zelfstandig vestigen. Afhankelijk van de aard van het bedrijf - mede afhankelijk van de milieu-eisen - werd pas in een volgende fase beslo ten al dan niet over te gaan naar een bedrijventerrein. Ook werd gesproken over de rol van werkgever met betrekking tot kinderop vang en ouderschapsverlof. Conclusie was dat oplossingen op maat gezocht werden. Daarbij speelt natuurlijk de steeds verdergaande wetgeving op dit gebied, zoals bijvoorbeeld langer ouderschapsverlof ook voor mannen, nadrukkelijk een rol. De goede en geva rieerde kinderopvang mogelijkheden in Soest bleken bij alle vrouwelijke werk gevers bekend. De bijeenkomst werd besloten met de verhouding gemeente/ondernemer. Hoewel de deelnemers niet de indruk hadden dat zij op een andere wijze be handeld werden of zouden willen wor den als hun mannelijke collega's, namen zij toch over het algemeen minder deel aan de gevestigde overlegstructuren. Conclusie was dan ook dat EVON - in een duidelijke behoefte kan voorzien. Ook de raadsleden zullen hun voordeel doen met de verkregen informatie en de gelegde contacten.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3