\INDCR! OPRUIMING I fü M HH Hulleman optiek mSo6 !4 m/wn Jac de Bruin gaat flink uitbreiden Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek Werkgroep gaat '(^eetproblemen' letterlijk en figuurlijk te lijf 1 HANDEL WANDEL T d soest trum nota a A NEC: 'Export blijft groeien' Tienjarig danscentrum Gerla pakt uit met spoedcursus Rood-groen test Nabij test Voorlichtingsmiddag KvK Woningen alweer duurder I WOENSDAG 10 JANUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 9 WEEKAANBIEDING 'Aff \M Mi 1/1 MkÊM A Stichting pleit voor andere ontslagregels Nieuwbouwplan rijwielspecialist over drie maanden gerealiseerd PLAATS Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Oogdruk controle Weekend-aanbieding: NIEUW - NIEUW - NIEUW Prokorn - Gezondheidsbrood Over Gevolgen Afschaffing Ziektewet Wie wat te zeggen heeft, doet dat in de Soester Courant Veel verkopen in vierde kwartaal Groepstherapie voor vrouwen in Soest HYPOTHEEKADVIES? BEN DE JONG HYPOTHEKEN Brandweer blust isolatiemateriaal aan de Turfstreek van de ouders koos bewust voor thuiswerkvrij systeem vindt dat het thuiswerk- vrije systeem voldoet aan de verwachtingen. meld in een recent onderzoek* enheid van ouders bij MAVO fgevoerd door mevrouw Babice van doI van Utrecht, Faculteit itiek. Jerzoeksrapporf eden voor nadere informatie, Ier aanvragen d op 1 februari a.s. van :rdag 24 februari a.s. van tk maken met de directeur, a. jtfSdnèo Vmmïm '"s. .O ^OSSEXOAM t eigen leven idagavond 5 februari om 19,30 uur, 250,- p.p. i gewicht af willen isdagmiddag 27 februari (op afspraak De cursus start t ur, Nieuweweg 14. 245,- idagavond 12 maart (op afspraak 'e cursus start dinsdagavond ur, Schoutenkampweg 4. 190,- uren) van 50,-. it 87; Soest I 20 Adagio Karajan De mooiste langzame delen uit werken van Mahler, Pachabel, Brahms, Vivaldi, Grieg, Mozart en vele anderen. Normaal 42,95, alleen deze week 34?5 CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO Steenhoffstraat 15 3764 BH Soest - Tel. 035 - 601 21 32 In 1996 zal de Nederlandse export tot een recordhoogte van 340 mil jard gulden stijgen. De groei zal met vijf tot zes procent echter de helft bedragen van die van het afgelopen jaar. Dat is de verwachting van voorzitter G J. van den Akker van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) dat met zijn hoofdkantoor is gevestigd aan de Dat de groei van vorig jaar (elf procent) niet zal worden gehaald, ligt volgens Van den Akker aan onder meer de te genvallende economie van Duitsland en de sociaal-economische problemen, waarmee Frankrijk worstelt. In zijn nieuwjaarsrede zei de NEC-voorzitter verder dat de concurrentiepositie van Nederland moeilijk blijft door de hoge loonkosten en de harde gulden. Toch zal de export blijven groeien en dat betekent dat ook de werkgelegenheid verder zal toenemen. De grootste groei voorziet hij in tijdelijke banen, hetgeen volgens hem wordt veroorzaakt door de rigide ontslagregels. "Een aanzienlijke versoepeling van die regels zou voor de werkgelegenheid in Nederland structureel goed uitwerken. Een 'win-win' situatie voor werkgevers en werknemers," aldus Van den Akker. Voor alle mensen die in oktober te laat beslisten op dansles te gaan en zich niet meer bij de normale cur sussen konden aansluiten en voor de aanstaande bruidsparen die hun feestavond al dansend willen ope nen, start danscentrum Gerla aan de Albert Cuyplaan te Soest op 16 januari weer een spoedcursus. In 15 weken leert men het volledige beginnerspakket, bestaande uit de En gelse Wals, Tango, Quickstep, Cha-Cha, Rumba en Jive. Aangezien danscentrum Gerla dit seizoen tien jaar bestaat is het een bijzonder seizoen. "Elk seizoen is er bij ons van alles te beleven op het gebied van vrijdansen en feesten," aldus Karin Gerla, "maar dit tienjarig jubileum is uiteraard aanleiding om eens extra uit te pakken." De mensen die zich nu aanmelden voor de spoedcursus kunnen daar uiteraard nog ten volle van meegenieten. Party met live-muziek, Tropical Night, Play- back-Soundmixshow, alles zit er nog aan te komen. Vertier genoeg dus, buiten de gewone vrijdansavonden om. Het be langrijkste zijn de lessen zelf. Goed dansonderricht spreekt vanzelf, daar staat Frits Gerla als gediplomeerd ANDV-leraar garant voor, maar gezel lig een avond uit hoort daar bij Dans centrum Gerla gewoon bij! Het spreekt voor zich dat er in de spoedcursus iets sneller doorgewerkt dient te worden dan op een normale cursus, maar dat gaat absoluut niet ten koste van het vermaak en de lol in het dansen. Een ieder die nog voor de zo mer wil leren dansen, zodat er in de va kantie heel wat voetjes van de vloer kunnen, kan zich deze week nog opge ven. Uiteraard is er in dit jubileumjaar voor iedereen een aardige attentie! Kostuums van: TailorHoff Frans Molenaar van 959,- van 679,- nu nu 679,- 475,- Kolberts: Hu<>o Boss Gardeur Frans Molenaar van 698,- van 529,- van 439,- nu nu nu 379,- 379,- 298,- Pantalons: Gardeur Forniula Melka van 198,- van 179- van 179,- nu nu nu 139,- 129,- 129,- Corduroy vvol-cord Corduroy katoen van 249,- van 179,- nu nu 179,- 129,- Truien: Portobello Louis Estère For-Fellovvs vatt 279,- van 198,- van 169,- nu nu nu 179,- 139,- 119,- Jacks o.a. Melka van 479,- van 398,- van 369,- nu nu nu 298,- 249,- 225,- ZUIDPROMENADE 12 3768 em soest TELEFOON 035 - 602 35 30 De huidige winkel blijft gehand haafd, maar de showroom, de werk plaats en het magazijn van Jac de Bruin gaan tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwbouw. De uitbreiding van de rijwielspe cialist aan de Gallenkamp Pelsweg is over drie maanden gerealiseerd. De bouwvergunning van het gemeente bestuur is reeds binnen, zodat nog deze maand, na de verbouwingsuitverkoop, wordt begonnen met de werkzaamhe den. Zodra die zijn afgerond, beschikt Jac de Bruin achter de winkel van 120 vierkante meter over nog eens 300 vier kante meter bedrijfsvloeroppervlakte, ruim twee keer zoveel als nu. Verdieping Ten opzichte van de huidige situatie gaat bouwbedrijf Bodewes tien meter dieper en twee meter breder bouwen. Boven dien wordt het dak op vijf meter hoogte aangebracht, zodat er een verdieping voor opslag kan worden ingericht. Op de begane grond ontstaat daardoor meer ruimte voor een overzichtelijke showroom en vier moderne werk plekken. Dit alles naar een ontwerp van de Soester architect Dick Renooy. Vol gens De Bruin zullen bij de nieuwbouw zoveel mogelijk Soester onderaan nemers worden betrokken. Vanuit de winkel kunnen de klanten vanaf begin april zien hoe het er in de open werkplaats aan toe gaat. Omge keerd kunnen de medewerkers meteen bijspringen als er veel klanten in de zaak staan. De Bruin: "Vroeger was de fietsenmaker iemand met vettige handen en een vuile jas. We moeten uit dat stoffige imago zien te komen. Het kan er hier net zo uitzien als bij een juwelier, waar je van de grond kunt eten. En de mensen mo gen in onze keuken kijken, net als bij de Chinees." Tijdens de sloop- en nieuwbouwperiode worden de werkzaamheden voortgezet vanuit de winkel, driekwart van de voor raad krijgt tijdelijk elders een plaats. "Maar de service en de kwaliteit blijven zoals ze nu zijn. Wat dat betreft zullen de klanten er niets van merken," aldus Ben de Bruin. Efficiënter Hij speelde al een jaar geleden met het plan, omdat de behuizing te krap was geworden. En dus moest de ambachte lijke fietsenmaker kiezen: verbouw of nieuwbouw. Moeilijk was de keuze niet, omdat nieuwbouw veel efficiënter bleek dan een 'face-lift'. "Als je voor het pand staat, besef je niet hoeveel ruimte we hier hebben. De mensen zeggen: 'jullie zijn al zo groot', maar de fiets is een trendy-artikel geworden. Tegenwoordig willen de mensen steeds meer zien. Ze willen veel zien voelen. Daarom zullen "De mensen mogen in onze keuken kijken, net als bij de Chinees, "zegt Ben de Bruin van Rijwielspecialist Jac de Bruin. we het bestaande assortiment uitbrei den." De fietsenmaker in Soest-Zuid verwacht veel van de nieuwbouw en hoopt in de eerste week van april zijn zaak te hero penen. Dan zal hij zijn klanten tevens betrekken in de viering van het 65-jarig bestaan van Rijwielspecialist Jac de Bruin. Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Maak gebruik van deze GRATIS oogmeetservice. Bel of kom langs voor een afspraak, telefoon 601 38 59. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Qptometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GR0THESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 035 - 601 38 59 's Maandags gesloten Meergranenbrood met o.a. zonnebloempitten, lijnzaad, soja bonen, moutmeel, maïsgries, bruine rietsuiker en rogge. Acft Van 2,75 voor £m Alles dagelijks vers uit eigen bakkerij. Birkstraat 93 - Soest Tel. 60123 54 van Weedestraat 46A - Soest Tel. 60138 77 Koninginnelaan 5 - Soestdijk Tel. 60189 04 De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Ëemland houden op 16 januari een voorlichtingsbijeen komst rondom de door het kabinet beoogde afschaffing van de Ziekte wet. Deze afschaffing zal grote gevolgen heb ben voor ondernemers. Zo moeten zij bij ziekte gedurende 52 weken minstens zeventig procent van het loon door betalen. In sommige gevallen is dat zelfs honderd procent. Het is mogelijk dit risico onder te bren gen bij een verzekeringsmaatschappij. De verzekeringsmaatschappijen zullen echter wel eisen dat de ondernemer zich aansluit bij een gecertificeerde Arbo- dienst. Daarnaast kunnen ondernemers er voor kiezen Volledig Eigen Risico drager te rijn. Bij wie kan men zich ver zekeren? Wat houdt een Volledig Eigen Risicodragerschap in? Wanneer is het gunstig om hiervoor te kiezen? Waar moet men op letten bij de keuze van een ARBO-dienst? Ondernemers die zich nu al willen voorbereiden op de gevol gen van de afschaffing van de Ziektewet rijn op 16 januari van 13.30 tot 17.30 uur van harte welkom. De bijeenkomst vindt plaats in restaurant 'De Soester Duinen' aan de Soesterbergsestraat. Kosten van deelname bedragen f 125,- per persoon, inclusief consumpties en syllabus. Voor meer informatie kan men contact opnemen mét de afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, tel. 033-4612964. De prijs van een huis is in 1995 weer gestegen. Na een rustige prijs ontwikkeling in de eerste zes maan den van 1995, werden huizen in de tweede helft gemiddeld 6 a 7 pro cent duurder. Over geheel 1995 komt de prijsstijging daardoor op bijna vier procent. Een woning kost nu gemiddeld f 237.900 tegen f 229.300 het jaar ervoor. Ook het aantal verkopen is flink geste gen. In 1995 wisselden 8 procent meer woningen van eigenaar dan in 1994: bijna 85.000. Met name in het vierde kwartaal van 1995 steeg het aantal ver kochte huizen explosief: in deze periode werd maar liefst 30 procent van het to taal aantal verkopen in 1995 gereali seerd. Oorzaak is de aanhoudende vraag naar koopwoningen, de lage hypotheekrente, de structureel lage in flatie, meer vertrouwen van de consu ment in de economie en de trage oplevering van nieuwbouwprojecten. In juli vorig jaar constateerde de NVM, op basis van de cijfers over het eerste half jaar van 1995, dat de gemiddelde prijsstijging gelijke tred hield met de in flatie, zo'n 2 procent. Niettemin trok de huizenmarkt de laatste zes maanden van 1995 sneller aan dan kon worden ver wacht. De vraag naar koopwoningen zal onver minderd aanhouden. Nog steeds is er behoefte aan de wat duurdere een gezinswoning tussen de f 250.000 en f 400.000. Deze vraag wordt voorname lijk veroorzaakt door de grootste groep op de woningmarkt: de dertigers en veertigers. Omdat daarnaast de vraag naar koopwoningen flink werd gestimu leerd door een steeds lagere hypotheek rente en een behoorlijk stevig vertrou wen in de economie, rijn veel mensen in de tweede helft van 1995 op zoek ge gaan naar een eigen huis. Ondanks de gestegen prijzen en het hoge aantal verkopen, waarschuwt Van Groenigen verkopers voor te veel opti misme. "Kopers zijn kritisch en zullen niet elke vraagprijs willen betalen. De koper houdt zijn financiële giens goed in 't oog. Hierdoor blijft de prijs ontwikkeling marktconform en zullen er geen excessen ontstaan," aldus Van Groeningen. Op 1 februari gaat in Soest een werkgroep van start, die zich spe ciaal richt op l,(vr)eetproblemen" van vrouwen. De werkgroep is met name bedoeld voor vrouwen die hun eetgedrag als een probleem er varen en bijvoorbeeld te kampen hebben met eetstoornissen als anorexia, boulimia en obesitas, al dan niet in combinatie. De werkgroep is een initiatief van Neeltje Buitelaar, creatief therapeut en docente tekenen/schilderen, en Pamela van Drie, die als ervaringsdeskundige optreedt. Het doel van de werkgroep is vrouwen met problematisch eetgedrag samen met lotgenoten op een creatieve manier meer zicht te geven op wat er écht aan de hand is en vandaaruit het probleem zowel letterlijk als figuurlijk te lijf te gaan. De "doelgroep" van de werkgroep wordt gevormd door vrouwen die hun eet gedrag als zó'n probleem ervaren dat ze hulp zoeken bij de huisarts of het maat schappelijk werk, en vrouwen die van wege hun eetproblemen al eens opgeno men zijn geweest in ziekenhuis of psy chiatrische instelling en daarna alsnog aandacht en begeleiding nodig hebben. De werkgroep kan een belangrijke rol spelen bij de opvang en de nazorg in de thuissituatie. Eetproblemen zijn dikwijls te beschou wen als stoornissen die voortkomen uit de levenservaring van vrouwen. Op de achtergrond is er vaak sprake van an dere problemen, waarop ze geen of on voldoende zicht hebben, maar waarvoor het eetprobleem dan als oplossing wordt "gekozen". "Het is een problematiek die vér boven het aan-de-lijn-doen uitgaat," aldus Neeltje Buitelaar. "Er zijn vrou wen die het eten ervaren als een dwang matig probleem en een persoonlijke zwakte, wat ze soms jarenlang verbor gen weten te houden maar wat een steeds grotere plaats in hun leven gaat innemen." 'Geheime' problematiek Veel vrouwen vragen echter pas om hulp als ze om andere redenen in een crisis raken, bijvoorbeeld door echt scheiding of problemen met de kinde ren. Daarachter blijkt dan soms al jaren een verstoord eetgedrag schuil te gaan. "Ik ben ervan overtuigd dat er, als je erin slaagt het (vr)eetprobleem zichtbaarder te maken, al in een veel vroeger stadium hulp geboden kan worden bij proble men die juist ónder dat eetgedrag schuilgaan," aldus Neeltje Buitelaar. LAGE HYPOTHEEKRENTE Een aan uw omstandigheden aangepast F.C. KUYPERSTRAAT 24 3761 EG SOEST tel. (035) 601 95 16 fax (035) 601 66 95 "Als je deze vrouwen de mogelijkheid geeft die confrontatie, in 'openheid' en met elkaar, aan te gaan en meer inricht te krijgen in die 'geheime' problematiek, kun je preventief werken en dus ergere problemen voorkómen." Er zijn vier stoornissen waarin het eet probleem tot uitdrukking komt: anorexia (niet meer willen eten terwijl het lichaam daar voortdurend om vraagt); boulimia (vreet-aanvallen die niet meer onder controle te krijgen zijn, waarbij schuldgevoel en de angst voor gewichtstoename leiden tof "braak- gedrag"); een mengvorm van anorexia en boulimia (afwisselende periodes van hongeren tot eindeloos (vr)eetgedrag met braken); en obesitas (een niet beheersbaar eetgedrag dat tot grote gewichtstoename en/of vetzucht leidt). De onderliggende hulpvragen lopen meestal parallel; in de werkgroep wor den ze geïnventariseerd en geordend en met het verschafte inzicht kan elke deelneemster afzonderlijk daarmee in het dagelijks leven omgaan. 'Voedster' Het is overigens niet toevallig dat het veelal vrouwen zijn die met eet problemen worstelen, aldus Neeltje. "Vrouwen zijn voortdurend met eten bezig: ze bedenken wat er gegeten gaat worden, stellen het menu samen, den ken na over voedingswaarden, kopen het eten in, houden rekening met de behoeften en verlangens van de gezins leden en moeten daarnaast ook nog voortdurend de tijd en het huishoudgeld in de gaten houden. Die rol van 'voed ster' brengt veel verantwoordelijkheid met zich mee en veel vrouwen ervaren in die positie schuldgevoelens, bewust of onbewust. Voor veel vrouwen is die ver antwoordelijkheid - en ook het eten zelf - geen bron van genoegen en onbewust is eten voor hen dan een middel om er hun échte probleem achter te ver schuilen." De aanpak van de werkgroep gaat uit van de creatieve energie die in elk mens schuilt. Door gerichte opdrachten - maar de deelneemsters hoeven niet te kunnen tekenen of schilderen - wordt ontdekt wat er achter de vreetbuien en het hongeren schuilgaat. Met dat in- Neeltje Buitelaar (l.) en Pamela van Drie. zicht, de nodige adviezen en oefeningen in het dagelijks leven wordt het eet gedrag beter hanteerbaar gemaakt. Begeleiding De werkgroep "Vrouwen en eet problemen" wordt begeleid door creatief therapeut Neeltje Buitelaar en Pamela» van Drie. Neeltje heeft zich in deze spe ciale problematiek verdiept en ge schoold, heeft in Soest een jarenlange ervaring met haar eigen praktijk voor groeps- en individuele begeleiding en is gespecialiseerd als teken- en schilder- therapeut. Ze is lid van de Vereniging van Integraal-Therapeuten. Pamela is ervaringsdeskundige; zij heeft twaalf jaar anorexia/boulimia gehad, heeft deze riekte met verschillende therapieën en werkgroepen overwonnen en is zeer goed in staat de valkuilen te herkennen en op te sporen. De werkgroep gaat op donderdag 1 fe bruari, 's middags van 13.30 tot 16.00 uur, met maximaal zes deelneemsters van start. Bij ruimere belangstelling start 's avonds (19.30-22.00 uur) een tweede werkgroep. De werkgroep komt 18 keer bij elkaar. De kosten bedragen f 630,- bij betaling ineens of tweemaal f 325,- in twee termijnen. Informatie (werkda gen 9.00-18.00 uur): Neeltje Buitelaar, tel. 6027548, of Pamela van Drie, tel 6017564. In een woning aan de Tbrfstreek is isolatiemateriaal in brand gevlogen doordat vermoedelijk de pijp van de open haard veel warmte afgaf. De brandweer rukte woensdagmiddag om half vier uit om het vuur te blussen. Volgens de melding betrof het een schoorsteenbrand, maar ter plaatse bleek dat het isolatiemateriaal tussen de spouwmuren brandde. Na het bluswerk verwijderde de brandweer het isolatie materiaal. 4

Soester Courant | 1996 | | pagina 9