WetVoomeningen Gehandicapten: eigen bijdrage of niet? vuurwerk mooi Soest doet wel degelijk aan scheiden van afval Bij openstelling winkels op zondag: na 12 uur WOENSDAG 13 DÈCÊMBÊRTÖflR" Gemeentelijk kadaster is niet meer toegankelijk OP 'T HOOGT PAGINA 5 Reinigingsdienst haalt in januari de kerstbomen weer apart op Tijdig containers buiten zetten Snelle reactie van reiniging Tips brandweer over gebruik van kaarsen en kerstboom Snelheidscontrole Insp. Schreuderlaan i 4 Bij gladheids problemen zelf (laten) strooien Geld op voor onderhoud van bruggen In 1996 besluit over vervanging van komborden Parkeerproblemen rechtstreeks melden Papiercontainers met Oud en Nieuw tijdelijk weg Het gemeentelijk kadaster is vanaf 1 januari 1996 niet meer toeganke lijk voor belanghebbenden.Dit is een uitvloeisel van de Kerntaken- diskussie, waartoe de gemeente raad enige maanden geleden heeft besloten. Het verstrekken van informatie uit het kadaster behoort niet tot een taak van de gemeente, het is meer een service. Thans komen gemid deld 100 bezoekers per maand bij het gemeentelijk kadaster voor in lichtingen over bijvoorbeeld kada strale gegevens en erfgrenzen. Men moet voor elke informatie ongeveer 14 gulden betalen. Zou de ge meente één en ander kostendek kend willen maken, dan zal per in formatie zo'n 70 gulden betaald moeten worden. Wanneer men vanaf 1 januari 1996 inlichtingen wil hebben over kada strale gegevens, dan kan men te recht bij het kadaster in Utrecht. Het kantoor aan het Herculesplein 303 is geopend elke werkdag tussen 9 en 17 uur. Gegevens kunnen ook schriftelijk opgevraagd worden bij het Kadaster Utrecht, Postbus 85001, 3508 AA Utrecht. Ook kan men telefonische inlichtingen verkrijgen 030-2529411. Gedurende de eerste vier weken van januari 1996 (tot en met vrijdag 26 januari om precies te zijn) zal de reinigingsdienst bij u langsrijden om de kerstbomen apart op te halen. U mag in die periode de kerstboom naast de bruine of groene container zetten. Met een aparte wagen wor den de kerstbomen dan opgehaald, waarna ze op het gemeenteterrein De Werf worden versnipperd. Het versnipperde groen zal door de af deling groen en milieu vervolgens worden hergebruikt in het openbaar groen van de gemeente. De bewoners van de hoogbouw kunnen op iedere werkdag (gedu rende de eerste vier weken van ja nuari) hun kerstboom naast de (afval)cocons plaatsen. Vanzelfsprekend kunt u de kerst boom ook naar het afvalstoffenpark De Schans brengen (openingstijden: dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 18.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur. Er vindt, mede uit milieu-oogpunt, geen verbranding van kerstbomen meer plaats. Men wordt verzocht om tijdig - ui terlijk half acht 's morgens - op de geplande dagen (zie huisvuilkalen- der) de bruine en groene container aan de straat te zetten. Het komt helaas maar al te vaak voor dat men dit op een later tijd stip doet, zodat de ophaaldienst al geweest. Ook met de aanstaande feestdagen voor de deur is het zeer belangrijk dat de containers inderdaad om half acht 's morgens buiten staan. Op een aantal dagen wordt namelijk geen huisvuil opgehaald, zodat de afdeling reiniging op andere dagen meerdere wijken moet ontdoen van huisvuil. Op de Huisvuilkalender 1995 staat precies aangegeven op welke dagen men in plaats van 25 december en 1 januari de containers moet aan bieden. Op een brief van een bewoner van de Kampweg in Soesterberg heeft de afdeling Reiniging en Vervoer direct gereageerd door overhangend groen te verwijderen en de parkeer plaats achter de woningen tot en met nummer 28 te vegen. Hierdoor kan de kolkenzuiger voortaan het schoonmaken van de straatkolken in de route 'meenemen'. Voor die tijd was dit door het overhangend groen niet mogelijk. Een bewoonster van de Oude Utrechtseweg in Soest kreeg even eens direct een reactie van de afde ling Reiniging en Vervoer. Zij klaagde over het bladafval op de stoep tussen de Braamweg en de Oude Utrechtseweg. Personeel van de afdeling Reiniging heeft het blad opgeruimd. Burgemeester en wet houders zeggen bovendien toe dat nog voor het eind van het jaar de straat nog een keer bladvrij gemaakt wordt. Sinds 1 april 1994 is de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) van kracht. De verwachting was dat gemeenten met het door het Rijk beschik- h'irpc'^e budget over onvoldoende financiële middelen zouden be schikken om het voorzieningenniveau zoals dit voor 1 april 1994 van toe passing was te handhaven. Om deze reden heeft de gemeente Soest voor het verstrekken van hulpmiddelen vanuit de WVG een eigen bijdrageregeling ingesteld. De hoogte van de eigen bijdrage was afhankelijk van de hoogte van het inkomen van de aanvrager. Hoe hoger het inkomen, hoe hoger de eigen bijdrage. De praktijk vanaf 1 april 1994 is echter dat het aantal WVG-aanvra- gen achterbleef bij de verwachtin gen. Uiteraard heeft dit tot gevolg dat ook de uitgaven voor de WVG achterblijven. Bovendien waren de inkomsten aan eigen bijdragen laag, zodat is overwogen of de eigen bijdrageregeling afgeschaft kan wor den. Eigen bijdrageregeling vervallen In zijn vergadering van 14 juni 1995 heeft de gemeenteraad van Soest besloten dat de eigen bijdrage regeling met terugwerkende kracht vanaf 1 april 1994 is opgeheven. Alle krachtens de WVG in rekening gebrachte eigen bijdragen zijn dan ook na deze datum teruggestort naar de aanvragers. Voor alle nieuwe aanvragen geldt dat geen eigen bijdrage in rekening wordt gebracht. Voor de aanvragers heeft het verval len van de eigen bijdrageregeling tot gevolg dat voor aanvragen van rol stoelen en woningaanpassingen geen inkomensgegevens overgelegd hoeven te worden. Niet alle kosten worden vergoed Indien de totale kosten van een voorziening lager zijn dan 500 gul den, dan is een vergoeding vanuit de WVG niet mogelijk, tenzij het inko men van de aanvrager lager is dan 1,3 keer de bijstandsnorm. Dit dient uiteraard aangetoond te worden door middel van loon-/uitkerings- stroken. Ondanks het feit dat de eigen bijdrageregeling is vervallen, is het mogelijk dat bij een aanvraag van een WVG-voorziening een gedeelte van deze voorziening zelf betaald moet worden. De reden hiervan is dat voorzieningen die algemeen ge bruikelijk zijn niet voor vergoeding in aanmerking komen. Voorbeeld: Een gehandicapte gaat verhuizen naar een nieuwbouwwoning. Van wege de handicap dient de keuken aangepast te worden. De totale kos ten van deze aangepaste keuken bedragen 15.000 gulden. In de nieuwbouwwoning wordt standaard een keuken geplaatst met een kost prijs van 3.000 gulden. De vergoe ding krachtens de WVG bedraagt dan 15.000 - 3.000 12.000 gul den. De cliënt dient derhalve zelf 3.000 gulden te betalen omdat dit de kos ten zijn van een algemeen gebruike lijke voorziening. Immers, elke wo ning is voorzien van een keuken. Waar aanvragen? Aanvragen voor een WVG-voorzie ning kunnen ingediend worden bij de afdeling publiekszaken van de gemeente Soest. Deze afdeling is geopend op werkdagen van 08.30 tot 13.30 uur en op donderdag avond van 19.00 tot 20.00 uur. Te lefonisch kunt u de afdeling op de hiervoor genoemde dagen en tijden bereiken via het nummer (035) 60 93 411. Een bewoonster van de Clauslaan vraagt zich af 'waarom het afval op halen en het gescheiden afval verza melen in Sqest zo slecht geregeld is'. In Tilburg, waar zij vandaan komt, is dit veel beter geregeld. Een betere regeling in Soest "zal best geld kos ten, maar de afvalberg wordt steeds groter en alles wat opnieuw gebruikt kan worden, is meegenomen. Het doet me steeds weer pijn alles bij elkaar te gooien", schrijft zij. Burgemeester en wethouders ant woorden haar dat in Soest wel de gelijk iets gedaan wordt aan het ge scheiden inzamelen van afval. Bij de winkelcentra staan groene bollen waar glas in gedeponeerd kan wor den. Begin volgend jaar komen er glasbollen te staan die het mogelijk maken het glas op drie kleuren te scheiden. Verder staan er blauwe bollen waar iedereen zijn papier in kwijt kan. Momenteel wordt in Soest ook een proef genomen met een blikbol. Als dit rendabel blijkt te zijn, zullen overal in de gemeente blikbollen worden uitgezet. Verder is het in de gemeente zo ge regeld, dat vier keer in de maand de chemokar op verschillende plaatsen in Soest en Soesterberg staat waar men z'n klein chemisch afval kwijt kan. Men wordt geacht dit te verza melen in de daarvoor bestemde groene KCA-box die op alle adres sen is afgegeven. Daarnaast kan men aan de Lange Brinkweg terecht op het afvalstoffenpark De Schans, waar werkelijk alles apart wordt in- Een paar tips van de brandweer over het gebruik van kaarsen en de kerstboom. - zet kaarsen op een vlakke onder grond in een stevige houder van niet brandbaar materiaal; - hou kaarsen zo ver mogelijk weg van gordijnen, papieren en andere brandbare versieringen en zorg vooral dat ze buiten bereik van kin deren en huisdieren blijven; - laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden; zet de stukjes op een plek die u kunt zien en zorg er voor dat ze niet in de buurt van een warmtebron staan; de kaarsen kun nen dan week worden en ombui gen; - laat kleine kinderen nooit, ook niet 'eventjes', alleen met branden de kaarsen. De kerstboom - koop een boom die niet te groot is voor de kamer en zet hem niet dicht bij gordijnen of andere brandbare spullen; - zet hem stevig neer; beter is het nog hem met binddraad vast te zet ten; - een boom in een met water gevul de standaard droogt minder snel uit, zodat het brandgevaar wat klei ner wordt; het voordeel is ook dat u minder last heeft van naalduitval; - echte kaarsjes in de boom moet u doorlopend in de gaten houden; electrische kaarsjes zijn misschien minder sfeervol, maar geven wel een rustiger gevoel, hoewel... - controleer voor gebruik de bedra ding altijd op beschadigingen, ook als er nooit probiefhen zijn geweest; gebruik een goed passend verlengs noer waar niemand over kan strui kelen; - doe altij d de kerstverlichting uit als u gaat slapen of het huis verlaat. Burgemeester en wethouders zeg gen een bewoonster van de Insp. Schreuderlaan toe dat een onder zoek wordt ingesteld naar de snel heid in de laan. Volgens haar wordt er te hard gereden. Het aanleggen van drempels zou dit kunnen beper ken. De schoolgaande jeugd (Grift- land College, Baams Lyceum) en de ouderen (Braamhage) zouden hier bij gebaat zijn. Burgemeester en wethouders herin neren eraan dat in het verleden de methode werd gehanteerd om af zonderlijke straten van verkeers drempels te voorzien. Tegenwoordig is deze aanpak gewijzigd. Het blijkt dat er veel meer effect van maatre gelen te verwachten is indien de woonstraten per wijk worden aange pakt. Dit gebeurt door de woon buurten en wijken om te vormen tot 30 km./uur-zones. Daarmee wordt voorkomen dat verkeer uit de ene straat met drempels wordt 'verjaagd' naar een andere straat zonder drem pels. "Helaas kost de inrichting van 30 km./uur-zones nogal wat geld. Mede daarom moet hierbij enige terughoudendheid worden be tracht", aldus burgemeester en wet houders. Kerstmis, kerstboom, kaarslicht, oudjaar, oliebollen, vuurwerk.... De decembermaand is vol feeste lijke gebeurtenissen. Vooral in de laatste week van het jaar. Maar het is die dagen ook oppassen gebla zen. Er liggen nogal wat gevaren op de loer die het feest en de gezel ligheid danig kunnen verstoren. Omdat voorkomen nog steeds be ter is dan blussen, wil de brand weer Soest met tips graag helpen om de laatste maand van het jaar veilig te laten verlopen. Een paar belangrijke tips: - koop alleen vuurwerk met ge bruiksaanwijzing in de Nederlandse taal bij de officiële detailhandel; lees de gebruiksaanwijzing en han del daarnaar; - zoek een goede plek uit voor het afsteken van vuurwerk: niet bij rie ten daken, opslagplaatsen van brandbare materialen enzovoorts; zorg dat ramen en deuren gesloten zijn als het vuurwerk wordt afgesto ken; - blijf op veilige afstand en zorg dat ook anderen geen gevaar lopen doordat vuurwerk hun richting uit komt; let ook op vuurwerk dat door anderen wordt afgestoken; - gebruik geen lucifers maar steek de lont aan met een gloeiende siga ret; zorg dat het nog af te steken vuurwerk op een veilige afstand en plaats ligt; - zet vuurpijlen in een ingegraven ot met zand gevulde fles - nooit vuurwerk in de hand hou den, dus helemaal niet in de hand ontsteken, en er nooit mee gooien; vuurwerk met opgebrande lont dat niet is afgegaan nooit opnieuw af steken; - experimenteer niet met vuurwerk, maak er vooral ook geen bundels van; bij het zelf maken van vuur werk zijn al heel wat ongelukken ge beurd; - voor de ouders geldt: wees kritisch bij de beslissing of uw kinderen oud en wijs (dus voorzichttig!) genoeg zijn om mee te doen aan het afste ken van vuurwerk. Het is een hele verantwoording. Bereid ze in ieder geval goed voor en blijf toezicht houden. Tenslotte, voor het geval het onver hoopt toch nodig is hulp in te roe pen, hou telefoonnumers van hulp diensten bij de hand: BRANDWEER, POLITIE, AM BULANCE 06-11. Het gemeentebestuur van Soest voert een terughoudend beleid met betrekking tot de nieuwe mogelijk heden die zijn geboden voor het openstellen van winkels op zondag. "We nemen als gemeente zelf geen initiatief om winkeliers ertoe te be wegen op zondag open te gaan", zegt wethouder mevrouw N. Blommers die onder meer midden standszaken in haar portefeuille heeft. Als in Soest winkels op zondag open gaan, zal dit altijd na 12 uur zijn, zegt de wethouder "omdat we vinden dat dit in deze gemeente past". Het beleid van de gemeente is gericht op 'volgen', dus inspelen op de behoefte die er bestaat. De winkeliers zullen die zelf heel na drukkelijk moeten aangeven, aldus de wethouder. Tot nu toe is dat niet vaak gebeurd. Ook vanuit de con sumentenorganisaties in Soest is nog niet om meer zondagopenstellingen gevraagd. Het gemeentebestuur houdt wel de verdeling van de mogelijkheden tot openstelling op zondag in het oog. Het wil voorkomen dat bijvoorbeeld één van de vier grote winkelcentra (Soest-Zuid, Van Weedestraat, Smitshof en Overhees) al bij voor baat een claim legt op een aantal zondagen, waardoor er voor de an dere grote en kleine centra nauwe lijks mogelijkheden zouden overblij- Van de mogelijkheid om voor be paalde branches of per winkelcen trum een zon- of feestdag aan te wijzen waarop deze geopend mogen zijn, blijkt dit jaar drie keer gebruik gemaakt te zijn: door de auto branche, de meubelbranche en de tuincentra. Denk aan het concert door de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht op vrijdag 15 december a.s. in sport hal Beukendal 's avonds om acht uur. Kaarten zijn vanaf 19.00 verkrijgbaar aan de zaai. Toegangsprijs volwassenen 5 gulden, kinderen tot 12 jaar 2,50. De opbrengst komt ten goede aan projecten voor de Soester jeugd. gezameld. Voorbeelden hiervan zijn schoon en vuil puin, tuinafval, tak ken. p.v.c., klein chemisch afval, papier, glas, blik, aluminium, hout, asbest, dakbedekking enzovoort. Als een huishouden het afval goed gescheiden houdt, is het één keer per twee weken leegmaken van de containers ruim voldoende. Met deze voorbeelden willen burge meester en wethouders de vragen stelster erop wijzen dat Soest er al les aan doet om de afvalberg kleiner te maken. Burgemeester en wethouders raden een bewoonster van het Boekweit land aan met de leiding van het be jaardentehuis Groot Engendaal op te nemen dat er voor de deur van de aanleunwoningen bij het tehuis in geval van gladheid wordt gestrooid. Dat komt vaker voor. Het college wijst haar erop dat overal in Soest en Soesterberg ge strooid wordt binnen een straal van 500 meter. Dit houdt in dat iedere niet gestrooide weg binnen 500 me ter op een gestrooide weg moet uit komen. Hiertoe is besloten uit mi lieu-overwegingen en om de kosten laag te houden. Zelf (laten) strooien is dus de oplossing voor eventuele problemen, aldus b. en w. Wanneer er weer geld is, zal ook de laatste brug behandeld worden. Die toezegging doen burgemeester en wethouders een bewoner van de Turfstreek/ Hij vroeg waarom de brug van de Turfstreek naar de Vijverhof als enige niet is behandeld en voorzien van een veilige deklaag. B. en w. laten weten dat het geld voor het onderhoud van bruggen (het vervangen van planken en leu ningen) op is. Hiervoor is trouwens een laag bedrag opgenomen. Het is toereikend voor gewoon onder houd, maar niet voor het aanbren gen van een deklaag. Twee jaar ge leden is de gemeente begonnen met het aanbrengen van deklagen op de kleinere bruggen. Hieraan is voor rang gegeven omdat over de kleine bruggen de meeste klachten binnen kwamen, aldus b. en w. Bij de r.k. kerk aan de Banning- straat in Soesterberg staat een onge veer dertig jaar oud plaatsnaambord 'Soesterberg'. Een bewoonster van de Chr. Huijgenslaan heeft gevraagd of dit veranderd kan worden in een bord met de tekst 'Welkom in Soesterberg'. Burgemeester en wethouders laten weten de suggestie heel aardig te vinden. Het is echter niet mogelijk aan het verzoek te voldoen omdat dit niet past in het kader van de verkeersveiligheid. Bovendien is er geen geld voor de toevoeging 'Wel kom in Soesterberg' aan het plaatsnaambord. Overigens zal vol gend jaar in het kader van de verkeersveiligheid een besluit wor den genomen over de vervanging van de zogeheten komborden. Bewoners van de Honingbij, Tal- malaan, Groen van Prinstererstraat en Valeriaanstraat hebben door het insturen van de bon op de voorpa gina van Op 't Hoogt aandacht ge vraagd voor specifieke parkeer problemen. Burgemeester en wet houders hebben deze voor nadere behandeling doorgegeven aan de politie(surveillanten). Zij schenken binnen het kader van hun werk zaamheden aandacht aan de par- keerproblematiek in de hele ge meente. Overigens wijzen burgemeestdr en wethouders erop dat indien zich specifieke parkeerproblemen voor doen, de burgers deze beter recht streeks kunnen melden aan de ge meentelijke afdeling Wegen, Grond zaken en Verkeer en óók aan de politie. Een bewoner van de Talmalaan klaagt over parkeeroverlast bij het kinderdagverblijf Het Kasteel, bi dit specifieke geval zal de exploitante, de Stichting Kindercentra Soest, gevraagd worden te bevorderen dat medewerkers en ouders gebruik maken van de parkeervoorzieningen in de omgeving. Meer jongeren in één flatwoning; op termijn ook een manier om het bevolkingscijfer wat op te krikken Brand in lijnbus Midnet; Soest be ter geblust. Paard in zwembad onder zeil Door niet takelen zwembad toege takeld Open Hof voor tv: adventeren Van bijzondere bijstand naar bij zonder stand-by NS: Nabije Sluiting Loket lokt niet meer Als de overweg in de Foekenlaan open blijft, misschien kan die bij station Soestdijk in de Van Weede straat dan samen met het loket ge sloten worden. Klant tegen Chinees: mag ik een nassi-buulman Het enige wat die Chinees niet mee nam is het meeneemcentrum Wie zei daar dat alle Belgen op een invalidenparkeerplaats mogen staan Sint: een kinderschoen is gauw ge vuld Bebouwing op de Eng: De Hoop op wuivend koren vermalen Eén bekeuring bij alcoholcontrole: stakingseffect Heeft prinses Di zich sinds het in terview van Lasso ontdaan Mevrouw M. van Lunteren die ille gale bouwactiviteiten behandelt bij de gemeente: "Ik heb hier intern de bijnaam 'Kenau', omdat ik de boel altijd van a tot z doorzet". Wethouder Blommers tijdens een zakenlunch: "Zoals vrouwen bij jubilerende echtgenoten vaak ge noemd worden achter de man, zo hebben vrouwelijke ondernemers ook een meewerkende 'Henk' ach ter zich". Woensdag 27 december worden de grote blauwe papiercontainers bij de winkelcentra tijdelijk weggehaald. U wordt verzocht oude kranten en an der oud papier een paar dagen te bewaren. In de loop van dinsdag 2 januari worden ze weer teruggezet, zodat u ze dan weer oud papiercontainers kunt deponeren.

Soester Courant | 1995 | | pagina 39