'onnen schade bij uitslaande brand Eerste helikopters op vliegbasis Staat verkoopt woningen in Gemini Goed jaar Brandweer Soesterberg 1996 VERENIGING S0ESTERBERGS BELANG Een goed jaar 1996 kan alleen met VERENIGING S0ESTERBERGS BELANG daarom een goed jaar 1996 Soest is rijker dan ze denkt Oorzaak vuurzee Amersfoortsestraat in kerstnacht onbekend DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 Kerkdiensten Soesterberg wordt centrum van luchtmachtonderdelen Medische dienst 'Burgerlijke stand' Hulpverlening j j Automobielbedrijf F.A. Tammer en Zn. wenst u veel geluk en gezondheid in Brievenbussen met vuurwerk opgeblazen In totaal 140 eengezinshuizen met carport aan hoogste bieders Diploma's, certificaten en bevorderingen sluitstuk jaar Rondje Soesterberg naar 8 januari Inbreker snel door politie aangehouden c c m SOESTERBERGSE OURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 602 18 41 Over de oorzaak tast de brandweer nog in het duister, maar de schade die een brand aan een houten wo ning met rieten kap heeft toege bracht, wordt geschat op honderden duizenden guldens. Het huis aan de Amersfoortsestraat werd in de kerstnacht volledig in de as gelegd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, want de woning was onbewoond. Het huis op perceel 87 was onlangs ver kocht en naar verluidt had de nieuwe eigenaar plannen om het te verbouwen. De brandweer Soesterberg werd maan dagmorgen om vijf over drie gealar meerd en vijf minuten later geconfron teerd met een uitslaande brand. Vanuit het dak van het huis, in de volksmond 'Indisch huis' genoemd, sloegen op dat moment de fel gekleurde vlammen reeds omhoog. Daarom zette de brandweer twee auto- tankspuiten, een hulpverleningsvoertuig en 29 mensen in. Waterputten lieten zich als gevolg van de vorst met moeite Fel gekleurde vlammen sloegen metershoog uit het huis en zorgden, on danks het leed erachter, voor een boeiend schouwspel openen, maar na korte tijd spoot vanuit zeker zes slangen een grote hoeveelheid water op de vuurzee. Niettemin greep het vuur snel om zich heen en werd dui delijk dat de aanvankelijk kurkdroge woning niet meer te redden was. De grote, zware eiken zolderbalken hiel den het lang vol, maar toen een zware stenen schoorsteen met donderend ge raas zich in de vuurzee liet vallen, was de weerstand van de balken gebroken. Vuur, vonken en rook sloegen meters hoog uit één van de oudste huizen van de Amersfoortsestraat. Voorkomen werd dat de woning van de buren even eens door vlammen zou worden getrof fen en na een uur bluswerk kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Het nablus-sen nam nog geruime tijd in be slag. Daarna werden de restanten van de woning met behulp van een shovel met de grond gelijk gemaakt in verband met instortingsgevaar. Hoe de grootste brand in Soesterberg van 1995 is ontstaan, is niet bekend. Wellicht dat technisch onderzoek daar meer duidelijkheid over geeft. In elk geval is de schade groot, omdat het huis verloren is gegaan. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de houten woning volledig uitbrandde. De vliegbasis Soesterberg staat op de drempel om helikopterbasis te worden van Chinook- en Cougar- transporthelikopters. Diverse on derdelen van de Koninklijke Lucht macht zijn en worden in en om Soesterberg gecentraliseerd. De stilte na het vertrek van de Ameri kaanse F-15 straaljagers zal met ingang van 1996 worden opgevuld door de komst van ongeveer dertig zware trans port helikopters. Vandaag, 28 decem ber, en morgen worden de eerste twee van in totaal dertien Chinook- helicopters verwacht van het onlangs opgerichte 300 Squadron. Op zaterdag 23 december kwamen ze per schip in Rotterdam aan waar ze vlieggereed werden gemaakt. De uit Canada afkomstige Cougars zijn voor zien van de meest geavanceerde appa ratuur. Ze hebben voor die tijd dienst gedaan als reddingshelikopters en zijn ook als zodanig nog uitgerust. Dat be tekent tevens dat ze ook op water kun nen landen. Maar hun eerste taak is het vervoer van personeel en materieel van de Lucht mobiele Brigade. Om die reden blijft de vliegbasis Deelen de uitvalsbasis en staat derhalve ook onder commando van de Commandant van de vliegbasis Soèster- berg. De vliegbasis Soesterberg is de oor sprong van de Nederlandse Luchtvaart en de Koninklijke Luchtmacht. Op een stukje hei direct ten noorden van het dorp is het in de beginjaren 1900 begon nen. Toen de Amerikanen vertrokken leek het er even op of Soesterberg zou haar bekendheid als vliegdorp kwijtra ken. De luchtmacht heeft onder druk van de bezuinigingen diverse onderde len moeten verplaatsen. Zo speelt Soesterberg een belangrijke rol in de facilitaire ondersteuning van veel van die verplaatste onderdelen. De Kapel van de Koninklijke Luchtmacht ver huisde van Nijmegen naar het nieuwe gedeelte van het Kamp Soesterberg, voorheen de Amerikaanse school. Ook een dienst van de medische militaire verzorging heeft daar haar stek gevon den. De Motor Transport Groep van de Koninklijke Luchtmacht wordt binnen kort vergroot in een vervoerseenheid waarin de hele krijgsmacht participeert. De 2e Luchtmacht Verbindingsgroep in Hilversum zal zich in Soesterberg vesti gen. Andere militaire onderdelen heb ben en zullen hun werkzaamheden ver plaatsen naar leegstaande gebouwen van destijds het 32nd Tactical Fighter Squadron op de vliegbasis Soesterberg. Werknemers Dat betekent tevens dat het aantal men sen dat daar werkt meer dan verdubbeld zal worden. Nu bestaat het uit ongeveer 750 werknemers en de verwachting is dat het rond het jaar 2000 zal zijn uit gebreid tot tweeduizend. Velen van hen zullen trachten een woonruimte in Soesterberg te vinden, waardoor het aantal woningzoekenden sterk zal toe nemen. Een gegeven van belang voor het beleid van de gemeente Soest, maar ook voor Soesterberg. Een Cougar helikopter, waarvan er een aantal in Soesterberg zal komen. Zondag 31 december ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger aalm. Crooymans Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 dameskoor Zondag 19.00 dankdienst; aalm. van Duivenvoorde en zr. Marie-Anne Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK kerkelijk centrum Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Maandag 08.00 - dinsdag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 19 december: Henricus Franciscus Maria Westhof (66), Plesmanstraat 106. 25 december: Arie Vos (59), Gen. Winkelmanstraat 86. Opgaven: Van Maarenplein 1. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 035-6093666. Postweg 58 (ind. terrein) Soesterberg, tel. 0346-353381 In een flatgebouw aan de Antonie van Leeuwenhoeklaan zijn diverse brieven bussen opgeblazen. Dat is vermoedelijk gedaan met behulp van vuurwerk. Een getuige verklaarde tegenover de politie vrijdag een knal te hebben ge hoord. Overal in de hal lagen scherven van de brievenbussen en van een deel van de post was niet veel meer over dan flarden. 'De Staat der Nederlanden biedt te koop aan het complex bestaande uit 140 eengezinswoningen met car port, onder- en bijbehorende grond staande en gelegen te Soesterberg, plaatselijk bekend als 'Gemini' nummers 35 t/m 107, 40 t/m 98, 130 t/m 164, 201 t/m 241, als mede 'Mercury', nummers 150 t/m 164,200 t/m 220 en 233 t/m 261, voor circa 32500 ha deel uitma kende van het perceel kadestraal bekend gemeente Soest, sectie E, nummer 4609'. Zo begint het dossier 'Verkoop 140 woningen Soesterberg', onlangs uitgege ven door het Ministerie van Financiën, Dienst der Domeinen, Regionale direc tie Domeinen Middenoost. Tot op he den worden de 140 woningen bewoond door mensen die door de Huis Oppas dienst Nederland BV (HOD) te Utrecht daarvoor zijn benaderd. Zij huren de woningen om kraakacties, vandalisme en verpaupering te voorkomen. In het huurcontract staat dat zij de woning zul len verlaten indien deze wordt verkocht. Met andere woorden zal de oplevering in overleg tussen de koper en de huur der plaatsvinden. Bezichtiging Belanghebbenden konden op 13 de cember j.1. de vier types woningen be kijken. Van 10 tot 15 uur waren daar voor vier woningen aangewezen en kon men inschrijvingsvoorwaarden en an dere relevante informatie verkrijgen. Naast particulieren werden opvallend veel gegadigden waargenomen uit de kring van grote verzekeringsmaatschap pijen en het bankwezen. Ook huidige bewoners willen graag eigenaar van de door hun gehuurde woning worden. Grondvervuiling Aangezien bekend is dat de grond van Gemini verontreinigd is, werd door Groenholland, adviesbureau voor milieutechniek te Amsterdam een on derzoek ingesteld. Hieruit bleek dat ge constateerde verontreiniging geen be dreiging vormt voor de volksgezond heid. Op plaatsen waar de zogenaamde 'interventiewaarde' wordt overschreden, is sprake van een risico voor enkel bo dem organismen. Om die reden is vast gesteld dat de sanering van de grond als niet urgent wordt aangemerkt. Bij nor maal gebruik van het terrein met een woonfunctie of openbare functie gelden alleen gebruiksbeperkingen ten aanzien van de eventuele afvoer van deze verontreinigde grond en moet ongecon troleerde verspreiding daarvan buiten de perceelgrenzen voorkomen worden. De aanwezige sintelverharding zal volledig op kosten van Domeinen worden ver wijderd en er wordt vervangend mate riaal aangebracht. De koper is verant woordelijk voor de sanering van de ver vuilde grond van zijn perceel. De kos ten hiervan worden geschat op 94.000 gulden en zijn verdisconteerd in de koopprijs. De woningen worden aan de hoogste bieder verkocht. Een bod dient schrif telijk te worden gedaan voorzien van naam, adres en handtekening in een ge sloten envelop, voorzien van aanduiding 'Verkoop woningen te Soesterberg, d.d. 17 januari 1996'. Deze envelop moet ui terlijk dinsdag 16 januari 1996 op het kantoor van de Regionale directie Do meinen Middenoost te Arnhem te wor den ingeleverd. Het openen van de en veloppen in tegenwoordigheid van be langhebbenden en het voorlezen van de biedingen vindt plaats op 'woensdag 17 januari 1996, te 10.30 uur in het Offi ciers Casino te Soesterberg'. Belangheb benden kunnen gratis het dossier 'Ver koop 140 woningen Soesterberg' ver krijgen bij het Ministerie van Financiën, Dienst der Domeinen, Regionale direc tie Domeinen Middenoost, Pels Rijckenstraat 1, 6814 DK Arnhem, te lefoon 026-3528336. Naast de aankondiging van verkoop staan hierin vermeld de inschrijvings- en verkoopvoorwaarden, een ontwerp-akte van levering (verkoop), omschrijving-, bouwkundige- en technische gegevens van de woningen, alsmede de beschik king van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Enkele van de 140 woningen in de wijk Gemini die de Staat der Nederlan den in de verkoop doet. "Jullie hebben weer vele avonden besteed aan opleidingen, oefenin gen, vergaderingen en natuurlijk niet te vergeten de uitruk bij nacht en ontij of gewoon overdag. Ik wil jullie daarvoor bedanken." Met deze woorden opende korps commandant René Moraal de onlangs gehouden eindejaars bijeenkomst van de Brandweer Soesterberg. Hij ging verder in op de visie die het korps zich het afgelopen jaar had gefor muleerd en dat dit niet altijd gemakke- Op de maandag 2 januari 1996 is er geen Rondje Soesterberg op Radio Soest. De eerste uitzending zal plaats vinden op maandag 8 januari 1996 van 11.00 tot 12.00 uur. Een man die verdacht wordt van een inbraak in een woning aan de Amersfoortsestraat, is niet ver gekomen met zijn buit. Hij werd op de Ringweg Randenbroek aangehouden door de politie. De man reed daar in een gesto len auto en had bovendien teveel ge dronken. In het voertuig werden de spullen aangetroffen die kort daarvoor uit de Soesterbergse woning waren ont vreemd. Het betreft onder meer een radiocassetterecorder, een cd-speler, elektrisch gereedschap, kantoorgerei en geld. lijk ging. "Wat vinden we goed en wat vinden we slecht en welke werk afspraken maken we om het goede te doen en het slechte te laten. Als we dat weten kunnen we met eigen verant woordelijkheid daar naar handelen," al dus Moraal. Een dergelijke vernieuwing vraagt creativiteit en om dat niet alleen in woord maar ook in daad om te zet ten, daagde hij alle aanwezigen uit ie ders creativiteit aan een opgesteld doek toe te vertrouwen en zo samen een schil derij te maken. Aan het einde van de avond had een ieder zijn of haar creati viteit daarop tot uiting gebracht. Als alle leden hun visie op deze wijze aan het doek hebben toevertrouwd zal het op een nader te bepalen datum officieel worden onthuld. Brandweercommandant J. Th. Bakker noemde als eerste de destijds gehouden oefening onder de naam 'krentenbrood'. 'In de Soester Courant las ik dat de oe fening mislukt zou zijn. Ik ben het daar volstrekt niet mee eens. De oefening is anders verlopen dan wij hadden ver wacht. Je moet niet oefenen in het oe fenen, daar leer je niets van. Deze oe fening was een stuk realiteit en dan blijkt dat je bepaalde zaken moet aan passen. Ik noem bijvoorbeeld de verbin dingen. Dat weten we nu en we gaan er iets aan doen. Zonder krentenbrood zouden we het niet hebben geweten'. Hij wees op de oefening 1996 die in Hoevelaken wordt gehouden en waarin bestaande regelingen zullen worden ge toetst. 'Van zulke oefeningen komen we er achter waarom iets fout is gegaan en wat we er aan moeten doen om het goede te behouden en fouten verbete ren', aldus Bakker. Hij attendeerde op de veiligheid tijdens het oefenen en uitrukken waarop meer aandacht zal worden geschonken als mede het project 'nieuwe kijk op de hulpverlening' waarin de veiligheid van het slachtoffer centraal staat. Met 'Ik krijg, in het bijzonder over Soesterberg, complimenten over de manier van wer ken bij technische hulpverlening. Die complimenten wil ik nu graag aan jul lie overbrengen', besloot Bakker zijn jaarrede. Onderscheidingen Burgemeester Hans de Widt prees het personeel van de brandweer Soesterberg voor de voortreffelijke wijze waarop zij hun meestal moeilijk en gevaarlijk werk het afgelopen jaar hadden verricht. Hij attendeerde op de transporten door de lucht, per trein maar vooral op de auto snelwegen van gevaarlijke stoffen waar van men vooraf onkundig is. Bij een calamiteit is de brandweer de instantie van wie wordt verlangd dat zij dat even oplossen. In dit verband noemde hij de binnenkort te verwachten wijziging van de Rampenwet dat ook gevolgen voor de brandweer zal hebben. Daarna ging hij over op de uitreikingen. Dhr. Dom burg behaalde het diploma brandwacht met certificaten en werd bevorderd tot brandwacht; mevrouw Amons: diploma brandwacht le klasse certificaten en bevordert tot brandwacht; dhr. Wijnalda bevordert tot brandwacht; mevrouw Klaassen-Bartels: diploma brandwacht le klasse certificaten en bevordert tot brandwacht le klasse; dhr. Franssen: diploma brandwacht certificaten en bevordert tot brandwacht le klasse; dhr. Dorresteijn: certificaten 'repressie' en 'organisatie en leiding geven 'hoofd brandwacht, bevordert tot brandwacht le klasse; dhr. Bos, dhr. Klomp en dhr. Kruidhof: diploma hoofdbrandwacht certificaten, bevordert tot brandwacht le klasse; dhr. De Nooyer en A.W. Tammer: bevordert tot brandwacht le klasse en tot slot dhr. Rolf van Dee: di ploma onderbrandmeester certifica ten, bevordert tot onderbrandmeester. Dhrn. C.H.A. van Ginkel, Juni aan se en Rossewey verlieten het korps en werden uitgewuifd. Als jubilarissen werden ge huldigd: dhrn. Ket en Merts beiden 12V2 jaar, dhrn. Heij en Pranger 20 jaar en 25 jaar voor de heren Vos en Verdegaal. Anton Verdegaal had te ken nen gegeven dat hij na 25 jaar het korps wilde verlaten en ook dat werd volgens de tradities van de brandweer in posi tieve zin geblust. Een bewoner van de Vliegtuiglaan verzocht de Vereniging Soester- bergs Belang (VSB) of men ook iets kon doen aan het parkeren van vrachtauto's in Mercury. Vooral het 's morgens heel vroeg warm draaien van deze zware vehicles ver stoorde daar menigeen de nodige bed- rust. Aangezien de grenzen van de ge meenten Soest en Zeist op het begin van de Mercury nogal grillig lopen, werd de gemeente Zeist een duidelijke teke ning, situatieschets en schrijven gezon den met het verzoek of men daar iets aan wilde doen. Immers de gemeente Soest stelt dat dit gedeelte buiten haar gemeentelijk terri torium ligt en dus is ze niet bevoegd tot optreden. Van Ing. Th. H. Lotman, hoofd van de afdeling infrastructuur van de gemeente Zeist kreeg de VSB een brief met de navolgende inhoud: 'De in uw brief ge noemde weg Mercury behoort niet tot het grondgebied van de gemeente Zeist, maar die van de gemeente Soest. Uw brief hebben wij dan ook doorver- zonden aan de gemeente Soest'. Soest is kennelijk rijker dan ze dacht.

Soester Courant | 1995 | | pagina 11