zcialist ituuHijk te koop1 tuis. De slinkse sluipweg naar bouwen in de polder WIJNIMND! opinie r Swinkels: 'De kiezers raken moe van het geklets aan het Raadhuisplein' Tandartsenpraktijk bij polikliniek Dalweg staat op de tocht 1 ACTUEEL I' B. JANSEN iteressante netto prijzen!!! „SPRINGPANNEN" EENMALIGE 30% KORTING Steunpunt Rouwverwerking: meer dan vijftig nabestaanden Oude pand burgerzaken wijkt voor 2 winkels en 4 woningen Ier Linden MARYNEN type CMF 303C 35a Soest 3 60 TOPKWALITEIT UIT ZWITSERLAND -Spring- Eerste jaar positief volgens medewerkers College heeft geen bezwaar tegen bouwplan FIETSENHANDEL Gemeentebelangen Groen Soest over verkeersplannen: ?s 20?5 27?sl HALEAKALA D66 wil af van 'dichtgetimmerde' besluiten Klachten bezorging Soester Courant College houdt vast aan hoge grondprijs 1 WOENSDAG 10 JANUARI 1996 I direct leverbaar de best gete nententest van januari 1996. speciale aanbieding SOESTER COURANT ng oude apparaat gratis groot assortiment i aansluiting. REZEN - VLOERRENOVATIE iTONBOREN ITONZAGEN AATSEN LEVEREN HEMISCHE ANKERS ieuwstraat 57 - 3762 TN Soest 2 94 20 - Autotel. 06 - 52 61 02 98 I heerlijke liet zo heel I hun eigen ■cheiden- vbruzzo, t de unnen Ie meest J liano een lijk bij Hoi® i «ASBUZZO mIwuiumOm (BETREFT DE SERIE CRISTAL GL) KOOK TAFELCULTUUR HUIZEN: OUDE RAADHUISPLEIN 1 SOEST: VAN WEEDESTRAAT 54» inds de oprichting op 1 februari orig jaar hebben meer dan vijftig abestaanden een beroep gedaan p het 'Steunpunt Rouwverwerking oest e.o.'. De zes medewerksters an het steunpunt ervaren het als ositief, dat steeds meer nabestaan den het gewoon vinden om steun en begeleiding te zoeken. Rouwenden zijn geestelijk ernstig ge wond. Dat is voor de buitenwereld niet zichtbaar, zodat die daarom moeilijk hulp kan bieden. Nabestaanden willen graag veel praten over hun overleden dierbare. Dat is het enige wat genezend werkt. Het is ook de enige opening die er is om hulp te kunnen bieden; voor de rest zit de rouwende als het ware achter Men moet niet vergeten dat voor een nabestaande alles kan veranderen na het overlijden van een familielid of goede kennis. Door veel te praten kan men op den duur de boel weer gaan ordenen, de dingen op een rij gaan zetten. "Rouwen moet men inderdaad zelf doen, maar niemand zegt hoe. Bij het Steunpunt proberen wij er samen aan te werken, te luisteren en geven wij op drachten en rouwtaken, omdat het meestal beter is hard te werken aan je verdriet dan stil op een bank te gaan zit ten," aldus een medewerker. De individuele begeleiding kan diep gaan en kan pijn doen, maar vindt altijd plaats in een sfeer van begrip en ver trouwen, omdat de begeleiders behalve deskundig ook zelf lotgenoten zijn. Be langrijk is dat er tijd en ruimte is voor alle gevoelens. De gesprekken duren al gauw zo'n één tot twee uur. "In onze maatschappij wordt vaak voor bij gegaan aan verdriet van bijvoorbeeld grootouders, die naast het verlies van hun kleinkind ook nog eens te maken krijgen met het verdriet van hun eigen kind. Of wat te denken van het verlies van een broer of zus? Meestal gaat dan alle aandacht naar de ouders. Of vrien den verliezen? Soms heeft men daar een betere relatie mee gehad dan met fami lie." Schrijnend is volgens het Steunpunt soms de reactie van de omgeving op het overlijden van een baby vóór of tijdens de geboorte. De ouders verliezen hun kind, waarvan anderen het bestaan soms negeren of ontkennen. In februari start het Steunpunt weer met verschillende nieuwe gespreksgroepen. Voor meer informatie, of aanmelding voor een gespreksgroep of voor indivi duele begeleiding, kan men elke werk dag tussen 9.00 en 11.00 uur bellen naar: Steunpunt Rouwverwerking Soest e.o., Nelleke Wijnhof, tel. 602 21 22 of Eveliene Mossel, tel. 601 43 10. PAGINA 19 Het oude onderkomen van de ge meentelijke afdeling burgerzaken aan de Van Weedestraat mag wat het college betreft plaatsmaken voor twee winkelunits, vier wonin gen daarboven en twee garages daarachter. Van Schadewijk heeft een wijzigings voorstel voor het bouwplan ingediend, waardoor het plan aan alle voorwaarden van het bestemmingsplan voldoet. Het inmiddels in verval geraakte ge bouw zal worden gesloopt, zodat ruimte wordt geschapen voor twee winkelunits van 371 en 131 vierkante meter. Op de eerste verdieping wil Schadewijk vier woningen realiseren, terwijl aan de ach terzijde twee garages worden gebouwd, die bereikbaar worden vanaf de Beatrixlaan. Het in verval geraakte pand aan de Van Weedestraat mag, wat het college betreft, worden gesloopt. Het plan is door het college ter inzage gelegd. Als er voor 25 januari geen be denkingen tegen worden ingediend, ver lenen burgemeester en wethouders een bouwvergunning. VOOR OPTIMAAL FIETSPLEZIERH Ook haalen brengservice Laanstraat 36 - Soest - tel. 6013429 Malihu Coconut Ballantine's Liqueur Whisky 0.7 liter 0.7 liter EN Slijterij-Wijnhandel 49- Tel.: 0356012490 3EST ZUID^1 De verkeersplannen die het College van B&W nu als een soort drietrapsraket uit de welbekende serie "Salamitaktiek" lanceert, be schouwt de fractie van Gemeente belangen Groen Soest als de zoveel ste poging om de historische ooste lijke dorpsrand te vernielen en stadsuitbreiding in de Eempolders dichterbij te brengen. Al jarenlang probeert de gemeente tegen de zin in een groeiend aantal Soesters de bouwplannen voor Soest tot het maximum op te voeren. •ij de vaststelling van de structuurvisie •oest 1992, werd tegen de wens van een (vergrote meerderheid van de inspre- ende Soesters besloten dat er in de •eriode 1995-2010 toch nog ruimte was 'oor de bouw van maximaal 1500 wo- lingen. Raadsbreed werd wel erkend lat de ruimtelijke koek door de ligging 'an Soest dan op is. Soest ligt in de Eco logische Hoofdstructuur waarin verdere 'erstedelijking niet is gewenst( Natuur- •eleidsplan Utrecht). In 1994 werd het :stemmingsplan Landelijk gebied vast- ;esteld, waarin de polder achter de ge en Korte Brinkweg de status van grarisch gebied met landschappelijke :n natuurwaarden kreeg. Woningbouw >f de aanleg van wegen is daarmee in strijd. Ook in de intergemeentelijke •tructuurvisie Eemland en het Streek- lan Utrecht werd voor Soest gekozen [voor een "ecologische" visie. [Eind 1994 werd, ondanks de recente vaststelling van de beschermde status, [het besluit genomen voor de parallel route ("Buitenbrink" genoemd) vanaf de brandweerkazerne achter de Lange en Korte-Brinkweg door het knotwilgen- gebied (Stadhouderslaan) naar de Burg. Grothestraat ter hoogte van de Anna Paulownalaan. Bij de presentatie van die plannen "vergiste" de wethouder zich toen hij opperde dat 15 miljoen gulden financiële dekking gevonden zou kun nen worden in nieuwbouw langs de "Buitenbrink". Vervolgens "vergisten" de ambtenaren zich ook nog eens bij de presentatie, want zij lieten plaatjes zien van een verkavelingsplan voor nieuw bouw tussen de oude dorpsrand en de parallelroute. Deze bouwplannen wor den sindsdien in alle toonaarden ont kend. Gelet op de wijze waarop de af spraken uit de structuurvisie bij voortduring worden geschonden, en de paragraaf over de planologische aspec ten in de rapportage Hoofdwegen- structuur (december 1995, pagina 53) is Gemeentebelangen Groen Soest ervan overtuigd dat deze verkeersplannen be doeld zijn als de sluipweg naar bouwen in de polder. De verkeersplannen f Ondanks de vele onduidelijkheden over I de ontwikkeling van het autogebruik, I zowel regionaal als landelijk (de huidige problematiek van de C02-emissies en de instelling van de parlementaire com missie Middelkoop), meent het College van B&W dat er best met een "standaard"investering van 32,5 miljoen gulden kan worden gestart. Fase 1(1996-2001) De werkzaamheden in de eerste fase (1996-2001) houden in de zienswijze van burgemeester en wethouders het volgende in: A. De verbinding Koningsweg-B irk- straat moet een zodanige vorm krijgen dat deze is afgestemd op de bij de aanleg van de Koningsweg beoogde verkeers functie. Dit is de nog overgebleven vijfde fase in het plan Koningsweg. Dit onder deel vergt volgens de rapportage (pag.43) behoorlijke (lees ingrijpende) technische maatregelen zoals de afbraak van wo ningen langs de Ossendamweg. ad A. Weliswaar is de verkeerssituatie op de Ossendamweg/Vondellaan rottig, maar het is de vraag of dat wel kan en moet worden opgelost. Betere door stroming vergroot de capaciteit van de weg en zal daardoor meer verkeer aan trekken. Het zou daarentegen beter en veel goedkoper zijn om de oversteek- baarheid van de weg voor fiets en voet ganger te verbeteren door de aanleg van regelbare verkeersinstallaties. Daar kie zen wij liever voor dan voor de drie mi nuten tijdwinst voor de passerende au tomobilist, ten koste van heel veel geld en afbraak van woningen, met gedwon gen verhuizing van een aantal huishou dens. Bovendien is een voordeel dat de route zo minder aantrekkelijk wordt voor automobilisten die zonder bestemming in Soest de route kiezen om van zuid naar noord of vice versa te rijden. Stil zal de weg nooit worden, omdat het nu eenmaal door de aansluiting op de Koningsweg de aangewezen route is richting Amersfoort en Soesterberg/ Utrecht voor de bewoners van het zuid westelijke deel van Soest. B. Het realiseren van een ontsluitings- weg van de Burg. Grothestraat (nabij Anna Paulownalaan) door het knot- wilgengebied van de Stadhouderslaan ten behoeve van de ontsluiting van de nieuwe vestiging van Albert Heijn. ad B. Deze ontsluiting, waarvan bij de lokatiekeuze voor de nieuwe vestiging van Albert Heijn werd ontkend dat die nodig zou zijn, wordt nu dus gebruikt als eerste sluipertje naar nieuwbouw in de polder. Deze weg betekent een ernstige aantasting van het knotwilgengebied bij de Stadhouderslaan en de dorpsrand. Gemeentebelangen Groen Soest vindt dat de Van Weedestraat zo moet worden ingericht dat voetgangers en fietsers door regelbare verkeersinstallaties beter kunnen oversteken, dat het winkelge deelte een afwijkende bestrating krijgt die de verblijfsfunctie van het winkel gebied benadrukt. Tegelijk dient het parkeren op een aantal strategische pun ten te worden geconcentreerd, zodat de huidige parkeerplaatsen gebruikt kun nen worden voor invalidenparkeer plaatsen, de bevoorrading van de win kels en de stalling van fietsen. Op die wijze blijft het mogelijk om door de Van Weedestraat te rijden. Echter de haas tige automobilist die snel vanuit Aunersfoort naar Baarn Of Hilversum wil, zal een andere route kiezen. Voor het centrale deel, bij het kruispunt van de Lindenhof, moet een stede bouwkundig plan worden ontworpen waarbij met behoud van de Lindenhof een mooi plein wordt gerealiseerd. Ver der dient uitbreiding van het winkel gebied richting Burg. Grothestraat en Steenhoffstraat achterwege te blijven. Uiteraard zullen bij deze oplossing verkeersremmende maatregelen moeten worden genomen op de Lange en Korte Brinkweg, om te voorkomen dat het verkeer zich naar die route verplaatst. C. Aanpak van de overige knelpunten in de verkeersafwikkelingen op het huidige wegennet. ad C. Voor zo ver de aanpak van de overige knelpunten in de verkeersafwik keling het opengooien van de Waldeck Pyrmontlaan en Verlengde Talmalaan betreft is Gemeentebelangen mordicus tegen. Door deze afsluitingen zijn een aantal aantrekkelijke fietsroutes ont staan. Deze worden dagelijks door veel scholieren van het Griftland gebruikt. Tegelijk wordt ook de aantrekkelijkheid aangetast van de recreatieve fietsroute Eemland die over de Soesterengweg loopt. Door het opengooien zal er afhankelijk van de gekozen variant 12 tot 18 meer doorgaand autoverkeer door de wijk komen. Dat is trouwens in strijd met twee uitgangspunten van het raadsbesluit van 15 december 1994 na melijk:" het weren van het doorgaande (niet bestemmingsverkeer uit de wij ken" en;" dat bij de uitwerking van plan nen aandacht en zorg voor het fiets- en voetgangersverkeer een integraal onder deel moet uitmaken van de plan vorming." Fase 2 (2001-2006) De tweede fase bestaat uit het realise ren van een parallelroute, bestaande uit een nieuw aan te leggen weg van de Stadhouderslaan tot de Dalweg. Dit weggedeelte is een vervolg op de ontsluitingsweg Burg. Grothestraat Stadhouderslaan waarop het moet wor den aangesloten. Voor de parallelroute achter de Brink- wegen heeft Gemeentebelangen Groen Soest geen goed woord over. In de al lereerste plaats wordt de historische dorpsrand verder geëlimineerd en wordt een waardevol agrarisch gebied met landschappelijke en natuurwaarden ern stig aangetast. Voor landbouw en de re creatie betekent de weg een achteruit- gang. Een van de aantrekkelijke kanten van wonen in Soest is dat op korte af stand van elkaar verschillende landschapstypen aanwezig zijn. Door een weg wordt het huidige rustige ka rakter van het gebied aangetast. En dat voor een luttel percentage van de auto mobilisten die geen bestemming in Soest hebben. Bovendien brengt de aan leg van deze parallelroute nieuwbouw in de polder dichterbij. Fase 3 (2007-2011) De derde fase houdt aanleg van de dorpsrandweg in door: A. Het realiseren van een nieuwe verbin ding vanaf de Vredehof straat-Praam gracht tot aan de parallelroute ter hoogte van de Stadhouderslaan; ad A. Hiermee wordt, zoals we vroeger "messenpikkertje" speelden, het gebied veroverd tussen de Praamgracht en de Noorderweg en de Stadhouderslaan en Inspecteur Schreuderlaan. Zo wordt de ecologische waarde van de Praam grachtzone vernietigd en een belangrijk obstakel voor het volbouwen van het gebied uit de weg geruimd. B. Het realiseren van een nieuwe verbin ding vanaf de paralleroute tot aan de Birkstraat. ad. B. Met deze route wordt tenslotte het dorpsgezicht van de Kerkébuurt aangetast en is de kans op verstedelij king tot aan de Peter van de Breemer- weg achter de Ferdinand Huijcklaan/ van Lenneplaan onontkoombaar. Inspraak Tot 22 januari kan iedereen schriftelijk bezwaar maken tegen deze plannen. In oktober 1994 lieten reeds 1600 Soesters weten dat ze geen heil zien in plannen voor wegen door de polder of door het knotwilgengebied. Het is te hopen dat nog meer mensen laten weten dat zij niets voelen voor deze plannen die meer dan 100 miljoen gulden gaan kosten. Zeker is dat er, als deze plannen door gaan, veel schoons verloren gaat en de Soesters dat in hun portemonnee gaan voelen. Terwijl de verkeersproblemen niet worden opgelost. Maandagavond 15 januari wordt een openbare inspraakavond gehouden. Gemeentebelangen Groen Soest roept de Soesters op om naar die bijeenkomst op het gemeentehuis te komen om te laten weten hoe zij over de plannen den ken. Denk niet: het helpt toch niets, want juist door zo'n houding kan de gemeente steeds verder gaan met de aantasting van mooi Soest. Namens GGS, Harry Witte STUDIO instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging u r g Grothestraat 2 5 3 7 6 1 C K Soest, t e I e foon 035 6020' D66 maakt zich zorgen over het draagvlak van de beslissingen die de Soester politiek - College van B. en W. en gemeenteraad - op het punt staat te nemen of inmiddels genomen heeft. Als het er echt op aankomt, vindt fractievoorzitter Mieke Swinkels, lijkt het gemeente bestuur nog steeds een aparte "kaste" met een eigen cultuurtje en een vertekend beeld van zichzelf. Swinkels sprak vrijdagavond in de Deel tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van D66-Soest, die door een spaarzamelijk aantal leden werd bijgewoond. Na de vaststelling dat de partij dit jaar de leef tijd van 30 jaar bereikt en dus "redelijk volwassen" is, weersprak ze direct de retorische constatering dat D 66 "gesetteld" zou zijn. "Als dat zo is moe ten we het zelfopheffend vermogen di rect krachtig in werking stellen," aldus Swinkels, "want de partij ontleent zijn bestaansrecht juist aan beweging en ver andering." Volgens Swinkels is het grotendeels aan D66 te danken geweest dat er in de ja ren '60 een eind kwam aan de traditio nele politieke elite, wat ze omschreef als de "demontage van de verzuilde samen leving" en "een fluwelen revolutie". Wat Soest betreft stelde ze de vraag of het gemeentebestuur zich wel had aange past aan de inperking van de bestuur lijke ruimte door calculerende burgers die steeds individualistischer zijn gewor den. "Interesseert het ons wérkelijk wat de inwoners vinden?" Draagvlak In dat verband hield ze dan ook een pleidooi voor de verbetering van de in spraak. "Het heeft geen enkele zin om volle zalen vol insprekende burgers ach teraf een oordeel te vragen over beslui ten die in feite al totaal dichtgetimmerd zijn. Voor een werkelijk draagvlak moet er vóóraf rekening worden gehouden met de inzichten van alle betrokkenen." Als voorbeeld noemde ze o.a. de plan nen van de sportzaak Nic van Dam met het voormalige Amro-pand aan de Stadhouderslaan. "Wordt daar wel reke ning gehouden met de bewoners van de Korte Brinkweg, of worden die - zoals het meestal gaat - geconfronteerd met een bouwplan waar ze toch niet meer tussen kunnen komen?" Verder vroeg ze zich af welk draagvlak er in Soest eigen lijk is voor de aanleg van een golfbaan, al durft niemand dat kennelijk af te tas ten. "Tegen de Krijgers, de Boerkoelen en de Krollen zeg ik: het met macht doordruk ken van plannen gaat Soest op den duur parten spelen..." Dat gold ook voor de aanpak van de wegenstructuur, waarvan het draagvlak volgens Swinkels even eens moeilijk te achterhalen is. "De kie zers raken het geklets aan het Raadhuis plein moe; de discussie ontaardt meestal in vraag- en antwoordspelletjes en al leen het winnen van die spelletjes telt," stelde ze somber vast. Volgens Swinkels neemt daardoor de geloofwaardigheid van de politiek af, evenals door de be stuurlijke verkokering, waardoor de bur gers in allerlei formaliteiten het spoor bijster raken. Beetje miskend D66 voelde zich een beetje miskend door het feit dat burgemeester De Widt, die volgens afdelingsvoorzitter Eef van Eimeren half en half zijn komst had toe gezegd, niet kwam opdagen, hoewel D66-Soest volgens hem (Van Eimeren dus) toch een heel belangrijke rol speelt in het functioneren van het gemeente bestuur. "Wij hebben geen raadsleden die naar het pluche hunkeren, daarom kost het soms moeite om kandidaten te vinden, maar ze leveren altijd een dui delijk aanwijsbare bijdrage." Volgens Van Eimeren is D66-Soest soms wat te lokaal gericht en hij toonde zich een warm voorstander van een po litiek café waar ook over "boven plaatselijke" thema's gediscussieerd zou kunnen worden, bijvoorbeeld over Mieke Swinkels vraagstukken als economische groei en milieubescherming, inspraak, de beteke nis van de verdwijning van de gulden voor de hypotheekrente en de staats schuld en andere onderwerpen. Van Eimeren introduceerde ook de nieuwe fractie-assistent van D66, Rolf-Jan Zielckens, die de plaats inneemt van de sinds het vertrek van Loet Jansen tot raadslid bevorderde Wim Roest. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. AJIe betrokkenen - ook de politiek - vinden het een prachtig plan: een tandartsenpraktijk die weliswaar niet in (zoals eerder de bedoeling was), maar dan toch heel dicht bij de nieuwe polikliniek van Molen- dael aan de Dalweg gevestigd zou worden. Voor steeds meer (vooral oudere) patiënten is de tandheel kundige verzorging een probleem en binnen de polikliniek zijn de "lij nen" met andere medische discipli nes heel kort en efficiënt. Boven dien kunnen de bejaarde bewoners van het nieuwe verzorgingshuis Molenschot en van het nieuwe ver pleegtehuis Daelhoven meeprofite ren van de tandarts-naast-de-deur. Toen Molendael nog het idee had om de nieuwe polikliniek "op te tuigen" met andere medische voorzieningen (tand arts, fysiotherapeut, etc.) - het zoge naamde poli-plus-model - stapten de Soester tandartsen J. en H. Oosterveen (senior en junior) vol enthousiasme in het plan. Met hun praktijk aan de Beukenlaan zaten ze immers toch al in de buurt en gezien de groei van de prak tijk waren ze ook toe aan een andere ruimte. Er kwam echter een kink in de kabel toen Molendael afzag van de bouw van een "woontoren" bij het complex, zoals de gemeente eiste, en dat onderdeel doorschoof naar de Woningstichting Soest, omdat de appartementen anders te duur zouden worden. De nieuwe tandartsenpraktijk zou dan wel in twee (van de vier) voor medische doeleinden gereserveerde appartementen onderge bracht kunnen worden, en dat wilden de Oosterveens ook wel, mits ze dezelfde voordelige grondprijs zouden moeten betalen als in het poli-plus-plan. Het verschil tussen de "medische" grondprijs en de (vrije-sector) "woon"- grondprijs is 100 gulden per vierkante meter en voor een praktijk van 120 me ter scheelt dat een hele slok op een bor rel. Het College van B. en W. voelt ech ter niets voor zo'n "subsidie". Dan zou den ook éndere tandartsen wel voor een zacht(er) prijsje grond willen kopen, vrezen B. en W. Onhaalbaar De Oosterveens zijn weliswaar bereid meer te betalen (er moeten immers toch al extra voorzieningen komen, zoals een rolstoellift en een verbindingsgang met de polikliniek), maar ze houden vast aan de oorspronkelijke grondprijs, en anders gaat het feest wat hen betreft niet door, want eigenlijk zijn twee appartementen van elk 100 vierkante meter al een te hoge investering, en als daarvoor de dure vrije-sectorprijs betaald moet wor den wordt het helemaal onhaalbaar. Het College doet echter of zijn neus bloedt en verwijst de tandartsen door naar de WS, die immers de nieuwe ei genaar van de grond is (of zeer binnen kort wordt). Over de hele affaire is de afgelopen maanden een uitvoerige cor respondentie gevoerd tussen het College en de tandartsen, zonder dat er over eenstemming werd bereikt. De kwestie kwam maandagavond - op verzoek van Jan Visser (GroenLinks- PS) - uitvoerig ter sprake in de raads commissie ABZ (waaronder ook de ge zondheidszorg valt). Oosterveen sr. maakte tijdens de inspraakronde nog eens duidelijk dat het hem helemaal niet ging om een soort voorkeursbehande ling, maar om iets waarop de tandartsen - gezien de voorgeschiedenis - alle recht hadden. De praktijk moet immers nog steeds beschouwd worden als een onder deel van de polikliniek. De argumenten van het College, zoals precedentwerking naar andere tandartsen en mogelijk winst bij latere verkoop van de beide flats, wees hij van de hand. 'Kwetsend' Oosterveen toonde zich verder uiterst gepikeerd over het feit dat het College (lees: burgemeester De Widt) het advies van de commissie Gezondheidszorg niet volgens de regels had afgewacht en de indruk had gewekt dat er aan de over eenkomst met de WS niets meer te ver hapstukken was, hoewel dat juridisch nog niet rond was. "Wij hadden het eer lijker gevonden als B. en W. hadden gezegd: Nee heren, we hebben er geen zin in," aldus Oosterveen. Hij verweet het College een vertragingstactiek en voelde zich bijzonder onheus behan deld. "We zijn eraan gewend dat tand artsen een negatief imago hebben, maar dit ongenuanceerde denken van B. en W. ervaar ik als bijzonder kwetsend," aldus de tandarts. De commissie nam vervolgens ruim de tijd voor een discussie over de affaire. Alle politici hadden lof voor het plan als zodanig, maar slechts een minderheid reageerde welwillend op het pleidooi van Oosterveen. Visser vond dat er al lerlei dingen waren misgelopen en pleitte ervoor de tandartsen alsnog ter wille te zijn. Hij wilde in elk geval voor de komende raadsvergadering ophelde ring over de gang van zaken, zodat hij eventueel nog een interpellatie zou kun nen houden. Hans van Wuijckhuijse (Gemeente belangen) vond het standpunt van de tandartsen "niet onredelijk" en Rob Joustra (BAM) was het daar ook mee eens, mits de goedkopere opbrengst van de "tandarts-appartementen" niet zou den leiden tot een hogere prijs voor de andere flats. Mieke Swinkels (D66) steunde het Col lege. Ze liet weten dat ze alléén zou kunnen instemmen met de gemeente lijke "subsidie" als ze voortaan elk jaar nauwkeurig inzicht kreeg in de verlies- en winstrekening van de tandarts praktijk. Ook Wiebe Meilof (GPV) zag geen reden om een uitzondering te ma ken. Deurtje open De woordvoerders van de College-frac ties (CDA-er Bart Krol, WD-er Bert Krijger en PvdA-er Kees Boerkoel) hiel den zich op de vlakte. Zij drongen erop aan dat alle partijen nog eens om de ta fel zouden gaan zitten, maar lieten elk signaal aan het College om financieel alsnog water in de wijn te doen opval lend achterwege. Volgens Krol had de raad trouwens al lang en breed inge stemd met de grondverkoop. Boerkoel hield nog een deurtje open: als er voor de Bundeling (het gezondheidscentrum in Soest-zuid) óók een lagere grondprijs was berekend zou de tandartsenpraktijk daarop volgens hem ook aanspraak kunnen maken, maar dat wilde hij dan eerst nog even zwart-op-wit hebben. Burgemeester De Widt waste zijn han den in onschuld en betoogde dat de prijs van de appartementen een kwestie was tussen de tandartsen en (eerst) Mo lendael en (nu) de WS. Hij bestreed dat het College ooit de suggestie had ge wekt dat er over een lagere grondprijs wel te praten viel. De gemeente Soest was in elk geval geen "partij" meer, al dus de burgemeester. Volgens hem zou de WS overigens binnen enkele weken met een nieuw voorstel komen en hij stelde voor dat de Oosterveens die "uit gestoken hand" maar moesten grijpen. In de tweede ronde onderstreepte Oosterveen nog eens dat de praktijk nog steeds beschouwd moest worden als een onderdeel van de polikliniek en dat het oorspronkelijke plan juist door toedoen van de gemeente was veranderd. Naar zijn overtuiging moesten de consequen ties daarvan niet op hem worden afge wenteld. Actieve rol De meeste politici vonden wel dat De Widt niet zomaar voor zijn verantwoor delijkheid als portefeuillehouder-ge zondheidszorg kon weglopen. Hij kreeg van de commissie dan ook het verzoek mee om bij het komende overleg met de tandartsen en de WS een actieve rol te spelen, zolang de grondverkoop aan de woningstichting nog geen gelopen race is (de feitelijke overdracht moet nog plaatsvinden) en er dus "nog iets kan". Of dat de door de tandartsen gewenste zoden aan de dijk zal zetten is hoogst twijfelachtig. Het College lijkt niet te vermurwen en de meerderheid van de commissie wekt niet de indruk dat zij B. en W. daarvoor echt zal terugfluiten, zodat de kans dat het - alom als uniek bestempelde - plan voor een tandartsen praktijk (bijna) onder één dak met po likliniek, verzorgingshuis en verpleegte huis, voorlopig wel de bekende Soester ijskast zal inschuiven.

Soester Courant | 1996 | | pagina 18