Meerderheid politici: "Prijsgrens van sociale woningbouw te hoog" Danscentrum Gerla spoedcursus;:;™ 6?5 2?° CDA gaat soepel om met plan voor rondweg door de polder H 109° Kerstvoordeel Woningbouw ONS-terrein ACTUEEL! Showroommodellen LEOLUX Roomboter stol Nieuw ideetje voor Van Weedestraat GOS vraagt weer contingent nü hoge korting en... vóór Kerst in huis Mooi bij Middelman Verruiming van woningaanbod in Amersfoort voor jongeren Tot 50% korting Lady Springfleld The Outpost Hil-ton herenmode 2 WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT [Tl Vaststelling volkshuisvestingsnota uitgesteld tot januari rg Albert Cuyplaan 198 b Soest INFORMATIE-INSCHRIJVING Van de Grift wil desnoods 'ruilen' Weekend-aanbieding: Sacherpunten 'Exploitatiewinst deels voor sociale sector' PAGINA 3 APPELKRUIMEL VLAAI Tweede woongroep wil ook huisvesting Bromfietsster (17) breekt neus bij botsing met auto Gemeente: "Wel vergunning voor betonnen berging" Collectieve dagen voor ontheffing van geluidsnormen horeca Bekeuringen voor fout parkeren .4 vanaf zaterdag 16 december op de gehele winterkollektie i arm- n de De prijsgrens van 250.000 gulden die het college wil hanteren voor sociale woningbouw moet drastisch omlaag. Dat vindt een meerderheid van de gemeenteraad. "Onaan vaardbaar. Dat haal je als je 6.000 gulden bruto verdient," aldus PvdA- er Kees Boerkoel die meent dat het college hierin te kort is geschoten. Ook het CDA, Gemeentebelangen Groen Soest (GGS), D66 en GroenLinks/Progressief Soest (GL/PS) stellen dat de grens voor sociale huisves ting moet zakken naar 200.000 gulden. 1 Zij hebben niet eens de steun van de CDA- en de PvdA-wethouders nodig om de meerderheid te halen in de raad en dus zal een en ander nogal wat ge volgen kunnen hebben voor de typen woningen die in de komende drie jaren worden gebouwd. In de volkshuisvestingsnota pleit het college namelijk voor een verdeling van zestig procent sociale en veertig procent duurdere woningen. Als de genoemde fracties op hun standpunt blijven staan, en er is geen reden te veronderstellen dat ze dat niet doen, dan zou de koop prijs van zes op de tien nieuwe wonin gen niet boven de twee ton mogen uit komen. 'Volplempen' Dat het college afziet van de bouwpauze van drie jaar in de Boerenstreek stuit vooralsnog alleen op weerstand van D66 en GGS. "Als wij er geen paal en perk aan stellen, blijven we ook in de toekomst teveel bouwen en komt het landschap onder druk te staan," zei Mieke Swinkels van D66. Haar fractie zou met het 'volplempen' van de Boerenstreek nog vrede kunnen hebben als er naar de behoefte van woning zoekenden wordt gebouwd, maar daar over bestaat op dit moment geen duide lijkheid. Swinkels mist ook betrouwbare informatie over de woningbehoefte van jongeren in relatie tot hun inkomens. Wel bekend is dat met name jongeren tot 23 jaar nauwelijks aan bod komen op de woningmarkt. Dat er geen duidelijk beeld is van de woningbehoefte van de Soesters stoort enigszins ook andere fracties binnen de gemeenteraad. Of het zin heeft daar een diepgaand onderzoek aan te wijden, betwijfelt de CDA-wethouder Ries van Logtenstein. De uitkomst zal volgens hem een moment-opname zijn en dus zal het dan nodig zijn om periodiek ver- volg-onderzoek te verrichten. Over één ding lijkt iedereen het eens te zijn: Er is in Soest geen sprake van wo ningnood, maar van woningbehoefte. Boerenstreek In elk geval lijkt meer dan de helft van de raad akkoord te gaan met de woningbouwlijst voor de Boerenstreek. Daar moeten tot en met '98 in totaal 248 woningen worden gebouwd. Vol gens de lijst van het college gaat het om 156 sociale huur- en koophuizen en vrije sectorwoningen tot 250.000 gulden en 92 duurdere woningen. Van 1999 tot en met 2005 komen er nog eens 75 per jaar bij, voordat de Boerenstreek 'vol' is. Verder heeft het college 27 bouwplan nen op de lijst van woningbouwlocaties gezet die, wat burgemeester en wethou ders betreffen, de komende drie jaren op zogenoemde 'inbreidingslocaties' mogen worden gerealiseerd. In totaal gaat het om 520 woningen, waaronder 120 gevallen van vervangende nieuw bouw bij Braamhage. Meer nieuwbouw wil het college niet toestaan, omdat het in de Structuurvisie (1992) afgesproken aantal nieuwe hui zen (625 tot en met 1999) al fors wordt overschreden. De CDA-fractie wil de deur echter op een kier houden voor projectontwikkelaars die met plannen In de komende jaren moet de helft van het aantal nieuwbouwwoningen onder de prijsgrens van 200.000 gulden uitko men, vindt een meerderheid van de raadsleden. Foto: Herman van Dam. komen voor woningbouw op locaties waar nu nog bedrijven zijn gevestigd. Op dit moment zijn bij het college ove rigens al ongeveer zeven bouwplannen bekend die nog niet op de lijst staan. Volgens fractievoorzitter Bart Krol van het CDA zou het gemeentebestuur zich flexibel moeten opstellen tegenover plannen voor (goedkopere) woningen waar behoefte aan is, mits die in be staande woonwijken zijn geprojecteerd. Leidje Tomassen van GL/PS vindt dat op de 'inbreidingslocaties' minimaal vijf tig procent van de woningen binnen de sociale sector moet vallen. De PvdA gaat nog verder en wil dat aan de projectontwikkelaars voorwaarden worden gesteld. Kees Boerkoel pleitte voor een gedifferentieerde bouw, waar bij een bepaald percentage woningen niet meer dan 150.000 gulden mag kos ten. De volkshuisvestingsnota zou op don derdag 21 december in de gemeente raadsvergadering moeten worden vast gesteld. Gezien de complexe lading is besloten dat pas in januari te doen. Dat betekent dat de notitie eerst nog begin januari in commissieverband wordt be sproken. Leer in 15 lessen nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; dinsdag 16 januari. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 035-602 28 11 602 03 04 Aan het realiseren van het bouw plan voor acht woningen op het ter rein van de voormalige Oranje Nassauschool aan de Ir. Menkolaan is G.W. van de Grift onroerend goed veel gelegen. Desnoods wil de pro jectontwikkelaar in ruil daarvoor een bouwplan in Soest-Zuid laten schieten. Het plan voor acht twee-onder-één kap- woningen tegenover het herdenkings monument aan de Ir. Menkolaan staat niet op de gemeentelijke lijst van bouwlocaties voor de komende jaren. De kans dat het gemeentebestuur die lijst nog aanvult, is uiterst klein, omdat er de komende jaren al ongeveer drie honderd huizen meer worden gebouwd dan in 1992 bij de vaststelling van de Structuurvisie is afgesproken. Daarom is Van de Grift bereid het plan voor tien woningen aan 't Driftje, dat wel op de lijst staat, te schrappen. De financiële belangen van het bouwplan aan de Ir. Menkolaan zijn namelijk groot. Volgens de planning zouden de tien vrije sectorwoningen van Van de Grift in Soest-Zuid in 1997 worden opgele verd. Dat is nu ook de bedoeling van de acht huizen op het ONS-terrein. Het huidige schoolgebouw was eigen dom van het Griftland College aan de Noorderweg. In september besloten bur gemeester en wethouders op verzoek van het schoolbestuur dat het geen be zwaar meer heeft tegen de sloop van het pand met rieten dak. Daardoor werd het voor de school gemakkelijker gemaakt overeenstemming te bereiken met Van de Grift over de verkoop van het ONS- gebouw. Op 21 september van dit jaar werd de transactie beklonken. Nog deze maand dient Van de Grift een bouwaanvraag in en in januari wordt be gonnen met de verkoopprocedure. Zo dra de artikel 19-procedure (die nodig is om de bestemming van het terrein te wijzigen) achter de rug is, wil Van de Grift de werkzaamheden starten. Dat zal zijn in het voorjaar van 1996. Twaalf maanden later is de oplevering gepland. Nachtegaalweg Hoogvast Vastgoedmij uit Amersfoort maakt zich zorgen over het feit dat op de woningbouwlocatielijst haar plan voor nieuwbouw aan de Nachtegaalweg ontbreekt. Directeur R.C. Heeren schrijft in een brief aan het college dat hij zich ook verbaast. Hij stelt dat Hoog vast ruim een jaar lang overleg heeft gehad met de gemeente over het bouw plan. Dat overleg heeft er mede toe ge leid dat het percentage volkshuisves- telijke bouw is opgevoerd tot minimaal vijftig procent. Heeren schrijft dat de gemeente steeds medewerking heeft verleend aan de planvorming en dat er toezeggingen zijn gedaan met betrekking tot de medewer king aan het verkrijgen van een bouw vergunning. Hoogvast heeft, aldus Heeren, reeds aanmerkelijke kosten ge maakt en gaat ervan uit dat de ge meente de gewekte verwachtingen en de gedane toezeggingen niet zomaar ter zijde zal schuiven. De woningen aan de Nachtegaalweg zouden in 1997 moeten worden opgele verd. Volgens wethouder Ries van Logtenstein had het college niet de be schikking over een concreet bouwplan, wat op de lijst van locaties kon worden meegenomen. met amandelspijs 500 gr.) van 7.50 voor van 2.65 voor Alles dagelijks vers uit eigen bakkerij. a noop- «w mankmtb a Birkstraat 93 - Soest - Tel. 60123 54 van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Koninginnelaan 5 - Soestdijk - Tel. 60189 04 Een aantal fracties van de gemeen teraad voelt er wel wat voor om so ciale woningbouw in Soest te subsi diëren. Daarvoor zou een deel van de exploitatiewinst van de Boerenstreek kunnen worden aangewend. Volgens de laatste berekeningen houdt de ge meente ongeveer 7,2 miljoen gulden over aan de verkoop van de grond aan de Koningsweg en de Dorre- steinweg. De PvdA noemt dat 'a-sociaal' en eist dat een gedeelte aan sociale wo ningbouw wordt besteed, eventueel door fondsvorming. Ook het CDA is bereid om ten behoeve van goedko pere woningen genoegen te nemen met minder winst. Volgens VVD-wethouder Neks Blommers doet de gemeente grond voor goedkope huizen deels al voor minder geld van de hand. Nog meer voordeel bieden, is niet juist. "Als de bewoner wil verhuizen, krijgt hij wel de marktprijs en pakt hij de winst." Kees Boerkoel (PvdA) meent dat zo iets kan worden voorkomen door een anti-speculatiebeding in het koop contract op te nemen. Over het effect van zo'n beding verschilt hij van me ning met Blommers die stelt dat een beding slechts voor enkele jaren geldt. Bovendien wees Blommers op de in vloeden die de wisselvallige rente-ta rieven en prijsstijgingen nog kunnen uitoefenen op de exploitatie-opzet van de Boerenstreek die in totaal 50 miljoen gulden bedraagt. Omdat de exploitatie gefaseerd zal worden uit gevoerd, is nu niet te zeggen wat de gevolgen van de eventuele rente- en prijsverschuivingen zullen zijn. "Natuurlijk zullen we water bij de wijn moeten doen. Ons plan wordt na tuurlijk nooit exact zó aangenomen, en daar moeten we maar niet kinder achtig over doen." Met deze woorden maakte CDA-fractievoorzitter Bart Krol maandagavond tijdens de "soos" van zijn partij in Soestdijk duidelijk dat de fractie zich niet al te sterk gebonden acht aan het door de eigen ach terban (de CDA-afdeling Soest) bedachte plan voor een rondweg door de polder. Krol hield daarmee zijn handen vrij om het met de coalitiepartners WD en PvdA eens te kunnen worden over een ander parallel-tracé ten noorden en ten oosten van Soestdijk. Ongeveer 50 belangstellenden gaven maandagavond gehoor aan de CDA-uit- nodiging om in Credo te komen praten over het verkeer en de plannen die in CDA-kring zijn uitgedacht voor een nieuwe hoofdwegenstructuur. In zijn welkomstwoord onderstreepte afde lingsvoorzitter Henk Strietman al dat het CDA het in Soest niet alleen voor het zeggen heeft en dat er altijd compro missen gesloten zouden moeten worden. "We zijn vóór een grote weg om Soest, en dat blijft zo, want we vinden dat er vooral gekeken moet worden naar de lange termijn, zodat onze kinderen ons later dankbaar zullen zijn." Van het publiek kregen de CDA-verte- genwoordigers nauwelijks kritiek. Som migen wezen wel op het gevaar dat de nieuwe rondweg een wat al te "aantrek kelijk" alternatief voor de A-l (waar het verkeer soms nu al muurvast zit) zou kunnen worden, maar Krol en Strietman benadrukten dat de weg - élke weg - niet de totaal-oplossing voor de verkeersproblemen zou brengen. "Maar met een weg buitenom ben je wel VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI /f?/ e/Wi"Sl/l/?/V U/ Volgende week: Méér dan 25 soorten feestelijke vlaaien zeer speciale kerstvlaai. Bestel a.u.b. vroegtijdig, tel. 602 10 59. Deze week: van 12.95 voor slechts Ook voor de kerst gaat u natuurlijk naar Vlaai Vlaai, Van Weedestraat 46 EL Tel. 602 10 59. VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI de overlast binnen de bebouwde kom kwijt. Dét is de grote winst," aldus Krol. Hoe dichter de rondweg tegen de be bouwing van Soestdijk zou komen te lig gen, des te meer zou het autoverkeer de "verkeerde neiging" kunnen vertonen om hem te gaan gebruiken, merkte Krol wat raadselachtig op, alsof dat niet juist de bedoeling van wegen is. Minder schade Voor een rondweg verder weg (tegen de spoorlijn aan) pleit volgens hem dat er minder lawaaioverlast en vervuiling zal optreden en dat de grondverwerving er aanzienlijk minder problemen zal geven dan dichterbij. Volgens Strietman zou het "verre" tracé (Praamgracht-spoor lij n-Birkstraat) minder schade aan het landschap toebrengen dan een weg die dwars door het gebied achter de Brink snijdt. Krol maakte duidelijk dat de zgn. Oost flank-studie (met mogelijk uitgebreide woningbouwlokaties tussen de Revo- polders en Amersfoort) vooralsnog geen effect op de situatie in Soest zal hebben, "maar de druk zal ongetwijfeld toenemen". Voor de gedachte dat de nieuwe rondweg vooral een uitkomst zou worden voor Amersfoorters die snel naar de A-l willen doorsteken waren Krol en Strietman niet bang. "Dat gaat altijd sneller langs Hoogland." Volgens Krol zou het overigens wel eens zo kun nen zijn dat Baarn een rondweg bij Soest zou begroeten, omdat daarmee de druk op de Torenlaan wordt verlicht. Soestdijk Enkele sprekers toonden zich ongerust over de voortgang van de plannen om Soestdijk "open" te maken, omdat die gekoppeld zijn aan de besluiten over een nieuwe hoofdwegenstructuur. Krol stelde ze gerust: Soestdijk komt zo snel mogelijk aan de beurt, na de besluitvor ming in maart volgend jaar. Over het busverkeer op de Hellingweg (tot ver driet van de bewoners in twee richtin gen) merkte Krol op dat er wat hem betreft zo snel mogelijk een eind aan moest komen. "Zodra we een meerder heid bereid vinden om dat te verande ren zullen we het niet nalaten." Of het CDA ook vindt dat de bus - zoals een van de aanwezigen bepleitte - over de Waldeck Pyrmontlaan moet gaan rijden (om de pijn gelijk te verdelen) werd niet duidelijk. Viaduct Tegen het slot van de bijeenkomst ver raste Strietman de aanwezigen nog met een nieuw ideetje voor de verkeersaf wikkeling in de Van Weedestraat, dat hij onlangs tijdens een slapeloze nacht op papier had gezet. Volgens hem zou het verkeer van Soestdijk naar Soest-zuid vanaf ongeveer Braamhage een richtingsverkeer moeten worden, dat zich bij het Nassauplantsoen ongelijk vloers zou kunnen splitsen: óf rechtdoor (met een viaduct richting Dalweg), óf linksaf (onder het viaduct door) en dan via de Stadhouderslaan en een nieuwe verbindingsweg (ontsluiting nieuwe Albert Heijn) terug naar Braamhage. Volgens een van de aanwezigen leek het idee van Strietman sterk op gedachten die ook in de VVD ontwikkeld zijn. "Da's mooi," aldus Strietman, "dan zijn we al bijna aan een meerderheid." Tenslotte ontstond er nog enige discus sie over de mogelijkheden om het Nassauplantsoen - onder- dan wel bo vengronds - in te richten als parkeer plaats, hetgeen overigens op zichzelf ook weer extra verkeer zou kunnen aan trekken. Voor de suggestie om de rond weg door de polder niet voor, maar juist achter de spoorlijn aan te leggen voelde Strietman niets. "Dat wordt veel te duur, maar het betekent bovendien de aantas ting van een stuk poldergebied dat wel heel waardevol is." Strietman moest toegeven dat het CDA nog geen goede oplossing in petto heeft voor de flessehals in Soest-zuid (Ossen- damweg-Vondellaan). Een weg door de duinen leek hem in elk geval onbe spreekbaar, al opperde iemand uit het publiek de gedachte dat dat tegelijk een mooie toegangsweg zou kunnen worden naar "de golfbaan van de PvdA"... Ook de Van Weedestraat kwam nog aan de orde. Winkelkring-secretaris Hans Nota - in het publiek aanwezig - maakte desgevraagd duidelijk dat de blauwe/ gele zones én een verbod voor vracht verkeer op bepaalde uren (bijvoorbeeld 's middags) elkaar juridisch bijten. Krol verwachtte overigens al enig soelaas van de politiesurveillanten, die strikter op de naleving van de parkeerregels gaan toe- De vereniging Groepswonen Oude ren Soest (GOS) heeft weer bij de gemeente gevraagd om ruimte voor een nieuw project. "Wij willen al leen maar een contingent van het beschikbare budget voor ouderen huisvesting. Dat kost niets extra's." Voorzitter Peter Konings van de GOS zei dat tijdens de eerste behandeling van de volkshuisvestingsnota in het gemeen tehuis. De GOS heeft al een woongroep (Koningsdael) met 23 woningen aan de Koperwiek in Klein Engendaal. Die huizen werden in december 1993 opge leverd door de Woningstichting Soest (WS). Het plan kon destijds worden gerealiseerd dankzij een geïntegreerd plan met vijftien premie- en twaalf vrije sectorwoningen, subsidie van de ge meente Soest en giften van verschillende organisaties. Zelfstandigheid en zelf redzaamheid zijn de uitgangspunten van de GOS, maar vanzelfsprekend speelt de onderlinge zorg voor elkaar een grote rol. Bij de woningen is een gemeen schappelijke ruimte gebouwd, waarvoor de bewoners ongeveer 100 gulden huur per maand betalen aan de WS. Bij de oplevering was al bekend dat de GOS ruimte zoekt voor een tweede woongroep (Gossenburcht), hetgeen met regelmaat onder de aandacht van het gemeentebestuur is gebracht. On langs heeft de GOS te horen gekregen dat er vóór 1998 geen mogelijkheden zouden zijn voor een tweede project. Konings noemt dat een 'onmogelijk groepsprobleem'. "Stel u voor datje als oudere al zes jaar hebt moeten wachten. Bovendien is er dan van de oorspronke lijke groep niets meer over en willen mensen geen lid meer worden, omdat ze zien dat er toch niets gebeurt." Wethouder Ries van Logtenstein rea geerde met de opmerking dat er tot nu toe geen locatie is gevonden. Daarnaast is het de vraag of de gemeenteraad wil meewerken aan het vinden van een ge schikte plek en of ze er geld voor be schikbaar wil stellen. Op de Van Weedestraat heeft een ze- ventien-jarig meisje uit Soest haar neus gebroken. Dat was het gevolg van een aanrijding die donderdag iets na twaalf uur plaatsvond. Ze reed op haar bromfiets over het fiets pad, maar een 63-jarige automobilist die rechtsaf de Lindenlaan wilde inrijden, had haar niet gezien. Na de botsing lag ze daar op de grond, totdat de mede werkers van de GGD haar per ambu lance naar Medisch Centrum Molendael in Soest brachten. De gemeente Soest had wel degelijk een bouwvergunning voor de beton nen berging die onlangs op het ter rein van het kinderparadijs De Vrije Teugel is geplaatst. Dat zegt ambtenaar Gert Huttinga van de gemeente die daarbij wijst op onder meer de officiële publicatie die het gemeentebestuur op 18 oktober heeft gedaan. Directeur Leo van den Berg van De Vrije Teugel beweerde vorige week in deze krant dat de gemeente 'het be tonnen geval' zonder vergunning had gebouwd. Dit naar aanleiding van het feit dat het kinderparadijs zonder vergunning begonnen is met de bouw van een muur. Op last van het ge meentebestuur is de bouw stopgezet en inmiddels is besloten dat de muur moet worden afgebroken. De Vrije Teugel gaat daartegen in beroep. De burgemeester van Soest heeft de volgende dagen in 1996 aangewezen als collectieve dagen voor festiviteiten, waarop de geluidsvoorschriften van het Besluit horecabedrijven Wet milieube heer niet gelden: de vrijdag en zaterdag tijdens de carnavalsperiode; Koninginnedag (30 april); de vrijdag en zaterdag tijdens de kermisperiode (voor Soest en Soester- berg verschillend); Oudejaarsdag (31 december). Bovenstaande afwijking van de reguliere geluid- en trillingsnormen geldt voor alle horeca-ondernemingen in de ge meente. Het Besluit Horecabedrijven Wet Mi lieubeheer kent daarnaast ook de moge lijkheid van incidentele ontheffingen. De horecaondernemer dient deze inci dentele festiviteiten uiterlijk drie weken van tevoren met behulp van een kennisgevingsformulier aan de burge meester te melden. Tenzij hij een festiviteit verbiedt, maakt de burge meester de voorgenomen activiteit op de gebruikelijke manier bekend. De genoemde formulieren zijn verkrijg baar bij de infodesk in de hal van het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, of de dependance Burgerzaken, Dorpsplein 17 in Soesterberg. Drie mensen zijn vrijdagmorgen bekeurd, omdat ze hun auto verkeerd hadden geparkeerd. De politie schreef de bonnen uit op de Smitsweg, waar de auto's waren achtergelaten op een plek waar een stopverbod geldt. (grote keuze in zitgroepen, banken en fauteuils) 5000m2 Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035-6011004. Vrijdag koopavond. In Amersfoort is het woningaanbod voor mensen tot dertig jaar ver ruimd. Sinds gisteren wordt de helft van de vrijkomende twee- en drie kamer flatwoningen met een huur prijs tot 690 gulden aan deze groep bestemd. Dat meldt de Stichting Woonkompas uit Amersfoort. Ook Soesters komen in aanmerking voor de genoemde flat woningen, mits ze voldoen aan de alge mene voorwaarden. Ze moeten onder meer sociaal en/of economisch gebon den zijn aan Amersfoort. Uit de eerste halfjaarlijkse rapportage van Woonkompas is gebleken dat het nieuwe systeem zelfstandige woon ruimte jongeren minder kansen biedt dan ouderen. Daarom heeft het bestuur van de Stichting Woonkompas besloten een 'inhaalrace' in te lassen. Om te beoordelen hoe er in de toekomst beter kan worden ingespeeld op de woonbehoeften van jongeren, houdt Woonkompas begin volgend een en quête onder deze doelgroep. Aan de hand van de resultaten wil Woon kompas gerichte plannen maken. Eénkamerwoningen worden overigens door Woonkompas al langer bestemd aan jongeren tot 25 jaar. Van Weedestraat 8 A - 8 B Soest

Soester Courant | 1995 | | pagina 3