zmm De fascinerende wederopstanding van een 'onbekende' Soester kunstenaar Derde Wereldgroep vraagt om hulp Een nieuw provinciehuis voor Utrecht 1 SOESTERBERG f Unicef-Soest boos op minister Bestuur Odeon teleurgesteld over houding Raad van Kerken Overste Nobbe nieuwe baas MTGKLu SÉl WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 Expositie en boek over Hans Scholze (1933-1993) SOESTER COURANT PAGINA 31 Project in Lins getroffen door noodweer Kinderparadijs De Vrije Teugel GROEI &BLOEl| soest! Drukke kerstdemo Groei en Bloei 'Sterren 'Hoogbouw' 'Bloeyendael' Afscheid van kolonel Vallée Meningen van lezers Kaartmarathon Het is ongelofelijk maar waar il Het is ongelofelijk maar waar. Ik had nog nooit van hem gehoord, terwijl hij jarenlang in de Johannes Poststraat heeft gewoond bij zijn moeder, die inmiddels verhuisd is naar een verzorgingsflat in Bilt- hoven. Daar bezocht ik haar en zag voor 't eerst enkele van zijn tekenin gen. Iedereen zit wel eens tijdens saaie ver gaderingen of lange telefoongesprekken krabbeltjes te maken, gedachtenloos fi guurtjes te tekenen op een blank vel papier. Daarna gooi je ze weg. Zo ook de autodidact Hans Scholze, die zijn potloodlijntjes 'droedels' noemde. Totdat hij op een dag, hij was toen 40, deze potloodlijntjes tot Kunst verhief, zijn baan als binnenhuisarchitect op zegde en zijn creaties 'wandelingen' noemde: écriture automatique die ont staat vanuit een absolute perfectie. Hij begon in de linker bovenhoek van het witte papier ('terra incognita') en te kende soms 24 uur achter elkaar door aan een labyrintisch netwerk van beel den en complexe structuren. "Ik wandel en noteer wat ik onderweg tegenkom." Opgestaan Tijdens zijn leven volslagen onbekend bij het grote publiek (hij leurde nooit met zijn werk) en onopgemerkt in zijn woonplaats Soest, is hij nu weder- opgestaan in een fantastische tentoon stelling en in een prachtig boekwerkje, getiteld 'Het veld heeft ogen'. Met tek sten van Betty van Garrel en K. Schip pers (Hermen Molendijk Stichting, Amersfoort 1995). Nou ja, onbekend. Hij exposeerde al eerder in Amsterdam, in Parijs, in Enschede, op Malta, in Brussel, etc. 'ïyf'ZtS* y-y .'Vh ."S U moet gaan kijken naar zijn expositie in het Mondriaanhuis aan de Korte- gracht 11 in Amersfoort, waar ook een kort televisie-interview van de VPRO met hem te zien is uit 1989. Scholze werd geboren op Java, had Tsjechische ouders en overleefde als jongetje een Jappenkamp in Semarang. Na zijn opleiding aan de Akademie voor Kunst en Industrie te Enschede werkte hij in Amsterdam bij Oyevaar Stolle en later bij Goed Wonen in de Leidsestraat. Zijn mooiste tekening (65,7 x 50) vind ik 'Moedertekening1 uit 1963, waterverf en Oostindische inkt op papier. Over sommige tekeningen deed hij negen maanden, met behulp van een loep lamp, totdat ook de laatste millimeter in de rechter benedenhoek van het witte papier was ingevuld. Hij liet een hoogst persoonlijk en vol strekt uniek oeuvre na. Hij zei geen ide ologie, geen religie en geen filosofie te hebben en dacht evenmin in categorieën als mooi en lelijk. Zelf zei hij: "Drie emoties beheersen mijde sensatie van de vervreemding, de fascinatie van de verrassing en de hallucinatie van de verstarring." De expositie is te zien tot en met 7 ja nuari. De toegang is gratis, maar als u er toch bent, bezoek dan ook even Mondriaan's Atelier 'Het Aardsch Para dijs' in het Mondriaanhuis. Gesloten van 25 december tot en met 31 decem ber. Jan Visser De Derde Wereldgroep ontving on langs weer een brief van Els Koop, de stuwende kracht achter het straatkinderenprojekt in Lins (Bra zilië). Ze schrijft daarin dat Lins, na een langdurige droogte, werd ge troffen door zware stormen en he vige slagregens. Van het schooltje woei het dak af en door blikseminslag waren enkele appa raten, zoals een ijskast en een vriezer, doorgebrand. Van de arme bevolking waren veel huisjes totaal verdwenen. Dat, gevoegd bij de steeds groter wor dende werkloosheid maakt een mens niet vrolijk, schrijft Els. Steeds vaker komen mensen een bord eten halen. Behalve de meer dan 250 kinderen op de Communidade steunt Els Koop ook nog eens 100 gezinnen van zogenoemde Landloze boeren. Mensen die elders door grootgrondbezitters of overheden van hun stukje grond zijn gezet. Deze gezinnen hebben, mede met haar hulp, uitzicht op een stuk grond van 6,5 alquere (ca. 15 ha.) Er is voor zover mogelijk al wat gezaaid, maar tot de oogst zijn deze gezinnen aangewezen op hulp van onder meer de Communidade. Tot einde januari heeft Els Koop een extra financiële last van, omgerekend, f 50,- per maand per gezin. Een bedrag per maand dus van f 5.000,-. Dat deze gezinnen met smart op het moment wachten waarop ze hun stukje grond definitief kunnen gaan gebruiken Veel gezinnen bivakkeren in proviso rische tenten langs de weg. zal men begrijpen, als men weet dat ze evenmin een woning hebben en nood gedwongen langs de weg bivakkeren in met plastic afgedekte bouwsels van stokken en planken. Voor ons in Soest is dit, zeker in deze maand van huiselijke feesten, onvoor stelbaar. Acute hulp is hier nodig. De DWG wil hier graag wat aan doen en rekent op ieders hulp: Girorekening 5634327 en Rabobankrekening 3799 29 813, beide ten name van de penning meester Derde Wereldgroep Soest, staan er voor open. Vermeld wel even de be stemming: 'December-gift Lins'. De gift is aftrekbaar voor de belastingen. De afdeling Soest van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Na ties, is in haar wiek geschoten over de oproep van minister De Boer (milieu) om geen nieuwjaarswen sen meer te versturen uit het oog punt van het milieu, en het geld aan betere doelen te besteden. De minister trekt met haar oproep een dikke streep door de rekening van Unicef, dat jaarlijks ongeveer 7,5 mil joen kerst- en nieuwjaarskaarten ver koopt, uitgerekend om onder meer milieuprojecten te steunen. "Wij hopen op een opbrengst van 15 miljoen gul den," zegt het fonds. "Met dat geld steu nen we onder meer een groot ont wikkelingsproject in Nepal. Wij finan cieren daar bijvoorbeeld de her beplanting van berggebieden." Volgens Unicef had de oproep van de minister, die bij velen als oproep tot een boycot van de nieuwjaarspost is overge komen, niet op een slechter moment kunnen komen. De minister kan nu wel zeggen dat kaarten van Unicef nog wèl Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Donderdag 14 december: Vandaag komt de Van der Huchtschool het project paarden en ezels doen om van alles te leren over de verzorging van de ezels en paarden. Natuurlijk mogen de dieren ook geborsteld en geaaid wor den. 's Middags komen Melissa, Kelly en Jorck hun verjaardagsfeestje vieren. Vrijdag 15 december: De Wegwijzer komt vandaag met groep 8 leren over de verzorging van de die ren op de boerderij. Atwan, Stef, Sjoerd en Lara komen vandaag met vrienden hun feest vieren. Vanavond is er een speciale kinderdisco, namelijk de kerst disco. Iedereen mag z'n mooiste kleren aantrekken en iedereen moet gemaskerd komen. Het mooiste masker krijgt een prijs! Zaterdag 16 december: Vandaag komen Lisanne, Max, Dennis en Patrick hun verjaardagsfeest vieren. Zij kunnen allemaal rekenen op een gezellig verjaardagsfeest met leuke acti viteiten én een bezoek van Jut en Jul, twee ietwat vreemde dames, die alle maal leuke dingen beleven. Verder staat de huifkar weer klaar om met iedere verjaardag een leuke rit te gaan maken, er wordt geschminkt, ezel gereden en nog veel meer. Dinsdag 19 december: Mitchel is vandaag jarig en komt met acht andere feestgangers zijn verjaardag vieren. Woensdag 20 december: Om 14.00 uur gaan we weer beginnen met een mooi en spannend toneelstuk. Daarna gaan we leuke activiteiten doen, die zoals altijd weer gezellig worden. De feestjes van Jorien en Ilse doen gezellig mee met alle kinderen die vandaag ko- mogen, maar dat zal het publiek niet begrijpen. Gaan we nu allemaal met de auto onze kennissen nieuwjaarswensen overbrengen? Of toch maar kaarten? Een alternatief, om de schade voor de kinderen, zowel in derde wereldlanden als in oorlogsgebieden, te beperken is de deelname aan 'kans voor een kind'-ac- ties. Informatie hierover in de Unicef winkel, Lange Brinkweg 62, of recht streeks bij Unicef, Antwoordnummer 10650, 2501 WB Den Haag, met op gave hoeveel men per maand wil bijdra gen aan de 'Kans vooreen Kind'-projec ten. f 25,- per maand Deze projecten hebben betrekking op voedselvoorziening, inentingsprogram ma's, veilig-watervoorzieningen, onder wijs, sociale opvang, voorlichtings programma's. Met f 25,- per maand le vert men een structurele bijdrage aan de Kans voor een Kind-projecten. Dit be drag is voldoende om binnen het geko zen project één kind een kaïis op een betere toekomst te geven. Ieder ander bedrag dat men geven wil is vanzelfspre kend ook welkom. In 'Unicef-nieuws' nr. 252 staat een overzicht van de lan den waarvoor Unicef-Nederland de af gelopen 15 jaar actie voerde. Unicef is momenteel werkzaam in 141 landen. Unicef-agenda's en kalenders, ook de door de Griftland-leerlingen vervaar digde verjaardagskalender en (voor de nieuwe telefoonnummers) het adres boek met 58 Art Deco-illustraties, zijn mooie geschenk artikelen. Naast puz zels, kinderkookboek, magnetisch dam spel e.a., zijn er verschillende boeken, o.a. het Jeugdboek 'Operatie red de aarde', dóór kinderen vóór kinderen, in samenwerking met de Ver. Naties, rijk geïllustreerd, met aanbeveling van J. Pronk, Boutros Ghali, en Hans Alders. Kom even naar de Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62. Die is dagelijks open, ook 's avonds, tot de kerstdagen. Voor kaarten kan men ook terecht bij de Wereldwinkel, mevr. Weitzel, Van Straelenlaan 44, Mevr. Blok, Erikaweg 4, De Bundeling, en mevr. V.d. Maas, Joh. Poststraat 442. TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op woensdagavond 6 december werd de jaarlijkse drukbezochte kerst- demonstratie gegeven door Groei Bloei Soest. Zo'n 150 bezoekers konden genieten van de schitterende stukken, vervaardigd door de meesterbloem- binders mevr. E. de Schepper en de heer K. Greveling. Deze kunstwerkjes kwamen via een verloting bij diverse trotse eigenaars terecht. Onder het genot van een kopje koffie en een kerstkransje tijdens de pauze ver zorgde 'First Lady' van de Soester- bergsestraat een modeshow geheel in stijl. Zo bracht deze zich steeds vernieu wende en bloeiende vereniging voor velen een avond met inspirerende ideeën. Met een lichte, waaiervormige Statenzaal en een 65 meter hoge kantoortoren naar een ontwerp van architectenbureau J. Lengkeek hbo heeft de provincie Utrecht een nieuw, markant provinciehuis ge kregen. Het bestaande provincie kantoor in Rijnsweerd is in belang rijke mate verbouwd en uitgebreid en zal per 2 januari in gebruik wor den genomen door het provinciale bestuur en door de ruim duizend medewerkers. Op woensdag 3 april is de officiële opening gepland. Het huidige provinciehuis op Achter Sint Pieter 200 in de Utrechtse binnen stad is verkocht aan de Universiteit van Utrecht. Het historische Paushuize blijft in het bezit van de provincie en wordt gebruikt voor representatieve doelein den. Al in 1974 besloten Provinciale Staten in principe het provinciekantoor uit ef- ficiency-overwegingen - uit te breiden. Het zou echter nog zeventien jaar duren voordat de Staten in 1991 een defini tieve opdracht gaven. Na aanvankelijke overwegingen om een ontwerp te kiezen dat voortbouwt op de stervorm, lag er toen het besluit om het architecten bureau J. Lengkeek hbo de opdracht te geven voor een afwijkend model: een duidelijk herkenbaar provinciehuis met een 'gezicht' richting Pythagoraslaan. Zo ontstond een 18 verdiepingen hoge kantoortoren met aan de voet een nieuwe Statenzaal. In de openbare ruim ten is een prominente plaats gegeven aan het werk van beeldend kunstenaar Titia Ex uit Amsterdam. Haar monu mentale kunstwerken van glas vormen een geïntegreerd onderdeel van de ar chitectuur. De nieuwbouw is met de bestaande bouw verbonden door een nieuw parkeerdek en twee overdekte loop bruggen. Het ontwerp sluit tevens 'naadloos' aan op het aansluitend gele gen park Bloeyendael, doordat het ar chitectonisch concept een sterke samen hang vertoont met de tuin, die letterlijk tot op de bouwdelen is voortgezet. Het provinciehuis wordt door de architecten J. Lengkeek en J. de Jong dan ook ge karakteriseerd als een 'gebouw in het groen'. Op de eerste tot en met de vijfde bouw laag zijn openbare ruimten, Statenzaal, een ontvangstruimte, de fractie- en vergaderkamers gesitueerd. De zesde tot en met de dertiende bouwlaag hebben een bestemming als kantoorruimte. Op de veertiende, vijftiende, zestiende en zeventiende bouwlaag zijn de vertrek ken van de commissaris van de Konin gin, de gedeputeerden en de griffier ge situeerd. Ook de vergaderzaal van het College van Gedeputeerde Staten be vindt zich hoog in de toren. Uitvoering Op 6 oktober 1993 is men begonnen aan de ver- en nieuwbouw. Na een ge plande bouwtijd van ruim twee jaar is de realisatie nu bijna voltooid. De bouw is uitgevoerd door de bouwcombinatie Strukton/Van Eijkelenburg. Voor de bouw was een budget van 75 miljoen beschikbaar. De provincie is er in ge slaagd het project binnen dat budget te realiseren. De Statenzaal straalt openheid en licht heid uit. Het unieke zonweringssysteem - lamellen die de baan van de zon vol gen - levert daaraan een belangrijke bij drage. De keuze van vorm, hoogte, ma terialen en de inbreng van Titia Ex be nadrukken het open karakter in de Statenzaal, ontvangstruimte en hal. Overal wordt de aandacht gevangen door kunstwerken van glas. In de Statenzaal hangen twee reusachtige sneeuwkristallen die iets van de muur geplaatst zijn. Ook zijn er twee vloer objecten vervaardigd. Eén is van mar mer en de andere is van glas met ver lichting van onderaf. 1111111 ii 111 l.ll IIlil ,1,11 nu ii Bij het ontwerp van de diverse techni sche installaties hebben mens en milieu centraal gestaan. Er is een systeem van warmteterugwinning en koude-opslag aangebracht. Zomers wordt koud water uit de bodem opgepompt, om via een buizenstelsel verkoeling in het gebouw te brengen. Het water dat tijdens dit proces warmte van het gebouw 'op neemt' wordt weer teruggevoerd in de grond, waar het de warmte vasthoudt, 's Winters wordt dit relatief warme water weer via het buizenstelsel door het ge bouw geleid en geeft dan de warmte aan het gebouw af. Dit systeem zorgt voor een belangrijke besparing op de energie kosten. De capaciteit van de rijwielstallingen is belangrijk uitgebreid; de al aanwezige kleedruimten worden voorzien van meer douches en aanvullende kledingkasten. Wat allemaal in het provinciaal beleid ligt het woon-werkverkeer met open baar vervoer en de fiets te stimuleren. Het aantal parkeerplaatsen zal ook in beperkte mate worden uitgebreid. De gehele verhuizing is een gigantische operatie. In totaal zijn er 200 medewer kers van Achter Sint Pieter van plaats 'verwisseld en intern binnen provincie- kantoor Rijnsweerd zijn dat er 400. De verhuizing wordt onder regie van het eigen Facilitair Bedrijf van de Bestuurs dienst uitgevoerd. Een tekening van het nieuwe "hoofd kwartier" van de provincie Utrecht. "Als muziekvereniging Odeon heb ben we jaar en dag meegedaan aan de volkskerstzang en dit jaar zijn wij niet door de Raad van Kerken uit genodigd. Dat is voor ons een grote teleurstelling", aldus voorzitter Van Vliet van muziekvereniging Odeon. "Aan een traditie van zeker twintig ja ren wil de Raad van Kerken ineens een einde brengen. Het is mij niet bekend om welke reden wij als muziek vereniging Odeon geen medewerking meer mogen geven. Wij hebben het vo rig jaar een bedrag van 300 gulden in rekening gebracht, omdat wij kort voor kerst voor de volkskerstzang werden uit genodigd. Dat betekende voor ons extra repetities, het aanschaffen van muziek stukken en vergeet niet dat de dirigent betaald moet worden. Als men ons vroegtijdig vraagt kost het niet meer dan 175 gulden, zijnde de kosten van de di rigent. Dat bedrag moet toch door drie kerken kunnen worden opgebracht? Wij hebben tegen de Raad van Kerken ge zegd dat geld voor ons geen beletsel is, desnoods doen we het gratis. Daar wil len wij niet op knibbelen, maar kenne lijk wil de Raad van Kerken in Soester- berg dezelfde weg inslaan als in Soest. Daar moest ook zo nodig iets verande ren met het gevolg dat alles in elkaar stortte." "Kijk eens naar plaatsen als Hilversum en Baarn, daar beginnen ze al in april met besprekingen over de volkskerst zang. Dan heb je als muziekvereniging voldoende tijd om je daarop voor te be reiden en het werkt ook nog kosten besparend. Maar het gelukt nooit als we enkele weken voor kerst worden ge vraagd. Om die reden hadden wij in het voorjaar de nodige muziekstukken aan geschaft en ingestudeerd. Maar helaas is dat voor niets geweest, dat hadden ze dan toch wel even eerder kunnen zeg gen. Wij als Odeon willen graag onze medewerking verlenen, want kerst is een groot feest dat je moet vieren met zang én muziek. Maar de Raad van Ker ken in Soesterberg denkt daar kennelijk anders over." "De secretaris van de Raad van Kerken, mevrouw Enserink, zei tegen mij: "Als u denkt dat wij op onze beslissing terug komen, dan moet ik u helaas teleurstel len. Misschien is er volgend jaar weer een mogelijkheid." Wij als Odeon, en ik denk velen met ons, zijn daarin diep te leurgesteld." De Raad van Kerken Soesterberg deelde desgevraagd mede: "Dit jaar hebben wij ervoor gekozen om naast het gemengd koor van de Caroluskerk, een kleine delegatie van Odeon uit te nodi gen. Op deze uitnodiging is Odeon niet ingegaan. Volgend jaar zullen wij op nieuw contact zoeken met Odeon over hun eventuele bijdrage." 'Met de overhandiging van de vlag van de Motor lYansport Groep Ko ninklijke Luchtmacht, draag ik het commando van dit prachtige onder deel over aan overste Nobbe en wens hem en dit onderdeel veel suc ces voor de toekomst'. Op 11 november j.1. was er een kaart marathon in De Drie Eiken te Soester berg. De opkomst was zoals altijd weer enorm. Tijdens deze marathon werden er twee soorten kaartspelen gespeeld: klaverjassen en Amerikaans jokeren. Over dat laatste willen wij U nu eens wat vertellen. 'De Drie Eiken' heeft een wekelijkse kaartavond, op maandag avond. Dan is het, zoals altijd, heel ge zellig. De kaartclub van 'De Drie Eiken' is sinds jaar en dag beroemd om zijn knusse sfeer. Vele mensen kijken uit naar hun wekelijkse kaartavondje. Me nigeen denkt dat kaarten een sport voor 'bejaarden' is, maar niets in minder waar. De leeftijd van de jokeraars vari eert van 25 tot 85 jaar en iedereen heeft schik voor tien. Er wordt gelachen alsof het een stel schoolmeisjes zijn en Cor Brandes regeert als een sjeik over zijn harem. Hij is de enige heer bij het joke ren en heeft voor alle dames een lach en een praatje klaar. Maar.... men moet niet denken dat het er niet fanatiek aan toe gaat bij het we kelijks spelen. Iedere week worden de scores nauwlettend bijgehouden en aan het eind van het seizoen worden de win naars bekend gemaakt. Een echte com petitie dus. Nu weer terug naar de kaartmarathon. Deze is iedere keer weer een doorslaand succes. Er heerst een gezellige sfeer. Men heeft tijd voor een babbeltje, Jan Pleij maakt zijn vermaarde erwtensoep, de mensen nemen een borreltje en gaan weer verder kaarten voor de volgende ronde. De marathon begint 's morgens om 11.00 uur en eindigt 's middags rond 17.30 uur. Dan volgt de prijsuitreiking die gepaard gaat met een hoop gelach en gehoon. De vrijwilligers, Anneke en Jo, zorgen altijd voor verschillende prij zen waar de winnaars zelf uit kunnen kiezen. Daarna volgt er een verloting die wederom goed verzorgd is. Langs deze weg willen de 'jokeraars' Anneke en Jo bedanken voor hun wekelijkse in zet en nogmaals de organisatie bedan ken en complimenteren met wederom een 'geslaagde kaartmarathon'. Bep, Joke en Lisette Deze woorden klonken donderdag middag 7 december omstreeks 15.00 uur in een gebouw op het Kamp van Zeist uit de mond van kolonel G,J. Vallée. Voor hem stonden de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en een groot deel van het onderdeel aangetreden. De scheidende commandant had in korte bewoordingen de geschiedenis vanaf 18 december 1992 genoemd, de datum dat iedereen dacht dat hij als laatste com mandant van de MTGKLU 'het licht zou uitdoen'. Juist de omvang van de werkzaamheden van het transport- onderdeel maakten dat men van deze beslissing terugkwam. Kolonel Vallée: 'Een prestatie van for maat, waarop iedereen trots kan zijn en die veel respect afdwong. De MTGKLu werd weer voor vol aangezien en bewees zich keer op keer, met als hoogtepunten de vervoersondersteuning van F-16 straaljagers naar het Italiaanse Villa Franca, de inzet in voormalig Joegosla vië, maar ook de kwaliteit van het regu liere werk. Toen ik aantrad als uw com mandant heb ik u beloofd mij volledig in te zetten voor de MTGKLU in het algemeen en voor uw belangen in het bijzonder. Alleen u kunt vaststellen of ik daarin ben geslaagd'. Uit de reacties werd overduidelijk dat kolonel Vallée daarin volledig was geslaagd. Daarna kwam de nog onbekende over ste K.F. Nobbe aan het woord. Hij prees de werkzaamheden van zijn voorganger en onderstreepte dat de MTGKLu in eerste instantie een militaire organisatie^ is. 'Dat betekent dat bovenop alle ken nis en vaardigheid, noodzakelijk voor het verkeers- en vervoerswerk, de mili tairen moeten beschikken over vol doende kennis, vaardigheden en ver trouwen in elkaar om in oorlogs- en soortgelijke situaties te kunnen functio neren en overleven als een militaire transportorganisatie. We staan voor een tijd met een nieuwe organisatievorm. Ik hoop en verwacht dat u ook deze ont wikkeling als het begin van een nieuwe toekomst wilt zien en dat u uw kennis en vaardigheden zult willen inbrengen in de nieuwe organisatie. Ik zeg u toe dat ik mij optimaal voor u zal inzetten. Ko lonel Vallée, ik prijs mij gelukkig u als commandant op te mogen volgen en wens u en uw echtgenote een voorspoe dige toekomst'. Buiten in de vrieskou werd een parade afgenomen van alle soorten voertuigen die het onderdeel rijk is. Een militaire trekker met lange oplegger stopte voor de oud-commandant, die het verzoek kreeg het dekzeil omhoog te doen. Van het personeel kreeg hij een lange vlag- gemast met vlag en touw aangeboden een geschenk dat hij zeer apprecieerde' Daarna vond een receptie in het Officierscasino plaats waar velen de oude en nieuwe commandant de hand drukten. 1

Soester Courant | 1995 | | pagina 31