Veel aandacht aan veiligheid in nieuwbouwwijk Boevenstreek voor Lof voor inpassen kantoor in woonomgeving Overleg over verbouwing bibliotheek in C-drie Woningstichting Soest: compromis tussen milieu en veiligheid Soest gaat voor Keurmerk Veilig Wonen Verrijking cultureel en maatschappelijk leven <p Bibliotheek Albert Cuyplaan afstoten? t u Huursubsidie bij duurder wonen Geen drempels Gen. Winkelmanstraat WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Uiteindelijk is besloten om voor de draaiende delen een andere (loof)houtsoort te kiezen, die ster ker is, maar wat tot gevolg heeft dat we de draaiende delen moeten gaan schilderen. Niet schilderen kan niet, dus we hebben een deel van de mi lieu-uitgangspunten moeten laten vallen om het Veiligheidskeurmerk binnen te halen". Dit is met name het deel geweest waarin de woningstichting extra heeft moeten investeren, omdat het produkt al gekocht was -de kozijnen waren al produktie gereed- en we hebben pas een paar weken geleden moeten besluiten om de draaiende delen voor de eerste 248 huur- en koopwoningen in de Boerenstreek aan te passen. Dat vergde een inves tering van 200.000 gulden. Koolstra wijst erop dat het in dit geval ging om kiezen voor milieu, energiebesparing, of kiezen voor een stuk veiligheid, "waarbij je na tuurlijk nooit het één helemaal over boord moet gooien om het ander te halen. Dan ben je niet goed bezig. Dus als je daar een deeltje van moet inleveren, in ons geval het schilde ren van de draaiende delen van de kozijnen, dan is dat een compromis tussen milieu en veiligheid en scoor je op beide punten toch hoog. Koolstra stelt vast "dat we beide, zowel de woningstichting (schilder werk) als de gemeente (ten aanzien van de verlichting) dezelfde beslis sing hebben moeten nemen. Dat kost meer, maar zowel de woning stichting als de gemeente vinden beide dat dit moet gebeuren om het Keurmerk te krijgen". Burgemeester en wethouders hebben besloten in te gaan op het advies van de meerderheid van de commissie algemene bestuurszaken over de ver lichting in de nieuwe wijk Boerenstreek. Dit houdt in dat de lichtsterkte 's avonds en 's nachts hoger is dan b. en w. uit milieu- en kostenoverwegingen aanvankelijk wilden. De politie had aangedrongen op een hogere licht sterkte om de veiligheid in de wijk te vergroten. Nu op aandrang van de commissie algemene bestuurszaken aan deze wens woidt voldaan, staat in feite niets meer de toekenning van het 'Politiekeurmerk Veilig Wonen' in de weg. Soest voldoet dan namelijk aan de toetslijst die voor toekenning van het Keurmerk is opgesteld. De gemeente is waarschijnlijk de eerste in de provincie die voor een complete wijk het Keurmerk Veilig Wonen krijgt. Veiligheid is al een aantal jaren een belangrijk beleidspunt van zowel ge meente, provincie als rijk. Veiligheid die niet alleen geldt in het verkeer, maar bijvoorbeeld ook in de woon wijk. Het gemeentebestuur van Soest hecht daar ook grote waarde aan. Dat uit zich onder meer in het bestaan van de Stuurgroep Veilig heidsbeleid. Op initiatief van de Woningstichting Soest besloot de stuurgroep het project Boerenstreek aan te melden bij de regio-politie Utrecht om in aanmerking te komen voor het 'Politiekeurmerk Veilig Wonen'. De stuurgroep Veiligheidsbeleid houdt zich ook bezig met het aspect van sociale veiligheid. In stede bouwkundig opzicht is het van be lang ervan uit te gaan dat de open bare ruimte veilig is. Dat gebeurt al bij het ontwerp door geen 'onveilige' hoelqes en poortjes in straten en op donkere plekken te creëren. Daar naast moeten, als er onverhoopt toch iets gebeurt, vluchtroutes vol doende verlicht zijn, terwijl het stre ven tevens erop gericht is dat huizen zoveel mogelijk uitkijken op de on bebouwde plekken en dat fietspa den bij voorkeur aangelegd worden langs wegen waar verkeer komt. Een wijk waarbij aan al deze aspec ten aandacht is besteed, is de nieuw bouwwijk Boerenstreek. Volgens Ad van Dongen van de gemeente lijke afdeling planologie en bouwen krijgt met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de wijk het keur merk 'Veilig wonen'. Toetslijst Dit wordt door de politie verstrekt als een wijk voldoet aan een aantal eisen. Of dit zo is, wordt bekeken aan de hand van een lange toetslijst. Als hieraan wordt voldaan, heeft dit voor de wijkbewoners van de 660 nieuw-bouwwoningen onder meer als voordeel dat een aantal verzeke ringsmaatschappijen een lagere ver zekeringspremie rekent. Inspecteur Ad Ophorst, coördinator criminaliteitspreventie bij de politie Eemland noord, herinnert eraan dat sinds twee jaar de politie ook in Soest bezig is met het uitvoeren van een project veiligheid in het kader van de inbraakpreventie. Daarbij wordt vooral gekeken naar de veilig heid van de woning, maar ook de directe omgeving zoals de tuin wordt daarbij betrokken. Aanvanke lijk was daarmee in Boerenstreek geen rekening gehouden in de zin van het Keurmerk Veilig Wonen. In overleg met de politie is toen beslo ten om te proberen aan zoveel mo gelijk aspecten die op de toetslijst staan vermeld te voldoen. Dat heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat de autovrije hofjes die aanvan kelijk in het ontwerp van de wijk waren opgenomen, niet langer hele maal autovrij zijn gebleven. Van Dongen: "Je merkt dat mensen wat vaker naar buiten kijken als hun auto voor het huis of althans in de buurt staat, en dat vergroot uiter aard de sociale veiligheid". Verder zijn op één na alle 'knikken' uit de achterpaden gehaald, omdat de hoekjes als sociaal onveilig worden "ervaren. Op de ene plek die niet kon worden rechtgetrokken, wordt een spiegel aangebracht. Iemand die professioneel in de hang- en sluitwerkbranche zit en alle trucs kent om zich ergens toegang te verschaffen, liet zien hoelang hij er over doet om een woning binnen te komen. Met betrekking tot de huizen zelf is veel aandacht besteed aan de keuze van het juiste hang- en sluitwerk. De Woningstichting Soest gaat hierin zelfs zover dat ze een proef houdt 'met de stopwatch in de hand' om iemand die professioneel in de hang- en sluitwerkbranche zit en alle trucs kent op verschillende plek ken te laten demonstreren hoe lang hij erover doet om in een woning binnen te komen. In dit verband wijst Van Dongen op het grote be lang van goed hang- en sluitwerk in de gehele woning. "Soms laten be woners alleen de in hun gevoel meest inbraakgevoelige kant van de woning beveiligen, maar dat heeft weinig zin als er even verderop een doorgewinterde inbreker bij wijze van spreken zonder moeite een raam kan openen". De Woningstichting Soest heeft naast de politie en de gemeente een belangrijke rol gespeeld in het stre ven naar het verkrijgen van het 'Politiekeurmerk Veilig Wonen' voor de wijk Boerenstreek. Namens de woningstichting vertelt Koos Koolstra welke stappen er allemaal zijn gezet om tot het keurmerk te komen. Dit wordt verstrekt door de regiopolitie Utrecht als wordt vol daan aan de criteria die gelden voor de sociale veiligheid in de wijk en voor de doelmatige beveiliging van de huizen. Bij Boerenstreek zijn de initiatiefne mers geconfronteerd met een strijdigheid van belangen: milieu versus veiligheid. In het programma van eisen van de woningstichting speelt het milieu een belangrijke rol. Koolstra: "De stichting heeft van de gemeente als opdracht gekregen in Boerenstreek woningen te bouwen vanuit de filosofie van duurzaam bouwen. Toen hebben wij gezegd: We gaan een betrekkelijk nieuw ele ment inzetten in deze wijk, een ko zijn niet uit hardhout, maar uit een loofhoutsoort die zo duurzaam is dat deze niet behoeft te worden ge schilderd. Onze filosofie is: de beste milieumaatregel is niet schilderen. Nu blijkt dat dit kozijn voor wat betreft de draaiende delen, dus de ramen, niet inbraakwerend genoeg is. Daar ontstaat dan het dilemma tussen enerzijds het milieu-uitgangs punt en anderzijds veiligheidsaspect waar we ook aan willen voldoen. In oktober vorig jaar bij de behandeling van de begroting voor 1996 heeft de gemeenteraad besloten om initiatieven uit de bevolking die een bijdrage kunnen leveren aan de verrijking van het culturele en maatschappelijke leven in Soest en Soesterberg te stimuleren en hiervoor geld beschikbaar te stellen. Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels en in eerste instantie een aantal beleidsregels opgesteld. Om de bevolking in een zo vroeg mogelijk stadium te informeren over wat de stimulerings regeling precies inhoudt, licht Wim Peters, medewerker kabinet, deze toe. In de regels wordt de commissie al gemene bestuurszaken aangewezen als de commissie die in dit kader een adviesfunctie heeft. In de be leidsregels staan de criteria zoals burgemeester en wethouders die hanteren bij het beoordelen van ver zoeken om een financiële bijdrage voor initiatieven op het gebied van cultuur, sociale ontwikkeling, na tuurontwikkeling en -beheer, volks gezondheid, welzijn en sport. Het college heeft in de formulering open gelaten of dit voor verenigingen of ook voor burgers geldt. "Het zou best eens kunnen zijn dat een heel goed initiatief ontstaat in een buurt- comité dat met een bijdrage geho noreerd kan worden", zegt Peters. Om voor een bijdrage in aanmer king te komen, moet aan een aan tal voorwaarden worden voldaan. "Het initiatief moet bijvoorbeeld een structureel karakter hebben. Een bijdrage voor een eenmalig iets heeft de gemeente met deze regeling niet op het oog. Daarvoor geldt de subsidieverordening. Hier gaat het echt om een initiatief voor meerdere jaren". Bij de behandeling van de begroting 1996 heeft het college hiervoor 40.000 gulden gereserveerd. "Daar is wel uitdrukkelijk bij gezegd dat het daar eventueel niet bij hoeft te blijven als er initiatieven zouden komen die eem bijdrage verdienen. Maar het uitgangspunt is 40.000 gulden", aldus Peters. In de beleidsregels en is vastgelegd dat bij een positieve beslissing op een aanvraag de bijdrage van de gemeente in het eerste jaar maxi maal 100 procent bedraagt, in het tweedejaar maximaal 67 procent en in het derde jaar maximaal 33 pro cent, waarna de subsidie 'tot nul wegglijdt'. Het gaat om nieuwe projecten die dit jaar worden opgezet. Wat voor die tijd is opgezet, valt erbuiten. Toch acht Peters het niet onmoge lijk dat initiatieven van instellingen die pas ergens aan begonnen zijn, ook positief bekeken worden. "Het is een beetje koffiedik kijken, maar de gemeenteraad stond hier in prin cipe positief tegenover". Spontaan Voorbeelden laat Peters liever ach terwege: "Dat zou kunnen beteke nen dat anderen geremd worden in hun ideeën. Het moet echt zo zijn dat dit gaat leven en dat de men sen spontaan met nieuwe initiatie ven komen". Zoals dit ook in andere gevallen kan voorkomen, kan het zijn dat na beoordeling van het ini tiatief burgemeester en wethouders zeggen: dit komt niet voor een fi nanciële bijdrage in aanmerking. Peters: "Dan is er in beginsel een mogelijkheid om bezwaar te maken tot en met de rechter toe". Ter verduidelijking wijst hij er nog op dat het initiatief waarvoor steun wordt gevraagd uitdrukkelijk geen commerciële inslag mag hebben. De aanvrager moet bovendien goed onderbouwd kunnen aangeven dat hij zonder een extra financiële steun niet toekomt aan het realiseren van het initiatief. Daarnaast moet de aanvrager kunnen aantonen dat het initiatief langer loopt dan een paar jaar. Belangrijk is ook dat het pro ject een aanvulling is op een be staand project. "Het kan natuurlijk niet zo zijn dat nu weer een initia tief wordt gewaardeerd dat bij de kerntakendiscussie in het kader van de bezuinigingen onderuit is ge haald". De beleidsregels gelden tot 1 januari 1999. In het laatste kwartaal van 1998 zal aan de hand van een eva luatie, gebaseerd op de ervaringen met betrekking tot de uitvoering van de regels, de gemeenteraad beslui ten of de regeling wordt voortgezet of herzien. Peters tenslotte: "Ik hoop dat er initiatieven komen waarvan het gemeentebestuur zegt: dit is fantastisch, dit moeten we met alles wat we hebben ondersteunen!". De welstandscommissie heeft het predikaat 'Ontwerp van de maand' toegekend aan het Architectenburo Willem van Eys in Soest voor het ontwerp voor het uitbreiden van een woonhuis met een kantoorgedeelte aan de Birkstraat 85. Het kantoor dient voor het hetzelfde bum dat het plan heeft ontworpen. De welstandscommissie zegt in de beoordeling dat zij met waardering heeft kennis genomen van de wijze waarop een oplossing is gevonden om een kantoorgebouw in te passen in een woonomgeving. Zij spreekt van een moderne architectuur die qua massa, vorm en materiaal gebruik zeer goed aansluit op de be staande, traditionele met riet gedekte villa. uitbreiding archltektenburo wlllem van eys Als de gemeenteraad in april de kerntakendiscussie voert, komt daarin ook de toekomst van de openbare leeszaal en bibliotheek aan de orde. Volgens wethouder mevrouw N. Blommers (cultuur) zijn het stichtings bestuur van de bibliotheek en van het cultureel centrum C-drie hierover momenteel in overleg. Daarbij gaan de gedachten uit naar het verbouwen van het bibliotheekfiliaal in C-drie in Overhees tot hoofdbibliotheek en de bestaande hoofdvestiging aan de Albert Cuyplaan-Molenstraat af te sto ten. Wethouder Blommers staat positief tegenover het uitwerken van deze gedachte, onder meer omdat aan de huidige hoofdbibliotheek een aantal bezwaren kleven. Het gebouw is bij voorbeeld niet goed toegankelijk voor gehandicapten. Bovendien is de jeugdafdeling boven gevestigd, wat een verkeerde plek is. Er zou dan ook een aanzienlijke verbou wing nodig zijn om het gebouw op juiste wijze toegankelijk te maken. Voor verhuizing pleit bovendien het feit dat uit onderzoek is gebleken dat de meeste lezers aan de Over- hees-kant wonen. Bovendien is het bibliotheekfiliaal in C-drie vrij nieuw. De meeste le zers wonen er omheen, en C-drie is dankzij een goede busverbinding voor iedereen goed bereikbaar. Ten slotte kunnen de bibliotheek en C- drie elkaar versterken, vindt de wet houder, "want literatuur is een on derdeel van cultuur, dus het is voor C-drie aantrekkelijk om met de bi bliotheek andere culturele activitei ten onder één dak te hebben. En de samenwerking tussen de twee bestu ren is goed; het gebeurt nu al regel matig dat ze met elkaar samen din gen regelen". Het voordeel yan verplaatsing van de hoofdbibliotheek door deze met het filiaal C-drie samen te voegen is volgens mevrouw Blommers "dat men C-drie op een andere manier kan inrichten en beter indelen. Er zou bijvoorbeeld een wat uitnodi gender ingang kunnen komen aan een andere kant, waardoor de over last waarvan nu nog wel eens sprake is wat minder zou kunnen worden". De aanpassingen aan het gebouw zouden ertoe kunnen leiden dat het hierdoor beter bruikbaar is, "zodat dingen die nu moeilijk kunnen, straks wel mogelijk zijn. Door alles goed met elkaar in overeenstem ming te brengen, is het mogelijk dat je de komende 20, 25 jaar een cul tureel gebouw hebt, inclusief een bibliotheek, dat voldoet aan de ei sen van deze tijd", aldus mevrouw Blommers. Informatiepunt Zij wijst erop dat het bibliotheek werk enorm in ontwikkeling is. Tij dens een excursie heeft de gemeen teraad onlangs onder meer een be zoek gebracht aan de bibliotheek in Deventer. "Daar zie je al één ander van de nieuwe ontwikkelingen. Bij voorbeeld dat men straks -ik ver- 1 -A wacht binnen enkele jaren- de raadsstukken kan raadplegen via een terminal die in de bibliotheek staat. Dat je kunt kijken welke bouwvergunningen zijn aange vraagd en verleend. Kortom, de bi bliotheek wordt een steeds belang rijker informatiepunt. Daarbij moet je je realiseren dat, hoewel straks veel meer mensen dan nu thuis een computer hebben en op deze ma nier kunnen communiceren met het gemeentehuis, dit nog niet bij ieder een het geval zal zijn in 2000. Daarom moet je ook openbare, goed toegankelijke plaatsen hebben waar de mensen kunnen nagaan of er bijvoorbeeld een bouwvergun ning is verleend of in welke geval len zij die moeten aanvragen, zon der dat ze daarvoor naar het ge meentehuis moeten. Deventer heeft bijvoorbeeld een aantal landelijke dagbladen op schijfje staan; op on derwerp, waardoor je een hele jaar gang kunt raadplegen. Dat is voor het verkrijgen van informatie na tuurlijk heel doelmatig". Het bibliotheekfiliaal in het Dorps huis in Soesterberg wordt in dit sta dium nog even buiten beschouwing gelaten, maar speelt op de achter grond wel mee. "Op het moment dat er sprake is van nieuwe ontwik kelingen op het gebied van techno logie in de bibliotheek, kunnen we die ook in het Dorpshuis invoeren. Dat is een kwestie van het aanleg gen van een verbinding", aldus de wethouder. In dit verband noemt mevrouw Blommers het interessant dat het centrale antenne-inrichtingsnet (cai) vorige maand is verkocht aan de Remu. "In het verkoopcontract is onder meer opgenomen dat we alle mogelijkheden die er geboden wor den op het gebied van informatica ten dienste van de burgers zullen kunnen gebruiken. Dat zal gefa seerd moeten gebeuren. We hoeven er niet de eerste mee zijn, maar we moeten er wel rekening mee hou den. Hoe gaan we bijvoorbeeld straks informatie verzamelen? De jongste generatie die al opgroeit met computers, vindt het nu het al heel normaal dat ze informatie over be paalde onderwerpen niet meer uit een boek haalt maar via de compu ter. Dus ook de bibliotheek krijgt straks te maken met een heel andere vorm van informatievoorziening. Daarom is het ook belangrijk dat een nieuwe bibliotheek flexibel wordt opgezet, zodat je op de nieuwe ontwikkelingen straks met minimale aanpassingen kunt inspe len. Dat je niet bouwt voor de bibli otheek van gisteren, maar datje een plan maakt dat ook qua ruimte re kening houdt met en mogelijkheden biedt voor nieuwe ontwikkelingen". Compleet pakket De plannen worden in dit stadium besproken en uitgewerkt door de beiden besturen. De gemeente is er in die zin bij betrokken dat de bibli otheek een gemeentelijke basis voorziening is. "Het college vindt dat er in Soest een goede biblio theek moet zijn", zegt de wethouder. "Waar we, als we dan toch een nieuwe plaatje' maken, naar kijken, is onder welke voorwaarden we de burgers voor een redelijke prijs een compleet bibliotheekpakket kunnen aanbieden, en straks zelfs meer dan dat". Als de plannen inderdaad worden uitgevoerd zoals ze er nu uitzien, zal C-drie moeten bijbouwen, "maar niet eens zoveel, want door een goede indeling kan behoorlijk wat ruimte gewonnen worden. Eén grote collectie is nu eenmaal gemak kelijker te beheren dan twee collec ties". Dat is echter niet mogelijk met de huidige ruimte in C-drie, zodat uitbreiding en aanpassing noodza kelijk zijn. Huursubsidie is mogelijk als het in komen te laag is ten opzichte van de hoogte van de duur. Dit geldt ook voor de bewoners van de aanleun woningen van Molenschot. Burge meester en wethouders geven dit antwoord op de vraag van een be woner van het Bleekveld over de mogelijkheid van huursubsidie bij het betrekken van een duurdere woning. Er zijn geen concrete plannen om de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg te voorzien van ver keersdrempels. In de begroting voor de komende jaren is hier ook geen rekening mee gehouden. Dit antwoord geven burgemeester en wethouders bewoners van de Gen. Winkelmanstraat. Zij zouden de aanleg van drempels toejuichen om de snelheid waarmee het ver keer daar rijdt te reduceren. Overigens is volgens b. en w. de ver harding van de Gen. Winkelman straat nog zo goed dat er zeker de eerste vijfjaar niets aan gebeurt.

Soester Courant | 1996 | | pagina 33