MERQ& Offerte-bon Ise a Kerstverkoop bij Spullenhulp spekt noodfonds van Vluchtelingenwerk Jan en Anneke Geurink uit Soest maakten hun eigen kerst-musical Utrechtse opwinding over naakt van Soester kunstenaar Meindert Rasker Kerstcollectie bij Maison Rorgts VARlAj 13o«atx De Algemene Bijstandswet VOOR 100% VERZEKERD ZIJN MAAR VOOR 50% BETALEN? SOESTER ONDERLINGE WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT Vrijdagavond 15 december Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Oude schoolplaat dient als decor Laatste winnaars stempelkaartactie van 'Overhees' PAGINA 25 'Selma' wijkt voor censuur Kerstman steelt de show voor modezaak Open dag Animato vanavond in lokaal OBS De Wegwijzer Waterleiding op Eemstraat knapt Informatieavond Buro voor Rechtshulp Vrouw onderuit met bromfiets: gebroken arm WAAR EEN WIL IS ck voor elke lag moet i, in zit, waar uvreert, en mier naar de het weinige horen is in Kortom, een ieuwste ver- litlaatgassen z.g. Euro-2 vrachtauto- baander ook zo belang- ine comfor- r achter het elijk wordt :abine draai jk regelma- deze man- groenten rij- tt er ver- icht van t gebeurt valt er op. Na delingen in vorm luffeurs- ïen zijn, iredikaat )AF 45 wordt /erpleeg- nees- en udiologi- en, stan- ambtena- lager, de len van de 30Z) en de :lfstandigen op vooruit, limuminko- de particu- met zo'n penserende :r per saldo den met is geldt: liere verze- 1 door de emies: )r de stan- llig zieken- ir de stan- )r de stan- d(pakket)- extra stij- lijk gelei- e van 65- npenseerd een stan- un koop- maatrege- gaat. Par- een rela- de grens volgend p vooruit van de Op vrijdagavond 15 decemher nr. Op vrijdagavond 15 december or ganiseert het kringloopcentrum Spullenhulp een speciale kerst verkoop, waarvan ook ditmaal de opbrengst naar een goed doel gaat. Dit jaar is dat het noodfonds van Vluchtelingenwerk Soest Ieder jaar houdt Spullenhulp een spe ciale "kerstmarkt", waar de nadruk valt op zaken die in de decembermaand extra in de aandacht staan, zoals kerst versiering, feestkleding, schaatsen en allerlei andere "winterartikelen". De laatste weken zijn de beste exemplaren van deze artikelen geselecteerd en op zij gelegd voor deze bijzondere gelegen heid, maar uiteraard is er nog meer wel- kom. Het wordt - zoals andere jaren ook al tijd het geval is geweest - ongetwijfeld weer een extra gezellige avond, waarop de bezoekers met warme chocolademelk op de juiste temperatuur worden ge bracht. De kerstverkoop duurt van 19.00 tot 21.00 uur en wordt afgesloten met de overhandiging v$n de cheque met de voorlopige opbrengst aan een vertegenwoordiger van Vluchtelingen werk-Soest. De stichting Vluchtelingenwerk houdt zich bezig met de opvang van vluchte lingen en asielzoekers, die op de vlucht j voor oorlog, geweld of politieke onder drukking in Nederland terecht zijn ge komen. In Soest gaat het op dit moment om ca. 300 mensen (kinderen en vol wassenen), voornamelijk afkomstig uit Iran, Bosnië en Somalië. De meeste ac- tiviteiten - zoals taallessen, spreekuren, voorlichting en begeleiding - worden gesubsidieerd door de gemeente, maar er zijn nogal wat situaties die extra geld vergen, wat niet door de subsidie wordt gedekt. Daarvoor heeft de stichting - met steun van de kerken in Soest - het noodfonds ingesteld. Noodfonds De vluchtelingen kunnen een beroep doen op dit noodfonds als ze voor uit gaven komen te staan, die ze zelf niet kunnen opbrengen. Zo werd het nood fonds o.a. aangesproken voor de telefoonkosten van een Somalische vrouw, die met twee kleine kinderen is gevlucht maar haar derde kind (8 jaar) moest achterlaten in een vluchtelingen- jrmt rgr^ kamp in Kenia. Via de telefoon houdt ze contact, tot ze wellicht ooit toestemming krijgt om het kind te laten overkomen. Ook betaalde het noodfonds o.a. een deel van de overtocht van een Iraanse vluchteling, de kosten van een juridische procedure van een Irakese jongen die naar familie in Amerika wilde, de reis kosten van een Bosnische familie die terugkeerde naar Sarajewo en het voor schot voor de opleidingskosten van een Iraanse vrouw die als serveerster aan de slag ging. Doordat er steeds vaker een beroep op het noodfonds wordt gedaan Een deel van de spullen die speciaal voor de kerstverkoop bij Spullenhulp zijn verzameld. is het intussen nagenoeg leeg. Bijdragen zijn dan ook zeer welkom. Voor f 60,- per jaar kan men ook donateur worden van Vluchtelingen werk (Rabobank Soest nr. 35.99.64.699), maar wie langs indirecte weg een bij drage wil leveren, bijvoorbeeld door een aanschaf tijdens de kerstverkoop bij Spullenhulp op 15 december, hoeft het daarvoor natuurlijk niet te laten... Voor de laatste aflevering van de stempelkaartactie die de winkeliers van het winkelcentrum Overhees deze maand hebben opgezet zijn afgelopen zaterdag de winnaars getrokken. De hoofdprijs - een waardebon van 100 gulden - was voor D. Koot van de Kamperfoeliestraat. De andere tien prijswinnaars (elk een waardebon van 25 gulden) zijn: J. Stolze, Draailier; J. Bons-den Butter, Spinet; H. van Zadelhoff, Draailier; J. Oversteegen, Hazepad; D. de Vries, Haverweerd; E. Groeneveld, Weeg breestraat; L.J. Tromer, Turfstreek; H. van Spijker, Cimbaal; J. van Moaie, Hazepad; I.E. Lameijr-Ney, Patrijsgang. Meindert Rasker, de beeldend kun stenaar uit Soest die momenteel - met drie andere leden van Arti- shock - in de galerie Uithof in Utrecht exposeert, is nóg enigszins verbouwereerd. Een van zijn naak ten - "Selma" - is ten offer gevallen aan wat hij onverbloemd censuur noemt. Rasker neemt met drie andere leden van de Artishock-tekenclub - Anne Alke- ma, Rob Bertrams en Ineke Talen - deel aan de groepsexpositie in de galerie, die is ondergebracht in het bestuursgebouw van de Utrechtse Universiteit. Eén dag na de opening - vorige maand - kreeg hij tot zijn verbijstering te horen dat zijn werk verwijderd was uit de kantine, omdat het aanstoot gaf. Volgens een medewerkster van het administratie kantoor was het werk van Rasker "ob sceen, bijna pornografisch", waarna de galeriecommissie het schilderij liet weg halen. In het Utrechtse Universiteitsblad is de afgelopen weken een felle discussie ont staan tussen voor- en tegenstanders van deze ingreep, waartegen Rasker in eer ste instantie niet protesteerde ("ik wilde Sinds vorige week steelt een levens grote kerstman - compleet met bel - de show op de stoep bij Maison Borgts, de bekende damesmode zaak aan de Soesterbergsestraat. De evenknie van de inmiddels vertrok ken Sint vestigt er de aandacht op de nieuwe (kerst)collectie. Wie de zaak betreedt zal snel ontdekken dat de kerstman - die al heel wat leuke reacties heeft gekregen -niets te veel be looft. De collectie is beslist de moeite waard en past dan ook volledig in de hoogstaande traditie van Maison Borgts, die al 33 jaar in Soest gevestigd is. De zaak heeft jarenlang onder leiding ge staan van mevrouw Rijnierse, maar de afgelopen vijf jaar is mevrouw Rian Borgts zelf het gezicht" van de gerenom meerde modewinkel. Maison Borgts biedt exclusieve dames kleding (geen lingerie, jassen of man tels) van internationaal hoogaange- schreven kwaliteitsmerken als Ara, Lucia en Yarell, maar vooral de per soonlijke aandacht voor de klant en diens wensen staat hoog in het vaandel. "We kennen de klanten goed. Soms we ten we nog beter dan zijzelf wat ze thuis in de kast hebben hangen. Ze voelen ach bij ons op hun gemak en laten zich altijd graag door ons 'aankleden',aldus Rian Borgts. "Het belangrijkste is im mers dat de klant zich kleding aanschaft die bij haar past en waarin zij zich pret tig voelt. Als dat zo is zijn wij pas tevre den." Men vindt Maison Borgts aan de Soesterbergsestraat 32A, tel. 6013182. De zaak is van dinsdag t/m vrijdag ge opend van 09.00 tot 17.30 uur, zater dags tot 17.00 uur. T" -a In het schoolgebouw van De Weg wijzer aan de Willaertstraat houdt accordeonvereniging Animato van avond van half zeven tot half tien de jaarlijkse open dag. Belangstellenden kunnen alles te weten komen over de drie orkesten, de repe tities, de uitvoeringen en de mogelijk heid tot huur van accordeons. Leden van Animato kunnen bijvoorbeeld voor 100 gulden per jaar een accordeon hu ren van de vereniging. Animato repeteert elke woensdag in het gebouw van De Wegwijzer. Het C-or- kest begint om 18.30 uur, een uur later gevolgd door het B-orkest dat in de tweede divisie is ingedeeld. Om 20.30 uur oefent het A-orkest dat in de com petitie in de eerste divisie uitkomt. Animato telt momenteel 41 leden. De meesten van hen zijn vanavond in De Wegwijzer aanwezig om belangstellen den van informatie over de accordeon vereniging te voorzien. Op de Eemstraat is vorige week woens dag een waterleiding gesprongen. Dat gebeurde 's ochtends. Medewerkers van het Waterleidingbedrijf Midden-Neder land waren snel ter plaatse. Volgens de politie was er sprake van een 'stromend riviertje', maar de Eemstraat hoefde niet te worden afgezet voor het verkeer. "De Advent", zo heet de kerst musical die Jan en Anneke Geurink uit Soest niet alleen zelf bedacht hebben, maar ook uitvoeren. Eigen lijk is het een mini-musical, want de opvoering van de kerstvertelling duurt hooguit een kwartier of twin tig minuten, maar dat is volgens Jan lang genoeg om de boodschap over te brengen. Misschien is "musical" ook wel een groot woord voor het stuk, dat voorna melijk bestaat uit gesproken tekst en een of meer bekende liederen, die worden uitgevoerd voor een oude schoolplaat over het "kerstgebeuren" van omstreeks de eeuwwisseling. De schoolplaat is af komstig uit de familie van Jan Geurink. Zijn vader kreeg hem ooit van een on derwijzer - meester Geldermans - en sindsdien is de plaat een geliefkoosd object en Jan en Anneke Geurink heb ben er een mooie, oude schilderijlijst omheen gezet. Op zichzelf is de plaat geen kunstwerk, maar voor Jan en Anneke Geurink heeft hij een bijzondere betekenis. De plaat toont enkele elementen uit het al oude Kerstverhaal - zoals de engelen, de herders, de wijzen uit het Oosten en ui teraard de stal van Bethlehem - voorzien van de bekende teksten: "Ere zij God in de hoogste hemelen", "Vrede op aarde" en "In de mensen een welbehagen". De musical is ontstaan uit een idee van Jan Geurink (in het dagelijks leven me- Jan en Anneke Geurink met de oude kerstplaat, die in hun "musical" centraal staat. dewerker van de gemeentelijke plant soenendienst in Soest en in zijn vrije tijd o.a. koorlid bij Sursum Corda). Ooit sprak hij met mensen van het Jeugd journaal over de oude plaat en van die kant was volgens hem zeker belangstel ling voor "het verhaal" erachter. Jan heeft dat zo vertaald dat hij de plaat een centrale rol laat spelen in zijn musical, die afgelopen zaterdagmorgen in Groot Engendaal zijn première beleefde. Hij hoopt trouwens dat het Jeugdjournaal alsnog belangstelling heeft. Het Grote Wonder In de boodschap van de musical draait alles om het Grote Wonder van Kerst mis, zoals Jan het omschrijft. In die boodschap vindt hij - en naar hij hoopt ook anderen - troost voor alle proble men, niet alleen van persoonlijke aard, maar ook voor de grote wereld problemen van oorlog, honger en an dere rampen die de mensheid treffen. Jan en Anneke Geurink zijn graag be reid om die boodschap met hun musi cal uit te dragen. "Je kunt het nooit té vaak horen," zeggen ze, "en zeker als het eens op een andere manier gebeurt." Wie belangstelling heeft kan contact met hen opnemen via tel. 6012702. Kft! Per 1 januari 1996 treedt er een vol ledig nieuwe Algemene Bijstands wet in werking. In de nieuwe wet is veel meer ruimte voor de gemeen ten geschapen. Zij moeten voor een deel zelf het beleid nader invullen. Gemeenten krijgen meer mogelijk heden om de uitstroom naar de ar beidsmarkt te bevorderen, om de uitkering af te stemmen op de per soonlijke situatie van de bijstands gerechtigde en om fraude aan te pakken. De arbeidsverplichting geldt vanaf 1 ja nuari 1996 in beginsel voor iedereen met een bijstandsuitkering. De be staande RWW-uitkering is hiermee af geschaft en opgegaan in de Algemene Bijstandswet. De enige groepen die voorlopig niet hoeven te solliciteren, zijn de alleenstaande ouders met kinderen tot 5 jaar en mensen, die ouder zijn dan 57,5 jaar. Verder is er ontheffing moge lijk van deze arbeidsplicht op grond van medische of sociale omstandigheden. Een ander belangrijk doel van de nieuwe wet is de vereenvoudiging van de normen. In de nieuwe Bijstandswet wordt het onderscheid in landelijke nor men beperkt tot de leefvorm. Per leef vorm gelden verschillende percentages van het minimumloon. De landelijk vastgestelde basisnormen zijn in veel gevallen lager dan de normen, die op dit moment nog gelden. De gemeente kan hier als aanvulling een toeslag op geven en zal in sommige gevallen een toeslag moeten geven. Maar de gemeente kan ook besluiten tot een verlaging. Voor een aantal mensen zal dit een ver laging van de norm betekenen. Voor an deren zal de norm (voorlopig) gelijk blijven en voor weer anderen zal de norm zelfs omhoog kunnen gaan, In hoeverre hiervan sprake is, zal van ge meente tot gemeente kunnen verschil len. Elke gemeente is namelijk bevoegd om een eigen aanvullend beleid te voe ren. Ook zullen mensen, die nu al bij stand hebben in 1996 nog niet gelijk hoeven te voldoen aan alle eisen van de nieuwe ABW. De hoogte van hun uit kering blijft bij ongewijzigde omstandig heden wel hetzelfde. Hierover organiseert het Buro voor Rechtshulp een informatie-avond. De avond wordt georganiseerd door het Buro voor Rechtshulp te Amersfoort in het zalencentrum de Amershof, Snouckaertlaan 11 te Amersfoort op dinsdag 19 december. De aanvang is om 19.00 uur (zaal open om 18.30) en de toegang is gratis. i' geen rel") maar die hem - zeker achteraf - toch allerminst "lekker zit". Dat een kleine minderheid haar normen over wat vies en voos is kan doordrukken door te dreigen met acties tot op het hoogste niveau van de Universiteit, had hij in Nederland niet verwacht. "Het lij ken wel Amerikaanse toestanden," al dus de Soester kunstenaar. Het omstreden doek, getiteld: "Selma, het meisje met gespreide benen" (een titel die zonder de geringste kans op misverstanden inderdaad aangeeft wat er te zien is), toont een liggend naakt dat ook volgens Rasker zelf wel "uitda gend" is, maar zeker niet pornografisch. "Er is immers geen sprake van een sek suele handeling." De medewerkster die protesteerde vond dat het schilderij in elk geval niet in een openbaar gebouw thuishoorde. Omdat ook de lezers van de Soester Courant het schilderij wel licht niet allemaal zullen appreciëren bewaart de redactie de toegezonden il lustratie vooralsnog voor het archief. Rasker heeft het gewraakte schilderij inmiddels weer thuis aan de Eigendom weg in Soest hangen. In de galerie heeft hij het vervangen door een ander naakt, op haar buik, dus met een minder pon tificale presentatie van haar intiemste delen. Lezing in Artishock Omdat er in het regionale kunstenaars- wereldje en daarbuiten nogal wat com motie is ontstaan over de "censuur" geeft Rasker op woensdag 20 december (20.00 uur) een lezing in Artishock, Steenhoffstraat 46, waarin hij aan de hand van lichtbeelden ingaat op de tra ditie over dit thema binnen de kunst, en niet alleen binnen het kader van de por nografie. De toegang is gratis. De expositie in de Uithof (Heidelberg- laan 8) is overigens nog te zien tot en met 29 december. De openingstijden zijn: werkdagen van 08.30 tot 17.00 Een 23-jarige vrouw uit Soest zit sinds donderdagavond met haar rechter arm in het gips. Ze brak haar arm tijdens een smak die ze op de mini-rotonde op de Dalweg maakte. De vrouw reed daar op haar bromfiets en gleed, vermoedelijk als gevolg van de gladheid, onderuit. Wie aan politiek doet leest de Soester Courant U bent nooit ziek, kijkt uit met oversteken, ruziet niet in cafés en bent voorzichtig bij huis-, tuin- en keukenklusjes. Kortom, een ziektekosten-verzekering is aan u eigenlijk niet besteed. En iets in u zegt dat 't mogelijk moet zijn om stukken minder premie te betalen als u toch niets declareert. Typisch iets om mee aan te kloppen bij uw verzekeringsadviseur. Hij is als geen ander thuis op het terrein van financiële dienstverlening. U vertelt wat u wilt, hij vertelt u hoe 't zou kunnen. Zijn kennis, ervaring en het feit dat hij kan putten uit talloze andere Avéro-produkten zorgen ervoor dat u altijd krijgt wat u wilt. U kunt informatie opvragen bij: Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel. 035 - 602 9060 of stuur onderstaand offertebon naar: Antwoordnummer 2319 - 3760 WB Soest Zend mij uitvoerige informatie en een vrijblijvende offerte voor de Avéro ziektekosten-verzekering op basis van de gegevens die ik hieronder heb ingevuld. Naam Geboortedatum man VoorlettersGeboortedatum vrouw AdresGeboortedatum kind(eren) Postcode WoonplaatsIk ben op dit moment verzekerd bij: Telefoon

Soester Courant | 1995 | | pagina 25