Veranderingen in de zorgverzekeringen per 1 januari 1996 TYPISCH VOORBEELD VAN DISTRIBUTIETRUCK Schone motoren DAF 45 cabine heeft Zweedse veiligheidstest doorstaan Premiewijzigingen in Jan en Kerstv noodfi maakti Veilig gevoel Populaire truck. voor geneesmiddelen, fysio- en oefentherapie Oude schot WOENSDAG Vlot manoeuvreren Met gemak straat-in, straat-uit. Vrijdagavo Iets te koop t Plaats een in de Soeste Beperking in de vergoeding voor fysio- en oefentherapie Uitzonderingen bevestigen de regel Geneesmiddelen en hulpmiddelen Hogere premies, maar gelijke of hogere koopkracht Distributievervoer Persoonsgebonden Budget voor thuiszorg Hoe werkt een PGB? Tandheelkundige hulp Meer informatie Vractrtairtofflotoren zijn de laatste jaren zo enorm schoon geworden dat ze tegenwoordig verhoudingsgewijs min stens zo weinig vuil uitstoten als een schone personenauto. Is ooit 'lts uit- geteüend dat van de stikstofuNsioot 11 procent voor rekening komt van de per sonenauto's en dat minder dan 5 pro cent wordt uitgeblazen door de trucks terwijl waarschijnlijk ledereen denkt dat het omgekeerd is. Hoe schoon een vrachtauto is, geelt de Euro-norm aan: een Enro-1 mator is al behoorlijk schoon, nog schoner is een vrachtwa gen met Euro-2 dieselmotor. BAF levert die motoren dan ook nu at in o.a. de BAF 45, hoewel deze matoren pas eind over voornamelijk smalle en bochtige wegen - de snelweg zien we alleen in de verte. Toch is het niet inspannend en energieverslindend voor de chauffeur. Integendeel zelfs, als je eenmaal gewend bent achter het stuur gaat het allemaal steeds lichter en gemakkelijker. Met name op bochtige weggetjes krijgt zo'n truck zelfs iets sportiefs als je hem vlot door de ene na de andere bocht manoeu vreert. Vreemd voor een leek is het ontbreken van een neus, als je vanuit de cabine naar buiten kijkt. Het veilige gevoel dat de neus van een gemiddelde personenwagen biedt, is plotseling opvallend afwezig. Maar deskundigen verzekeren ons dat een vrachtwagencabine eigenlijk veel veiliger is. Het chassis en de bumper vangen de grootste klap op bij een even tuele aanrijding, terwijl veel cabines de z.g. Zweedse veiligheidstest ondergaan, waarbij vrij grof geweld wordt gebruikt om hem te beproeven op stevigte. In een cabine die dat doorstaat, zoals de DAF 45 cabine, kun je je met recht veilig voe len. De DAF 45 is een van de populairste trucks in het z.g. distributievervoer, je ziet ze rondrijden met van alles en nog wat: zuivel, vlees, meubels, alles wordt ermee vervoerd. De reden van die popu lariteit wordt na een lange dag achter het stuur van de DAF 45 duidelijk. Het is De allerzwaarste sterktetest die een vrachtautocabine kan ondergaan is de Zweedse veiligheidstest. Bij zo'n test krijgt één en dezelfde cabine eerst een reusachtige optater aan de voorkant met een blok beton dat 1000 kilo weegt en daarna een klap aan de achterkant met een dikke sta len plaat van 1000 kilo. Dat komt ongeveer overeen met de krachten die kunnen ontstaan bij een aanrij ding. Is de cabine onder dat geweld De DAF 45 - een perfecte truck voor elkt chauffeur die heel vaak per dag moet in- en uitstappen. een auto waar je comfortabel in zit, waar je makkelijk mee manoeuvreert, en waarin je op een normale manier naar de radio kunt luisteren. Want het weinige geluid dat er van de motor te horen is in de cabine, is snel overstemd.Kortom, een aangename truck, die in de nieuwste ver sie bovendien vrij schone uitlaatgassen produceert omdat er een z.g. Euro-2 motor in zit. Na een dagje vrachtauto praktijk begrijp je als buitenstaander ook een beetje beter waarom het zo belang rijk is dat een vrachtautocabine comfor tabel is en het de chauffeur achter het stuur zo aangenaam mogelijk wordt gemaakt: zonder een goede cabine draai je als chauffeur waarschijnlijk regelma tig door bij de werktijden die deze man nen maken - ongeacht of ze groenten rij den of iets anders. nog niet bezweken, dan gaat er ver volgens nog 'ns een gewicht van 1500 kg op het dak. Ook dat gebeurt niet al te zachtzinnig, het valt er vanuit een bepaalde hoogte op. Na deze drie slopende behandelingen moet de cabine nog redelijk in vorm zijn en de deur aan de chauffeurs kant zonder moeite te openen zijn, wil de cabine het predikaat "Geslaagd" krijgen. De DAF 45 cabine doorstond die test. Op weg met een DA.F 45 De DAF 45 van Bennie Welte wordt leger en leger, steeds meer volle kistjes fruit en groenten gaan eruit, en af en toe wat lege kisten erin. tweede reden is dat je makkelijk moet kunnen in- en uitstappen. Want in het distributievervoer, zoals het bezorgen van allerlei goederen met trucks wordt genoemd, doe je dat toch gauw zo'n zestig tot zeventig keer per dag. Wil je dat aan het eind van de dag nog net zo makkelijk doen als aan het begin, dan moeten de instaptreden lekker laag zitten en als een trapje naar binnen lopen. Bij de DAF 45 is dat het geval, zoals we zelf kunnen constateren. Door de lage cabinevloer en de ope ningshoek van 90° van de portieren gaat het in- en uitstappen in de DAF 45 zon der moeite. Er zijn maar twee treden die als een trapje achter elkaar staan en niet als een ladder boven elkaar, zodat je moeiteloos naar binnen loopt - inplaats van een klauterpartij. De groenten en het fruit in de truck worden op allerlei adres sen afgeleverd. We sturen de truck door nauwe binnenstraatjes, waar vaak links en rechts auto's geparkeerd staan. Veel ruimte is er dus niet over voor de vracht wagen. Als betrekkelijke leek achter het stuur krijg je op zo'n moment respect voor al die chauffeurs die dag in dag uit zonder moeite tussen al die personenwa gens door laveren, en voor de bouwers van de truck. Want het besturen van de truck gaat zó licht en moeiteloos dat je je aandacht helemaal gericht kunt houden op alles wat er buiten in de weg staat, rijdt of loopt. Bennie Welte is als ervaren chauffeur bijzonder tevreden over de DAF 45. Hoewel de meeste losadressen niet zo ver van elkaar verwijderd zijn, rijden we op deze manier toch heel wat kilometers Op vrijdagavond 1 ganiseert bet krii Spullenhulp een verkoop, waarvan i opbrengst naar een Dit jaar is dat het Vluchtelingenwerk Ieder jaar houdt Spui ciale "kerstmarkt", wa op zaken die in de extra in de aandacht versiering, feestkledi allerlei andere "winl laatste weken zijn de van deze artikelen ge zij gelegd voor deze bi heid, maar uiteraard is kom. Het wordt - zoals and tijd het geval is gewei weer een extra gezellij de bezoekers met ware op de juiste tempera bracht. De kerstver! 19.00 tot 21.00 uur en met de overhandigin met de voorlopige O] vertegenwoordiger va werk-Soest. De stichting Vluchtel zich bezig met de op\ lingen en asielzoekers, voor oorlog, geweld o drukking in Nederlan komen. In Soest gaat b om ca. 300 mensen wassenen), voorname Iran, Bosnië en Somal tiviteiten - zoals taalle voorlichting en begel gesubsidieerd door de er zijn nogal wat situa vergen, wat niet door gedekt. Daarvoor he< met steun van de keri noodfonds ingesteld. Noodfonds De vluchtelingen kui doen op dit noodfond gaven komen te staar kunnen opbrengen. Z fonds o.a. aangesp telefoonkosten van vrouw, die met twee 1 gevlucht maar haar de moest achterlaten in e Wie in 1996 naar de fysiotherapeut of oefentherapeut-Cesar/ -Mensendieck gaat, moet rekening houden met een aantal wijzi gingen in de zorgverzekeringen. Vanaf 1 januari worden sommi ge vergoedingen namelijk beperkt, anders geregeld of uitge breid. Zo worden voortaan maximaal negen behandelingen van de fysio- of oefentherapeut vergoed. Dit is één van de verande ringen die in ieder geval gaat gelden voor ziekenfondsverzeker den en mensen met een standaard(pakket)polis. Ook de meeste particuliere verzekeringen en de ziektekostenregeling voor amb tenaren zullen op dit punt veranderd worden. Het kabinet wil het beschikbare geld zo verstandig mogelijk besteden, zodat de gezondheidszorg voor iedereen toegan kelijk blijft. Daarom heeft het kabinet onder het motto 'niet te weinig, niet te veel en niet langer dan nodig', de ver goedingen voor fysiotherapie, oefenthe- rapie-Cesar en oefentherapie-Mensen- dieck beperkt. Hierdoor worden voortaan maximaal negen behandelingen per aan doening vergoed. Dit is meestal ook vol doende. Als de klacht na die 9 behandelingen fysio- of oefentherapie niet helemaal over is en extra oefentherapie kan hel pen, worden maximaal 9 extra behande lingen oefentherapie-Cesar/-Mensen- dieck vergoed. Vergoeding voor extra fysiotherapie is dus niet mogelijk. Voor mensen met bepaalde ernstige aan doeningen wordt de vergoeding van langdurige therapie niet beperkt. Deze mensen houden recht op vergoeding van het aantal noodzakelijke behandelingen als de aandoening hun dagelijks functio neren ernstig belemmert. Een andere verandering betreft genees middelen, hulpmiddelen, revalidatie, erfelijkheidsonderzoek en audiologische hulp (onderzoek naar de gehoorfunctie, advies en voorlichting over gehoorappa- ratuur en psychosociale hulp). Deze zorg wordt per 1 januari 1996 niet langer ver goed via de AWBZ, maar via de zorg verzekering. Zo'n zorgverzekering kan zijn een ziekenfondsverzekering, een standaard(pakket)polis, een particuliere ziektekostenverzekering of een ziekte kostenregeling voor ambtenaren. Deze middelen en hulp blijft dus vergoed, maar hierdoor veranderen wel de pre mies: de AWBZ-premies dalen en de premie voor de zorgverzekering stijgt. Het kan overigens voorkomen dat iïw arts een andere medicijnnaam op het recept schrijft dan u gewend bent. Artsen gaan namelijk steeds vaker de naam van de werkzame stof voorschrijven in plaats van de merknaam. De apotheker kan hierdoor het beste geneesmiddel, dat bovendien niet onnodig duur is, uitkie zen. De inkomensafhankelijke AWBZ-premie zal met 1,5 dalen. Deze premie wordt ingehouden op het loon of de uitkering of betaald aan de belastingdienst (zelf standig ondernemer). Daarnaast vervalt de nominale AWBZ- premie die de zorgverzekeraar int. Daar tegenover staat wel een premiestijging van de zorgverzekeraar. Hoe de netto optelsom van premiedaling en premie stijging uitvalt, hangt af van de persoon lijke omstandigheden en de zorgverzeke raar. Ziekenfondsverzekerden hoeven niet veel meer te betalen dan in 1995. omdat de overheid rechtstreeks een extra bijdrage levert aan alle ziekenfondsen. Om ook voor particulier verzekerden de premiestijging te compenseren heeft het kabinet maatregelen genomen voor mogelijk bij het losadres te komen zon der geparkeerde auto's of andere obsta kels te raken. Er zijn twee belangrijke redenen voor vervoerders en chauffeurs om hoge eisen te stellen aan de rij-eigenschappen, het bedieningsgemak en het comfort van dis tributietrucks. Je moet er lange dagen in kunnen maken zonder er aan het eind van die dag opge brand uit te komen. En dat betekent weer dat je zo'n truck bij wijze van spreken met één vinger moet kunnen besturen, om maar een voorbeeld te geven. De Het testen van personenauto's is voor veel bladen de nor maalste zaak van de wereld. Maar trucks worden zelden of nooit getest. Toch vonden we het leuk om voor de afwisseling 'ns in een truck te stappen, om de sfeer te proeven - en maar meteen twee andere dingen te doen: kijken hoe zo'n moderne truck rijdt, en hoe een dag van een doorsnee truckchauffeur eruit ziet. Er werd gekozen voor een DAF 45, als typisch voor beeld van een z.g. distributietruck. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) wordt opnieuw een verzekering voor langdurige zorg (bijv. verpleeg huiszorg, psychiatrische zorg, gehandicaptenzorg). Genees- en hulpmiddelen, revalidatie, erfelijkheidsonderzoek en audiologi sche hulp gaan van de AWBZ over naar de ziekenfondsen, stan daardpakketpolissen, particuliere verzekeringen en ambtena- renregelingen. De premie voor de AWBZ wordt daarom lager, de premie voor de andere verzekeringen wordt hoger. Welte. Zijn werkdag begint om zes uur 's morgens, om half negen 's avonds is hij eindelijk thuis. Zulke lange werkda gen zijn voor een vrachtwagenchauffeur eerder regel dan uitzondering. Daar komt nog bij dat je met een distributievracht wagen overal moet kunnen komen en de chauffeur zich dus soms suf zit te draai en aan het stuurwiel om maar zo dicht Distributietrucks zijn de trucks die bij voorbeeld gebruikt worden om allerlei levensmiddelen, groenten, fruit, etc. bij de supermarkten en de buurtwinkels te bezorgen, maar ook bij bejaardenhuizen, ziekenhuizen, noem maar op. Veel wordt er al vroeg bezorgd, wat betekent dat je als chauffeur ook vroeg begint. We zijn een dag lang de bijrijder van Bennie Voor iedereen geldt: koopkracht-reparatie, door bijvoorbeeld belastingverlichting. Ook verandert er iets voor mensen die langer dan drie maanden thuiszorg nodig hebben. Zij konden vanaf 1 juli 1995 al kiezen voor een Persoonsgebonden Bud get (PGB). Maar per 1 januari 1996 kun nen ook mensen met een verstandelijke handicap die langdurige thuiszorg nodig hebben, kiezen voor een PGB. Dit houdt in dat de verzekerde de .beschikking krijgt over een geldbedrag waarmee hij of zij zelf de thuishulp kan inkopen. De regeling is wel iets aangepast. Om in aanmerking te komen voor een PGB, moet de verzekerde lid worden van een Vereniging van Budgethouders. Als is vastgesteld hoeveel en welke thuiszorg iemand nodig heeft, wordt uit gerekend hoeveel geld hiervoor nodig is: het PGB. De verze kerde krijgt dan 200.- per maand overgemaakt. De rest van het PGB wordt beheerd door de Vereniging en na opdracht van de verzekerde betaalt deze de hulpverleners of instellingen. Zij regelen ook de administratie. Het voordeel van een PGB is dat de verzekerde minder afhankelijk wordt van instellingen, omdat hij/zij zelf de zorg organiseert. Zorgverze keraars weten begin januari 1996 meer over de nieuwe regeling voor een PGB. Met ingang van 1 januari 1996 verandert ook de leeftijdsgrens voor de vergoeding van tand heelkundige hulp. Deze wijziging was vorig jaar al aangekondigd en geldt voor ziekenfondsverzekerden en verzekerden met een standaard( pakketpolis. Zij hebben voortaan tot en met de leef tijd van 17 jaar recht op uitgebreide tandheelkundige zorg. Dit was tot en met 18 jaar. Na de 18e verjaardag valt de verzekerde onder de vergoedingsregeling voor volwassenen. Een aanvullende tan dartsverzekering kan dan, indien gewenst, uitkomst bieden. De brochure 'Belangrijke wijzigingen in de zorgverzekering over onder andere genees- en hulpmiddelen, fysio- en oefentherapie. Persoonsgebonden Bud get' geeft informatie over de wijzigingen per 1 januari 1996. Deze brochure is ver krijgbaar bij apotheek, bibliotheek en postkantoor. Over de wijzigingen in de vergoedingsregeling voor fysio- en oefentherapie is een aparte folder beschikbaar. De brochure en folder zijn ook verkrijgbaar bij de zorgverzekeraars. Afhankelijk van het onderwerp is bij de huisarts, fysio- en oefentherapeut, apo theker en tandarts meer informatie te vinden. Informatie voor alle inwoners van Nederland De procentuele premie voor de AWBZ daalt met 1,5% tot 7,35%. Deze premie wordt geheven over de eerste belasting schijf, dus particulier verzekerden heb ben hier over het algemeen meer voor deel van dan ziekenfondsverzekerden. De nominale AWBZ-premie van 110,- per volwassene per jaar vervalt. Voor ziekenfonds verzekerden geldt: De loon/inkomensgrens voor het zieken fonds in 1996 is 59.700,- voor hoofd verzekerden jonger dan 65 jaar. Voor 65- plussers is de grens 31.450.-. De totale procentuele ZFW-premie bedraagt in 1996 7%. Hiervan bedraagt het werknemersdeel 1,65%. De nominale rekenpremie in de ZFW wordt verhoogd met 96,- per volwasse ne per jaar tot 267,-. Deze bedragen kunnen variëren, omdat de ziekenfond sen zelf de hoogte van de nominale pre mie vaststellen. Zij zullen u hier ter zij ner tijd over informeren. Voor eigenlijk alle ziekenfondsverzeker den geldt, dat hun koopkracht gelijk blijft of stijgt. Dat heeft vooral te maken met een extra bijdrage van de overheid van 2,7 miljard aan de kas van de zieken fondsen. Voor alle particulier verzekerden geldt: De WTZ-omslagpremie, die bedoeld is ter dekking van de meerkosten van men sen met een standaardpakket )polis, daalt met 90,- tot f 324,- per jaar. De MOOZ-bijdrage, bedoeld om de oververtegenwoordiging van ouderen in het ziekenfonds te compenseren, daalt met 12,- tot 99,60 per jaar. Deze bijdragen gelden voor mensen van 20 - 65 jaar. Ouderen betalen 80% en jongeren 50% van deze bedragen. Voor particulier verzekerden met een maatschappij polis geldt: De verzekeraar stelt de premie vast. Daarop van invloed zijn factoren als de uitbreiding van het pakket met onder andeie geneesmiddelen, de beperking van de vergoeding voor fysiotherapie en oefentherapie-Cesar/-Mensendieck en de hoogte van het eigen risico. Volgens de organisatie van verzekeraars stijgen de premies in 1996 met omstreeks 330,- per volwassene. In de loop van december zullen de meeste verzekeraars u op de hoogte brengen van de nieuwe premie. Voor eigenlijk alle particulier verzeker den geldt dat hun, koopkracht gelijk blijft of stijgt. De verzekeringspremies kunnen fors stijgen, maar daar staat tegenover de lagere AWBZ-premie, het dalen van de omslagbijdragen (WTZ en MOOZ) en de fiscale maatregelen. Ook particulier verzekerde zelfstandigen met een laag inkomen gaan er op vooruit. Voor zo iemand met een minimuminko- men en twee kinderen stijgen de particu liere ziektekosten weliswaar met zo'n 900,-, maar door de compenserende maatregelen kan zo'n gezin er per saldo toch op vooruit gaan. Voor particulier verzekerden met een standaard(pakket)polis geldt: De premies voor deze particuliere verze- keringen worden vastgesteld door de j overheid. In 1996 stijgen de premies: - met 32,- tot 169,80 voor de stan daardpolis 65-min (ex-vrijwillig zieken fondsverzekerden), - met 33,20 tot 211,80 voor de stan daardpakketpolis 65-min en - met 43,40 tot 191,40 voor de stan- daard(pakket)polissen 65-plus. De ouderen met een standaard!pakket)- polis hebben te maken met een extra stij- N ging. Hun premie wordt namelijk gelei- delijk even hoog als de premie van 65- j minners, maar dit wordt gecompenseerd door een hogere AOW-uitkering. Voor nagenoeg iedereen met een stan- jd daard(pakket)polis geldt dal hun koop- kracht door de compenserende maatrege len gelijk blijft of er op vooruit gaat. Paf* ticulier verzekerde ouderen met een reis- i tief laag inkomen (net boven de grens ri van het ziekenfonds) zullen er volgend rj jaar in besteedbaar inkomen op vooruil U gaan. Dit ondanks de stijging van premies. "De Advent", zo musical die Jan en A uit Soest niet allee hebben, maar ook u lijk is het een mini-r opvoering van de duurt hooguit een k tig minuten, maar d lang genoeg om de te brengen. Misschien is "musici groot woord voor het melijk bestaat uit gespi of meer bekende lied uitgevoerd voor een over het "kerstgebeure de eeuwwisseling. De komstig uit de familie Zijn vader kreeg hem derwijzer - meester sindsdien is de plaat object en Jan en Anu ben er een mooie, o omheen gezet. Op zichzelf is de plaa maar voor Jan en t heeft hij een bij zond plaat toont enkele ele oude Kerstverhaal - z< herders, de wijzen uit teraard de stal van Be van de bekende teksti de hoogste hemelen" en "In de mensen ee De musical is ontsta: Jan Geurink (in het

Soester Courant | 1995 | | pagina 24