I Stuur geen geld, maar neem nog een lekker chocolaatje. pq ii teleac Televisie-serie over Fotograferen /Varia Burgemeester, bisschop en baron proeven eerste Gildewijn Brabantse Gildedag hoogtepunt Gildefeesten Soest 1996 Indi ing Gildefeesten groots van opzet is ook plezier WOENSDAG 10 JANUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 2; WOENS Drukke nieuwjaarsbijeenkomst in Gildehuis i' i Tankstation mag prijzenbord aan straat plaatsen Bekeuringen voor verkeerd afslaan Soest verwacht 40 a 50 gilden op evenement Wie aan sport doet leest de Soester Courant Tentoc I Boek ook los van de serie bruikbaar "Het Gilde gaat weer geschiedenis maken." Dat stelde de kersverse ouderman van het Groot Gaesbee- ker Gilde, René van Hal, zondag middag tijdens de nieuwjaars bijeenkomst in het Gildehuis, waar het Gilde en zijn aanhang het jaar 1996 inluidde als een "bijzonder jaar". Daar hoort - volgens goede Gilde-tradities - een speciale wijn bij. Gezien de buitengewone evenementen die het Gilde dit jaar op het programma heeft staan - naast de gewone Gilde- feesten ook de organisatie van de Vrije Gildedag (zie elders op deze pagina) - presenteerde het bestuur tijdens de nieuwjaarsreceptie een volgens kenners uiterst smakelijke wijn. Ook tijdens het Landjuweel (1987) was er een speciale wijn verkrijgbaar, en omdat de Gildedag eigenlijk niet veel onderdoet voor dat historische evenement heeft het Gilde - in samenwerking met leverancier Toon v.d. Linden ook nu weer een speciale wijn geselecteerd, in rood en wit. "We hebben voorgeproefd en zijn zeer tevreden," aldus Van Hal, die de eerste flessen vervolgens aanbood aan enkele hoogwaardigheidsbekleders die de re ceptie met hun komst extra glans ver leenden: burgemeester Hans de Widt, bisschop J. de Kok (hulpbisschop van Utrecht) en baron C.W.J. de Weichs de Wenne, voorzitter van de Kring van Schuttersgilden Land van Cuijk, waar bij het Soester Gilde is aangesloten. Van Hal sprak in dat verband over Soest als "een Brabantse enclave boven de rivie ren". In één dag op Burgemeester De Widt aanvaardde de flessen met gepaste terughoudendheid, omdat het eigenlijk tegen de wet is dat bestuurders geschenken aannemen in ruil voor te verlenen gunsten (het Gilde rekent erop dat de gemeente zich tijdens de Gildedag ook als een goed gastheer laat kennen). "Maar in het College heb ben we de afspraak gemaakt dat het wél mag als we het in één dag kunnen op eten of opdrinken..." Monseigneur De Kok maakte duidelijk dat de Gilde-gebeurlijkheden wat hem betreft zeker niet beperkt hoefden te blijven tot de "katholieke" gemeen schap. "Katholiciteit is een breed begrip, dat ook voor onze reformatorische broe ders geldt." Wat de wijn betreft, die be hoefde volgens hem geen krans en hij wenste het Soester Gilde veel heil met de gezamenlijke inspanningen voor de gemeenschaps-opbouw van Soest. Ba ron De Weichs de Wenne tenslotte re fereerde aan het feit dat de provincie Brabant dit jaar het 200-jarig bestaan herdenkt en stelde vast dat er te meer reden was op dat te vieren sinds Brabant in zekere zin ook Soest erbij "gewon nen" heeft. Alle aanwezigen brachten tenslotte - met een glas Gildewijn - een toost uit op het welslagen van de festiviteiten in 1996, dat voor het Soester Gilde op nieuw een hoogtepunt belooft te wor den. Conny Vink, Gert en Hermien Was het in 1995 een teerjaar voor het Groot Gaesbeeker Gilde: het jaar 1996 belooft weer een bijzon der jaar voor het Soester gilde te worden. Aan het Groot Gaesbeeker Gilde is de organisatie van de Vrije Gildedag van de Kring van Schut tersgilden Land van Cuijk toegewe zen. Het betreft een Brabantse Gildedag, zoals ook in de jaren 1979 en 1987 in Soest werd georga niseerd. Elders op deze pagina vindt de lezer meer informatie over dit grootse evenement. Doordat voor de Gildedag de tent accommodatie een week eerder zal moeten worden opgebouwd kwam er de mogelijkheid om meer avonden in de tent in te vullen, naast het al bestaande zeer vertrouwde programma rondom het Koningschieten van de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde. Zo zal aan de vooravond van de Gildedag op het feestterrein een grootse taptoe worden georganiseerd met muziek- en show korpsen, die allen al eens prijzen hebben gewonnen op het Wereldmuziek concours te Kerkrade. Vele inmiddels ook internationaal bekende korpsen zul len naar Soest komen voor een grootse show. Daarnaast worden ook voorbereidingen getroffen voor de organisatie van een folkloristisch dansfestival, een muziek festijn voor de wat oudere jeugd en een heuse kindermiddag. Het gilde zal al deze evenementen niet alleen zelf orga niseren, maar heeft hiervoor contact gezocht met andere Soester verenigin gen en organisaties om deel te nemen in de organisatie, dan wel de organisatie voor zijn rekening te nemen. Zo zijn PVO, C-drie, de RKJS, de Stichting Welzijn Soest en de Soester Boeren- dansgroep inmiddels deelgenoot ge maakt van de organisatie. Natuurlijk zijn ook de al vertrouwde onderdelen weer in het programma op genomen als de gemeenschapsdag met het Volkspaardenfeest, de Kinderspelen, de Volksspelen op zaterdag 24 augustus en de eigen Gildedag met het Koning- schieten op zondag 25 augustus. De ge zamenlijke ouderenbonden organiseren een Ouderencontactmiddag met een programma rondom de Soester zangeres Conny Vink op maandagmiddag 26 au gustus, terwijl TROS-Popformule de jeugd weer actief maakt op maandag avond 26 augustus. Ook de sportieve onderdelen zullen niet ontbreken; de recreatieve fietstochten en toertochten georganiseerd door Tempo Toer, de avondwandeling van het Wandelcomité Jacob van Gaesbeek, de gildeloop door AV Pijnenburg. De donderdagavond biedt de feesttent weer een muzikale avond; dit jaar een heus promconcert verzorgd door Pro Musica uit Bussum, ondersteund door het eigen orkest. Ook de feestavond met bekende artiesten als Albert West en Gert en Hermien en het Koningsbal ontbreken niet in het programma. Gastvrijheid Gezien de omvang van het programma is ook gekozen om een speciaal thema tijdens deze dagen uit te dragen, nl. gastvrijheid. Ieder is welkom: er is voor elk wat wils. Daarnaast wordt er ook een beroep gedaan op de Soester ge meenschap de gasten van buiten warm te onthalen. De wijze waarop zal nog nader worden uitgewerkt. Soest zal aan het einde van de zomervakantie 1996 een week lang bol staan van activiteiten. Het moet weer een feest worden voor, maar vooral ook door de Soester ge meenschap! Chocolade met het Max Havelaar Keurmerk Is net zo lekker als alle andere chocolade. Met <én verschil Dc bonen komen rechtstreeks van kleine cacaoboeren, tegen een eerlijke prijs w In vele merken verkrijgbaar. Bij vrijwel elite supermarkt. Voor Informatlei 030 354602. Ouderman René van Hal heft het glas met v.l.n.r. burgemeester De Widt, bis schop De Kok en baron De Weichs de Wenne. Het tankstation aan de Eikenlaan mag op zijn perceel tussen de Soester- bergsestraat en de Birkstraat een bord met daarop de prijzen van brandstoffen plaatsen. Het college ziet geen proble men en gaat een verklaring van geen bezwaar aanvragen bij gedeputeerde staten van de provincie Utrecht. Een omwonende had wel bezwaar ge maakt tegen de plaatsing, maar dat is ongegrond verklaard door het dagelijks bestuur van de gemeente. Omdat de buurtbewoner 22 meter woont van de plek waar het bord komt te staan, is er volgens het college geen sprake van aantasting van het woongenot. Boven dien, zo zeggen b en w, is het bouwplan in overeenstemming met het ontwerp- bestemmingsplan Soest-Zuid. De politie heeft zeven bekeuringen uit geschreven op de hoek van de Ossen- damweg en Eikenlaan. Dat gebeurde vorige week dinsdag. De ontvangers van de bonnen reden met hun auto vanaf de Ossendamweg rechtsaf de Eikenlaan in en dat is niet toegestaan. Stichting LEZEN. Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Jaarlijks organiseert het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde rondom het Koning- schieten van de gildebroeders op de laatste zondag van augustus een keur aan sportieve, muzikale en cul turele activiteiten onder het thema gildefeesten. Het betreft een geva rieerd programma voor jong en oud, waarin ook een aantal Soester verenigingen participeren als Atle tiek Vereniging Pijnenburg, Tempo Toer, Warmbloedpaardenfokver- eniging Eemland. Vooral sinds de organisatie van het Landjuweel Soest 1987 zijn de gilde feesten in Soest uitgegroeid tot een groots evenement voor en door de Soes ter gemeenschap. Gezien de opzet van de activiteiten hebben de gildefeesten in de afgelopen jaren ook een regionale uitstraling gekregen. Vele duizenden weten hun weg naar het gildeterrein De Blaak eind augustus te vinden. Bijzonder programma Sinds 1970 is het Groot Gaesbeeker Gilde aangesloten bij een van de zes Kringen van de Noordbrabantse Fede ratie van Schuttersgilden. Elk van de Kringen organiseert jaarlijks Gilde- dagen voor de gilden die bij hen zijn aangesloten. De organisatie is daarbij in handen van een van de aangesloten gilden. De Kring van Schuttersgilden Land van Cuijk, waarbij het Soester gilde is aangesloten, heeft de organisatie van de zgn. Vrije Gildedag 1996 toegewezen aan het Groot Gaesbeeker Gilde. Al eerder, in 1979, is een dergelijke gildedag in Soest georganiseerd. In 1987 was Soest de plaats waar het landjuweel werd gehouden. Dit was een gildedag bestemd voor alle bij de Noordbrabant se Federatie van Schuttersgilden aange sloten gilden; een gildedag die slechts eens in 7 tot 10 jaar wordt gehouden. Aan beide gildedagen hebben de Bra banders goede herinneringen overge houden, hetgeen inhoudt dat er hoge verwachtingen zijn over de in 1996 te houden Vrije Gildedag te Soest en dat het enthousiasme om deel te nemen groot is. Naar verwachting zullen tussen de 40 en 50 gilden deelnemen aan deze gildedag. Ook de Schützenverein Die Grosse Westhofe uit Soest in Duitsland heeft inmiddels toegezegd deel te nemen. Besloten is de organisatie van de Vrije Gildedag te integreren in het pro gramma van de Gildefeesten Soest 1996. Op zondag 18 augustus 1996 zal Soest gastheer zijn voor de Brabantse gilden. Het zal weer een uniek evene ment worden, dat in deze regio slechts af en toe is te beleven. Opzet Gildedag Een Brabantse Gildedag wordt geopend met een plechtige eucharistieviering met Gilde-eer, waarbij delegaties van de deelnemende gilden aanwezig zijn. Aan sluitend is er een broodmaaltijd voor de genodigden en zal hun de zgn. Erewijn worden aangeboden door het w tebestuur van Soest. Het gemeentebt stuur zal mede-gastheer zijn. Vervolgens start aan het begin van dt middag een optocht door een deel vai Soest van de deelnemende gilden. Naa verwachting zullen zo'n 1500 tot 20(K tamboers, hoornblazers, vendeliers schutters, koningen, keizers en overhe den deelnemen in hun zeer gevarieerde kleurrijke en imposante uitrusing. Na<k alle gilden op het terrein zijn aangek^ men en zich hebben gepresenteerd aai de speciale genodigden zullen zij ziel via een massale opmars en een slangen- défilé presenteren aan het publiek: eet indrukwekkend onderdeel en daannK ook een van de hoogtepunten op eet Gildedag. Vanaf 15.00 uur zullen de gilden zich met elkaar meten in wedstrijden schie ten, vendelen, trommen, bazuinblazen Ook zal er een tentoonstelling wordee ingericht van het gildezilver en andere bezittingen van de gilden: de bezoeken kunnen dan een indruk krijgen van de rijke historie van de gilden. Aan het eind van de dag zullen de prij zen van de wedstrijden worden uitge reikt. De prijzen en herinneringen van een Gildedag bestaan uit zilveren schil den, waarmee de gelukkige gilden hun bezit weer uitbreiden. Een deel van hel eerder verworven gildezilver is tijdens de optocht en de tentoonstelling te zien. Vanaf 6 januari 1996 zendt Teleac op zes achtereenvolgende zaterdag avonden (van 19.00 tot 19.30 uur op TV2) de serie Fotograferen uit. Aan de hand van veel voorbeelden, prak tische adviezen en tips van beroepsfotografen wordt daarin getoond hoe u betere foto's kunt maken. Bij de serie verschijnt een uitstekend verzorgd cursusboek, waarin verschillende onderwerpen nog verder uitgediept worden. Het cursusboek is bij o.m. de fotozaak te koop. Creatiever Fotograferen houdt goed rekening met het feit dat het maken van een foto vandaag de dag een stuk een voudiger is dan vroeger. Moderne camera's maken het u gemakkelijk: een druk op de knop en de camera doet de rest. Degene achter de camera bepaalt echter nog wel altijd het resultaat waar 't de keuze van het onderwerp, compositie en standpunt betreft. En indien u Fotograferen volgt, zult u met deze zaken bewus ter omgaan en er beter en creatiever gebruik van leren maken. Waardoor fotograferen (nog) leuker wordt. Televisie In zes afleveringen van een half uur laten bekende beroepsfotografen zien hoe zij in hun specialisme te werk gaan. Zo zien we o.a. de bekende "paparazzi" en jetset-fotograaf Joop van Tellingen aan het werk. Hij ver telt en laat zien waarop hij eigenlijk let bij het fotograferen van bekende Nederlanders tijdens de opnamen van Sterrenslag. Natuur- en land schapsfotograaf Martin Kers laat zien wat hem boeit in het ruige land schap van Schotland. U ziet bekende foto-journalisten als Bert Verhoeff en Hans Heus in actie, die proberen het nieuws samen te vatten in één alleszeggende foto. In totaal ca. twintig beroepsfotografen hebben aan de totstandkoming van Fotograferen meegewerkt. Ze geven veel tips en praktische adviezen waar u als amateurfotograaf uw voordeel mee kunt doen. Een aantal van die adviezen wordt in het pro gramma door amateurfotografen ook nog eens uitgewerkt en gedemon streerd. U leert hoe u beter foto's kunt maken. En daar is nauwelijks of geen technische kennis voor nood zakelijk. In Fotograferen staat uw creativiteit centraal, want dat is en blijft immers het belangrijkste instru ment om mooie foto's te kunnen maken. Dat ondanks alle revolutio naire technische ontwikkelingen, die het fotograferen vandaag de dag zo eenvoudig hebben gemaakt. Het bij de serie behorende cursusboek is verkrijg baar bij de fotozaak, de boekhandel en Teleac. De prijs bedraagt 49,50 en daarmee krijgt u een boek, dat helder uitlegt hoe men beter kan leren fotografe ren, o.a. aan de hand van circa 400 foto's en illustraties. Het cursusboek Fotograferen is een uit gave die iedereen die wel eens een foto maakt bijzonder zal weten te waarderen. De opzet is boven dien zodanig, dat het ook zonder de TV-serie zijn waarde als leesboek en naslagwerk heeft. De TV-serie Fotograferen bestaat uit zes afleveringen, die ieder een popu lair foto-onderwerp behandelen. Achtereenvolgens komen de vol gende thema's aan de orde: 1. Mens, kind en dier. Over portret ten die het karakter van het onderwerp goed weergeven. 2. Op reis. Vakantiefoto's en reisre portages maken. 3. Hoogtepunten. Over het fotogra feren van feesten en andere gedenkwaardige gebeurtenissen. 4. Stad en land. Het vastleggen van het karakter van een landschap, stad of monument. 5. Actie! Fotograferen van bewe- Foto: Bert Rosink i ging, zoals bij sportieve activiteiten. 6. Het leven van alledag, bewaren voor later. Over de waarde van het fotograferen van alledaagse onder werpen en over het bewaren van foto's. Cursusboek U hoeft tijdens het kijken naar de TV-serie geen aantekeningen te maken. Het cursusboek legt helder uit hoe u beter kunt leren fotografe ren. Ook als u zich nog nooit hebt verdiept in fotografie is de uitleg over alle onderwerpen begrijpelijk en direct toepasbaar. Met wat voor soort camera u fotografeert doet niet ter zake. En als u overweegt een camera aan te schaffen, vindt u waardevolle informatie in een extra hoofdstuk in het boek. Daarin staat beschreven welke camera's en acces soires vandaag de dag te koop zijn en wat ze allemaal kunnen. Fotozaak De serie Fotograferen is tot stand gekomen in samenwerking met Bureau Voorlichting Foto Film Video. In een gids bij het boek vindt u o.a. informatie over de aantrekke lijke prijzen die er in de Nederland Foto Trofee, de jaarprijs voor de beste amateurfoto, te winnen zijn. Sinds afgeli Soester gale: (Burgemeef opmerkelijl zien. Het ga, in diverse v docenten, ting Educan De stichting 1987 jaarlijk workshops in <i Willaertstra

Soester Courant | 1996 | | pagina 21