teleac eren cr Nieuws van de bibliotheek Dgtepunt 5 Indrukwekkend werk van kunstdocenten in galerie Anna Paulownahuis artfóhocK 1 CULTUUR WELZIJN t Soester Byzantijns Kamerkoor wil even op adem komen Cursus Luisteren naar Muziek GROENEVELD ™^)NA22 WOENSDAG 10 JANUARI 1996 tent SOESTER COURANT Wie aan sport doet leest de Soester Courant Tentoonstelling duurt tot 4 februari PAGINA 23 'Bomans andermans' Ciske de Rat Nieuwe plannen en ruimte voor nieuwe leden CROEI& BLOEI SOEST I Bomen en heesters stichting openbare bibliotheek Aanwinstenlijst afdeling volwassenen Ook lessen voor Muziekgeschiedenis Fluitconcert Spirit voortaan op donderdagavond in buurthuis De Eng Vol gas 1996 in! 6 Kinderparadijs De Vrije Teugel V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Hoofddeksels Koffiedrinken met de boswachter Inbreker maakt sieraden buit Natuur O Nabij Wandeling De Schoof De Praatpaal Even cowgirls get the blues Jazzconcert Jesse Ruller Kwartet Muntenactie NNereldI/I/inkel Uitverkoop worden aangeboden door het gemeen tebestuur van Soest. Het gemeentebe stuur zal mede-gastheer zijn. Vervolgens start aan het begin van d middag een optocht door een deel 6 Soest van de deelnemende gilden. N verwachting zullen zo'n 1500 tot 200o tamboers, hoornblazers, vendeliers schutters, koningen, keizers en overhe den deelnemen in hun zeer gevarieerde kleurrijke en imposante uitrusing. Nadat alle gilden op het terrein zijn aangel men en zich hebben gepresenteerd de speciale genodigden zullen zij zich via een massale opmars en een slangen- défilé presenteren aan het publiek: een indrukwekkend onderdeel en daarmee ook een van de hoogtepunten oo epn Gildedag. Vanaf 15.00 uur zullen de gilden zich met elkaar meten in wedstrijden schie ten, vendelen, trommen, bazuinblazen Ook zal er een tentoonstelling worden ingericht van het gildezilver en andere bezittingen van de gilden: de bezoekers kunnen dan een indruk krijgen van de rijke historie van de gilden. Aan het eind van de dag zullen de prii- zen van de wedstrijden worden uitge reikt. De prijzen en herinneringen van een Gildedag bestaan uit zilveren schil den, waarmee de gelukkige gilden hun bezit weer uitbreiden. Een deel van het eerder verworven gildezilver is tijdens de optocht en de tentoonstelling te zien. wat hem boeit in het ruige land- i van Schotland. U ziet bekende journalisten als Bert Verhoeff ans Heus in actie, die proberen lieuws samen te vatten in één :eggende foto. In totaal ca. ig beroepsfotografen hebben de totstandkoming van •raferen meegewerkt. Ze geven tips en praktische adviezen u als amateurfotograaf uw eel mee kunt doen. Een aantal ie adviezen wordt in het pro- na door amateurfotografen ook ;ens uitgewerkt en gedemon- 1. U leert hoe u beter foto's naken. En daar is nauwelijks n technische kennis voor nood- k. In Fotograferen staat uw iteit centraal, want dat is en nmers het belangrijkste instru- Jm mooie foto's te kunnen Dat ondanks alle revolutio- :chnische ontwikkelingen, die Dgraferen vandaag de dag zo dig hebben gemaakt. En als u overweegt een in te schaffen, vindt u Ie informatie in een extra in het boek. Daarin staat 1 we'ke camera's en acces- laag de dag te koop zijn llemaal kunnen. otograferen is tot stand in samenwerking met oorlichting Foto Film -n gids bij het boek vindt natie over de aantrekke- die er in de Nederland de jaarprijs voor de irfoto, te winnen zijn. Sinds afgelopen zaterdag is in de Soester galerie Anna Paulownahuis (Burgemeester Grothestraat) een opmerkelijke tentoonstelling te zien. Het gaat om 41 kunstwerken - in diverse vormen - van 12 kunst docenten, verbonden aan de stich ting Educart. De stichting Educart organiseert sinds 1987 jaarlijks eendags-cursussen en workshops in het hele land. De cursus- DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 6022188 Donderdag 11 januari: "Bomans andermans" - een programma naar teksten van Godfried Bomans - is een feestelijke voorstelling waarin twee acteurs een andere kijk geven op de ernst en humor van Godfried Bomans en de lenigheid van zijn taal. Via de woorden en gedachten van Bomans gaan zij terug naar hun kinderjaren, fi losoferen zij over hypocrisie en religie, onderzoeken ze de eeuwigheid, hun ge weten en hun zonden. "Bomans ander mans" gaat over de verloren kunst van het vertellen, in een wereld waarin flit sende beelden het voor het zeggen heb ben. "Een verhaal wordt pas interessant zo dra de verteller begint te liggen. Op het moment dat hij van de werkelijke ge beurtenissen afwijkt wordt hij boeiend, omdat we dan te maken hebben met een creatie. Alles wat de moeite waard is, ontstaat in de menselijke geest." Dit zijn de woorden van Godfried Bomans, de man die bij het grote publiek vooral bekend bleef om zijn korte stukjes, zijn tv-optredens en vooral "Erik of het klein insectenboek". Maar hij was ook een fi losoof, een poseur, een fluwelen duivel, een jongetje dat altijd lief gevonden wilde worden. Over dit en andere zaken gaat dit originele Bomans-programma. De voorstelling wordt op donderdag 11 januari in C-drie gespeeld door Pol Goossen en Erik Burke. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 20,- (GJP/Pas65 f 17,50). Pol Goossen als Godfried Bomans. Woensdag 17 januari: De elfjarige Ciske, zoon van een zee man en een ontaarde moeder, verblijft zes maanden in een tuchtschool, nadat hij zijn moeder tijdens een laaiende ru zie heeft gedood. Ciske krijgt veel te leurstellingen te verwerken, maar met veel energie zet hij zich in voor een be ter en gelukkiger leven. De rol van Ciske de Rat wordt gespeeld door Danny de Munk. Verder zijn ook de acteurs Willeke van Ammerooy en Herman van Veen in deze mooie en ontroerende film te zien. De film is ge schikt voor alle kinderen vanaf 9 jaar. De film duurt 100 minuten. Toegang f 5,- (kinderen) en f 7,50 (volwassenen). sen zijn speciaal bedoeld voor aanko mende kunstenaars, die zich willen be kwamen in bij voorbeeld het opzetten van een portret, van een landschap op het (tekenend en/of schilderend) opzet ten van een landschappelijke tuin. Ook in 1996 staan weer diverse eendags-bij- eenkomsten op stapel. In het Anna Paulownahuis laten twaalf Educart-docenten een staaltje van hun kunnen zien. Er zijn o.a. olieverven, aquarellen en beelden (in brons en steen) te bewonderen. De docenten zijn gevestigd als zelfstandig kunstenaar ol werkzaam in het onderwijs en houden volgens de traditie jaarlijks een groeps- expositie. De kunstwerken zijn gemaakt door Ed Dekker, Lionella Delcampo, Fred Hartog, Charles Henri (die met zijn Een aantal van de Educart-docenten bij de bronzen beelden van Charles 1n'1 Foto: Aldo Allessie beelden al enige tijd exposeert in de galerie), Anneke van de Horst, Maria Kemps, Ton de Kruyk, Govert Muijs, Tiest Simons en Gerard van de Weerd. Al met al geeft de tentoonstelling een gevarieerd en indrukwekkend beeld van wat de stichting aan artistiek talent "in huis" heeft. De expositie werd zaterdag geopend door Educart-voorzitter Gerda de Nooijer. Ze is tot en met 4 februari te zien in de galerie, die geopend is op vrij dag (13.00-17.00 uur), zaterdag en zon dag (13.00-17.00 uur) en na telefoni sche afspraak (tel. 602198). Het Soester Byzantijns Kamerkoor is bezig even 'op adem' te komen van een zeer intensief concertjaar. In 1995 verzorgde het koor tien op tredens. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ Groei en Bloei, de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, organiseert morgenavond (donderdag 11 januari) een lezing over bomen en heesters. Spreker is de den- droloog W.H. Kromhout van boom kwekerij Darthuizen in Leersum. Aan de hand van dia's schetst hij de ont staansgeschiedenis van de boom kwekerij in Nederland, van het prille begin tot de moderne tijd. Verder wor den nieuwe tuinplanten besproken die de laatste jaren op de markt zijn ver schenen. Speciaal voor de kleinere tuin is er veel moois ontwikkeld, dat de moeite van het kennis nemen waard is. De lezing vindt plaats in het EHBO- gebouw, Parallelweg 7A, en begint om 20.00 uur. De toegang is voor leden gra tis; niet-leden zijn welkom voor f 3,-, in clusief koffie. Vers in het geheugen ligt het kerst concert van zondagmiddag 17 december in de goed gevulde Oude Kerk, waar het koor Russische en Oekraïnse kerst liederen met veel succes ten gehore bracht, een programma dat ook in Zeewolde, Amsterdam en Lage Vuur- sche werd uitgevoerd. Nu dan even een 'pas op de plaats' en weer tijd voor de broodnodige zang- en stemvorming. Maar niet lang, want op zondag 17 maart zal het koor 'acte de présence' geven in het kader van de door de Stichting Baarnse Muziekkring te organiseren Kamermuziekdag voor Amateurs in Kasteel Groeneveld te Baarn. Het SBK zal daar een half uur durend vernieuwd programma van Rus- sisch-Orthodoxe liturgische muziek brengen. Het koor heeft intussen nog plaats voor enkele tenoren en sopranen. Mensen die van deze muziek houden, een algemeen religieuze gestemdheid én een goede stem hebben, zijn van harte welkom als zij eens vrijblijvend een repetitie willen bijwonen. Het koor repeteert elke woensdagavond van 20.15-22.30 uur, voorafgegaan door een half uur zangtechniek per stem groep, in de kapel van de Zusters van Onze Lieve Vrouwe, Heideweg 52, hoek Braamweg/Ericaweg te Soest- Zuid. Telefonische informatie is ver krijgbaar bij de dirigent Frans-Joseph Wertwijn, tel. 601 25 98. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Cunningham, Michael. Bloedverwanten. Dekkers, Midas. De beste beesten. Min, Anchee. Katherine. Rossi, Agnes. Gevangen vrouwen. Stevens, April. Engeltje, mijn engeltje. Detectives/thrillers Clark, Mary Higgins. Vaders mooi ste. Hoag, Tami. Nacht over Blue Bayou. Palmer, Michael. Doodse stilte. Fatterson, James. De midnight club. Stewart, Edward. Schreeuw in het duister. Vrouwen onder hoogspanning. Familie-/streekromans Manen-Pieters, Jos van. Ogen van overzij. Norman, Hillary. Een eeuwigheid van verlangen. Steel, Danielle. Ongeluk. Wageningen, Gerda van. De doker verliefd. Informatieve boeken 415.2 Berkel, Rob. Het sprekende lichaam: non-verbale communicatie bij mens en dier. 619.61 Blue, Adrianne. Martina Navratilova. 736.8 Bremer, Jaap. Charley Toorop. 638.2 Brookes, John. Tuinontwerp werkboek. 629.9 Dart, Alan. Beeldgids voor zacht speelgoed. 415.4 Diekstra, Rene. Brainjoggen. 396.6 Ilegems, Danny. Bloedsporen: een reis naar de mafia. 615.7 Johnson, Jessica. Water kinderen. 615.9 Leroy, Bart. De gedroomde slaap: medisch advies voor een betere slaap. 627.3 Walton, Stewart. Het complete interieurboek: 100 woonideeën. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorps plein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. De docent Sietze van der Vinne geeft in februari en maart de cursus sen Muziek en Luistergedrag (I en II) en Muziekgeschiedenis. De eerste twee bestaan uit drie lessen van anderhalf uur. Bij Muziek en Luistergedrag I wordt begonnen met het karakteriseren van korte fragmenten. Door opnieuw te luisteren, woidt gepro beerd te achterhalen welke klank combinaties verantwoordelijk zijn voor de eerste indruk. Dat kan een verrui ming van het luisteren betekenen en is tevens startpunt voor begripsvorming. De cursus wordt gegeven op de woens dagen 7,14 en 21 februari (19.00-20.30 uur) of de donderdagen 8, 15 en 22 fe bruari (11.00-12.30 uur). Kennis van het notenschrift is niet vereist. Die kennis is wel nodig voor de vervolg cursus op de donderdagen 14, 21 en 28 Op woensdag 17 januari om 10.00 uur speelt het Fluittrio Gallinae uit Hilversum een programma van klassieke muziek in de Soester Kring. Uitgevoerd worden onder andere werken van Beet hoven, Damase, Debussy en van de be kende Nederlandse fluitist en pedagoog Lucas van Regteren Altena. Het Gallinae-trio bestaat uit Thecla Hekker, Liesbeth Vermeulen en Greetje Rijnten. Zij zullen de uit te voeren wer ken zelf toelichten en ook iets vertellen over het ontstaan van hun ensemble. Het programma begint om 10.00 uur precies in "De Deel", Kerkstraat 11B, achter de Oude Kerk, zaal open 9.30 uur, slüiting ca. 11.30 uur. De Soester Kring is een ontmoetings plaats voor inwoners van Soest en ook van daarbuiten, waar zij meer betrokken kunnen raken bij wat er in de Soester samenleving gebeurt. De kring kent geen lidmaatschap, iedereen is hartelijk welkom. Alle sprekers, musici en mede werkers verlenen belangeloos hun me dewerking. Nadere informatie en een gratis programma van de muziek- ochtend kan worden aangevraagd via nummer 6017001. Komende onderwerpen: 7 februari: vrij metselarij, 21 februari: afvalpreventie. Met ingang van morgen houdt Centrum Spirit tweewekelijks op donderdag avond een bijeenkomst in buurthuis De Eng aan de Albert Cuyplaan. De eerste gast van dit jaar is mevrouw Mac- Gilavry. Zij zal aan de hand van door de aanwe zigen meegebrachte bloemen helder ziende waarnemingen verrichten. Het kunnen zowel gekochte als zelfgemaakte boeketten zijn. Tijdens.de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, kunnen belangstellenden tevens het programma overzicht voor dit jaar bemachtigen. De entree van de bijeenkomst bedraagt 7,50 gulden. Milieutip van Milieu defensie Soest f; *9 De Milieudefensiegroep Soest wenst alle Soesters een snelle start van het nieuwe jaar toe, maar wel met het verzoek het gaspedaal niet al te heftig in te drukken. Want al levert één auto maar weinig milieuvervuiling op, de bijna zes miljoen exemplaren die er nu in Nederland zijn dragen ongeveer 20 procent bij aan de zure regen, aan de zomersmog 50 pro cent en aan het broeikaseffect zo'n 11 procent. U kunt door uw rijstijl rekening houden met het milieu. Let op de volgende pun ten: Laat de auto voor vertrek niet eerst warm lopen. Hiermee vervuilt u niet al leen de lucht, maar ook de motor. Trek rustig op, zeker als de motor koud is en gebruik de choke zo min mogelijk. Zet de motor af als u langer dan 20 seconden moet wachten. Rijd rustig: bij 120 km/uur vervuilt u per gereden kilometer 40% meer dan bij 100 km/uur en bij 100 km/uur weer 40% meer dan bij 80 km/uur. Hoe har der u rijdt, hoe meer energie u gebruikt. Moet u de auto voor woon-werk- verkeer gebruiken, denk dan eens aan carpoolen. Een auto delen met een an der is bovendien goedkoper. De meeste autoritten zijn korter dan 6 km. Pak hiervoor als het even kan de fiets. Bij het boodschappen doen zijn dubbele fietstassen ideaal. Er kan bij zonder veel in en de fiets kun je voor de winkel parkeren, waar je de spullen van uit de winkelkar zo in de tassen kunt overdoen. Dat scheelt veel gesjouw en geloop van en naar de auto. Wilt u meer weten over auto's en auto rijden, bel dan de Milieutelefoon: 020 - 6262620. De Milieutelefoon is de consumenteninformatielijn van de Ver eniging Milieudefensie. De Milieu defensiegroep Soest is een van de ruim honderd milieudefensiegroepen die zich inzetten voor een beter milieu. Wilt u meer weten of actief worden, bel dan tel. 6016587. maart (11.00-12.30 uur). In Soest kan bij Van der Vinne ook nog de cursus muziekgeschiedenis I worden gevolgd op de woensdagen 13, 20 en 27 maart (19.00-20.30 uur). De prijs per cursus bedraagt 55 gulden, inclusief lesmateriaal. Voor Muziek en Luisteren II moet apart een partituur worden aangeschaft. Inlichtingen en aanmeldingen zijn ver krijgbaar via telefoonnummer 6020677 (bij voorkeur op maandag tussen 19.00- 20.00 uur). Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Woensdag 10 januari Vandaag wordt er om 14.00 uur een toneelvoorstelling gespeeld over de uit vinding van de eeuw; een weermachine. Een spannend verhaal maar met een goede afloop. Na de voorstelling worden er activiteiten gedaan, bij droog weer buiten en bij slecht weer binnen. Sjoerd komt vandaag ook kijken en meedoen, want hij is jarig en komt samen met z'n vriendjes en vriendinnetjes naar de Vrije Teugel. Groep 5 van de Klimop komt vandaag het project beestjes doen. Donderdag 11 januari De creatieve dames komen vandaag weer voor de eerste keer in '96 om mooie dingen te maken. De Wegwijzer komt met groep 5 het project beestjes doen en 's middags komt de Wegwijzer weer, dit keer met groep 6 ook voor het project beestjes. Angel, Helene en Rianne komen hun veijaardag vieren. Vrijdag 12 januari Gulio, Bo, Wouter en Michaela komen vandaag hun verjaardagsfeest vieren. Zij gaan allemaal activiteiten doen en som mige gaan zelfs nog pannekoeken eten als afsluiting. Om 19.00 uur is het weer feest, want dan is het kinderveijaardags- disco. Een discofeest waar de jarige en al hun gasten lekker kunnen swingen op o.a. smurfenhouse en nog veel meer echte discomuziek. Ook is er bijvoor beeld een stoelendans. Maurice en Carmen zijn vanavond de jarigen die zo'n swingend partijtje gaan geven. Zaterdag 13 januari Patrick, Francine, Renée en Wouter ko men vandaag hun verjaardagsfeest vie ren. Ze gaan eerst naar een toneelstuk kijken over twee vreemde dames; Jut en Jul die elke zaterdag weer een avontu ren beleven. Na dit toneelstuk gaat ie dereen activiteiten doen. Maandag 15 januari Vanmorgen komt De Wegwijzer met groep 1 het project velletjes doen, waarin de kinderen gaan bekijken welke dieren welk velletjes hebben. Groep 2 van de Wegwijzer gaat dit vanmiddag doen. Nick viert zijn feestje bij ons. Dinsdag 16 januari Vandaag is de laatste dierenclub, deze wordt extra leuk, de leden van deze club zijn na vandaag al bijna echte dieren verzorgers, zoveel hebben ze al geleerd. Di Lassostraat 65A, tel. 6022195 Elegant en chic of speels en vrolijk. Het zelf maken van een baret, pet of hoed is weer helemaal in de mode. Een eigen keuze van een hoofddeksel is ook mo gelijk. Afhankelijk van de stof die men meebrengt, begint men met het maken van een sportieve of elegante baret. Voor de eerste les een naaimachine meenemen. Aanvang cursus: donderdag 25 januari. Broodbakken In vijf lessen zal een aantal basisprinci pes voor de bereiding van brood worden behandeld. Op vier avonden worden op ambachtelijke wijze verschillende soor ten brood vervaardigd, zoals: busbrood, vloerbrood, vruchtenbrood, klein brood, Deens luxe en croissants. In de laatste les kan men een keuze maken uit zes tig broodsoorten. Dit kan variëren van Fries suikerbrood tot een Dresdener Weihnachtsstol. Natuurlijk mag men de zelfgebakken produkten mee naar huis nemen. Voor de eerste les een schort mee nemen. Aanvang cursus: dinsdag 30 januari. Passe-partouts In deze cursus leert men passe-partouts snijden en inlijsten. Eerst komen de basisvaardigheden aan bod, daarna lijst men eigen werk of reprodukties in. Na het volgen van deze lessen kan men thuis foto's of andere afbeeldingen op de gewenste maat van een passe-partout voorzien en inlijsten. Aanvang cursus: dinsdag 30 januari. Pech onderweg In drie lessen komen verschillende tech nische onderwerpen van auto's aan bod: banden/wielen en het wisselen hiervan kleine reparaties en onderhoud verlich ting APK, startproblemen, motoren en hun werking, veiligheid. Men kan ook eigen vragen inbrengen. Aanvang cur sus: woensdag 31 januari. Inlichtingen en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65. Tel. 6022195. Kantoor geopend: maandag van 13.00-16.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00-13.00 uur. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS. NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035-5420446 BAARN Op zondag 14 januari kunnen belang stellenden weer koffiedrinken met bos wachter Huub Berger. In Kasteel Groeneveld praat Kees van der Meiden met hem over het voeren van dieren in de winter. Het bijvoeren van reeën, edelherten en wilde zwijnen bij strenge vorst, vetbolletjes, het rijgen van pinda's en andere zaken komen daarbij aan de orde. Worden koolmezen niet ziek van de pin da's? Sterven zangvogels misschien een verschrikkelijke dood door al die vet bolletjes? Moet je dieren dood laten gaan als het extreem koud is? Of is dat immoreel? Berger vindt het maar onzin dat mensen in de winter vogels voeren. Volgens hem helpt men de dierenwereld er niet mee en houden alleen de mensen er een goed gevoel aan over. Zoals gebruikelijk is er alle ruimte voor het publiek om vragen te stellen aan de boswachter. Om 10.30 uur staat de kof fie klaar en om elf uur begint de bos wachter met zijn verhaal. De toegang kost drie gulden. Bij een inbraak in een woning aan de Weegbreestraat heeft een onbekende dader sieraden buitgemaakt. Het drong de woning zondag binnen en doorzocht alle vertrekken. De diefstal werd aan het einde van de middag gemeld door een 42-jarige vrouw. Op zondag 14 januari houdt het IVN Eemland een wandeling door het na tuurgebied het 'Soesterhoogt', in de omgeving van de 'Stompert', een heuvel zo'n 57 meter boven N.A.P. Dit startpunt is gelegen aan de Van Weerden Poelmanweg, de verbindings weg tussen station Soestduinen en het vliegveld Soesterberg. De start is, zoals gebruikelijk, om 14.00 uur, vanaf het parkeerterrein tegenover het daar gele gen restaurant. Het genoemde bos-heuvelgebied ligt in het westelijk deel van de Utrechtse Heu velrug, dat o.a. gevormd is in het 'Quartair', een geologisch tijdperk dat wetenschapppelijk is vastgesteld op zo'n 2,5 miljoen jaar geleden. Tijdens dit tijdperk met perioden van lage en ho gere temperaturen is ook het grootste deel van het Nederlandse gebied ge vormd, waartoe dus ook het Utrechtse heuvelgebied behoort. Kenmerk van het Quartair is dat zich tijdens de miljoenen jaren duur hiervan een reeks klimaat schommelingen ontwikkelden in zeer koude en warme perioden. Aangeduid met glacialen en interglacialen, d.w.z. ijstijden en tussenijstijden. De één na laatste ijstijd, de Saaie- of Risstijd, heeft gezien de landschapsvorming een duide lijke grens bereikt; is ontstaan in Noord en Noord-oost Europa; dit bedekkend tot een lijn lopend van Zandvoort rich ting Nijmegen en verder Duits gebied in. Een tijdsperiode van 200.000 jaar tot zo'n 100.000 jaar geleden. Tijdens de wandeling zal door gidsen e.e.a. over het 'verleden' worden verteld. Voor meer informatie, tel. 601 77 89. De Schoof, tel. 6012527 De Engh, tel. 6021987 De Praatpaal, tel. 6019546 Leswerkplaats 't Schoofje is elke dinsdag geopend van 10.00-11.15 uur. Op dins dag 16 januari staat Styropor (tempex) snijden op het programma. Men dient zelf afbeeldingen van papier of stof in drie- of viervoud mee te nemen. Graag vooraf op dinsdag of donderdag tussen 10.00-12.00 uur telefonisch aanmelden via 601 76 15. Winkelwerkplaats 't Schoofje Deze is open op dinsdagen van 10.00- 12.00 uur voor informatie en inbreng verkoop. Donderdags is de winkel al leen geopend voor verkoop van 10.00- 12.00 uur en van 13.30-15.30 uur. Bingo-avond Op zaterdag 13 januari in De Schoof. De bingo-avond begint om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur is de zaal open. Er worden tien ronden gespeeld en er vindt altijd een verloting plaats. De kosten zijn f 10,- per plank voor tien ronden. Stijldansen Op maandag 8 januari ging een serie van tien avonden stijldansen voor vol wassenen van start. Indien men nog be langstelling heeft, dan kan men zich nog opgeven door naar de Praatpaal te bel len; 601 95 46. Aanvang 20.00 uur. De kosten voor alle tien keer zijn f 27,50. Kookgroep voor mannen In januari is het de bedoeling om op woensdagen vanaf 17.30 uur weer een kookgroep voor mannen te starten. In tien avonden leert men de meest nood zakelijke dingen die men moet weten om een aantrekkelijke maaltijd op tafel te zetten. Na het koken wordt er geza menlijk gegeten en afgewassen. De kos ten voor tien avonden zijn f 90,- in clusief. Opgeven via De Praatpaal: 601 95 46. Steenhoffstraat 46, tel. 6019577 Donderdag 11 januari: Gebaseerd op de bestseller van Tom Robbins. 'Even cowgirls' is een magi sche film over het hilarische en bizarre verhaal van een avontuurlijke en beeld schone liftster. Sissy (Uma Thurman) wordt geboren met abnormaal grote duimen. Haar moeder sleept haar langs verschillende dokters en kwakzalvers, maar er valt niets aan te doen. Op haar twintigste jaar besluit Sissy haar 'handi cap' volledig te gaan benutten en besluit ze om al liftend door het leven te gaan op zoek naar de ultieme vrijheid. Ze reist door het hele land en ontmoet tij dens haar omzwervingen, hoe kan het anders, de meest uiteenlopende, maffe figuren. Zo heeft ze een romantische ontmoeting met Julian, een Mohawk indiaan. Hij wordt zo overrompeld door haar schoonheid dat hij buiten westen raakt. Uiteindelijk beleefd ze een fasci nerende tijd op de Rubber Rose Ranch. Ze komt daar in contact met de wilde cowgirls en hun bijzondere levensfiloso fie. Duimen omhoog en reis mee met de mystieke en psychedelische lifttocht van liftster Sissy. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; cjp/ 65+ f 6,-. Zaterdag 13 januari Tot de weinige Nederlandse jazz muzikanten die een Amerikaanse prijs in de wacht wisten te slepen behoort gitarist Jesse Ruller. Onlangs won hij de Thelonious Monk Award - in de jury zaten onder meer de wereldberoemde gitaristen John Scofield en Pat Metheny. Lang voor hij bekend werd speelde Jesse Ruller al met enige regelmaat in Artishock. Dat was rond 1988, in de beginperiode van de Jazzclub. Kort voor de deadline van de Artishock Berichten werd bekend dat het Jesse Ruller Kwar tet in januari zou optreden, zodat het niet mogelijk was om langs deze weg wat uitvoeriger te berichten. Jesse Ruller. - gitaar; Hans Vroomans - piano; Frans van Geest - bas; Marcel Serierse - drums. Aanvang 21.00 uur. Toegang f 6,-. De muntenactie die de Derde Wereld- groep na de vakanties gehouden heeft in Soest en Soesterberg heeft meer dan twintig kilogram muntjes uit meer dan dertig landen opgeleverd. De conclusie zou kunnen zijn dat Soesters ware globetrotters zijn. Al deze muntjes, waarvan het leeuwendeel bijeen is ge bracht door leerlingen van basisscholen brachten na sortering en schifting 1151,80 gulden op. Behalve de tientallen leerlingen en uiter aard hun ouders hebben ook anderen via de SNS-banken en Rabobanken hieraan meegewerkt. Namens Els Koop, de vrijwel onvermoeibare motor van het in Lins (Brazilië) gelegen kinderproject Communidade Educacional do Tra- balho danken wij allen van harte. Op dit moment hebben de kinderen in Lins hun grote vakantie. In februari be gint het nieuwe schooljaar weer en, zo als altijd, zijn er nieuwe school uniformen nodig en natuurlijk nieuw lesmateriaal zoals boeken, schriften, pennen en potloden. Zonder hulp uit Nederland zou de CET niet kunnen voortbestaan. De veelal werkloze en arme bevolking kan dit niet bekostigen. Tóch willen ook zij graag dat hun kin deren wat leren en het daardoor beter zullen krijgen wanneer rij volwassenen zijn. In haar laatste brief wenst Els Koop alle Soesters een gezegend en voorspoedig 1996. \^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 6028132 Tot nu toe is het nog niet voorgekomen dat in de Wereldwinkel een uitverkoop gehouden werd. Dat is ook nog niet nodig geweest, omdat de inkoopsters steeds gericht op de wensen van de klanten inkopen, zodat de artikelen snel verkocht worden. Daarbij speelt een rol dat bijna nooit grote aantallen worden ingekocht; meestal blijft de aankoop beperkt tot één of enkele unieke exem plaren. Toch is het af en toe mogelijk buiten kansjes tegen aantrekkelijke prijzen aan te bieden. De reden daarvan is dat in het centraal magazijn van de Fair Trade Organisatie in Culemborg plaats ge maakt moet worden voor nieuwe of an dere produkten. Het gaat dan om arti kelen die niet meer geleverd zullen wor den. Belangrijk hierbij is dat op deze wijze werkend steeds nieuwe artikelen in de collectie verschijnen. Bij deze aanbiedingen van Fair Trade zijn soms ook artikelen waarvan maar één exemplaar bestaat. Men is dan op het aanbod van een producent, om dit artikel in de handel te brengen, niet in gegaan. Ook deze artikelen doet men voordelig van de hand. Al deze artikelen worden eenmaal per iaar aan de Wereldwinkels aangeboden. Een gelegenheid die ook de Wereld winkel in Soest probeert aan te grijpen. Het tijdstip waarop dit gebeurt, wisselt per jaar. Via het informatiebord voor de winkel hoopt de Wereldwinkel dat tijdig aan te geven. Maar ook zonder uitver koop kan men in de Wereldwinkel veel artikelen vinden tegen verrassende prij zen. Dagelijks geopend (behalve maan- dag) van 09.30-17.00 uur.

Soester Courant | 1996 | | pagina 22