Brandweer Soest: risico-bewustzijn Vragenrubriek Op 't Hoogt voorziet in een behoefte Vorig jaar in Soest en Soesterberg 274 uitrukken if ff%l HUI ül ?ai Burgemeester J. de Widt: Rondje Raadhuis wisselaar ilV Vragen over strooien Extra verwijsbordje naar de Patrijsgang on 035 - 601 21 32 Spreekuren Agenda Mijn vraag.. PAGINA 28 iettespeler en im, 4x25 Watt, 1199,- ack trinitron txt 999,-799,- ack trinitron 1499,- 1299,- ack trinitron stereo 1199,- tron met der 1499,-999,- dine s teletekst 3,-1399,- dbeeld 100Hz ld 3495,-2999,- lz blackline s 995,-2399,- rsnelle 099,-1899,- z platte xt 3199,- 2999,- torlook 19,-799,- o teletekst ik 1099,-899,- itatische 799,-1599,- itatische 999,-1799,- ïmententest- 99,-1199,- ble met te tuning 499,-449,- line s 199,-1599,- surround 1999,- 1699,- tor look 9,-1299,- kst k 849,-799,. i volume- 19,- 999,- ble consumententest- 9,"499,- :n showview 899,-799,- der met 599,- Ier met showview 699,- ipen '299,-1199,- itage- 1599,- >en index - 000 3 control 599,-499'- 11 en PDC 999,- pen sp/lp 999,-799,- pen sp/lp '99,-999,- verk en 549,- '299,-1799,- 3 lichtsterkte 1195,- 1999,- De vragenrubriek in Op 't Hoogt is één van de methoden om het contact tussen de burger en het gemeentebestuur te verbeteren. Tot nu toe is deze service goed geslaagd. Uit het aantal vragen blijkt de rubriek zeker in een behoefte te voorzien". Dat zegt burgemeester J. de Widt in een terugblik op het in april 1994 gestarte vragenrubriek in dit gemeentelijk voorlichtingsblad. Door het invullen van de bon op de voorpagina kan ie dereen vragen aan het college van burgemeester en wethouders stellen. De antwoorden worden altijd een maand later in de volgende uitgave van Op 't Hoogt gepubliceerd. Het initiatief werd destijds genomen omdat was gebleken dat inwoners vragen hadden voor of een bran dende kwestie wilden voorleggen aan het college van burgemeester en wethouders. Om het hen gemakke lijk te maken, werd in het mei-num mer 1994 van Op 't Hoogt op de voorpagina voor het eerst een voor gedrukte vragenbon afgedrukt. Daarvan is in de afgelopen tijd druk gebruik gemaakt. In de zeven maan den van 1994 kwamen gemiddeld 15 vragen per uitgave binnen. In de periode januari 1995 tot en met de cember 1995 waren het er gemid deld 16. De hoogste score werd ge noteerd in november vorig jaar, toen niet minder dan 27 vragen binnen kwamen. Tot publikatie van de antwoorden in Op 't Hoogt werd besloten, omdat het meestal om antwoorden gaat die ook voor andere inwoners van de gemeente van belang zijn. De vra gen worden overigens beantwoord zonder naam en adres te noemen. In de periode sinds mei 1994 is het slechts één keer voorgekomen dat een vraag anoniem werd gesteld. Hierop is geen antwoord gegeven. Het college heeft zich op het stand punt gesteld, dat alleen vragen wor den beantwoord waarvan de afzen ders bekend zijn. De procedure is zo, dat vragenstel lers na het verschijnen van elk num mer van Op 't Hoogt tien dagen de tijd hebben de vragenbon in te stu ren. Het antwoord kunnen ze vin den in het volgende nummer. Op deze manier ontstaat een beter, di rect contact met de inwoners die een brandende vraag meteen kwijt kunnen en daarop ook vlot ant woord krijgen. Deze serviceverlening door de ge meente is onderdeel van het streven van het gemeentebestuur naar een goed contact met de burgers. Naar het oordeel van burgemeester De Widt is de vragenrubriek daartoe een geslaagde poging. Hij vindt dan ook dat deze rubriek gehandhaafd moet blijven. Bewoonsters van de Staringlaan en de Betje Wolfflaan hebben het col lege gevraagd om bij gladheid de strooiwagens ook door de niet- doorgaande wegen te sturen, vooral in wijken waar relatief veel ouderen wonen, zoals bij hen. Burgemeester en wethouders wijzen erop, dat de gemeenteraad de strooiroutes heeft vastgesteld. De Staringlaan en de Betje Wolfflaan zijn er niet in opgenomen. Overi gens heeft het strooien op wegen waar weinig verkeer door komt, zo als de straten waar het hier om gaat, weinig effect. Strooizout moet wor den 'ingereden' om effect te hebben. Overigens zijn tijdens de afgelopen uitzonderlijke gladheidsperiode als gevolg van ijzel alle wegen in Soest gestrooid, aldus b. en w. In dit verband verwijzen zij voor een nadere uitleg over het strooien in de gemeente Soest naar het artikel el ders in deze Op 't Hoogt onder de kop 'Personeel reinigingsdienst strooide bij ijzel op alle wegen in de gemeente'. Op verzoek van een aanwonende van de Patrijsgang zeggen burge meester en wethouders toe onder de straatnaamaanduiding Reigerpad een verwijzingsbordje met pijl naar de Patrijsgang te laten aanbrengen. Zulke bordjes zijn bijvoorbeeld ook in de muziekinstrumentenwijk (Ci ter, Spinet etc.) aangebracht. Door een extra bordje moet het vin den van de Patrijsgang voor mensen die vanaf de Insingerstraat en de Ganzetrek komen worden verge makkelijkt. Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geopend tot 13.30. Het infor matiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Pu bliekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboortenregister, woonruim teverdeling, huursubsidie, voor zieningen voor gehandicapten, vergunningen voor markt- en standplaatsen, zaken met betrek king tot de winkelsluitingswet. Op vrijdagavond is het informa tiecentrum en de afdeling Pu bliekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan ech ter geen zaken regelen die de bur gerlijke stand betreffen. Aanvra gen voor reis- en rijdocumenten kunnen op vrijdagavond wel wor den ingediend maar er geldt geen "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 9 3 411 De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek geopend op dinsdag en donder dag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 351412 Burgemeester en wethouders louden spreekuur na telefonische Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Ben afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. van Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. (politie, brandweer en ambulance). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aangesloten met gemeentelijke informatie over raadsvergaderin gen en dergelijke, maar ook over opgebroken wegen in de ge meente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vragen over afval zoals klein che misch afval(KCA) groente-, fruit en tuinafval enzovoort. Aanmel den van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.25.346 Meldpunt woonom geving (bereikbaar op werkdagen van 8.00 tot 16.00 uur. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opgelost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. - 60.93.458 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu en groen. Voor noodgevallen telefoon 54.87411 (polifie). Belangrijke telefoonnummers zijn: - 06-11 algemeen alarmnummer woensdag 10 januari, commissie milieu en openbare werken woensdag 10 januari, gecombi neerde vergadering van de com missies milieu en openbare wer ken, ruimtelijke ordening, ver keer en welzijn, en financiën donderdag 11 januari, commissie financiën donderdag 18 januari, raads vergadering maandag 29 januari, commissie algemene bestuurszaken dinsdag 30 januari, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn woensdag 31 januari, commissie milieu en openbare werken donderdag 1 februari, commissie financiën donderdag 15 februari, raads vergadering Alle vergaderingen worden ge houden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Met uitzonde ring van de vergadering van de commissie milieu op 10 januari die om 19.00 uur begint en de daaropvolgende gecombineerde commissievergadering die om 20.00 aanvangt, beginnen alle andere vergaderingen om 19.30 De korpsen Soest en Soesterberg van de Brandweer Soest zijn in 1995 in totaal 274 keer uitgerukt. In 69 gevallen betrof het een loos alarm voor brand of hulpverlening. Van de 205 wel noodzakelijke uit rukken ging het 134 keer om brand en 71 keer om een hulpverlening. Acht keer moest een bekneld verkeersslachtoffer uit een wrak worden bevrijd. Een aantal dat vol gens commandant J. Th. Bakker niet daalt, eerder stijgt. Bij de branden liep een aantal men sen verwondingen op, meestal aan handen en armen of in het gezicht. Er waren vijf branden met een schade van een ton of meer. In fe bruari veroorzaakte een binnen brand in een flat aan het Van de Veldeplantsoen een schade van 125.000 gulden. Een schade van 100.000 gulden ontstond bij bin nenbrand aan de Jan Steenlaan in april. Een uitslaande brand legde in juni een boerderij aan de Peter van den Breemerweg in de as, schade één miljoen gulden. Tenslotte had een uitslaande brand in een vrij staande woning aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg op eer ste kerstdag een schade van een half miljoen gulden tot gevolg. Deze cijfers staan in het jaarverslag over 1995 van de Brandweer Soest. Volgens Bakker is het aantal grote schades beperkt gebleven. Dat is enerzijds te danken aan het feit dat de brandweer steeds snel ter plaatse was, zodat de brand klein gehouden kon worden, maar anderzijds ook aan het betere optreden van bewo ners en gebruikers van gebouwen. Zij nemen steeds vaker goede be slissingen om een brand klein te houden of ze ondernemen een blus- poging waardoor de branduitbrei- ding wordt vertraagd. "We zien steeds meer, dat mensen hun eigen verantwoordelijkheid nemen". In 1995 rukte de brandweer 134 keer uit om een brand te bestrijden. Maar het aantal hulpverleningen neemt verhoudingsgewijs sterk toe: vorig jaar 71 keer. Eigen verantwoordelijkheid Daarom vindt de brandweer het be langrijk ook bij bewoners van par ticuliere huizen het risico-bewustzijn te verhogen en hun en hun mede bewoners op deze manier een stuk eigen verantwoordelijk bij te bren gen, zodat ook zij weten hoe brand te voorkomen, hoe een eenmaal uit gebroken brand binnen de perken te houden. "Het gaat ér dus vooral om dat ze weten hoe ze in geval van brand moeten handelen, in de eer ste plaats om te voorkomen dat er slachtoffers vallen. Momenteel worden voorbereidin gen getroffen voor een onderzoek in Soest en Soesterberg om te peilen hoe het staat met de kennis van de bewoners op het gebied van brand veiligheid. Van die gelegenheid zal de brandweer onder meer gebruik maken om de bewoners aan te ra den rookmelders in woningen aan te brengen. "Het grootste gevaar schuilt 's nachts", zegt Bakker. "Het gros van de mensen weet dat niet. De meesten denken dat ze wel door het geluid van de brand of door de rook wakker worden. Het blijkt ech ter dat in 90 procent van de geval len de mensen niet wakker worden en juist door de koolmonoxyde in de rook bedwelmd raken en zo slachtoffer worden van brand. Juist Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen voor vrijdag 19 januari aan Staf voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). een rookmelder waarschuwt in een heel vroeg stadium, waardoor je nog tijd hebt om de woning te verlaten. Ze zijn goedkoop en heel gemakke lijk te plaatsen. Wij weten zeker dat het aantal slachtoffers verkleind wordt door de aanwezigheid van rookmelders in de woning. In het verlengde daarvan betekent een rookmelder ook schade-preventie, want hoe eerder je wat ontdekt en erbij bent -want overdag gaat de melder natuurlijk ook af- dan blijft de omvang van de brand beperkt". Onwetendheid en onachtzaamheid Het is volgens Bakker noodzakelijk dat de mensen meer kennis hebben van veiligheid, "want in z'n alge meenheid blijkt dat nog steeds veel branden ontstaan door onwetend heid en onachtzaamheid. Voorbeel den daarvan zijn het laten branden van een lamp die heet wordt en waar spullen tegenaan staan die op een gegeven moment vlam vatten; asbakken die worden geleegd in de prullenmand; ondeugdelijke schoor steenkanalen die brand veroorza ken, en nog steeds vlam in de pan door onachtzaamheid, vooral door dat mensen weglopen bij het koken. Dus er is nog genoeg voor te lich ten en daardoor het aantal branden en slachtoffers te beperken. Dat doen de mensen dan zelf, want als wij hun een stukje kennis geven en daardoor hun houding verandert, zal ook hun gedrag veranderen", al dus Bakker. Chinook: is dat een nieuw Chinees afhaalcentrum in Soesterberg? Kaaps end. En toch heeft de politie liever meer salaris dan salades. Is in de winter een vaart met een heteluchtballon nu koud of juist warm? Ergens in de regio moet sprake ge weest zijn van bar slecht weer, al thans volgens deze kop in de Soes- ter Courant: Dertien mille voor orkaanslachtoffers van Nieuwe Eemland. Stukje huid verraadt doorrijder op Vel(d)weg. Zou de imam de klok al hebben ho ren luiden? Vraagje: Moet je de kunst kerstboom nu naast de groene of de bruine container zetten? Kadastrofe. Zwendel met wenskaarten: reden tot bezorg(d)heid. Zomaar een gratis tip voor giadheidsbestrijding: maak van Haltproject SaltprojecL Had Spelt eigenlijk geen Naald ver diend? Huizen Graanakker: daar hebben ze wel (seni)oren naar. De Eng: huisje, boompje, kolfje. Bestuursdwang steeds meer in zwang. Blik-schade. Is dat hetzelfde als oogletsel? Minder waakhonden, maar mis schien hebben sommige bedrijven toch een blaffer onder de toonbank. Goed begin van 1996: da's nogal glad. Inbraak bij ijsclub: snertstreek. Is het nu Peters baan of die van Herman Kamphorst? Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 Telefoon 035 - 6093459 6093460

Soester Courant | 1996 | | pagina 28