wê Oudere verkeersdeelnemers moeten meespelen en zich aan de regels houden V0UN- Dei een Een ni< 1 WELZIJNr Derdi Slechthorendheid vergroot de kans op vereenzaming HAHAH' pz ccwcMKK£Nf/eer&yp om os GPNefvAu pb au&z- KL£/NSf£S/ "Huisletsel" een bron van ellende Een dagje ouder? Weet wat u eet! Prettige Kerstdagen en een voorspoedig en gezond 1996 WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 30 Reacties van Lezers 6 e JAARGANG NR.IO Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Seniorenbus 6019190 Maaltijdvoorziening 6016324 Personenalarmering 6014114 S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraalmeldpunt vrijwilligershulp 6023681 6019004 06-8344* 6027997 6023681 6031119 Verkeer is een samenspel van weggebruikers Slecht imago Gezondheidstelefoon AOW moet blijven Als het horen minder wordt Pas-65 Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten ANBO "Gelukkig hadden we het al geregeld" Aktiviteiten Soesterberg Aktiviteiten KBO-Soest-S'berg Anti-discriminatie loket Soest Gelijk hebben? Gelijk krijgen! Consument en veiligheid wo en; Expos Project ir De redaktie van de Seniorenpagina wenst alle lezers A. v.d. Burgh (ANBO) T. Duhen (PCOB) H. Henken (KBO) H. Koster (PCOB Soesterberg) I. Beek (illustrator) M. van Weelden (SWOS) De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 6013786 of 6023681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 10 januari. Kopij graag vóór woensdag 20 december inleveren bij de redac tie; adres: zie hiernaast. SENIORES PAGINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Zit u nog achter het stuur? Ik wel en haastige jongeren zullen wel eens mopperen dat die oude vent veel te langzaam rijdt. Haastige rijders die mij snijden; jonge rebellen, die ob scene gebaren naar mij maken, de ren mij niet. Ik ben tot het inzicht gekomen dat verkeersregels er niet voor niets zijn en ik houd me er aan. Daar waar ik tachtig mag rijden, rijd ik die snelheid en daar waar hon derd of honderdtwintig is toegestaan ga ik mee met de snelheid. Natuur lijk zal ik ook wel eens een fout maken. De ideale rijder moet nog geboren worden. Maar ik ben er vast van overtuigd dat als iedereen zich aan de regels zou houden dat er dan minder ongelukken zouden ge beuren en dat zelfs de files zouden verminderen. In het buitenland hoor ik dat de Nederlanders agressieve autorijders zijn. Zij zouden zich nergens iets In december 1994 werd de Lande lijke Informatie Telefoon voor ouderen, de zogenaamde LITO, stopgezet. Dit project was een initia tief van de PCOB dat ook door de andere ouderenbonden werd ge steund. Mensen ouder dan 50 jaar konden met vragen op allerlei ge bied bij deze voorziening terecht. Daarvan werd druk gebruik ge maakt. Helaas ontbrak het aan de nodige geldmiddelen om met dit project door te gaan. Vanzelfsprekend kunt u nu met uw vragen terecht bij het landelijk bondskantoor; de mede werkers zullen u graag van informa tie voorzien. Onze zusterorganisatie, de Unie KBO besloot in december 1994 zelfstandig door te gaan met hun onderdeel van het gezamenlijk pro ject: de Gezondheidstelefoon. Ook kunt daar terecht met uw vragen op het terrein van de gezondheids zorg. Volgens de KBO rinkelt deze telefoon steeds vaker! Er wordt veel gebeld naar de ge zondheidstelefoon (06-8212183) voor vragen en verwijzing naar de juiste gezondheidsinstellingen. U kunt bellen op werkdagen van 09.30 tot 12.30 uur (20 cent/mi- nuut). Bron: PCOB-Echoklanken van aantrekken en daardoor het le ven van zichzelf en anderen in ge vaar brengen. Wij hebben als volk een slecht imago gekregen als weg gebruiker. Daar moeten we wat aan doen. Er zou dus veel meer controle moe ten worden uitgevoerd op de snel heid. Roekeloos rijden zou moeten worden uitgebannen. En dan zijn strenge straffen onvermijdelijk. Het is echter niet alleen de automo bilist die opnieuw naar de rijschool zou moeten om de regels te leren en zich bewust zou moeten worden dat het noodzakelijk is om ze in acht te nemen. Vele weggebruikers hebben overtredingen tot geoorloofd ver klaard. Zondaars Motorrijders rijden vrijwel zonder uitzondering veel te hard. 'Wielrij ders vergeten massaal dat ze verlich ting op de fiets hebben. Een hand uitsteken om richting aan te geven is blijkbaar niet nodig. Door rood licht rijden is regel. Zelfs de voetgangers lappen ver keersregels aan de laars. Op vijf meter afstand voor een oversteek plaats willen ze de weg over. Ook zij trekken zich van verkeerslichten niets aan en zijn verontwaardigd als een automobilist hun bijna van de sokken rijdt. Niemand lijkt met iemand rekening te houden. Waar zijn de heren (en dames) in het verkeer. Waar ziet men het vriendelijke spel van geven en nemen nog op de weg? En zo moet het toch zijn. Iedereen op de weg dient er op bedacht te zijn dat hij of zij wel eens een fout van een ander moet opvangen om erger te voorkomen. We zijn zo gehaast en het maakt in werkelijkheid zo verschrikkelijk wei nig uit of je nu racet of de snelheid in acht neemt. Daarom: wees duide lijk op de weg. Houdt u aan de snel heid welke is toegestaan. Wees een sportieve medespeler in het spel dat verkeer heet. Beslissing Er komt natuurlijk een tijd dat ouderen moeten beslissen de auto aan de kant te zetten. Is het reactie vermogen zodanig afgenomen dat autorijden niet meer verantwoord is, dan zal men zelf het besluit moeten nemen om te stoppen. Daar zijn geen regels voor. Er is ook geen leeftijdsgrens voor. Men dient zelf zo wijs te zijn op tijd de beslissing te nemen. Een bejaarde buurvrouw is mijn voorbeeld. "Ik vind autorijden niet meer zo leuk. En 's avonds rijd ik niet meer", zei ze. Een paar we ken later raakte ze bij het parkeren een lantaarnpaal. "Nu stop ik er mee", liet ze me weten. En zij voegde de daad bij het woord. Ver standig vond ik haar en sterk en behept met grote zelfkennis. Laten wij ouderen dit voorbeeld in ge dachten houden als ook voor ons geldt dat autorijden niet meer aan trekkelijk is, al lijkt het nog zo ge makkelijk een auto te bezitten om de kinderen te bezoeken... Henk Köster Als er iets in stand gehouden moet worden, dan is dat wel de AOW. Bovendien moet dit pensioen op een aanvaardbaar niveau blijven. Dit vindt niet alleen de Unie KBO, maar ook de Raad voor het Ouderenbeleid. In een rapport is het belang daarvan nog eens uitvoerig onderstreept en dit rapport is aan de ministers van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Financiën aan geboden. De Raad zegt in zijn rapport, dat er tot ver na het jaar 2000 nog velen zullen zijn, die met alleen AOW of niet veel meer moeten zien te leven. Op dit moment zijn er volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ongeveer 270.000 ouderen van 65 jaar of ouder, die alleen AOW hebben. Ongeveer 350.000 65-plussers heb ben een aanvullend pensioen van maximaal 300 gulden per maand. Er komt een 'Nederlands Platform Ouderen en Europa'. Dit platform gaat Nederlandse organisaties en instellingen aansporen om deel te nemen aan Europese netwerken en projecten op het gebied van ouderenbeleid. Nederland vergrijst, daar hebben we al veel over gehoord. Er komen steeds meer 60-plussers, maar ge lukkig worden zij mondiger en ne men velen van hen aan allerlei ac tiviteiten deel. Toch is uit onderzoe ken naar de leefwijze van ouderen gebleken dat ruim 30% zegt zich eenzaam te voelen. Dit zijn mensen, die slecht ter been, kortgeleden hun partner hebben verloren, maar ook dat zij moeite hebben met hun ge hoor. Juist dit verminderde gehoor geeft een verhoogd risico om te ver eenzamen. Slechthorendheid ver stoort het contact met andere men sen. Personen, die slechter horen, hebben het vooral moeilijk in een omgeving met veel achtergrond geluid. Waar veel mensen bijeen zijn horen slechthorenden dat er iets ge zegd wordt, maar zij kunnen het niet verstaan. Vaak geven zij dan geen antwoord of een verkeerd ant woord. Een gesprek gaande houden in een rumoerige omgeving is heel moeilijk, zo niet onmogelijk. Dit is ontmoedigend voor de slecht horenden zelf, die daarom drukke, maar vaak gezellige bijeenkomsten liever mijden. Maar ook goedhoren- den voelen zich vaak geremd in de omgang met slechthorenden, omdat zij in zo'n geval geen raad weten in situaties waarin de slechthorenden niet of verkeerd reageren op wat zij vertellen. Daarom lopen goedhorenden vaak maar liever met een grote boog om slechthorenden heen. En zo komt het gevaar om geïsoleerd te raken van twee kanten op de minder goedhorenden af. Beiden partijen kunnen wel iets doen om het contact te verbeteren. Als we meer weten over de slecht horendheid kunnen we elkaar en de gevolgen beter begrijpen. Vertellen dat men problemen heeft met het horen, eigenlijk er eerlijk voor uit komen en begrip vragen aan de te genpartij. De omgang met elkaar verbetert daar beslist door en zo kan men vereenzaming voorkomen. Ned. Ver. voor Slechthorenden Utrecht, tel. 030 261 76 16. De Pas-65 is voor 65-plussers een bekend begrip. Velen hebben de kaart op zak en maken er gebruik van. Zo geeft de Pas-65 in vele ge vallen reductie op de prijzen van het openbaar vervoer en de toegangs prijzen van culturele evenementen. Voor het vervoer per bus, tram en metro kan men voordelige strippen kaarten kopen. Voor een bezoek aan de diergaarde en musea kan men met de Pas reductie krijgen op de toegangsprijzen. Iedere 65-plusser kan via de ge meente een Pas-65 bekomen. In sommige gevallen kan men ook jon ger dan 65 jaar een Pas verkrijgen. Men moet dan 60 jaar of ouder en getrouwd zijn met een 65-plusser, of tenminste één jaar samenwonen met een 65-plusser. Dit recht bestaat zelfs tot na het overlijden van de 65- plusser, mits op de dag van overlij den de jongere partner 60 jaar of ouder is. De Pas-65 geeft geen recht op re ductie van treinkaartjes. De Ned. Spoorwegen heeft voor dit doel een 60+-Seniorenkaart. Woensdag 13 december: soos- middag in "De Deel" van 14.30- 16.30 uur; Dinsdag 19 december: bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur; Woensdag 10 januari: soosmiddag in "De Deel' van 14.30-16.30 uur; Dinsdag 16 januari: film "Bamboe in de winter" over het leven van christenen in China door de Stich ting "Open Doors". Aanvang 14.30 uur in "Groot Engendaal"; bowlen in C-drie van 14.30-16.00 uur. Info: soos en film: mevr. G. Sche pen, tel. 6014513, bowlen: dhr. C. Friele, tel. 6026286. •Donderdag 14 december: laatste soos van 1995. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Kosten f 1,00. Men ontvangt hiervoor 2 consump ties. Zondag 17 december: gezellige middag in de Vijverhof: klaverjas sen, rummycuppen, sjoelen etc. Aanvang 14.30 uur. Zaal open 14.00 uur. Toegang gratis voor alle 50-plussers uit de gemeente Soest. Zondag 7 januari: Nieuwjaars bijeenkomst in Honsbergen. Aan vang 14.00 uur. Gelegenheid voor nieuwjaarswensen voor leden en niet-leden. Het is een onderwerp waar we alle maal mee te maken krijgen, maar liever niet over praten: de dood. Toch zou het een opluchting voor velen zijn als de partner van te vo ren had aangegeven hoe hij of zij sommige zaken geregeld had willen hebben. De heer Venendaal heeft zijn vrouw vorig jaar verloren. Hij vertelt dat het voor hem een enorme steun was dat hij precies wist hoe zijn vrouw de begrafenis geregeld wilde hebben. "Toen wij vijfjaar geleden begonnen te praten over de uitvaart, heb ik er niet aan gedacht dat Eveline, mijn vrouw, eerder zou sterven. We heb ben toen diepgaand over begrafenis sen en alle zaken er omheen gespro ken. Achteraf besef ik dat ik heel blijk ben dat we dat toen samen hebben gedaan. Ook al heb je een uitvaart verzekering, persoonlijke wensen omtrent zaken zoals de muziek keuze tijdens de uitvaartdienst, de wijze van vervoer van de kist en de kleding die je wilt dragen, dat zal je toch zelf moeten bepalen. Dat geldt ook voor de aard van de dienst. Eveline wilde een Gregoriaanse mis. Ze wilde bovendien dat de kist ge dragen werd door onze kinderen. Het zijn misschien maar kleine za ken, maar op zo'n dag zelf ben je heel blij dat je haar allerlaatste wen sen kent en dat je ze goed kunt uit voeren. Ook al deed de begrafenis ondernemer in het begin wat moei lijk, toch heb ik haar wensen alle maal kunnen doordrukken". "De raad die ik echtparen kan ge ven, is dat ze er eigenlijk ook eens over zouden moeten praten. Want het lijkt mij bijzonder pijnlijk, als je er straks als het te Iaat is achterkomt dat je die dingen van elkaar nou net niet wist. Verder zou ik aanraden om eens met een begrafenisondernemer te praten. Want ook die zijn heel ver schillend en voeren lang niet zo ge makkelijk alle wensen uit, als je zou mogen denken". Bron: KBO Vast programma Drie Eiken Maandag 14.00 uur: handwerken 19.30 uur: klaverjassen/jokeren Dinsdag 20.00 uur: bridge 20.30 uur: slankclub Woensdag 10.15 uur: volksdansen 13.30 uur: bridge instuif 13.30 uur: Engelse les 13.45 uur: jeu de boules 19.30 uur: sjoelen Donderdag 14.00 uur: koersbal 19.30 uur: volksdansen Vrijdag: lx per maand: 20.00 uur: bingo Zaterdag: geen vaste aktiviteit Zondag: open van 14.00-16.30 uur Extra aktiviteiten 15 december 14.00 uur: spelletjes middag, aansluitend erwtensoep maaltijd. 22 december 19.00 uur: kerstdiner (f 25,- p.p.) 3 januari 10.00 uur: Nieuwjaars receptie in samenwerking met PCOB en ANBO. Woensdag 13 december: soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang voor iedereen. Zondag 17 december: naar Holi- day on Ice in Amsterdam. Woensdag 20 december: kerst viering in Mariakerk is Soestdijk. Aanvang 13.30 uur. Woensdag 27 december: soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang voor iedereen. Woensdag 3 januari: nieuwjaars receptie in de Vijverhof. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 3 januari: soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij. Info reizen: mevr. R. Korte, tel. 6013960. Info soos: mevr. R. Groen, tel. 6017580. Info evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 6015350. Spreekuur: alle werkdagen van 9.00-10.00 uur; Burg. Grothestraat 74, 3761 CN Soest. Telefoon: 035-60 19 004. 'lil V1V De echtgenoot van mevrouw U. te A. verbleef gedurende een jaar in een verpleeghuis. De eerste maan den werd de was door het verpleeg huis verzorgd. Daarna deed me vrouw U. de was zelf. Toch moest ze de waskosten over het hele jaar be talen. Na protest kreeg ze bij wijze van tegemoetkoming een deel terug. De juridische afdeling van de ANBO schreef daarop een brief, waarin zij verwees naar een gedrags lijn van de Nationale Ziekenhuis raad. Hierin wordt duidelijk gesteld dat het doorberekenen van extra service, die niet door de AWBZ wordt vergoed, berust op vrij willigheid. Maakt de bewoner geen gebruik van deze extra service, dan hoeft hij daar ook niet voor te be talen. Het verpleeghuis koos daarop eieren voor z'n geld en betaalde het restant van de waskosten terug. Bron: ANBO vizier Een ongeval in of rondom de wo ning. Het gebeurt dagelijks, maar eigenlijk hoor je er weinig van. Ze komen niet in de krant, maar toch zijn er jaarlijks zo'n 240.000 oude ren die "huisletsel" oplopen door een ongeval in of rondom de wo ning. Hiervan moeten gemiddeld 86.000 ouderen een beroep doen op de Eerste Hulpverlening, 30.000 worden opgenomen in een zieken huis en 1.750 ouderen overlijden als gevolg van een ongeval thuis. Deze gegevens zijn bekend gemaakt op een congres over "veilig 55+" van de Stichting Consument en Veilig heid. Ongevallen in en om het huis ge beuren natuurlijk op alle leeftijden. De hierboven vermelde getallen be treffen alleen nog maar de 55- plussers. Met het klimmen der jaren Mager worden voorkomen Niet alle ouderen zijn te dik. Bij mensen boyen de 75 tot 80 jaar neemt het lichaamsgewicht vaak juist weer af. Dit komt meestal om dat men niet zoveel trek meer heeft, waardoor steeds minder wordt gege ten. Reden hiervoor kan zijn dat de smaak minder wordt of het gebit slecht past. Of doordat men alleen moet eten omdat de partner is over leden. Het eten is dan niet meer zo gezellig en men eet niet meer zo veel. De hoofdmaaltijden kunnen zo klein worden dat het onmogelijk is dat men daar alle voedingsstoffen binnenkrijgt die men nodig heeft. Om veel afvallen te voorkomen, kan men het beste meer dan drie maal tijden per dag gebruiken. Door tus sendoor te kiezen voor fruit, melk, yoghurt, vla, brood of beschuit met beleg, kan men toch de brood nodige vitamines, mineralen, eiwit ten en vetten binnenkrijgen. Voldoende drinken Bij het ouder worden nemen niet alleen de spieren af, maar ook het water in het lichaam. Het lichaam van een volwassene bestaat voor 60% uit water. Bij mensen boven de 70 jaar daalt dit beneden de 50%. Hierdoor kunnen oudere mensen wat eerder dan anderen last krijgen van uitdroging. Bovendien neemt bij het ouder worden het dorstgevoel af en drinkt men vaak minder. Verder gaan in de loop der jaren de nieren meestal minder goed werken. Het lichaam van een volwassene bestaat voor 60% uit water. Wie lang verblijft in een droge, warme kamer en daarbij weinig drinkt kan last krijgen van uitdro gingsverschijnselen. Om dit tegen te gaan is het belangrijk voldoende te drinken. Iedere dag heeft men IV2 tot 2 liter vocht nodig. Met bijvoor beeld 4 kopjes thee, 4 kopjes koffie, 3 glaasjes melk en een kopje soep krijgt iemand al IV2 liter vocht bin nen. Verder zijn water, mineraalwa ter en de light-frisdranken goede dranken om tussendoor te gebrui ken. Bron "Hartbrug" nemen ongemerkt de risico's toe. En meestal blijft men doorgaan zo als men gewend is, ook al gaat het wat minder gemakkelijk. Even dat bovenraampje openzetten, maar je kunt er moeilijk bij, net iets te hoog. Dan ga je toch gewoon even op de leuning van de bank staan of je pakt een stoel of een krukje. Zo gemakkelijk gaat dat. En het gaat toch altijd goed. Inderdaad, tot dat... Bij iedereen zal er wel eens iets bijna verkeerd gegaan zijn, een bijna ongeluk. Het hoeft echter maar één keer echt fout te gaan. Soms kom je er dan met de schrik en met wat blauwe plekken vanaf. Maar je kunt ook bij die 86.000 mensen behoren, of erger nog bij die 30.000 of bij die 1.750 mensen die het niet overleefden. We zijn toch niets beter dan die anderen. De Stichting Consument en Veilig heid adviseert dan ook gebruik te maken van een huishoudtrapje. Het is natuurlijk omslachtiger. Het trapje staat nooit binnen handbereik en er staat dan meestal nog iets in de weg dat eerst verzet moet wor den, maar toch... voorkomen is be ter dan genezen. Zo kan men meerdere maatregelen nemen om ongevallen te voorko men. We zemen de grote ramen altijd op een huishoudtrapje. Maar het kan ook heel goede met een uitschuif- bare stok, waaraan spons, wisser en zeem bevestigd kunnen worden. Vooral voor de buitenkant zeker aan te bevelen. Drempels in huis en losliggende- kleedjes kunnen oorzaak zijn van ongevallen. Het gebruik van rook melders kan veel narigheid voorko men. Een nachtlampje kan gestom mel in het donker voorkomeD. Beu gels in toilet en douche geven meer steun. En de reden van deze narigheid is toch veelal dat we niet willen toege ven dat we ouder worden en denken dat we nog net zo veel kunnen als vroeger. Nou, vergeet het maar. T.D. Het is onge had nog no terwijl hij jai Poststraat h moeder, die naar een ve hoven. Daar l voor't eerstei gen. Iedereen zit wt gaderingenofl; krabbeltjes te n guurtjes te tek papier. Daarna Zo ook de auto zijn potloodlijr Totdat hij op e deze potloodlij zijn baan als b zegde en zijn noemde: écritui staat vanuit een Hij begon in dt het witte papier kende soms 24 aan een labyrini den en complexi en noteer wat ik Opgestaan Tijdens zijn leve bij het grote pui met zijn werk) e woonplaats Soe opgestaan in eer stelling en in eer getiteld 'Het veld sten van Betty va pers (Hermen Amersfoort 199; Hij exposeerde al in Parijs, in Ens Brussel, etc. De Derde Wereldg langs weer een bri< de stuwende kra straatkinderenproj zilië). Ze schrijft da een langdurige dr troffen door zware vige slagregens. Van het schooltje wt door blikseminslag w; raten, zoals een ijska doorgebrand. Van d< waren veel huisjes tc Dat, gevoegd bij de s dende werkloosheid niet vrolijk, schrijft I komen mensen een b( Met een lichte, i Statenzaal en een kantoortoren naar e< architectenbureau J. heeft de provincie nieuw, markant pro kregen. Het bestaar kantoor in Rijnsweei rijke mate verbouwd en zal per 2 januari ii den genomen door fa bestuur en door de medewerkers. Op wo is de officiële openinj Het huidige provincief Sint Pieter 200 in de Ut stad is verkocht aan de Utrecht. Het historische in het bezit van de pro\ gebruikt voor represent. den. Al in 1974 besloten Pro in principe het provincie ficiency-overwegingen - Het zou echter nog zeven voordat de Staten in 19 tieve opdracht gaven. Na overwegingen om een onl

Soester Courant | 1995 | | pagina 30