Dag en nacht strijd tegen Ijzel HALVE ^Van Breukelen Vast-goed MODELLEN Burgemeester De Widt wijst burgers op belang inbraak-preventieproject Materialen Pijnenburg door gemeentebestuur vervangen NDERLINGE Eerste contactmiddag PCOB kleine collectie Wildschut Optiek Slingerland Politiecontrole op verlichting (brom)fietsen Portemonnee uit sportschool gestolen ocHI vébv<! r Dertig mille begroot voor strooier» Rondhangende jongeren nu naar De Schoof Wim van lloarii WOENSDAG 10 JANUAR11996 SOESTER COURANT ACTUEEL! PAGINA 5 PAGINA 4 HMIE en toch erzekerd! Op dinsdag 16 januari in Groot Engendaal Overuren voor Jan Landman en collega's van afdeling reiniging en vervoer Geen Thomasvaer en Pietemei op drukbezochte nieuwjaarsreceptie Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling verdieping zolder algemeen Soest DEN BIIEKIAAN vrijstaonde karakteristieke woning met c.v, berging en mooi oonq hal, toilet, zitkamer met open haard, eetkomer, moderne keuken met mbouwapparatuur luxe badkomer, 3 slaapkamers woorvon 1 groot balkon bergzolder deze villa verkeert in uitstekende stoatvon onderhoud Gevraagde koopsom f435.000,- plaats Soest adres KERKPAD 2.Z. woning helft von dubbel woonhuis met garoge op ca. 312 m2 grond indeling hal, toilet, bergkost, woon/ eetkomer, open keuken met inbouwopporatrór verdieping 3 sloopkomers e« met 2e toilet en ji algemeen deze woning vet***»»» goede stoot van onderhoud 'af uur r$ ei badkamer i en ligbad verkeêrt ijv Gevraagde koopsom f 339.000,- Mensen die de mogelijkheid krij gen deel te nemen aan het inbraak preventieproject, moeten die met beide handen aangrijpen. Dat ad vies heeft burgemeester Hans de Widt meegegeven tijdens de druk bezochte nieuwjaarsreceptie van de gemeente Soest. In enkele wijken is het speciale preventieteam van de gemeente al actief geweest en dat is, aldus De Widt, goed aangeslagen. Het is de bedoeling dat in de komende jaren alle burgers de kans krijgen mee te doen. Dat is van groot belang om inbrekers te kunnen bestrij den. 'Doen,' vindt de burgemeester. Veiligheid was één van de twee hoofd punten die hij in zijn verder niets ont hullende nieuwjaarsspeech aansneed. Hij blikte nog even terug op de instal- Spoedkursus voor iedereen die het dansen snel onder de knie wil hebben. JVlaak voordelig kennis met Jan en (Jina Sepp, 'de nieuwe Slingerlanden' 15 lessen kosten maar f.125We beginnen op dinsdagavond 16 januari a.s. U kunt gegarandeerd dan sen vóórdat de lente aan breekt. VJel op: (035) 6017954 of kom gewoon gezellig even langs. Dans- en Partycentrum %zXs7 Weegbreestraat 205 -209 Soest latie van vijf politiesurveillanten die sinds oktober de straten van Soest 'blauw kleuren'. "Jammer voor degenen die een bekeuring krijgen, maar de meeste mensen zijn blij met de surveillanten. Zij zorgen voor meer toe zicht en meer mogelijkheden om onge wenste gedragingen van jong en oud, van mens en dier tegen te gaan." Aangezien 1996 is uitgeroepen tot het Europees jaar voor onderwijs en scho ling, wees De Widt op de omvangrijke decentralisatie van de onderwijs huisvesting die dit jaar wordt voorbe reid. Het gemeentebestuur is vanaf 1 januari 1997 bevoegd gezag voor alle huisvestingsaangelegenheden voor het onderwijs en de oprichting van nieuwe scholen. Daarom zullen de bestuurlijke taken van het openbaar onderwijs wor den overgedragen. Hetzelfde geldt voor het gemeentelijk basiseducatiecentrum De politie van het district Eemland- Noord gaat drie maanden lang - vanaf 14 januari - gerichte controles houden op het gebruik van de juiste (brom)fietsverlichting. Uit de cijfers over de laatste twee maanden van 1995 is gebleken dat van ca. 35 pro cent van de (brom)fietsers de verlich ting niet deugt. Naar aanleiding daarvan heeft de po litie besloten extra controles uit te voeren, zowel 's avonds als 's nachts. Met deze ad-hoccontroles beoogt de politie de zichtbaarheid van de (brom)fietsers te verhogen en de overtredingen terug te dringen. Fietsers krijgen een proces-verbaal van 20 gulden per ondeugdelijk licht; bromfietsers wordt 30 gulden per licht berekend. Als zowel de voor- als de achterverlichting niet in in orde is betaalt een fietser 40 gulden en een bromfietser 70 gulden. Op het politiebureau in Soest is tij dens de controleperiode gratis een ENFB-folder verkrijgbaar met nut tige tips voor de aanschaf en de re paratie van (brom)fietsverlichting. Veel mensen kwamen vorige week dinsdag naar het Raadhuisplein om handen te schudden tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeente Soest. Foto: Goos van der Wilt. Trema'87 dat wordt verzelfstandigd en waarschijnlijk een stichting wordt. De Widt wilde ook nog even kwijt dat de gemeente een snellere dienstverle ning aan burgers nastreeft. Zoals be kend is de avondopenstelling van burgerzaken verschoven van vrijdag naar donderdag. 'Klaar terwijl u wacht', is het motto dat de gemeente dan han teert. Voor het eerst sinds jaren ontbraken Thomasvaer en Pieternel op de recep tie van de gemeente, omdat het CDA- raadslid door ziekte de teksten niet tij dig afkreeg. Op het laatste moment re gelde de gemeente daarom een optre den van Amaranthus uit Bilthoven. Het amateur-ensemble deed Thomasvaer en Pieternel niet vergeten. Druk was het in elk geval wel op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente, waar de meeste gasten in hun hoedanig heid van vertegenwoordiger van een vereniging of instelling verschenen. Een 22-jarige Soester is zijn portemon nee kwijtgeraakt door een diefstal in een sportschool aan de Steenhoffstraat. Daarin zaten enkele persoonlijke be scheiden van de man en wat klein geld. De portemonnee was uit zijn jas ge haald. plaats Soest adres KORTE HARTWEG 9 woning hoekwoning met berging, grote tuin op ca. 287 m?l voor het bouwen van een garage Gevraagde koopsom f 269.000,- Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Onroerenégoed T.19WRO fhouders voornemens zijn op een daar- n de Wet op de Ruimtelijke Ordening, lontgomeryweg 39 als reparatiebe- twerk i, is een ieder bevoegd binnen een ter- januari 1996 eventuele bedenkingen te brengen. bikken liggen gedurende diezelfde ter afdeling planologie en bouwen (balie pendance Publiekszaken, Dorpsplein p 14.00-16.00 uur. LUITEN i Wet op de Ruimtelijke Ordeningbe- ïiten van 21 december 1995, nrs. RB in voorbereiding zijn verklaard voor igen in grijs zijn aangegeven en welke terrein Beijer inclusief langzaamver- aan de Soesterengweg naast nr. 2); inenten). NUARI1996 SING Je vergunning aan Y. Ilbay le vergunning aan L.J. Star Soest-Zuid; bloemen en verleend. 'e subsidie 1994 vaststellen op ,00 verrekenen met voor- lari 1996. tten 1996 voorlopig, in afwach- oed te keuren begroting, te n op niveau 1995. looitas en bouwvergunning- rfafscheiding Kerkpad 111 ZZ en op straffe van bestuurs- •e beide bouwwerken binnen a verzending besluit te ver en ongegrond verklaren en n verklaring van geen invragen. verlenen voor het éénmalig n de genoemde B-wegen weggedeelten. In drie kleine en drie grote wagens hebben de mannen van de afdeling rei niging en milieu in de afgelopen twee weken ruim driehonderd ton zout op de Soester wegen gestrooid. Het waren tropendagen voor de medewerkers, van wie de dagelijkse slaapuurtjes soms op de vingers van één hand waren te tellen. Met de regelmaat van de klok gingen hun piepers af en dag en nacht waren ze in de weer om de gladheid op het lokale wegennet te bestrij den. "We zijn overal geweest, ook buiten de normale routes, maar dat wil niet zeggen dat heel Soest gladvrij was," zegt uitvoerder Jan Landman van Hij had net het voorgerecht van zijn kerstdiner naar binnen gewerkt, toen hij huis en haard moest verlaten. Ook de collega's werkten, terwijl de meeste mensen in huiselijke kring de feestdagen doorbrachten. "Als een mens weinig slaapt, wordt hij chagrijnig, maar door dat je met z'n allen de hele nacht op pad bent, wordt er een teamsfeer gekweekt en een kameraadschap opgebouwd, waarop je het hele jaar kunt teren." De afdeling werkt in twee ploegen die elkaar om de week aflossen. Als Land man dienst heeft, is hij de eerste die door Meteo Soesterberg wordt gewaar schuwd voor aankomende ijzel. Voor de Soester is dat het sein poolshoogte te nemen en in de afgelopen weken was de situatie meestal zodanig dat hij meteen de 'jongens' moest oppiepen. Gevaarlijk IJzel is volgens Landman de meest ge vaarlijke oorzaak van de gladheid. "Sneeuw zie je liggen en dan past ieder een zijn snelheid aan. Bij ijzel is dat an ders. Soms denk je dat de weg goed be rijdbaar is, maar er kan zomaar ergens nog een glad plekje liggen. Laatst nog reed ik in de strooiwagen over de Beckeringhstraat en werd ik ingehaald door iemand die zeker 120 kilometer per uur reed. Onverantwoord. Als het rustig op straat is, rijden de strooi wagens over het midden van de weg, Op de jaarlijkse begroting \un de ge meente Soest staat al geruime tijd een bedrag van 30.000 gereserveerd voor de gladheidbestrijding. Hoewel hei in het afgelopen decennium meestal niet nodig was het volledige bedrag .--in te spreken, heeft het te- meentebestunr nooit geknibbeld op dezepost. Ondanks dat de afdeling reiniging en vervoer van de gemeente in de laat- ste -week van vorig jaar vrijwel dage lijks verschillende keren uitrukte, bleekbet begrote bedrag ook in 1995 toereikend. Door de extra werkzaamheden van de afdeling, die tevens galant staat voor bet Ophalen van huisvuil, was het vorige week niet mogelijk de aan de straat gezette kerstbomen te ver wijderen. De gemeente had eerder meegedeeld dat de afgedankte bo men na de jaarwisseling aan de straat konden worden gezet. Sinds afgelo pen maandag worden ze wel meege nomen. Tot 24 januari kunnen Soes ter burgets huu kerstboom buiten neerzetten. Enkele materialen van AV Pijnen burg worden op kosten van de ge meente gerepareerd of vervangen. In november werden ze vernield door vandalen en omdat het om basisvoorzieningen gaat, springt de gemeente bij. De schade werd toegebracht in de nacht van 10 op 11 november. De berging van de hoogspringkussens werd vernield en opengebroken, waarna twee hoezen in clusief een beschermnet het moesten ontgelden. De berging kan worden ge repareerd, de overige materialen zijn dusdanig toegetakeld dat ze moeten worden vervangen. Daarmee hebben de vandalen de ge- BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW STm RENOVATIE ONDERHOUD "9 DÉ meente op kosten gejaagd, want voor de reparatie en vervangingen is 3.740 gul den nodig en noch de accommodatie noch de materialen is verzekerd tegen vandalisme. Met deze uitgave over schrijdt de gemeente het budget van de post vernielingen, maar er is nog geld over in de kassa voor onvoorziene uit gaven. Overigens was het kunstwerk van de polsstokspringers ook doelwit van de vandalen, waarmee het object voor de zoveelste keer werd vernield. Verder sloegen de ongewenste bezoekers bier flessen stuk, zodat overal op het terrein glasscherven lagen. Zowel binnen als buiten de hekken van de accommodatie aan de Wieksloterweg heeft de atletiekvereniging hinder on dervonden van groepen jongeren die zich nabij de ingang ophielden. In brie ven aan het gemeentebestuur klaagde de clubleiding over inbraak, diefstal en intimidatie van bezoekers en de beheer der. Dat probleem lijkt inmiddels te zijn op gelost. Op verzoek van de gemeente hebben surveillanten van de politie con tact opgenomen met de jongeren die zich rond de atletiekaccommodatie op hielden. Zij hebben hun activiteiten bij het terrein gestaakt en kunnen inmid dels na bemiddeling in buurthuis De Schoof aan de Molenstraat van de Stich ting Welzijnswerk Soest terecht. VRIJSTAANDE KARAKTERISTIEKE WONING MET C.V. BERGING HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Een volledige verkeersstemming was het l gevolg, waardoor het verkeer tijdelijk moest worden omgelegd. J De klokkengieter Zondagavond werd in het St. Lud. t gardisgebouw door leden van de Kathol lieke Jongeren Gemeenschap opgevoerd 'De Klokkengieter', tooneelspel in drie ne bedrijven door Antoon Coolen. Het lid gegeven van dit meer voor beroeps- de spelers geschreven spel, is in het kort er- aisvolgt. d- Meester Andreas, de klokkengieter, ziet eindelijk zijn wensch vervuld, doordat hij van het kapittel opdracht krijgt de groote Mariaklok te gieten. Zijn zoon ;t- Paul, zou gaarne deze opdracht uitvoe' je ren, maar Andreas, door hoogmoed ver- e- blind, weigert. Paul is zijns inziens noe et niet volgroeid. Als het gewichtige i ig oogenblik van gieten daar is en zijn va- I n, der eveii afwezig, giet Paul de klok Ie waarover zijn vader in woede ontsteekt' )- Hij snelt naar de werkplaats en duwt n Paul terzijde, deze struikelt en valt met beide handen in de gloeiende klokke- n spijs. Voor geheel zijn leven is hij ver- n minkt. Het derde bedrijf laat ons inkeer - en verzoening zien. De jongeren brachten dit spel goed ten i, e tooneele. Vooral de hoofdrol vertolker y e heeft recht op volle waardeering. Hoe- - i wel goede krachten in het clubje schui- s len, bleven enkele anderen soms nog te -> 3 veel aan de oppervlakte, hetgeen niet V - weg neemt, dat allen ons wisten te j boeien en te ontroeren. r Om met vijf personen drie uren lang de - - aandacht gespannen te houden, is op t zich zelf reeds een groote prestatie. Dinsdagavond werd deze opvoering met t veel succes herhaald. /hard f 0,80 per o/oo /riet f 2,00 per o/oo sn/hard f 1,40 per o/oo an/riet f 2,25 per o/oo 1INGEN. Soest - tel. 035 - 602 90 60 De eerste contactmiddag van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) van dit jaar wordt ge houden op dinsdag 16 januari in Groot Engendaal aan het Boek weitland. Tijdens de bijeenkomst, die om 14.30 uur begint, kunnen de bezoekers elkaar goede wensen overbrengen voor 1996 en er is een film te zien. Het betreft 'Bamboe in de winter' die gaat over het leven van christenen in China. De film wordt vertoond door een medewerker van de Stichting Open Doors. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Voor vervoer met de seniorenbus naar Groot Engendaal moet minimaal één dag van te voren worden gebeld met nummer 6019190. Verder houdt de PCOB elke tweede woensdag van de maand van 14.30 tot 16.30 uur een soos in De Deel achter de Oude Kerk. Aan alle bezoekers wordt één gulden gevraagd voor de kosten. Ook voor vervoer naar de soos kan de seniorenbus worden ingeschakeld, mits er tenminste een dag van te voren wordt gebeld. De eerstvolgende soos is op woensdag 14 februari. plaats Soesf adres DEN BUEKtA^JS: woning op schitterende lokjlie /f VBH| gelegen helft van dubbel woonhuis met garage, tón en L -1 li''T* biologisch aanlegde moestuin op ca. 756 m2 grond indeling hal, toilet, kelderkast, Wormige woonkamer en keuken verdieping 3 slaapkamer^ en moderne badkamer zolder met vaste trap en ruime slaapkamer algemeen de woning verkeert in uitstekende staat von onderhoud en Is voorzien van o.a. lokale gasverwarming en parketvloer HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE zodat ze in één keer beide rijbanen kun nen bestrooien. En dan nog zie je dat automobilisten je links en rechts passe ren." Volslagen anders was het op nieuwjaars dag om half zes 's morgens. Vanachter het stuur ontwaarde Landman zeker tientallen jongeren in groepjes. "Ze kwamen zo te zien allemaal terug uit Amersfoort en omdat de taxi's niet meer reden, zijn ze kennelijk gaan lo pen." Waar de strooiers van de gemeente nog wel eens in de problemen komen, is in de nauwere straten waar aan beide kan ten van de weg auto's staan geparkeerd. De wagens van de gemeente kunnen er dan moeilijk langs en dat is reden voor de afdeling reiniging en vervoer om eens te praten met de collega's van de afde ling verkeer om te kijken of dergelijke situaties in de toekomst kunnen worden voorkomen. Voorraad De voorraad zout is vooralsnog geen probleem. Eén telefoontje van de dienst is voldoende om op tijd over voldoende strooizout te beschikken. In overleg met het college werd dit jaar voor het eerst sinds lange tijd ook afgeweken van de gebruikelijke routes die door de ge meenteraad zijn bepaald. Ook bij de bejaardentehuizen en de woningen, waarvan de gemeente weet dat er ge handicapten wonen, werden speciale maatregelen getroffen. Om het fietsgebruik te bevorderen, wor den sowieso altijd alle fietspaden ge strooid, ditmaal werden ook alle wegen voorzien van een laag zout. Hetgeen volgens Landman allerminst de garan tie biedt dat die wegen meteen veilig zijn. "Het zout werkt alleen als er veel auto's over heen rijden. Als je bijvoor beeld op de Foekenlaan strooit, is het een half uur later alweer spekglad, om dat er bijna geen auto's rijden. Als er niet veel verkeer komt, helpt soms vijf keer strooien nog niet. Of als het water door de vorst in de grond opvriest, kun je weer met de wagen Soest door." Alleen de trottoirs zijn onbereikbaar voor de gladheidbestrijders. Het groffe zout wat wordt gebruikt, is bovendien niet echt geschikt. Er zit een stol lingsmiddel in en als dat via de schoe nen op marmer of de vloerbedekking terechtkomt, is dat niet goed voor de ondergrond. Schoenen uittrekken, is dus het parool voor mensen die buiten over het strooizout hebben gelopen en naar binnen gaan. Burgemeester Hans de Widt roept de burgers op zelf de stoep voor hun huis gladvrij te maken. Landman steunt die oproep en adviseert het gebruik van JOZO-zout. "Dat is gezuiverd, maar om het te laten werken, zul je er ook veel over heen moeten lopen. En dan is het ook weer afhankelijk van of je harde klinkers of bijvoorbeeld grintgewassen tegels hebt liggen. Van wat ik gezien hebt, werkt kattegrit redelijk, maar het is niet afdoende en bovendien moet je het na de vorst allemaal opruimen," al dus Landman die bejaarden adviseert zand op het ijs te gooien, zodat de grond stroef wordt. Hij beseft echter dat niet iedereen meteen over zand kan beschik ken. Klachten Er is in de afgelopen dagen hard ge werkt door de mensen van de reinigingsdienst. "We hebben gepro beerd om het iedereen naar de zin te maken. Langs de weg krijg"je positieve 1995 PRIJS GELDIG TOT EN MET 31 JANUARI A.S. HARTJE - ZUID ZUIDPROMENADE 14 SOEST TEL. (035) 602 22 12 reacties, maar de telefoon heeft hier roodgloeiend gestaan. Pasgeleden had den we hier twee dames bij de telefoon zitten. Het enige wat ze te horen kregen, waren klachten van burgers. Ik kan me voorstellen dat iemand die gevallen is of met zijn auto is doorgegleden, giftig is, maar die meiden krijgen alles over zich heen. En als ze dan een keer na zoveel telefoontjes kortaf reageren, ligt er met een een boze brief bij de gemeente. Maar tot nu toe (donderdag-red.) heb ik niet gehoord dat er op de doorgaande wegen ongelukken zijn gebeurd. De meesten hebben de waarschuwingen en adviezen goed opgevolgd." Toch trekken de medewerkers van de dienst er elke keer op uit als er een klacht binnenkomt. Als de situatie daarom vraagt, wordt er vervolgens meteen gestrooid, desnoods met de hand. Vanwege de invallende dooi zijn de laatste dagen minder hectisch verlo pen voor de medewerkers. Niettemin verwacht Landman dat de strooiwagens nog regelmatig zullen uitrukken. Sneeuw "De winter begint in principe pas in ja nuari. Als er stevige vorst is van, zeg maar achttien graden, hoef je niet te strooien, wan. dan blijft alles droog. Maar bij twee, drie graden vorst, heb je de kans dat je elke avond of morgen de weg op moet. En als het sneeuwt, moet je blijven rijden om de sneeuw weg te schuiven, al hoef je het niet overal weg te halen. Het neemt bepaalde vormen aan en je ziet dat iedereen langzamer gaat rijden en speciaal schoeisel aan trekt. Tien centimeter sneeuw kunnen we overal in Nederland aan, maar als er meer dan dertig centimeter valt, ligt heel ons land binnen een paar uur plat. Dan komt niemand zijn straat uit. Maar ach, hoe lang is het geleden dat we tot onze knieën in de sneeuw liepen. Dat was vroeger." nte Soest Staf Voorlichting - 3762 AV Soest >93 459 60 93 460 Inde afgelopen weken strooide de reinigingsdienst overal in Soest. Ondanks dat het kwik ver boven de nul zit, verwacht uitvoerder Jan Landman van de dienst dat de medewerkers nog vaak in de wagens zullen uitrukken. Foto: Aldo AUessie

Soester Courant | 1996 | | pagina 5