r HAARMODE AKI5 En dit zijn de knallers van deze week: 698 ch Koren en kruiden komen nooit meer terug op de Soester Eng "De laatsten zullen de eersten zijn" J PENSIOEN? Dpnumimf bij Een smakelijke begin 3 Actueel 11 Soesterberg 15 Op Soest 13 Sport 1995 -V- -P Hamlappen Jonge kaas Goudreinetten College krijgt geld voor inhuren van deskundigheid Albert Heijn Smitshof, Soest. Boeren kiezen massaal voor maïsteelt HansAlblas RUUD SMIT visspecialiterten Soester Courant vraagt weer om medewerking Zakkenroller met berouw peert 'm uit NS-trein Oud-wereldkampioen Herreijgers laat Nederlandse top achter zich wenst al haar klanten een voorspoedig en gezond 1996 VOOR HUIS, THUIS EN HYPOTHEEK, BEL VERRIPS VAN ROUWENDAAL, RENTE VANAF 5,3 TEL 035 - 601 64 67 vers van 't mes VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Vijftig mille voor onderzoek kerntaken Zonwering fc£ïf4H0WI!00B! Schouderkarbonade, '-K- Het gemeentebestuur kan van de Zuidereng wel weer een wuivende korenakker willen maken, maar de romantiek van blinkende sikkels en ruisend vallend graan komt waar schijnlijk nooit meer terug op dit bijzondere stukje Soest. De boeren zien absoluut geen heil in het her stel van de oorspronkelijke akker flora en -fauna en geven eensgezind de voorkeur aan de teelt van maïs, die juist door "de politiek" zo wordt verfoeid maar als veevoeder buiten gewoon in trek is bij de agrariërs. In de afgelopen twee jaar konden de agrarische eigenaars van de Zuidereng gebruik maken van een speciale rege ling, vooruitlopend op de aanwijzing van het gebied (door de provincie) als "relatienotagebied". Op die manier wilde het gemeentebestuur de teelt van maïs tegengaan en juist bevorderen dat de boeren weer "ouderwetse" graan soorten en akkerkruiden op de Eng zouden laten groeien. Van die regeling is mondjesmaat gebruik gemaakt: slechts twee boeren - samen goed voor slechts 480 vierkante meter Eng - vroegen een subsidie voor de "ex tensieve graanteelt in de perceelranden". De gemeente zorgde voor de akker kruiden, die in de twee strookjes Eng werden ingezaaid. Dat leverde echter niet het gewenste resultaat op. Wat er opkwam waren niet de verwachte akker kruiden, maar voornamelijk woeker- onkruid. De boeren hebben het gemeentebestuur inmiddels laten weten dat het voor hen niet meer hoeft. Ze willen ervan af en hun collega's zijn er al helemaal niet voor te porren. Tijdens de informatie bijeenkomst die de provincie onlangs hield om het "draagvlak" te peilen bleek dat de boeren eigenlijk helemaal niks voelden voor welke regeling dan ook, laat staan die van de provincie, omdat de gemeentelijke beheersregeling vol gens hen toch nog een beetje lucratiever kan uitpakken. Diepgeworteld wantrouwen Overigens bleek tijdens diezelfde bijeen komst dat er (aldus het ambtelijk advies aan het College van B. en W.) "sprake is van een diepgeworteld wantrouwen tegen de overheid, ook de lokale". Ver der voerden de boeren aan dat het te len van andere gewassen dan maïs veel meer inspanning vergt, terwijl de op brengst slechts een luttel bedrag is. Ambtelijk wordt in dat verband ook aangetekend dat het in veeteeltgebieden nog nergens gelukt is om de mai's te ver drijven. "De situatie verschilt principieel van akkerbouwgebieden, waar men ge wend is aan een vruchtwisselingssysteem en er het materiaal voor heeft." Een flink aantal boeren (14 in totaal) is overigens wel redelijk enthousiast over de teelt van een "groenbemester" in de winterperiode. In totaal is op ongeveer de helft van de Zuidereng (namelijk 33 hectare) snijrogge ingezaaid. Deze winterteelt is dan ook gunstig voor het gebruik van de grond, omdat het mine ralen en voedingsmiddelen vasthoudt, wat in de zomer weer goed uitpakt voor... de teelt van maïs! Mestbeleid? Door het gebrek aan enthousiasme bij de boeren is de provincie inmiddels van Op de Eng moet maïs worden geteelt, menen de boerenDe gemeente heefteen sterke voorkeur voor graansoorten en akkerkruiden. I zie pagina 1 5 tot 50 KORTING OP VELE GESELEKTEERDE ARTIKELEN Schiesser slips 2 stuks Schiesser minislips 2 stuks Schiesser boxerslips 2 stuks Schiesser singlets 2 stuks Schiesser pyjama's 22,00 19,95 35,00 24,00 50,00 HERENMODE SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST; TEL. 035 - 6012400 Uw Herenmode specialist. plan de Zuidereng als "relatienotar gebied" maar weer van de kaart te schrappen, zoals de locatie was opgeno men in het provinciale Natuur- en Landschapsplan. Volgens de dienst Ruimte en Groen van de provincie Utrecht kunnen de vrijkomende hecta res elders met meer kans op succes wor den ingezet. In de brief waarin dat aan het Soester gemeentebestuur wordt meegedeeld wordt trouwens als een van de belangrijkste motieven waarom de boeren niet willen meewerken aan de beheersovereenkomsten genoemd dat ze niet daartoe bereid zijn "zolang het al gemene landbouwbeleid van de rijks overheid niet drastisch wordt gewijzigd". Daarmee is dan vermoedelijk het alge mene verzet tegen het mestbeleid be doeld, waartegen de boeren in de afge lopen weken en maanden in het hele land al de nodige al dan niet spectacu laire acties hebben gevoerd. 'Betere tijden' Soest geeft het echter nog niet op. Het gemeentebestuur wil de premieregeling nog niet afschaffen, maar voorlopig lie ver in de ijskast zetten en - "in afwach ting van betere tijden" - haar niet actief promoten. De premieregeling voor het gebruik van groenbemesters in de win ter moet gewoon doorgaan, vindt het College. Welke "betere tijden" het gemeentebe stuur in de toekomst nog ziet aanbreken is niet helemaal duidelijk. De conclusie moet wel zijn dat wuivend koren en geu rige, kleurige akkerkruiden op de Soes ter Eng definitief tot het verleden beho ren. Ze komen écht nooit meer terug- Om met de dichter te spreken: "De zal de halmen niet meer zien, noch binden ooit de volle schoven..." Voor de nieuwste CD's - CD-ROM's - CD-i's - koop- en huurvideo's V. Weedestr. 253 Soest-Tel. 6022339 met van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 035-601 52 88 Raad van State stelt bewoners Eigendomweg in het gelijk. T. Spelt krijgt insigne opgespeld. Complex De Binnentuin is bebouwd. Molendaei breidt service uit. Tonnen schade bij uitslaande brand. Verdwenen Soest hervonden. Rondje Soest. Henk van Asch na dit seizoen weg bij SEC. Het jaar 1995 op 1 pagina. Dat is onmogelijk. Daarom een greep uit het plaatselijke nieuws van de afgelopen twaalf maanden in een jaaroverzicht, dat derhalve niet compleet is, maar wel een beeld geeft van de ontwikkelingen in Soest. Voor de tweede achtereenvolgende maal vragen de advertentie-afdeling en de redactie van de Soester Cou rant om de medewerking van de ad verteerders en de mensen die kopij inleveren. Het verzoek is om zowel advertenties als kopij zo spoedig mogelijk in te leveren, bij voorkeur vóór vrijdag 30 december 12.00 uur. De Soester Courant verschijnt vol gende week op woensdag (3 januari), maar in verband met nieuwjaarsdag valt maandag 1 januari uit als produktiedag. Dat laatste betekent dat het niet is uitgesloten dat niet- spoedeisende kopij een weekje blijft liggen. Uiteraard worden dringende zaken zo mogelijk wel verwerkt voor de Soester Courant van 3 januari. Advertenties dienen uiterlijk dinsdag 2 januari om 10.00 uur te zijn inge leverd. Bij voorbaat dank. De advertentie-afdeling en de redactie van de Soester Courant De politie werd vorige week donderdagmiddag gealarmeerd door de conductrice van de NS-trein Utrecht-Baarn, die onderweg het slachtoffer was geworden van een zakkenroller. De conductrice, een 32-jarige Arnhemse, ontdekte tijdens de treinreis dat de man probeerde haar portemonnee te stelen. Na zijn ontdekking gaf de man de porte monnee terug, betuigde zijn spijt over het gebeurde en smeekte haar geen aangifte te doen. De con ductrice liet zich echter niet vermur wen en waarschuwde de politie via de trein-mobilofoon. De man werd op het station Soest- Zuid dan ook met grote interesse opgewacht door de politie, maar toen de trein daar met enige vertraging arriveerde bleek de zakkenroller zijn lot toch maar niet te hebben afge wacht. De conductrice kon de poli tie nog vertellen dat de man aan de noodrem had getrokken en dat hij, zodra de trein stilstond, uit het raam was geklommen, waarna hij in de bossen tussen Den Dolder en Soest was verdwenen. Sindsdien ontbreekt elk spoor van de zakkenroller. Zijn naam stond niet eens op de deelnemerslijst die aan het publiek werd uitgedeeld. Pas op het laatste moment werd hij gecontracteerd door de organisatoren van de jaar lijkse veldrit van Soestduinen. 'De laatsten zullen de eersten zijn', was de kerstgedachte van Paul Her reijgers. Nummer 51 werd 1. De voormalige wereldkampioen boekte eergisteren in de 41ste kerstcross zijn dertiende zege van dit seizoen. Daar voor rekende de Belg af met onder an deren zijn landgenoot Peter Willemsen (tweede), Richard Groenendaal (vorig jaar winnaar, nu derde) en Adri van der Poel (vierde) die in januari van dit jaar op hetzelfde parkoers Nederlands kam pioen was geworden. De koers was ongetwijfeld een van de spannendste van de afgelopen jaren, omdat de favorieten elkaar lange tijd bijhielden. Pas in de voorlaatste ronde zette Herrijgers zijn concurrenten Willemsen en Groenendaal op negen seconden, een voorsprong die hij zou verdedigen. Van der Poel verloor in de tiende van elf ronden twintig seconden door een val. De Soester Ard Jansen werd in de negende ronde 'gedubbeld', maar werd in de officiële eindstand als 22ste opgenomen. Winnaar Paul Herreijgers met ronde miss Lunet Doppenberg. Links zijn landgenoot Peter Willemsen en rechts Richard Groenendaal. Foto: Herman van Dam. Meer over de kerstcross in Soestduinen op de sportpagina. Koninginnelaan 22a - 3762 DE Soest Tel. 035 - 602 05 46 i kilo i- Als dat nodig is, en dat is het, kan het college de hulp van externe adviseurs inschakelen bij het onder zoek naar de invulling van de bezui nigingen voor de Regionale Mu ziekschool Amersfoort, C-drie en de bibliotheek. De gemeenteraad heeft een cheque van 50.000 gulden uitgeschreven voor het college dat overigens uiterst zorgvuldig met dat geld zal moeten omgaan. Omdat het rijk de komende jaren min der geld in het gemeentefonds stort, is het gemeentebestuur genoodzaakt te snijden in de subsidies en andere struc turele bijdragen aan instellingen en ver enigingen. Zo krijgt de Soester vestiging van de Regionale Muziekschool Amersfoort (RMA) nu nog 800.000 gulden, maar vanaf 1999 nog maar 550.000 gulden. Onderzocht wordt hoe die bezuiniging kan worden gerealiseerd. Daarbij wordt gedacht aan onder meer een verzelfstan diging van de organisatie. Daar komt echter heel wat bij kijken en volgens het college is het dan ook nodig om bij het interne onderzoek af en toe gebruik te maken van de kennis van externe des kundigen. Hetzelfde geldt voor cultureel creatief centrum C-drie en de Stichting Open bare Bibliotheek die in 1997 in totaal 50.000 gulden moeten inleveren, in 1998 150.000 gulden minder krijgen en vanaf 1999 structureel drie ton kwijt zijn. De taakstelling zou kunnen worden bereikt als de beide instellingen gaan 'samenwonen' aan de Willaertstraat. De bibliotheek zou daar dan één hoofd vestiging krijgen, hetgeen betekent dat het huidige hoofdgebouw aan de Albert Cuyplaan dicht gaat. Ook aan deze ope ratie kleven veel juridische en technische aspecten, waarvoor hulp van buitenaf nodig is. Volgens wethouder Neks Blommers zal het college de 50.000 gulden niet in één keer opmaken. Telkens als een gedeelte van het krediet nodig is voor de inschakeling van externe adviseurs, wordt de commissie financiën vooraf op de hoogte gesteld. Blommers beloofde dat het college het krediet niet zal over schrijden. BEZOEK ONZE BEETZLAAN 24« - 035-4019706 Bij inlevering van deze coupon ontvangt u MB kilo, nu voor (maximaal 5 kilo per persoon) Deze aanbieding is geldig op dinsdag 2 januari 1996.

Soester Courant | 1995 | | pagina 1