f30,- Spoedkursus voor iedereen die het dansen snel onder de knie wil hebben... Feestje of dineetje Het begint al aardig te winteren. Slingerland Nieuwe asielzoekers in jeugdherberg Een jeugdhonk is mooi, maar bijna niemand gelooft dat 't helpt ^Van Breukelen Vast-goed ïpbaztliuigen I 1 ACTUEEL! WORTMANN Koop daarom nu bij ons een pullover of vest en u krijgt kado. Geen jeugdhonk voor SOSJ in Hermans-pand Laanstraat één van onze luxe salades Luikje-gerechten ook afgehaald Kerststukjes voor goed doel Voorlopig gaan wij nog "lekker" door! In Memoriam dominee Meiners I stukken WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 'gen heeft h de urant EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE 'Lokatie is niet ideaal' Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Maak voordelig kennis met 'jan, Qina, Claudia en Mark Sepp, de 'nieuwe Slingerlanden' 15 lessen kosten maar f.125,- We beginnen op dinsdagavond 16 januari a.s. IA kunt gegarandeerd dansen, nog vóórdat de lente aanbreekt. jjjel op: 0356019954 of kom gewoon gezellig even langs. Dans- en partycentrum JT Weegbreestraat 205-209 Soest COA zoekt vrijwilligers voor taallessen en activiteiten Bestel nu Catering- en Partyservice ^4? DE TROMSLAGER Discussie over vandalisme in 'Soestand' t Wist u dat al onze wereldberoemde kunnen worden? Verkoop in De Deel tijdens de kerstmarkt party restaurant :n 'n hun afwii- ialistische leV01- ig, verzetten 2iCh t tegen de weg fettaf. Zij roepeE m het «L schande ons volk sers, Theosofen t gezamenlijk te; t comité verzond Konmgm om de loodvonnissen oj ^voteve^ al nebben uitge- uimte verzoeken ter enkele jaren goede gewoonte weer in het vet- h* te zijn. Ik be- in een centraal ondigingen van 'ingen, lezingen worden, zoodat wee belangrijke ;en minder za! erkeershuis van meest geschikt dienst te doen? A. van SOESTDIJK BAARN Burg. Grothestraat 7 Laanstraat 65 Tel. 035 - 601 44 88 Tel. 035-541 54 18 evolgedeWet gevoelige erceel De vergunning escherming te voorko- ;nde stukken i telefoni- JNGEN te- 10,3760CA sgevens niet ïetgemeen- ïbrengenop arbij de ver- r 10 januari slechts wor- acht, tenzij tebrengen, safvalwater Het College van B. en W. staat posi tief tegenover de plannen van de SOSJ (Stichting Ontspanning Soes- ter Jongeren) voor een jeugdhonk. Het verwacht dat zo'n ontmoetings plaats ertoe zal bijdragen dat er minder op straat wordt rondgehan gen, waardoor criminaliteit en ver nielzucht uit verveling zullen ver minderen. Maar de SOSJ krijgt geen toestemming om zo'n jeugd honk te vestigen in het leegstaande Hermans-pand aan de Laanstraat 4. Het College stelt in een reactie op het verzoek van de SOSJ verheugd vast dat de stichting niet om subsidie vraagt, maar alleen om een vergunning. "De fi nanciële en inhoudelijke verantwoorde lijkheid ligt dus bij de SOSJ." Intussen blijken de financiële stukken die de SOSJ bij de gemeente op tafel heeft ge legd wel de nodige vragen op te roepen: waar komt het geld vandaan, hoe wordt een en ander georganiseerd, hoe zit het met de verantwoordelijkheid? "Het zal duidelijk zijn dat de situatie er heel an ders uitziet op het moment dat de stich ting wel een beroep doet op subsidie. Vermoedelijk zullen de plannen dan moeilijker te verwezenlijken zijn," aldus de nota van B. en W. Maar voorlopig vinden B. en W. het jeugdhonk-plan de moeite van het over wegen wel waard, als er maar afspraken gemaakt kunnen worden over alcohol gebruik, gokkasten, muziek en toezicht, en de jongerenwerker van de SWS en de politiesurveillanten een vertrouwensre latie met de jeugd kunnen opbouwen. Nu de jongeren officieel hebben ge vraagd om het Hermans-pand aan de Laanstraat is het College echter aan zienlijk minder toeschietelijk. In de eer- ste plaats kan het niet volgens het be stemmingsplan (dat is overigens al gauw het geval, zegt de nota), maar omdat het zo "sympathiek" ontvangen wordt is er wel gekeken naar de mogelijkheden voor een ontheffing. Het pand ligt ver van de woningen af, dus dat is wel mooi, omdat er dus geen overlast voor de buurt te duchten valt. Nauwelijks controle Maar een jeugdhonk op een industrie terrein brengt wel risico's met zich mee voor de sociale veiligheid ("zeker voor meisjes is het niet prettig naar zo'n stille en afgelegen omgeving te gaan"). Ver der zal er nauwelijks controle mogelijk zijn op het gebruik van alcohol, flipper- automaten, drugs en lawaai. "De loka tie lijkt op het eerste gezicht wel ideaal, maar is het eigenlijk niet," concludeert de nota. Het ambtelijk advies aan het College vindt overigens wel dat de SOSJ - als ach een meer geschikte lokatie aandient - het voordeel van de twijfel verdient. Onder bepaalde voorwaarden zou de stichting dan een vergunning voor een proefperiode van bijvoorbeeld een jaar moeten kunnen krijgen. sbe- "wijzen >de de rs ardeman iade), erdag vrijdag :r; vrij- trijden >eften ar- lulpver- rige 'unning articu- sfoort- ij- bouw lus par- ■kap- t Drif- aestem- Sinds vorige week verblijft een nieuwe groep van 45 asielzoekers in de jeugdherberg De Heidebloem. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) heeft ervoor gezorgd dat ze drie maanden lang onderdak krijgen aan de Bosstraat. In de NJHC-herberg werd eerder dit jaar ook al een groep van buitenlanders opgevangen, die asiel hadden aange vraagd. Ditmaal betreft het mensen uit Iran, Irak, Somalië, Bangladesh, Paki stan, Kazachstan, Libanon en Soedan. Het gaat om een sobere, humane nood opvang van kansrijke asielzoekers die gedurende korte of langere tijd in af wachting zijn van een beslissing op hun asielaanvraag. De kosten die met het verblijf in De Heidebloem gepaard gaan, worden vergoed door de overheid. Ondanks de inzet van beroepskrachten zijn veel vrijwilligers nodig om structuur te brengen in de dag van asielzoekers. Van belang is dat er activiteiten worden georganiseerd voor de buitenlanders en vrijwilligers vervullen daarbij een brug functie. Peter Verlee van het COA wijst er in dat verband op dat de omgang met asielzoekers veel begrip en een grote inzet vergt. Gezocht Gezocht worden mensen die twee keer per week aan groepjes asielzoekers vol gens een vastgestelde methode taalles willen geven. Daarbij wordt een beroep gedaan op de creativiteit van de vrijwil ligers. Ook zogenoemde bezoekvrijwilligers zijn nodig. Het gaat om mensen die een dagdeel per week naar de jeugdherberg komen om met de asielzoekers koffie te drinken en een praatje te maken. Extra aandacht kan worden gegeven door met de bewoners een spelletje te doen. Verder zoekt het COA mensen die ac tiviteiten willen organiseren. Gedacht kan worden aan onder meer culturele avonden, de oprichting van een biblio theek, gezelsschapsspelen, sport, kinder opvang en vrouwenactiviteiten. De vrijwilligers krijgen begeleiding en ondersteuning van de medewerkers van de noodopvang. Er worden een verga dering voor de vrijwilligers en een Asielzoekers kijken televisie in de jeugdherberg. De Centrale Organisatie opvang Asielzoekers zoekt vrijwilligers die hen willen helpen. Foto: Herman van Dam. contactavond belegd. Het COA regelt verder een verzekering voor de vrijwil ligers die eventueel ook aanspraak kun nen maken op een reis- en onkosten vergoeding. Belangstellenden kunnen contact opne men met de medewerkers van het COA. Die zijn elke maandag, dinsdag en don derdag bereikbaar op telefoonnummer 6029104. voor Kerstavond, Kerstdagen en Oud en Nieuw Bestelformulieren voor de feestdagen zijn gratis af te halen. Bestellingen kunnen op alle feestdagen worden afgehaald tussen 14.00 en 15.00 uur. Sla uw tromslag bij de Tromslager. •Ik**1 Steenhoffstraat 58 - Tel. 035 - 602 28 71 "Dé oplossing bestaat niet, maar dat mag geen alibi zijn om alleen maar dikke nota's te schrijven en vervolgens niets te doen. We moe ten gewoon aan de slag gaan en de jongeren meer krediet geven. Als het maar voor 50 procent lukt is dat al beter dan niks..." Dat betoogde het CDA-gemeenteraads- lid Jan Pieter Lokker afgelopen vrijdag in "Soestand", de talkshow van Radio Soest in C-drie, waar hij zich met ande ren "deskundigen" het hoofd brak over een actueel probleem: het toenemend vandalisme en de agressie op straat, af komstig van al dan niet "losgeslagen" jongeren. Het onderwerp was onlangs aangedra gen door een aantal sportclubs, die con stateerden dat er veel klachten zijn over rondhangende en overlast bezorgende jongelui, drugshandel, bedreigingen en vernielingen, vooral bij een aantal sport accommodaties in Soest. De kritiek richtte zich vooral tegen de politie, die maar steeds niet in actie zou komen. Volgens politieman Freek Vierwind, wijkchef Soest/Soesterberg, was dat ze ker niet waar. "Wij reageren altijd op meldingen en er wordt regelmatig gesurveilleerd." Hij vond de kritiek van de sportclubs "veel te zwaar aangezet" en liet weten dat de politie juist bezig is met de voorbereidingen voor een pre ventie-project. Voor het overige was het een kwestie van mankracht, aldus Ver wind. "We kunnen niet op elke straat hoek een agent neerzetten." Surveillance alleen is niet genoeg, vond Gert Lamers, die namens de sportclubs sprak. Hij vond dat de politie vaker haar gezicht moest laten zien - liefst steeds hetzelfde gezicht - om vertrouwen te creëren, en niet alleen als er wat loos was. Civiele procedures Volgens Peter Schriekenberg, voorzitter van de onlangs opgerichte SOSJ (die de jongeren denkt te kunnen opvangen met een jeugdhonk waar ze zeven dagen per week terecht kunnen, zodat ze zich niet vervelen en daardoor tot vandalisme vervallen) was er erg weinig medewer king van de gemeente. "En de politie heeft ook geen tijd..." Hij vond in Lokker overigens een mede-pleitbezor ger van een jeugdhonk, waarvoor het CDA helaas de medewerking van an dere partijen moet ontberen. Het CDA- raadslid meende dat de politiek wel de gelijk "bezig" is met het probleem en pleitte o.a. voor civiele procedures tegen vandalen, zodat de politie niet ingescha keld hoefde worden. Of een jeugdhonk inderdaad perspectie ven biedt werd door Lamers ernstig be twijfeld. De mislukking van het JOP in Soesterberg - waar de jeugd werd geacht op beschaafde wijze rond te hangen - was volgens Schriekenberg vooral te wijten aan het feit dat dit trefpunt niet door de jongeren zelf was opgezet ("wij weten zelf het beste waar de problemen liggen"), maar volgens Lamers zou hooguit een deel van de jeugd zich daar door aangesproken voelen. "De jonge ren verplaatsen zich steeds, die houden niet van een vaste plek." Lokker wees erop dat het jeugd probleem ook veroorzaakt wordt door de "onmacht van de ouders". Hij zag zichzelf nog niet - zoals gespreksleider Guus Kruis opperde - als "wethouder van Gezinszaken", maar dacht meer in de richting van een "bureau voor jeugd zorg met één loket". Schriekenberg zag daar weinig heil van komen en Vierwind gaf wel toe dat er meer kontakten met de jeugd gelegd moeten worden, "maar het wordt nooit zo dat we met élle jon geren afspraken kunnen maken". Harde acties Lamers was voorstander van kontakten met de jeugd "op basis van gelijk waardigheid" ("Dan kun je ze ook dui delijk maken waarom sommige mensen terecht bang zijn") en Schriekenberg maakte met zoveel woorden duidelijk dat de frustraties bij de SOSJ over het gebrek aan gemeentelijke medewerking (vorige week wees het College van B. en W. de vestiging van een jeugdhonk in het Hermans-pand aan de Laanstraat af) wel eens zouden kunnen leiden "harde acties". "Dat komt vanzelf..." Over drugshandel en -gebruik onder de Soester jeugd wilde Lokker niet spre ken. Hij ontweek de discussie daarover met de simpele constatering dat de jon geren zich aan de wet moeten houden en dat de drugs in Soest niet het groot ste probleem vormen. "Ja," repliceerde Schriekenberg, "maar wat je niet mag ga je natuurlijk het eerste doen..." Dat zal wel, meende Lokker, "maar de jongeren vragen niet om een plek om te gaan dealen. "Dat is zo," reageerde Lamers, "maar het is wel een gegeven en er vraagt ook niemand om vandalisme en bedreigingen..." Hij constateerde dat de problemen ook aan deze discussietafel niet opgelost konden worden en dat was ter afsluiting dan ook de opmerking met het hoogste waarheidsgehalte. Barrière Tevoren was in Soestand stilgestaan bij de kritiek die de Soester Zakenkring onlangs in de richting van het gemeen tebestuur ventileerde over het woning- bouw- en verkeersbeleid. Volgens ex- voorzitter Arthur Plasschaert maakte de gemeente daar een "potje" van, maar voor de Soestand-microfoon kon hij zijn verwijten - daartoe nadrukkelijk uitge daagd door Leen Cramer - niet onder bouwen met harde gegevens. Over het aantal mensen dat wel in Soest werkt maar er volgens Plasschaert van de ge meente niet mag wonen merkte hij op: "De aantallen interesseren me niet; het gaat om de barrière die de gemeente opwerpt." Volgens Plasschaert maakt het gemeen tebestuur zich schuldig aan discrimina tie, omdat het op die manier een groep mensen uitsluit. Plasschaert werd fel geattaqueerd door het aanwezige raadslid Jan Visser (GroenLinks-PS), die het onzin vond dat iedereen die in Soest werkte hier ook een woning zou moeten kunnen krijgen. "Daar hebben we helemaal geen plaats voor en straks blijft er van het buitengebied niks over." Volgens Plasschaert, die nu wel cijfers noemde, gaan er elke morgen 11.000 Soesters Soest uit en komen er 12.000 niet- Soesters Soest in. "Die hoeven heus niet allemaal een huis, maar het toewijzings beleid geeft hun nauwelijks een kans." Visser vond dat hij veel te hoog van de toren blies - "er zijn in Soest genoeg huizen te huur of te koop" - en wees erop dat veel mensen die dan eindelijk in Soest zijn komen wonen inmiddels alweer elders werken. BAR,GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 601 82 52 plaats Soest adres DEN BLIEKLAAN woning vrijstaande karakteristieke woning met c.v. berging en mooi aangelegde tuin indeling hal, toilet, zitkamer met open haard, eetkamer, moderne keuken met inbouwapparatuur verdieping luxe badkamer, 3 slaapkamers waarvan 1 slaapkamer met groot balkon zolder bergzolder algemeen deze villa verkeert in uitstekende staat van onderhoud VRIJSTAANDE WONING MET C.V. BERGING Gevraagde koopsom Soest DEN BLIEKLAAN op schitterende lokatie gelegen helft van dubbel woonhuis met garage, tuin en biologisch aangelegde moestuin op ca. 756 m2 grond. hal, toilet, kelderkast; L-vormige woonkamer en keuken verdieping 3 slaapkamers en badkamer zolder met vaste trap en ruime slaapkamer algemeen de woning verkeert in uitstekende staat van onderfcóud en «s voorzien van o.a. lokale gasverwarming en parketylöér plaats adres woning indeling HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Soest KERKPAD11: helft van dubbel woonhuis met garage op ca. 312 m2 grond hal, toilet, bergkö$t, woon/eetkamer, open keuken met i n bo u wó p pa ratuur verdieping 3 slaapkamers dn badkamer met 2e toilet eh ligbad algemeen deze woning verkêèrt in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest 1 Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 I Onroerend-goerf 1 Assurantiën Kerststukjes in alle soorten en ma ten en dus ook in alle prijsklasses worden op zaterdag 16 december verkocht in De Deel, het wijk- gebouw achter de Oude Kerk. De opbrengst is bestemd voor de Ma nege Zonder Drempels in Benne- kom. Garant voor de actie staat een groot aantal vrijwilligers van onder meer de Wilhelminakerk en de Oude Kerk. In de afgelopen jaren verkochten ze ook al zelfgemaakte kerststukjes.' In 1994 werd een record-opbrengst van 3.000 gulden geboekt. Dat geld ging naar een dak- en thuisloze project in Utrecht. Dit keer wordt een manege bedeeld, die zonder subsidie door vrijwilligers wordt gerund. In de Manege Zonder Drempels kun nen gehandicapten op een speciale ma nier paardrijden. Ze liggen dan op een matras op paarden. Dat werkt ontspan nend en bevordert de lichamelijke con ditie van de gehandicapten. Op 16 december zijn de vrijwilligers van 10.00 tot 20.00 uur (tijdens de kerst markt in de Kerkebuurt) in de Deel te vinden. Elke bezoeker krijgt een kopje koffie, hetgeefi een gebaar is van de de hervormde en gereformeerde kerk in Soest-Zuid. De mogelijkheid bestaat van te voren kerststukjes te bestellen. Dat kan bij Marry Hoeve, tel. 6015306 en Joke Idenburg, tel. 6010179. Bovendien zijn de vrijwilligers op vrijdag 15 december al van 14.00 tot 18.00 uur aanwezig in De Deel. Ook dan kunnen stukjes wor den besteld. Pr. Hendriklaan 13761 DS Soest Telefoon (035) 601 38 07 De Soester predikant en hisporicus Wim Meiners (1908) was een man van het vrije woord, met een formi dabel geheugen en een grote geeste lijke bagage, waar menigeen veel res pect voor had. Vandaar waarschijn lijk de enorme belangstelling vrijdag morgen voor de uitvaartdienst van ds. W.J.F. Meiners in het kerkge bouw van de Nederlandsche Pro testantenbond aan de Rembrandt- laan. In 1985 zei hij in een interview 'Bij Ons Op Soest' in deze krant: "Er bestaat één oorspronkelijke oerreligie en er is een universele verkondiging aan de mensen. Zo gezien ben ik de meest radicale predikant van Neder land." Hij noemde zichzelf: de dominee van de buitenkerkelijken. Al op zijn ze ventiende wist hij dat hij de historie wetenschap zou gaan beoefenen. Als theoloog heeft hij na de oorlog die studie weer opgepakt bij professor Romijn, specialiseerde zich in de achttiende eeuw en voltooide een specifiek onderzoek in opdracht van professor Geyl. In de oorlog preekte hij als Luthers predikant in Amster dam in kippenhokken, broeikassen en hooizolders en deed verzetswerk. Na een uitvoerige studie van allerlei geestelijke stromingen, van theosofie tot occultisme, weigerde hij in 1948 langer de kerkelijke dogmatiek te on derschrijven en trad hij uit het ambt: "Het is onbehoorlijk iets tegen je ge weten te doen en schade te lijden aan je ziel." Daarna werd hij veel gevraagd voor cursussen, lessen op middelbare scholen, inleidingen, bijzondere wijdingsdiensten en preken door het hele land. Alle preken hield hij a 1'improviste, duizenden preken, maar nooit één keer dezelfde. In 1967 werd hij lid van de Vrijmet selaars, waarbij hij vele functies be kleedde en als redenaar het geweten van de loge Eemland vormde. "De Vrijmetselarij is een plaats waar nog de goede toon heerst," placht hij te zeggen. Zeer emotioneel was het relaas van Lars Meiners ('Jouw verhalen en mijn zwijgen') tijdens de uitvaart dienst. Dan blijkt weer, dat zonen vaak de mooiste herinneringen aan hun vader hebben uit de kinderjaren. Hij schetste hem als een eenzaam man, die hunkerde naar liefde en heel veel liefde had. Ds. Meiners heeft een rijk leven ge had en was een markante persoon lijkheid. Hij ruste in vrede. J.V.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5