Onderdak Winnaars en verliezers En verder... Vrijheid Onderweg op pagina Welgeen hoogbouw Zorgcentrum BETREDEN BOUWTERREIN OP EIGEN RISICO DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 SOESTER COURANT PAGINA 14 I DONDERDAC 'Kabouterkon uit Soest weer op televisie Iets te koop of Plaats een "KI in de Soester l Rondje S EIND GOED, AL GOED... De Nieuwe Gracht en de stroomversnelling De kerntaken en de discussie 1995 Niet lastige jongeren, wel lastige Kaapse eenden worden gevangen en verwijderd uit Overhees. Onge veer tweederde van het bestand van de eenden krijgt huisvesting in een particulier dierenpark in Dedems- vaart. De problematiek onder jongeren is gro ter dan wellicht is verondersteld. Uit een onderzoek van SWS-medewerkster Fabienne Venecourt blijkt dat veel be woners van Overhees overlast ondervin den van groepen jongelui die zich soms tot 's avonds laat op straat ophouden. Ook diverse scholen en sportclubs kla gen over vandalisme, drugsgebruik op straat en intimidatie. Venecourt trekt de conclusie dat er een honk of buurthuis moet komen, waar de jongeren zich thuis kunnen voelen. De opgerichte Stichting Ontspanning Soes- ter Jongeren werpt zich op als belan genbehartiger van veel plaatselijke jon geren en gaat met zowel de gemeente als politie om de tafel zitten. Vooralsnog zonder succes. De criminaliteit blijkt in 1994 weer te zijn gestegen, al is dat niet per definitie de schuld van dezelfde jongeren. In elk geval besluit de politie meer aandacht te besteden aan de bestrijding van de cri minaliteit. Met financiële steun van de gemeente Soest worden vijf surveil lanten opgeleid, geinstalleerd en aan het werk gezet. Zij zullen zich, zo is de be doeling, voortdurend op straat laten zien in een poging de veiligheid te vergroten. In Overhees wordt het gebouw van de voormalige Kardinaal Alfrink Mavo voor één miljoen gulden verbouwd. Di verse clubs en instellingen, zoals tafeltennisvereniging Shot, de Volks universiteit, basiseducatiecentrum Tre- ma'87, een kinderdagverblijf en sport school De Wieksloot, nemen er hun in trek. Een koningin in Soest was totdat Juliana troonsafstand deed 'heel gewoon'. In het najaar legt koningin Beatrix een werk bezoek af aan Eemland, waarbij ze ook een kijkje neemt bij het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskundig Centrum. Burgemeester Hans de Widt, die voor zes jaar wordt herbenoemd als eerste burger van Soest, begeleidt haar binnen de gemeentegrenzen. Geen familie, maar wel koning wordt Ben Schimmel. De Soester wint het koningsschieten van het Groot Gaesbeeker Gilde en wordt later ook nog eens keizer generaal van post duivenvereniging De Vriendschap. Na ruim tien jaar discussie krijgt het laatste bouwplan voor De Lindenhof de goedkeuring van de gemeenteraad en de provincie. Maar dan blijkt dat alle moeite voor niets is geweest. De rech ter bepaalt dat het bouwplan niet mag worden uitgevoerd. Het plan voor het biezenveld, bij de Peter van den Breemerweg wordt wel gerealiseerd. Ook andere maatregelen voor de waterhuishouding van Soest worden getroffen. Bij hevige regenval mag in Soest normaliter geen water overlast meer ontstaan. Het busplan stemt tot tevredenheid en het gemeentebestuur wil verder met het nog steeds voor Nederlandse begrippen vrij unieke plan. In het najaar komen het college en busvervoersmaatschappij Midnet een nieuwe verbintenis voor drie jaar (mei 1996-mei 1999) overeen. Afgesproken wordt dat de gemeente per roosteijaar 100.000 gulden zal bijdra gen. In de twee eerste jaar kostte het lokale busplan de gemeente al 490.000 gulden. Wie niet de bus neemt, maar thuisblijft) kan kiezen uit 21 televisie-kanalen. Het kabelnet wordt echter uitgebreid tot vijf* tig zenders. De afronding van de werk zaamheden is, volgens planning, eind volgend jaar. Dan publiceert de Soester Courant ook weer een jaaroverzicht. Komende zaterdag (30 d het RTL-4-programma een herhaling te zien var over de "Kabouterkoning Soest, die in september j.1. werd uitgezonden. Cen sprookjestuin die Van Es aan de Wieksloot heeft waarin in de loop der kabouterfiguren - inmidd - zijn verschenen. De tu een geliefd trefpunt voo andere bezoekers, vooral die altijd hun ogen uitkijl De reportage over de Kab door de kijkers gekozen programma uit de Huis van het afgelopen jaar. 1 eindigde de tuin uit Soesi de laatste drie. In de uitzc terdag zal naast de report der werd uitgezonden ook met_Van Es te zien zijn. Na in de laatste jaren veel omwegen te hebben bewandeld, presenteert het college van Soest in december eindelijk zijn voorlopig standpunt over de hoofdwegenstructuur. De notitie dient als gebruiksaanwijzing bij de oplossing van de verkeers problematiek in Soest. Een zogenoemde dorpsrandweg van de Vredehofstraat tot de Birkstraat is in de ogen van het dagelijks bestuur van de gemeente de manier om het doorgaande verkeer van de lokale wegen houden. Het is de bedoeling van burgemeester en wethouders om de rondweg in drie fases van vijf jaar te realiseren. Het tracé Vondellaan-Ossendamweg- Koningsweg moet zodanig worden ver beterd, dat het verkeer sneller wordt af gevoerd. Voor de uitvoering van dit plan denkt het college aan de periode 1996- In Soest worden 84 nieuwe wonin gen gebouwd, in de komende drie jaar moeten er nog eens 768 bijko men. Dat is aanzienlijk meer dan het gemeentebestuur in 1992 heeft afgesproken. Het college is teruggekomen van zijn besluit een bouwpauze toe te passen voor de Boerenstreek. Het gebied zal de komende tien jaren worden vol gebouwd. Het is de wens van het college dat zes op de tien woningen in de sociale sec tor thuishoren. De raad is het daarmee eens, maar een meerderheid van de ge meente verschilt van mening over de prijsgrens. Volgens burgemeester en Twee nationale titels (1.500 meter indoor en cross) schrijft Eva Janssen bij op haar erelijst. Uiteraard week 1995 niet af van an dere jaren en waren er in de achter liggende twaalf maanden winnaars en verliezers. Terecht of onver diend, de eindstand is nu eenmaal bepalend voor de sportieve rang orde. Zowel jong als oud viert triomfen bij AV Pijnenburg. In februari bejubelt Eva Janssen haar vierde nationale titel op de 1.500 meter (indoor). De atlete is in middels A-junior geworden en laat zich in maart ook uitroepen tot Nederlands kampioen op de cross. Eva Janssen weet enkele weken later echter ook wat verliezen is als ze ons land vertegenwoordigt op de WK cross. Op het parkoers in het Engelse Durham loopt het reeds in de eerste ronde spaak als een vorm van hyperventilatie haar parten speelt. Daarna ziet ze door een blessure de NK op de baan aan haar neus voorbijgaan. Clubgenote Mart van Hal toont zich tijdens die titelstrijd de beste Nederlandse op de 800 meter voor veteranen van 45 jaar en ouder. door Ar Tekst Johan van Beek Foto'sGoos van der Wilt Johan van Beek Kerstmis achter de k dat het met 1995 bijn Na het feest van licht e ons op voor goede wei slag die ons van oud n 'Alles wat wenselijk met de consumptie vai baar vocht of drank va komst, van dichter bij Tussen vandaag en Ni den we ons met restam wat overgebleven bleel colade kerstkransjes hoe gezellig de kerst is gesmaakt heeft en va zoals iedere Kerst, all weer teveel is geweesl uitgaande post betreft Tachtig kaarten met verzonden, ruim hom gen. Wij zijn er dus r steeds voor onze famili en kennissen. Eén onl ken heeft ons de afge drukkelijk bezig adressering was corret sen aandoenlijk, alle Miep en David kunne brengen. Ben en Josje, Jan en VI en al die anderen zijn v en via de PTT bekend en namen. Miep en D: rijtje niet thuis. Ze vo vele mysteries die dec en zorgen ervoor dat he jaar spannend blijft. "Voor nieuwjaar ben ik zijn," luidde gisteren d Marie, terwijl ze de Oudejaarsavond aan hi "Hoeveel maakt je ei Arie als eerste en bel; mer. "Voldoende voor ons het vanuit de werkplaai "Maak er wat meer," a "je kunt nooit weten wi wipt." "Is het zo maar e ling of heb je iemand o[ meerde Marie. Bij het dagelijkse gl avondmaaltijd onthult hij de laatste avond van len doorbrengen: de Sc ker van de plaatselijke dienst en zijn gezin. Marie, die meer oog voc artikelen dan belangste tikelen zelf heeft wilde weten. Arie aan 't vertellen. De man die op zijn ver werd op 19 december j. van de beschuldigin geschrifte. Oktober 1 drama een aanvang. Af denking van valsheid in jaar lang als een melaati lega's behandeld. Vier roulatie, met alle gevo persoonlijk en zijn gezi wettig of overtuigend be- en veroordeeld door di< collega-rechercheurs. I recente uitspraak doo damse Gerechtshof einc worden begint het puin i leen in de privé-sfeer, vooral binnen de diens dachte' werkzaam was. Tijdens de zittingen in 1 sterdam kwam namelij dat de vreemdelingenc vergelijking met een or puinhoop glansrijk k Voeg daaraan toe dat i van de vroegere verbazingwekkend is h< binnen de Soester V dienst tegen vreemdeling treden en de chaos is coi Een chaos waaruit de vr chercheur van de Soesti gendienst moet zien op Hij en zijn gezin zullen avond bij Marie en Arie wensen om zeer respect met rust gelaten te woi Wim Kan te spreken: 'ui nieuw beginnen'. Met eind goed, al goed maakt. Aan zet zijn nu, i opkomst,: het hoofd districtspolitie, diensthi vroeger genoemde colle; Ongelijk bekennen kan er is alleen moed voor m ARIEV Wethouder Ries van Logtenstein felicteert coach John Bertus van de jongens passerelle van The Red Stars. De basketballers mogen zich in elk geval een jaar lang kampioen noemen. Ook in teamverband wordt Soest een kampioen van Nederland rijker. Verant woordelijk daarvoor zijn de jongens passarelle en hun coach John Bertus van basketbalvereniging The Red Stars. Bij de voetballers op het veld geeft Hees twee keer een feest. Na de 3-0-overwin- ning op De Posthoorn waant de club zich in de tweede afdelingsklasse, maar vijf dagen later blijkt dat Hees nog tot een promotiewedstrijd tegen FC MM verplicht is. Nadat er 120 minuten lang niet is gescoord, zorgen de Soesters er in de strafschoppenserie voor dat de tap in de kantine weer open gaat. Debutant Soest staat al met één been in de eerste klasse als het tegenover ZAP komt te staan. De beslissingswedstrijd wordt er één om snel te vergeten, want de blauwwitten lijden hun grootste ne derlaag sinds mensenheugenis: 8-1. In de zaal verdient Firtina'93 door het tweede kampioenschap in twee jaar een plaats in de hoofdklasse. Daaruit duikelt DVS ondanks dat het slechts vier pun ten achterstand heeft op de kampioen. SEC doet eveneens een stap terug en wordt tweedeklasser. Het doek valt ook voor Selby. De badmintonners degrade ren in januari. Aan de Bosstraat boekt TV Soest-Zuid succes. Het eerste gemengde zondag team eindigt bovenaan in de vierde klasse, waardoor het vanzelfsprekend naar de derde klasse mag verkassen. De tafeltennissers van Shot slaan de titel eveneens binnen en handhaven zich daarna in de herfst en de winter in de tweede divisie. Dat de heren van Stam/SoVoCo tegen woordig door het leven stappen als derdedivisionist danken ze aan kam pioen SSS 3 dat geen gebruik maakt van het promotierecht. 'Dankjewel' zegt de Soester volleybalclub, waarvan het damesteam de eerste plaats in de eerste divisie moet prijsgeven. Toch mag die ploeg om een plaats in de eredivisie knokken. Na de uitnodiging te hebben aanvaard, bedankt de clubleiding een dag later alsnog voor de eer. 'Soest-Zuid Natuurlijk Laagbouw'. De kreet die de bewoners van deze wijk keer op keer slaken, dringt kennelijk niet door tot de meeste dames en heren politici. Onder druk van het omstreden 'heren akkoord' met Uyland opent de gemeen teraad in het nieuwe bestemmingsplan Soest-Zuid de mogelijkheid voor hoog bouw nabij het winkelcentrum. Dit tot ontsteltenis van velen. Het 'herenakkoord' heeft betrekking op de verplaatsing van timmerfabriek 't Driftje, Bouwmaatschappij Uyland (BMU), uitbreiding van winkelcentrum Hartje-zuid én de bouw van een appartementengebouw aan het Driftje en tussen de Soesterbergsestraat en de Schoutenkampweg. De twee laatste bouwplannen vormen voor Uyland het financiële draagvlak van het totale pro ject. Als het gemeentebestuur zich niet aan het 'herenakkoord' zou hebben ge houden, zou er niet een kerstkaart, maar een forse schadeclaim van Uyland op het Raadhuisplein zijn bezorgd. Meer dan drieduizend handtekeningen en bezwaarschriften van ruim honderd mensen brengen de gemeenteraad niet tot andere gedachten, al is wel duidelijk dat de meeste fracties met tegenzin in stemmen met het heikele onderdeel van het bestemmingsplan dat nu ter goed keuring bij de provincie Utrecht ligt. Daarom dient het buurtcomité Buntweg e.o. bij het provinciale bestuur een be zwaarschrift in tegen de plannen voor hoogbouw. Het bezwaarschrift is onder tekend door 139 personen. Een stroomversnelling inde Nieawe Ciracht li. Zo mag d« ontwikkeling van liet bedrijventerrein iu»eii de Koningsweg en de "Wieksioterweg gcruM worden genoemd. Verant woordelijk daarvoor is het Soester bedrijf Asbo bv dat zelf eert gedeelte van het terrein benut voor onder inteer Opslag. In januari konten directeur HA van Asch en het college overeen dat Asbo Je grond vau de gemeente koopt, waardoor het bedrijf alle veer tien hectaren in zijn bezit krijgt en de verkoop van de- grond aan bedrijven kan beginnen De gemeente stelt daaraan enkele voorwaarde» en houdt een vinger in de pap al- hel gaat om de toewijzing van grond aar. ondernemingen. in met gaat de eeiste spa de grond in voor de- houw van ten nieuw pand van Drankengroothandel Belindo. Inmiddels is er grote bedrijvigheid waar te nemen op de Nieuwe Gracht II, waar vijftien tot twintig bedrijven onderdak zuilen kritgea. Menige instelling luistert en huivert als het gemeentebestuur de kern takendiscussie voert. Iedereen zal moeten inleveren, omdat de ge meente de komende jaren minder geld zal krijgen van het Tijk en dus zelf ook niet meer zoveel te verdelen heeft. In alle sectoren gaat het mes er de komende jaren in. Vanaf 1999 zullen sommige organisaties en verenigin gen zelfs met ruim 200.000 gulden minder genoegen moeten nemen. In verschillende welzijns-hoeken ziet men de bui al hangen. Bestuursleden en woordvoerders van onder meer de Muziekschool Soest, de ouderen bonden, C-drie, de openbare biblio theek, basiseducatiecentrum Tre- ma'87, het directeurenconvent basis onderwijs en het Humanistisch Ver bond Onderwijs wijzen op de drei ging van noodgedwongen stuiting, verdergaande isolatie van ouderen kansloze situaties voor anderstaligen en vroegtijdige schoolverlaters, wachtlijsten en andere problemen. Maar er valt niet te ontkomen aan een bezuimgings-operatie, al is dat een term die het gemeentebestuur niet in de mond wenst te nemen. De raad neemt het voorstel van het col lege over, maar wil laten onderzoe ken op welke wijze de kerntaken kunnen worden gerealiseerd. 2001. Over vijf jaar moeten ook de knelpun ten in de wijken naar de verleden tijd zijn verbannen. Daarbij gaat het om onder meer de situatie op de Van Weedestraat, de Soesterbergsestraat (bij het winkelcentrum), de perikelen in de wijk Soestdijk-Oost, de verkeersstroom op de Nieuweweg en de Beukenlaan en de geluidssituatie op de Beetzlaan, de Nieuwstraat en de Koninginnelaan. Volgens de ramingen van de gemeente kost het 95,3 miljoen gulden om alle plannen in de praktijk te brengen. Voor dat het zover is, mogen de burgers hun zegje doen. Dat gebeurt volgende maand, waarna het college in februari met een officieel voorstel zal komen. Dat wordt door de raadsleden op 12 maart in commissieverband besproken, waarna de gemeenteraad op 22 maart over het voorstel stemt. wethouders kan elke woning tot 250.000 gulden tot de sociale sector worden gerekend. Een meerderheid van de raad vindt dat die grens omlaag moet naar 200.000 gulden. Het meningsver schil is één van de redenen waarom de vaststelling van de volkshuisvestingsnota wordt uitgesteld tot januari volgend jaar. Omdat Soest verder niet het landschap wil aantasten, is er buiten de Boeren streek alleen plaats voor nieuwbouw op de zogenoemde inbreidingslocaties in bestaande woonwijken. Er zal dan ook, in ieder geval tot en met 1998, een wachtlijst ontstaan (een 'stuwmeer') voor projectontwikkelaars die met nieuwe bouwplannen naar het gemeen tehuis komen. I Voor Medisch Centrum Molendael, verpleeghuis Daelhoven, verzor gingshuis Molenschot en de Wo ningstichting Soest wordt druk ge bouwd aan de Dalweg. De voltooi ing van het Zorgcentrum nadert met rasse schreden al zullen in de afronding nog veel manuren moe ten worden gestoken. Het nieuwe onderkomen van Molen schot kan volgende maand, dan wel in februari al klaar zijn en zal aan ongeveer 120 bewoners plaatsbieden. Zij krijgen de beschikking over dertig vierkante meter woonruimte. In het huidige ge bouw aan de Albert Cuyplaan moeten ze het doen met achttien vierkante me ter. De opening van de polikliniek van MC Molendael zal nog een jaar op zich la ten wachten. In september vond de of ficiële bouwstart plaats. Van de huidige medische dienstverlening in het zieken huis aan de Soesterbergsestraat zal straks negentig tot 95 procent in de po likliniek te vinden zijn. Zodra de poli kliniek in gebruik is, zijn Soesters alleen voor meerdaagse opnamen, ingewik kelde onderzoeken en bevallingen aan gewezen op Medisch Centrum Molen dael in Baarn dat momenteel wordt ver bouwd. Ook met de bouw van het nieuwe Daelhoven, dat inmiddels nog op het terrein van Molendael is gevestigd, is begonnen. Zestig van de negentig be woners krijgen een eigen kamer, de ove rigen worden in het centrum verpleegd. Het zorgcentrum wordt gecompleteerd met 48 aanleunwoningen van WS. De grootschalige oefening voor de brandweer, de politie, de GGD, de gemeente en andere diensten loopt niet vlekkeloos. Op zaterdag 16 september botsen in het luchtruim zogenaamd een burgervliegtuigen een F-16 tegen elkaar. Op verschillende locaties in Soest en Soesterberg veroorzaken de vliegtuigen en wrakstukken veel persoonlijk leed. Er vallen doden en tiental len gewonden. De hulpverlening is een 'ramp'en komt pas laat op gang, hetgeen achteraf voornamelijk wordt geweten aan de gebrekkige communicatie. Die is dus in elk geval voor verbe- tering vatbaar. De rampenoefening is niettemin 'waardevol', stelt directeur Boomsma, eindverantwoordelijke voor de ge- neeskundige dienstverlening, vast. Hij pleit voor een minder grootschalige oefening op korte termijn, zodat kan blijken of de hulpverleners hebben geleerd van de gemaakte fouten. Ruim een week lang viert Soest de vijftigste bevrijdingsdag. Herdenkingen en fes tiviteiten brengen veel mensen op de been. Alleen al de Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding in Soesterberg trekt 500.000 bezoekers naar de vliegbasis. Overal zijn bevrijders uit vooral Canada te zien. Er zijn optochten, concerten en feesten. De voedseldropping op het Raadhuisplein loopt niet helemaal naar wens. Enkele dui zenden mensen hebben zich daar verzameld om de pakjes brood uit de lucht te zien vallenmaar uit veiligheidsoverwegingen wordt slechts een beperkt aantal pakjes gedropt. Deze oudere Soester die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt, weet wat het is om te delen en reikt twee jongens een brood aan. Er wordt hard gewerkt aan de voltooiing van het zorgcentrum aan de Dalweg.

Soester Courant | 1995 | | pagina 14