Danscentrum Gerla r\ 1 r\ Kinderparadijs met rug tegen de muur Wisseling van de wacht bij Soester kringloopcentrum Spullenhulp Soest wil iets dóen aan onveiligheid maar houdt 't voorlopig op praten SPOEDCURSUS, IACTUEEL I 1000 stads-toezichthouders maken Soest onveiliger CDA-soos in Soestdijk over verkeersplannen AGINA2 WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 In beroep tegen besluit om illegale voorziening te verwijderen INFORMATIE-INSCHRIJVING Raymond van Gelder volgt Aart van Ginkel op Voetballer breekt been in wedstrijd Inbreker slaat toe aan Van Goyenlaan PAGINA 3 Discussie over 'integrale aanpak' Beide kerstdagen d f72.50p.p. Verse Vruchtenvlaai -1/295 5 Kruimel-roomvlaai van 12.95 SOESTER COURANT KLAREN ^TROMP Aankoopbemiddeling Ook 's avonds en in 't weekend 035-6027493 Criminelen zullen Utrecht mijden Fhotel Heidepark^ in Bilthoven Fietser (19) gewond bij aanrijding Albert Cuyplaan 198 b Soest Maandag 11 december in 'Credo' VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI KLAREN gTROMP Hypotheek? Rente v.a.4>5% KLAREN 0TROMP KLAREN mTROMP Voorzonzoekers in december: Onze nieuwe kollektie badmode '96, is binnen i Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035-5415588 dagelijks (behalve op zondag). Tel. 035-GÜ2 28 ll 602 03 04 Het stichtingsbestuur van het Soes ter kringloopcentrum Spullenhulp heeft sinds kort een andere samen stelling. Raymond van Gelder - in Soest o.a. bekend als oud-fractie- voorzitter van de PvdA - heeft het voorzitterschap overgenomen van Aart van Ginkel. Verder zijn ook Guus Kruis, (bijna oud- )directeur van de bibliotheek, en Joke Beers, afkomstig uit de kring van Spullenhulp-vrijwilligers, tot het bestuur toegetreden. Ze nemen daarin de open gevallen plaatsen in van Carla Gustavsson en Hans Berg. De bestuurs wisselingen hebben onlangs hun beslag gekregen en werden vorige week min of meer plechtig "bezegeld" tijdens de jaar lijkse vergadering van bestuur en mede werkers van het kringloopcentrum, die in C-drie werd gehouden. Van Ginkel, die het voorzitterschap sinds zijn aantreden in 1988 combi neerde met het penningmeesterschap, blijft overigens in die laatste functie deel uitmaken van het bestuur. Onder zijn bewind maakte het kringloopcentrum, dat inmiddels meer dan twintig jaar be staat, een stormachtige ontwikkeling door. Spullenhulp groeide van een kleinschalig inzamel- en verkooppunt voor gebruikte goederen als tweede handskleding en huisraad - eerst in een schuurtje aan de Veldweg onder leiding van de onvergetelijke Elly Joosten, la ter in de oude school aan de Parallelweg - uit tot een goede gestroomlijnde en professionele (maar geen commerciële!) recycling-instelling, die zonder één cent subsidie op dat gebied in Soest een toonaangevende factor is geworden. Spullenhulp heeft inmiddels vijf vaste medewerkers op de "payroll" staan en beschikt aan de Schans over een mo dern gebouw, waar alle activiteiten plaatsvinden. Stoofperenboom Uit erkentelijkheid voor zijn inzet in de afgelopen jaren - waarin hij met het kringloopcentrum in tal van opzichten "de hitte des daags" had doorstaan - kreeg Van Ginkel uit handen van zijn opvolger een stoofperenboom aangebo den. Daarmee werd op symbolische wijze onderstreept dat zijn inspanningen ook in de komende jaren ongetwijfeld nog de gewenste vruchten zullen afwer pen. Intussen gaan de ontwikkelingen bij het kringloopcentrum in hoog tempo door. Begin volgend jaar wordt de nieuwe sorteerhal - aan de achterzijde van het pand aan de Schans - in gebruik geno men, omdat het vorig jaar met steun van Spullenhulp-voorzitter Raymond van Gelder (r.) biedt zijn voorganger Aart van Ginkel een stoofperenboom aan. de gemeente gerealiseerde gebouw in middels al te klein is gebleken. Ook komt er een flink aantal nieuwe par keerplaatsen bij, zodat de doorstroming van het verkeer in de nabije toekomst gewaarborgd zal blijven. Tijdens de competitiewedstrijd Hees-De Vecht is zaterdagmiddag een van de spe lers van de club uit Loenen gewond ge raakt. Na een botsing met een van zijn Soester tegenstanders bleek zijn been te zijn gebroken. Volgens de politie werd de man met lachgas verdoofd terwijl zijn been ter plaatse werd gespalkt. Hij kon in elk geval niet verder voetballen. I' (k Een 80-jarige bewoonster van de Van Goyenlaan ontdekte zondagavond bij thuiskomst dat er was ingebroken in haar woning. De buit bestond uit geld en sieraden. Ook uit het huis van een 73-jarige bewoonster van dezelfde straat bleken geld en sieraden te zijn wegge nomen. De inbraken zijn wellicht door dezelfdt dader "Integraal veiligheidsbeleid is niet even een projectje doen; het bete kent afstemmen, samenwerken, coördineren, initiëren en over gren zen heen durven te kijken. Waar op verschillende terreinen al dingen gebeuren, maar nog los van elkaar, gaat het er juist om de nodige dwarsverbindingen te leggen. Daar toe is nodig dat er een cultuur ont staat waardoor alle betrokkenen het afstemmen als een vanzelfspre kendheid gaan ervaren er daarnaar gaan handelen." Dat is zo'n beetje het credo waarmee de gemeente Soest probeert te streven naar een integraal veiligheidsbeleid, waarmee voorkomen moet worden dat er - zoals tot dusver kennelijk het geval is - te veel "ad hoe" op de (toenemende) onveilig heid wordt gereageerd. Volgens afspra ken bij de Collegevorming moet er zo'n integraal beleid komen om de burgers op z'n minst het gevoel te geven dat ook het gemeentebestuur iets onderneemt tegen vandalisme en criminaliteit, afge zien van de directe politiezorg. Het staat allemaal in een nota van 13 kantjes, waarin als het ware een "struc tuur" wordt opgezet voor zo'n integrale aanpak. Het stuk kent - zoals bij voor baat wordt toegegeven - nogal wat "open deuren" en stelt vast dat de uit spraak "niet praten, maar doen" type rend is voor de politiek, maar dat daar door juist te veel naar ad hoc-oplossin- gen wordt gezocht, zodat de integrale aanpak achterwege blijft. De nota staat verder bol van allerlei constateringen in de beleidsmatige sfeer, met allerlei overlegmodellen en uitein delijk natuurlijk de constatering dat er geïnvesteerd moet worden in geld en menskracht, maar mondt opmerkelijk genoeg uit in de vaststelling dat er voor lopig geen behoefte is aan een concreet werkplan, "om te voorkomen dat over trokken verwachtingen worden opgeroe pen en dat er met een kanon op een mug wordt geschoten". Prioriteiten De prioriteiten die de rijksoverheid heeft gesteld bij de aanpak van de on veiligheid - jongeren, drugs, leef omgeving (dus ook verkeer) en toezicht - worden in Soest zo goed en zo kwaad als het gaat gevolgd: er komt nog een nota over het jeugdbeleid; wat de drugs betreft wordt afgewacht waar de rijks overheid zelf mee komt; de gemeente is al druk met sociale vernieuwing en buurtpreventie; en we hebben intussen vijf extra "toezichthouders" in de vorm van politiesurveillanten. De aanbevelingen waarmee de nota af sluit zijn tenslotte kort: de nota moet de "rode draad" zijn bij het integrale veiligheidsbeleid; er wordt afgezien van ad-hoc-maatregelen (tenzij een acute situatie dit vereist); de gemeente gaat bevorderen dat de intenties van de nota breed gedragen worden binnen en bui ten de gemeentelijke organisatie. 'Jaren '60 en '70' De politiek stortte zich maandagavond in de raadscommissie ABZ met opmer kelijke hartstocht op deze kluif, waarvan de appreciatie - zoals te verwachten was - sterk varieerde met de politieke kleur. Jan Visser (GroenLinks-PS) en Mieke Swinkels (D66) vonden het allebei een heldere nota, maar van "rechts" klonk onmiddellijk een min of meer vernieti gend oordeel over het stuk, dat volgens Jan Pieter Lokker (CDA) de sfeer van "de jaren '60 en '70" ademde. Lokker vreesde dat Soest met de nota in de hand weer jaren bezig zou zijn om een "groot gebouw" neer te zetten en daarné pas te kijken welke problemen erin passen, in plaats van het gebouw aan te passen aan de problemen. "Er gaat weer veel te veel overheid in zo'n hele structuur zitten," aldus Lokker. Hij voelde meer voor een "uitgeklede" nota, niet te ingewikkeld en probleemgericht. Volgens hem kan de gemeente volstaan met een korte inventarisatie van de al bestaande kennis door de politie, brand weer, winkeliers, scholen, sociaal-cultu reel werk en de gemeente zelf vier sim pele vragen te stellen: 1. wat is het pro bleem? 2. wat is de oorzaak? 3. wat doet u er tegen? 4. wat moet er nog meer gebeuren? Daarna kunnen er con crete projecten en werkplannen worden opgesteld en moet er één persoon zijn die alle activiteiten coördineert. Vette structuur Wiebe Meilof (GPV) was nog feller en verweet het College gebrek aan doortastendheid en zag het spookbeeld van "een vette structuur met vette dis cussies" al voor zijn geestesoog opdoe men. "Iedereen moet weer met iedereen om de tafel gaan zitten," schamperde hij. De lezing van de nota had hem bijkans een hartinfarct bezorgd, zoals hij liet weten. "Vroeger geloofden we misschien nog in dat soort oeverloze discussies, maar ik heb me ontzettend geërgerd aan dit stuk." De andere commissieleden deden er in het algemeen het zwijgen toe, zodat burgemeester De Widt kon constateren dat er kennelijk nogal verschillend werd gedacht. Hij bleef zelf liever buiten de discussie of de nota nu een goed of een slecht stuk was. "Integraal" betekende volgens hem juist dat de gemeente niet alles gaat doen, maar zo veel mogelijk aan de burgers zélf overlaat. En som mige dingen lopen al heel aardig, zoals het buurtpreventieproject en de po litiesurveillanten, of zitten in de pijplijn, zoals de geïntegreerde veiligheidsaanpak voor de Boerenstreek en het jeugd- preventieproject. Tolerantie In de tweede ronde trok Meilof nog eens van leer tegen waterhoofd-structu ren waarvoor de hele samenleving wordt opgetrommeld. Hoewel in de nota o.a. gewezen wordt op de toenemende "in tolerantie" als factor voor de onveilig heid onderstreepte hij juist het slui pende gevaar van de tolerantie, waar door mensen elkaar maar laten stikken". Te veel tolerantie, aldus Meilof, maakt ook slachtoffers. De post-moderne mens houdt liever z'n eigen hokje warm..." Lokker waarschuwde opnieuw tegen al te omslachtige overlegstructuren en bleef hameren op een kort, concreet en kernachtig actieplan, wat volgens Rob Joustra (BAM) trouwens óók wel weer zou leiden tot een heel "gebouw" met bijbehorende vergadercultuur. Jan Visser - die het verzet van Lokker en Meilof afdeed als "gewauwel" - wreef de fracties nog even fijntjes onder de neus dat ze met hun warme pleidooien voor een sterke coördinator kennelijk even over het hoofd zagen dat ze zo'n functionaris bij de kerntakendiscussie "om zeep geholpen" hadden, maar vol gens Lokker hoefde de coördinatie van het geïntegreerde veiligheidsbeleid hele maal niet persé aan een dure ambtenaar te worden toevertrouwd. Volgens burge meester De Widt zal het gemeentebe stuur proberen efficiënt te werken en met of zonder speciale ambtelijke coör dinator trachten dezelfde "output" te leveren. "Het gaat er juist om dat de gemeente zo weinig mogelijk hoeft te doen door de burgers zo veel mogelijk zelf laten doen..." bieden wij een fantastisch kerst keuzemenu Bei tijdig voorinformatie STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 601 82 52 'e Wemw/tam) ar December een dure maand? tr* Ach nee, kom deze week eens naar Vlaai Vlaai. 3 van 19.95 voorJLVJ H-j 0 27 cm. Altijd goed voor 10 royale punten. <3 Ook voor de beste aanbiedingen gaat u naar Vlaai Vlaai, Van Weedestraat 46 II, Soest. Tel. 602 10 59. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI 1 onroerend goed VERKOCHT SOESTDIJK W. DE ZWIJGERLAAN 13 Vraagprijs: f 289.000,- k.k. VERKOCHT BAARN HET FREGAT 7 Vraagprijs: f 259.000,- k.k. Burg. Grothestraat 54- Soest De 1000 extra "toezichthouders" (politiesurveillanten) die het kabi net via het Melkert-banen-project voor Utrecht heeft uitgetrokken zul len uitsluitend worden ingezet in Utrecht-stad. Soest zal daar niet van profiteren, integendeel: Burgemeester De Widt betoogde dat maandagavond tijdens de discussie over het veiligheidsbeleid in de raads commissie ABZ. In de nota wordt ge steld dat het nog onduidelijk is of de aanstelling van de 1000 toezichthouders enige betekenis heeft voor de situatie in Soest. De Widt gaf op vragen van Kees Boerkoel (PvdA) en Rob Joustra (BAM) aanvankelijk aan dat deze extra versterking van de politiezorg inderdaad ten goede komt aan de stad, "en daar door ook aan ons, maar dat is niet di rect te zien". Later verduidelijkte hij dat door erop te wijzen dat de 1000 extra surveillanten ongetwijfeld consequenties zullen heb ben voor de sterkteverdeling binnen de politieregio's, zodat Soest recht zou kun nen krijgen op meer politie. "Maar ik blijf proberen er voor ons wat af te snoe pen," aldus De Widt. Meilof (GPV) wierp tegen dat Soest met de aanstelling van vijf eigen surveillanten straks weer minder recht kan laten gelden op extra politie, terwijl Lokker (CDA) vreesde dat de crimine len - juist omdat het toezicht in Utrecht versterkt wordt - de stad zullen mijden en allemaal een goed heenkomen in andere plaatsen zullen zoeken, zodat we per saldo in Soest slechter af zijn. "Ja inderdaad, dat gevaar kan er in zitten," gaf De Widt toe. etentje met twee menu's vanaf f 45,00 I Voor vrijblijvende documentatie: i I Bel 030 - 228 24 77 j Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven i Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance j, budgettair verantwoord J Bij een aanrijding op het kruispunt Dorresteinweg-Industrieweg is vrijdag middag een 19-jarige fietser uit Soest gewond geraakt. Hij gaf geen voorrang aan een van rechts komende auto, be stuurd door een 26-jarige Soesterse. Bij de botsing liep de jongeman letsel op aan zijn hoofd en zijn rechter been. RESTAURANT Leer in 15 lessen nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; dinsdag 16 januari. Het CDA Soest/Soesterberg or ganiseert op maandagavond 11 december (aanvang 20.00 uur) een gespreksavond met de bewo ners van de wijk Soestdijk in "Credo", Julianalaan 19. Onder werp is de verkeerssituatie in Soest. Opnieuw staat het verkeer in Soest volop ter discussie. Alle verkeers plannen die tot nu toe zijn gepresen teerd hebben grote gevolgen voor de verkeersafwikkeling in de wijk Soest dijk en het winkelgebied Van Weede straat. Het CDA wil met de bewo ners van de wijk graag van gedach ten wisselen over de huidige en de toekomstige verkeerssituatie in Soest. Onder het genot van een kopje kof fie (vanaf 19.45 uur) zullen namens het CDA in elk geval afdelings voorzitter Henk Strietman en fractie voorzitter Bart Krol het gesprek met de burgers aangaan Naast de verkeersproblematiek kun nen ook andere zaken bij het CDA aan de orde worden gesteld. Iedereen is welkom. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp TE KOOP SOEST-ZUID DUINWEG 18 In een prachtige omgeving, aan de rand van bos- en duingebied gelegen half vrijstaand uitgebouwd woon huis voorzien van alle moderne kom fort. Aparte praktijk- kantoorruimte en een heerlijke besloten tuin. 324 m2. Winkels, openbaar vervoer, scholen e.d. in de nabije omgeving. Indeling Begane grond: hal, toilet kelderkast, woonkamer met parket, keuken, bij keuken en berging met marmeren vloer. Verdieping: 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon, badkamer met ligbad en 2e toilet. Zolder grote zolderkamer met 2 dak ramen en aparte c.v.-ruimte. Aanvaarding: in overleg. Vraagprijs: f492.500,- k.k. onroerend goedl^l TE KOOP BAARN PINKSTERBLOEMHOF 5 Half vrijstaande geschakelde semi- bungalow (1975) met fraaie tuin. Vraagprijs: f 435.000,- k.k. BAR, GRILL Toegegeven, vindt Leo van den Berg, hij is wellicht naïef en een 'beetje stout' geweest door zonder vergunning een muur te laten bou wen. Maar hij neemt er geen genoe gen mee dat die muur nu moet wor den afgebroken. "We gaan in ieder geval in beroep, want we hebben toch al vierduizend gulden uitgege ven aan de stenen." Kinderparadijs De Vrije Teugel moet voor elk dubbeltje keihard knokken en een deel van de investering dreigt nu verloren te gaan. Eigen schuld, dikke bult? Ja en nee, meent de directeur Van den Berg van de drukbezochte welzijn- sinstelling in Overhees. "We zijn begonnen in de veronderstel ling dat ze op het gemeentehuis onder hand wel weten dat alles wat wij bou wen, een verfraaiing is voor het terrein. Ik heb er niet aan gedacht een vergun ning aan te vragen. Ja, dat is naïef." De bouw was ongeveer tot de helft ge vorderd, toen een ambtenaar de illegale werkzaamheden ontdekte. Het college is niet gevoelig voor de argumenten van Van den Berg, want het besloot vorige week dat de stenen moeten worden ver wijderd. Stookplaats "We hebben een vergunning om een aantal keren per jaar te stoken. De nieuwe stookplaats met een open en een afgesloten oven willen we achterop het terrein realiseren, omdat die hoek nog onbenut was. Aan de nieuwe muur wil len we 150 stoeltjes bevestigen, zodat we er grote groepen kunnen ontvangen en er bijvoorbeeld ook verhaaltjes kun nen vertellen of voorlezen. En zodat we met de kinderen broodjes kunnen bak ken in de oven," aldus Van den Berg. Hij zegt dat de muur ook het geluid moet isoleren dat de kinderen produce ren. "Omwonenden zeggen wel eens dat de kinderen lawaai maken. Dat is ook zo, maar daar kunnen wij niets aan doen. Dat is nu eenmaal zo. Met die muur kunnen we dat verhelpen, maar de gemeente beseft kennelijk niet wat bijvoorbeeld een schoolreisje teweeg brengt." onroerend goed TE KOOP SOEST WIJNAND TOPLAAN10 Een ruim hoekhuis met garage, voor- en achtertuin in een energieke wijk met speelruimte voor de kinde ren. Perfekt onderhouden en goed geïsoleerd. Winkels en openbaar ver voer in direkte omgeving. Indeling: Begane grond: uitgebouwde hal, toilet, woonkamer met bijzondere open haard, open keuken. Verdieping: 3 slaapkamers, geheel betegelde nieuwe badkamer met lig bad, aparte douche, toilet, aanslui ting wasmachine. Zolder grote kamer en bergruimte. Algemeen: CV-combiketel f989, alu minium schuiframen, uitstekend schilderwerk. Een voortreffelijk huis met ruimte om te wonen en te le ven. Aanvaarding direkt. Vraagprijs: f287.500,- k.k. Twee maten Volgens Van den Berg meet het Soester bestuur met twee maten op het terrein dat overigens eigendom van de ge meente is. "De gemeente heeft zonder vergunning een betonnen geval voor een werkauto en een container voor af val geplaatst. Zonder ons in te lichten. Dat is de arrogantie van de macht. Ik ben best van de noodzaak ervan te over tuigen, maar ik word niet eens geïnfor meerd. Bovendien maakte het onze en tree er niet mooier op. Nu hebben wij een goed plan voor een mooie muur en dan kunnen wij geen vergunning krij gen. Laat ze ons maar de kans geven te laten zien hoe mooi de muur wordt. Die wordt straks op een kunstzinnige wijze afgewerkt, dat komt echt wel goed." Tot dusver heeft Van den Berg tot dus- De half afgeronde muur aan het Vedelaarpad. A Foto: Goos van der Wilt. ver van slechts één buurtbewoner een klacht ontvangen. "Hij vond het jam mer, omdat hij juist zo'n leuk uitzicht op de kinderboerderij heeft. Ik ben bij hem in de tuin gaan kijken en hij heeft gelijk. Daarom hebben we besloten de muur ter hoogte van zijn tuin niet hoger dan één meter te metselen. Nu heeft hij er geen problemen meer mee." De dertig meter lange muur zal in het midden maximaal 4,5 meter hoog wor den. Tenminste, als het kinderparadijs De Vrije Teugel alsnog een vergunning van de gemeente krijgt. "Het laatste woord is hier nog niet over gesproken," zegt Van den Berg.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3