ekoop ardij ene zone lAcrumr GGS-raadslid Hans van Wuijckhuijse in de race voor Thorbecke-prijs Deetman verklaart praten over de 'poppetjes' in het CDA taboe Molendael nog steeds voorstander tandartspraktijk in polikliniek Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp naar oude balie in raadhuishal? 'Een dierenpark in het hiernamaals' Batsr35^l NEWO B.V. SCHADE- REPARATIE brrcraftfii Scouts ook op Internet met vijftiende ijsberenweekeinde OENSDAG 17 JANUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 7 Wedstrijd in politieke welsprekendheid R.WESTRA gesloten. vakgürage IZE 'RSENEN >RDEN DANKT Kamervoorzitter te gast in Soest rhuizen inde rs-Huizenkrant. ig die krant! ff VRUWILLIGERSHULP NODIG? Kringloopwinkel in Baarn ruimt op Wie aan politiek doet leest de Soester Courant 'Gemeente zou coulanter moeten zijn' Visser reikt Gouden Oliebol uit Jan Visser stelt vragen over deportatie Kaapse eenden a Hans van Wuijckhuijse. Centraal iERSENSTICHTING NEDERLAND 3rlg Houtstraat 10 - 2511 CD .s.Gra».„haga LINSTGEBITTEN en répara- is. Vrijblijvend advies, ndprothetische praktijk L.F ertens, Cantonlaan 9a, iarn. tel. 035-5414136 JISWERKCURSUS. BIJ- iSSEN. Begeleiding bij het hoolwerk en schoolproble- in. Bel Tramei, 035- 17089. gekeken op uw donker ei- i MEUBELEN? Wij maken weer blank en als nieuw. Dpy Meubel, tel. 033 16434 \AP STUDIO. Matrassen ti-allergisch), lattenbo- ns (elektrisch), senioren le- inten, boxsprings, imshoop slaapkamers, bedden, spreien, hootd- sens, matrasbescher- s. Wasiel Steitner, Lange kweg 38, Soest. Tel. 035 1600. «sa, (o.a. stoelen. TafSiTsSr^iS podia, pariytenten 1 terrasmeubilair enz'i I de gebruikte FIETSEN, ishop Soesterberg, Rade- arstraat 17, tel. 0346- 64. IPUTERCURSUSSEN. e groepen, betaalbaar, dl- starten. O.a WR Word, ows, DOS, Typen, Lotus, Bel DataDidact: 035- 326. snel in het bezit zijn van euwe MIDDENSTANDS/ DIPLOMA? De nieuwe ssen in Soest starten januari/begin februari, lestarievenü Bel Han- hool Soest, tel. 043- 77. Dorresteinweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 ia,, Voor grote en lichte aan alle merken auto's. Nijverheidsweg 11 Soest Tel. 035 - 602 71 23 N zagen, snoeien, 'ende prijsopgave. Te). 101 52 53. oegeleidingvan Heinin- zorgt PRIVÉ-BIJLES in <en wiskunde, natuur- sn scheikunde Infor- lar de speciale kennts- 3-tarieven I Bel na jr tel. 601 22 89. HANDEL Steitner, de grootste AAK van Soest, 200 n voorraad. Lange 3 38 t.o. Gasbedrijf, tel. 9600. le vijf Nederlanders krijgt een hersenaandoe- n ziet het leven er wel even anders uit, soms ie op de andere dag. «stichting Nederland bevordert jaar in, jaar wetenschappelijk onderzoek. Elke gulden ttie is bitter noodzakelijk. Ons jaarthema in' iersenen in de war. Aanstaande vrijdagavond (19 ja nuari) vindt in het Utrechtse stad huis de eerste Thorbecke-wedstrijd voor politieke welsprekendheid plaats voor leden van gemeentera den en provinciale staten. Eén van de 24 deelnemers is Hans van Wuijckhuijse uit Soest, gemeen teraadslid voor Gemeentebelangen Groen Soest. De wedstrijd wordt georganiseerd door de Vereniging voor Democratisch Be stuur en Vertegenwoordiging "Thor becke", die de (wissel)prijs heeft inge steld. Dat is een bronzen schetsontwerp van het standbeeld van J.R. Thorbecke in Zwolle. De prijs wordt om 16.30 uur uitgereikt door mr. drs. Frits Bolkestein, WD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, die de prijs in 1994 heeft ge wonnen. Daarvoor won mr. Hans van Mierlo, nu D66-minister van Buiten landse Zaken, de prijs. Volgens het juryreglement wordt de Thorbecke-prijs toegekend aan "een gekozen volksvertegenwoordiger die blijk heeft gegeven van het vermogen in redevoering of debat de aandacht van zijn of haar toehoorders gevangen te houden door de beheersing van de re torica". Het gaat daarbij dus om taalbe heersing en politieke overtuigingskracht. Dit jaar wordt de prijs voor het eerst toegekend aan een staten- of raadslid. De kandidaten moeten in een pleit- wedstrijd, in verschillende ronden, aan de hand van opdrachten een standpunt uiteenzetten en verdedigen. 'Liefhebbers' De (niet partij-gebonden) Vereniging Thorbecke is opgericht door "liefheb bers" van de parlementaire democratie en wil een forum bieden voor bezinning op, geordend debat over en vernieuwing van de democratie, niet alleen op het Binnenhof, maar ook in provincie en gemeente. Van Wuijckhuijse is door gemeentese cretaris Wim de Kam opgegeven voor de wedstrijd, voor zo ver hij weet op aandringen van enkele andere Soester gemeenteraadsleden, al weet hij niet van wie. Hij vindt het in elk geval leuk om mee te doen. Het 31-jarige raadslid heeft al een soort politieke carrière ach ter de rug, zij het dan in de WD of in de periferie daarvan. Jarenlang was hij voorzitter van de JOVD (de liberale jongerenorganisatie) in Eemland en de provincie Utrecht; daarvoor was hij een poosje persoonlijk medewerker van de illustere WD-senator Molly Geertse- ma, destijds oud-Commissaris van de Koningin in Gelderland en oud-minis ter van Binnenlandse Zaken. Aardig spitsvondig In de afgelopen vijf jaar heeft hij het volgens sommigen "anarcho-liberale" gezicht van Gemeentebelangen Groen Soest - plaatselijk ook wel bekend als "de club van Harry Witte" - mede be paald. In de wandelgangen wordt hij misprijzend wel eens aangeduid als het "balletje" van GGS, maar in de niet zel den slaapverwekkende discussies in de Soester gemeenteraad kan hij van tijd tot tijd aardig spitsvondig uit de hoek komen, al is het vooral fractievoorzitter Harry Witte die de eerste viool speelt. Van Wuijckhuijse verheugt zich op de komende verbale krachtmeting, die in verschillende ronden wordt afgewerkt. In de eerste ronde komt hij uit tegen drie andere plaatselijke politici. Het on derwerp van het debat is al bekend, al heeft hij zich nog niet in de case ver diept. In elk geval is de opdracht dat hij in een denkbeeldige gemeente van ca. 75.000 inwoners de bezuinigingen op de bibliotheek moet verdedigen... Slotlaan 34 meo2,e!InHh0ekappart®men» °P 16 laïe TntateTrdlepin9 en e'9en C.V.- Xilkïï? !oer°PPe''vlakto circa85 n djbLi» h T van klJnststof raam- s oo^ n 8 aans'De staat "3" on- pe° maandSerV,Cek°S,6n bedra96n kdnni|Ln20nkameri ee,keoken (ver- i rü'imfmerLt0llet en hal- Onder- érging doucher™te en in- "De partij moet het land weer in, de discussie aangaan, de nek uitsteken en de degens kruisen, maar zo lang de verkiezingen niet aan de orde zijn niet praten over de 'poppetjes'. Het overgrote deel van de kiezers is niet geïnteresseerd in de personele en organisatorische problemen binnen de partij." Met deze bezwerende opmerkingen verklaarde Kamervoorzitter en CDA-prominent Wim Deetman een eventuele discussie over het in de media voortdurend breed uitgemeten gedonderjaag in de hogere CDA- gelederen - bijvoorbeeld de affaires rond Lubbers, Brinkman, Heerma en anderen - direct al taboe tijdens zijn speech voor het CDA-Soest. En het moet gezegd: de Soester CDA-ers volgden dat bevel-van-hogerhand met opvallende braafheid op. Ze repten er niet meer over. Deetman kwam maandagavond in de Rank voor ca. 50 Soester christen-de mocraten spreken over het rapport "Nieuwe wegen, vaste waarden" waar mee de CDA-top een "strategisch be raad" (met name over de nieuwe oppositierol) in de partij wil stimuleren. Volgens hem moet de publieke discus sie niet over de "poppetjes" in het CDA gaan, maar over de inhoud van het be leid. Dat de plaatselijke CDA-afdelingen en fracties het wel eens moeilijk hebben door de problemen die hun "Haagse" geestverwanten veroorzaken werd door Deetman niet ontkend. Bart Krol, de plaatselijke CDA-aanvoerder, merkte op dat er vanuit de lagere partijregionen soms met verbijstering wordt gekeken naar het Haagse politieke spel. "En als déér geknokt wordt vallen de electorale scherven op óns hoofd," liet hij enigszins verongelijkt weten, Deetman gaf hem gelijk, maar stelde tegelijk vast dat de plaatselijke CDA-ers ook profiteerden van de CDA-successen in Den Haag. "Als wij bloemen krijgen, krijgt u ze automatisch ook..." Deetman bond zijn Soester achterban ook op het hart niet te ongeduldig te zijn nu het CDA zijn innerlijk evenwicht als oppositiepartij nog moet zien te vin den. "We moeten ons niet laten opjagen. De kiezers die het vertrouwen in ons hebben opgezegd heb je nu eenmaal niet binnen anderhalf jaar terug. Zo werkt dat niet..." Meer kleur Over de oppositierol die de CDA-ka- merfractie min of meer tegen wil en dank is opgelegd merkte Deetman op dat er ook "iets" moest zijn om opposi tie tegen te voeren. In dat opzicht toonde hij dan ook heel wat minder gre tigheid tot profilering op allerlei terrei nen dan een deel van zijn Soester geestverwanten wel graag zou zien. Vol gens de Kamervoorzitter moet het "paarse" beleid eerst nog wat meer re liëf krijgen, al vond hij dat het PvdA/ WD/D66-kabinet langzamerhand wel wat meer kleur kreeg, zodat er ook voor het CDA op den duur meer eer aan de oppositie te behalen valt. Volgens Deetman is het kabinetsbeleid overigens onmiskenbaar in PvdA-richting aan het opschuiven en wordt langzaam zichtbaar dat een kabinet mét het CDA heus én- dere besluiten genomen zou hebben. Het CDA opereert niet alleen "reactief1, zoals hem werd verweten, maar gaat echt wel in de aanval als dat zo te pas komt, aldus Deetman. Hij wees bijvoor beeld op de lancering van het nieuwe gezinsbeleid en de gedachten die in het rapport "Nieuwe wegen" zijn neergelegd over de uitkeringen, die gekoppeld moeten worden aan grotere beschikbaar heid voor arbeid. "Maar de politieke agenda bepalen we nu eenmaal niet al leen. De route is: vooruitkijken en an ticiperen, en niet voor de muziek uitlo pen maar paars kleur laten bekennen. Het is natuurlijk altijd leuk om te sco ren, maar daarvoor was er in het afge lopen jaar eenvoudig te weinig ruimte." Niet afkraken Deetman gaf overigens direct toe dat hij niet volgend jaar nóg eens met datzelfde verhaal bij de achterban zou kunnen aankomen en was het ook wel eens met de stelling dat het CDA zich sommige dingen wat al te gemakkelijk door an dere partijen liet "afpakken". Voor pes simisme over het terugwinnen van de massaal weggelopen kiezers zag hij ech ter geen aanleiding. "U moet de afhankelijheid van Den Haag niet over drijven; lokaal presteert het CDA best wat en in veel gemeenten gaat het goed. Maar we moeten glashelder zijn en het goede van 'paars' niet afkraken, want dat tast op den duur onze eigen geloof waardigheid aan. We zijn voor de kiezer interessant als we niet met hele verha len komen, maar met concrete voorstel len." In zijn inleiding had Deetman uitvoerig stilgestaan bij het rapport "Nieuwe we gen", waarmee het CDA uit de crisis VrijwiNigershulp Soest - Soesterberg In het oude pand van Kring- loopCentrum-Baarn aan de Dahlia- straat gaat, in verband met de verhui zing naar de Tolweg, een grootscheepse opruiming van start. Diverse artikelen in de winkel zijn afgeprijsd. Deze week wordt er rigoureus leegverkocht. Op woensdag en donderdag (17/18 jan.) bedraagt de korting 50% en op vrijdag 19 januari gaat er maar liefst 75% van de prijzen af. Dit geldt zowel voor kle ding als meubilair en huisraad. Tot slot volgt op zaterdag 20 januari de knaller, wanneer élle restanten de deur uit gaan voor slechts f 1,- per stuk. In de week van 22 tot en met 26 januari zal de winkelverkoop stil liggen om het nieuwe pand en met name de verkoop ruimten in te richten. Op zaterdag 27 januari, 's middags tussen half twee en vier uur, is er 'open huis' in het nieuwe kringloopcentrum. Alle belangstellen den krijgen gelegenheid om ook eens een kijkje achter de schermen te nemen. Personeel zal aanwezig zijn om vragen te beantwoorden; een prijsvraag staat op het programma, evenals kinder activiteiten. Natuurlijk kan elke bezoe ker rekenen op een hapje en een drankje en er zal gezorgd worden voor peuter- opvang. Vanaf maandag 29 januari gaan de winkeldeuren aan de Tolweg open voor de verkoop. Wim Deetman, CDA-prominent en Tweede-Kamervoorzitter, aan het woord in de Rank. Foto: Goos van der Wilt sinds de verkiezingsnederlaag van 1994 hoopt te ontsnappen. Volgens Deetman heeft de Kamerfractie bewust gekozen voor een "oppositie met beide benen op de grond", waarbij niet vergeten mag worden dat het CDA in de jaren tach tig veel heeft bereikt op het punt van de sanering van de overheidsfinanciën, de onderwijsvernieuwing en het buiten lands beleid, maar ook op immateriële terreinen als de medische ethiek, de euthanasie en de winkel- en arbeids tijden. "We lopen niet weg voor onze verantwoordelijkheid, maar oppositie moet méér zijn dan alleen verbaal ge weld. We moeten ook zorgen dat er geen discrepantie bestaat tussen ons optreden als regerings- of als oppositie partij. Dat is de PvdA ook bijna nood lottig geworden." Volgens Deetman is het rapport "Nieuwe wegen" geen wijziging van het bestaande CDA-verkiezingsprogramma, maar hooguit een aanloopje naar het nieuwe. "Het probeert een gedurfd en wervend nieuw beleid gestalte te geven, met behoud van de vaste waarden die in onze grondslag verankerd zijn. Maar als we onze idealen niet langs weg-A kun nen bereiken, moeten we voor weg-B durven kiezen," merkte hij enigszins pragmatisch op. 'Stop' zeggen De Kamervoorzitter ging verder uitvoe rig in op enkele hoofd-elementen in het rapport, zoals internationalisering en schaalverkleining. "De wereld houdt niet op bij de Nederlandse grens, maar de burgers hebben tegelijk steeds meer be hoefte aan geborgenheid en de moge lijkheid tot identificatie." Het CDA dient naar zijn mening ook "stop" te durven zeggen tegen allerlei vormen van schaalvergroting, waarbij niet eerst een "pas op de plaats" is gemaakt om te zien wat nu eigenlijk de effecten zijn van al lerlei fusies en grotere verbanden op al lerlei beleidsterreinen. Volgens Deetman is het rapport "Nieuwe wegen" vooral een uitwerking van de solidariteit, een van de uitgangs punten van het CDA, nadat in de afge lopen jaren de nadruk vooral op de ge spreide verantwoordelijkheid had gele gen. Verder onderstreepte hij de aan dacht voor de veiligheid als eerste prio riteit - wat hij illustreerde met een citaat van Frans Andriessen (hoofdopsteller van het rapport): "De wereld is een dorp geworden, maar je kunt met goed fat soen de deur niet meer uit..." - naast "participatie", wat volgens hem meer inhield dan werkgelegenheid, en "duurzaamheid", waarbij op economisch gebied ook rekening wordt gehouden met ecologische criteria. Voor de over heid zag hij geen uitgesproken rol als "marktpartij". Wat "paars" betreft vond hij het veel- bezongen dualisme nog niet echt uit de verf komen ("het wordt zelfs al een stuk minder") en hij constateerde op diverse de coalitie, zoals de staatkundige ver nieuwing, het financieringstekort, de ecotax, het buitenlands beleid en de so ciale zekerheid, maar ook bij zaken als euthanasie, de winkel- en arbeidstijden en nog zo het een en ander. Van den domme De discussie met de zaal kwam wat aar zelend op gang. Over de "Haagse inci denten" en hun rampzalige gevolgen voor het CDA-imago hield Deetman zich overduidelijk van den domme. Over de woelingen rondom het leider schap van Heerma liet hij bijvoorbeeld weten dat de fractie gekozen had voor een slagvaardiger optreden met een be tere politieke aansturing, "en van wat er in de pers verder allemaal omheen is gezegd en geschreven weet ik niet waar het op slaat...," waarna hij zijn in de aanhef van dit artikel geciteerde opmer kingen over de "poppetjes" maakte. In de discussie maakt Deetman verder nog duidelijk dat de grote verkeers- vraagstukken wel iets gecompliceerder zijn dan de distributie van gas, water en licht, wat door een van de aanwezigen als voorbeeld werd genoemd voor de "verplaatsing" van mensen. De grote besluiten over de Betuwelijn, Schiphol, het spoornet en de hoge-snelheidstrein waren volgens hem trouwens al onder het vorige kabinet (met het CDA) geno men. Het CDA is - óók landelijk dus - voor grote investeringen in de infra structuur, al zal dat volgens Deetman zeker gevolgen hebben voor de particu liere consumpties. Als oud-minister van onderwijs liet Deetman zich verder nog uit over de wenselijkheid van regionale fusies in het onderwijs (maar dan vooral gericht op verschillende onderwijsvormen met overeenkomstige identiteit) waardoor de afhankelijkheid van "Zoetermeer" - het departement - zou kunnen verminderen en de bestuurlijke slagkracht wordt ver groot. De politiek moet zich overigens terughoudend opstellen bij de bestuur lijke inrichting van het onderwijs, vond hij. Hij toonde zich verder ingenomen met de invoering van het "persoonsge bonden budget" voor gehandicapten, die daarmee hun eigen zorg naar be hoefte kunnen "inkopen". Corrigeren Het CDA hoefde zich volgens hem ove rigens niet te schamen voor het beleid dat het in de achtereenvolgende kabi- netten-Lubbers had gevoerd. De vraag of dat beleid wel op alle fronten juist was geweest vond hij niet zo relevant. "Het denken staat niet stil en er is nooit een beleid dat voor 100 procent goed uitpakt. Waar nodig moetje dat durven corrigeren. Tenslotte wees de Kamervoorzitter nog op de complexe vraagstukken die ge paard gaan met de invoering van Inter net, waar anonieme aanbieders (van bij voorbeeld kinderporno, zoals uit de zaal was aangegeven) niet zomaar kunnen worden aangepakt. Aan het eind liet hij desgevraagd weten wel enige verle vendiging van de kamerdebatten na te streven, maar daarbij het Engelse "mo del" niet direct als voorbeeld voor ogen te hebben. "Het moet natuurlijk geen rotzooi worden, maar ik hou wel van een beetje leven in de brouwerij..." Medisch centrum Molendael is nog altijd voorstander van de vestiging van een tandartspraktijk bij de nieuwe polikliniek die aan de Dal- weg verrijst. De plannen van de tandartsen J. en H. Oosterveen ver dienen zeker de gemeentelijke steun, aldus het ziekenhuisbestuur. Dat valt op te maken uit de reactie van Molendael-voorzitter mr. J.M. Kruit wagen, die enige kanttekeningen plaatst bij het artikel in de Soester Courant van vorige week. Daarin werd het conflict tussen het College van B. en W. en de beide Soester tandartsen weergegeven, evenals de discussie daarover in de raadscommissie Algemene Bestuurs zaken. Inzet is de (hoge) grondprijs die de gemeente Soest heeft berekend voor de appartementen waarin de praktijk gevestigd zou moeten worden. Volgens mr. Kruitwagen is de rol van Molendael in het artikel niet helemaal juist belicht. Het zgn. poli-plus-plan (waarbij aanvankelijk ook een aantal zorg-instellingen als o.a. het maatschap pelijk werk, het Riagg en het Kruiswerk betrokken waren) was een initiatief van het gemeentebestuur. Deze instellingen haakten later af, hoofdzakelijk om fi nanciële redenen, maar de tandartsen praktijk bleef volop een serieuze gegadigde. "Dat was ook bekend toen de gemeente met de Woningstichting Soest onderhandelde over de realisering van het appartementencomplex," aldus mr. Kruitwagen. Dat complex - de "woontoren" - was in een laat stadium, eveneens op voorstel van het College van B. en W., "om ste- debouwkundige redenen" aan het poli- plus-plan toegevoegd. Het gemeentebe stuur bedong daarbij voor de grond een prijs van een kleine 40.000 gulden (in clusief BTW en overdrachtskosten), maar stelde tegelijk een maximum van 200.000 gulden aan de verkoopprijs per appartement. Voor Molendael was dat onderdeel daardoor financieel niet haal baar. "Het ziekenhuis is geen project ontwikkelaar en wil de risico's van zo'n project niet aan," aldus mr. Kruitwagen. Paar ton extra Toen de Woningstichting Soest het woontoren-onderdeel vervolgens - op voorstel van Molendael - verder ontwik kelde en het aantal appartementen ver hoogde van de oorspronkelijke vier naar zes (dus kleinere) flats per etage, waar door elk appartement goedkoper kon worden, bleek de 200.000 gulden-grens overigens nog steeds niet haalbaar. Het gemeentebestuur heeft deze eis inmid dels daarom laten vallen, maar paste de grondprijs per appartement niet aan en houdt volgens mr. Kruitwagen aan het hele project dus een paar ton extra over. In dat licht zou het volgens hem van een zekere "coulance" hebben getuigd als het gemeentebestuur voor de tandarts praktijk de oorspronkelijk voor de hele poli-plus afgesproken grondprijs had gehandhaafd. Het was immers vanaf het begin bekend dat de tandartspraktijk onderdeel van het poli-plus-project zou zijn. Naar het oordeel van mr. Kruit wagen is de opstelling van het gemeen tebestuur in het conflict met de tandart sen dan ook "niet helemaal correct" te noemen. "Het is zonde dat zo'n waarde volle voorziening daardoor niet door dreigt te gaan," aldus de bestuurs voorzitter van Molendael. Het Centraal Meldpunt Vrijwil ligershulp - winnaar van de Gouden Oliebol 1995 - hoeft zich volgens Jan Visser van GroenLinks-PS niet langer het hoofd te breken over het toekomstige onderdak. Voor de dienstverlening van het meldpunt (nu nog in de Zonheuvel, de villa die straks mét het oude ziekenhuis Zonnegloren zal verdwijnen) is de leegstaande balie in de hal van het gemeentehuis de ideale oplossing, aldus Visser. Hij gaf deze suggestie vorige week mee aan voorzitter Nel Pelzer tijdens de fees telijke uitreiking van de Gouden Olie bol, die het meldpunt "met de meeste stemmen voor" had gewonnen. Visser stelde vast dat de onderscheiding bij het meldpunt zeer op z'n plaats was, hoewel de organisatie nog maar kort actief is in Soest(erberg). Binnenkort moet de jonge vrijwilligersgroep - die telefonisch bemiddelt tussen hulpvragers en hulp verlenende instanties - op zoek naar een ander onderdak en volgens Visser zou de verhuizing naar de raadhuishal niet veel hoeven te kosten. Bingo Visser sprak ook met enkele genomi neerden voor de Oliebol, die dit jaar naast de prijs hadden gegrepen. Volgens Rien Kippers-Cozijn, al 20 jaar be stuurslid van de wijkvereniging Over- hees (die destijds zelfs geld ophaalde voor de totstandkoming van de Borg maar toen het gebouw eenmaal was omgetoverd tot C-drie kon "ophoepe len", zoals ze zei), bloeit de wijk vereniging. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de uitverkochte zaal als er bingo (in de Vijverhof) wordt gespeeld. "Dan staat er om half zeven al een rij voor de deur." Rien Kippers weersprak met klem de bewering dat er met "de jeugd" van Overhees van alles mis is. "Als je maar op een normale manier met ze omgaat en luistert. Ik heb nooit last van ze. Je moet niet gelijk gaan schreeuwen of de politie bellen, want daar schiet je niks mee op." Dat de jongelui wel eens la waai maken vond ze niet zo vreemd - "we zijn toch allemaal jong geweest?" - en volgens haar zou een eigen honk, met de "juiste man op de juiste plaats", al een heel stuk in de problemen sche len. Ze sprak wel haar zorg uit over de plannen met de Koningsweg, waardoor deze route - die veel kinderen en oude ren uit Overhees dagelijks moeten over steken - veel drukker dreigt te worden. Titanic Opmerkelijk was het interview dat Vis ser hield met gemeente-ambtenaar Marcel Vossestein, in zijn vrije tijd harts tochtelijk vogelaar en natuurliefhebber maar in zijn dagelijks leven ver keerskundige, bedenker van het Soester busplan en mede-opsteller van de nieuwe plannen voor de hoofdwegen structuur van Soest. "Wat het busplan betreft liet hij weten dat Soest daar nü niet meer aan zou moeten beginnen, want over de ontwikkeling van het openbaar vervoer - met name als het geprivatiseerd wordt - toonde hij zich pessimistisch. In dat verband maakte hij een vergelijking met de ondergang van de Titanic en de "flexibiliteit van de voormalige Sovjet-economie". Vossestein liet zich - een beetje uit de tent gelokt door Visser - niet weerhou den van nogal politiek getinte opmer kingen over de verkeersdiscussie in Soest. De rondweg was naar zijn oordeel in elk geval geen oplossing voor het pro bleem, dat volgens hem was ontstaan omdat de voorvaderen de postkoets dwars door het gebied in Soest lieten gaan waar latere generaties een winkel centrum wilden hebben... 'Doodzonde' Hij liet zich niet verleiden tot een voor- Nel Pelzer neemt namens het Centraal Meldpunt de Oliebol in ontvangst uit handen van Jan Visser. spelling over de uitkomst van de wegen discussie, maar zou het wel "dood zonde" vinden als de polder zou worden opgeofferd aan een rondweg. Wat dat betreft bleef hij warm pleitbezorger van het ambtelijke voorstel (versterking van de Koningsweg), dat hij niet alleen verkeerstechnisch maar ook financieel het beste vond. Persoonlijk had hij ook geen behoefte aan een rondweg, omdat hij al jaren geleden zijn auto had weg- De problematiek van het groeiende autoverkeer bekeek hij overigens liever vanuit landelijk perspectief. "De reke ning daarvan kan de politiek niet bij de gebruikers neerleggen," stelde hij met nauw verholen leedwezen vast, hoewel de economische wetmatigheden volgens hem uit het oog werden verloren. "Het wegennet kost 150 a 300 miljard, maar de automobilisten betalen daar maar 4 miljard van." Als het wegennet ooit nog eens geprivatiseerd wordt lost het be drijfsleven dat wel anders op, aldus Vossestein, die becijferd had dat er in Nederland elke vier minuten een auto bijkomt. De Kaapse eenden die in december zijn gevangen, zijn volgens Jan Vis ser afgevoerd naar 'een dierenpark in het hiernamaals'. De fractievoor zitter van GroenLinks/Progressief Soest heeft het college daarover vra gen gesteld en krijgt morgenavond in de raad antwoord. Visser zegt over informatie te beschik ken, dat de eenden niet naar een dieren park in het noorden van het land zijn gebracht, zoals een ambtenaar tegen over de Soester Courant verklaarde. Daarom vermoedt hij dat de dieren in middels door handelaren zijn opgekocht of overgenomen en voor de consump* tie zijn bestemd. Aan het college heeft hij schriftelijk gevraagd of dat juist is. Ook wil Visser weten of het conform de principes van 'Soest Natuurlijk' is om gevederde schepsels te vervolgen en dit te begeleiden met onjuiste voorlichting. Verder wenst Visser tekst en uitleg van wethouder Ries van Logtenstein over een aantal uitspraken die hij in De Gooi- en Eemlander heeft gedaan. De wethouder zou in een interview hebben gezegd: 'Er staan binnenkort geen nieuwe deportaties op stapel. We zijn daar intussen mee gestopt'. En: 'Er zijn ook andere methodieken om de eendenpopulatie in de hand te houden, zoals het beïnvloeden van de vrucht baarheid'. Tevens vraagt Visser wanneer en hoe Van Logtenstein de 'recente opruim- actie' wil evalueren, zoals hij in De Gooi- en Eemlander had aangekondigd. Klachten Na aanhoudende klachten besloot het gemeentebestuur vorig jaar tweederde van het aantal Kaapse eenden te vangen en te verplaatsen naar een dierenpark in Dedemsvaart. Ondanks die actie klaagde de bewonersvereniging Wiardi Beckmanstraat eind vorig jaar bij de Woningstichting Soest over de uitlaats- els van de eenden en de overlast die ze bezorgen. Nadat de WS die klacht had doorgespeeld naar het gemeentebestuur, werd door de gemeente opnieuw een aantal eenden verwijderd. De Kaapse eenden staan erom bekend, dat ze zich met grote voortvarendheid voortplanten, omdat ze jaarlijks veel ei eren uitbroeden en in Soest geen natuur lijke vijanden kennen. Van de Hopman Masselman Groep (HMG) mag het op zaterdag 27 en zondag 28 januari koud zijn, want dan houdt de scoutingsgroep haar vijftiende ijsberenweekeinde. Het traditionele evenement krijgt dit jaar een extra dimensie door Inter net. De scouts worden zaterdag namelijk op Internet 'gegooid'. Door te 'netsurfen' zullen ze proberen te ontsnappen aan Internet. Dat kunnen ze doen tijdens een looptocht door Soest-Zuid, waar ze verschillende posten zullen passeren. Het ijsberenweekeinde is als volgt te vinden op Internet: hpttp:// www.pi.net/-rlvoute/home.html. Scouts van verschillende gemeenten uit de omgeving van Soest komen ook naar het terrein aan de Sparrenlaan, waar de f\ tenten worden opgeslagen. Het ijsberen weekeinde, georganiseerd door 45 staf medewerkers van de HMG, heeft als thema 'Wakker in een vreemde wereld'. Alle activiteiten staan in het teken van dit thema en Internet. Na de genoemde looptocht koken de scouts hun eigen potje op het HMG-ter- rein en 's middags brengen ze een be zoek aan het openluchttheater, waar ze zullen ontdekken dat een aantal sprook jes in de verkeerde tijd is terechtgeko men. Daarbij verdwijnt overigens een heks, waarnaar de deelnemers 's avonds op zoek gaan. Na die zoektocht vinden er activiteiten plaats op het terrein. Op zondag staat een groot spel op het programma, waarbij de scouts een aan tal sprookjesfiguren terug moeten bren gen naar het juiste sprookjesbos.

Soester Courant | 1996 | | pagina 7