Boeiende kerstcross dankzij toppers Nm Record aantal deelnemers in vijftiende Sylvestercross 55SS?jöJ Over alcohol wordt makkelijk gedacht WW w* Henk van Asch na dit seizoen weg bij SEC gelukkig en sportief 1996 Val Adri van der Poel leidt dertiende zege van Herreijgers in VELDRIJDEN Goed contact organisatie en omwonenden ATLETIEK Nieuwe records voor de Pijnenburgers Tolboom en Van Waes VOETBAL zondag SCRABBLE I Op zaterdag 9 maart weer kampioenschap scrabble Nederland Jeugdnieuws Sportuitslagei^J wenst alle leden, vrijwilligers, donateurs, leden Klup van 100, sponsors en overige belangstellenden een Uitslagen 41ste kerstcross van Soestduinen The Red Stars Ouders onderschatten drankgebruik kinderen Cursus AquaSlank bij Aqua Indoor DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 Dankbaar was hij hem niet, daar voor had hij zelf ook sterk genoeg gereden. Maar Paul Herreijgers vond wel dat Adri van der Poel zijn eigen kansen enigszins had ver speeld. "Ik begrijp er geen steek van dat 'ie zo met zijn krachten gooide," zei de winnaar van de 41ste kerst cross enkele meters voorbij de fi nish. "Hij moet zelf weten, wat hij zegt. Voor* mij was de training het belangrijkste, ik ging niet voor de eerste plaats," rea geerde de Nederlandse kampioen Veld rijden nuchter. "Voor mij telt nog maar één wedstrijd en dat is het wereldkam pioenschap. Vandaag wilde ik kijken hoe lang ik het kon volhouden, maar ik maakte wat stuurfoutjes en was niet he lemaal fris." Eén zo'n stuurfoutje in de voorlaatste ronde kwam Van der Poel duur te staan. Neerlands meest doorgewinterde veld rijder kwam ten val en verloor het con tact met Herreijgers die op dat moment aan kop reed en meteen een gaatje van negen seconden sloeg met Peter Willemsen en Richard Groenendaal die eerst Van der Poel moesten omzeilen. De gevallen coureur had zijn gedachten echter al bij de regenboogtrui die hij nog nooit over zijn schouders mocht trekken en op sportief gebied waarschijnlijk nog de enige prijs is die hem uit zijn slaap kan houden. Ook Herreijgers begint "stillekes aan" weer te denken aan de wereldtitel die hij in 1994 voor de eerste keer veroverde. Als geen ander weet de Belg dat dan alles mee moet zitten en dat "je vooral niet ziek moet worden." Dat laatste on dervindt Wim de Vos op dit moment. In de twee eerste Super Prestige wedstrij den zegevierde de Nederlander, maar de griep die hem velde, betekende een forse aanslag op zijn conditie. Tijdens de visite bij Tempo bleef hij drie rondjes in de voorste groep, voordat hij moest los sen en uiteindelijk op zeventig tellen van de winnaar zijn koers afrondde. Kandidatuur Ook Erik Boezewinkel uit Hoogland werd in de vierde ronde door de kop groep gelost, maar hij hield de schade beperkt tot 37 seconden, evenals Arne Daelmans, de Belgische verrassing van de kerstcross die na zes ronden zijn kan didatuur voor een hoofdrol moest opge ven. £9 nMflh WBKMi Paul Herreijgers op weg naar zijn dertiende zege. Foto: Herman van Dam. "Ik dacht dat ik in Zwitserland moest rijden, maar dat was niet zo." Dat was inderdaad niet zo. Want dat de Belg als nog op Tweede Kerstdag koers zette naar Soestduinen was te danken aan een sponsor die anderhalve week van te vo ren financieel bijsprong, waardoor het trio Nijhuis/Bakker/Bosboom nog een topper kon binnenhalen. Portemonnee Bij gebrek aan een hoofdsponsor was de portemonnee niet voldoende gevuld om de huidige wereldkampioen Dieter Runkl uit Zwitserland, diens landgenoot Karl Kalin en de Italiaan Bramati over te kunnen halen. Zij reden dichter bij huis, maar zullen tijdens het wereldkam pioenschap uiteraard wel tot de tegen standers van Van der Poel, Groenend- aal en Herreijgers behoren. Hetgeen allemaal overigens niet weg neemt dat de kerstcross 1995 boeiend was. De toppers hielden de voeten na melijk niet stil. Ook Van der Poel niet. En: ook Ard Jansen niet. De enige Soester deelnemer aan de kerstcross, in 1994 nog 27ste, hield zich goed staande en schommelde tussen de 21ste en 25ste plaats. Hoewel de amateur in de ne gende ronde eraf moest, omdat de kop lopers hem waren gepasseerd, werd hij als 22ste geklasseerd. Want het beeld van de 41ste kerstcross werd bepaald door Herreijgers, Willemsen, Groenendaal en Van der Poel. Met rondjes van onder de zes mi nuten degradeerden ze het merendeel van het veld tot figurant. Eric Vervecken, hield het drie rondjes vol en verloor ruim drie minuten, net als de wereldkampioen bij de mountain-bikers Bart Brentjes, Bram de Groot (vorig jaar winnaar bij de amateurs nationaal). Danny de Bie, de voormalige wereld kampioen, en Staf van Bouwel leverden zelfs meer dan vier minuten in en als de koers twee ronden langer had geduurd, had Radimir Simunek wellicht ook moeten afstappen, omdat hij dan was gedubbeld. Toen de Tsjech (die ook al een regenboogtrui in zijn kast heeft han gen) bij de finish arriveerde, was Herreijgers al vijf minuten en drie se conden binnen. Toetje Het tempo werd hoog gehouden door het leidende viertal, van wie Van der Poel herhaaldelijk probeerde weg te ko men en het publiek na de kerstmaaltijd een aantrekkelijke wedstrijd als smake lijk en verfrissend toetje voorschotelde. Steeds werden de aanvallen gepareerd door Willemsen, Herreijgers en Groe nendaal. De laatste, tweevoudig winnaar in Soestduinen, beperkte zich aanvanke lijk tot het volgen van de koplopers en verscheen alleen aan kop in de zevende ronde van 2.400 meter. Het was soms secondenwerk, maar bij de negende doorgang maakten de vier zich in groepsverband op voor de finale. En toen viel Van der Poel, gaf Herreijgers gas en stelde Groenendaal vast dat hij een mindere dag had. "Ik ben er gewoon afgereden, ik was al blij dat ik achter ze kon blijven." Herreijgers pakte tien seconden en zorgde ervoor dat Willemsen en Groenendaal niet dichterbij kwamen, zodat hij zijn dertiende zege van dit sei zoen kon bijschrijven. Herreijgers, notabene ter elfder ure door de organisatie vastgelegd, bleef beleefd. De verstandhouding tussen de bewo ners van Soestduinen en de organi satoren van de Tempo kerstcross is goed. Het zicht- en hoorbare bewijs daarvan werd dinsdagmiddag gele verd, toen L. Rensen van de Stichting Bewonersbelangen Soestduinen bet startschot loste van de veldrit voor professionals en A-amateurs. Dat de contacten goed zijn, werd even later nog eens door organisator Paul Nijhuis bevestigd. Rensen hoopt dat de deelnemers van de kerstcross voortaan voor hun trai ningen uitwijken naar het crosscircuit op do Bergjes, langs de Van Weenden Poelmanweg. Hoewei er bepaalde dagen zijn aangewezen voor de ren ners om het parkoers van de kerst cross te herkennen, komt een groot aantal veldrijders ook op andere da gen naar de bossen van Soestduinen om zich voor te bereiden. Adri van der Poel, Peter Willemsen en Richard Groenend- later ook zijn neus om de hoek steken, aal duiken de duinen in. De latere winnaar Herreijgers zal even Foto: Herman van Dam. Voor Erik Tolboom scheen zater dag de zon in het mistroostige Linschoten. Hij keerde met een nieuw persoonlijk record huis waarts. 4 Tolboom scherpte zijn beste tijd op de 10 kilometer aan in de Linschotenloop. Hij was twintig seconden sneller dan ooit (33.34) en gezien zijn vreugde- lil kreten bij het passeren van de finishlijn was hij daar bijzonder mee in zijn nop jes. In het warme Eindhoven trachtte Erik van Waes zijn persoonlijk record op de halve marathon te verbeteren. De Pijnenburger slaagde met glans, want hij haalde vier minuten van zijn oude re cord af, waardoor hij uitkwam op een eindtijd van 1.26.59. Installatiebedrijf BBW j. cornelisse bv. I Licht- en krachtinstallaties Telefoon (035) - 601 30 14 Na dit seizoen scheiden zich dc wegen van trainer Henk van Asch en de voetbalvereniging SEC. De Soester heeft dat des gevraagd bevestigd. De reden van zijn vertrek wil hij niet kwijt. Van Asch wil wel zeggen dat hij een punt achter de samenwerking zet en dat hij het bestuur op de hoogte heeft gesteld. Het gaat om een 'gevoelsma tige beslissing', zei Van Asch gister morgen. Het verantwoordelijke be stuurslid van SEC was toen niet be reikbaar voor commentaar. "Ik betreur het dat sommige spelers het nu op deze manier te weten moe ten komen, maar ik kan moeilijk zeg gen dat het niet zo is. Het is natuur lijk jammer dat als je dit jaar niet kan oogsten, dat volgend jaar niet samen kan doen," aldus Van Asch die dit seizoen met honderd procent inzet zijn karwei op de Bosstraat-West zal afmaken. Van Asch ontkent wel ten stelligste dat hij contact met een andere club zou hebben gehad. "Dat heb ik niet en dat heeft er ook niets mee te ma ken." Verder wil de trainer geen me dedelingen doen over het feit dat hij na één seizoen stopt bij SEC, al ligt het volgens hem evenmin aan de spelersgroep met wie hij een goede verstandhouding heeft. Van Asch is bezig aan zijn eerste sei zoen als hoofdtrainer. SEC, uitko mend in de vierde klasse van de KNVB (zondag), doet het redelijk goed met een plaats in de sub-top. Trainer Henk van Asch. f Op 9 maart 1996 wordt voor de I 24ste keer het Nederlands kam pioenschap scrabble gehouden in De Rank aan de Soesterbergse- straat Er is plaats voor 162 deelne mers. Er wordt bij de jurering nog geen ge bruik gemaakt van de nieuwe spelling, omdat de nieuwe regels nog niet zijn ingeburgerd. Als scheidsrechters funge ren de hoofd- en zaaljury en de (oude) Van Dale. De scrabbelaars spelen drie ronden van anderhalf uur. Ze kunnen meedingen naar de rondeprijzen of de prijzen die voor de nummeTS één tot en met tien van het algemeen klassement klaar lig gen. Ook de makers van het meest ori ginele en het langste woord worden be loond. Voor de twintig beste deelnemers van vorig jaar wordt een apart zaaltje inge richt. Zij spelen hun eigen kampioen schap. Inschrijven voor het Nederlands scrab ble kampioenschap kan door een brief kaart te sturen naar: Secretariaat Neder lands scrable kampioenschap, t.a.v. C.H. van den Berg-Davelaar, Goudvink 41, 3766 WJ Soest (tel. 6021934). Deel name kost 17,50 gulden per persoon. Soester Bowling Vereniging Erwin Breuers heeft zijn persoonlijk re cord met tien pins scherper gesteld op 182. In zijn serie gooide hij gemiddeld 152 pins om. Met zijn team Bowling Boys vierde hij bovendien een 5-0-zege op De Rakkers. Van dat team verbe terde ook Marinke Davelaar haar re cord: 115. SCHAATSEN SV Eemland Utrecht, 22/12/95, 500 meter: Ruud Groenestein 1.05.82 (val); Bert v.d. Weerd 44.33; Cor Varenkamp 46.94; Eef v.d. Bor 53.58; Costijn Zwart 55.02; Arie Treur 46.67. 1.000 meter: Ruud Groenestein 1.57.60. 1.500 meter: Bert v.d. Weerd 2.14.93; Cor Varenkamp 2.34.82; Eef v.d. Bor 2.47.95; Costijn Zwart 2.49.99 (pr); Arie Treur 2.25.25. Op 1 januari bent u vanaf 15.00 uur welkom tijdens de traditionele Nieuwjaarsreceptie in het paviljoen aan de Bosstraat-Oost. Professionals en A-Amateurs 1. Paul Herreijgers (België) 1.01.20, 2, Peter Willemsen (B) op 0,10, 3. Richard Groenendaal (NL) op 0,15, 4. Adri van der Poel (NL) op 0,28, 5. Arne Daelmans (B) op 0,37, 6. Erik Boezewinkel (NL) op 0,37, 7. Wim de Vos (NL) op 1,10, 8. Eric Vervecken (B) op 3,16, 9. Ben Berden (B) op 3,16,10. Bart Brentjes (NL) op 3,16, 11. Bram de Groot 5,03,16 op 5,16, 17 Maarten Nijl (Hoogland) 55.37,2. (Tilburg), 3. Marco igevecn), 4. Pierre lUbrord),:5 rben de Knegt (Til rberman (Hooge> Frijters (St WilUbro Veldkamp (Kamerik),'6. Ron van Beek (St. Michielsgestel), 7. Joban van dc Ven (Den Dungen), 8. Martijo Arensman (Lisse), 9. Riny Pley (Wierden), 10. Felix (Baarle Nassau). 1. Pascal van Bussel (Ommel), 2. Camiel van de Bergh (Rucphen), 3. Björn Vonk (Nieuwe Pekela), 4. Bram Smitz (Gaanderen), 5. Martijn Wolting (Assen). 1. Freek de Jong (Dei!), 2. Dennis Kools (Baarle Nassau), 3. Roel van Houtum (Netersel), 4. Bjom Hoeben (Strampoy), 5. Harmen van Hasselt (Hasselt).' Ook de niet-basketballers wenst basketbalvereniging een bijzonder sportief en gezond 1996 toe HET ADRES VOOR UW VERENIGING BEUKENLAAN 86b 3762 AK SOEST TEL 035 6013255-FAX 035 60 25997 Meer dan tweeduizend atleten van alle niveaus en leeftijden starten zondag 31 december in de Sylvestercross. In de veertien voorgaande edities trotseerden nooit zoveel deelnemers het zand van de Lange Duinen en de bos paden. Tot de meest aansprekende namen behoren die van Aziz Bougra en Aiduna Aitnafa. Beide Afrikanen mogen tot de kanshebbers op de eindzege worden gerekepd. Van de asielzoekers Fransua Wöldemarime en Woldeslassa Milkessa wordt even eens veel verwacht. Op het laatste moment zijn de Palestijn Mohammed Baket, uitkomend voor het Utrechtse Hellas, en de asielzoeker Tadesse Woldemeskel gecontracteerd. De uit Ethiopië afkomstige atleet werd op de NK cross tweede achter Getaneh Tessama en heeft een persoonlijk re cord op de marathon van 2.13.45. Een rappe jongen dus. De Nederlanders Tonnie Dirks en René Godlieb, beiden oud-winnaars, ontbreken op de startlijst vanwege een blessure en een stage in Zuid- Afrika. Vaderlandse toppers die wel komen, zijn onder anderen Marco Gielen, Marcel Versteeg, Marcel Laros, Casper Vroemen en Bert van Vlaanderen. De marathonloper mag worden gerekend tot een gevaarlijke 'outsider'. Ook bij de dames heeft AV Pijnen burg een sterk en dus interessant lopersveld aangetrokken. Nederlands kampioen Greta Koens, Irma Heeren, Wilma van Onna, Yvonne van der Kolk, Stella Jongmans, Sandra Hofmans en de Belgische Anja Smolders (vorig jaar tweede) vormen het bewijs. Eén van de hoofdpunten van het programma is ook de korte cross voor heren. 'Titelverdediger' Johan de Koning, de Belg Mare Corstjens en Robin van Helden rijn de favorie ten op de 3.200 meter. In het kader van de jumelage tussen Soest en Kedzierzyn/Kozle komen tien jeugdatleten uit de Poolse zuster stad naar Soest om deel te nemen aan de Sylvestercross. Verder is AV Pijnenburg verzekerd van de deel name van de zogenoemde De Blauwe Garde. Dat is een selectie- groep van de tien meest veelbelo vende junioren uit België. Aan de prestatieloop, die om 15.00 uur begint, kan iedereen meedoen. De deelnemers kunnen kiezen uit een wedstrijd over 2, 4, 6 of 8 kilo meter. De toegang voor toeschou wers is gratis. Tussen 9.30 en 15.00 uur klinkt op oudejaarsdag zestien keer het startschot. In totaal worden 23 categorieën afgewerkt. Programma 09.30 uur Jongens/meisjes pup B/C 09.40 Jongens pupillen A 09.50 Meisjes pupillen A 10.00 Meisjes D 10.10 Jongens D 10.25 Meisjes C 10.40 Jongens C 10.55 Meisjes B 11.10 Jongens B 11.30 Heren vet. I, II, III 12.20 Senioren heren 13.00 Korte cross heren 13.15 Jongens A 13.50 Dames, meisjes A, vet. 14.15 Prominentenloop 15.00 Prestatieloop Na de disco op zaterdag veel te laat thuiskomen en soms nog aange schoten of behoorlijk dronken ook. Teruglopende prestaties op school, lusteloosheid, betrokkenheid bij agressie en vandalisme. Dit zijn problemen waar ouders en opvoe ders mee te maken kunnen krijgen als hun kinderen in de puberteit ko men. Volgens Mevrouw J.G. Smeijer, hoofd van de Afdeling Preventie en Voorlich ting van Centrum Maliebaan in Utrecht, onderschatten veel ouders de bedreiging die alcoholgebruik voor hun kinderen kan vormen. "Onderzoekscijfers op dit punt liegen er niet om. Van de 10- en 11-jarigen heeft één op de drie al eens gedronken. Bij jongeren van rond de 15 jaar rijn dat er twee op de drie. En van alle scholieren drinkt er één op de vijf regelmatig vijf glazen of meer per keer. Vëel ouders maken zich (soms terecht) zorgen om mogelijke drugproblemen bij hun opgroeiende kinderen, terwijl er vaak makkelijk gedacht wordt over al cohol. Misschien heeft dat wel te maken met het feit dat alcoholgebruik in onze samenleving toch behoorlijk geaccep teerd wordt." Dat geldt niet voor iedereen. Laatst had mevrouw Smeijer een moeder aan de telefoon die bezorgd was over haar zoon. "Zij vertelde dat haar zoon van 15 de laatste maand een paar keer aange schoten thuis kwam. Volgens haar man kon dat geen kwaad, dat hoort er ge woon bij. Zij wilde eigenlijk weten of het wel normaal was, zo jong al. Eigen lijk had ze liever dat zoonlief daar nog wat mee gewacht had." Mevrouw Smeijer zegt naar aanleiding van dit verhaal: 'Ik kan andere ouders alleen maar aanraden het goede voor beeld te geven, regels te stellen en attent te zijn. Het is belangrijk je kinderen goed te begeleiden vóór ze zich aan je waarneming als ouders onttrekken. En als er problemen rijn, aarzel dan niet een deskundige om advies te vragen." Sinds kort beschikt de Afdeling Preven tie en Voorlichting over een nieuwe makkelijk leesbare folder met nuttige opvoedkundige tips en adviezen. De folder maakt deel uit van de landelijke campagne 'Drank maakt meer kapot dan je Hef is.' Ouders en andere geïnteresseerden, die meer willen weten kunnen ook de ten toonstelling 'Denk meer over minder bezoeken.' Deze staat t/m 8 januari in de openbare bibliotheek aan de Zonne hof te Amersfoort opgesteld. De ten toonstelling wordt georganiseerd door Centrum Maliebaan en geeft informatie over alcoholgebruik door jongeren en hoe ouders hier in de opvoeding mee om kunnen gaan. De bezoeker vindt daar ook informatie over de voorlich tingsactiviteiten die Centrum Maliebaan speciaal voor ouders ontwikkeld heeft. Voor informatie over alcohol en andere drugs kan men zich wenden tot: Cen trum Maliebaan, Preventie en Voorlich ting, Van Sijpesteijnkade 31 te Utrecht, tel. 030-296 16 11. De afdeling is be reikbaar op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, uitgezonderd dinsdagochtend en vrijdagmiddag. Tien weken achter elkaar aquajoggen en een volledige afslankcursus volgen kan binnenkort bij Aqua Indoor dat daar voor samenwerkt met Voedings adviesbureau Reduce. Terwijl de cursisten in een 'wet-belt' ver ticaal in het water drijven, oefenen ze hun spieren en werken ze aan hun con ditie. Deze methode is voor iedereen geschikt, ongeacht leeftijd en conditie. De cursisten moeten alleen maar een klein beetje kunnen zwemmen. De eerste van tien lessen is op dinsdag 16 januari. Het afslankprogramma is van 13.30 tot 14.30 uur en het aquajoggen van 14.30 tot 15.20 uur. Voor meer informatie, tel. 6029337.

Soester Courant | 1995 | | pagina 13