OPRUIMING 10,,50% Huis verkopen... wij taxeren gratis. ^Van Breukelen Vast-goed OP DE GEHELE KOLLEKTIE Boeken voor kinderen op eiland Saba arttóhocK De Werveling voert kerstmusical op Paul Spronk (10) wint landelijke hoofdprijs kinderboekenwedstrijd i8A stichting openbare bibliotheek Kennismaken met de computer KORTING Nieuws van de bibliotheek Van der Huchtschool zamelt ook geld voor St. Maarten in 'Asterix en de knallende ketel' Muzikaal sprookje 'Ie wie waai' Een keuze uit de nieuwe cd's Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Nieuwe cursus bij Trema '87: Politie bekeurt voor parkeren in laad- en loshavens Cursus boetseren DONDERDAG 28 UbCEMBER 1995 SOESTER COURANT 1CULTUUR WELZIJN I PAGINA 17 'Camille Claudel' 'Paracontact' nieuw op Radio Soest Het kerstverhaal door de ogen van de herder Tobias Koninginnelaan 40, Soest Tel. 035 - 601 79 62 Vrouw glijdt uit en valt op achterhoofd MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 49a - Soest - Tel. 035 - 602 35 84 Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 I^IaI Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 6022188 Woensdag 3 januari: Zo'n tweeduizend jaar geleden was Gallië bezet door de Romeinen. De vreugde is groot als de Galliërs de laat ste nederzetting prijsgeven. Te vroeg ge juicht.... Asterix, Obelix, Panoramix en Idéfix zijn er ook nog! De film is Nederlands gesproken en dus ook zeer geschikt voor de kleinste kin deren vanaf 4 jaar. De film duurt 85 minuten. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 5,- (volwassenen f 7,50). Woensdag 10 januari: Op woensdag 10 januari is in C-drie het muzikale sprookje "Ie wie waai" te zien, gespeeld door theatergroep Hobo. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Koning Pol de Tweede maakt liever muziek dan dat hij op de troon zit. Maar wie van zijn twee dochters moet hem opvolgen: prinses Anne of prinses Esmée? Theatergroep Hobo speelt al jaren to neel voor jonge kinderen en besteedt daarbij veel aandacht aan het visuele aspect van de voorstellingen. De groep streeft naar integratie van verschillende theatrale elementen. Muziek speelde altijd een grote rol, maar in "Ie wie waai" is ook gewerkt met een choreografe. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 7,50 (volwassenen f 10,-). 31 Bingen, Hildegard von - Voice of the blood. Hildegard von Bingen was een zeer interessante vrouw en een bekende dame in haar tijd. Zij leefde van 1098 - 1179 en was abdes. Ze stond bekend als visionaire en werd zelfs door de paus en de keizer om raad gevraagd. Behalve teksten schreef ze ook muziek. Het ensemble Sequentia voert op deze cd enkele van haar werken op stijlvolle wijze uit. De bibliotheek heeft ook de vol gende cd's van haar in de collectie: Gregorianische Gesange aus Messe und Offizium en Ordo virtutum. 78 Enya - The memory of trees. In 1984 verliet Enya de groep Clannad en begon aan een uiterst succesvolle solo-carrière. Zij combi neert de stijl en de mystiek van de Ierse volksmuziek met synthesizers en andere geluidseffecten. Daardoor ontstaat een meeslepende sfeer, die bij velen bewondering opwekt. 73 Fygi Laura - Turn out the lamplight. Deze cd onderscheidt zich van de andere cd's van Laura Fygi doordat er geen echte jazzcomposities op staan, maar eerder jazzy uitvoerin gen van prachtige popsongs. Deze aangename easyüstening sfeer wordt nog versterkt door het Metropool Orkest. 73 Nueva Manteca - Let's face the music and dance. Deze Nederlandse groep is zeer po pulair bij het jazz-minnende publiek. Deze nieuwe latin-jazz cd zal dan ook de nodige aandacht krijgen. Kern van de cd is de Berliania-suite met nummers van Irving Berlin. 65 Rieu, André - Wiener melange. André Rieu wordt wel de ongekroonde koning van de wals ge noemd. Zijn medley's van bekende walsen waren een ongekend succes. Zoals bijvoorbeeld te horen op de cd's Strauss gala en Strauss Co. Deze cd is een beetje anders van op zet. Er staan namelijk ook marsen en polka's op. 78 Rolling Stones - Stripped. De opname van deze gedeeltelijk live opgenomen cd werden o.a. gemaakt in Paradiso te Amsterdam. Er staan oude successen op en enkele minder bekende werken. De cd bevat verder een interactief-gedeelte met inter views met de bandleden en song teksten van de nummers van deze cd. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-^2.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorps plein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Scène uit "Ie wie waai". Donderdag 11 januari: 'Bomans andermans' "Bomans andermans" - een programma naar teksten van Godfried Bomans - is een feestelijke voorstelling waarin twee acteurs een andere kijk geven op de ernst en humor van Godfried Bomans en de lenigheid van zijn taal. Via de woorden en gedachten van Bomans gaan zij terug naar hun kinderjaren, fi losoferen zij over hypocrisie en religie, onderzoeken ze de eeuwigheid, hun ge weten en hun zonden. "Bomans ander mans" gaat over de verloren kunst van het vertellen, in een wereld waarin flit sende beelden het voor het zeggen heb ben. "Een verhaal wordt pas interessant zo dra de verteller begint te liggen. Op het moment dat hij van de werkelijke ge beurtenissen afwijkt wordt hij boeiend, omdat we dan te maken hebben met een creatie. Alles wat de moeite waard is, ontstaat in de menselijke geest." Dit zijn de woorden van Godfried Bomans, de man die bij het grote publiek vooral bekend bleef om zijn korte stukjes, zijn tv-optredens en vooral "Erik of het klein insectenboek". Maar hij was ook een fi losoof, een poseur, een fluwelen duivel, een jongetje dat altijd lief gevonden wilde worden. Over dit en andere zaken gaat dit originele Bomans-programma. De voorstelling wordt op donderdag 11 januari in C-drie gespeeld door Pol Goossen en Erik Burke. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 20,- (CJP/Pas65 f 17,50). Op donderdag 11 januari start bij Trema '87 - de instelling voor on derwijs aan volwassenen in Soest - een nieuwe cursus "kennismaken met de computer. De les begint om 18.45 uur en duurt tot 21.00 uur. De cursus is speciaal bedoeld voor men sen die nog nooit met een computer hebben gewerkt. De cursisten leren niet alleen de computer zelf kennen, maar ook enkele manieren waarop hij ge bruikt kan worden. Ook wordt aandacht besteed aan de plaats van de computer in de samenleving. Elke les bestaat uit een theorie- en een praktijkgedeelte, waarin de cursisten zelf achter de computer zitten. De les sen worden gegegeven in het computer lokaal op de eerste etage van het Orlando-gebouw, Di Lassostraat 65. Het inschrijfgeld is 50 gulden, de les- materiaalkosten zijn 10 gulden. Het kantoor van Trema '87 is weer open vanaf 8 januari. Daar kan men alle in lichtingen krijgen en zich opgeven. Ook is het mogelijk een afspraak te maken met de docent. Het telefoonnummer van Trema '87 is 6025771. De politie deelt geen waarschuwingen meer uit aan automobilisten die hun voertuig in een laad- en loshaven parke ren. Sinds vorige week worden meteen bonnen uitgeschreven voor mensen die hun auto langs een gele streep achterla ten. Op de Van Weedestraat werden een week geleden om die reden al veertien bekeuringen uitgedeeld. Een woord voerster heeft aangekondigd dat de po litie vaker gaat controleren en daarbij verbaliserend zal optreden tegen over treders. De tienjarige Paul Spronk uit Soest, leerling van de r.k. basisschool de Wegwijzer, is de winnaar geworden van de landelijke hoofdprijs die uit geverij Lemniscaat had uitgeloofd tijdens de kinderboekenweek. Hij mag met zijn familie een jaar langs gratis naar de dierentuin in Amers foort. Paul was een van de 400 Soester school kinderen die in oktober j.1. meededen aan de wedstrijd, die in de jeugdafdeling van de bibliotheek werd gehouden. De deelnemers moesten o.a. vragen beant woorden over de schrijvers (en hun boe ken) die tijdens het kinderboeken festival aanwezig waren, zoals Gijs Wanders, Sander de Heer, Thea Beekman en Anke de Vries. Het festi val werd ook op andere plaatsen gehou den en trok al met al zo'n 2000 deelne mers. Paul Spronk kwam als de beste van het hele land uit de bus, zoals Caroline d'Holosy van de jeugdbibliotheek hem Voor de derde achtereenvolgende keer geven Tine van Roomen en Imelda Lavaleye een cursus boetseren in Soest. Zowel beginners als gevorderden kun nen er vanaf 8 januari terecht. De les sen vinden in een blok van vijf plaats op de maandagochtend en -avond. De groepjes bieden aan maximaal acht mensen plaats en het cursusbedrag is inclusief materiaal en afbakken. Het cursusadres is Grote Melm 35 in Soest. Voor meer informatie kan men terecht bij Tine van Roomen, tel. 601 24 52. Steenhoffstraat 46, tel. 6019577 Donderdag 28 december: De kleindochter van de broer van Camille schreef een biografie die Isabelle Adjani, topactrice van de Franse cinema, en haar man, Bruni Nuytten inspireerde tot deze film. De Fransen stonden er in 1989 met miljoe nen voor in de rij. En toch is er met het verhaal en de film heel wat meer aan de hand. tot zijn verrassing kon meedelen. Zij overhandigde hem naast de "tickets" voor het dierenpark ook een tas met een paar mooie jeugdboeken en een video film over Pippi Langkous. Naast Paul bleken nog negen Soester jongens en meisjes in de prijzen te zijn gevallen. Zij kregen ook een tasje met een of twee kinderboeken en/of een videofilm. De eerste prijs was voor Joey Kartiko (8), de 2e ging naar Amanda De prijswinnaars van de kinder boekenwedstrijd poseren met Caroline d'Holosy van de jeugdbibliotheek. van Tricht (8), de 3e naar Brian Chow (11), de 4e naar Feyzulla Suna (9), de 5e naar Karin v.d. Deyssel (11), de 6e naar Majella Blom (6), de 74 naar Arnoud Boer (13), de 8e naar Gerke Hoekstra (13) en de 9e naar Eveline Langeveld (9). Op 2 januari gaat op Radio Soest een nieuw, "paranormaal" programma van start, dat onder de titel "Paracontact" een maal per veertien dagen wordt uit gezonden op dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur. Het wordt gepresenteerd door de Soester paragnost en paranor maal genezer Ronald Groenensteijn en zal in de ruimste zin des woord aandacht besteden aan paranormale/alternatieve geneeswijzen, gericht op een breed pu bliek, met vaste rubrieken over o.a. ho meopathie en astrologie. Vast onderdeel van "Paracontact" wordt ook een brievenrubriek, waarin Groe nensteijn vragen van luisteraars beant woordt over gezondheid etc. Verder wordt veel aandacht besteed aan diverse stromingen in de New Age-muziek. Luisteraars kunnen gedichten of erva ringen opsturen naar Radio Soest, t.a.v. Ronald Groenensteijn, postbus 3062, 3760 DB Soest. Binnenkort worden ongeveer 250 boeken op het eiland Saba afgele verd. Ze zijn bestemd voor de kin deren die door toedoen van de or kaan, die onlangs veel schade aan richtte op de bovenwindse eilanden, nauwelijks nog een lees- of prent boek hebben. Het zijn de kinderen van de Van der Huchtschool aan de Libel die hebben gezorgd voor aanvulling van de boeken planken van hun leeftijdgenoten op Saba. Zelf stonden ze vorige week ook op de planken voor de uitvoering van de kerstmusical. Het was de bedoeling dat ze twee voorstellingen zouden geven, maar vanwege de grote belangstelling werd de musical een keer extra opge voerd voor opa's en oma's. Op de avon den van de voorstellingen stond bij de ingang van de school een collectebus, waarin de bezoekers een gift konden deponeren voor de mensen op St. Maar ten die eveneens het slachtoffer van de orkaan zijn geworden. Er werd 450 gul den ingezameld. Zowel het schoolteam als de kinderen kunnen daarom tevreden terugkijken op hun actie voor de medemens. Vlak voor de kerstvakantie nuttigden ze per groep een kerstmaaltijd in hun lokaal. Dat ge beurde donderdagavond (zie foto). Burgerlijke hypocrisie Wie in de historie duikt, stuit op intri ges, verdraaide getuigenissen, verdwe nen documenten en tenslotte op een volledig uit zijn voegen getrokken histo risch beeld. Het komt er op neer dat Camille's minnaar Rodin en haar broer, een diplomaat, zoveel macht hadden dat zij zelfs jaren na hun dood de geschied schrijving hebben kunnen dicteren en vervalsen. Tot voor tien jaar waren de beide heren en hun kring zo goed in hun opzet geslaagd dat de naam Camille Claudel (1864-1934) zelfs geheel uit de naslagwerken was verdwenen. Ten on rechte want als beeldhouwster was zij wellicht de gelijke van Rodin die dit als bedreigend kan hebben ervaren. Archiefonderzoek bewees verder dat Camille door haar broer Paul, tevens auteur en dichter met eigen ambities, in een inrichting was gestopt. Was Camille gek? Volgens de film was opsluiting onver mijdelijk maar de waarheid ligt anders. Naast de jalouzie van de twee mannen was er ook het vooroordeel en de hypo crisie van de overige familieleden. Het feit dat een meisje uit de gegoede bur gerij in het negentiende eeuwse Frank rijk een beroep koos dat destijds vrijwel alleen door mannen werd uitgeoefend, was al een verdacht gegeven. Dat zij daarnaast ook nog eens met haar min naar ging samenwonen, twee 'onwettige' kinderen baarde en een abortus onder ging was voor een goede katholieke fa milie in die tijd een grote schande. Aanvang 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/ 65+f6,-. Het was dan enigszins een witte Kerst, maar het dunne laagje sneeuw was ook verraderlijk. Dat ondervond een 52-ja- rige vrouw uit Soest die maandag morgen op de Obrechtstraat wandelde. Ze gleed uit over een door sneeuw be dekte bevroren plas en viel op haar ach terhoofd. In een ambulance werd ze naar huis gebracht. Volgens de politie had de vrouw vermoedelijk een lichte hersenschudding aan de val over gehou den. Het kerstverhaal, gezien door de ogen van de herder Tobias. Na veel repetities zijn de leerlingen van De Wegwijzer erin ge slaagd dat in een musical te vertolken. Tot tweemaal toe werd de musical vorige week opgevoerd, woensdag door de oneven groepen, een dag later door de overige scholieren van de pro testants christelijke basisschool. Beide uitvoeringen in de Wil- helminakerk werden goed bezocht, uiteraard voornamelijk door moeders en vaders, opa's en oma's en andere familiele den van de jonge acteurs. De kinderen hadden hun teksten, ge schreven door de Soester W. Schröder, goed uit hun hoofd ge leerd en zagen er prachtig uit in de kleding die ouders hadden gemaakt. De regie was in handen van Thari Schröder (doch ter van) en Fred Schröder (zoon van) schreef de muziek die door de Christmas Band uit Amersfoort werd gespeeld.

Soester Courant | 1995 | | pagina 17