ERKOOP februari r\ NDERWIJS Politiek met veel vijven en zessen eens over nieuw stimuleringsfonds er mee opheffings' >p IEFFINGS' DP UNDESSA PvdA-Soest op internationale toer Rioolwaterzuivering Soest-Baarn wordt drastisch gemoderniseerd 4^ Boerenstreek: een beetje veiliger, iets minder milieuvriendelijk 7ACTUEELt £EFT JE DE RUIMTE Slingerland Brede discussie: 'Wij kunnen wel wat voor de vrede' PAGINA WOENSDAG 31 JANUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 at 49 - Soest - Tel. 035 - 601 24 77 'RST IS IN ONZE SCHOLEN: Meilof (GPV) tegen 'volksverlakkerij1 DIJK Dierenriem 2 46 21 14 36 \NS OM AANTREKKELIJK VAN DICHTBIJ TE ZIEN! 5 februari 18.30-21.00 uur 13 maart 12.30-15.30 uur k> i' STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 02155-18252 Fractie krijgt applaus voor woningbouw-succes Op 26 februari in raadhuis KLAREN ^TROMP KLAREN gTROMP S#ï Geld en sieraden uit woning weg TE KOOP BEN DE JONG ONROEREND GOED Nieuwe installatie moet mee tot 2015 Kaasboerderij 'De Staelenhoef Principieel debatje over 'speerpunten' Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Hennep-vangst in schuur aan Staalwijklaan mVAN DE VI/ WEEK SILVER STAR CD donderdag en vrijdag van 8.00 -17 oTT - Wij eten tussen 12.30 - 1 3.3Q uur. UUr i 2 februari 19.00-21.00 uur 3 februari 10.00-12.00 uur 18 februari 13.30-15.30 uur eolseweg 1 3 245 14 08 7 februari 14.00-16.30 uur 19.00-21.00 uur 13 maart 14.00-16.30 uur Wie kan in Soest nog een zinvol, baanbrekend, levensvatbaar (en vooral: politiek onomstreden) idee ^bedenken ter verheffing van het so ciale, zedelijke of culturele peil van de bevolking? Het gemeentebe stuur heeft een nieuw potje met 40.000 gulden en de eerste Soester die met een bruikbaar plan komt kan dat het eerste jaar voor 100 pro cent gefinancierd krijgen, zolang de geldvoorraad strekt. Voorwaarde is wel dat het project het dan minstens drie jaar uithoudt - waar bij de subsidie wordt afgebouwd naar 67 en 33% - en vervolgens op eigen benen kan staan, dus zónder gemeentelijke fi nanciële steun. En de initiatiefnemers moeten ook aannemelijk maken dat ze zélf geen cent te makken hebben, dus aangewezen zijn op steun van de ge- meente. Het nieuwe fonds komt in de plaats van het inmiddels ter ziele gegane Cultuur stimuleringsfonds en sluit vrij goed aan bij wat de fractie van Gemeente belangen vorig jaar voor ogen stond. Alleen stopt de gemeente er geen mil joen in, zoals GGS had gewild, maar slechts 40 mille. De raadscommissie Algemene Be stuurszaken zette maandagavond de puntjes op de i, waarbij het vooral om de vraag ging wie nu eigenlijk gaat be slissen over de (eventuele toevloed van) aanvragen voor "innovatieve" en "inven tieve" ideeën, die vanuit de bevolking worden aangedragen. De meeste fracties vonden dat dat per onderwerp bekeken VBO Sector Economie Dierenriem 11 3813 VN Amersfoort aar Baarn overgebracht d en voor absolute i verkocht. DIV. PANTY'S Oroblu 1 Keunert Hudson 2 voor Div. panty kniekousjes moest worden, dan zou de afweging vanzelf wel in een van de functionele raadscommissies kunnen plaatsvinden. Alle fractiewoordvoerders vonden - met uitzondering van Jan Visser (Groen- Links-PS) - dat een eventueel overschot weer terug moest vloeien in de gemeentekas. "Laten we alsjeblieft géén potjes creëren," vond Bert Krijger. "Als er te weinig geld in het fonds zit bekijken we dat dan wel weer bij de be groting." Visser voelde niet veel voor een "toet sing" door het gemeentebestuur zelf. Volgens hem zou de verleiding tot vriendjespolitiek dan wel eens te groot kunnen worden. "Er zitten nu éndere wethouders hoor," schamperde Wiebe Meilof, die feitelijk als enige duidelijk liet merken dat hij van het hele fonds niets moest hebben. Een beetje tegen De GPV-er kon zich absoluut niet voor stellen dat er nog activiteiten in Soest op touw gezet zouden kunnen worden die niet reeds lang bestaan en ook al gesub sidieerd worden. "We gaan in Soest he lemaal niet zo slecht met onze burgers om. Waarom moet er nu weer iets bo venop?" Hij vond het hele voorstel een vorm van volks verlakkerij. "Het klinkt sympathiek om voor zo'n regeling te zijn, en dat is politiek, maar als ik voor stem huichel ik, en als ik tegen stem lijkt het zo kinderachtig..." Alles afwegende was hij daarom "een beetje tegen". Gaande de discussie bleek ook Jan Pieter Lokker (CDA) steeds meer twij fels over het nut en de wenselijkheid van het fonds te krijgen. "Het wordt waar- Wiebe Meilof (GPV): "een beetje tegen... BAR, GRILL RESTAURANT zoets ome bettende Hbs, satéscl spiesen, etc, midkmm (Reserveren eenbem/enl schijnlijk niks. Laten we eigenlijk maar gewoon een soort Kermispot voor klein schalige initiatieven maken, want het gaat toch niet om grote ideeën waar ie mand in Soest op zit te wachten..." Meilof was dat niet met hem eens. "Ik vind dat er in Soest juist al een heleboel gebeurt. Daar is niks nieuws meer aan toe te voegen." Krijger voelde zich daar door uitgedaagd en lanceerde ter plekke een ideetje dat volgens hem wel zeker in aanmerking zou moeten kunnen komen. Hij noemde in dat verband de integra tie van minderheidsgroepen in de ge organiseerde sport. "Op dat gebied ge beurt er niets..." Objectief De commissie werd het er verder over eens dat de aanvragen zo objectief mo gelijk behandeld zullen worden, dus in volgorde van binnenkomst. Lokker vond dat onzin, omdat hij juist de poli tiek de mogelijkheid wilde laten om het belang van een initiatief te wegen. "Buurtontwikkeling vinden wij bijvoor beeld belangrijker dan cultuur," klonk het dreigend uit zijn mond. Kees Boerkoel (PvdA) en Mieke Swinkels (D66) wilden nog weten of de uitzonderingsbevoegdheden die het College zichzelf had toebedacht bij de vaststelling van de hoogte van de sub sidies (maximaal 100, 67 en 33%) ge richt waren op een verruiming van de mogelijkheden of op een verlaging van de bedragen. Volgens burgemeester De Widt moest de regel worden opgevat als een zgn. hardheidsclausule. Hij beloofde ook dat het gemeentebestuur zou zor gen voor de nodige publiciteit voor de nieuwe regeling. De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid gaat dit jaar nadrukkelijk op de internationale toer. Dit voor jaar - eind mei/begin juni - is de af deling mede-organisator van een conferentie over het onderwerp "veiligheid" (in al zijn aspecten), die met de SPD-collega's uit Soest- Duitsland wordt opgezet. Zowel uit Nederland als Duitsland worden grote delegaties verwacht. De conferentie zal plaatsvinden in 's- Graveland, omdat Kontakt der Kont inenten bezet is. De PvdA-Soest zal met 25 deelnemers present zijn en verder worden ook prominenten verwacht. Als voorzitter van de conferentie denkt Marijke Kingma, die zich namens de PvdA-Soest intensief met de voorberei dingen bezighoudt, aan iemand van het "kaliber" Thijs Wöltgens. De nieuwjaarsbijeenkomst van de Soes ter PvdA - vroeger een bekend en druk bezocht fenomeen - was de laatste jaren in de mottenballen terecht gekomen, maar de afdeling maakte vorige week een nieuwe start in een zaaltje van de Wilhelminakerk (of all places), waar zich overigens uitsluitend partijleden vertoonden. Ze werden verwelkomd door de nieuwe voorzitter, Rob Risseeuw, die inmiddels de taak van Raymond van Gelder heeft overgeno- nien. Bij de Soester actualiteit werd niet al te Spoedkursus voor iedereen die het dansen snel onder de knie wil hebben. JVlaak voordelig kennis met 'Jan en Qina Sepp, 'de nieuwe Slingerlanden' 15 lessen kosten maar f. 125,-' IVe beginnen op dinsdagavond 16 januari a.s. IA kunt gegarandeerd dan sen vóórdat de lente aan breekt. %el op: 0356017954 of kom gewoon gezellig even langs. Dans- en Partycentrum Weegbreestraat 205 -207 Soest lang stil gestaan. Fractievoorzitter Kees Boerkoel liet weten dat de PvdA nog in februari een speciale avond wil houden waar hot items als de wegenstructuur en de volkshuisvesting aan de orde komen. De discussie over de volkshuisvesting was volgens hem trouwens al min of meer "gelopen" en over het verkeer moest alles nog worden beslist, zodat hij ook daarover geen mededelingen deed, Wel vond hij het raar dat andere partijen hun nieuwjaarsrecepties alvast hadden gebruikt om allerlei standpunten te ven tileren. "Ik ga in elk geval geèn uitspra ken doen die de coalitieharen overeind zetten..." Boerkoel stelde verder vast dat de "chipcard" geen haalbare zaak is geble ken om de toegankelijkheid voor de lage inkomens te garanderen van een aantal belangrijke voorzieningen die bij de kemtakendiscussie geheel of gedeeltelijk zijn wegbezuinigd. Wat hem betreft zou een deel van de CAI-opbrengst daar voor ingezet kunnen worden. "Je kunt natuurlijk iedere Soester eenmalig 800 gulden geven, maar we kunnen daarmee ook wel een stukje van de bezuinigingen proberen terug te draaien." 'Politiek spel' Vanuit de afdeling kreeg de fractie lof voor de standvastigheid en het succes waarmee in de gemeenteraad was- gestreden voor een verbetering van het woningbouwprogramma met meer goedkope huizen. Volgens sommigen verdiende de fractie hulde voor het "po litieke spel", waarmee dit resultaat was binnengehaald en Boerkoel, Ten Hove en Stekelenburg werden dan ook ont haald op een applausje. Kees Boerkoel (PvdA): "geen coalitieharen overeind". Na de pauze luisterde de afdeling met belangstelling naar een uiteenzetting van Europarlementariër Leonie van Bladel, die o.m. haar ervaringen in het Europese Parlement weergaf en de le den een kijkje achter de schermen van de Euro-fractie gunde. In dat verband liet ze o.a. haar bemoeienissen met TUr- kije en de Palestijnen de revue passeren. Vn Bladel was vorige week nog waarneemster bij de Palestijnse verkie zingen. Ze hield in dat verband o.m. een pleidooi voor een vergroting van het economisch draagvlak van de Palestijnse staat. Onder dit motto organiseert het Soester Vredesplatform op maan dag-avond 26 februari 1966 een brede discussie over vredesbeleid in Soest. Deze manifestatie vindt plaats in de raadzaal van het ge meentehuis en begint om 20.00 uur. Ondanks de ontspanning tussen Oost en West, de verminderde dreiging van een kernoorlog, is er nog lang geen vrede in de wereld. Sterker nog, het aan tal oorlogen is toegenomen. Weerloze burgers zijn het slachtoffer van de toe nemende gewelddadigheden. De aard van de conflicten wordt ingewikkelder, waardoor de standpuntbepaling van de burgers in Soest moeilijker wordt. Met als gevolg 'machteloosheid' en een ge voel van: wat kan ik daar nu aan doen? Inderdaad, wereldvraagstukken en lo kale vraagstukken elders in de wereld kunnen door de burgers en het gemeen tebestuur van Soest niet worden opge lost. Maar toch, men is betrokken. En daarom kunnen wij wel wat voor de vrede. Er gebeurt al veel in Soest. Schoolkin deren zijn aktief bij herdenkingen. De aktie dekens voor Joegoslavië was en kele jaren geleden een succes. De Derde Wereld Groep Soest ondersteunt een aantal goede projecten in de wereld. Burgers van Soest onderhouden vriend schappelijke contacten in Kozle (Polen) en in Soest (Duitsland). De discussie op 26 februari zal gaan over de vraag: hoe kunnen wij in deze tijd gestalte geven aan een vredesbeleid in Soest? Gaat het om vredeseducatie? Maatschappelijke vrede? Steun aan ge dupeerden elders? Of gewoon: hoe gaan wij in Soest met onze medemens om? Burgemeester mr. H.V. van Walsum uit Delft, voorzitter van het Landelijke onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp TE KOOP Soest Van Goyenlaan 106 3-kamer hoekappartement op de 1e etage en berging op de beg. grond. Goed onderhouden. Ged. v.v. dubbel glas. Indeling: entree met toilet, hal, woonkamer met inbouwkasten. Keuken en bijkeuken, 2 sl.kamers, douche. Balkon op 't zuiden. Servi cekosten f 225,- p.. inkl. voorschot C.V. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 142.500,- k.k. onroerend goed TE KOOP Soest Van Goyenlaan 146 2-kamer appartement (v.h. 4) op de 4e etage, berging in de onder bouw. Uitstekend onderhouden. Ged. v.v. dubb. glas. indeling: entree met toilet, hal, gro te woonkamer met schitterend uit zicht, grote keuken. L-vormige slaapwerkkamer en fraaie douche. Balkon op 't zuiden. Servicekosten f 300,- p.m. inkl. voorschot C.V. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 146.000,-k.k. Aan- en verkoop- bemiddeling Ook 's avonds en in 't weekend 035 - 602 74 93 In een woning aan de Vermeerlaan is een grote puinhoop achter gelaten door een inbreker die geld en sieraden mee nam. Hij doorzocht de woning, die wordt bewoond door een 77-jarige vrouw, in de nacht van woensdag op donderdag. Korte Ossendam f 179.500,- In rustige woonomgev., op loopafst. van winkels, N.S. en bus halfvrijst. 3-kamer woning met zijpad en tuin. Indeling: beg. grond: entree, huiskmr. ca. 15,5 m2, keuken, douche/toilet en bijkeuken. Verd.: 2 sl.kmrs w.v. 1 met v.w, 14 m2 en ca 8,6 m2. Beschutte tuin (Z) met vij vertje, ca. 28 m2. Hethuis is lichten zonnig (grote ra men). Voor wie op een leuk plekje gezellig wil wonen en wat opknap- kosten geen bezwaar vindt is dit een ideale woning. Bouwkundig in pr.st. Aanv. kan snel. F.C. KUYPERSTRAAT 24 3761 EG SOEST tel. (035) 601 95 16 fax (035) 601 66 95 Platform Gemeentelijk Vredesbeleid, zal deze avond een inleiding houden. De heer Van Walsum kent persoonlijk een aantal burgemeesters uit Bosnië en heeft veel contacten daar. De discussie wordt geleid door de heer Ed van Westerloo, oud-directeur van de NOS en oud-hoofdredacteur van het NOS-journaal. De organisatie is in han den van Vrouwen voor Vrede - Soest en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) Soest. Voor de meeste Soesters is de riool waterzuiveringsinstallatie Soest- Baarn "terra incognita". Alleen treinreizigers van of naar Baarn kunnen een blik werpen op de fa briek die, enigszins verscholen in het landschap achter de Maatweg, ervoor zorgt dat de vuile boel van beide gemeenten wordt "omgezet" in water van behoorlijke kwaliteit, dat weer vrijelijk in de Eem mag vloeien. De RWZI, zoals de installatie kortweg wordt aangeduid, is onmisbaar voor het behoud (of zelfs de verbetering) van de kwaliteit van het oppervlaktewater. De laatste jaren is die gelukkig al met sprongen vooruit gegaan, maar de ver scherpte milieuwetgeving is een sterke stimulans voor verdere verbeteringen. Met name de normen voor het stikstof zijn inmiddels ook ver- De zuivering van het rioolwater vond tot nu toe plaats door een ingewikkeld pro cédé. Het binnenkomende water (influent, in vaktermen) wordt via roos ters geleid, waardoor alle grove delen worden opgevangen, samengeperst en afgevoerd. Het water wordt vervolgens via zandvangers gefilterd en naar de voorbezinktank, de slibgistingstank, de verdeeltoren en tenslotte naar de oxydatiebedden geleid, die gevuld zijn met lavastenen. Daar doen de bacteriën hun werk: ze breken het resterende vuil af, produceren methaangas (dat welkom is bij de energievoorziening van de RWZI) en het gezuiverde water (nu effluent genoemd) gaat via de nabe- zinktank - waar de bacteriën worden "uitgespoeld" - tenslotte naar de Eem. Het overblijvende slib wordt afgevoerd. Biologisch proces De vorig jaar in gang gezette modernisering van de installatie heeft vooral betrekking op het biologisch pro ces. De oxydatiebedden - waar de bac teriën actief zijn - worden vervangen door nieuwe "carroussels" met zgn. beluchtbakken. De lavasteen maakt plaats voor een waterige oplossing met veel zuurstof. Het proces wordt daar door wel duurder (het kost meer ener gie) maar het effect is aanzienlijk groter, zoals RWZI-bedrijfsleider Gert Jan Geerdink en projectleider-nieuwbouw Arjan Willemsen vorige week tijdens een ijskoude excursie op het terrein aan de Maatweg uitlegden. De verschillende soorten bezinktanks en andere installaties worden drastisch ver nieuwd. Ook de besturing van de hele fabriek wordt aangepakt en "gecom puteriseerd". Er komen nieuwe gebou wen, motoren, filters, pompen en aller lei andere voorzieningen, die ervoor zul len zorgen dat het "effluent" straks nog zuiverder is en dat de toch al minimale stank die bij het proces vrijkomt nog verder wordt gereduceerd. Gefaseerde aanpak Uiteraard moet de renovatie worden uit gevoerd zónder dat het eindprodukt (het gezuiverde water) in de tussentijd verslechtert. Daarom is gekozen voor een gefaseerde aanpak, waarbij de "oude schoenen" pas worden wegge gooid als de "nieuwe" er zijn, om die beeldspraak maar eens te gebruiken. De kosten bedragen in totaal zo'n 60 mil joen. Ook de RWZI's van Amersfoort en Bunschoten worden onder handen genomen. Het geld wordt door de pro vincie - de huidige eigenaar van de in stallaties - betaald uit de opbrengst van de zuiveringsheffing, dus uiteindelijk door de burgers. De renovatie van de RWZI aan de maatweg, inmiddels begonnen, moet in oktober volgend jaar gereed zijn. De RWZI Soest-Baarn dateert in zijn huidige vorm grotendeels van 1958, al zijn er in latere jaren ook de nodige ver nieuwingen gepleegd. De renovatie moet in oktober 1997 zijn afgerond; dan zal het "effluent" aan de nieuwe normen voldoen, zodat minimaal 75% van de fosfaat- en nitraatverbindingen uit het afvalwater verdwenen zullen zijn. Dat zal op den duur ook te merken zijn aan de helderheid van het Eemwater. Deze week: (geldig tot en met 7 februari 1996) Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. Het verschil is op jaarbasis maar 1600 gulden, en daar zit de pijn dus ook niet. Wat wél telt is het feit dat het milieu en de veiligheid - door het College van B. en W. destijds beide uitgeroepen tot "speerpunten van beleid" - hier met elkaar in bot sing komen. Inzet: de straatverlich ting in de nieuwe woonwijk Boeren streek. De gemeente wil, samen met de politie en de Woningstichting Soest, graag dat de wijk als eerste in Utrecht het provin ciale keurmerk "Veilig Wonen" krijgt toebedeeld. Of dat meer is dan een prestige-kwestie is niet erg duidelijk, maar in elk geval moet het project dan aan een aantal veiligheidseisen voldoen. Eén daarvan is de sterkte van de straat verlichting. Om voor het keurmerk in aanmerking te komen moet de beoogde verlichting wat meer stroom gaan verbruiken (zo'n 14.000 kilowatt) dan wanneer men vol staat met de aanbevelingen van de Ne derlandse Stichting voor Verlichtings- kunde (ruim 9000 kilowatt). Aanvanke lijk koos het gemeentebestuur voor de verlichting met het minste stroom verbruik: de Boerenstreek had immers een voorbeeldfunctie als "ecologische wijk", en dan kun je niet met energie morsen, vonden B. en W. Dat schoot verkeerd bij de politie en de WS, die dan ook aandrongen op her overweging en daarvoor o.a. verwezen naar de veiligheidgevoelens bij het pu bliek. Het College had daar wel oren naar, maar vanwege de principiële as pecten aan deze "heikele" kwestie beslo ten B. en W. daarvoor eerst maar de gevoeligheden van de politiek af te tas ten, ook al omdat er binnen het ambte lijk apparaat verschillend over wordt gedacht. De raadscommissie Algemene Be stuurszaken mocht het dus zeggen en boog zich maandagavond over het pro bleem. De uitkomst was nauwelijks ver rassend: de coalitiepartijen WD, CDA en PvdA (de meerderheid) legden vooral de nadruk op de veiligheid en daarmee was het pleit beslecht. Volgens Bart Krol (CDA) hielp het weinig voor het milieu als de toekomstige bewoners - zoals Jan Visser (GroenLinks-PS) sug- 4 gereerde - zelf wel voor al dan niet spontaan aanfloepende buitenverlich ting zouden zorgen, want ook dén zou het immers stroom kosten. 'Berovinkje' De BAM sloot zich bij monde van Rob Joustra als enige oppositiefractie bij de collegepartijen aan, omdat hij niet graag verantwoordelijk wilde zijn voor het eer ste "berovinkje" dat in de Boerenstreek plaatsvindt omdat het daar te donker zou zijn. Uit de andere oppositiefracties klonken echter de nodige vraagtekens bij zoveel aandacht voor de veiligheid. Volgens Hans van Wuijckhuijse (GGS) zou de Boerenstreek sowieso - ook met de spaarzamer verlichting - al beter ver licht zijn dan menige andere woonwijk en stonden de keurmerk-eisen averechts op het overheidsbeleid, dat voortdurend hamert op energiebesparing. "We moe ten elkaar geen probleem aanpraten," vond hij. Mieke Swinkels (D66) vond dat de tegenstelling veiligheid-milieu veel te veel werd opgeblazen, maar meende uiteindelijk dat de Boerenstreek al heel erg veilig zou worden. 'Wijs beleid' Wiebe Meilof (GPV) vond het helemaal niet zo erg dat de ambtenaren het er niet over eens hadden kunnen worden en complimenteerde het College zelfs een De politie heeft 350 gram hennep in beslag genomen van een 38-jarige Soes ter. De verdovende middelen werden aangetroffen in een schuur aan de Staal wijklaan. Ook vond de politie een reis koffer en twee dozen met afval - produkten van de soft-drugs en een doos met hennep die nog voor con sumptie geschikt moest worden ge maakt. De Soester verklaarde de plan ten te kweken voor eigen gebruik en heeft afstand van zijn voorraad beetje schamper voor het "wijze beleid" dat het zo'n advies had weten te voor komen, omdat één ambtelijke afdeling in het voortraject per ongeluk was over geslagen. Al met al meende hij dat er voor de milieu-aspecten geen bruikbare alternatieven voorhanden waren, terwijl de veiligheidaspecten op andere manie ren wellicht nog te verbeteren zouden zijn. De neuzen tellend kon burgemeester Hans de Widt vaststellen dat de meer derheid uiteindelijk het veiligheidsar gument het zwaarst wilde laten wegen. Voor de "milieu-fracties" had hij nog een woord van troost: "Er is op het ge bied van verlichting de laatste jaren zó veel in ontwikkeling; misschien hebben we over vijf of tien jaar wel lampen met nog meer licht maar veel minder stroomverbruik..." Bij inlevering van deze advertentie 5,- korting oP deze cd (dus 19,95 i.p.vT24,95) ook voor CD-i en CD-rom Dillenburglaan 12 - Soest Telefoon 035-6012340

Soester Courant | 1996 | | pagina 3