Gecombineerd brandbestrijdings- en hulpverleningsvoertuig |voor de Brandweer Soest Soms maar vier uur slaap in drie dagen... Tarieven afdeling Publiekszaken '96 Vragen voor 'Praten met b. en w.' graag indienen vóór woensdag 8 februari Hulpverlening brandweer: nieuwe manier van werken Geluid van sirenes verdwijnt uit Soest Bijeenkomst Soesterberg 21 februari WOENSDAG 10 JANUARI 1996 OP 'T HOOGT pagina t gehandicapten ielTd™reSten~a W°ningen de Meestal geen apart toilet in sociale huurwoning Uitstoot auto's niet gemeten JL Ergernis over het parkeren op de stoep Brandweerkorpsen kunnen nog steeds mensen gebruiken Bij ingebruikname nieuw netwerk pak zout in de winkel koopt en je zet dat in de kast, dan kun je na ver loop van tijd de verpakking afhalen en dat blijft het zout gewoon staan. Het is één grote bonk geworden. Bij ons ligt het zout buiten en wordt het geen bonk. Er zitten zoveel chemi caliën in, dat het poreus blijft. Ik heb het zelf wel eens op m'n plavuizenstoepje gegooid. Het resul taat was vlekken die je er bijna niet uitkrijgt. Daarom raad ik aan: men sen, gooi het niet op je stoepje. Het werkt slecht". Dat geldt trouwens ook voor ge woon zout, zegt Landman. "Het is wel gemakkelijk uit te strooien, maar er wordt te weinig overheen gelopen, het wordt niet voldoende 'uitgelopen'. Misschien als je na het strooien en peleton militairen uitno digt om na het strooien over de trot toirs heen te rennen dat het werkt"... Strooien gebeurt niet meer beneden een temperatuur van min negen gra den, vertelt Landman. Bij1 min ne gen is het effect niet groot meer en bij min twaalf werkt het niet hele maal niet meer, dan wordt het direct ijzel. Nu is het natuurlijk wel zo dat er bij zulke lage temperaturen meestal geen gladheid meer voor- deel gehad van de gladheid door ijzel. Dat dit nergens richtkê «ed»! ^eD heef,.gel®id'is "de* alleen te danken aan het voor- semelntllhS »MDr 6 "eggekrulkers' maar zeker ook aan het feit dat de bil J reiniging op tijd is begonnen met strooien. Daar- wrrfpn i l^ medewerkers zieh niet enkel tot de hoofdwegen, maar eeü t°°- rt' en wijkstraten meegenomen en werd er ook Rond de kerst kreeg de afdeling rei niging al een voorproefje van de gladheid, maar dat was nog niets vergeleken bij de dagen rond oud en nieuw. Op de laatste zaterdag van het jaar werd een begin gemaakt met het strooien, in de eerste plaats erop gericht om de doorgaande we gen en busroutes begaanbaar te houden, vertelt de heer J. Landman van de afdeling reiniging. Direct daarna volgen andere wegen, zoals de hellende wegen ("die we soms wel tien, twaalf keer gestrooid heb ben"), waarbij de methode wordt gehanteerd dat iedere inwoner bin nen vijfhonderd meter van zijn wo ning op een gestrooide weg komt. De binnenwegen worden eigenlijk nooit gestrooid. "Alleen in een uit zonderlijk geval als rond oud en nieuw, waarbij de ijzel eigenlijk het hele verkeer lam legt, dan overlegt de afdeling reiniging met het college van burgemeester en wethouders om ook de andere wegen te strooien. De gemeenteraad heeft namelijk de strooiroute vastgesteld. Als we daarvan willen afwijken, kunnen we hier pas na overleg met b. en w. toe besluiten". Landman verder: "De situatie was dit keer zo uitzonderlijk, dat we be sloten hebben alle wegen in de ge- meente te strooien om de mensen in de gelegenheid in ieder geval bood schappen voor oud en nieuw in huis te halen, want dat was echt niet mogelijk". Of het strooien op de binnenwegen echt helpt? "Ik zeg altijd: het zout dat wij strooien, moet 'ingereden' worden. Heb je een weg waar twee huizen aan staan en er komt op een dag één auto langs, dan kun je zout strooien wat je wilt, maar dan helpt het niet; dan blijft de weg glad. Het zout ontdooit wel iets, maar heeft verder geen werking. Het moet echt 'ingereden' worden wil het effect hebben". Er zijn binnenwegen die goed be rijdbaar waren. Het is ook van be lang van de ondergrond is. "Op as falt en betonsteen bijvoorbeeld heeft strooien een redelijk goede uitwer king. Maar op klinkerstraten waar van er vooral in Soest-Zuid nog veel zijn, kun je strooien watje wilt, daar helpt het niet", aldus Landman. Bijbestellen Hoewel al snel nadat de straten glad waren geworden de zoutvoorraad in de supermarkten slonk en deze zich in de periode van ijzel zelfs veront schuldigden bij de klanten omdat er toen helemaal geen zout meer was en voorlopig ook niet geleverd zou kunnen worden, had de reiniging geen enkel gebrek aan strooizout. Weliswaar kwam al snel de bodem in zicht van de aanzienlijke hoeveel heid zout op de werf aan de Lange Brinkweg, de voorraad was in de kortste keren aangevuld. Tussen door werd nog eens een paar keer een paar honderd ton extra gele verd. "We kunnen vrij snel bestellen, zelfs in het weekend. Als er proble men ontstaan, hoeven we niet bang te zijn dat we zonder zout komen te zitten. Of de landelijke voorraad zou op moeten raken", zegt Land man. In de gladheidsperiode, toen al snel bleek dat de voorraad zout in de supermarkten op was en op korte termijn niet meer aangevuld kon worden werd onder meer via de te levisie het bericht verspreid dat mensen bij de gemeente terecht zouden kunnen om strooizout te kopen. Landman: "Daarvan was bij ons niets bekend. Dat hebben we ook gezegd tegen de mensen die ons belden. Ik vind dat de gemeente onder de duiven van de bedrijven schiet die zout verkopen als wij het gratis zouden weggeven". Een andere reden, minstens zo be langrijke, reden waarom Landman vindt dat zoutverstrekking door de gemeente aan particulieren valt af te raden, is "dat ons zout is bewerkt met chemicaliën. Als je een gewoon komt, want dan sneeuwt en ijzelt het niet". Onvriendelijk Toch kan de reinigingsdienst het blijkbaar niet iedereen naar de zin maken. In de strooiperiode zaten constant twee medewerksters aan de telefoon om de klachten te behan delen van mensen die kwaad waren omdat er nog niet is gestrooid in de straat waar zij wonen. "De mensen schuwden daarbij krachttermen niet. De medewerksters zaten soms echt met rooie oortjes aan de telefoon door de uiterst onvriendelijke ma nier waarop zij bejegend werden". In de strooiperiode waren die klach ten absoluut niet terecht, zegt Land man: "Er is overal, op alle weggetjes gestrooid. In eerste instantie werd dat goed ontvangen, maar later gin gen sommige mensen een stapje ver der met hun klachten en stonden ze erop dat we ook de trottoirs deden. Maar dat kan niet, we kunnen echt niet met de auto's over het trottoir gaan rijden. Die worden gegaran deerd kapotgereden. Bovendien is de uitwerking van het zout mini maal omdat er te weinig mensen overheen lopen. Kortom, het is ge woon onmogelijk. Het lijkt wel alsof sommige mensen nooit tevreden zijn. Terwijl we gedaan hebben wat we konden. De medewerkers van de reinigingsdienst hebben in de gladheidsperiode in drie dagen tijd soms maar vier uurtjes geslapen". Hun inzet verdient dus eerder een compliment dan dat er reden is tot klagen! Met ingang van 1 januari van dit jaar gelden nieuwe tarieven voor hen I bruik maken'e en Va° gemeen,eliike afda'ing Publiekszaken ge-1 Paspoorten: Paspoort nieuw Paspoort wijziging Bijschrijven kind in paspoort Europese Reiskaart (ID-kaart) Zakenpaspoort f 80,00 f 13,50 f 13,50 f 35,00 f 107,00 f 48,50 f 48,50 f 31,75 Administratieve leges: Verschuldigd bij vermissing van een reisdocument! Bij het nieuw aan te vragen reisdocument f 4g 50 Dit geldt ook voor vermissing rijbewijs. Rijbewijzen: Aanvraag/verlenging/duplicaat rijbewijs Omwisseling buitenlands rijbewijs zg. 'Eigen verklaring' Overige leges burgerzaken: Uittreksel persoonsregister Inlichtingen persoonsregister Legalisatie handtekening Verklaring omtrent het gedrag Verklaring omtrent nationaliteit Attestatie de vita Pas 65 Fotokopie per bladzijde Nasporing registers burgerlijke stand per kwartier ot gedeelte ervan Huwelijksvoltrekking: Trouwboekje of duplicaat Huwelijk op zaterdag Huwelijk op andere dagen Eventueel vermeerderd met opname op cassette Serakte Vermeerderd met extra bloemversiering Kalligraferen trouwboekje Haal- en brengservice reisdocumenten f 13,50 f 13,50 f 13,50 27,25 f 13,50 13,50 13,50 0,50 f 15,60 f 31,00 f 892,00 f 297,50 f 27,25 f 27,25 f 12,50 f 27,50 f 17,50 Soesterberg krijgt de primeur van de nieuwe opzet van de bijeenkom sten die het college regelmatig houdt onder het motto 'Praten met burgemeester en wethouders'. De eerstvolgende bijeenkomst is op woensdag 21 februari, 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur in het Dorps huis in Soesterberg. In de nieuwe opzet is de forum discussie zoals die steeds voor de pauze werd gehouden geschrapt. In plaats daarvan is gekozen voor een soort informatiemarkt, waar ieder een met vragen bij de burgemeester of de wethouders terecht kan. De bijeenkomst krijgt dan ook veel meer een informeel karakter. In de ontmoeting met een lid van het college kan men vragen stellen en suggesties doen. De vragen zul len zoveel mogelijk ter plaatse wor den beantwoord. Daarom is het ple zierig als de collegeleden vooraf weten welke vragen aan hen worden voorgelegd, zodat zij het op zoveel mogelijk vragen direct antwoord kunnen geven en niet later er nog eens op terug hoeven te komen omdat eerst één en ander moet wor den uitgezocht. Vooral als het om ingewikkelde kwesties gaat, zien de collegeleden de vragen graag van tevoren tegemoet. Vóór donderdag 8 februari kan men vragen depone ren bij Staf Voorlichting, Antwoord nummer 120, 3760 VB Soest. Een postzegel is niet nodig. Ook ideeën en suggesties waar men met (één van) de collegeleden over wil pra ten, zijn daar welkom, zodat de bur gemeester en de wethouders ziek erop kunnen voorbereiden. Als het desondanks onmogelijk js direct antwoord te geven op een vraag of in te gaan op een idee of suggestie, bijvoorbeeld omdat eerst iets moet worden uitgezocht, dan volgt de beantwoording zo spóedie mogelijk na de bijeenkomst. Ondanks de gewijzigde opzet van 'Praten met burgemeester en wet houders' blijft voor nieuwe inwoners van Soest en Soesterberg de moge lijkheid bestaan om met het dage lijks bestuur van de gemeente ken nis te maken. Waarom worden in seniorenwonin- gen zelden aparte we's gebouwd maar wordt het toilet bijna altijd in de badkamer geplaatst? Deze vraag stelt een bewoonster van de Burg Grothestraat. De combinatie wc/badkamer woidt gekozen omdat deze goedkoop is, zeggen burgemeester en wethouders in hun antwoord. Vaak is de opper vlakte van een seniorenwoning (meestal een sociale huurwoning) zo klein dat het niet mogelijk is een aparte toiletruimte te bouwen. De (luxe) koopwoningen hebben meestal wel een apart toilet, aldus b, en w. PÜ .de brandweer is sinds vorig jaar sprake van een nieuwe kijk op hulpver lening. Dit houdt in dat in samenwerking met GGD en politie een andere manier wordt toegepast om slachtoffers te bevrijden uit voertuigen, maar ook uit machinerieën. Dit houdt in dat de brandweer er alles aan doet om het slachtoffer niet slechter in het ziekenhuis te krijgen dan hij in het voer tuig zit, liever beter. De vraag van een bewoner van de P.C. Hooftlaan of de uitstoot wotdt gemeten van het verkeer, beant woorden burgemeester en wethou ders met 'nee'. Echter, uit de verkeerstellingen is statistisch een goede uitspraak te doen over de overlast ter plaatse. De brandweer Soest krijgt naar ver wachting eind april, begin mei de beschikking over een gecombineerd brandbestrijdings- en hulpverle ningsvoertuig. Nu zijn voor brand bestrijding en hulpverlening nog twee voertuigen nodig. In het najaar volgt het eerste voertuig van Soesterberg. Overigens verwacht commandant J. Th. Bakker van de Brandweer Soest dat het regionale hulpverlenings voertuig dat bij het korps Soester berg is ondergebracht, daar blijft, zij met nog andere materialen erop. Want er is weliswaar hulpverle- ningsmaterieel bij de korpsen en er zijn zware hulpverleningscontainers, maar daar zit een 'gat' tussen. Het materiaal dat de korpsen niet heb ben en dat ook niet op de contai ners zit, moet in de regionale hulpverleningswagen komen. Dan krijg je dus waarschijnlijk één of twee hulpverleningsvoertuigen bin nen de regio, waarin voor het 'overgangsgebied' ook bepaalde materialen zitten. Is er bijvoorbeeld een ongeval waarbij de brandweer met het gewone materieel niet uit de voeten kan, dan kan het hulp verleningsvoertuig van de regio wor den ingezet, samen met het materi eel dat het korps al heeft". Samenwerking De nieuwe organisatie van de re pressieve taak van de brandweer heeft geleid tot een hechtere onder linge samenwerking tussen de korp sen. Voor die van de gemeenten Soest en Baarn heeft dat geleid tot één rooster voor een gezamenlijke officier van dienst sinds 1 januari 1996. Het gevolg daarvan is dat het verzorgingsgebied van de dienst doende officier is vergroot tot beide gemeenten. Een positief gevolg is dat beide korpsen in bespreking zijn over het gebruik van het materieel over en weer. Een voorbeeld hiervan is het regelmatig inzetten van de Soester ladderwagen in Baarn. Volgens Bakker is de brandweer ook bezig om te komen tot een effectievere manier van uitrukken. Daarbij wordt gekeken naar een wijziging van de uitrukprocedure met daaraan vastgekoppeld een wijziging van het materieel. Dit jaar komen de twee eerste voertuigen gereed die zowel zijn ingericht voor hulpverlening als brandbestrijding. Op dit moment hebben we nog een apart voertuig voor de brandbestrijding en een apart voertuig voor de hulpverle ning. Dat wordt straks geïntegreerd, zodat er effectiever kan worden uit gerukt. Hierdoor kan materiaal dat het eer ste kwartier niet direct nodig is, op andere voertuigen of in containers worden aangevoerd. Dat bespaart kosten, want containers waar we steeds meer naar toe gaan- zijn ui teraard goedkoper dan een com pleet voertuig. Daardoor krijg je een eerstelijns voertuig dat direct moet kunnen uitrukken om het eerste kwartier te kunnen overbruggen. Daarna volgen tweede- en derde- Iijns voertuigen, die niet direct noodzakelijk zijn, maar wel na een kwartier bij grote ongevallen en branden". Versterking Wat de organisatie in z'n algemeen heid betreft, loopt momenteel regio naal het project versterking brand weer. De bedoeling is dat bekeken wordt wat de brandweer als ge meentelijke organisatie doet, wat er met een aantal gemeenten samen gedaan kan worden en tenslotte wat er in regionaal verband voor moge lijkheden zijn. Doel is om in ieder geval budgettair-neutraal een betere, effectievere brandweer te krijgen. Door samenwerking kan de brand weer een aantal risico's dat nu niet of niet voldoende wordt gedekt, dan wél dekken. Bakker: "De politiek heeft nog wel eens de neiging om samenwerking te zien als een bezuiniging, zodat er minder geld beschikbaar wordt ge steld. Maar dan krijg je een ver zwakking van de brandweer in plaats van een versterking. Waar het om gaat is dat we budgettair-neu traal de risico's beter kunnen (gaan) beheersen". "Omstanders kunnen hierdoor de indruk krijgt dat het allemaal erg lang duurt, maar dat is een logisch gevolg van een bewuste keuze", zegt commandant J. Th. Bakker van de Brandweer Soest. "Vroeger was het vaak zo, dat het slachtoffer er zo snel mogeüjk uitgehaald moest wor den, maar uit onderzoek is gebleken dat slachtoffers die in het verleden door zowel politie, GGD als brand weer snel uit een voertuig werden gehaald, in twee van de vijf geval len het slachtoffer in slechtere con ditie in het ziekenhuis aankwam dan wanneer het wat langer had ge duurd en er meer aandacht was be- steed aan de manier waarop het slachtoffer het best bevrijd zou kun nen worden". In de nieuwe kijk op hulpverlening is het zo, dat de brandweer eerst het hele voertuig stabiliseert; dit in ver band met nek- of rugletsel bij het slachtoffer. De GGD stelt vervol gens een diagnose en stabiliseert het slachtoffer, bijvoorbeeld door het aanbrengen van een infuus. Daarna volgt overleg met de brandweer over de beste manier om het slacht offer uit een wrak te halen. Dat kan zijwaarts zijn of verticaal. Dan gaat de brandweer het slacht offer vrij maken door als het ware het de auto van het slachtoffer 'af te pellen' zoals je een sinaasappelschil verwijdert. Daardoor kan het slacht offer zonder draaiingen van het lichaam worden bevrijd, zodat er bij uithalen niet nog meer letsel ont staat. Deze nieuwe manier van werken is tot nu toe succesvol gebleken, aldus Bakker. Parkeren op de stoep leidt kennelijk tot ergernis bij veel inwoners. Ook in de vorige Op 't Hoogt kwam deze kwestie aan de orde. Nu hebben burgemeester en wethouders op nieuw een vraag over parkeren op de stoep gekregen, van een bewoner van de Talmalaan. Hij wijst op de gevaarlijke situaties die zich door geparkeerde auto's voordoen op de Talmalaan bij Het Kasteel. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat het bij veel scholen vaak vier keer per dag ongeveer een kwartiertje druk is (als ouders met de auto kinderen brengen of .opha len); daarna is het weer rustig. Regelmatig komen er ook vanuit de ouders of de schoolleiding klachten over de verkeersveiligheid rondom de school. Eigenlijk is dat een beetje merkwaardig, vinden b. en w., om- da? ?f.Ju.ist de scholen zo goed duidelijk is dat de ouders zelf voor die onveiligheid zorgen. B. en w. zeggen toe bij het overleg over de werkzaamheden van de politiesur veillanten aan dit onderwerp extra aandacht te besteden. Op dit moment heeft zowel het korps Soest als het korps Soester berg van de brandweer Soest vol doende vrijwilligers. "Maar we kunnen nog steeds mensen ge- bruiken", zegt commandant J. lh Bakker, "met name ook om in de toekomst over voldoende personeel te beschikken. Dus als er vrouwen en/of mannen zijn die interesse hebben, dan kunnen ze zich aanmelden bij de brand weer, zowel voor het korps Soest als het korps Soesterberg". Aanmelden is mogelijk via tele foonnummer (035) 60 264 80. Is het mogelijk om af te zien van het plaatsen van een sirene op een flat aan de Albert Cuyplaan, waar veel oude mensen wonen. Deze vraag heeft een bewoner van die flat ge steld. Burgemeester en wethouders moeten hem echter teleurstellen. De reden van de weigering is dat de gekozen plek een schakel vormt in het netwerk van sirenes die dit jaar in de gemeente Soest zullen worden geplaatst. Ze vormen een onderdeel van een nieuw landelijk sirene-net werk dat bedoeld is voor het alar meren van de bevolking. Het nieuwe netwerk komt in de plaats van de huidige sirenes. Nu is het nog zo dat iedere eerste maan dag van de maand de sirenes wor den gebruikt. In de toekomst zal het weuwe netwerk alleen te horen zijn als er echt iets aan de hand is. Het maandelijkse testen gebeurt in de nieuwe situatie door middel van een stil alarm. Alleen de eerste maanden na het in gebruik nemen van de nieuwe sirenes zullen ze een P^ar keer te horen zijn om de bevol- king aan het geluid te laten wennen. Daarna zal het stil worden. Als het nieuwe netwerk in gebruik genomen wordt, zal de bevolking hierover uitvoerige informatie krij gen, aldus burgemeester en wethou ders in hun antwoord.

Soester Courant | 1996 | | pagina 32