ïOUTPOST PvdA-fractie nog niet geestdriftig over Soester woningbouwbeleid 'Chris Uiterwijk eren door zuinig te zijn op het landschap van Soest' Het begint al aardig te winteren. f 30,- kado. Politiek ziet nog allerlei kansen voor jumelage met Kózle 1 ACTUEEL t Nominaties Gouden Oliebol één van onze luxe salades Fusie van arbeidsbureaus 'Soestand' over vandalisme, sport en ander narigheden Koop daarom nu bij ons een pullover of vest en u krijgt WORTMANN DECEMBER VOORDEEL ^Tnu 109,95 Treurdicht HYPOTHEEK? WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 'Stemmen'moet voor 13 december Bestel nu Catering- en Partyservice DE TROMSLAGER Nieuwe naam: RBA Midden-Nederland Nota roept veelheid van vragen op Vrijdagmiddag live vanuit C-drie Tweetal anderhalf uur vast in lift Markante Soester vindt rustplaats op de Eng EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE Meerderheid heeft er ook geld voor over Levi's 501 - 901 - 451 en Voor de tiende achtereenvolgende keer maakt GroenLinks/Progres- sief Soest de nominaties bekend van organisaties en personen die in aan merking komen voor de Gouden Oliebol 1995, een ontwerp van Ali van den Berg. Deze ereprijs is be doeld voor hem/haar (of meer per sonen) die zich dit jaar op een of ander gebied verdienstelijk hebben gemaakt in de Soester samenleving. De partij kiest op 13 december uit on derstaande genomineerden (in alfabeti sche volgorde) de winnaar. De prijs wordt daar fractievoorzitter Jan Visser overhandigd tijdens de feestelijke nieuwjaarsreceptie van GroenLinks/ Progressief Soest, op woensdag 10 ja nuari in het witte café van C-drie aan de Willaertstraat, om 20.00 uur. Wie een lans wil breken voor één van de genomineerden op onderstaande lijst of een naam wil toevoegen kan zich vóór 13 december telefonisch in verbinding stellen met fractie-assistent Nel Koster (tel. 035 - 6013196), of schriftelijk: Van Hamelstraat 87, 3762 JC Soest. Nominaties 1. Henk van Asch, ondernemer, die creatief zaken doet met de gemeente voor een goed werkgelegenheids- klimaat. 2. Leo van de Berg, directeur "Kinder paradijs", die zich inzet voor de realisa tie van een echt kindertheater. 3. De medewerksters van het Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp. 4. Riek en Hein Eshuis van het Comité Belanus, die trachten hulp te bieden aan de vergeten kinderen van Tsjernobyl. 5. Mevrouw Riet Kipping, al 20 jaar bestuurslid van de wijkvereniging Over- hees. Het felbegeerde kleinood wordt dit jaar voor de tiende keer toegekend aan een verdienstelijke Soester. 6. "Zuster" Annemarie Kraan-de Feiter, leidster van de 'Heijberg' te Soesterberg. 7. Agnes en Ton Kraaikamp, al 20 jaar actief als vrijwilligers bij de korfbal vereniging De Eemvogels. 8. De werkgroep Maaltijdenvoorzie ningen, die zit te springen om enkele vrijwillige chauffeurs, 9. De werkgroep Vrijwillig Natuur beheer, die o.m. jaar in jaar uit de knot wilgen schoont. 10. De vrijwilligers bij de cursus Neder lands van Trema'87. 11. Marcel Vossestein, vogelaar en crea tief verkeersdeskundige, die zich sterk maakt voor een goed openbaar vervoer in onze gemeente. 12. Yvonne Wierink, die hulp aan Kroatische slachtoffers koppelt aan een prijswinnend filmverslag hiervan. voor Kerstavond, Kerstdagen en Oud en Nieuw Bestelformulieren voor de feestdagen zijn gratis af te halen. Bestellingen kunnen op alle feestdagen worden afgehaald tussen 14.00 en 15.00 uur. Sla uw tromslag bij de Tromslager. Steenhoffstraat 58 - Tel. 035 - 602 28 71 Het regionale bureau voor de arbeidsvoorziening Oost-Utrecht, waaronder ook Soest resorteerde, is gefuseerd met die van West-Utrecht en Gooi en Vechtstreek. De nieuwe naam is RBA Midden-Nederland. Uitgaande van de cijfers per 30 septem ber van dit jaar staan er in totaal 73.965 mensen ingeschreven. Van hen hebben ruim zestienduizend overigens een baan. Eind september telden de drie gefu seerde arbeidsbureaus gezamenlijk 15.549 vacatures. De beroepsbevolking in Midden-Neder land bestaat uit 657.400 mensen, terwijl er 624.000 arbeidsplaatsen zijn te ver geven. Het RBA Midden-Nederland heeft drie prioriteiten gesteld. Het streeft ernaar op korte termijn met uitkeringsinstanties en uitzendpartners tot een gezamenlijke 'intake' voor werkzoekenden te komen. En met de organisaties van sociale ze kerheid wil het RBA afspraken maken over de versterking van het aanbod en bemiddeling van gezamenlijke cliënten. Prioriteit B is het ontwikkelen van een marketingplan directe bemiddeling. De uitwerking van deze Produkt Markt Combinatie (PMC) gebeurt in samen werking met de uitzendpartners, waar mee een 'joint-venture' wordt aange gaan. Opdrachtgevers van de PNMC zijn de rijksoverheid en uitkeringsinstanties. Zij kunnen voor het RBA fungeren als op drachtgever als het aankomt op het ver lenen vart diensten aan werkzoekenden die een zekere afstand tot de arbeids markt hebben. De PvdA-fractie in de gemeente raad staat nog niet te juichen over de College-plannen voor het woning bouwbeleid, zoals B. en W. dat heb ben neergelegd in de recente Volkshuisvestingsnota. Het stuk blijkt bij de raadsleden Kees Boer- koel en Wil Stekelenburg in elk ge val een veelheid van vragen op te roepen. Het tweetal stelt het College overigens bij voorbaat gerust, want de gedachte dat de fractie "teleurgesteld" zou zijn over de nota - wat uit de mond van een coalitiepartij een ernstig politiek verwijt zou zijn - is onjuist. "Maar zo'n funda menteel onderdeel van het beleid is, ze ker voor de mensen met de mindere in komens," aldus de PvdA-ers, "van zeer groot belang." Ze wijzen in dat verband op de recente publicaties over de achter uitgang van de koopkracht bij de lagere inkomensgroepen en onderstrepen nog eens dat de PvdA hecht aan een even wichtige, gedifferentieerde (op de sa menstelling van de bevolking gerichte) woningvoorraad, nu en in de toekomst. In de uitvoerige "we-zijn-niet-boos-al- leen-een-beetje-verdrietig"-brief stellen Boerkoel en Stekelenburg maar liefst veertien gerichte, kritische vragen aan het bevriende College, waarop zij vóór de besluitvorming een duidelijk en af doend antwoord wensen te ontvangen. Verwezen wordt o.m. naar het PvdA- pleidooi bij de begrotingsbehandeling voor meer en goedkopere huur- en koopwoningen. Gemist worden een cijfermatig overzicht van alles wat er recent is gebouwd en de "actie" die B. en W. zouden (moeten) hebben onder nomen om huisvesting te bieden aan jongeren en starters. Sociaal prijsje? De fractie wil bijvoorbeeld weten waarom het College de "zeer discuta bele" grens van 250.000 gulden bij koopwoningen hanteert, welke bevol kingsgroepen van dit "zeer sociale prijsje" zullen profiteren en wat het daarmee corresponderende huurbedrag gaat worden. Verder wil zij dat de con sequenties zichtbaar worden gemaakt van de verschuiving van de "koopgrens" bij 150.000 en 200.000 gulden. Het kan en mag in elk geval niet de bedoeling zijn dat de sociale huisvesting afneemt tegenover de vrije sector-bouw, vindt de PvdA. Als de gemeente meewerkt aan de di verse artikel 19-plannetjes van project ontwikkelaars, dan verbindt de fractie daaraan de volgende percentages: 40% sociale huisvesting (huur maximaal 700,-; koop maximaal f 150.000,-); De komende aflevering van de Radio Soest-talkshow "Soes tand" is aanstaande vrijdag (8 december) tussen 17.00 en 18.00 uur grotendeels gewijd aan het vandalisme rond de Soester sportaccommo-daties. De Sport raad klaagde onlangs steen en been over de overlast en de crimi naliteit waarmee de sporters her en der geconfronteerd worden, terwijl de politie niets doet. De Vereniging Sportraad Soest - de plaatselijke sportkoepel - ventileerde onlangs felle kritiek op de politie, "die net doet of ze niets in de gaten heeft" bij klachten over openlijke be dreiging, drugshandel, intimidatie, inbraken en vernielingen. Volgens de VSS durven veel ouders hun kinde ren niet meer alleen naar een sport zaal te laten gaan en loopt het pro bleem langzamerhand de spuigaten uit. "Een ramp," aldus de Sportraad. Voor het gesprek over dit klem mende probleem zijn in "Soestand" een aantal gasten uitgenodigd. Naast rayonchef R. Meinema van de politie en het CDA-raadslid Jan Pieter Lokker zijn dat Dik Stroband, lid van de VSS, en een vertegenwoor diger van de pas opgerichte SOSJ (Stichting Ontspanning Soester Jon geren), die zich opwerpt als de club die de opgeschoten jeugd van Soest met interessante activiteiten "van de straat" zal weten te houden. De dis cussie wordt gevoerd onder leiding van Guus Kruis. Pofje Als speciale gast wordt daarvóór nog gesproken met Arthur J. Plasschaert, pas afgetreden als voorzitter van de Soester Zakenkring. Bij zijn afscheid veegde Plasschaert het gemeentebe stuur min of meer de mantel uit om dat de politiek volgens hem "een potje maakt" van het woningbouw beleid en de aanpak van de ver keersproblematiek. Leen Cramer zal de spraakmakende woordvoerder van het Soester bedrijfsleven over deze en andere actuele zaken aan de tand voelen. "Soestand" wordt zoals gebruikelijk opgeluisterd met muziek van Semmy Prinsen c.s. en verder kunnen de luisteraars van Aad Post - mits geïn spireerd - vermoedelijk weer een ge sproken column "The Talk of the Town" verwachten. "Soestand" wordt rechtstreeks uitge zonden vanuit C-drie en is vanaf 17.00 uur (direct na het nieuws) te beluisteren op Radio Soest. Belang stellend publiek is als altijd welkom. De toegang is gratis, maar drankjes zijn voor eigen rekening. 10% tot 2 ton, 10% tot 2,5 ton, 20% tot 3,5 ton en ook 20% tot 4,5 ton. Daarnaast wil de PvdA ook het naadje van de kous weten over het per centage "sociale huisvesting" (50,6) waarop het College uitkomt, maar wat volgens de fractie niet onder die noemer valt. 7,2 miljoen Met vreugde stelt de PvdA vast dat B. en W. toch maar niet besloten hebben tot een bouwpauze voor de Bóeren- streek. Van het bijcijferde voordeel - 7,2 miljoen - wil de fractie een deel uitdruk kelijk gebruiken om te zorgen dat in Soest sociale huisvesting (huur 600 a 700 gulden, koop maximaal 150.000) mogelijk wordt. Kritiek is er echter wel op het voorstel om het aantal goedkope huurwoningen te verminderen tot twee-derde van het huidige bestand en de PvdA is wel in genomen met de toezegging dat de woningbouwcorporaties "marktpartij" mogen worden, maar verbindt daaraan de uitdrukkelijke voorwaarde dat de corporaties geen huurwoningen ónder de vrije-vestigingsnorm mogen afstoten. Liever splitsen Het College-idee om meer personen in één flat onder te brengen spreekt de PvdA allerminst aan. Boerkoel en Stekelenburg zier. liever voorstellen om grote flats te splitsen en wil dat B. en W. - net als voor ouderen - specifieke wo ningen of complexen aanwijzen voor jongeren, "zodat voorkomen wordt dat zij voortdurend moeten concurreren met anderen". Tenslotte vindt de PvdA dat er bij koopwoningen tot 250.000 gulden een anti-speculatie-beding moet worden ingebouwd. De brandweer moest er zondagmiddag aan te pas komen om twee bewoners van een flat aan de Johannes Poststraat te bevrijden uit een vastgelopen lift. De lift was gestopt tussen de 2e en de 4e verdieping en bleek geen centimeter verder te willen. Omdat de huismeester niet bereikt kon worden werd de brand weer ingeschakeld, die de lift naar de 4e verdieping takelde. De onfortuinlijke "lifters" werden na ongeveer anderhalf uur uit hun benarde positie bevrijd. Onder grote belangstelling heeft za terdag j.1. de uitvaart plaatsgevon den van Chris Uiterwijk, de in en buiten Soest zeer bekende natuur- en milieu-activist die vorige week maandag op 80-jarige leeftijd over leed. Uiterwijk werd vanuit een volle Oude Kerk naar zijn laatste rustplaats op de Soester Eng gedra gen. Zoals tijdens zijn leven vaak het geval is geweest verzamelde Chris ook in zijn dood nagenoeg "tout Soest" - van rood tot rechts, van arm tot rijk en van hei dens tot gelovig - zaterdag om zich SOESTDIJK BAARN Burg. Grothestraat 7 Laanstraat 65 Tel. 035 - 601 44 88 Tel. 035-541 54 18 De jumelage met Kedzierzyn-Kózle hoeft van politiek Soest na 1999 niet te stoppen, ook al verandert zij langzamerhand van karakter. In de vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken bleek maandagavond dat de fracties de stedenband met de Poolse "zuster stad" nog steeds een warm hart toe dragen. Een meerderheid (zonder CDA en GPV) is ook bereid daar ook in de toekomst een budget voor uit te trekken. Volgens het College moet de gemeente lijke relatie met Kózle langzamerhand for MEN and WOMEN Van Weedestraat 8a 3761 CE Soest Telefoon 035-602 33 24 overgaan van "materiële" hulp naar het overdragen van kennis en kiiow-how, omdat het economisch goed gaat in Po len en men ook in Kózle allang niet meer zit te wachten op tweedehands- kleding. Maar er zijn nog wel meer mo gelijkheden om de jumelage enige in houd te geven, al is de nieuwigheid er intussen voor heel wat Soesters wel af. Jan Pieter Lokker (CDA) lanceerde bij voorbeeld het idee om meer "cultuur" in de stedenband te stoppen. "Polen is geen ontwikkelingsland meer en we kunnen - op gelijk niveau - ook wel wat van de Polen leren," vond hij. Günther Plomp beval (WD) het College daar voor een VNG-boek met allerlei sug gesties ter lezing aan. Wiebe Meilof (GPV) sloot zich bij Lok kers gedachten aan. "Het kan heel waar devol zijn om ons te verdiepen in een cultuur die minder lang dan wij te lijden heeft gehad van het kapitalistische sys teem." Een kritische blik op de huidige Nederlandse samenleving was volgens hem nooit weg. Jan Visser (GroenLinks-PS) noteerde met dankbaarheid dat zowel de VVD als het CDA alsnog de jumelage steun den, maar vond dat het dan ook wel wat geld mocht kosten. Volgens hem was trouwens ook voortzetting van de mate riële hulp nog gewenst. Mieke Swinkels (D66) zag ook geen bezwaar in gelde lijke steun, evenals Harry Witte (GGS) en Rob Joustra (BAM), en omdat ook Plomp - op voorwaarde van een goed onderbouwd voorstel - wel in de ge meentelijke buidel wilde tasten zal de gemeenteraad ook in de komende begrotingsjaren nog enig geld aan de jumelage spenderen. Hongaars dorp Burgemeester De Widt wilde nog wel geen ja zeggen, maar proefde bij de commissie wel een "duidelijk signaal". Hij wees overigens op de suggesties die hij vanuit Soest-Duitsland had meege kregen voor een gezamenlijke jumelage met een Hongaars dorp. "Ik heb dat voorlopig afgehouden, maar volgend jaar zullen ze er waarschijnlijk weer om vragen..." Wat de "cultuur" (en onder wijs en kunst) betreft beloofde De Widt de suggesties voor te leggen aan het nieuwe stichtingsbestuur. De raadsleden raakten volgens oude Soester gewoonte nog even verwikkeld in enig nodeloos en tijdrovend gekrakeel over de vraag of de term "achterstand" - door Joustra gebruikt - nu wel of niet toepasselijk was om de situatie in Polen aan te geven. Lokker vond dat eigenlijk beledigend, "alsof we alles oplossen door maar met de geldbuidel te zwaaien". Hij meende dat Soest en Kózle langzamerhand wel op "gelijk ni veau" verkeerden, maar Witte wees erop dat er op terreinen als gezondheidszorg, onderwijs en de infrastructuur nog een gigantisch verschil tussen Soest en Kózle bestaat. Joustra deed Lokkers cultuur pleidooi vervolgens af met een sneer over volksdansgroepen ("leuk-leuk- leuk") en Meilof waarschuwde - mede namens Lokker, die zijn spreektijd al had verbruikt - er met aandoenlijke be zorgdheid nog voor dat financiële im pulsen uit Nederland de jonge Poolse economie, die zich nog maar net aan het ontwikkelen is, zelfs schade zou kunnen toebrengen... heen. De bijeenkomst in het kerkge bouw en de aansluitende teraardebestel ling op de Eng vonden geheel volgens zijn eigen wensen plaats en de talrijke belangstellenden konden ook afscheid van hem nemen zoals ze hem de jaren door hadden gekend: met o.a. zijn on afscheidelijke wollen vest, zijn klompen en zijn pet. In een korte toespraak schetste burge meester Hans de Widt Uiterwijks "car rière" in Soest, o.m. als lid en initiatief nemer van tal van organisaties op het gebied van milieu- en natuurbehoud, waarnaar zijn hart uitging. "We missen zijn markante verschijning in de raad zaal en in het dorp," aldus De Widt, die namens de gemeente zijn deelneming aan de familie betuigde. Peter Veen, al jaren Chris' vriend en bondgenoot in de strijd voor natuur en milieu, stelde o.a. vast dat met het over lijden van Uiterwijk een tijdperk in Soest werd afgesloten. "Velen zullen het enthousiasme en de inzet missen waar mee hij zich heeft ingespannen om het Soester erfgoed voor volgende geslach ten te bewaren," aldus Veen. Hij onder streepte in dat verband Chris' belang rijke bijdragen aan de discussies over bijvoorbeeld de omstreden Weg-over- de-Eng, zijn bemoeienis met het wilgen- knotten, het afplaggen van veen en de prunusbestrijding in de bossen en tal van andere activiteiten. Tekens Mede door Chris' optreden kreeg Soest Acht dragers brachten Chris Uiterwijk vanuit de Oude Kerk naar zijn laatste rustplaats op de Eng. in de provincie een uitstekende reputa tie op natuurgebied, aldus Veen, en Chris zelf verdiende een plek in de Soester "school" van natuurbeschemers als Rinke Tolman en meester Wim van Elmpt. Veen stelde vast dat er in natuur en landschap van Soest wel duizend "te kens" te vinden zijn waarin Chris de hand heeft gehad en hij zag het dan ook als een blijvende opdracht voor de hui dige en toekomstige generaties van Soest om die tekens te beschermen. "Er staat veel op het spel. Chris zou zeggen: 'ze zoeken het maar uit, ik heb m'n best gedaan,' maar wij kunnen hem niet be ter eren dan door zuinig te zijn op het landschap van Soest," aldus Veen. Als laatste spreker las dichter/raadslid Jan Visser een zelfgeschreven treurdicht voor, waarin hij Chris Uiterwijk in poë tische maar zeer herkenbare en trefze kere termen schetste (zie elders op deze pagina). Na afloop van de bijeenkomst volgde een lange stoet de kist - die op Uiterwijks uitdrukkelijk verzoek op de schouders door acht dragers werd mee- getorst - via de Torenstraat, de Kerk straat en de Veldweg naar de Soester Eng die hem, als zoveel andere plekjes in Soest, altijd zeer ter harte ging. Daar vond hij, onder vioolspel van een van de kinderen, zijn laatste rustplaats. Het is december, de laatste herfst dwarrelt uit de bomen. Het is koud vandaag in Soest maar alles moet vrij lopen, schreef hij. Ik had geen leven meer. Klaar. Ik stikte de moord, laat ik 't zo maar zeggen. Ik was de bijenkoning, maar ook voor mij geldt de darrenslacht. Geen angst om door te gaan, creëer een ongedwongen sfeer en hang mijn boerenkiel, zwarte broek, mijn beste klompen, rode zakdoek en mijn pet aan de wilgen. Ik kon niet meer. Alles wat ik kon doen, heb ik gedaan voor de natuur, het milieu, voor Eemland (tussen hel en paradijs) voor de Eng waar mijn graf bestemd was. Geef Soest dit land van mais en mest de bolderik terug, de gerst, het zachte landschap van de akkerleeuwerik, Maar 't is nu herfst, de dagen zijn te kort. Winterzit. Heb ik alles gedaan wat ik kon doen? Ook voor jou? Praat me er niet van. Bijna alles kon ik schonen en knotten: de bomen, de heide, de bazen en de politiek. Maar mensen schoon je niet, noch de pijn in longen en in botten. Ik was de erekabouter van de volkstuinen, het Monnickenbos, het Kerkpad en de Eem. Van de verhalen, de lessen, het hoge woord. Zeg maar Chris, het staat in brons op steen. Leg op mijn zerk aan de Veldweg deze wijsheid voor een ver verschiet: natuur is leven, leven is de kunst iets anders is er niet. De rooie angel is eruit voor vriend en vijand die verwaaien als muziek voor kwade tongen het gebeier van klokken: zwart/wit, zwart/wit, zwart/wit als hoge hoeden en zwarte kraaien. Ik nam de wijk en kijk wat er geschiedt: mijn wil is wet, maar willen wettigt niet. De Moed om dood te gaan het Beleid te kunnen sterven Trouw aan het leven. Laat ik 't zo maar zeggen. Klaar. Chris heeft geen leven meer. Hij ruste in vrede. Jan Visser Kleinegris geeft u het perfecte hypotheekadvies. Na gedegen analyse van uw financiële situatie krijgt u van ons een voorstel dat aansluit bij uw maatstaven. Bel: 02155-13260, QTOOtS Kleinegris Assurantiën Bosstraat 12, I" r>..^\e\e 35 - 60 1 32 6

Soester Courant | 1995 | | pagina 5