Welvaartsstaat Nederland geldt lang niet voor alle inwoners 035-6031119* Lekker eten zonder allerlei lif-lafjes at 1 WELZIJNt Reacties van Lezers Verzet tegen gemeentelijke bezuinigingen Een dagje ouder? Weet wat u eet! 1996 Belangrijk jaar voor de SWOS Nog geen uitzicht voor ouderen met dure polis Oe zal WOENSDAG 10 JANUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 26 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Stille armoede neemt gestaag toe VRIJWILLIGERSHULP NODIG! Het is nog niet zo lang geleden <HtA& Minister Borst: Ruimte in begroting ontbreekt Activiteiten ANBO-Soest Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten Activiteiten Soesterberg WOE Zon De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over o£ voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 6013786 of 6023681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 7 fe bruari. Kopij graag vóór woensdag 22 januari inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. 7e JAARGANG NR.1 SENIOREN PAGINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schootenGen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Seniorenbus 6019190 Maaltijdvoorziening 6016324 Personenalarmering 6014114 S.W.O.S. 6023681 C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 6027997 Klusjesdienst 6023681 Centraalmeldpunt vrijwilligershulp 6019004 06-8344* 6031119 In ons land is armoede een achter haald begrip. We kennen eigenlijk geen armoede meer als het gaat om honger en gebrek. Ieder beeft te eten, de een heeft weliswaar een be ter belegde boterham dan de ander, maar niemand hoeft om te komen van de honger. Nederland is een welvaartsstaat, maar dit plaatje heeft ook een keerzijde. Onlangs heeft de regering de Ar- moedenota uitgebracht. In deze nota gaat het niet om honger en ge brek, maai om sociale en financiële problemen, hetgeen duidelijk wordt uit de volgende gegevens. 1. in 1994 hebben gehandicapten, die eigen bijdragen moesten betalen, gemiddeld 965 gulden hieraan uit gegeven. Samen met bijdragen uit andere regelingen komt dat uit op plm. 1.200 gulden; 2. één op de negen gehandicapten moet schulden maken om alle eigen bijdragen te kunnen betalen; 3. werklozen moeten van een lager inkomen zien rond te komen en voelen zich veelal buiten de maat schappij gezet. 4. in 1994 hebben de gemeenten 260 miljoen gulden overgehouden van de 770 miljoen die voor de ge handicapten-voorzieningen waren uitgetrokken. 5. aan bijzondere bijstand is in 1994 In het afgelopen jaar hebben de ouderenbonden zich verzet tegen bezuinigingsmaatregelen die het welzijn van de ouderen aantasten. Een duidelijk voorbeeld van de wijze waarop wij de belangen van de ouderen in onze gemeente proberen te behartigen. Alle bezuinigings maatregelen krijgen uiteindelijk ge stalte bij de begrotingsbehandeling in de raadsvergadering. Juist met het oog hierop hebben de ouderenbonden het College van B&W en de Gemeenteraadsfracties extra geattendeerd op een tweetal zaken die op dit moment voor het welzijn van de ouderen van bijzon dere betekenis zijn. Het gaat daar bij met name om de projecten Vereenzaming Ouderen en het Cen traal Meldpunt Vrijwilligershulp. Enkele passages uit onze brief aan het College van B&W en de Ge meenteraadsfracties. Ten aanzien van het project Vereenzaming Ouderen: "Na enkele jaren van voorbereiding wordt er nu eindelijk een serieuze poging ge daan om de eenzaamheidsbestrij- ding in onze gemeente structureel aan te pakken met de onmisbare inzet van vele vrijwilligers. Om dit op een deugdelijke wijze op te zet ten, kunnen wij een adequate finan ciële ondersteuning van uw zijde niet ontberen. Aangezien wij steeds begrepen heb ben dat dit onderwerp uw warme belangstelling heeft, verzoeken wij u een subsidieverlening om dit project op gang te brengen, opnieuw in overweging te nemen." Ten aanzien van het Centraal Meld punt Vrijwilligershulp: "Nogmaals willen wij het Centrale Meldpunt Vrijwilligershulp, waarmee in mei jl. is gestart en dat nu reeds duidelijk in een behoefte voorziet, in uw bij zondere aandacht aanbevelen. Nu het zich laat aanzien dat de daad werkelijke start van het professio nele Meldpunt (de zogenaamde een-loket functie) nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, verzoeken wij u met klem om het Centrale Meldpunt Vrijwilligershulp een startsubsidie te verstrekken die de continuïteit hiervan zeker stelt tot het moment, waarop de een-loket functie realiteit wordt." De bezwaren, zoals door de oude renbonden naar voren gebracht, werden vervolgens door de plaatse lijke pers uitgebreid weergegeven. En dat was natuurlijk ook de be doeling. De plaatselijke pers is daar toe ook bewerkt. Maar dat men er ook aandacht aan besteedt, betekent wel dat het wel zijn van de ouderen publicitair van belang wordt geacht. Met voldoening kunnen wij consta teren dat beide onderwerpen in de raadsvergaderingen van 16 en 18 oktober veelvuldig in positieve zin aan de orde kwamen. Het college van B&W kwam vervolgens tot de conclusie dat het Centraal Meld punt Vrijwilligershulp een start subsidie van f 4.350,- moest worden toegekend. Het CDA diende naderhand een motie in ter ondersteuning van het project "Vereenzaming Ouderen" met een bedrag van bijna f 10.000,-. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. Al met al een succesvol resultaat mede op grond van de inspanningen van de ouderenbonden en de Com missie Ouderenbeleid. Cees Groen Voorz. Cosbo Botontkalking minder kans geven Bij het ouder worden vindt in het lichaam een grote verandering plaats in de botten. Daar is namelijk sprake van botontkalking. Daarmee krijgen alle ouderen op den duur te maken, maar vooral vrouwen heb ben er last van. Botontkalking begint doorgaans tij dens de overgang. In de overgang maakt het lichaam veel minder vrouwelijk geslachtshormoon (oes- trogeen) aan. Dit hormoon speelt een belangrijke rol bij het sterk hou den van de botten. Als er in de over gang minder oestrogeen wordt ge maakt, worden de botten langzaam brozer. Dit verschijnsel wordt ook wel osteoporose genoemd. Als ge volg hiervan heeft een op de vier vrouwen na haar zestigste last van ingezakte of gekneusde wervels. Ook neemt de kans op het breken van bijvoorbeeld armen, benen of heupen toe. Door te zorgen voor een goede leefwijze kan botont kalking worden vertraagd. Een goede voeding met voldoende cal cium en vitamine D en lichaamsbe weging gaan botontkalking tegen. Ook is het van belang veel buiten te zijn. Onder invloed van het zonlicht maakt het lichaam vitamine D aan. Vitamine D is net als calcium nodig voor een goede botopbouw. Het gebruik van alcohol en sigaretten en het nuttigen van grote hoeveelheden vlees, veel zout en veel koffie wordt afgeraden omdat deze produkten de botontkalking in de hand werken. Calciumrijk Calcium komt vooral voor in melk- produkten en kaas. Wie iedere dag drie a vier glazen melk drinkt en een a twee plakken kaas eet, krijgt ge noeg calcium binnen om de botten stevig te houden. Het maakt niet uit of de melk vol, halfvol of mager is, de hoeveelheid calcium is gelijk. Ook mensen die melk niet lekker vinden, kunnen genoeg calcium bin nenkrijgen. Een schaaltje yoghurt of vla of twee plakken kaas bevatten evenveel cal cium als een glas melk. Verder zit ten er ook kleine hoeveelheden cal cium in groenten, vlees, peulvruch ten, granen en noten. Tegenwoordig is er ook melk te koop waaraan extra calcium is toe gevoegd. In een glas van deze melk zit dan anderhalf keer zoveel cal cium als in een glas gewone melk. Dit betekent dat iemand dan slechts twee glazen in plaats van drie a vier glazen melk hoeft te drinken. Soms is iemand niet in staat met de voe ding voldoende calcium op te ne men. In zo'n geval kunnen calcium- tabletten een aanvulling zijn. Het gebruik van calciumtabletten dient altijd in overleg met een arts te ge beuren. Te veel calcium kan name lijk schadelijk zijn voor de nieren. "De Hartbrug" slechts 185 miljoen uitgekeerd van de geraamde 335 miljoen gulden. De gegevens 4 en 5 betekenen ech ter niet, dat de bestaande armoede hiermede is opgelost. Integendeel, er wordt te weinig gebruik gemaakt van de bestaande voorzieningen. Dit is o.a. toe te schrijven aan de onwetendheid van de betrokkenen, ook aan schaamtegevoel en aan de ingewikkelde procedures en formu lieren. In principe moet elke burger zelf de eindjes aan elkaar kunnen knopen, maar waar dit echt niet mogelijk is moet de overheid de helpende hand bieden. Armoede Maar waaruit bestaat die armoede dan? Zoals eerder vermeld: uit fi nanciële en sociale problemen. Ge handicapten moeten meer kosten maken voor de gezondheidszorg. Velen zitten langdurig zonder werk, waaronder veel gehandicapten. Als men dan geen zinvolle invulling kan geven aan het bestaan slaat de ver veling toe. De sfeer thuis wordt minder. Men raakt het contact met collega's kwijt; men voelt zich buiten de maatschappij gezet. Kortom: velen raken in een sociaal isolement. Betrokkenen beschikken over min der inkomen dan bij een betaalde baan, waardoor de bestedingen moeten worden aangepast. Grotere uitgaven worden een probleem. De wasmachine of de televisie begeeft het, de APK-keuring van de auto gaat meer kosten dan voorhanden is. Bij de ouderen valt het pensioen tegen. Driehonderdduizend ouderen moeten alleen van de AOW rond komen. In veel gevallen staan de huren in geen verhouding tot het inkomen. Deze vormen maandelijks veelal een te zware last, waardoor het bestedingspatroon in het gedrang komt. En de huren blijven stijgen. Waar is het eind daarvan? Daaren tegen loopt de uitkeringsontwik keling van werkzoekenden en an dere uitkeringsgerechtigden (o.a. AOW) niet parallel aan de verho ging van de kosten. Denk b.v. ook aan de steeds meer ingevoerde eigen bijdragen in de gezondheidszorg. In Woudenberg maakt de gemeente zich zorgen over de "vele gevallen van echte armoede". De regering zal hierover worden ingelicht. Maatregelen Uit de nota blijkt, dat het creëren van extra werkgelegenheid voorop staat. Men wil werkzoekenden weer aan werk helpen. Er wordt naar ge streefd zo'n 85.000 werkzoekenden weer aan werk te helpen. Daar staat tegenover dat er ongeveer net zo veel mensen zonder werk komen, zodat het totaal aantal per saldo gelijk blijft. Zonder deze maatregel zou het aantal werkzoekenden al leen maar oplopen. Verder wijst de nota op de mogelijk heid van financiële bijstand. Uit de verstrekte gegevens blijkt, dat deze maatregel onvoldoende werkt. De oorzaak hiervan wordt gezocht in onbekendheid van de mogelijkhe den en de ingewikkelde regelgeving. Ook schaamtegevoel, men voelt het als een vernedering van "de hand op te houden" - de eigenwaarde en de psychologische drempel. De nota erkent deze gang van za ken, ook de niet altijd even klant vriendelijke behandeling van diverse instanties schijnt hieraan bij te dra gen. De afstand tussen de ene kant van het loket en de andere kant is in vele gevallen te groot. Vestzak-broekzak? Maar hoe we het ook wenden of keren. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de overheid, hetgeen ze met de ene hand geeft, met de andere hand elders weer te rug haalt door eigen bijdragen, ac cijns en milieuheffing in te voeren of te verhogen en bestaande subsidie regelingen af te bouwen. T.D. EN WEET U NIET WAAR U TERECHT KUNT? BEL DAN Velen zien de dagen rond de jaar wisseling als een periode waarin wordt terug gekeken op het oude jaar. In de kranten, op de televisie en ook op de radio passeren diverse jaaroverzichten. Zo worden de be langrijkste gebeurtenissen op het politieke, financiële, sportieve of weerkundige vlak nog eens in herin nering gebracht. De SWOS kijkt in deze graag voor uit: 1996 is het jaar waarin de nieuwe huisvesting zal worden be trokken aan de Dalweg. Medio april hoopt de SWOS haar nieuwe ac commodatie in gebruik te kunnen nemen in het vernieuwde Molen schot. Inmiddels is de bouw zover gevor derd dat we onlangs al een kijkje hebben kunnen nemen. Ik kan u melden dat we nog enthousiaster werden dan we al waren: de kan toorruimten zijn aanzienlijk groter! Maar ook voor de bewoners is veel meer ruimte gepland. Het gehele gebouw is veel royaler van opzet en voorzien van de nieuwste technie ken. Dat geldt zeker voor de keu ken, gevestigd in het souterrain, waar straks ook weer de warme maaltijden voor de SWOS worden bereid. Voor onze vrijwilligers zal het een hele verbetering zijn dat zij via een aparte uitgang aan de ach terzijde van het gebouw de maaltij den rechtstreeks vanuit de keuken krijgen aangeleverd. Nu moet men nog met een groot aantal verschil lende maaltijdrijders gebruik maken van de lift om de maaltijden in Molenschot van de 6e verdieping naar de eigen auto te vervoeren. Gelukkig behoort dat straks tot het verleden. Voorts is ook gedacht aan de ontmoetingsruimte voor de vrij willige maaltijdbezorgers, voor of na de bezorging kunnen zij aldaar ge zamenlijk een consumptie nuttigen. En ik kan u verzekeren dat zoiets in een duidelijke behoefte voorziet. Zeker in de herfst- of winterperiode als het buiten nat, koud of winderig is en handen en voeten de tempera tuur van de buitenlucht lijken te hebben aangenomen. Wat dat betreft is een woord van waardering voor alle vrijwilligers van zowel de SWOS als de overige Soester vrijwilligersorganisaties ze ker op zijn plaats: de dienstcentra, de warme maaltijdvoorziening, de personeelsalarmering, de klusjes dienst, de seniorenbus, de senioren voorlichting, de seniorenpagina, de cursussen en activiteiten en niet te vergeten de verschillende bestuur lijke organisaties zouden absoluut niet kunnen functioneren, waardoor vele ouderen verstoken zouden blij ven van voornoemde activiteiten en voorzieningen. De inzet van al die vrijwilligers wordt ook door de overheid zeer gewaardeerd. Steeds meer komt het woord "vrijwilligers" voor in de beleidsnotities. Echter, ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de inzet van vrijwilligers menige keer wordt gezien als een pleister op de wond, die veroorzaakt wordt door de nu al jaren doorgevoerde bezuinigingen op het welzijnswerk en de gezondheidszorg. Daarbij dient zich men te realiseren dat er duidelijke grenzen zijn aan de inzet en mogelijkheden van vrijwil ligers, en bovendien dat de kwaliteit van de hulp- en dienstverlening aan ouderen wel gegarandeerd dient te blijven. Zeker in een tijd waarin het aantal senioren, alsmede het aantal hoog-bejaarden sterk toeneemt. Ook in die zin zal het jaar 1996 een jaar worden waarin de SWOS alert dient te zijn op de ontwikkelingen t.a.v. het welzijn en de gezondheids zorg. Ik wens al die vrijwilligers, zowel binnen als buiten de SWOS een goed en vooral gezond 1996 toe, en spreek de hoop uit dat zij hun vrij willige taken met veel plezier en voldoening mogen volbrengen. M. van Weelden, coördinator SWOS. Toen ik nog thuis was, heb ik het me nimmer goed gerealiseerd dat we bijna iedere dag een heerlijke maaltijd voorgeschoteld kregen. Nu, een slordige vijftig jaren later, mijmer ik over het verschil in eten. Tegenwoordig moet alles voldoen aan bepaalde regels. Niet te vet, minder zout, zeer gevarieerd en vooral met voldoende rauwkost dagelijks; zo dienen de maaltijden er uit te zien. Een halve eeuw geleden werd daar minder op gelet We waren niet de verwende consumenten van vandaag. We hadden geen bezwaar tegen appels met een pieresteek en de groenten werden niet bespoten. De telers gebruikten geen gif. En de slagers schrokken er niet van als er een randje vet aan het vlees zat. Dat moest juist. Wilde je lekker vlees braden dan moest het randje vet er aan zitten. Stamppot Ik herinner me wel dat de winterse stamppotten zo lekker waren dat je wel eens te buiten ging. Moeder ver maande dan dat er wel schransers werden gemaakt maar niet geboren. Ik ben geen kok en ik stond ook niet naast mijn moeder in de keuken om te zien hoe het ging. Maar uit verhalen vernam ik wel dat er in stamppotten vers vetspek ging en als dat uitgebakken werd hield je kaantjes over. Soms werden deze bewaard en werden op brood gege ten, maar dikwijls vond je ze terug in de heerlijke stamppot. Neem nu erwtensoep. Wat ging daar niet allemaal in... Ik noteer kreten als hieps, varkenspootjes, oren, een flinke mergpijp en meer van die smurrie en verder nog prei en split- erwten natuurlijk. Er bestond een uitdrukking dat de lepel rechtop in de erwtensoep stond. Mijn vrouw klaagt wel eens dat haar erwtensoep lang niet zo lekker meer is als vroeger... Ik geloof dat ze ge lijk heeft maar de ingrediënten voor haar erwtensoep zijn andere dan vroeger en dat is het verschil. Ik smul er toch nog wel van. Gezonder Vroeger bezaten wij geen auto. Al les moest te voet of per fiets gebeu ren. Mijn vader had geen lichame lijk zwaar werk, maar maakte toch dikwijls behoorlijke fietstochten om de kost te verdienen. Ik denk dat het zware eten van toen beter verbrand werd dan in onze tijd, waarin de slo gan: meer bewegen, een kreet van de tijd is. Daarom eten we minder vet, minder zout, zeer gevarieerd, dagelijks rauwkost etc. Dat is na tuurlijk gezonder. En we hebben dank zij het bespui ten gave appels zonder pieresteek, maar helaas ook met minder smaak. We hebben meer lif-lafjes en aller lei links en rechts gedraaide toetjes en voorgebakken etenswaar. Maar als ik aan het ouderlijk huis denk en aan de maaltijden van toen, dan loopt me nog het water in de mond... Henk Koster Minister Borst van volksgezond heid ziet dit moment geen mogelijk heden om een einde te maken aan een onrechtvaardige situatie op het terrein van ziektekostenverzekerin gen voor ouderen. De meerderheid van de Tweede Kamer legt zich daar tandenknarsend bij neer. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een commissie vergadering waar de wet-Van Otterloo nog eens onder de loep werd genomen. Op initiatief van het toenmalige kamerlid Van Otterloo is de ziekenfondsgrens voor 65- plussers opgetrokken naar ruim 30.000 gulden. Daardoor komen aow-ers met een klein pensioen sinds 1994 automatisch in het zie kenfonds. Daarvoor moesten deze mensen met een laag inkomen de hoge pre mies voor de particuliere ziekte kostenverzekering betalen. De wet-Van Otterloo heeft echter een aantal onbedoelde neven-effec ten. Zo worden bij de bepaling van het inkomen ook de verdiensten van de nog niet gepensioneerde partner meegeteld. Dat is tot de pensioen leeftijd niet zo. Bovendien wordt niet naar het vermogen van de be trokkene gekeken. Zo komt het voor dat een miljonair met een klein pensioen verplicht ziekenfonds verzekerd is. De PvdA wil het probleem oplossen door de inkomensgrens tot wanneer men ziekenfondsverzekerd mag zijn, op te trekken van ruim 30.000 naar ruim 38.000 gulden. Daardoor kun nen nog eens 180.000 bejaarden overstappen naar het ziekenfonds. Minister Borst erkende dat met die maatregel een groot deel van de problemen is opgelost, maar dat daarvoor geen geld gereserveerd is in de begroting. De instroom in het ziekenfonds kan op dit moment al leen vergroot worden als er anderen uitstromen. De regeringsfracties WD en D66 steunen de benade ring van de minister, evenals het CDA, maar niet van harte. Zij wil len graag een oplossing, maar zien daartoe momenteel geen mogelijk heden. Onderzoek Er zijn twee lichtpuntjes. Minister Borst heeft toegezegd dat ze nog eens zal bekijken welke technische mogelijkheden er zijn om tot een gedeeltelijke oplossing te komen. Verder heeft ze haar hoop gevestigd op een studie van de Ziekenfonds raad. Die onderzoekt momenteel of de kwestie van de inkomensgrens, de partnertoets en het eigen vermo gen van ouderen bij de bepaling of ze al dan niet ziekenfondsverzekerd moeten zijn niet gelijk getrokken kan worden met degenen die nog geen 65 jaar zijn. Dat onderzoek moet komend voor jaar gereed zijn. Bron: Reform. Dagblad Donderdag 18 januari: kaart- toernooi, ook rummycup, sjoelen. Aanvang 13.30 uur in Honsbergen. Toegangsprijs f 1,00 inclusief een gratis consumptie. Praatmiddag: in de Vijverhof, zon dag 25 februari. Aanvang 14.30 uur. Zaal open 13.30 uur. Info: tel. 6016795. Bowlen in cultureel centrum C-drie van 14.00-16.00 uur op dinsdag 16 en 30 januari, 13 en 27 februari en vervolgens om de veertien dagen; Soos in de Deel bij de Oude Kerk van 14.30-16.30 uur op de 2e woensdag van de maand; Film "Bamboe in de winter" over het leven van Christenen in China door de stichting "Open Doors" in Groot Engendaal. Dinsdag 16 januari, aanvang 14.30 uur. Info bowlen: dhr. C. Friele, tel. 602 62 86; soos en film: mevr. G. Sche pen, tel. 601 45 13. Vrijdag 19 januari: Themamiddag "Ziekte van Alzheimer" in de Vijverhof. Aanvang 14.30 uur. Toe gang voor iedereen. Dinsdag 23 januari: Informatie rei zen in de Vijverhof. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 24 januari: Soosmiddag in de Vijverhof vanaf 13.30 uur. Toegang vrij. Vrijdag 26 januari: Informatie rei zen in de "Drie Eiken" in Soesterberg. Aan vang 10.00 uur. Woensdag 31 januari: Soosmiddag in de Vijverhof vanaf 13.30 uur. Toegang vrij. Info reizen: mevr. R. Korte, tel. 601 39 60. Info soos: mevr. R. Groen, tel. 601 75 80. Info evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 601 53 50. Vast programma Drie Eiken Maandag: 14.00 uur: Handwerken 19.30 uur: Klaverjassen/jokeren Dinsdag: 20.00 uur: Bridge 20.30 uur: Slankclub Woensdag: 10.15 uur: Volksdansen 13.30 uur: Bridge-instuif 13.30 uur: Engelse les 13.45 uur: Jeu de boules 19.30 uur: Sjoelen Donderdag: 14.00 uur: Koersbal 19.30 uur: Volksdansen Vrijdag: 1 x per maand: 20.00 uur: Bingo Zaterdag: Geen vaste activiteiten Zondag: Open van 14.00-16.30 uur Komen organis nisch A Kerken sche vie gehoud brandt!: "Lang zi

Soester Courant | 1996 | | pagina 25