cr Nieuws van de bibliotheek nieuws /Tl ~n f 'Een rondje vis': derde in reeks van 16 voorstellingen 1 CULTUUR WELZIJN! Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS (TLtóKOCK Korf WOENSDAG 7 FEBRUAR11996 SOESTER COURANT Kinderfilm: 'Bingo' Hans Visser Friends Expo Ruud Pausma 'De Korte Duinen' Koffiedrinken met de boswachter Acteertraining voor volwassenen Op 14 februari in De Vrije Teugel PAGINA 1WOENSI Plattelandsvrouwen over VN-conferentie Wandeling Natuur (O) Nabij IVN-wandeling in het Paardenbos Speel-o-theek Soest leent kinderkleding uit voor carnaval Lezing over de kristallen bol stichting openbare bibliotheek Aanwinsten voor volwassenen: ANH^ Nieuwe voorraad Soester Courant Wie aan politiek doet leest de Soester Courant De Seniorenbus: Elke werkdag NMereldI/1/inkel Een nieuwe noot? GROENEVELD) Zondagconcert in kasteel Groeneveld 'Land and Freedom' Kamerkoor in Soest zoekt zangers Grote boodschap Mare van Vugt's 'Bizar Habit' Kinderparadijs De Vrije Teugel i DRIE Cultureel Centrum WiHaertstraat 49, tel. 6022188 Woensdag 14 februari: Op woensdag 14 februari draait .de bij zonder komische kinderfilm 'Bingo' in C-drie. Hondje Bingo had geen goede start. Zijn moeder kwam om in een vlammenzee toen hij nog maar heel klein was. Door zijn baas vernederd en onbegrepen, gaat Bingo ervandoor. Wanneer hij het jongetje Chuck van de verdrinkingsdood redt, verandert zijn hondeleven. Voor het eerst heeft hij een echte vriend. Maar Chuck's ouders wil len niets van hem weten. Als de fami lie verhuist, begint voor Bingo een avontuurlijke zoektocht naar zijn grote vriend. Gelukkig is Bingo gezegend met een uitstekend stel hondehersens. De film is geschikt voor alle leeftijden en begint om 14.00 uur. Entree: kinde ren f 5,-; volwassenen f 7,50. Donderdag 15 februari: Op donderdag 15 februari treden Hans Visser Friends op in C-drie met de muzikale show getiteld 'One Night Hot Music II'. Na het succes van 'One Night Hot Music I' vervolgen gitarist Hans Visser Friends in dit tweede deel hun muzikale terugblik op de 'History of black American Music'. Met als speciale gaste de uit Miami afkomstige gospel- en blueszangeres Marian Rolle. De show geeft een overzicht van verschil lende muziekstijlen, waarvan de oor sprong bij de zwarte Afro-amerikaanse bevolking ligt (w.o. Gospel, Blues, Motown, Funk). Tevens worden er instrumentale uitstapjes gemaakt naar de Europese 'roots'. Zowel door het soepele en geraffineerde gitaarspel van Hans Visser als door de indrukwek kende vertolkingen van Marian Rolle is One Night Hot Music II een swingend programma, dat de echte muziek liefhebber niet mag missen. Hans Visser Friends is een formatie bestaande uit: Hans Visser: gitaar; Marian Rolle: zang; Serge Mets: saxo foon; Wim van Eeuwijk: contrabas; Michel Ristenpatt: piano. De voorstelling begint om 20.15 uur. Entree: f 20,-; CJP/Pas 65: f 17,50. Hans Visser en Marian Rolle in 'One Night Hot Music 11'. In restaurant "De Korte Duinen" (Birkstraat 108) zijn momenteel weer een aantal nieuwe aquarellen te bewon deren van de Soester kunstschilder Ruud Pausma. Zijn typisch Hollandse manier van aquarelleren maakt zijn werk heel herkenbaar. 'Koffiedrinken met de boswachter', de maandelijkse bijeenkomst in Kasteel Groeneveld over bos, natuur en land schap gaat op zondag 11 februari a.s. over de bossen. Zijn ze nu ziek of niet? Tien jaar geleden was dat duidelijk: de gezondheid van het bos holde achteruit. Daar was iedereen het over eens. Maar tegenwoordig is de berichtgeving over de toestand van de bomen heel voor zichtig en vol nuances. Hoe is het nu precies? Een goede vraag voor iemand die het bos beter kent dan wie ook: boswach ter Huub Berger. En zoals altijd is er in 'Koffiedrinken met de boswachter' ruimte genoeg voor vragen uit de zaal. Koffie: 10.30 uur. Aanvang: 11.00 uur. Toegang f 3,- per persoon, inclusief kof fie. Toneel-spelen in je vrije tijd is niet al leen voorbehouden aan de jeugd. Dat bewijst Theaterschool Boemerang uit Amersfoort en omgeving met haar theatercursussen voor volwassenen. Eind februari start weer een cursus ac teren voor beginners. De deelnemers maken door allerlei spelvormen kennis met de basisprincipes van het toneel spel. Afhankelijk van de interesses van de groep wordt vervolgens besloten welke onderdelen nog eens extra onder de loep worden genomen. De cursus bestaat uit tien lessen en wordt gegeven door een bevoegd docente op donderdagavond, van 20.30 tot 22.30 uur, in het gebouw van Theaterschool Boemerang aan de Rossinistraat 7 in Amersfoort. Informa tie en opgave: tel. 033 - 475 74 34. ,i t ft Zang, dans en spannende muziek zorgen voor de juiste atmosfeer tij dens de derde voorstelling van het theaterfestival De Gouden Vlinder in het kinderparadijs De Vrije Teu gel. 'Een rondje vis' is een beeldende voor stelling voor kinderen van vier tot en met acht jaar, waarbij geboorte, leven en dood op een humoristische wijze wor den weergegeven. De theatergroep Filter voert woensdag 14 februari 'Een rondje vis' op en dingt dus mee naar een plaats in de finale op 22 juni. Zoals bekend ontvangt de win naar De Gouden Vlinder en een geld bedrag van 2.500 gulden. Sterk bepalend voor de selectie is de jury van elf kinderen die komende maanden alle zestien voorstellingen be kijken en een oordeel vellen. Daarnaast geven drie deskundige juryleden, onder wie Leo van den Berg van De Vrije Teu gel, een waardering aan alle theater groepen die optreden. De belangstelling voor het eerste optreden, vorige week woensdag, was groot. Toen kwamen 140 kinderen naar het Vedelaarpad. 'Een rondje vis' begint om 14.00 uur en duurt ongeveer drie kwartier. De toe gang kost drie gulden per persoon. Voor inlichtingen of reserveringen, tel. 6018136. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 14 februari 1996 weer haar maandelijkse bijeenkomst in 'De Deel', Kerkstraat 11b te Soest. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.45 uur. De avond wordt verzorgd door mevrouw Bonda Elzinga. Zij is één van de dames die namens de Bond van Plattelandsvrouwen naar Peking zijn geweest en zal vertellen over haar bele venissen op de V.N. Wereld-Vrouwen- Conferentie in China. Niet-leden beta len f 3,- toegang. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat tel. 601 76 22 Vanaf restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat start op 9 februari een wandeling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Het is de bedoe ling dat de dames om 10.10 uur vertrek ken. Ook niet-leden kunnen mee. Na afloop wordt er koffie gedronken in het restaurant. Voor de lunch moet iedereen weer thuis kunnen zijn. Wie bij slecht weer twijfelt of de wandeling doorgaat, kan bellen met nummer 6017418. Zondagmiddag 11 februari organiseert IVN-Eemland de maandelijkse wande ling in het Paardenbos, aan de Amsterdamsestraatweg te Baarn. De gidsen verwachten de deelnemers om 14.00 uur bij de Marechausseekazerne, naast de tuin van paleis Soestdijk en dicht te benaderen met Midnet-lijn 70. Het Paardenbos maakt-deel uit van de boswachterij 'De Vuursche' en vormt een afwisselend gebied dat gekarakteri seerd wordt door vele oude lanen. Het bestaat uit verschillende blokken bos- en natuurgebied en ligt aan de noord westzijde van de Utrechtse Heuvelrug. Dat is een stuwwallengebied, geogra fisch gevormd in een periode van 100.000 jaar, die ongeveer 200.000 jaar geleden moet zijn begonnen. Het Paardenbos hoort tot het grondge bied van de gemeente Baarn en is in 1981 door Prinses Juliana verkocht, sa men met enkele andere gebieden, aan de Stichting Beheer Landbouwgronden, die het weer doorverkocht heeft aan Staatsbosbeheer. Sindsdien is dit frame stiltegebied opengesteld voor het pu bliek. Zijn koninklijke afkomst is nog steeds af te leiden uit de namen van en kele lanen. Het is een afwisselend bos met diverse soorten loof- en naaldbo men, waartussen enkele open stukken. Inlichtingen: tel. 033-455 92 71. Vanaf woensdag 7 februari kunnen le den van de speel-o-theek 'Stap voor Stap' verkleedkleding lenen voor kinde ren van 3 t/m 7 jaar. Er zijn geen kos ten aan verbonden. Wel moet men een abonnement bij de speel-o-theek heb ben. Men kan kiezen uit twaalf kleding- setjes, w.o. een prinsesjurkje, een kabouterpak, een tovernaarspak, boe- venkleding, een politiepakje. De openingstijden van speel-o-theek 'Stap voor Stap' zijn: dinsdagochtend 9.30 - 11.30 uur; woensdagavond 19.30 - 21.00 uur; donderdagmiddag 15.30 - 17.00 uur. De speel-o-theek 'Stap voor Stap' van SWS is gevestigd in buurthuis De Engh (naast de Openbare Bibliotheek), Alb, Cuyplaan 200. De tweede lezing in de nieuwe serie, georganiseerd door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis, wordt gehouden op woensdag 14 februari in C-drie. Eleonore Oldenburger, o.a. Tarot-des- kundige, komt spreken over de kristal len bol. Kristallen bollen zijn tegenwoordig in edelstenenwinkels etc. te koop, maar over de toepassing ervan is nog weinig informatie te verkrijgen. Daardoor be staat er veel onbegrip over dit unieke medium. Het heldere kristal is in zijn symbolische uitbeelding een perfecte imitatie van de aardbol, waarop de mens volgens zijn vrije wil mag handelen en wandelen. Die vrijheid geldt ook voor het schou wen in het kristal. Velen hebben helden ziende vermogens, maar nog niet de vorm gevonden om deze vermogens ge stalte te geven. D.m.v. meditatie en concentratieoefeningen kan de bol daar bij als hulpmiddel worden gebruikt. In de lezing wordt dieper op de materie ingegaan en wordt met praktische oefe ningen de wonderlijke werking van het kristalmedium ervaren. Deze avond zullen ook Els en Erico Oorthuis aanwezig zijn om te adviseren bij de eventuele aanschaf van een kris tallen bol. Zij hebben in Leusden een atelier met een grote collectie sieraden, edelstenen en mineralen. De lezing begint om 20.00 uur. Entree: f 15,-. Informatie: tel. 6020335. Eleonore Oldenburger. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Detectives/thrillers Hamilton-Paterson, James: Spook stad Manila. Higgins, Jack: Operatie Sjeba. Hagan, Chuck: De confrontatie. Isaacs, Susan: Zoete leugens. Maron, Margaret: Bedreigd gebied. Pearson, Ryne Douglas: Delta force: techno-triller. Sheldon, Sidney: De vierde erf gename. Sloan, Susan R.: Je hebt erom ge vraagd, Topor, Tom: Het codicil. Trolley, Jack: Balboa Park. FamiIie-/streekromans Holland, Isabelle: Erfenis van schaamte. Mansell, Jill: Open huis. Pineau, Gisele: Spel der geesten. Wesley, Mary: Een onvergetelijk ge zicht. Psychologische romans Bernlef, J.: Cellojaren. Buch, Boudewijn: Geestgrond. Giroud, Francoise: Mijn grote liefde. Simo, Isabel-Clara Het wilde meisje: elegie van Dolores Men- doza. Thompson, Daniele: De vrouw van de minnaar. Engelse romans: Banks, Russell: Rule of the bone. Easterman, Daniël: The dayofwrath. French, Marilyn: Our father. MacLaey, Alison: After Shanghai. Roberts, Nora: True betrayals. Saul, John: Black lightning. Seymour, Gerald: The heart of danger. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorps plein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 9a, tel. 6012075 ANWB-leden kunnen weer smullen: op grond van het lidmaatschap kunnen ze profiteren van allerlei kortingen. De nieuwe ANWB-Stratenatlas is bijvoor beeld alleen voor ANWB-leden ver krijgbaar en kost slechts f 6,95, een koopje. In deze atlas zijn niet alleen de grootste plaatsen van Nederland opge nomen. Door de verstedelijking van ons land kan het voorkomen dat men op een plattegrond niet alleen een stad aan treft, maar ook een of meer plaatsen die ,er dicht tegenaan liggen. Hierdoor is het aantal plaatsen dat in deze atlas is afge beeld opgelopen tot ruim 200. Wie deze winter niet op wintersport gaat in de Alpen, maar deze zomer leuke en mooie autoroutes door de Alpen wil gaan vol gen, kan uitstekend uit de voeten met de ledenspecial 'toeristische routes in de Alpen', ook alleen voor ANWB-leden verkrijgbaar. Het met mooie foto's en overzichtelijke kaartjes gelardeerde boekje kost slechts f 4,95. Intussen stromen de verkoopartikelen voor het nieuwe seizoen alweer binnen: kaarten, reisgidsen, boeken en folders. Een belangrijk deel van het gidsen-as- sortiment wordt ingenomen door de VVV-Gidsen voor Vakantie Vrije Tijd. Deze gidsen bestrijken alle streken van ons land en geven een schat aan in formatie over deze gebieden. Ze kosten gemiddeld f 5,- per stuk. Allereerst ge ven ze een compleet overzicht van alle accommodaties (hotels, restaurants, bungalows, campings, groepsaccommo- daties, bed breakfast-adressen e.d., compleet met adressen, telefoonnum mers, voorzieningen, prijsaanduidingen enz.), daarnaast wordt uitgebreide infor matie gegeven over bezienswaardighe den, attracties, te bezoeken bedrijven, tuinen parken, kerken, molens e.d., musea, zwembaden, speeltuinen, fiets- verhuuradressen, algemene en bijzon dere markten, evenementen, rondleidin gen en andere excursiemogelijkheden enz. enz. Het zijn, kortom, dé ideale gidsen voor wie dit jaar eens gewoon in Nederland op vakantie wil gaan. Verder rijn er de Arrangementengidsen. De Waddenreisgids en de gidsen Gast vrij Aktief en Gastvrij Verblijf bieden zeer gevarieerde kant-en-ldare vakantie pakketten aan met verblijf in een hotel, bungalow e.d. en eventueel een pro gramma afhankelijk van het gekozen arrangement (b.v. een fietsroute langs verschillende hotels, beauty-behandelin gen, culinaire hoogstandjes, een vlieg- cursus). Vaak gaat het om weekend-, week- of midweekarrangementen. De Arrangementengidsen zijn gratis af te halen op het VW-kantoor, waar ook de arrangementen worden geboekt. Daar heeft men dus geen omkijken naar! De Schoof, tel. 6012527 De Engh, tel. 6021987 De Praatpaal, tel. 6019546 Cursus quilten Quilten is een hobby die momenteel erg in de belangstelling staat, ook in Neder land. De cursus vindt plaats in De Schoof vanaf 12 maart en zal uit vijf les sen bestaan om de 14 dagen op dinsdagavond, 19.30-22.00 uur. Kosten: f 75,- (excl. materiaal), waarvan de helft bij aanmelding. Opgave tot 7 maart op dinsdag en donderdag, 10.00-12.00 uur, in De Schoof bij Jolanda. Informatie tel. 601 76 15. Leswerkplaats 't Schoofje is dinsdags geopend van 10.00-11.15 uur. Graag dinsdag of donderdag (voorafgaand) tussen 10.00 en 12.00 uur aanmelden via De Schoof 601 76 15. Op 13 en 20 februari staat er antiek- en marmer techniek op het programma. Met deze techniek kunt u eenvoudig en mooi aan houten of kartonnen doosjes een oud aanzien geven. Carnaval Dit jaar wil De Schoof deelnemen aan de Soester carnavalsoptocht van 17 fe bruari. Kinderen tussen 9-12 jaar kun nen op woensdag 7 14 februari van 14.00 - 15.30 uur komen helpen bij het treffen van de voorbereidingen. We gaan allerlei dingen maken rondom het thema De Schoof b.v.: Maskers, hoeden, versieringen, slingers, spandoeken en borden. Hieraan rijn geen kosten ver bonden. Ben je tussen de 6 en 12 jaar en wil je meelopen in de carnavalsoptocht met De Schoof, kom dan geheel verkleed op 17 februari 's morgens om 11.00 uur naar De Schoof. Daar gaan we de laat ste hand leggen aan de voorbereidingen en schminken. Hissen de middag eten we pannekoeken en vertrekken dan ge zamenlijk naar het startpunt. De op tocht begint om 13.00 uur. Geef je vóór 8 februari op bij Alie of Jolanda. Doe het snel, want vol is vol! De kosten rijn f 2,50 (te voldoen bij opgave). De Schoof is te vinden aan de Molenstraat 142, tel. 601 76 15. Gezocht: Twee enthousiaste medewerk(st)ers. Door het uitvallen van twee medewer kers bij de instuif voor kinderen vanaf 4 t/m 7 jaar in buurthuis De Engh komt de activiteit in gevaar! Wie helpt ons uit de brand? De instuif wordt elke woensdagmiddag georganiseerd, steeds weer met andere activiteiten, de ene keer creatief, een andere keer educatief. Het programma komt in overleg met de vrijwilligers en de kinderen tot stand. De totale tijdsduur voor deze middag incl. voorbereiding en wat napraten is van 13.00 tot 16.00 uur. Heeft u of heb jij belangstelling, neem dan zo snel mo gelijk kontakt op met Barbara Bunte, tel. 601 76 15, of met Hans Cijs, tel. 602 19 87. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Steeds meer 55-pIussers maken ge bruik van de Seniorenbus. En dat is niet verwonderlijk, want de Senio renbus brengt u waar uw wilt in Soest en Soesterberg. Wilt u een rit maken met de Senioren- bus? Belt u dan naar de centrale om een afspraak te maken (liefst enkele dagen van tevoren). U wordt dan op de afge sproken dag thuis opgehaald. Het is handig als u ongeveer 15 a 20 minuten klaar staat. Soms komt de bus namelijk iets eerder, om ook rekening te kunnen houden met andere passagiers die een afspraak hebben gemaakt. U wordt naar uw bestemming in Soest of Soesterberg gebracht. Later wordt u op de afgespro ken tijd ook weer thuisgebracht. De Seniorenbus is uitgerust met een rolstoellift. Bovendien is er altijd iemand op de bus aanwezig om u te helpen met in- en uitstappen. Een rit met de Seniorenbus kost f 1,50; f 3,- retour (dit is een minimumbedrag; meer mag ook). De Seniorenbus rijdt iedere werkdag van 9.00-17.00 uur. Tel. 601 91 90 (maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur). \s<^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 6028132 De Bolivianen noemen ze Para de castanas; in Nederland werden ze lange tijd paranoten genoemd. Sinds enige tijd dragen deze "vruchten van het regen woud" een nieuwe naam: "Amazone noten". De naam verwijst naar het herkomstgebied, het Amazonewoud in Zuid-Amerika. De Boliviaanse verzamelaars van deze Amzonenoten hebben hart voor de na tuur. Het tropisch regenwoud waarin rij wonen wordt bedreigd door grootscha lige houtkap. Zelf plukken zij juist de vruchten van het regenwoud. Door het verzamelen en verkopen van de Amazonenoten kunnen ze in hun le vensonderhoud voorzien. Ze hoeven dus geen bomen te kappen en leveren zo hun bijdrage aan het behoud van het Amazonewoud. Zo'n 400 families hebben zich verenigd in de coöperatie Campesino. Het pellen van de noten doen ze nu ook zelf. Dat levert dit niet alleen betere noten op, maar het betekent ook een verbetering van de arbeidsomstandigheden van de notenpellers. De Amazonenoot is een bijzondere noot. Voor de bestuiving is ze afhanke lijk van een bepaalde bijensoort; die is op haar beurt weer gebonden aan een bepaalde orchidee die in het regenwoud groeit. Voor het ontkiemen van de no ten moeten ze eerst opengebroken wor den. Er is één knaagdier, de agouti, dat daartoe in staat is. Als door toedoen van de mens één van de schakels van dit ecosysteem ver dwijnt zullen de andere ook verdwijnen. Aan de Boliviaanse verzamelaars van de Amazonenoten zal dit niet liggen. Uiteraard zijn de noten in de Wereld winkel te koop. Dagelijks, behalve maandag, van 09.30 tot 17.00 uur geo pend. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM DAA DVT VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035-5420446 De Baarnse Muriekkring organiseert op zondag 11 februari weer een zondag- middagconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld. Als solist treedt op Matthijs Verschoor (piano). Hij speelt werken van Frédéric Chopin, Ludwig van Beethoven en Franz Schubert. Het concert begint om 16.00 uur. Entree: f 12,50. Matthijs Verschoor. Steenhoffstraat 46, tel. 6019577 Donderdag 8 februari: In 'Land and Freedom' neemt film maker Ken Loach ons mee naar het Spanje van 1936, waar mensen uit de hele wereld de regeringstroepen te hulp schoten om te strijden tegen de opstan delingen van Franco. Het was de laat ste keer in de geschiedenis dat interna tionale solidariteit daadwerkelijk tot aktie leidde die de loop van de geschie denis had kunnen veranderen. Want wie weet hoe de zaken verlopen zouden zijn als het fascisme niet zijn eerste overwin ning had kunnen behalen in Spanje? Keil Loach laat zien dat de strijd niet enkel verloren werd wegens de kracht van Franco's troepen, maar ook door de onderlinge strijd in het linkse kamp. Voorjaar 1936. David, een jonge werk loze uit Liverpool, voelt het, na een voorlichtingsbijeenkomst van de Com munistische Partij over de strijd in Spanje, als zijn plicht mee te vechten. Hij reist naar Barcelona en sluit zich aan bij een kleine militie van linkse strijders in de buurt van Aragon. Al snel komt hij erachter dat een richtingenstrijd de tegenstanders van Franco onderling verdeeld houdt. Vooral de communisten eisen van de andere strijders onvoorwaardelijke steun aan de machtspolitiek van Stalin, die Spanje niet als doel, maar slechts als middel in de internationale politiek riet. Zo kan het gebeuren dat David een landgenoot, die voor hetzelfde ideaal naar Spanje is gekomen, tegenover zich in een hinderlaag aantreft. Ook wordt hij om politieke redenen afgewezen door een Spaanse vrijheidsstrijdster, op wie hij verliefd is geworden. Ken Loach heeft naam gemaakt met films die ondubbelzinnig sociale mis standen in zijn land aan de orde stellen. Films als 'Riff Raff'Raining Stones' en 'Ladybird Ladybird' vervulden de kijker met woede om het onrecht dat wordt aangedaan aan mensen die het minder getroffen hebben in het Engeland van Thatcher en Major. Ook al speelt 'Land and Freedom' zich af in het verleden en in een ander land, het gevoel van woede bij de kijker is hetzelfde. De film is ge baseerd op de ervaringen van Engelse Spanje-veteranen en op het boek 'Hom mage to Catalonia' van George Orwell, waarin deze zijn eigen ervaringen uit de Spaanse Burgeroorlog beschrijft. Aanvang 20,30 uur; entree f 7,50; q'p/ 65+f6,-. Het kamerkoor 'Logos Cantat' te Soest werd in 1992 opgericht met als doel zich toe te leggen op kerkmuziek, uit de pe riode 1600 t/m heden, (incl. Engelse kathedrale muziek) zowel a cappella als met begeleiding, om deze muziek uit te voeren in kerken of andere gelegenhe den, met 1 x per jaar een openbaar con cert (nu weer op 1 juni a.s.). Wie geïnteresseerd is in deze muziek en zich van harte achter de tekst ervan kan scharen, is van harte welkom. Het koor zoekt (met enige spoed) nog 1 hoge so praan, 1 mezzo-sopraan, 2 alten, 2 te noren en 2 bassen, voorzien van enige zangervaring, muzikale vorming en af finiteit met deze muziek. Repetitietijden: 1 x per 2 weken op dinsdagavond, 19.45 - 12.45 uur in de kerkzaal van het medisch centrum Molendael te Soest. De eerstvolgende repetitieavond is op 13 februari. Infor matie bij de dirigent: tel. 602 37 67. <t) Milieutip ".|,01. vanMilieu defensie Soest Vandaag even over het kleinste kamer tje in huis. Veel mensen denken, dat het noodzakelijk is sterke toiletreinigers of chloor (bleekwater) te gebruiken om besmetting te voorkomen. Meestal is dit niet nodig. Regelmatig schoonmaken met vloeibare zeep of allesreiniger is voldoende. Chloor is ook helemaal niet zo effectief. Enkele uren nadat het in de wc-pot is gegooid, is het al weer uitge werkt en rijn de bacteriën weer op volle sterkte terug. Meestal rijn het trouwens onschadelijke bacteriën. Voor de hy giëne is het veel belangrijker doorspoel- knoppen, kranen en deurgrepen schoon te maken, dan de toiletpot zelf. Chloor is bij de produktie, maar ook in de rioolzuivering slecht voor het milieu. Bovendien vormt het samen met andere schoonmaakmiddelen, maar ook met urine, het giftige chloorgas, dat bijtend op de luchtwegen slaat. Dus zeker nooit chloor in de toiletpot laten 'weken', omdat huisgenoten dat misschien niet in de gaten hebben! Kalkvlekken kunt u verwijderen met schoonmaakazijn. Dit kunt u het beste doen nadat u de wc heeft schoonge maakt met zeep. Bij heel hardnekkige vlekken een lap, doordrenkt met azijn, er een hele nacht op laten liggen. Wc-blokjes hebben maar een zeer be perkte reinigende werking en belasten het milieu onnodig. Ook luchtverfrissers zijn meestal overbodig. Het beste is, het raampje op de wc open te zetten. Als dat er niet is kunt u een sinaasappel vol kruidnagelen of een zakje lavendel in de toiletruimte leggen. Bij 'zware' gevallen wil een lucifer aansteken nog wel eens helpen. Wilt u meer weten over milieubewust schoonmaken, bel dan de Milieu telefoon: 020- 626 26 20. De Milieu telefoon is de consumenteninformatie- lijn van de Vereniging Milieudefensie. De Milieudefensiegroep Soest is een van de meer dan honderd milieudefensie- groepen die zich inzetten voor een be ter milieu. Wilt u meer weten of actief worden, bel dan 601 65 97. i Zaterdag 10 februari: Eenrich Binnen de moderne jazz en aatw« ««*70 01 wante geïmproviseerde muziek heeft gitaar altijd een marginale positie ino. nomen. Tenminste tot voor kort, w* wedstrijc hierin komt steeds meer veranderiu Eemvogels Wat de Nederlandse jazz betreft is Ma eenrichting! van Vugt een van de opmerkelijks van de Ermt gitaristen. Hij is actief in meerdere gro korfbal werd pen, met name zijn eigen kwartet 'Biz van de laaggi Kabltv/ u ders blootgi Mare van Vugt neemt het merende vrtftrdeSoes van de composities voor 'Bizar Hab voorue,3ü" voor zijn rekening. Dat is niet j Na de nederl verbazingwekkend voor iemand die ve weken geledei componeert voor zulke uiteenlopen de draad enigs gezelschappen als Vandoorn (met zat openingsfase z geres Ineke van Doorn en Van Vught c De Eemvogel gitaar) en het vocaal improvisatie tri boeken. Ton Voicelab. Ook schrijft hij veel muzie Kraaikamp (t voorfilms. een 1-3-voo 'Bizar Habit' is een opmerkelijke groej kwam terug ei Dit komt deels door het gitaarspel va stand grotendi Mare van Vugt (hetgeen toch in hog De terugkeer mate bepalend is voor de sound van d ertoe dat d< groep) maar ook vanwege de uiteenlc Eemvogels v< pende achtergronden van de musici di trokken de Sc er deel van uitmaken. Zo is Paul va zich toe en do Kemenade vooral actief op het gebit van de wat vrijere muziek zoals hij di onder meer beoefent in het Podiumtri Vermoe, (trombone, altsax en gitaar) en zijn octe Stranger Than Paranoia. Ook bassis f** fkAfl Tjitze Vogel schrijft stukken voor 'Biza C tJ Habit'. Binnen zijn kwintet VogelVij Metdr:„afo combineert hij jazz-improvisatie met is 6 vloeden vanuit de klassieke en etnisch de moester s muziek. Er wordt nog gezocht naar eei gevoel^teruj nieuwe drummer - wellicht wordt da wedstrijd teg Chris Strik, die tijdens het optreden i; 2,5-2,5 en z; Artishock plaats zal nemen achter d eindigen, drums. De muziek van 'Bizar Habit' beweeg ~at ,s geeJJ s, zich op avontuurlijke wijze tussen jazz koploper. De rock, funk en vrijere improvisatie in. Di te tenminste g is op zichzelf niet zo bijzonder, maar he zou aardige van 'Bizar Habit' is de wijzi de hooP °P.1 waarop dat gebeurt. De referenties aai KUnTien ^°^ie allerlei stijlen zijn nergens vrijblijvend o f,e aY0I\ \f oppervlakkig, maar zijn vaak op eer blunderde ae sympathieke manier bedrieglijk. Zo kar bijman en o het gebeuren dat een fragment ster! ?te P. °P( doet denken aan (bijvoorbeeld) jazz „ee£ ,n. J rock, maar bij nader inzien blijkt dar toch dat er tegelijkertijd ook andere din gen gebeuren die buiten het geijkte jazz- roek-idioom vallen. Deze aanpak komt de diepgang van dt muziek zeker ten goede en toont nog eens aan dat het indelen van muziek ie allerlei hokjes niet echt zinvol is. Bij veel moderne groepen vervagen immers de grenzen tussen de diverse stijlen ee wordt er een geheel eigen muziek ge maakt, geschreven op het lijf van de musici in kwestie. Niet zelden resulteert dat in muziek die de luisteraar gemakkelijk een avond kan blijven boeien, zoals dat het geval is bij 'Bizar Habit', dat bestaat uit: Mare van Vugt - gitaar en gitaarsynthesiser; Paul van Kemenade - altsaxofoon; Tjitze Vogel - bas; Chris Strik - drums. Aanvang-21.00 uur; toegang f 6,-. Koningsindiëi de h-lijn en le te hebben, mi zich netjes en eindigde de p Ook Koen V taai tegenspi Colle opstelli Basketba 16.30 uur Sh< (Bunschoten; 18.30 uur Th Goba (Beukc Mare van Vugf. Korfbal 19.30 uur (Linschoten) Voetbal 14.30 uur (Eemweg) 14.30 uur Di 14.30 uur sc Volleyba 15.15 uur 1 (Hoogezand 17.00 uur Si (De Bunt) Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Donderdag 8 februari Zoals elke week gaan de creatieve da mes de hele ochtend mooie dingen ma ken. Vanmiddag komt Manon, rij gaat haar feestje vieren, want zij komt met een heel stel vrienden en vriendinnen bij ons op bezoek. Vrijdag 9 februari Merel, Kevin, Denise en Joey komen vandaag leuke activiteiten doen want ze zijn jarig en komen met hun partijtje naar ons toe. 's Avonds rijn er weer vier jarigen bij ons te gast; Pascal, Angela, Thomas en Quinta gaan een verjaar dagsdisco houden. Zaterdag 10 februari Het is elke dag feest op het kinder paradijs, ook vandaag: Fivian, Clair, Tamara, Mattijs en Bracha komen feest vieren. Maandag 12 februari Vanmorgen komt eerst groep drie van De Achtbaan het project knaagdieren doen en vanmiddag zijn de kinderen van groep vier van De Achtbaan aan de beurt voor hetzelfde project. Dinsdag 13 februari Vandaag is Jasmijn jarig en ze komt dit met tien kinderen bij ons vieren. Woensdag 14 februari De Klimop komt vanmorgen met groep vijf en zes het project verzorging doen. Om 14.00 uur komen Nel en Joke de voorstelling 'Een rondje vis' spelen. Een leuke voorstelling voor alle kinderen maar natuurlijk ook voor volwassenen. Na het toneel worden er tot 16.00 uur nog allemaal leuke activiteiten gedaan- Dus voor maar f 3,- p.p. kunnen kinde ren een leuke voorstelling zien, én aan activiteiten deelnemen. Robin houdt z'n verjaardagsfeest. Handbal 14.20 uur (Heemskerk Voetbal 14.00 uur S West) 14.00 uur Si sterdam) Waterpo 16.00 uur T (Weesp) Bowling 18.30 uur C Vereniging, uur. Zaalvoel 21.00 uur Fi: 21.45 uur A

Soester Courant | 1996 | | pagina 15