cr Nieuws van de bibliotheek KE Iraniërs in Soest maken zich ernstig ongerust over veranderd asielbeleid Royale Sint bij Provak Hooijer fVARIAl EEN W Twintig mille voor Kozle Winkelkring prijzenfestival Nieuwe expositie in Molendael Soester kunstenaars verkopen uniek werk in Slakkenhuis 0 Jan de Kok in 'De Bereklauw Fakkeloptocht van Amnesty 'Iran is absoluut geen veilig land' Sinterklaas geeft oplevering huizen feestelijk tintje Collecte voor cardio-monitor succes Natuur Nabij IVN-wandeling in Pinetum Birkhoven SOESTER COURANT WOENSD, 'Geen kerstkitsch, maar kerstkunst' stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de maand Expositie tot half januari Gilgamesj-schilderijen Pluk het is Maaltijdtransport in Ziekenhuis Eemland nNereldH/inkel De feestdagen rond de jaarwisseling Zaterdag 9 december KIJK HIER WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 Mooie prijzen in kleurwedstrijd Word lid. Bel 020 - 626 44 36. Sinterklaas en zijn twee aardigste zwarte Pieten waren afge lopen zaterdag te gast bij Provak Hooijer. In de bekende gereedschaps- en ijzerwarenwinkel aan de Soesterbergsestraat reikte de bisschop de prijzen uit van de grote kleurwedstrijd, die Hooijer ieder jaar organiseert. De fraaiste kleurplaten werden beloond met een tractatie en mooie prijzen, zoals walkmans, spellen en kleurdozen. De prijswinnaars waren: (0-4 jaar) Johnny v.cL Sluis, Eric Goossen, Wesley de Ruig; (5-7 jaar) Nando Kraaikamp, Lisett&v.d. Steeg, Esther Beukema; (8-12 jaar) Mariëlle Stolze, Jadp \an Schaik, Tijl Hekking. Executies, martelingen, grof en bui tensporig geweld - dat zijn de mid delen waarmee het Iraanse regime zijn tegenstanders in eigen land on derdrukt. De "lange arm" van de Iraanse geheime dienst reikt zelfs tot in Nederland en wie hier zijn stem verheft neemt het risico dat zijn familieleden in Iran zelf daar van ernstige - soms de ernstigste - gevolgen ondervinden. Voor het gemak verklaart de Iraanse regering - ook na de dood van Khomeini nog sterk onder invloed van fundamentalistische ayatolla's - alle opposanten in het algemeen tot vijan den van de Islam. De mensenrechten worden er met voeten getreden, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de rapportages van Amnesty International. Iran is alles behalve een veilig land voor mensen die ijveren voor vrijheid of democratie... Vandaar dat de Iraanse vluchtelingen in Soest zich buiengewoon veel zorgen maken over de recente verandering in het beleid van de Nederlandse regering, die erop neerkomt dat Iran niet langer wordt beschouwd als een per-definitie- onveilig land. Tot januari j.1. werden Iraanse asielzoekers nooit terug gestuurd, maar sinds de beleidswijziging wordt elke Iraanse asielzoeker die - meestal met groot gevaar voor eigen le ven en dat van anderen - het land is ontvlucht en zijn toevlucht tot Neder land heeft gezocht, voortaan "indivi dueel" beoordeeld, wat kan neerkomen op uitzetting en terugzending. Het lot dat een Iraanse vluchteling daar te wachten staat is (zacht gezegd) buiten gewoon somber. In de afgelopen jaren zijn al tienduizenden Iraniërs gearres teerd en opgehangen en de situatie is er beslist niet beter op geworden. De beleidswijziging is het gevolg van een recente uitspraak van de zgn. Rechtseenheidskamer, die de regering adviseert en tot het oordeel is gekomen dat de staatssecretaris van Justitie naar eigen inzicht mag handelen. Bescher ming van Iraanse asielzoekers is daar mee geen automatisme meer en elke asielzoeker moet voortaan leven met de vrees dat hij (of zij) wordt terug gestuurd. Enorme consequenties De Iraanse vluchtelingen in Soest vin den dat een tragische en uiterst twijfel achtige ontwikkeling, die voor hun (nog niet als vluchteling erkende) lotgenoten enorme consequenties kan hebben. Vier van hen - op één na inmiddels in het bezit van de "veilige" A-status - lucht ten hun hart daarover vorige week tij dens een gesprek in het kantoor van Vluchtelingenwerk Soest aan de Smitsweg. Om acceptabele redenen wil len ze hun naam niet in de krant en al helemaal niet met een foto erbij... De Iraanse gemeenschap in Soest telt ca. 50 personen, onder wie relatief veel vrouwen en kinderen. In de afgelopen maand heeft een aantal van hen een dag of langer het gezelschap gehouden van de Iraanse asielzoekers in de opvang centra in Amersfoort en Leusden, die enkele dagen in hongerstaking gingen. Voor gisteren stond een demonstratie in Den Haag op het programma en een aantal Soester Iraniërs zou daarbij zeker van de partij zijn. Maar omdat het buitengewoon riskant is om - ook in het veilige Nederland - in het openbaar te protesteren tegen de Iraanse dictatuur zal hun aantal niet groot zijn. De Iraanse gemeenschap van Soest rekent daarom op de solidariteit van hun Nederlandse plaatsgenoten in kerken, politieke partijen en andere or ganisaties, in de hoop dat zij namens hen hun stem laten horen. Want naar de Iraniërs zélf wordt - zo is hun ervaring - nauwelijks geluisterd... Goed blaadje De regering van Iran, zo betogen de vier Soester Iraniërs, spant zich momenteel met alle middelen in om bij het Westen in een goed blaadje te komen. Dat heeft alles te maken met de verhoopte ophef fing van de olieboycot en andere maat regelen. Dat Nederland een van de lan den is die daar "in trappen", zoals de Iraniërs het zien, stelt hem hevig teleur en maakt hen diep ongerust. Eén van hen - nog zonder "status" - is nog maar kort in Nederland, nadat hij in Iran een aantal jaren in de gevange nis heeft gezeten en daarna nog geruime tijd moest onderduiken. Uit eigen waar neming en ervaring weet hij welke ver schrikkingen tegenstanders van het re gime (en hun familieleden) te wachten staan. "Het gaat juist veel slechter in Iran dan het Westen wil geloven," zegt hij. Nog onlangs werden in de buurt van Teheran na opstootjes onder de bevol king zo'n 12.000 mensen gearresteerd. Volgens een van de vrouwen treedt het regime bijvoorbeeld ook veel harder op tegen vrouwen die in het openbaar geen sluier willen dragen, wat in sommige steden al verplicht is voor meisjes van 9 jaar. Met "democratie" heeft het alle maal niets te maken, want het regime in Teheran wordt volgens de Soester Ira niërs door hooguit vijf procent van de bevolking gesteund. De Iraniërs in Soest hebben in de afge lopen maanden al eens kontakt gezocht met het gemeentebestuur - o.a. een ge sprek met een van de wethouders - dat echter weinig voor hen kon doen. Ook is er overleg geweest met de politie, die gevraagd is alert te zijn op het eventueel optreden van de Iraanse geheime dienst De 27 nieuwe koopwoningen aan de Groen van Prinstererstraat zijn zaterdag middag officieel opgeleverd door de Woningstichting Soest (WS). Sinterklaas ging voor die gelegenheid even bij de bewoners langs. In de wijk 't Hart zijn onder meer elf sociale koopwoningen met een ver koopprijs van 152.000 gulden gebouwd. Verder werden dertien premie koop woningen (177.000 tot 190.000 gulden) en drie vrije sectorwoningen (299.000 gulden) gerealiseerd op de locatie waar voorheen de Groen van Prinstererschool stond. De collecte van de Stichting Jumelage en de vereniging Kedzier- zyn/Kozle-Soest heeft in Soest 20.000 gulden opgebracht. Dat is acht mille meer dan het streef bedrag. Van het geld kan een cardio-monitor worden aangeschaft die zal worden ge schonken aan het kinderziekenhuis in de Poolse zusterstad van Soest. Een delegatie van beide hulporga nisaties vertrekt komend weekeinde naar Kozle om het apparaat te overhan digen aan de directie van het ziekenhuis. Met de cardio-monitor kunnen hartpa tiënten worden bewaakt. Met de directie van het ziekenhuis wordt tevens overlegd hoe de extra op brengst van acht mille het beste kan worden besteed. De organisaties willen namelijk dat al het geld ten goede komt aan het ziekenhuis. Afgelopen maandag is de trekking van de loterij geweest, waarvoor afgelopen zaterdag nog loten werden verkocht in onder meer winkelcentrum Soest-Zuid. De uitslag wordt binnenkort in de Soes ter Courant gepubliceerd. in Soest. Maar ze beseffen dat zij voor een werkelijke verandering van het be leid niet op het Raadhuisplein in Soest moeten aankloppen, maar op het Bin nenhof in Den Haag... Onzekerheid en angst De psychologische druk waaronder de Iraniërs in Nederland leven - met zo veel onzekerheid en angst - is enorm. In dat verband wordt o.m. gewezen op de Iraanse asielzoeker die zich vorig jaar bij het gemeentehuis uit wanhoop in brand stak. "Velen leiden aan stress, paniek aanvallen en slapeloosheid. Ze leven nóg in een soort gevangenis," zeggen ze, en sinds de omslag in het beleid zijn de problemen nog eens fors toegenomen. Een flink aantal heeft inmiddels hulp moeten zoeken bij het Riagg. "Het gaat niet om onszelf," aldus de Soester Iraniërs, "maar om de mensen die direct het slachtoffer dreigen te wor den, omdat ze teruggestuurd worden naar een land dat sinds kort zogenaamd veilig is..." De Iraniërs hopen op bijval van zo veel mogelijk Soesters, die via de hen ten dienste staande kanalen naar "Den Haag" misschien het tot nu toe machteloze protest willen ondersteunen. Pinetum Birkhoven is zondagmiddag 10 december het doel van de maandelijkse wandeling van IVN Eemland te Soest. De gidsen staan klaar om 14.00 uur, ca. 400 meter de Zandlaan op, tussen het 'Witte Huis' en de sportvelden. Midnet buslijn 70 vormt hier de aangewezen verbinding. Pinetum is latijn voor een verzameling naaldbomen (coniferen). In april 1932 besloot de gemeenteraad van Amersfoort na veel discussie een Pinetum aan te leggen van 2 ha. als werkverschaffingsobject. Hierin zijn co niferen uit de hele wereld te zien en naar land van herkomst gegroepeerd. Een prachtig voorbeeld is de tranenden uit Azië; bij dauw en bij mistig weer hangt als een traan aan elke naald een drup peltje water. Kinderen kunnen zich ver maken met de mammoetboom, die wel 3400 jaar kan worden! De bast van deze boom is erg dik en vlezig, maar is zo zacht dat je gemakkelijk met je vuisten tegen de boom kunt boksen zonder dat het (een van beiden) pijn doet. Probeer dat maar eens bij andere bomen! In 1983 is er een herbeplanting geweest en zijn er naambordjes bij de diverse boomsoorten geplaatst. De kerstboom (fijnspar) heet dan opeens deftig Picea abies. Tussen de coniferen staan veel Krenteboompjes, die hier spontaan zijn gegroeid door de verspreiding van hun zaad door vogels. Voor de werkverschaffing is hier trou wens nog veel meer op de schop gegaan. Zwembad Birkhoven en openlucht theater van dezelfde naam, alsmede een vijver voor opwarming van het zwembadwater en de nodige bulten voor berging van de vrijgekomen grond vormen hiervan een duidelijk voorbeeld. In het parkbos gaan we kijken naar de 'gewone natuur', dus hoe planten en dieren zich aanpassen aan de schrale winter. De eekhoorn bijvoorbeeld is ook als het vriest of als er sneeuw ligt actief. Het dier houdt geen winterslaap, maar brengt wel veel tijd slapend door in een veilig en warm nest. De roodbruine zomervacht is verwisseld voor een veel zachtere, iets grijzere en warmere win iervacht. En mocht men tijdens de wandeling apen horen gillen of leeuwen brullen, schrik dan niet, want we lopen op 300 meter afstand van het Dieren park Amersfoort. Informatie: tel. 601 44 10. Advertentie Wekelijks worden er uit de ingele verde voordeelcheques van de Winkelkring tien prijswinnaars ge trokken. Deze week gaat een muzi kale prijs van Music Store naar de heer of mevrouw I. Koop, H. Heijerman, W. Schut, H. Ruwaard, A. Schram, S. Egbers, R. de Jong, Roelofsma, C. van den Bedum en H. van Barteld-Nijst. De winnaars gingen met zwarte Piet op de gevoelige plaat nadat zij uit handen van de voorzitter E. Wortmann een CD en een waarde bon t.w.v. 25 gulden mochten ont vangen. In m.c. Molendael-Soest is tot me dio januari weer een expositie inge richt met werken van twee kunste naars. In de vitrines: bronzen van Rixt Hak uit Zwolle; aan de wan den: schilderijen van Jan Oosting uit Hardenberg. Rixt Hak werd geboren in 1948 in Lemmer. De liefde voor de kunst werd haar al vroeg bijgebracht: haar vader en zuster schilderen. Een aantal jaren volgde zij lessen bij de Amsterdamse beeldhouwster Jet Schepp, waarna zij zichzelf verder ontwikkelde. Haar werk staat in het teken van de traditie van de figurale beeldhouwkunst. Haar belang stelling gaat vooral uit naar de mense lijke figuur in al zijn facetten en naar dierfiguren. De werken van Rixt Hak zijn veelal uitgevoerd in brons. Jan Oosting, geboren te Emmen in 1947, studeerde in 1969 af aan de Riet veld Academie te Amsterdam in Vrije Grafiek en Grafisch Ontwerpen. Hij houdt zich bezig met tekenen, schilde ren en etsen van figuratieve en abstract/ figuratieve voorstellingen. Af en toe maakt hij ook beelden in ijzer, brons en beton. De wisselwerking met de natuur (Natura Artis Magistra) is voor hem steeds uitgangspunt gebleven. Vooral de eigenschappen van het licht, de kleuren van licht en schaduw en de werking van de kleuren onderling hebben zijn be langstelling. De technieken die hij veel beoefent zijn aquarel, gouache en pas tel en een combinatie van deze drie. Jan Oosting, die sinds 1978 in Hardenberg woont en werkt, geeft ook cursussen en workshops aan huis. "Geen kerstkitsch, maar kerst- kunst." Dat is het motto waarmee enkele Soester kunstenaars op vrij dag 15 en zaterdag 16 december in het Slakkenhuis aan de Dalweg een aantal unieke kunstwerken te koop aanbieden. Op de verkoop-expositie in het atelier tegenover het gemeentehuis is werk te zien van de kunstschilders Jean-Marie van Staveren en Karin de Bruin en van bloemsierkunstenares Annelies Wou- terse. De exposanten spelen daarmee in op de grote belangstelling die het Soes ter publiek bijvoorbeeld in juli j.1. aan de dag legde (bij de opening van de kunst route over de Eng). Iedereen die op zoek is naar een exclu sief kerstcadeau - tegen een betaalbare prijs - kan daarvoor op 15 en 16 decem ber uitstekend in het Slakkenhuis te recht. Het gaat om unieke kunstwerken op verschillend gebied. Van Jean-Marie van Staveren zijn er o.a. handbe-scbil- derde schalen, kommen en toegepaste kunst; van Karin de Bruin zijn er schil derijen en werk op papier. 'Floriale' objecten Heel bijzonder zij de "floriale" objecten die Annelies Wouterse op de verkoop expositie aanbiedt. Geïnspireerd door de meester van de bloemsierkunst, Daniël Ost, is zij voortdurend op zoek naar nieuwe inspiratiebronnen voor ver nieuwing, wars van het geijkte. Haar stukken onderscheiden zich door vorm geving en toepassing en vormen - samen met de andere kunstwerken - een "must" voor wie wel eens wat énders wil dan een traditioneel kerststukje. De verkoop-expositie in het Slakken huis is zowel op vrijdag 15 als zaterdag 16 december geopend van 10.00 uur 's morgens tot 20,00 uur 's avonds. ea Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest ITM - Het kunstwerk van de maand is van Nico Rijpkema, het is een gouache van 40 x 46 cm en is getiteld: 'De Lek bij Everdingen'. Nico Rijpkema volgde een opleiding aan de Academie van Utrecht van 1950 tot en met 1955. Zijn meest toegepaste technieken zijn gouache, olieverf, acryl en aquarel. Rijpkema is een Friese Utrechter, die vele ma len heeft rondgezworven door de wereld, maar nooit de herinnering is verloren aan de wijde luchten en de oneindige verten van het Friese land. De natuur is voor hem geen statisch gegeven, maar een steeds verande rend samenspel van licht en bewe ging. Die twee elementen ontleedt hij in kleuren en structuren die hij sa menvoegt tot een expressieve, dyna mische, naar de abstractie neigende visie op de wereld om hem heen. Ontmoetingen met Oskar Kokosch- ka zijn van grote betekenis geweest voor de ontwikkelingen van Rijp- kema's werk. In de zeventiger jaren ontwikkelde zich dat van noordelijk expressionisme naar een figuratieve statische wereld. Later, in de tachti ger jaren, werden beweeglijkheid, ruimte, licht en kleur in zijn werk herkenbaar. Deze ontwikkeling is nog in volle gang. Nico Rijpkema ontving in 1985 de Boellaard prijs en in 1990 de Dokkum prijs. Gezocht Een 'origineel, spannend, kleur rijk, ontroerend, indrukwekkend, sprookjesachtig', of 'gewoon heel erg mooi' cadeau. Idee Geef een cadeau-abonnement van de Kunstuitleen Soest, dan pakt u eens wat anders uit! Wat kost dat Een cadeau-abonnement voor drie maanden kost f 20,- en voor een heel jaar f 81,-. Verrassing De gulle gever van een jaar abonnement ontvangt een leuk ca deautje van de Kunstuitleen, maar ook voor wie zichzelf op een jaar abonnement trakteert ligt er een verrassing klaar. Kunstuitleen Soest is gevestigd in bi bliotheek Overhees, Willaertstraat 49, tel. 601 24 68. De openingstijden zijn: maandag en vrijdag 18.30 tot 20,30 en woensdag en vrijdag 14.00 tot 17.00 uur. Vanaf 1 december zijn in hef kunst winkeltje 'De Bereklauw', Steen- hoffstraat 63, schilderijen te zien van de bekende kunstschilder Jan de Kok uit Culemborg. De expositie bestaat uit een serie werkstukken in sluiertechniek, gebaseerd op het Gilgamesj-epos. De schilderijen uitgevoerd in tempera, zijn levendige voorstellingen van het verhaal. Het kleurgebruik heeft iets uitdagends en is daardoor metaforisch voor het verhaal dat als achtergrond dient voor de schilderijen. Het gebruik van sagen en legenden is de laatste jaren steeds vaker terug te vinden in het werk van Jan de Kok. De vers tilde manier van werken in zijn vroegere schilderijen is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor dynamiek en strijdlust. Deze verlevendiging maakt de kijker ingetogen. Als toeschouwer raak je be duusd van het oergeweld, dat door de kleuren wordt benadrukt. Uit het werk spreekt een bezieldheid, zoals hij dat ook uitstraalt in de schilderlessen die hij geeft in het Centrum voor Beeldende Vorming "Het Labyrint" in Culemborg. Het Gilgamesj-epos is een van de oudste literaire teksten ter wereld. Het dateert uit de Oud-Babylonische pe riode (2000-1600 v. Chr.) en werd in spijkerschrift geschreven op 12 klei tabletten. Het is het verhaal van Gilgamesj, koning van de stad Uruk, die geconfronteerd met de dood van zijn vriend en broeder Enkidu, op zoek gaat naar de onsterfelijkheid om zodoende zijn lot te ontlopen. De tentoonstelling is te zien tot half ja nuari in 'De Bereldauw'. Het Gilgamesj- epos is hier ook verkrijgbaar in een uit gave van Vrij Geestesleven. Naast de expositie van Jan de Kok zijn ook beelden te zien van de Baarnse beeldhouwster Nieneke Lamme, uitge voerd in klei. Het zijn moeder- en kind- figuren in een wonderbaarlijke eenvoud in mooie ronde vormen, die goed pas sen in deze tijd van het jaar. Wie dezer dagen het winkeltje 'De Een van de schilderijen uit de e lie in De Bereklauw. Bereklauw' bezoekt zal ongetwijfeld is vinden voor de naderende feestdag op het gebied van handgemaal; producten. Ook ligt het nieuwe curse programma voor januari gereed, wa® de cursussen poppen maken en schild; rijen staan vermeld. De openingstijd; van 'De Bereklauw' zijn dinsdag t/t 10.00 -18.00 uur. Ziekenhuis Eemland heeft een nieuw maaltijdendistributiesysteem. Vanaf be gin december worden maaltijden in de centrale keuken van locatie De Lichten berg bereid en vandaar uit verspreid in Ziekenhuis Eemland. De keuken op locatie St. Elisabeth blijft bestaan als locatiekeuken. Het vervoer van de maaltijden tussen beide locaties wordt verzorgd door de firma Pot. Patiënten in locatie St. Elisabeth hoeven geen angst te hebben om een lauwe maaltijd geserveerd te krijgen. De warme maaltijden worden op tempera tuur gehouden in voedseltransport- wagens. De wagens zijn geschikt voor een zogenaamd gekoppeld systeem en bestaan uit een warm en koud compar timent. Het warme gedeelte blijft gega randeerd 65 minuten op de gewenste temperatuur ingesteld. De vervoerstijd tussen beide locaties bedraagt overigens slechts tien minuten. De service voor de patiënt van Zieken huis Eemland zal door deze nieuwe manier van werken uitgebreider worden. Dagelijks kan iedere patiënt per maal tijd een keuze maken wat hij wenst te eten. Voor de warme maaltijd zijn twee keuzemenu's en voor het ontbijt en de broodmaaltijd 's avonds kan een patiënt precies aangeven hoeveel boterhammen, beleg e.d. hij wil eten. Er wordt natuur lijk rekening gehouden met de dieet- wensen van de patiënten. Met een feestelijk tintje voor patiënten en medewerkers van Ziekenhuis Eem land werd de eerste dag van het nieuwe systeem ingeluid. \y\^Stichting Wereldwinkel Soesi Steenhoffstraat 9A, tel. 6028132 Al enige weken is de grote toeloop c, alle winkels in volle gang. Iedereen pel beert leuke of zinvolle dingen te kope ter gelegenheid van de komende feesE dagen. Misschien heeft u ook gelegei heid om eens te komen kijken naar wc de Wereldwinkel op dit gebied heet Het zou prettig zijn als de producente in de ontwikkelingslanden een bescht den! aandeel hierin kunnen krijgen De importeurs hebben uit deze lande een grote verscheidenheid aan fraai artikelen kunnen aankopen; vaak zee origineel en van natuurlijke materiale gemaakt. Om u een kleine indrukt geven: Kerstgroepen uit Peru. In Cuscoe omgeving wordt door een groot aarni gezinnen verschillende kerstgroep^, (retabels) in een grote verscheidenheii gemaakt. De figuurtjes zijn met de M gemodelleerd, soms uit een mengsel va- gips en aardappelmeel of klei. Di retabels worden in huiges, doosjes, kop jes, e.d. opgebouwd. Kerstversiering van stro uit Mexico.li het dorp San Jeronimo vlecht een aas tal vrouwen deze figuren. Afhankeütt van de hoeveelheid stro en de produk- tietijd wordt de prijs bepaald. Heli1 voor hen een onmisbare bron van is komsten. Figuren zijn o.m. een engeltje, ster, vogel en klokje. Kerstkaarten uit vele landen in een voudige of zeer bewerkelijke uitvoering. Daarnaast een aantal mooie artikelts die als versiering kunnen dienen vas stro, hout, keramiek, katoen, enz. Uiter aard ook een grote hoeveelheid kaarsen en kandelaars. En wat dacht u van een aardig kerstpakketje in een mandje of schaal met enkele levensmiddelen? kerstgeschenk kan op deze wijze echt inhoudsvol zijn. Een kijkje nemen in de Wereldwinkel kan dagelijks (behalve maandag) van 9.30 tot 17.00 uur. Speciaal voor de te verwachten drukte is de winkel ooi maandag 11 en 18 december open van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag 9 december organi seert de werkgroep Soest van Amnesty International voor alle Soesters de jaarlijkse fakkel optocht. De stille tocht begint om 16.00 uur op twee plaatsen tegelij kertijd: in winkelcentrum Soest- Zuid (boekhandel Van der Ven) en in de Van Weedestraat (bij de ABN- AMRO naast Brilcentrum Nota). De aktie wordt georganiseerd om Soesters de gelegenheid te geven te pro testeren tegen schendingen van mensen rechten en om solidariteit te betuigen met slachtoffers van mensenrechten schendingen. Een fakkel is ter plaatse te bemachtigen. Amnesty Soest roept ie dereen, jong en oud, op om mee te lo pen! Over de gehele wereld wordt ieder jaar in december stilgestaan bij de viering van de verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Ondertekend door zowat alle landen ter wereld werd deze verklaring op 10 december door de Verenigde Na ties in 1948 aangenomen. Helaas bevin den zich onder de ondertekenaars veel landen die het, ook na dat jaar helemaal met serieus nemen met het nakomen van hun beloften. De tiende december (aangezien deze datum in 1995 op een zondag valt is besloten de aktie op za terdag te organiseren) is derhalve niet alleen een verjaardagsviering maar vooral een dag van protest. Met de fakkelwake wil Amnesty aan regeringen laten weten dat zij niet zomaar misbruik kunnen maken van hun macht, en dat er overal mensen zijn die daartegen zullen protesteren. De fakkeloptocht van dit jaar staat in het teken van een protest tegen de ver volging van verdedigers van de mensen rechten: overal in de wereld zetten men sen zich actief in voor de naleving van mensenrechten. Maar in veel landen dreigen deze verdedigers zelf slachtoffer te worden. Ze 'verdwijnen' omdat ze Renault-dealer St heeft op 1 decemb certificaat in onD men. Het "kwalit de firma overhant Veritas. Bij de Renault-fabrit jaar bijzonder veel ar de kwaliteit van de Tegenwoordig is alle een goede auto nie De ldantvriendelijk< hoge service-niveau voor klanten vaak v zijn van doorslaggei het kiezen van hun Daarnaast hoort bij bedrijf een goede zc kers, waarbij aanda aan gezondheid in omgeving. Boven< informeerden naar anderen die zijn 'ver dwenen'. Ze worden gedood omdat t protesteerden tegen de mishandeld van vrouwen. Ze belanden achter de tralies omdat ze actief waren in een bond. Hun inbreng is harder ooit! Doel van deze actie is dan ook «umuuv. te vragen voor het geweld dat tientallen regeringen uitoefenen tegen hun eigen burgers. Dit regeringsgeweld vraagt veel meer slachtoffers dan oorlogen tussen landen. De laatste tien jaar zijn me# dan een miljoen mensen vermoord door hun eigen overheid. Alleen bij hoge uit zondering worden de moordenaars voor de rechter gebracht. Helaas worden me' de meeste van deze landen normale be trekkingen onderhouden alsof er niets aan de hand is en is het 'Business a$ usual'. Onder meer met internationale aandacht, aanzetten tot het sturen van VN-waarnemers en hulp aan nabe staanden hopen we politieke moorden en 'verdwijningen' tot stand te brengen en te voorkomen. Massale aandacht kan .'.nternationale onverschilligheid ho pelijk doorbreken. Wij zien u qra; Deskundig advi Specialist in: Wasautomate

Soester Courant | 1995 | | pagina 12