Soepeler toekenning Gefaseerde ontwikkeling van gebied Boerenstreek 'Praten met b. en w.' krijgt andere opzet fietspaden vervangen? 'Veranderend landschap, verdwenen landschappen' Theatervoorstelling en inleiding over afval Drempelbedrag van 186 gulden vera Wethouder Blommers: Onderzoek beperking onderhoudskosten Onderwerpen vooraf bekendmaken WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 WOEN: OP 'T HOOGT PAGINA 2 Geme kadasi niet m toegar Woonkostentoeslagen Reinigin haalt in j de kerstij weer apai Geen extra parkeer- stroken langs de Weegbreestraat Grondprijzen Soest opnieuw vastgesteld Hoorzitting en inspraakavond bijstandswet Tijdig cont; buiten zettt Nieuwe brochure: 'Wegwijs in de Utrechtse archieven' Oproep aan de hondenbezitters: voorkomen overlast door hondenpoep Paaltjes tegen parkeren op de stoep Snelle reacti van reiniging Vragen anonieme afzenders worden niet behandeld Deel Dorpsstreek soms onbegaanbaar Hef gemeei 1 januari lï lijk voor b< een uitvloe diskussie, raad enige i besloten. Het verstrek het kadastei taak van de een service, deld 100 be2 het gemeente lichtingen ov strale gegevei moet voor elk 14 gulden b meente één t kend willen ir formatie zo't, moeten worde Wanneer men inlichtingen w: strale gegever recht bij het i Het kantoor a; 303 is geopend 9 en 17 uur. Gegevens kun opgevraagd woi Utrecht, Postbi Utrecht. Ook k inlichtingen verk Omdat er in de gemeente meer hui- mevrouw Blommers. Het 'grond- zen worden gebouwd dan op basis bedrijf' is geen echt bedrijf. Het is van de Structuurvisie was gepland, een aantal financiële opzetten voor heeft het college van burgemeester bouwgebieden waarvan de ge en wethouders zich gebogen over meente de grond bezit. Daarvoor mogelijke ombuigingen. "Drie jaar wordt een plan opgesteld, waarbij stoppen met bouwen in de Boeren- de aankoopkosten, de ontwikke- streek zou op basis van de cijfers lingskosten van bijvoorbeeld wegen van 1995 ruim drie miljoen gulden en rioleringen, de kosten van het kosten. Dat komt doordat de ge- plannen maken en het toezicht hou- meente dan wel de kosten draagt den tijdens de bouw, alsmede de van de ontwikkeling van een derge- financieringskosten van dit alles bij lijk plan, maar nog geen inkomsten elkaar worden opgeteld. Deze moe- uit de verkoop krijgt. Uit oogpunt ten dan weer worden goedgemaakt van financiën is dit dus een moei- door de opbrengst door verkoop lijke zaak", zegt wethouder me- aan bijvoorbeeld de woningbouw- vrouw N. Blommers, die onder verenigingen of particulieren. Uit- meer het grondbedrijf in haar por- gangspunt is en blijft dat zo'n plan tefeuille heeft. Om toch tot een op- geen verlies mag opleveren, wel lossing te komen die recht doet aan winst, het volkshuisvestelijk belang, het ruimtelijke-ordeningsbeleid en aan Die extra gelden kunnen dan weer de financiële kant, is nu gekozen voor andere zaken worden ingezet, voor een gefaseerde ontwikkeling, zoals bodemsanering of andere doe- die geen extra geld kost. len van algemeen belang. De ge meente moet daarom een duidelijk op de markt gericht grondbeleid "Dit voorbeeld toont aan hoe be- voeren. "Wij wonen in een duur langrijk grondzaken voor onze fi- stukje Nederland waar bouwgrond nanciële huishouding zijn", zegt schaars is. Omdat de grond ons ge meenschappelijk bezit is, vindt het ik college dat er een redelijke prijs -w*°~ Jt' voor moet worden betaald. Daarbij wordt gekeken naar de prijzen in de 'WW* omgeving voor vergelijkbare perce- len. Er wordt ook gekeken naar de jTfi M prijzen die in Soest voor grond van «1 andere grondbezitters wordt be- taald. Wel wordt een onderscheid gemaakt tussen grondprijzen voor i i sociale sectorwoningen en vrije sectorhuizen Op deze manier kun- Wethouder Blommers nen ook goedkopere huizen worden gebouwd, zowel in de huur- als in de koopsector. Ook de grond voor gere grondprijs had berekend, en die scholen en dergelijke heeft een eigen dan voor de huidige hoge markt prijs". prijzen doorverkopen. Dat betekent dat we èn een minder dure woning Speculeren kwijt zijn èn dat de subsidie slechts die ene eigenaar ten goede is geko- Volgens wethouder Blommers is het men. Om dat te voorkomen, maken belangrijk dat maatregelen worden we dus afspraken met de wo- genomen om te voorkomen dat der- ningbouwverenigingen over door den deze 'gesubsidieerde grond' ge- verkoop binnen een bepaalde ter- bruiken als speculatiemiddel. "Ook mijn. Op die manier draagt het bij de gemeente zijn gevallen be- grondbedrijf eraan bij dat ook met kend van mensen die een nieuw- de huidige hoge prijzen er in ver- bouwwoning kochten waarvan de schillende prijsklassen kan worden aanschafprijs minder hoog behoefde gebouwd", aldus wethouder Blom- te zijn doordat de gemeente een la- mers. voor bijzondere bijstand in de gele genheid stellen van de ruimere mo gelijkheden gebruik te maken. Daarom is het drempelbedrag van 186 gulden geschrapt. Tot 1 januari is het zo dat alleen het bedrag aan kosten dat boven de 186 gulden ligt, wordt vergoed. Met ingang van 1 januari worden alle kosten vergoed. Om te voorkomen dat de uitvoe ringskosten te hoog worden, is het volgens Rip de bedoeling "dat de aanvragers kleine kostenbedragen opsparen. De gemeente wil voorko men dat de mensen iedere keer voor een tientje komen". Daarom is een- administratief drempelbedrag van 100 gulden per twaalf maanden vastgesteld als minimum Dat wil zeggen dat elk bedrag, hoe klein ook, dat daaronder blijft in beginsel pas na een jaar, dus achteraf, wordt vergoed. Nieuw in de regeling voor bijzon dere bijstand is volgens Rip niet al leen dat mensen eerder in aanmer king komen voor bijzondere bij- Je kunt het zo gek niet verzinnen of er is in beginsel bijzondere bij stand voor mogelijk", zegt de heer W. Rip, hoofd sociale dienstverle ning. De vorige nota die Soest over het onderwerp bijstand vaststelde, heette trouwens ook al "Alles kan als...". In de nieuwe situatie is de bijdrage naar draagkracht die van de aanvra ger van bijzondere bijstand wordt gevraagd voor iedereen procentueel gelijk: 25 procent. "Eerder werden verschillende percentages toege past", vertelt Rip. "Nu gaat voor ie dereen hetzelfde gelden". Als voor beeld geeft hij: iemand verdient 2.200 gulden; 1.800 gulden is de bijstandsnorm. Dan geldt een eigen draagkracht van 25 procent van de ruimte boven het sociaal minimum. In dit geval is de ruimte 400 gulden. Iemand die bijvoorbeeld een rol stoel moet hebben, zal dus 25 pro cent van de extra ruimte zelf moe ten betalen, wat neerkomt op 100 gulden per maand. Door het laten vervallen van het drempelbedrag van 186 gulden zul len naar verwachting meer inwoners een beroep doen op bijzondere bij stand, de regeling die noodzakelijk geachte kosten vergoedt waarin de 'gewone' bijstand niet voorziet, zo als studiekosten, kinderopvang, me dische hulp en reiskosten. Iedereen met een minimum inko men of iets daarboven kan een be roep doen op de bijzondere bij stand. Misschien is dat niet bij ieder een bekend, want het zijn bijna uit sluitend uitkeringsgerechtigden die er gebruik van maken. Toch komen ook anderen met een laag inkomen ervoor in aanmerking komen, bij voorbeeld ouderen met een klein aanvullend pensioen. Bijzondere bijstand wordt immers verstrekt 'in dien bijzondere omstandigheden in het individuele geval leiden tot noodzakelijke kosten van het be staan waarin de algemene bijstand niet voorziet en die de aanwezige draagkracht te boven gaan'. Alle kosten vergoed Burgemeester en wethouders willen iedereen die in aanmerking komt De woonkostentoeslagen, tot nu toe rekening rijk, gaan ook binnen de bijzondere bijstand vallen. Dit is een soort vervangende huursubsidie. Ie mand die geen recht heeft op huur subsidie kan straks een beroep doen op deze nieuwe regeling, die volgens Rip ook een verruiming betekent van de bijzondere bijstand. Verder verandert de toeslagregeling voor al leenstaande ouders van wie het laat ste kind achttien jaar is geworden. Dit kind komt niet langer meer ten laste van de ouder. Deze krijgt daar door een lagere uitkering. Ter com pensatie van de terugval in inko men, willen burgemeester en wet houders een toeslag verlenen indien het kind thuis blijft wonen. Als bei den een inkomen hebben dat bij el kaar geteld lager is dan de bijstands norm voor een echtpaar, dan krijgt de ouder een toeslag van netto 75 gulden per maand. Als voorbeeld van de individuele afweging geeft Rip iemand die van een hoog inkomen plotseling terug valt op een uitkering, bijvoorbeeld omdat hij werkloos wordt. Als hij door omstandigheden onvoldoende heeft gereserveerd, kan ook hij een beroep doen op bijzondere bijstand. Een moeilijk punt blijft de bijstand in geval van schulden. "Toch kan de gemeente in bepaalde situaties waarin een verantwoord sanerings plan is opgezet en de mensen er blijk van geven zich hieraan te kun nen houden, de betrokkenen de hel pende hand toesteken", aldus Rip. Gedurende de eei januari 1996 (tot januari om preci reinigingsdienst b de kerstbomen ap mag in die perio naast de bruine ol zetten. Met een a den de kerstbome waarna ze op het De Werf worden versnipperde groei deling groen en n worden hergebruik groen van de geme De bewoners vai kunnen op iedere rende de eerste vii nuari) hun kerst (afval)cocons plaai Vanzelfsprekend 1 boom ook naar het De Schans brengen dinsdag, donderda] 13.30 tot 18.00 uur 09.00 tot 12.00 uui Er vindt, mede uit geen verbranding meer plaats. De gemeente heeft met ingang van heden nieuwe grondprijzen vastgesteld. Deze zijn aangepast aan de marktwaarde van de grond. Soest loopt nu bovendien wat de grondprijzen betreft meer in de pas met de andere gemeen ten in de regio's Eemland en Gooi en Vechtstreek. Er komen geen extra parkeer- stroken langs de Weegbreestraat. Een bewoner legde via de vragen- bon op de voorpagina van Op 't Hoogt dit verzoek aan het college van burgemeester en wethouders voor. Hij constateert dat de Weegbreestraat steeds drukker wordt en dat in toenemende mate auto's half op de stoep, half op de weg worden geparkeerd. Burgemeester en wethouders stellen vast 'dat het soms wel lijkt of er een algemeen verbod bestaat om auto's op straat te parkeren. Als er geen aparte parkeerplaatsen aangelegd zijn of men kan niet op eigen terrein parkeren, dan gebruikt men vaak de stoep als parkeerplaats. Dit laatste is verboden. Een auto gewoon langs het trottoir (en er niet half op) op straat geparkeerd is wel toegestaan. Dit werkt bovendien ook nog uit stekend als snelheidsremmer, aldus burgemeester en wethouders. Zeker in een ruim opgezette wijk als Smitsveen is naar hun oordeel vol doende parkeerruimte aanwezig. De notitie Nieuwe Algemene Bij standswet staat met enkele an dere notities ter discussie tijdens de hoorzitting/inspraakavond op dinsdag 9 januari in het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein, 's avonds om half acht. Behalve op de nieuwe bijstandswet zoals die met ingang van 1 januari door de gemeente Soest wordt toegepast, kan men reageren op de notities 'Fraude' en 'Rechtmatigheid' en op het onderzoeksplan 'Nieuwe Algemene Bijstandswet en de Wet Inkomensvoorziening oude ren en gedeeltelijk arbeidsonge schikte werkloze werknemers' (IOAW). Deze stukken liggen voor belangstellenden ter inzage in het gemeentelijk informatie centrum in de hal van het ge meentehuis. De bijeenkomsten die het college van burgemeester en wethouders regel matig houdt onder het motto 'Praten met burgemeester en wethouders" krijgen een andere opzet. Tot nu toe werd het eerste deel van die bijeen komsten als een forum gepresenteerd. Daarin vertelden de burgemeester en de wethouders, bijgestaan door ambtenaren, eventueel in 't kort iets over actuele zaken, waarna zij de vragen van de bezoekers zoveel mogelijk probeerden te beantwoorden. Voor grond bestemd voor projec ten in de vrije-sector vraagt Soest voortaan 350 gulden. Bedrijfsterrein gaat zowel in Soest als Soesterberg 200 gulden per vierkante meter kosten. Aan vankelijk gold voor Soesterberg een lagere prijs, maar in de nieuwe regeling is de grondprijs nu gelijk getrokken met die in Soest. Grond voor bijzondere doelein den (bijvoorbeeld school, ver zorgingstehuis, polikliniek) kost nu 150 gulden per vierkante me ter. Tenslotte is de grondprijs voor nutsvoorzieningen vastgesteld op 200 gulden per vierkante meter. Hiervan is men nu afgestapt. De eerstvolgende 'Praten met burgemeester en wethouders, op 21 februari in Soesterberg, wordt volgens de nieuwe opzet gehouden: in de vorm van spreekuren. Dit betekent dat alle leden van het college tegelijk beschikbaar zijn voor de bezoekers. Het zou voor de collegeleden plezierig zijn als de bezoekers hun vragen of de onderwerpen waarover zij willen spreken vooraf bekendmaken. Ook mensen met een eigen huis kunnen bijstand aanvragen. Voor hen geldt dan wel, dat zij het eigen huis "opeten". "De gemeente ver strekt maandelijks een bedrag aan bijstand op de vrije ruimte van zijn huis. Iedere maand dat wij een be drag uitbetalen, wordt dit ten laste van de hypotheek geboekt. Wordt het huis verkocht, dan moet eerst het bedrag dat de gemeente aan bij stand heeft verstrekt, worden terug betaald". Als het niettemin niet mogelijk is direct antwoord te geven op een vraag, bijvoorbeeld omdat er eerst iets moet worden uitgezocht, dan wordt deze 'meegenomen'. De beantwoording volgt dan zo spoedig mogelijk. Ondanks de gewijzigde opzet van de bijeenkomsten blijft voor nieuwe in woners van Soest en Soesterberg de mogelijkheid bestaan om met het da gelijks bestuur van de gemeente kennis te maken. Men wordt verzocht terlijk half acht 's m geplande dagen (zie der) de bruine en gr aan de straat te zette Het komt helaas m voor dat men dit op stip doet, zodat de t geweest. Denk aan het concert door de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht op vrijdag 15 december a.s. in sport hal Beukendal 's avonds om acht uur. Kaarten zijn vanaf 19.00 verkrijgbaar aan de zaal. Toegangsprijs volwassenen 5 gulden, kinderen tot 12 jaar 2,50. De opbrengst komt ten goede aan projecten voor de Soester jeugd. In het gemeentelijk informatie centrum in de hal van het gemeen tehuis ligt de nieuwe brochure 'Weg wijs in de Utrechtse archieven'. Het is een uitgave van de provincie. De brochure geeft de inwoners van de provincie informatie over de archie ven in de provincie Utrecht en kan dus op die manier behulpzaam zijn bij eigen speurtochten in de Utrechtse archieven. Op dit moment wordt in Soest een onderzoek gehouden naar de mogelijk heid om de onderhoudskosten voor wegen en paden op lange termijn te beperken. Mogelijk dat dit ertoe leidt dat een aantal tegelfietspaden wordt veranderd in asfaltpaden. De besluitvorming hierover is in het voorjaar van 1996 te verwachten. In afwachting hiervan blijft een aantal fietspaden in de huidige onderhoudstoestand. Burgemeester en wethouders zeg- groot deel de opmerkingen van een gen dit naar aanleiding van het in- bewoonster van de Kamperfoelie- sturen van de vragenbon in Op 't straat over de onderhoudstoestand Hoogt. Zij onderschrijven voor een van de fietspaden in Soest. Zij is jaarlijkse groot onderhoud aan we- invalide en rijdend in haar elektri- gen en paden. In augustus zijn alle sche driewieler ondervindt zij dit dagelijks. B. en w. beamen dat zij belang heeft bij vlakke paden. Dat geldt trou wens ook voor het gebruik van de fiets wat het college wil stimuleren. Daarom krijgen tegelfietspaden voorrang bij de vaststelling van het wegen en paden in de gemeente geïnspecteerd. Op basis hiervan heeft de raads commissie milieu inmiddels het voorstel voor groot onderhoud in 1996 besproken. Daarbij was be trokken een extra budget voor on derhoud aan fiets- en voetpaden. Overigens wijzen burgemeester en wethouders erop dat situaties die gevaar vormen voor de verkeersvei ligheid altijd worden verholpen. Als er concrete plaatsen zijn die met re delijk eenvoudige reparaties kunnen worden verholpen, dan kan men dit melden bij het meldpunt woonom geving, telefoon 60 25 346. Banningstraat Een bewoonster van de Chr. Huijgenslaan in Soesterberg ergert zich aan de onderhoudstoestand van het asfaltfietspad langs de Banning straat. Burgemeester en wethouders geven haar gedeeltelijk gelijk. Bij het onderhoud dat onlangs is uitge voerd, is een spuitlaagje op het pad aangebracht. Dit is voldoende om scheurtjes te dichten, waardoor kapotvriezen wordt voorkomen. De oneffenheden in het pad zijn hier mee echter niet verdwenen. Hoewel de gemeente voorrang geeft aan fietspaden, paste het verhelpen van de oneffenheden niet meer in het budget van 1995, aldus burgemees ter en wethouders. Zij beamen dat ook het tegelpad langs de Banningstraat niet zo best is. Er zijn op dit moment echter fietspaden in de gemeente die slech ter zijn. De gemeente heeft op korte termijn geen mogelijkheid om de toestand van het pad langs de Banningstraat te verbeteren. Ook met de aanstaar voor de deur is het i dat de containers inde acht 's morgens bui: een aantal dagen w geen huisvuil opgeht afdeling reiniging op meerdere wijken moe huisvuil. Op de Huisvuilkalenc precies aangegeven of men in plaats van 25 1 januari de containe bieden. Wat vindt men daar zo al? Dat is allereerst informatie over alles waar mee de overheden zich in de loop der eeuwen hebben beziggehouden. Het gaat bijvoorbeeld om besluiten, notulen, verordeningen, instructies, streekplannen en bouwvergunnin gen. Ook de geschiedenis van wo ningen en straten zijn in de archie ven vastgelegd. Verder treft men er oude kaarten aan, archieven van fa milies, kastelen en bedrijven, von nissen van rechtbanken, koop contracten en testamenten. Ten slotte zijn er vanzelfsprekend ook de gegevens te vinden van de Burger lijke Stand en het Bevolkingsregis ter die onmisbaar zijn voor het vin den van voorouders. Van doop-, trouw- en begraafboeken kan men kopieën inzien. Het probleem dat 's morgens vroeg honden worden uitgelaten en dat de bazen de uitwerpselen niet oprapen, doen zich overal in de gemeente voor. Binnen de mogelijkheden van de gemeente en de politiesur veillanten) wordt aan het uitlaten van de honden aandacht besteed en zo nodig tegen de eigenaren opge treden. Het is echter niet te doen om 24 uur lang toezicht op alle mogelijke uitlaatplekken te houden. Dit zeggen burgemeester en wet houders in antwoord op het verzoek van bewoners van de Weegbree- straat om iets tegen hondenbezitters te ondernemen die zich niet bekom meren om de uitwerpselen van hun dieren. Het college stelt dat een positieve medewerking van de honden bezitters van belang is. Zij weten waar de honden wel en niet uitge laten mogen worden. Het is van het grootste belang dat de honden bezitters zich verantwoordelijk voe len ten opzichte van de andere bur gers en voor het voorkomen van overlast door hondenpoep. Buurt bewoners kunnen elkaar er ook op aanspreken, vinden b. en w. Het parkeren op de stoep wordt bestreden door een combinatie van het onnmogelijk maken (bij voorbeeld door het plaatsen van paaltjes) en handhaving van het RW, het Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens (bekeurin gen door de politie). Burgemees ter en wethouders geven dit ant woord op de vraag van een be woner van de Valeriaanstraat die vindt dat een duidelijker beleid gevoerd moet worden met be trekking tot het parkeren van au to's op de stoep. Burgemeester en wethouders be amen dat de laatste jaren steeds meer automobilisten de stoep als een parkeerplaats beschouwen. Ondanks alle wijzigingen die in het RW zijn aangebracht, is dit nog steeds verboden. Met de komst van de politiesurveil lanten wordt hieraan extra aan dacht besteed, aldus b. en w. Op een brief van een I de Kampweg in Soest de afdeling Reiniging direct gereageerd door i groen te verwijderen en plaats achter de woni met nummer 28 te vege kan de kolkenzuiger v schoonmaken van de str de route 'meenemen'. was dit door het overhai niet mogelijk. Een bewoonster van Utrechtseweg in Soest 1 eens direct een reactie v ling Reiniging en Vt klaagde over het bladt stoep tussen de Braatr Oude Utrechtseweg. Pe de afdeling Reiniging he opgeruimd. Burgemees houders zeggen bovend nog voor het eind van straat nog een keer bladv wordt. De tentoonstelling vertelt over de landschappen om en nabij Soest. Hoe ze zijn ontstaan, hoe ze er uit zagen en wat er in de toekomst mee kan gebeu ren. De tentoonstelling in het milieu-educatief centrum (MEC) De Kwe kerij aan de Molenstraat 157 is nog tot en met woensdag 20 december te zien. Open op dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 16.30 uur. Een bewoner van de Honingbij heeft burgemeester en wethouders gevraagd maatregelen te nemen die moeten voorkomen dat het gedeelte van de Dorpsstreek tot aan de Veenzoom voor wandelaars onbe gaanbaar wordt. Soms kan men dit stuk nauwelijks lopend afleggen doordat het is 'omgeploegd'. Burge meester en wethouders laten weten dat met de politie contact is opge nomen om er bij de politiesur veillanten op aan te dringen dit in het toezicht op te nemen. Voor de eerste keer sinds de invoe ring in april 1994 van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt is een vraag binnengekomen van een inwoner die anoniem wil blij ven. Burgemeester en wethouders hebben besloten de vraag niet te beantwoorden. Andere anonieme stukken worden net zo min niet be handeld en het college ziet geen aanleiding om voor de vragenbon van die regel af te wijken. De inwo ner van Soesterberg die de vraag heeft gesteld, kan deze voor beant woording door het college opnieuw indienen, echter met vermelding van naam, adres en telefoonnummer. Een wel zeer speciaal programma over afval. Na een verrassende theater voorstelling over de inhoud van een vuilniszak, zal kort de inhoud van de Soester vuilnisbak worden besproken. Tot slot zal van gedachten worden gewisseld over de vraag hoe die vuilnisbak leger kan. Dit alles onder het motto 'Kijken wat je koopt'. In de volgende editie van Op 't Hoogt leest u meer over deze bijzondere voorstelling op dinsdag 23 januari, 20.00 uur in het MEC aan de Molen straat.

Soester Courant | 1995 | | pagina 38