3S° m 5250- KOMTUMAAR.HgTBO€KISKlAARI Katten krijgen vogels als buren HALVE PRIJS Uj LAMSHART aii VOORDEEL! IACTUEEL r Paspoort en rijbewijs op bestelling Soest brengt eenden bij handelaar EN RAAD *5, *T IS GRATIS! PvdA: 'Winst cai terug naar burger' Griftlanders op de loop voor school in Hongarije MODELLEN Wildschut Optiek Soest wil geen massale woningbouw in Vathorst der Linden (ffl kleine collectie Slingerland PAGINA 2 Voor uw huisdier: per kilo t-Tel. 035-601 24 77 SCHOOL GEVELD G-rijschool lingen mobiel. SOEST 602 12 58 9ï5 19®5 20? ime WOENSDAG 24 JANUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Overeenkomst haal- en brengservice van gemeente en Ed Pakket Veiligheid Jan Visser staat alleen met kritiek op vangactie Eieren zoeken Jazeker, het Nijhof Ideeënboek '96 ligt te pronken in ons woon- warenhuis. Meer dan 350 pagina's dik. Met ruim 2.000 kleurenfoto's. Met ontelbare tips en ideeën over wonen en doe-het-zelven. Kom en pak uw eigen exemplaar! Laat niets te Woonwensen over Minervaweg 3,3741 GR Baarn Yan Wuijckhuijse sneuvelt in Thorbecke-debat Raadsbrede meerderheid voor verkoop kabelnet aan REMU vooraf m Sponsoractie voor leeftijdgenoten ft Dieven hebben het op portemonnees gemunt in Soest Dierenbescherming wil ook vogelasiel aan de Eemweg 11 t Giften HARTJE - ZUID ZUIDPROMENADE 14 Voorkeur voor bouwen richting Lelystad Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Spoedkursus voor iedereen die het dansen snel onder de knie wil hebben. vrijdag van 8.00 - 1 7.00 uur sn 12.30 - 13.30 uur. iin Mansion House .Jagermeister Scotch Whisky 0.7 liter 0.7 liter 95 NKEN Slijterij-Wijnhandel /srp\ at 49- Tel.: 03560124904 SOEST ZUID en wandcloset Duschoiux /astafelmengkraan Grohe ie incl. accessoires: clos- Jder 2-iids handdoek-rek Jren leverbaar). 06 44 Idrogc ast aan een 1 onvervang wijn uit de te van Trier en frisse, drinkt dus TnT:HL\HFI 1,1.1 V i WmjjrflniDiimjfDaf "Iirrriiii05f/»j 5 Tïci/cr com ftc/fm 4» aomnHiitr Soesters die niet in de gelegenheid zijn het gemeentehuis te bezoeken voor het verlengen van hun pas poort of rijbewijs, kunnen voortaan gebruik maken van de haal- en brengservice. De gemeente heeft hiervoor vorige week een contract afgesloten met Ed Glas van Ed Pak ket. De nieuwe methode werkt als volgt. De burger belt een speciaal telefoonnum mer (tel. 6021209) en spreekt vervol gens op het antwoordapparaat in wat hij nodig heeft. Hij krijgt ook te horen wat hij moet klaarleggen. Daarna neemt Ed Glas, zijn vrouw of een medewerker (allen onbezoldigd ambtenaar) contact op met de betreffende Soester om een afspraak te maken voor het afhalen van de pasfoto's en de gegevens. Uiteraard moet de burger zich legitimeren en een formulier ondertekenen. De spullen worden meegenomen en op afspraak (minimaal één werkdag later) levert Ed Pakket het gewenste document bij de burger af die dan voor ontvangst kan tekenen. Jaarlijks komen ongeveer zevenduizend burgers naar het gemeentehuis voor een nieuw paspoort of rijbewijs. Zij krijgen een maand voor het verstrijken van de geldigheid een brief die vanaf nu ge paard zal gaan met informatie over de extra haal- en brengservice, waarvan ze vrijwillig gebruik kunnen maken. De bedenker van het idee, ambtenaar Joep Schuiten, verwacht met deze extra service jaarlijks twee- tot driehonderd Soesters van dienst te zijn, omdat er al tijd mensen zijn die overdag of tijdens de avondopenstelling op donderdag ver hinderd zijn. Wellicht dat dit jaar zelfs meer mensen Ed Pakket bellen, want van een groot aantal burgers moet het rijbewijs dit jaar worden verlengd. "Hierdoor zijn ze niet meer gebonden aan kantoortijden, dat is het voordeel voor de burger." De service kost 17,50 gulden, ongeacht het aantal documenten dat per keer per adres wordt aangevraagd. De vergoe ding is voor Ed Pakket, de gemeente rekent niets extra. Komt er een kink in de kabel, dan draait Ed Pakket voor de eventuele kosten op. Mocht blijken dat het initiatief aanslaat, dan sluit Schuiten niet uit dat burgers ook voor andere Ed Pakket zal bij de afdeling burger zaken vaker paspoorten en rijbewijzen ophalen om bij de burgers thuis te bezor gen. produkten van de afdeling publieks- zaken de haal- en brengservice kunnen inschakelen. Over de getroffen veiligheidsmaatrege len wil Schuiten niet veel kwijt. Hij schat het risico dat de koeriers op straat wor den overvallen niet groter in dan dat een burger wordt bedreigd. Mocht de tas met documenten Ed Pakket afhandig worden gemaakt, dan wordt de inhoud meteen vernietigd, zodat pogingen tot diefstal bij voorbaat zinloos zijn. De ge meente maakt daarbij gebruik van mid delen die ze al had, zodat geen nieuwe investeringen nodig waren. Voor zover bekend bij Schuiten is Soest de eerste gemeente die de haal- en brengservice invoert. Andere gemeen ten tonen inmiddels grote belangstelling en overwegen serieus of ze het idee overnemen. Zoals het een goede ge meente betaamt, evalueert Soest de nieuwe service in november van dit jaar. De Kaapse eenden die vorige maand werden gevangen door de gemeente, zijn overgedragen aan een pluimveehandelaar en niet in een dierenpark terechtgekomen. Wethouder Ries van Logtenstein heeft dat bevestigd naar aanleiding van vragen van het raadslid Jan Vis ser. Tegenover deze krant had een ambte naar van de gemeente eerder deze maand meegedeeld dat de eenden 'naar een dierenpark ergens in het noorden van het land' waren gebracht. De tach tig eenden die in oktober waren 'ge kaapt', werden wel in een dierenpark in Dedemsvaart en bij particulieren in on der meer Eemnes en Oudewater onder gebracht. Bij gebrek aan dit soort adres sen, werd de tweede lading gevangen eenden aan een handelaar overgedaan. Van Logtenstein: "Onze voorkeur gaat uit naar een diervriendelijke oplossing, maar lukt dat niet, dan gaan de eenden naar de handel." Visser vindt dat zoiets niet past in het imago van de gemeente Soest. Hij meent dat slechts een klein aantal men sen zich aan de eenden stoort en vindt het zelf juist een leuk gezicht als de een den rondlopen. "Heeft u ook eenden in uw tuin?" vroeg burgemeester Hans de Widt. "Niet meer, ze zitten nu in het kattevoer," reageerde Visser. Volgens wethouder Van Logtenstein zal de gemeente ook in de toekomst ingrij pen als de Kaapse eenden overlast ver oorzaken. Om te voorkomen dat de populatie weer drastisch toeneemt, zou den tijdens het broedseizoen de eieren kunnen worden geschud. Met die laatste methode heeft Visser minder moeite dan met het afvoeren van gevangen eenden naar een hande laar. "Doe dat dan maar met Pasen," grapte Mieke Swinkels van D66. "Dan kunt u het eieren zoeken combineren met het schudden." De meeste andere fracties wilden niet eens woorden vuil maken aan de kwestie en Wiebe Meilof vond het te gek voor woorden dat het raadslid Visser vragen stelde over de eenden. "We weten dat ze voor gevaar zorgen in het verkeer en schade berokkenen. Als je echt sentimenteel gaat doen over het feit dat ze misschien worden geslacht, schaadt dat alleen maar de discussie. Visser eet ook koeien, of stukjes daar van. Die dieren leven tussen hekken en deze eenden hebben tenminste nog vrij rondgelopen. Ik vind dit bij het primi tieve af." Volgens BAM horen de Kaapse eenden sowieso niet in Soest thuis en zijn ze il legaal uitgezet. "Eenden horen in een vijver, niet in een woonwijk," aldus Rob Joustra. Mocht het college toch weer besluiten eenden te vangen, dan moet het Meilof en Joustra maar vragen dat te doen. "Zij deinsen er niet voor terug," zei Visser. Het mocht niet zo zijn. Hans van Wuijckhuijse, het gemeenteraadslid van de fractie van Gemeente belangen Groen Soest is niet de win naar geworden van de Thorbecke- prijs voor politieke welsprekendheid, die afgelopen vrijdag in Utrecht werd betwist door in totaal 24 goed- gebekte raads- en statenleden uit het hele land. Van Wuijckhuijse sneuvelde al in de eerste ronde, waarin hij met enkele andere kandidaten de degens moest kruisen over ingrijpende bezuinigin gen bij een bibliotheek in een mid delgrote stad. De GGS-er moest die maatregel verdedigen, terwijl ande ren zijn standpunt onder vuur na men. Na een half uur was het met zijn kansen op de Thorbecke-prijs bekeken. Boze tongen in de gemeenteraad be weren dat Gemeentebelangen bij een volgende debat-wedstrijd het ge heime wapen van de fractie inzet: het immer muisstille raadslid Diny Hartering, dat het GGS-trio (naast Harry Witte en Hans van Wuijckhuijse) compleet maakt en het levende bewijs is van de oude volks wijsheid dat praatjes geen gaatjes vullen en dat spreken weliswaar zil ver mag zijn, maar dat zwijgen goud Het geld dat de gemeente over houdt aan de verkoop van de cen trale antenne inrichting (cai) zou kunnen worden teruggegeven aan de Soesters die zijn aangesloten op het kabelnet. Dat idee is geopperd door de PvdA. Een raadsbrede meerderheid gaat ak koord met de verkoop van de cai aan de REMU die daarvoor 20,8 miljoen gul den moet overmaken op de rekening van de gemeente. Wil Stekelenburg van de PvdA vermoedt dat er voor Soest een netto-winst van in elk geval veertien miljoen gulden valt te boeken, die zou kunnen worden verdeeld onder de ruim 17.000 aansluitingen. Dat komt neer op ongeveer 800 gulden per abonnee. "Dan kan iedereen een schotel kopen," reageerde Harry Witte van Gemeente belangen Groen Soest (GGS). Zijn frac tie is bang dat Soest over een poosje wordt ontsierd door schotelantennes, want hoewel het kabelnet wordt gemo derniseerd en er daarna in plaats van 21 kanalen plaats is voor de doorgifte van vijftig televisiezenders, zal de Soester televisiekijker moeten inleveren. Binnen afzienbare termijn krijgen de burgers voor het algemene tarief een basispakket van tien tot vijtien zenders. Willen ze de programma's van meer omroepen ontvangen, dan zullen ze zich BAR, GRILL RESTAURANT 47 SOEST 035 - 601 82 52 Met een sponsorloop wil het Grift- land College proberen zoveel moge lijk geld bij elkaar te brengen voor een school in het Hongaarse Pécs. Het verwaarloosde gebouw en in ternaat moeten worden opgeknapt en bovendien is geld nodig om de stroom vluchtelingen uit bet voor malige Joegoslavië op te vangen. Na een gezamenlijk ontbijt in het schoolgebouw aan de Noorderweg gaan de leerlingen op woensdag 31 januari om 11.00 uur op pad om in hun eigen tempo vijf kilometer af te leggen. In de week daarvoor krijgen ze ieder dertig coupures ter waarde van een gulden, die ze aan sponsors, familie en vrienden moeten zien te verkopen. De scholieren krijgen een legitimatiebewijs mee, waarop ook informatie over de actie valt te lezen. Om fraude te voorkomen, moeten de coupures die niet zijn ver kocht, op school worden teruggegeven. De opbrengst van de sponsorloop is be stemd voor een school in het zuidwes ten van Hongarije. Na de val van de Berlijnse muur heeft de Hongaarse re gering de staatsscholen teruggegeven aan de rechtmatige eigenaren. Dat geldt ook voor het gebouw van de Christelijke Middelbare School in Pécs die in 1991 is opgericht. De school biedt onderwijs én onderdak aan kinderen die zijn gevlucht uit bet oorlogsgebied. Veel Hongaarse families die sinds 1918 in Joegoslavië woonden, zijn door de oorlog weer naar Hongarije gevlucht. Hun kinderen worden in de school en het internaat opgevangen. Sinds 1992 hebben 21 kinderen, wiens ouders zijn verdwenen of gedood, een veilige plek gekregen. De staat waarin de school en het internaat verkeren, is dusdanig slecht dat er geld nodig is voor een oplmapbeurt. Daarom heeft het Griftland College be sloten actie te ondernemen. De rector J. Mulder die op 31 januari afscheid neemt van de leerlingen, heeft immers altijd benadrukt dat de mens niet alleen voor zichzelf op aarde leeft, maar ook verant woordelijkheid heeft voor de ander. Al vaker werden acties gevoerd voor scho len die niet over zo'n luxe gebouw als het Griftland College beschikken. Een insluiper heeft donderdag uit een woning aan de Lindenlaan een porte monnee gestolen. De beurs, waarin geld en persoonlijke bescheiden van een veertigjarige Soester vrouw zaten, werd uit een handtas ontvreemd. Ook in een zaak aan de Torenstraat had een dief het op geld gemunt. Hij griste de portemonnee vrijdag uit de jas van een 22-jarige inwoonster van Eemnes. Jarenlang vertroetelde mevrouw A.A. de Muijnck-van Essen uit Soestduinen vogels van allerlei plui mage. Zo lang de beestjes nog niet dood waren, brachten politie, die renvrienden en toevallige vinders de gevleugelde slachtoffers naar haar particuliere asiel aan de Van Weerden Poelmanweg. Mevrouw De Muijnck lapte ze op, zo goed en kwaad als dat kon. Zonder enige vorm van subsidie, met een over dosis aan liefde. Om gezondheidsrede nen kon ze niet langer vogels opvangen, verplegen en verzorgen. Voor de grote dierenvriend uit Soestduinen zelf is in middels geen verpleging meer mogelijk. Ze overleed afgelopen maandag, na een ziekbed, op tachtigjarige leeftijd. Omdat mevrouw De Muijnk ziek was, had de Soester afdeling van de Neder landse Vereniging tot bescherming van Dieren het plan gevat een vogelasiel te beginnen. De initiators hebben hun oog laten vallen op het terrein naast het Dierentehuis 't Hart aan de Eemweg, waar honden en katten worden opge vangen, en het college is bereid om 2.800 vierkante meter te verkopen aan de Dierenbescherming. As ook de gemeenteraad de grond wil afstaan en een bouwvergunning afgeeft (de welstandscommissie heeft het schetsplan goedgekeurd), krijgen de katten en honden dus vogels als buren. Veel hoeft er niet te worden gebouwd. "Er komen een klein gebouwtje, kooien en vijvers voor de watervogels," zegt mevrouw Kok, secretaris van de Dieren bescherming Soest. Voor de overige noodzakelijke voorzieningen kan ge bruik worden gemaakt van het be staande dierenasiel. Om het asiel uit het zicht te houden, zal er een omheining komen te staan. Hoeveel geld het vogelasiel moet kos ten, weet mevrouw Kok niet. "We heb ben een leuk legaat gekregen, maar mis schien moeten we wel wat van de plan nen strepen. Ik verwacht dat we nog wel wat giften krijgen. We zullen daar niet speciaal actie voor voeren, maar we doen wel een oproep aan onze leden in ons eigen blad." Volgens haar heeft de gemeente ook baat bij een vogelasiel in Soest. "Ik zit nu met een vleugellamme duif, waarmee ik eerst naar de dierenarts moet en dan Op het terrein tussen de Hooiweg en het dierentehuis (achtergrond) komt waarschijnlijk een vogelasiel. Foto: Goos van der Wilt naar Woudenberg. Dat kost allemaal nogal wat." Als alles meezit, kan het vogelasiel nog voor de zomer worden geopend. Me vrouw Kok hoopt in mei te kunnen star ten, omdat er in die maand meestal veel jonge vogels worden gebracht. Het asiel zai worden bemand door vrij willigers en één part-time beheerder. De Dierenbescherming heeft al een kandi daat die stage wil gaan lopen. Kennis heeft de Dierenbescherming voldoende in huis, want voorzitter Frank Feld is dierenarts en gespecialiseerd in vogels. Zodra het asiel is geopend, kunnen mensen met zieke, zwakke of misselijke vogels er terecht. Mocht er niemand zijn, dan kunnen ze altijd bij het naast gelegen dierenpension terecht. Hetgeen niet betekent dat de vogels en de katten voordeurdelers worden. Vol gens Kok worden ze goed van elkaar ge scheiden. "Anders zouden we geen ver gunning van de Dierenbescherming krij gen." moeten abonneren op een pluspakket en dat kost extra geld. Om te voorkomen dat veel Soesters zich een schotelantenne aanschaffen, zodat ze zonder pluspakket(en) toch een gro tere 'zap-keuze' hebben, wil GGS dat in het basispakket zoveel mogelijk zenders worden ondergebracht. De meerderheid van de raad denkt er zo over. Bovendien heeft het college de opdracht gekregen dat in het contract met de REMU wordt vastgelegd dat de Soester burger voor een basispakket niet meer hoeft te betalen dan dat hij nu voor de 21 zenders afdraagt. Wethouder Ries van Logtenstein be loofde rijn best te doen en haakte in op de opmerking van Stekelenburg door de raad te vragen alvast na te denken wat er met de netto-opbrengst moet worden gedaan. De WD en GroenLinks/Pro- gressief Soest waren de enige twee frac ties die reageerden op Stekelenburg. Achthonderd gulden terugstorten op de rekening van iedere abonnee zien zij niet zitten, want volgens hen zijn er vele manieren waarop het geld kan terug vloeien naar de bevolking. Leidje Tom assen (GL/PS) noemde subsidie op woningbouw en kunst en cultuur als voorbeelden. Stekelenburg zal er geen halszaak van maken. "Ik had wel een motie klaarlig gen, maar die heb ik niet ingediend. Anders overval je iedereen ermee." In februari of maart komt de verkoop van de cai nogmaals in de raad die dan het contract tussen de gemeente en de REMU moet goedkeuren. Stekelenburg komt dan terug op de voorzet die ze af gelopen donderdag gaf. "Maar als het college een ander goed idee heeft, vind ik dat ook best." 1995 GELDIG TOT EN MET 31 JANUARI AS. SOEST TEL. (035) 602 22 12 Ook Soest mag zijn zege doen in de brede discussie rond de ruimtelijke ontwikkeling van de Randstad. De Randstad die zo langzamerhand vol is, zodat er aan de randen moet worden gezocht naar locaties voor woningbouw. Soest mag meepraten over de zoge noemde Oostflank-studie, al heeft het uiteindelijk een hele kleine stem. Er moeten in de buurt van Amersfoort ongeveer 25.000 woningen worden ge bouwd eh er zijn vier mogelijkheden. Het college opteert voor Vathorst, het geen ongetwijfeld een grote druk op Soest en omgeving zal geven, al is het alleen maar omdat er dan een spoorlijn van Almere naar Amersfoort moet wor den aangelegd. De meerderheid van de gemeenteraad (veertien tegen elf) bestempelt het ge bied tussen Hilversum en Lelystad ech ter als de ideale bouwlijn. Het openbaar vervoer beschikt daar al over een goede infrastructuur en de verwachting is dat Soest dan minder last zal hebben van de nieuwe verstedelijking. De meerderheid wordt gevormd door GGS, D66, CDA, GroenLinks/Progressief Soest en BAM. Wethouder Pieter ten Hove zal dat standpunt in de regio en in het gewest Eemland moeten verdedigen, al brengt hij niet meer dan een advies uit. De ge meenten in het gewest vormen maar een klein gedeelte binnen de Oostflank-stu die die weer deel uitmaakt van het Noordplan dat weer onderdeel is van het totale plan voor de Randstad. Ten Hove had overigens eerder in ge westelijk verband een voorkeur voor Vathorst uitgesproken. Hij refereerde daarmee aan de uitspraak van de com missie ruimtelijke ordening. Op verzoek van GGS werd het onderwerp nogmaals in de raad behandeld en donderdag avond kwam er een andere uitslag uit de bus. JVlaak voordelig kennis met 'Jan en Qina Sepp, 'de nieuwe Slingerlanden' 15 lessen kosten maar f.125We beginnen op dinsdagavond 16 januari a.s. 14 kunt gegarandeerd dan sen vóórdat de lente aan breekt. Y}el op: (035) 6017954 of kom gewoon gezellig even langs. Dans- en Partycentrum Weegbreestraat 205 -209 Soest

Soester Courant | 1996 | | pagina 3