nonrtuG airto smceing BOSMAN Flinke oogst wijkschouw Overhees BIJ DE BLOEMIST VALT-IE IN GOEDE AARDE. Amnesty vestigt aandacht in Soest op schending van mensenrechten 'tsheuvel 5' =STAAALBEDR|J|S 1 ACTUEEL I Txtra I OPINIE I Win een fiets ter waarde van fl. 1000,- bij aanschaf van een Atag HR-ketel Trekking loterij voor Kozle Meedenken over wonen in Soest ROLLUIKEN: WARMTE BINNEN, KOU BUITEN ENERGIEBESPARING DIE TELT MET DE VAN BETER Uw voordelen: 'Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwallteltsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie door Atag select-dealer 5 jaar att-in garantie 2 jaar gratis onderhoudscontract ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met fl. 200,- milieususidie Werkend te zien op ons bedrijf ATAG SUaWe €iujet Bosman Loodgieters b.v. - Soest/Eemnes - Bel. gratis 06-0.22.22.11 Gemeente bekijkt 'stenen des aanstoots' 4 The Talk of the Town Project Veilig Soest Rouwendaal STRALEN FtJNSTRALEN SCHOPEREN GLASPARELEN INAi. WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 9 DE RUIME FIAT FIORINO.i311EFi7 Fakkelwake op twee plaatsen De ongekende klasse van Café-Restaurant Weer of geen weer, barbecuen kan bij ons altijd! En natuurlijk bent u ook van harte welkom in ons overbekende a la carte restaurant. 5 j Opbrengst ruim 20.000 gulden MOOI EN VEILIG OP MAAT GEMAAKT GEL UIDSISOL EREND 5 JAAR FABRIEKSGARANTIE IN VELE KLEUREN LEVERBAAR Zonwering Soest Op twee plaatsen hield Amnesty- Soest afgelopen zaterdagmiddag - één dag voor de Dag van de Rechten van de Mens - een fakkelwake waar mee de aandacht van het Soester publiek werd gevestigd op de schen ding van de mensenrechten in tal van landen. In Soestdijk en Soest- zuid bleef het aantal deelnemers aan de bescheiden kant. Amnesty had dit jaar afgezien van de traditionele stille tocht. In plaats daar van stond er aan de Van Weedestraat en aan de Zuidpromenade een kraampje met informatiemateriaal en een span doek met het opschrift "Amnesty waakt". In Zuid verzamelden zich ca. 25 belang stellenden, in Soestdijk ongeveer net zo veel. De deelnemers ontstaken na een kort welkomstwoord van resp. voorzit ter D. Willigenburg en vice-voorzitter L. Lergner hun fakkels en bleven het vuur gedurende ongeveer een half uur hoog houden. Volgens Willigenburg, onlangs aangetre den als voorzitter van de werkgroep- Soest, had Amnesty in Zuid wel een korte optocht willen houden, maar ze kreeg daarvoor geen medewerking van de winkeliers, met als argument dat de fakkels brandgevaarlijk zouden zijn. "Kinderachtig," aldus Willigenburg. Voorwaarden: 1 Bij aanschaf van een Atag c.v.-ketel ontvangt een kanskaart waarmee u een fiets kunt winnen. Iedere 2 maanden wordt een fiets verloot. Deze aktie geldt van 1 augustus 1995 t/m 30 juni 1996 Op de fiets trok een aantal mede werkers van de gemeentelijke afde ling Groen afgelopen donderdag - ondanks de snijdende kou - de wijk Overhees in. Ze gingen zich ter plaatse op de hoogte te stellen van een aantal locaties die om gemeen telijk "ingrijpen" roepen. Een aantal wijkbewoners had gebruik gemaakt van de mogelijkheid om derge lijke "stenen des aanstoots" onder de aandacht van de gemeente te brengen. De meeste klachten hadden overigens betrekking op het groen, in de ruimste zin van het woord. De bewoners kregen ter plekke een reactie en in voorko mende gevallen de belofte dat er op korte of langere termijn iets aan zou worden. Al met al vormden de diverse verzoek jes nog een flinke oogst, waaraan de af deling Groen en Recreatie nog wel wat werk zal hebben. Zo was er bijvoorbeeld een klacht over de hoog opgeschote be groeiing van de groenstrook op de hoek van de Clemensstraat en de Di Lasso straat, waardoor het vooral voor kleine kinderen moeilijk is het verkeer te "over zien". Daarnaast zouden ook speel toestellen op het naastgelegen trapveldje zeer welkom zijn. Andere "items" waren o.a. de woekering van brandnetels op een groenstrook achter de Turfstreek en de onver zorgdheid van enkele perkjes aan het Nogal wat klachten in Overhees gaan over het "onverzorgde" groen, zoals hier aan de Di Lassostraat. Reespoor en het Fazantpad. De fiet sende ambtenaren namen verder nog een kijkje bij verkeersdrempels aan de Van der Weijdenstraat en de Insin- gerstraat, waarover klachten waren bin nengekomen, en overtuigden zich tenslotte nog van de hondepoep-proble- men en het hobbelige asfalt aan de Wieksloterweg. Uiteraard konden de problemen niet "per omgaande" worden opgelost. De gemeente heeft in elk geval voor de ko mende periode een aantal concrete klus sen op het lijstje kunnen zetten. Er zijn mensen die beweren dat het met de samenleving helemaal de ver keerde kant opgaat, niet alleen vanwege het toenemend verval der zeden en de voortschrijdende goddeloosheid - da's natuurlijk ook heel erg - maar vooral vanwege de als een vloedgolf stijgende criminaliteit. En ze hebben gelijk. Moord en doodslag zijn aan de oide van de dag en je moet tegenwoordig van je huis al een soort bunker maken als je wilt vermijden dat ze in één ruk niet al leen je geld en je horloge, maar ook je tv, je video en je computer meenemen. Er wordt geroofd, gejat, gerold en ge kraakt bij het leven en als je niet oppast slaan ze - midden op straat - voor een tientje al je hersens in. En op de politie, waarin je vroeger toch een onbegrensd vertrouwen koesterde, hoef je ook niet meer te rekenen, want die is tegenwoordig veel te druk met zichzelf bezig, zodat de overheid voor een beetje simpel toezicht op straat al extra surveillanten moet inhuren. De burgers moeten het, als het om de veilig heid gaat, allemaal zo veel mogelijk zelf opknappen, zoals burgemeester De Widt van de week trouwens ook met zo veel woorden toegaf, want ook in de Soester politiek is de criminaliteit een populair thema en zoals gebruikelijk worden er de nodige beleidsnota's en vergaderingen aan gespendeerd om het toenemende kwaad op adequate wijze de kop in te drukken, want dat is altijd het eerste wapen waar politici naar grij pen als ze ook niet weten hoe ze de pro blemen moeten aanpakken. Niet praten maar doen, roepen ze dan nog, maar dat is meer een verzuchting dan een consta tering. En wat komt eruit? Niks natuurlijk, of op z'n hoogst weer een "project", zoals dat tegenwoordig moet heten, en wat volgens mij alleen maar betekent dat de politiek zich niet wenst (of durft) vast te leggen op enigerlei langlopende ver plichting, maar dat liever beperkt houdt tot een in tijd, maar vooral in geld afge bakende inspanning. Vandaag de dag schijnt bij het overheidsbeleid, ook op gemeentelijk niveau, zo'n beetje alles projectmatig - en marktgericht, ook zo'n modieuze term - te moeten verlo pen, anders deugt 't niet. Ik heb een be kend Soester politicus vroeger wel eens horen roepen dat Soest geregeerd wordt door projectontwikkelaars (met wie hij het later trouwens opmerkelijk goed kon vinden), en hij heeft méér gelijk dan hij zelf ooit had kunnen bevroeden, want de meeste projecten worden aan het Raadhuisplein uitgedacht, opgetuigd en uitgevoerd, of niet natuur lijk. Allemaal onzin. De overheid moet ge woon regeren en haar werk doen, daar betalen we ze voor, en de ontvanger der belastingen wil ook gewoon dat ik na ontvangst van zijn blauwe brieven zon der mankeren het door hem opgelegde bedrag aan hem overmaak. Als ik zou antwoorden dat ik in mijn huiselijke overlegstructuur - na inspraak van alle betrokkenen - eerst eens zorgvuldig wil gaan afwegen of ik mijn financiële bij drage aan de instandhouding van een enigszins geordende samenleving in Nederland of Soest op projectbasis op zijn girorekening zal storten, maar dat het nu eenmaal een ingewikkeld en omslachtig besluitvormingsproces vergt, zodat het daaruit voortvloeiende beleid slechts gefaseerd geïmplemen teerd kan worden, zodat-ie voorlopig maar op de helft van het van mij te vor deren bedrag kan rekenen en de rest pas tegemoet mag hopen te zien als ik met mijn echtgenote de huishoudelijke kerntakendiscussie heb afgerond (die overigens een permanent karakter heeft), dan denk ik dat-ie gelijk de tele foon grijpt om de deurwaarder te bestel len. U voelt wel, met mooie projecten be teugelen we de ook in Soest steeds weli ger tierende criminaliteit nooit en blijft onze gemeente geteisterd worden door het oprukkend schorum. Het wordt zelfs nog erger, want zoals de burge meester vorige week vertelde: straks krijgt de stad Utrecht er 1000 surveillanten bij, waardoor het daar vei liger wordt en het geboefte dus collec tief de wijk neemt naar onder andere Soest, omdat er voor de doorsnee-cri mineel hier veel meer te halen is, met een veel kleiner risico om gepakt te worden. Anders gezegd: Soest is straks inderdaad een paradijs van veiligheid, maar dan wel voor criminelen, als we niet oppassen. En dat terwijl we nota bene pas de hele recherchedivisie van de regio in ons eigen politiebureau on derdak hebben verschaft! Daar hebben we dus óók al niks aan, want er staat wel een mooie gedenksteen met de tekst: welkom burger, wie g'ook zijt, hier vindt men koffie en veiligheid, of zoiets, maar het is met de politie al net als met het ziekenhuis: als er echt wat loos is moet je straks naar Baarn, want in Soest is er nauwelijks meer dan een soort politie- polikliniek waar je een doorverwij zingsbriefje kunt halen. Ik heb wel een oplossing. De enige pro jecten in het kader van de misdaad bestrijding die tot dusver een aantoon baar nuttig effect hebben zijn de buurt preventie-projecten, die de gemeente en de politie samen met de bewoners in sommige wijken hebben opgezet. Het komt er weliswaar op neer dat de bur gers wordt aangeraden vooral hun ach terdeur 's nachts op slot te doen en de rest van het huis min of meer te barricaderen, zodat het geteisem wat meer moeite moet doen om binnen te komen, maar het schijnt wel een beetje te heipen en daarom dacht ik dat we van heel Soest maar één groot buurt preventieproject zouden moeten ma ken. Als we d'r bijvoorbeeld nou 's een dikke muur omheen bouwen, zoals de Chinezen dat vroeger ook hebben ge daan om de Mongoolse horden tegen te houden, dan heb je kans dat wij ook het aanstormend Utrechts geboefte buiten de poorten kunnen houden - en wellicht ook het doorgaand verkeer, maar daar gaat het nu niet om. Zo'n muur zal al een stuk schelen en hoeft ook niet veel te kosten, want bin nenkort is er toch eentje in de aanbie ding nu De Vrije Teugel op last van de gemeente de illegale steenwand om het terrein aan het Vedelaarpad moet afbre ken. Het kinderparadijs - vroeger een knus kinderboerderijtje, maar in de loop der jaren onder leiding van hoge priester-oppermagiër Leo van den Berg gemetamorfoseerd tot een soort tover- tempel waar allang niet meer alleen kippen en geitjes worden geaaid (wat moest die muur eigenlijk verbergen?) - dat kinderparadijs moet er tóch van af en we kunnen het bouwwerk dus voor een prikje naar de rand van het dorp verplaatsen. We maken er bij de Biltseweg een mooie middeleeuwse poort in - zo wordt Soest nog 's een echte stad - en als het aanrukkende Utrechtse boevenleger aan de horizon bij het Spiehuis verschijnt doen wij gauw de deur op slot, halen de slotbrug over de Wieksloot op, laten het valhek neer en beginnen alvast met het vullen van em mers met kokende pek om de bandie ten, als ze het beleg voor Soest slaan, op de vlucht te jagen. Vervolgens steken we de dijk door langs de Praamgracht - onze eigen waterlinie - zodat ze een vol gende poging om Soest binnen te drin gen wel uit hun hoofd zullen laten. In de rug worden we al gedekt door de Eem - waar de Palts- en Eemgeuzen hun naam dan eindelijk eens kunnen waar maken - en dat de stadse roversbenden via Soesterberg straks moordend, plun derend, verkrachtend en brand schattend Soest zullen binnentrekken hoeven we geloof ik ook niet te vrezen. Tenslotte hebben we daar al een staand leger, compleet met tanks, kanonnen, geweren en straks ook nog helicopters. We zitten dan alleen nog met de vraag wat we met de bandieten binnen de poorten doen. Da's eenvoudig: die stu ren we naar De Vrije Teugel. Voor een heropvoedingsproject. AP. Radio Soest, 8.12.95 Nieuwegracht 23 - 3763 LP Soest - Tel. 035-6022050 - Fax 035-6011030 Dir. G.H. v.d. Broek Tel. privé 035 - 601 10 45 Amersfoort Soest Amsterdamseweg 19 Koningsweg 14 tel.: 033-4635535 tel. 035-6013227 AL VANAF F 16.990,- Wij zijn geopend: Maandag t/m vrijdag 07.30 - 23.00 uur. Zondag vanaf 16.00 uur. Zaterdag vanaf 17.00 uur. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-4615631 Tel.: (035) 601 97 06 Fax: (035) 601 27 27 —Beetzlaan 24a, 3762 CE Soest Verkeer, wonen en veiligheid zijn onderwerpen waar iedere Soester een mening over heeft. Weet u dat de gemeenteraad vanavond en over twee weken vergadert over een nota volkshuisvesting? "Wonen is een grondrecht van de mens. Daar moet goed over worden nage dacht. Welke vragen komen in de nota onder meer aan de orde? Hoeveel woningen bouwen we in Soest |de komende jaren? Voor wie bouwen we? Wat voor soort woningen bouwen we? Kunnen we de bestaande voorraad wo ningen beter benutten? Welke rol kunnen woningbouwvereni gingen spelen? D66 kan instemmen met een aantal za- ken uit deze nota. Onze belangrijkste kritiek is echter dat er teveel gebouwd wordt. Bovendien leggen we de accen- ten anders. Doe wat je belooft! In 1992 spraken we in de gemeenteraad middels de structuurvisie af om: Soest groen te houden, niet verder te verstedelijken en het aantal inwoners constant te houden. Beperkt te bouwen (125 woningen per jaar), immers het aantal mensen per woning daalde. Nu zien we dat Soest in de komende vier jaar 820 woningen bouwt. Dat zijn er 320 meer dan afgesproken. Volgend de Gooi en Eemlander was Soest met de gemeente Huizen dan ook bouw- kampioen in de regio voor de komende jaren. In de nota volkshuisvestingsbeleid (die ook een aantal waardevolle ele menten bevat) geven b en w toe dat er teveel gebouwd is. Hun motto is nu: Burgers: het lukt ons niet om ons aan de afspraken van 1992 te houden maar opgelet: vanaf 1999 lukt het ons wel. Voor D66 is de geloofwaardigheid in het spel. Een gemeenteraad moet zijn eigen plannen serieus nemen. De koers van D66 bij het volk- huisvestingbeleid. 1. Doorstromen naar de goede woning heeft de hoogste prioriteit. We moeten allereerst de bestaande woningvoorraad beter benutten. We moeten proberen te voorkomen dat mensen 'scheef wonen: te duur of te goedkoop; te ruim of te klein; te ver van hun baan (milieu belastend). Veel ouderen zoeken bijvoorbeeld kwa litatief goede, veilige kleinere behuizing. Door daarin te voorzien, komen ipimere huizen vrij voor gezinnen met kinderen. Misschien moet de gemeente dit soort 'gunstige' verhuizingen stimuleren door financiële impulsen. Ook het in de nota genoemde splitsen van bestaande wo ningen voor jongeren is een goede zaak. 2. Beperkt bouwen volgens de structuurvisie is toelaatbaar. Het gaat dan met name om sociale woningbouw, omdat die de doorstroming het meest bevordert. Ook de bouw van hierboven genoemde kleinere behuizing voor ouderen komt om dezelfde reden in aanmerking. De overige partijen in de raad zullen hun accenten mogelijk anders leggen. Zo hoort dat ook in een democratie. Politieke partijen kunnen het echter niet zonder meedenkende burgers. Het is daarom een goede zaak dat b en w bij dit onderwerp kiezen voor een eerste lezing in de raad om beleidsvoornemens vast te stellen. Daarna bent u als burgers opnieuw aan bod. In een openbare voorbereidingsronde kunt u opnieuw inspreken. Een dergelijke procedure kan winst betekenen mits er ook echt geluis terd wordt. Laat uw mening horen! Wim Roest (fractie D66) De hoofdprijs (een videorecorder) viel op lotnummer 5100, de tweede prijs (een reischeque) op lotnummer 5248 en de derde prijs (een fiets) op lotnummer 1356. De overige prijzen vielen op de num mers: 1053, 1101, 1164, 1192, 1253, 1254, 1257, 1303, 1812, 1869, 2348, 2361, 2392, 2667, 2688, 2700, 3133, 3180, 3383, 3401, 3764, 3766, 4215, 4221, 4356, 4368, 4595, 4605, 4612, 4661, 5337, 5413, 5601 en 5984. Notaris Elferink en de organisatoren van de loterij tijdens de trekking van de winnende nummers. I )e loterij voor het kinderzieken huis in het Poolse Kozle heeft 37 prijswinnaars opgeleverd. Notaris IDlferink trok vorige week de win- "e loten in de fotozaak van Villem van Oosten aan de Soes- erbergsestraat. actie van de vereniging Soest- fcedzierzyn/Kozle en de Stichting Bumelage Soest-Kedzierzyn/Kozle, die "volgend jaar fuseren, bracht meer dan 20.000 gulden in het laatje. Van de op brengst wordt apparatuur voor het 'cinderziekenhuis aangeschaft. trekking had de volgende resultaten:

Soester Courant | 1995 | | pagina 9