Eventjes weer in de schoolbanken Kleurrijke expositie in de Bundeling 1CUL WUR WELZUNt arti6hocK I /Tl in Het nieuwe voorjaarsaanbod van cultureel centrum C-drie Veelbelovende gitarist Jesse van Ruller in Artishock Balkandansen in Soest: al 27 jaar vol enthousiasme 'Les Chemins de 1'Amour' /kvoiid en Frai WOENSDAG 17 JANUARI 1996 SOESTER COURANT Ruim duizend oud-leerlingen naar reünie Griftland College Danstheater Dee: 1 Modder monsters' Lou Landré solo in 'Gezelschap' Y olksuniversiteit Soest/Soesterberg Korte taalcursussen voor op reis Thuishulpcentrale ./H Eemland /TH<T THC zoekt in Soest vaste vrijwilligers Veelheid van cursussen voor iedereen Gereedschap uit woning gestolen Gezonde voeding voor ouderen 'Open les' op 22 januari in C-drie Vrijdag 19 januari in Artishock: PAGINA 18|jvöÉNSDAC (atholiek 'El Pajaro de la Felicidad' NNereldH/inkel 18%? Sluier-schilderijen en nat-in-nat mHüü j Nog eens lekker in de eens ver foeide schoolbanken zitten en les krijgen van een leraar die je ooit verwenste, omdat hij je weer een 'paal' had gegeven of liet nablijven. Of met oude klasgenoten op de foto gaan en kijken naar videobeelden van belangrijke gebeurtenissen op school. Het kan allemaal op het Griftland Col lege dat op zaterdag 27 januari ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan een reünie houdt. Daarom is er ook een foto-expositie samengesteld die de ge schiedenis van de relatief jonge school voor mavo, havo en vwo enigszins zicht baar maakt. Maar de oud-leerlingen zullen vooral een aanzienlijk aantal uren kwijt zijn om hun kennissen uit hun tienertijd te ver tellen hoe ze tegenwoordig hun dag Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 6022188 Woensdag 24 januari: In de jeugddansvoorstelling 'Modder- monsters' gaat het over schoon en vies. De bovenwereld is een zwembadkamer. Daar wonen Blinker en Hinker. Deze kamer moet altijd brandschoon, kraak helder en citroentjesfris zijn. Daar zorgt Hinker voor want hij vindt schoonma ken een spelletje. Helaas zijn er ook ver velende stinkers die slordig en slonzig, vuil en vies zijn. Het zijn de Modder- monsters die leven onder het putje, in de onderwereld. Wat moeten Blinker en Hinker nu met deze viezerikken uit de andere wereld? Het Amersfoortse Danstheater Dee heeft al verschillende eigen produkties op zijn naam staan, zowel voor kinde ren als voor volwassenen. Marieke Joosten is de choreografe van 'Modder- monsters' en is tevens de oprichter en artistiek leider van Dee. Het is een spetterende dansvoorstelling, gespeeld door drie dansers en geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Toegang: f 7,50 (kinderen) en f 10,- (volwassenen). Aanvang: 14.00 uur. Danstheater Dee. Foto: Ron Jagers Donderdag 25 januari: 'Gezelschap' is een indringende solo voorstelling, geschreven door Samuel Beckett (1906-1989) en gespeeld door Lou Landré. Tijdens zijn voordracht zit hij bijna bewegingsloos in een leren ver sleten fauteuil. Met een gedragen en rustige stem vertelt Landré het verhaal over een man in zijn kamer. Hij ligt in het donker op zijn rug en luistert naar een stem die vertelt over het verleden. Af en toe maakt hij een toespeling op de toekomst. Stel je de ironie van een man in het don ker voor, die weet dat hij zal eindigen zoals hij op dat moment is; luisterend naar die ander die hij zelf heeft voort gebracht. Totdat het laatste woord van alle oude woorden eindelijk gesproken is en er afscheid genomen kan worden van dit krankzinnige bestaan. Wat res teert, is de nabijheid en een oorverdo vende stilte waar alle betekenis in op lost. De regie is van Peter Verburgt 'Gezel schap' is te zien op donderdag 25 ja nuari in C-drie, om 20.15 uur. De toe gang is: f 20,- en f 17,50 (cjp/pas 65). doorbrengen. Ze krijgen er bijna de hele dag de tijd voor. Om te voorkomen dat de ruim duizend reünisten (gemiddeld meer dan zestig per examenjaar) tegelijkertijd op de Noorderweg arriveren, worden de groe pen gefaseerd ontvangen. De examen jaren 1980-'85 kunnen tussen 10.30 en 11.00 uur naar binnen, in het daaropvol gende half uur worden de examen-kan didaten uit de periode 86-'90 verwacht en de overige oud-leerlingen kunnen zich tussen half twaalf en twaalf uur melden. Wie wat later komt, hoeft geen briefje van het thuisfront mee te nemen. Koffie en thee zijn gratis en degenen die reeds 25 gulden overmaakten op de re kening van het Griftland College, heb ben inmiddels informatie en enkele bonnen voor consumpties en broodjes uit hun brievenbus kunnen lichten. Voor elk jaar vanaf 1980 is een lokaal gere serveerd, zodat jaargenoten geen speur actie hoeven te ondernemen om elkaar te ontmoeten. In de aula speelt een muziekgroep en oud-leerlingen roepen de herinnering op aan de theaterprodukties die in de loop der jaren werden uitgevoerd, door er op het toneelpodium enkele num- Lou Landré. Foto: Pan Sok. mers uit te pikken en opnieuw te laten horen. Het tijdstip van de sluiting is nergens vermeld door het Griftland College. Wel is bekendgemaakt dat vanaf 14.00 uur een pendelbus gaat rijden tussen het schoolgebouw en de stations Soestdijk en Baarn, die aansluiting geeft op de treinen. De pendelbus wordt ook 's och tends ingezet om de oud-leerlingen op te halen van beide stations. De tijden staan aangegeven in de brief die ze thuisgestuurd hebben gekregen. Omdat de parkeerplaats anders veel te klein zou zijn en er een lange file zou ontstaan, wordt de bezoekers van de reünie met klem verzocht niet met de auto naar school te komen, maar net als vroeger op de fiets te stappen of gebruik te maken van de pendelbus die belan geloos beschikbaar is gesteld door de Betuwe Express, de busonderneming die altijd zorgdraagt voor het vervoer van Griftland-leerlingen tijdens werk weken en excursies. Bij aankomst moe ten de reünisten de eveneens toegezon den toegangskaart/betalingsbewijs to nen. Voor de rest moet niets en mag al les. Bijna alles. Di Lassostraat 65A, tel. 6022195 In deze korte taalcursussen wordt de nadruk gelegd op de spreek- en luister vaardigheid. In 10 intensieve lessen van elk IV2 uur leert u de meest voorko mende woorden en zinnetjes die u van pas kunnen komen op uw camping, in uw hotel, bij het winkelen, in een restau rant, op het postkantoor, enz. Frans op reis Aanvang: maandag 5 februari, 20.35- 22.05 uur. Docent: mevr. E. Schimmel. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aantal lessen 10 van IV2 uur. Cursusprijs: f 130,- (boek via do cent). Spaans op reis Aanvang: donderdag 15 februari, 19.00- 20.30 uur. Docent: mevr. A. Smits. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 10 van IV2 uur. Cursusprijs: f 130,- (boek via docent). Italiaans op reis Aanvang: donderdag 15 februari, 19.00- 20.30 uur. Docent: mevr. D. de Kat. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 10 van IV2 uur. Cursusprijs: f 130,- (boek via docent). Lezingen met dia's "Soest, van verleden tot heden". Deze lezingen zijn een vervolg op de twee eer der gehouden lezingen. Met dia's wordt u nu door het zuid-oostelijk deel van onze gemeente geleid. Er zal nu ook meer over de historie en de bewoners van Soest verteld worden. De lezingen vinden plaats op donderdag 8 en 15 februari, 20.00-22.00 uur, in gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Sprekers: dhr. H. Gerth. Prijs voor 2 avonden van 2 uur: f 20,-. Inlichtingen en inschrijvingen bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65, tel. 6022195, maandag 13.00-16.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. tel. #33 - 46 31 334 De Thuishulpcentrale Eemland (THC) zoekt vaste vertrouwde vrijwilligers, die enkele uren per week ondersteuning willen geven in gezinnen of situaties waarin ouders/verzorgers/kinderen/ buren de dagelijkse zorg hebben voor een gehandicapte, dementerende of chronisch zieke. De vaste verzorger kan op die manier even weg, vrij zijn in zijn/haar eigen huis, iets voor zichzelf doen of iets met de andere kinderen of de partner onder nemen. Voor de volgende situatie(s) in Soest worden deze week vrijwilligers ge vraagd. Soest-zuid In een druk en vrolijk gezin met vijf kin deren (tweeling van 5, drieling van 2 jaar) hebben twee kinderen astma. De THC vraagt een vrijwilligster die de handen uit de mouwen weet te steken en op vrijdagavond een paar uur wil oppassen en/of overdag iets gezelligs met de kinderen ondernemen en/of soms tussen de middag de kinderen wil ophalen van de speelzaal en weer terug brengen. Soest De THC zoekt iemand met affiniteit met muziek (maken en/of luisteren) en een inlevend gevoel voor het proces van dementie - het verdriet, de frustratie en de boosheid - om hulp te bieden en het vertrouwen te winnen van een toene mend vergeetachtige man van middel bare leeftijd. Zijn vrouw zou die steun bijzonder waarderen. Misschien samen naar een concert of thuis aanwezig zijn zou fijn zijn. Tijd nader overeen te ko men. Vrijwilligers ontvangen begeleiding en een onkostenvergoeding van f 2,50 per uur. Wie hulp wil geven kan bellen voor een vrijblijvend kennismakingsgesprek bij de THC, Kleine Haag 1-3, 3811 HE Amersfoort, tel. 033-4631334, of bij contactpersoon Erica Stanton in Soest, tel. 6019226. Theater, literatuur, dans, video, ruimtelijk en beeldend werken... In cultureel centrum C-drie is op elk gebied een cursus te volgen, zowel voor de prille beginner als voor de meer gevorderden. Mensen die al veel verder zijn kunnen in twee an dere cursusvormén terecht: de zeef drukwerkplaats of zelfstandig leren werken tijdens de lessen van "Een eigen atelier". Aquarel is een bijzondere techniek en speciaal voor aankomende aquarellisten is een nieuwe docent aangetrokken die een basiscursus geeft. Wie zelf een ont werp wil maken van een stoel, tafel of wat dan ook, leert dat in de cursus "Ontwerp uw eigen gebruiksvoorwerp". Keramiek, voor volwassenen en kinde ren, is een techniek die karakteristiek is door het gebruik van prachtige glazuren. Video wordt aangeboden in korte mo dules, die ieder een aspect van het wer ken met de camera belichten: eerst de bediening van de camera, gevolgd door het leren maken van mooie beelden. Wie nieuwsgierig is hoe hij of zij de planken staat, ontdekt dit in "Acteren voor beginners", "theatersport" of meer specifiek de cursus "Je leren presente ren", voor iedereen die spreekt in het openbaar. Jongeren kunnen terecht in twee cursus sen: "Op de planken deel 2" of als dan ser bij de "Moderne dansproduktie". Speciaal voor jongeren, met een afslui tend optreden! Wie durft?! Dansers met een voorkeur voor de Spaanse dans kunnen zich inschrijven in de cursus "Flamenco-Sevillanas". Contactimprovisatie is een cursus die werkt met de balans tijdens het bewe gen: al improviserend ontdek je nieuwe mogelijkheden. Jazzdans is een echte showdans en traint tegelijkertijd kracht, lenigheid en conditie. Cultuurgeschiedenis kent ren breder aanbod. Kennis van de kunstgeschiede nis wordt aangevuld in de cursussen "De kunst uit deze eeuw" en "De Renais sance". In "Kunst kopen voor beginners" wordt geleerd hoe je het beste kunst koopt. Wie naar Berlijn gaat kan in vier lessen de reis voorbereiden met wetens waardigheden over de culturele moge lijkheden. De beroemde schilder Ver meer en zijn tegenpool Van Meegeren worden belicht in een lezing op 23 fe bruari. De film bestaat al 100 jaar. Dat feit wordt gevierd door gedurende 52 da gen, 52 films in 52 verschillende biosco pen te vertonen. C-drie verzorgt inlei dingen over een zestal films, vooraf gaand aan de vertoning, waarin men meer over de achtergronden verneemt. De Soester Schrijversschool biedt gele genheid voor de beginnende schrijvers in de oriëntatiecursus. Wie al ervaring heeft kan deelnemen aan de vervolg cursus. 55+-ers (of daaromtrent) die hun levensverhaal willen optekenen en meeslepend leren beschrijven, kunnen dat in de cursus "Levensverhalen schrij ven". Ethiek is een breed onderwerp. De literatuur wordt behandeld vanuit die invalshoek: het bespreken en analy seren van ethische vraagstukken uit ro mans. Voor kinderen is er tekenen en schilde ren, kinderkeramiek, podiumklassen voor kinderen die willen leren toneel spelen, kleuterdans, dansexpressie, Spaanse dans en klassiek ballet. Ook voor Soesterberg is een nieuw aan bod: beginnerscursus tekenen en schil deren, kindercursus tekenen en schilde ren en voorafgaand aan de theater voorstelling Spiegelval wordt in drie les sen ingegaan op de achtergrond van dit theaterstuk. Voor meer informatie kan men een cursusboekje ophalen bij de balie van cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49, de VW, de bibliotheek of het ge meentehuis. Met een volledig ingevulde aanmeldingskaart wordt men ingeschre ven als cursist. Ook per telefoon kan men zich aanmelden op nummer: 035- 6022188 (van 12.30 tot 16.30 uur). y Na jarenlange afwezigheid was Jesse van Ruller weer eens te horen in Artishock, ditmaal als leider van een eigen groep. Ondertussen heeft deze gitarist een aanzienlijke repu tatie opgebouwd, met name als win naar van de Thelonious Monk Award. Jesse van Ruller heeft gekozen voor een heel puur en bijna akoestisch gitaar geluid, d.w.z. zonder vervorming of an dere elektronische hulpmiddelen. Al met al klinkt zijn spel vrij 'netjes' en niet erg expressief, maar dat hoeft geen be zwaar te zijn - de nadruk komt zo doende te liggen op de harmonische en melodische aspecten van de muziek en juist op dat gebied was genoeg te bele ven voor een tweetal boeiende sets. De muziek zoals die zaterdagavond in Artishock onder behoorlijke publieke belangstelling werd gespeeld klonk ta melijk conventioneel - dus geen vrijere improvisaties en geen vermenging met (of zelfs maar een verwijzing naar) mu ziek van buiten de jazztraditie. Wel op vallend aan het repertoire waren de ij- zersterke thema's van zowel de eigen stukken als van de zorgvuldig gekozen standards. Ondanks de kwaliteiten van de begeleiders was het toch vooral Jesse van Ruller die de aandacht naar zich toe trok, zij het op een onnadrukkelijke manier - sympathiek en zonder enig effectbejag. Belangstellenden krijgen ongetwijfeld nog ruimschoots de gelegenheid om Jesse van Ruller te horen. Op korte ter mijn is zijn muziek te beluisteren op Radio Soest, aanstaande zondag om 14.00 uur, wanneer een selectie uit de door Frans Kingma gemaakte DAT-op- namen van het concert in Artishock wordt uitgezonden. Een grote hoeveelheid gereedschap is verdwenen uit een woning aan de Koninginnelaan. Het werktuig werd ontvreemd door inbrekers die via de achterzijde de woning binnendrongen. De bewoner, een 32-jarige man, moet een oplossing bedenken om door te kunnen gaan met de opknapbeurt van zijn huis. Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht organiseert op 30 januari in Soest een voorlichtingsbijeenkomst over gezonde voeding voor ouderen. Tijdens deze bijeenkomst wordt aandacht be steed aan de relatie tussen lichamelijke aspecten van het ouder worden en voe ding. Hierbij kan men bijvoorbeeld den ken aan een verminderde darmfunctie en verminderde eetlust. Met behulp van het spel "Rond je bord" wordt gekeken naar de samenstelling van de voeding: drinkt u wel genoeg, hoeveel voedingsvezel gebruikt u en bevat uw voeding wel voldoende kalk? Aan de hand van het spel krijgt men van de diëtist, die deze bijeenkomst be geleidt, richtlijnen voor een gezonde voeding. Van de deelnemers wordt ge vraagd voorafgaand aan deze bijeen komst gedurende één dag alles wat zij eten en drinken op te schrijven. De voorlichtingsbijeenkomst vindt op 30 januari plaats in het gezondheidscen trum De Bundeling, Schoutenkampweg 4. Aanvang: 14.00 uur. Kosten: f 10,- per persoon (lidmaatschap Kruiswerk verplicht). Aanmelding en informatie: tel. 06-8344 (tijdens kantooruren). Zevenentwintig jaar geleden startte in Artishock een cursus Joegosla- visch dansen o.l.v. Ciga Despotovic. Zo'n 40 cursisten kwamen weke lijks bijeen, eerst nog in het Artishockgebouw, maar de dans zaal bleek te klein vanwege de groei van het aantal (inmiddels 60) cur- Er werd uitgeweken naar de gymzaal van de Mariaschool aan de Mariastraat, en met de verhuizing van het educatieve deel van Artishock naar het cultureel creatief centrum C-drie verhuisde de cursus Joegoslavisch dansen natuurlijk mee. Er is natuurlijk in al die jaren het een en andere veranderd. Het Joegoslavië zo als het vroeger was bestaat niet meer, maar de dansen uit de verschillende de len van het voormalig Joegoslavië be staan uiteraard nog wel en kunnen nog steeds beoefend worden. De cursus Balkandansen die gegeven wordt in C-drie is voortgevloeid uit de cursus Joegoslavisch dansen. De cursus wordt gegeven door Coleta Lus- tenhouwer, oud-leerling van Ciga Despotovic. Zij is vaak met Ciga en la ter ook individueel op studiereis naar de Balkan geweest om de dansen en de cultuur te bestuderen. Zij heeft lessen gevolgd bij de grote staatsensembles Lado (Zagreb), Kolo (Belgrado) en Tanec (Skopje), maar ging ook vooral op bezoek in de kleine dorpen om daar oud dansmateriaal te halen. Niet alleen leert ze de cursisten haar eigen dans- programma, maar ook het programma van andere docenten zoals Ciga Despotovic en Paja Milic. In al die jaren is het een komen en gaan geweest van cursisten. Er is op een ge geven moment ook een demonstratie- groep opgericht onder de naam Sreca. Dansers van deze groep waren o.a. te zien in optredens bij het Landjuweel en braderieën en zijn nog steeds te zien op de Balkanavonden in café-restaurant Soestdijk. Te klein Van de cursisten van het eerste uur is er zelfs een die nog steeds op de maandag avond van de partij is. Verder zijn er mensen die al ruim tien jaar met nóg evenveel enthousiasme de cursus blijven volgen, en er zijn nieuwe cursisten die de weg naar deze cursus gevonden heb ben. Toch is de groep op dit moment te klein om nog lang te kunnen blijven bestaan. Aan het enthousiasme van de huidige cursisten ligt het niet als de groep de dertig jaar niet zal halen. Het zou jammer zijn als een cursus, die al zo lang loopt en die al zoveel mensen met plezier doen of gedaan hebben, opgeheven zou moeten worden. Daarom deze oproep: Kom eens langs op maandagavond in C-drie en maak eens (geheel vrijblijvend) een les mee. Op maandag 22 januari om 20.00 uur zal er een "open les' gegeven worden voor een ieder die in de grote dans- cursus geïnteresseerd is. Kom gewoon kijken en meedoen in de zaal van C- drie! Inlichtingen: Coleta Lustenhou- wer, tel. 035-6011939; Jan van der Put ten, tel. 035-6018965; Henny Boekhoff, tel. 0346-354307. Een aantal seizoenen geleden trad Mariejan van Oort in Artishock op met het ontroerende liederen- programma 'De Reis'. Toen werd ze op de accordeon begeleid door Peter Bruis. Op het programma stonden onder andere Jiddische lie deren en Franse chansons. Nu is Mariejan terug met een nieuw pro gramma en een nieuwe begeleider. Mariejan van Oort en Jacques Verhei- jen brengen een programma van Franse liederen en chansons. Liederen uit de laat-romantiek en het begin van de twintigste eeuw, van Fauré, Duparc en Poulenc. Na de pauze chansons van Brei, Piaf, Barbara en anderen. Kan dit in één programma? Mariejan van Oort en Jacques Verheijen laten horen hoe. Tussen klassiek en volks, in een smaakvolle vertolking, is Poulenc hun verbindende schakel. Deze compo nist brengt het 'geniale' en het 'banale' bij elkaar. Tragedie en comedie in één onmiskenbaar Frans geheel. Bijvoor beeld in 'Les chemins de 1'amour' en natuurlijk in 'L'hommage Piaf'. Zo verbindt het programma de sfeer van de laat-romantiek, van de 'Salons' en de 'Salles', met het café-chantant uit de ja ren twintig en het Parijse straatlied uit de jaren vijftig en zestig. Elk lied is een wereld op zich. Of het nu om een mijmering aan de oever van de Loire gaat, de sfeer van de herfst, een in de oorlog kapot geschoten brug of een verloren of herwonnen liefde. Elk lied roept dat 'ach ja, die foto'-gevoel op. Foto's van melodieën die jong en oud graag met zich mee zullen dragen. Zó ga je na. afloop neuriënd wat drinken. De pianobewerkingen van de meeste chansons zijn van Jacques Verheijen. "De bestaande handelsedities vond ik ongeschikt voor een levendige begelei ding van deze chansons. Daarom heb ik zoveel mogelijk teruggegrepen op de oorspronkelijke orkestopnames. Zang en begeleiding laten samengroeien, dat is wat ik nastreef." Natuurlijke vorm Mariejan over haar zangstijl: "Ik wil graag zingen zoals ik leef en daarin zoek ik naar een natuurlijke vorm. Of het nu een klassiek lied is of een chanson, het gaat erom dat ik een verbinding weet te maken met mijn wereld. Zodat het lied tot leven komt." Iedereen die de vorige keer het publiek stil en onder de indruk de zaal uit zag komen. Of misschien zelf nog tot tranen geroerd in de zaal zat. Of, zoals ik bij Mariejan van Oort en Jaques Verhei jen in 'Les chemins de 1'amour'. een andere gelegenheid, Mariejan al zin gend in de vensterbank zag klimmen om haar lied nog duidelijker bij het publiek over te brengen. En iedereen die dat gemist heeft en nu een bijzonder liederenprogramma mee wil maken, moet vrijdag 19 januari naar Artishock komen. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 10,-. Steenhoffstraat 46, tel. 6019577 H Donderdag 18 januari: Carmen (Mercedes), restaurateur van schilderijen, eet na vele jaren bij haar zoon Enrique (Carlos) en zijn vrouw Nani (Aitana). Hij verwijt zijn moeder egoïsme. Op weg naar haar auto wordt ze overvallen. Haar vriend Fernando (Luis) vangt haar niet op. Dit alles doet haar de knoop doorhakken en ze ver trekt. Ze gaat op zoek naar haar ex-man (Daniël) en naar haar conservatieve ouders. Ze wil een nieuw eigen leven opbou- wen. Alleen. Maar bovenal in het reine met zichzelf komen. Langzaam komt ze tot rust tot plotseling de eigenaar van het huis (José) waar ze woont opduikt. Met zijn komst wordt haar rust danig verstoord en ook al kunnen ze het uit eindelijk goed met elkaar vinden besluit Carmen toch om alleen te blijven. Dan komt haar schoondochter Nani met haar kind langs. Tussen de beide vrouwen ontstaat een speciale band maar uitein delijk zal ook Nani vertrekken met ach terlating van haar kind. Carmen kiest definitief om haar leven hier te vervol gen zonder verder te zoeken naar dat gene wat ze voorheen altijd zocht. Ze heeft haar plek gevonden. Alleen met een kind, een hond en haar werk. Mercedes is een actrice die niet ligt valt te vergeten. Tot in de kleinste finesses heeft ze zich met deze Carmen vereen zelvigd, van het zoekende personage uit het begin tot de vrouw die tenslotte aan vaardt dat ze niet langer afhankelijk moet zijn. De film maakte in 1993 deel uit van de officiële selectie voor het Filmfestival in Cannes. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; cjp/ 65+ f 6,-. \y^\^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 6028132 Behoort u tot de personen tussen 21 en 45 jaar oud die voor "eerlijke" produk- ten belangstelling hebben? Een onder zoek heeft uitgewezen dat eerlijk ver handelde produkten terecht kunnen ko men bij 18% van de consumenten. Maar dan moet het niet alleen bij goede voornemens blijven. De goede voorne mens moeten ook in daden worden omgezet en daaronder wordt verstaan dat men ook echt eerlijk verhandelde produkten koopt. Aan de kwaliteit van de produkten zal het niet liggen. Dat geldt zowel de voedselprodukten als de kunst- nijverheidsprodukten. Het blijft kenne lijk een kwestie van doen en erop af Gelukkig vonden velen de weg naar de Wereldwinkel, ook de mensen die jon ger dan 21 jaar zijn. Cadeaus, voor vriendinnen of vrienden of voor henzelf; er is altijd wel iets te vinden. Dat er ook boven de 45 jaar belangstelling bestaat getuigt wel het aantal bezoekers die de Wereldwinkel tot haar vaste afnemers mogen rekenen. Kortom, belangstelling voor het werk van de mensen uit de Derde Wereld is niet leeftijdgebonden. Wat dat betreft zijn wij het dan ook niet helemaal eens met een onderzoek waar leeftijden een rol in spelen. Heeft u onze winkel al eens bezocht? U bent altijd van harte welkom: Steenhoffstraat 9a, behalve maandag elke dag van 09.30 tot 17.00 uur. De bezoekers van gezondheidscen trum de Bundeling kijken sinds een paar weken vermoedelijk met veel genoegen naar de ca. 30 schilde rijen die daar te zien zijn. De kunst werken zijn afkomstig van een groep van in totaal 18 cursisten van Neeltje Buitelaar, creatief therapeu te en docente tekenen en schilderen in Soest. Drie van de cursisten - Truus Vermeulen, Pamela van Drie en Yolande Gastelaars - gaven vorige week in de Bundeling een korte toelichting op de tentoonstelling, waarin met name sluier-schilderijen, mandala's en nat-in- nat-schilderijen zijn opgenomen. Voor de meesten is, het de eerste keer dat ze met hun kunstwerken naar buiten tre den, al heeft niemand de pretentie "echte" kunst te maken. Sommige cur sisten hebben wel enige ervaring met andére schildercursussen, maar over die van Neeltje zijn ze zonder uitzondering zeer enthousiast, vanwege haar speelse en "ondogmatische" aanpak. "Ze helpt je je faalangst te overwinnen en krijgt je aan de slag." Wat de cursisten vooral aanspreekt is de manier waarop er met kleuren wordt omgegaan. "In één avond maak je iets moois, ook wie nog nooit een potlood of penseel heeft vastgehouden kan het. Het hóeft niet per se iets te worden." De opdrachten die Neeltje geeft beperken zich doorgaans tot het aangeven van kleuren en dat hangt weer samen met de stemming waarin de cursisten verkeren: de (ai dan niet) "mooie plaatjes in je zelf," aldus de exposanten. Schilderen uit je buik Schildertechnieken als sluieren en nat- in-nat lenen zich bij uitstek voor een niet-rationele, maar gevoelsmatige be nadering, waarbij vooral "sferen" wor den aangegeven. Bij deze aanpak is geen sprake van bijvoorbeeld horizon- fixatie (de schilderijen worden na de eerste vegen soms een slag gedraaid) en na verloop van tijd ontstaan er spontaan beelden, die op een of andere manier - dat is in elk geval de gedachte - iets te maken hebben met "het proces waar je in zit," aldus Truus, Pamela en Yolande, die in dit verband spreken over "schil deren uit je buik". "Het komt uit jezelf, en zo'n avond klooien met verf werkt heel ontspannend, al kom je jezelf ook wel eens tegen. Want soms is het zo'n chaos dat er niks uitkomt en dan is wat je erop krijgt alleen maar kunstmatig." De cursisten werken bij Neeltje Buitel aar in groepjes van maximaal zes perso nen. Dat het vooral vrouwen zijn die de cursus volgen heeft volgens de exposanten te maken met het feit dat Truus Vermeulen, Yolande Gastelaars en Pamela van Drie (v.r.n.L.) bij twee van de 32 schilderijen in de Bundeling.. mannen de confrontatie met zichzelf meestal niet aandurven. "Dan komt het te dicht bij... In het dagelijks leven spre ken de meeste mensen maar een deel van de hersenen aan, waardoor een onbalans ontstaat tussen de rationaliteit en de emotionaliteit. Dan is het juist leuk om de ratio op zo'n avond hele maal uit te bannen." De tentoonstelling is te zien in de publieksruimten van het gezondheids centrum aan de Schoutenkampweg en: duurt tot eind februari. De schilderijen zijn niet te koop. Wie bijb ll.C

Soester Courant | 1996 | | pagina 18