J Eerste Chinook landt op vliegbasis anadese eenheden in Soesterberg Koemans zoekt gelijk via rechter Verkoop woningen Gemini door Staat niet aan particulieren Voorlichters van de basis 1996: toename van kanslozen? Verbranding van kerstbomen op 8 januari "MOET DE KAT ER UIT OMDAT IK ZWANGER BEN?" Basis Informatie Centrum (BIC) Senioren-voorlichter Piet Pieren: Agenda Kerkdiensten Boeing CH-47D Chinook Transporthelikopter Medische dienst Hulpverlening Man overvallen tijdens uitlaten van honden WOENSDAG 3 JANUARI 1996 Geschiedschrijving van Richard de Mos Geen medewerking college voor kantoorgebouwen Auto gestolen JSIcTANGI Het karakteristieke pand, dat reeds ge ruime tijd leeg staat, staat op een per ceel dat een bedrijfsbestemming heeft. Het college wil het bestemmingsplan niet zodanig wijzigen, dat er kantoren mogen komen. Het college wil de hui dige situatie aan de Amersfoortsestraat namelijk consolideren. In de afgelopen jaren zijn verschillende verzoeken van bedrijven aan de Amersfoortsestraat om die reden afge wezen. En zeker na de ontwikkelingen rond de illegale bouwsels van Sauna en Fitness Centrum Soesterberg zijn burge meester en wethouders niet van plan hun beleid om te gooien. Een bedrijfsgebouw is toegestaan, daar voor hoeft het college niet eens een ver gunning af te geven, maar de realisatie van kantoorgebouwen kan niet door de beugel. Het voormalige pand van Enzypharm dat reeds geruime tijd leeg staat. Op maandag 8 januari zal om 19.30 uur op het terrein aan de Kampweg de traditionele kerstboomverbran ding plaatsvinden. Afgedankte kerst bomen -of wat daar van over is- kun nen door jongelui daar worden inge leverd. Ze ontvangen twintig cent per boom. De brandweer zal die avond worden geassisteerd door vele jonge brand weerlieden waardoor dit korps geen problemen bij eventuele vacatures zal hebben. Donderdag 28 december 1995 landde 's middags om kwart voor vier de eerste van in totaal dertien Chinook-helikopters op de vliegba sis Soesterberg. Het 298 Squadron heeft daarmee zijn eerste transport helikopter ontvangen. Op zaterdag 23 december was hij per schip in Rotterdam gearriveerd en op een afgesloten gedeelte van de kade vliegklaar gemaakt. Donderdagmiddag steeg hij om kwart over drie op en maakte een geslaagde vlucht naar zijn toekomstig nest van de Tactische Heli kopter Groep Koninklijke Luchtmacht. Deze middelzware helikopter had als Nederlandse bemanning aan boord, be staande uit majoor Ben van Cappelle, kapitein Ton Schattorie, eerste luitenant René van Riet, adjudant Hennie Timmermans en de sergeanten le klas Anne Hendriks en John Bentvelzen. Boeing CH-47D Chinook Transport helikopter. Zo luidt de officiële naam van deze grote groene monsters. Zeven toestellen zijn overgenomen van Canada en worden vanaf heden tot februari 1996 in dienst genomen. In 1998 volgen nog eens zes nieuwe toestellen. De ze ven van Canada overgenomen Chinooks zijn volledig gemoderniseerd. Alle dertien worden afgeleverd in de zelfde configuratie. De eerste zeven zijn uitgerust met een extra reddingslier en een waterdam, die het mogelijk maakt om op het water te landen. Primaire taak van de Chinook is het vervoer van personeel en materieel tijdens operaties van de Luchtmobiele Brigade. De Dienst der Domeinen in Arnhem werd vanaf donderdag 28 december overstelpt met telefoni sche aanvragen over de koop van woningen in de wijk Gemini. Aan vankelijk werd gedacht dat men per woning een bod kon doen. Domeinen verkoopt echter goederen per kavel en niet per stuk. Voor Gemini betekent dit dat men een bod moet doen op alle 140 woningen. Voor de meesten heeft het dan ook geen zin ver dere pogingen richting Domeinen te ondernemen, omdat bekend is dat de verkoop alleen in zakelijke kring wordt en denken dat juist zij buiten de boot vallen. Grote verzekeringsmaatschap pijen of banken hebben het volgens hen nu voor het zeggen en kunnen de prij zen naar hun hand zetten. Ze vragen zich af waarom de gemeente Soest hier niet is ingesprongen. Ook gaan geruch ten dat een niet met name genoemd bedrijf een aantal Gemini-woningen reeds aan derden heeft toegezegd. Vol gens Domeinen is dat onmogelijk, want dan zou de officiële verkoop op 17 ja nuari in het Casino een farce zijn. Na die datum zullen de kopers bekend zijn en kan men verdere stappen nemen. De eerste Chinook landde donderdag op de vliegbasis. Technische gegevens Soesterberg zal ze snel herkennen aan hun lengte van 15.88 meter, breedte van 3.79 meter en hoogte van 5.77 meter. De twee rotoren worden aangedreven door een Textron Lycoming T55-L-714 motor die een vermogen heeft van con tinu 3108 KW per motor een snelheid van max. 300 km/uur kan vliegen. Het gewicht leeg is 11.474 kg en max. 24.490 kg. Het heeft een vliegbereik van ca. 250 fan radius of ca. 2.20 uur. Hij kan max. een hoogte bereiken van 4000 meter. De bemanning bestaat minimaal uit twee vliegers die in hun toestel max. 4000 liter brandstof mee kunnen ne men. Op een egaal olijfgroene kleur kan men de registratienummers lezen. D- 6611/m D-667 zijn de gemodificeerde (Canadese) helikopters en D-101 t/m D-106 zijn de nieuwe toestellen. Uw kattebak is een haard van bacteriën, en kan daardoor gevolgen hebben voor het verloop van uw zwangerschap. Met de juiste informatie weet u of plastic handschoenen voldoende bescherming biedea NIEUW LEVEN VRAAGT OM INFORMATIE. Bel de ERFO-lijn 035-6028555 Volgens mr. R.B. de Boer, hoofd afde ling Utrecht van Domeinen is het abso luut niet te voorspellen wie de koper zal worden. Evenmin is het aan te geven welke bedoeling de koper met het ob ject zal hebben. Vele particulieren in en buiten Soesterberg zijn verontwaardigd "Ik ben het niet eens met de steeds meer in zwang komende opvatting dat een gezonde en evenwichtige economie slechts mogelijk is indien de overlegeconomie ten grave wordt gedragen. De strijd om nieuwe maatschappelijke vormen hoort bij de verzorgingsstaat." "Een globalisering van de economie neemt toe. Een onderneming concur reert nu met alle gelijksoortige onderne mingen in Europa en soms zelfs in de hele wereld." Het zijn harde woorden uit de mond van senioren-voorlichter Piet Pieren aan het begin van het nieuwe jaar. Maar op grond van een toenemende, vaak stille armoede wil hij en kan hij niet zwijgen. Hij gaat verder: "Dat betekent dat de verzorgingsstaat onder druk komt te staan. Ook dit jaar zal de gezondheids zorg en haar voorzieningen het hoofd moeten bieden aan een opdringende bezuiniging van de regering. De krach ten zullen op dit gebied gebundeld moe ten worden. 'Met minder overheid is er meer markt. Ieder moet zichzelf verko pen, profileren', is ook de kreet van de grote politieke partijen." "Gemeenten bouwen prachtige (dure) gebouwen en niet altijd kostendekkend. Bedrijven reorganiseren om hun concur rentiepositie nog sterker te maken. Daar tegenover staat de groep die het niét redt. De arbeidsongeschikten, de werk lozen en mensen die van een uitkering van de ABW moeten leven. Jonge men sen die steeds meer als minder geschikt worden afgewezen. Is de overheid er nog wel voor hen?" "Luisterend naar Den Haag dan hoort men: 'Reken niet op ons, zoek het zei 1 maar uit!' We moeten oppassen dat wij in Nederland niet in Amerikaanse toe standen terecht komen, wat betreft de armoede. Er is geen eensluidend stand punt bij de gemeenten voor wat betreft de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Er zijn er die geld overhouden en dat wordt gebruikt om exploitatie tekorten aan te zuiveren om zo de be groting weer sluitend te krijgen. Daar door wordt de kloof tussen kanslozen en kansrijken nog veel groter. Een vraag aan politici aan het begin van 1996: 'Durf op te komen voor een overheid die haar verantwoordelijkheid niet af schuift op de markt!," aldus Pieren. 'Bureau Voorlichting Vliegbasis Soesterberg' is de officiële bena ming van wat in de volksmond BIC wordt genoemd. Dit bureau bestaat uit majoor Jan Rijnhart, adjudant Jaap Schouten en Hans Rade maker, burger medewerker. Men kan hen vinden in het kleine witte gebouwtje aan de Verlengde Paltzerweg direct naast de ingang van de vliegbasis. Vanuit dit veel te kleine operatie cen trum werden in 1995 de vele pers mensen ontvangen en van relevante in formatie voorzien. Terugkijkend op dat jaar waren de klappers: de manifestatie van de 50 jarige bevrijding, de vete- ranendagen, de installatie van het 300 Squadron en de soms chaotische dagen als de blauwhelmen vertrokken en te rugkeerden. Daar tussendoor de vele andere zaken die hun aandacht vroegen. Voor de van hen zo bekende vriende lijke, vlotte en steeds gedisciplineerde behandeling staan ze ook voor het nieuwe jaar 1996 garant. De komst van de Chinooks en Cougaars zullen daarin hun aandacht vragen, maar ongetwijfeld ook de vele andere zaken die zo ineens naar voren komen. Daarnaast zullen ze vele telefonische vragen en opmerkin gen beantwoorden en bezoekers vol stoppen met foto's, stickers enz. V.Ln.r. Hans Rademaker, Jaap Schou ten en Jan Rijnhart. Men kan hen bereiken via telefoon 0346-332526 of fax 0346-354621. Wie weet wordt hun verzoek om in een gro tere ruimte te mogen werken in dit nieuwe jaar gehonoreerd. Woensdag 3 januari 11.00 nieuwjaarsreceptie ANBO/ PCOB Drie Eiken 13.30 bridge-instuif Drie Eiken Vrijdag 5 januari 18.00-21.00 Chemokar Buijs Ballotlaan (elke le vrijdag v.d.mnd) 20.00 bingo Vios Hoeksteen Zaterdag 6 januari 09.00-12.00 Oud papier thv Rabobank (elke le zaterdag v.d. mnd) 15.30 korfballen KVO 2-OWO 4, Banninghal Zondag 7 januari 14.00 Open huis, Dienstencentrum Drie Eiken Maandag 8 januari 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest 19.30 kerstboomverbranding, terrein Kampweg Opgaven voor de agenda: tel. 351252. Zondag 7 januari ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK kerkelijk centrum Generaal Winkelmanstraat 99-101 10-00 ds. P. van Breugel, Scherpenzeel STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 mevr. A. Visser Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg Dorpsplein 10, tel. 351700 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 035-6093666. In de wijk Gemini is vorige week dinsdagnacht een 34-jarige Soester* berger overvallen toen hij zijn twee hondjes uitliet. Dat is pas vrijdag morgen bekend gemaakt door de po litie. De overval werd gepleegd döor twee, mogelijk; drie mannen. Er ontstond een worsteling, waarbij de Soester- berger een klap op zijn hoofd kreeg en als gevolg daarvan bulten bewust zijn «akte. Toen hij weer bijkwam,; waren de overvallers spoorloos ver dwenen, niet zonder de portemonnee met daarin geld en het rijbewijs van de man. De rest van de nacht bracht de man ter observatie door in ziekenhuis Eemland, locatie De Lichtenberg, dat hij de volgende morgen mocht verlaten. OESTERBERGSE OURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035)602 18 41 et is vijftig jaar geleden dat de ptste Canadese soldaten Soester- l verlieten. Het is nog altijd on- lidelijk welke eenheden zich in en fid Soesterberg hebben opgehou- n. Ook het nieuwe boek van Dik &p geeft hier geen directe informa- 1 over. De Soesterberger Richard i Mos heeft hier onderzoek naar daan en is het één en ander te we- i gekomen. Onderstaand zijn re- s. bevrijding van Nederland kwam in lil 1945 voor rekening van het le nadese Leger. Dit leger was onder- 'deeld in twee korpsen, die op hun t weer bestonden uit meerdere di pjes. Na een opmars over de Veluwe br het le Canadian Corps was het ut langs de Grebbelinie tot stilstand komen, nog geen 15 kilometer van esterberg. Dit korps bestond uit de le hnadese Infanterie Divisie, de 5e anadese Pantser Divisie en de 49e fitse Infanterie Divisie. Deze laatste risie bestond uit Engelsen, maar ver tikte het Canadese korps. levrijding J de avond van 4 mei 1945 werd be- Ind dat de Duitsers zich op 5 mei om 7.00 uur zouden overgeven. Vol ver achting werd er door de Soesterbergse ivolking langs de invalswegen naar het festen gekeken of de eerste Canadezen Inaderden. Deze lieten echter op zich achten. Bij de Hogeweg in Amersfoort de brug over het Valleikanaal ver- éld. Hier moest eerst een baileybrug Ibouwd worden, voordat de bevrijders Jpstwaarts verder konden oprukken. Bt gebeurde eindelijk op 7 mei. In die loege ochtend reden verkennings- Bgens van de 49e Britse Infanterie jvisie langzaam richting het westen. Omstreeks 09.00 uur volgde een hele colonne van militaire voertuigen. Toe passelijk was de naam van deze divisie: 'Westriding' en als embleem voerden ze een ijsbeer. Daardoor werd deze divisie ook wel de 'Polar Bear Division' ge noemd. In het boek van Top staat dan ook abusievelijk van de 56e Infanterie Divisie. De 49e divisie had tot taak vanaf Wageningen naar Utrecht op te trekken en in het tussenliggend gebied, Duitse troepen uit te schakelen en te ontwapenen. Het waren dan ook eenhe den van deze divisie die op 7 mei en de dagen daarna door Soesterberg reden. Zo hebben voertuigen van de 56e Bri gade en tanks van het llth Armoured 'Ontario' Regiment even een stop in Soesterberg gehad. Ook de 145e en 147e Brigade behoorde tot deze divisie. De le Canadese Divisie trok door naar de randstad via Amersfoort, Doorn en Driebergen en dus niet via Soesterberg. Ruststelling In de maand mei 1945 waren Britten van de 49e Divisie in de regio Utrecht gelegerd. Zij ontwapenden Duitse sol daten, onder andere bij de schietbanen in de Noord-Oosthoek van de Leusder- heide en ten noorden van de spoorlijn bij Den Dolder. Eind mei was deze klus geklaard en keerden zij terug naar Groot-Brittanië. De vrijgekomen plaat sen werden daarop ingenomen door Canadese manschappen van het Tweede Corps. Ten oosten van Soesterberg en in de lijn Amersfoort-Zwolle-Deventer, lagen eenheden van de 2e en 3e Canadese Divisie. Ten westen van Soesterberg, onder andere in Bilthoven, lagen eenheden van de le Canadese Divisie. Deze eenheden waren meestal op doortocht, met Midden-Nederland als tussenstop voordat zij via Frankrijk naar Canada terug gingen. Het gevolg Canadese muurschildering in een ge bouw van Kamp Soesterberg. was dat in Soesterberg meer eenheden van verschillende Divisies gelegerd zijn geweest onder andere in het Kamp van Zeist en de Dumoulinkazerne, maar ook in tentenkampen in de Paltz en rond de Stompert en in gevorderde vil la's aan de Amersfoortsestraat. Eenhe den waarvan bekend is dat zij in de di recte omgeving van Soesterberg gele gerd zijn geweest, zijn het le Medium Regiment R.C.A., de Canadian Grena dier Guards, het Hastings Prince Edwards Regiment en het 13e Field Regiment R.C.A. Naast deze voormalige gevechts eenheden waren er talloze ondersteu nende eenheden aanwezig. Zo ver zorgde het Lorne Scots of Canada Regi ment de bewaking van militaire objec ten en hield een eenheid van het 78e ADOS Depot zich bezig met het verza melen en vernietigen van Duits leger- materiaal op de Leusderheide. Festival Op 3 september 1945 organiseerde de 2e Divisie het Labour Day Festival in Soesterberg. De erewacht werd gevormd door mannen van Les Fusiliers Mont Roayl en ook het South Saskatchewan Regiment was aanwezig. Doedelzak- muziek werd toen onder andere ge speeld door The Black Watch, The Essex Scottish en The Toronto Scottish Regiment. Dit feest was een inleiding op het vertrek van alle Canadese troepen uit Nederland. Eind december 1945 waren vrijwel alle eenheden vertrokken, behalve een administratieve achter hoede. De laatste Canadese soldaten verlieten Nederland in mei 1946', aldus een waardevolle aanvulling op de ge schiedschrijving van Soesterberg door Richard de Mos. oemans Projectontwikkeling bv il op het terrein van Enzypharm an de Amersfoortsestraat een edrijfspand en kantoorgebouwen aliseren. Daarvoor krijgt hij ech- ter niet de noodzakelijke medewer- ling van het gemeentebestuur. De irojectontwikkelaar stapt daarom laar de rechter om alsnog zijn zin te [rijgen. Een oude Volvo met het kenteken nummer 70-23-EN is zaterdagnacht gestolen. De rode wagen met witte dak werd ontvreemd vanaf de Christiaan Huygenslaan. De 49-ja- rige eigenaar uit Soesterberg deed bij de politie aangifte van de diefstal. Soester Courant in Soesterberg Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel/fax (0346) 351252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 602 18 41. Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. kringloopcentrum SPULLENHULP

Soester Courant | 1996 | | pagina 9