ïer dikant FINALE UITVERKOOP wasper wTüoó Toekomstige brugklassers zijn welkom op het Griftland College Idelman 30 toi 70% korting De Waldheim-Mavo in Baarn: specialist op Mavo-gebied Trema'87 nu deel van groter geheel ITtl 10NDERWIJSr 3?5 INFORMATIE OVER VOORTGEZETONDERWIJS BEKIJK 'T, SAMEN! PAGINA 8 WOENSDAG 7 FEBRUAR11996 SOESTER COURANT Delkrant Soest zorgt el Soester nieuws. is en matrassen matras f/839,- f PAGINA 9 Open Dag op 24 februari BOS en DUIN Welkom toekomstige brugger Hoe is het mogelijk; profiteer ervan! Kostuums nu vanaf 298,- Kolberts nu vanaf 149,- Pantalons nn vanaf 98,- Jacks nu vanaf 179,- Truien nu vanaf 79,- Overhemden 2 stuks 100,- Stropdassen van 39,90 nu 19,- MODE Origineel Fries Suikerbrood Tiramisu-vlaai 1195 Persoonlijke aandacht voor iedere leerling sa Gehandicapt, arbeidsongeschikt? BOND VAN GEHANDICAPTEN EN ARBEIDSONGESCHIKTEN Computers weg bij inbraak in bedrijf Centrum Volwassenen Educatie Oost-Utrecht sten vanaf 1295,- edikant 160x200 met t polyether matrassen bonellvering matras vanaf veringmatras ikast 224x223x60 leligvan ƒ2217,- rk» aat 99-^te Soest, ad? Precies op de grens van Baarn en Soest op 750 meter van paleis Soestdijk, gelegen op de grens van bos en weiland: het Griftland Col lege. Dagelijks melden de Grift- landers zich hier, maar niet vanwege dit bijzondere plekje. Zij komen om te bouwen aan hun toekomst. Dat het Griftland een bijzondere school is, ontdekt u als u leest waar het jriftland voor staat. ,en bezoek aan het Griftland maakt luidelijk dat de rust van de weilanden iet betekent buiten de wereld staan. De :hool is afgestemd op de jongste onder- ijskundige vernieuwingen: van basis- orming tot studiehuis. Centraal in het gebouw ligt het ontmoe- [tingspunt: de aula. Met goed geoutil leerde lokalen voor techniek en verzor ging, practica voor talen, exacte en crea tieve vakken en computerlokalen is de school compleet toegerust voor het on derwijs in de onderbouw: de basis vorming. Het wijdse sportterrein, direct grenzend aan de gymzalen, accentueert de ruime opzet van de school. Maar het Griftland biedt meer. Een grootse verbouwing staat voor de deur. Een ingrijpende uitbreiding op dit mo ment betekent dat de school volledig [inspringt op de komende onderwijs- ontwikkelingen in de bovenbouw: de i tweede fase met het studiehuis. Een meer individuele aanpak bereidt de leer- ling voor aan de universiteit, het hbo of het mbo. Een speciale studieruimte met een media- en bibliotheek biedt de mo- gelijkheid om in volstrekte rust te stude ren. Een veelheid aan naslagwerken, f software en niet te vergeten een uitge- breid bestand aan literaire werken staat ter beschikking. Alle mogelijke informa tie onder direct handbereik: de leerling kan zich ontwikkelen tot student. Kortom: Is de keuze die u straks moet maken nog moeilijk? Wij denken van niet! Het Griftland, een school die een 1 bezoek meer dan waard blijkt. i Van harte aanbevolen: Open Dag, 24 februari (10.00-13.00 uur); Jk Voorlichtingsavond, 20 februari (20.00 \':i uur). Het Griftland College staat voor: Uitdagend en doeltreffend onderwijs I Goed onderwijs is erop gericht 'uit de 3 leerling te halen wat erin zit', een kind 8 moet zijn mogelijkheden ontdekken en ze gebruiken. Wat voor de één een uit daging is, kan de ander ervaren als een j dagelijkse martelgang. X Het Griftland is zich hier goéd van be- I wust. Leerlingen worden niet over één kam geschoren. Dit blijkt al duidelijk uit de opzet van het eerste leerjaar: er zijn maar liefst drie soorten brugklassen, die duidelijk verschillen in niveau en leer- B stijl. In nauwe samenwerking met de i basisschool wordt per kind bepaald I welke klas het meest geschikt is: een vwo-havo-, een havo-mavo- of een I mavo-klas. Het onderwijs moet een uit- daging zijn: het kind mag niet in een voor hem te gemakkelijke klas zitten. Maar het onderwijs schiet zeker zijn doel voorbij als de lessen vóór een leer ling te moeilijk zijn. Soms is het nog te vroeg om de juiste keuze te maken. Daarom zijn er 'schakelklassen'. Het voordeel is dat de leerling in het eerste jaar zelf kan ontdekken, welke af deling bij hem past. Ook na dit jaar blijft het mogelijk tussentijds over te stappen. Een kind kan zich immers anders ont wikkelen dan verwacht werd. Zo'n over stap is één van de grote voordelen van een scholengemeenschap. Ontwikkelen van eigen verantwoor delijkheid en zelfstandigheid Wat moet een kind zich veel vaardighe den eigen maken: je kunnen concentre ren, kunnen luisteren, hoofd- en bijza ken kunnen onderscheiden, je huiswerk plannen om er een paar te noemen. Op iedere school komen deze studie vaardigheden aan de orde. Natuurlijk ook op het Griftland. Maar de school onderscheidt zich door de aandacht die besteed wordt aan sociale en communi catieve vaardigheden. Een kind dat de puberteit ingaat, heeft zelfvertrouwen nodig en moet weerbaar zijn. Je gedach ten, maar vooral je gevoelens onder woorden leren brengen, vraagt begelei ding. De klas is een prima 'werkplaats' om ervaring op te doen en vaardigheden te trainen. Elke dag weer school- verpliehtingen (huiswerk!) leert je ver antwoordelijkheden dragen. Een be langrijke stap op de weg naar zelfstan digheid, Bewustwording van normen en waar den vanuit de christelijke identiteit van de school Ook als leerling moet je vaak keuzes maken. Je kunt niet vroeg genoeg leren dit bewust te doen. Bij opvoeden hoort dus: in contact brengen met waarden en normen. De identiteit van de school speelt hierbij een belangrijke rol. Het Griftland is hierin duidelijk: het evange lie is het uitgangspunt, de Bijbel het kompas. Het 'christelijk' is dus meer dan een etiket, het is een levenshouding. U mag de school dus aanspreken op de manier waarop een docent zich opstelt naar een leerling en oog voor hem heeft. Samenleven is de school een zorg. Een begeleiding die zich beperkt tot leren alleen, schiet tekort. Culturele en creatieve vorming Een leerling zet zich in voor zijn di ploma. Natuurlijk is het belangrijk dat een kind na zijn opleiding een goede positie krijgt. Het Griftland maakt zich daar sterk voor. Maar de leerling die 'geleerd' heeft zijn creatieve gaven te ontwikkelen, is beter voorbereid op de maatschappij van straks. Veel aandacht gaat dan ook uit naar vormende zaken zoals toneel, muziek en beeldende vak ken. Bekend zijn de grootse theaters pektakels van het Griftland, waarin leer lingen en docenten zich samen uitleven. Zowel binnen als buiten de les kan ook uw kind volop aan zijn trekken komen als leerling van het Griftland College. Café, Restaurant, Party Centrum Informeer naar onze sfeervolle ruimtes Voor Uw bruiloft/ receptie, personeelsfeest, vergadering of wat er maar te vieren is. Soest Tel. 035 - 602 23 44 Fax 035 - 601 44 22 Nog een half jaar, dan is het zo ver. Dan ben je geen basisschoolleerling meer, maar een brugklasser. Wel een raar idee, niet meer op je eigen school! De meeste kinderen vinden die over stap leuk en spannend, maar soms ook wel wat eng. Voordat het zover is, zul je eerst moeten wéten naar welke school je straks gaat. Op de Open Dag kun je een beeld krijgen van 'het leven van een leer ling op het Griftland'. Dus houd 24 februari goed in de gaten. Je bent daar van harte welkom van 10.00 tot 13.00 uur aan de Noorderweg. Wel licht ben jij straks ook Griftlander! ZUIDPROMENADE 12 3768 EM SOEST TELEFOON 035 - 602 35 30 Van 4,50 voor Van 13,95 voor I I Alles dagelijks vers uit eigen bakkerij. Birkstraat 93 - Soest- Tel. 60123 54 van Weedestraat 46A - Soest- Tel. 60138 77 Koninginnelaan 5 - Soestdijk - Tel. 60189 04 Woensdag 7 februari: Open Huis: Groenhorst College, Luxoolseweg 1, 3862 WH Nijkerk. Van 14:00 - 16:30 uur en van 1 9:00 - 21:00 uur. Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, athn. en gymn., Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Zaterdag 10 februari: Open Dag: Scholengemeenschap De Koppel voor vbo en ivbo, Hooglandseweg 55, 3813 AN Amersfoort. Van 9:30 -12:30 uur. Open huis: de Waldheim mavo, Vondellaan 2-4, Baarn. Van 10:00- 12.30 uur. Maandag 12 februari: Voorlichtingsavond: Alberdingk Thijm College, Laapersveld 9, Hilversum. Van 19:30 - 21:45 uur. Informatie-avond: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, athn. en gymn.. Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Vanaf 20:00 uur. Donderdag 15 februari Open Huis: Vallei College, atheneum, havo, mavo, Paladijnenweg ól 1, 3813 KD Amersfoort. Van 19:30 - 21:30 uur Zaterdag 17 februari: Kijkochtend: Meridiaan College: vestiging Het Nieuwe Eemland voor mavo, havo, atheneum en gymnasium, Daam Fockemalaan 12-22, 3813 KG Amersfoort. Aanvang 10:00 en 11:00 uur. Open huis: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, athn. en gymn., Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Van 10:30 - 13:30 uur. Maandag 19 februari: Open Huis: Vallei College, atheneum, havo, mavo, Paladijnenweg 611,3813 KD Amersfoort. Van 19:30 - 21:30 uur. Dinsdag 20 februari: Voorlichtingsavond: Griftland College voor vwo, havo, mavo, Noorderweg 79, 3761 EV Soest. Van 20:00 - 22:00 uur .Woensdag 21 februari: Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor HAVO, athn. en gymn., Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Zaterdag 24 februari: Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, 3765 EM Soest. Van 10:00 - 12:00 uur. Open Dag: Werkplaats Kindergem. Bilthoven, s.g. voor basisonderwijs, mavo, havo, atheneum, gymnasium, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9:30 tot 12:30 uur. Kijkochtend: Meridiaan College: vestiging Het Nieuwe Eemland voor mavo, havo, atheneum en gymnasium, Daam Fockemalaan 12-22, 3818 KG Amersfoort. Aanvang 10:00 en 1 1:00 uur. Open Dag: Griftland College voor vwo, havo, mavo, Noorderweg 79, 3761 EV Soest. Van 10:00- 13:00 uur. Maandag 26 februari: Voorlichtingsavond: de Waldheim mavo, Vondellaan 2-4, Baarn. Vanaf 20:00 uur. Woensdag 28 februari: Open Huis: Groenhorst College, Dierenriem 2, 3738 TR Maartensdijk. Van 13:30 - 15:30 uur. Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, athn. en gymn., Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Woensdag 13 maart: Open Huis: Groenhorst College, Luxoolseweg 1, 3862 WH Nijkerk. Van 14:00- 16:30 uur. Open Huis: Vallei College, VBO sect. economie Dierenriem 11,3813 VN Amersfoort. Van 12:30 - 15:30 uur. Extra informatieavond: Scholengemeenschap De Koppel, vbo en ivbo, Hooglandseweg 55, 3 813 AN Amersfoort. Van 16:00 - 20:00 uur Krijgt uw zoon of dochter een Mavo-advies, dan is de Waldheim- Mavo in Baarn een goede keuze, immers de Mavo is daar niet de 'laagste' afdeling van een grote scho lengemeenschap, maar de enige onderwijssoort. Bovendien biedt zij een duidelijke structuur en door de kleinschaligheid (330 leerlingen) is er persoonlijke aandacht voor elke leerling. De Waldheimmavo is een prot. chr. school. Vanuit de christelijke gedachte dragen we verantwoordelijkheid voor elkaar en voor de wereld om ons heen. Daarom staan bewust omgaan met de schepping, respect en aandacht voor de ander en inzet voor de minder bedeelde mens hoog in het vaandel. De kleinschaligheid van de Mavo wordt door steeds meer ouders en leerlingen erg gewaardeerd. Velen zetten een groot vraagteken achter het vormen van grote scholengemeenschappen. Om iedere leerling die aandacht te geven die hij/zij nodig heeft kan een grote scholenge meenschap een nadeel zijn, omdat veel leerlingen zich anoniem en verloren voelen door de grootschaligheid. In de Verenigde Staten komt men terug op het vormen van grote scholengemeen schappen, omdat blijkt dat vandalisme, geweld en drugsgebruik ongrijpbaar zijn geworden. Begeleiding Persoonlijke zorg stimuleert de leerlin gen tot betere prestaties. Vandaar dat er veel extra tijd wordt gestoken in de leerlingenbegeleiding. Omdat leerlingen en leraren elkaar goed kennen, worden evt. problemen snel gesignaleerd en wordt gerichte hulp geboden. De vol gende activiteiten ondersteunen de be geleiding: Elk schooljaar begint voor de brugklas sers met een introductiedag. In spel vorm leren zij elkaar, de leraren en het schoolgebouw kennen. Zo voelen de nieuwe brugklassers zich snel op onze school thuis. De brugklassers hebben hun eigen men tor, die contact met de ouders onder houdt, o.a. door een bezoek aan huis. Tijdens de mentorles worden evt. pro blemen en de studieresultaten met de leerlingen besproken. Wanneer blijkt dat de resultaten tegen vallen, wordt d.m.v. steunlessen extra hulp geboden: Deze lessen worden 's morgens', voor het begin van de gewone lessen, of 's middags na schooltijd gege ven. Sommige leerlingen hebben moeite met rekenen of spelling. Voor hen worden speciale hulplessen gegeven. In het komende schooljaar is er weer een training voor leerlingen die faal angst hebben. Een van de docenten heeft daarvoor een speciale opleiding gevolgd. Huiswerk Apart onderdeel van de begeleiding is de huiswerkklas voor leerlingen die zich slecht kunnen concentreren of die na enkele maanden nog een verkeerde huiswerkaanpak hebben. Onder toezicht wordt daar gestudeerd en de goede ma nier van studeren extra geoefend. De meeste leerlingen geven er de voorkeur aan hun werk thuis in eigen omgeving te maken. Als ze alleen zijn, worden ze niet zo gauw afgeleid. Het thuis maken van huiswerk heeft bovendien nog als voordeel, dat iemand in eigen tempo kan werken en de tijd zelf kan indelen. Ook dat wordt de leerlingen in de studielessen geleerd. De huiswerkklas is dus voor die leerlingen die het nodig hebben en is zo een onderdeel van de begeleiding. Na de Mavo zal de leerling in de meeste gevallen zelfstandig moe ten studeren en dan is het belangrijk dat hij daarvoor de juiste methode heeft aangeleerd. In de toekomst zal het steeds vaker voorkomen, dat een werk nemer zelfstandig moet kunnen stude ren om bij te blijven in zijn vak. Andere activiteiten Naast het gewone werk is er ook tijd voor minder schoolse zaken. Elke Waldheimer ervaart de 'Langlaufdag' in Je eigen leven inrichten. Je recht halen. Samen, met de ANIB. Dé bond voor belangenbehartiging en persoonlijk advies. Vraag informatie. cinib Antwoordnummer 848, 1940 V® Heemskerk. Telefoon (02510) 534 34 Na 1-10-'95: 0251253434 de Ardennen of in Sauerland als een van de hoogtepunten van zijn verblijf op de school. Ook worden er andere buitenschoolse activiteiten georgani seerd, zoals schaatsen, excursies, sport toernooien en de werkweek naar Parijs of de Ardennen (klas 3), een z.g. Doe- dag met allerlei creatieve activiteiten enz. Om tot een verantwoorde keuze van een vervolgopleiding en beroep te komen is het opdoen van ervaringen in een be drijf een waardevolle bijdrage. Daarom lopen de derdeklassers een week stage in een bedrijf. Basisvorming Een stimulans tot verdere vernieuwing van het onderwijs is de basisvorming. Met twee van de nieuwe vakken, infor matica en techniek, bestaat al enkele jaren ervaring. In het pas geopende computerlokaal met splinternieuwe computers krijgen de leerlingen les in informatica. Bovendien wordt er elk jaar voor ouders een beginnerscursus tèkst- verwerking gegeven. Steeds weer blijkt het enthousiasme van de ouders voor deze cursus erg groot te zijn. Trots is de Waldheimmavo op het tech nieklokaal. Reeds zes jaar geleden werd het vak techniek ingevoerd. Al werkend aan eenvoudige opdrachten maken de leerlingen kennis met de technische taal en werkwijzen. Hoofdgedachte bij de invoering van dit vak is, dat in de toe komst de techniek een steeds grotere rol gaat spelen. Een goede keus Omdat de Waldheimmavo een catego riale Mavo is, wordt de leerling in de daarvoor meest geschikte omgeving op geleid voor het Mavo-diploma. De lera ren zijn daarin door jarenlange ervaring gespecialiseerd. Dit blijkt ook uit de examenresultaten. Goede contacten met de ouders worden bijzonder op prijs gesteld. De brugklasmentor komt na enkele maanden thuis om de eerste er varingen en resultaten van het kind te bespreken. Het gebouw is ook vanuit Soest gemakkelijk te bereiken. De school ligt vlakbij het station van Baarn. Wie vragen heeft over het werk op de school, de eventuele overstap van Mavo naar Havo, de inrichting van het onder wijs of de opvang bij lesuitval tijdens tussenuren, kan terecht op het Open Huis op zaterdag 10 februari, 10.00 - 12.30 uur, en op de informatieavond op maandag 26 februari om 20.00 uur. Beide worden gehouden in het school gebouw aan de Vondellaan 2 te Baarn. Een aparte afspraak met de directie is natuurlijk ook mogelijk. Het telefoon nummer is: 541 23 15. Onbekende daders hebben vorige week hun slag geslagen in een bedrijfspand aan de Industrieweg. Ze namen een aantal computers mee, maar ook een fax en een fotokopieerapparaat. Een 53-jarige Soester deed aangifte bij de politie. Zes instellingen voor volwassenen educatie in de regio Oost Utrecht vormen sinds 1 januari 1996 één stichting met de naam Centrum Volwassenen Educatie Oost- Utrecht. Het Centrale Bureau van de Stichting is gevestigd in Zeist. Directeur is mevrouw H. Hol. De fusie vond plaats om twee redenen: de basiseducatie in de regio Oost- Utrecht verstevigen; de regionale her kenbaarheid van de basiseducatie ver groten. De volgende stichtingen/instel lingen zijn gefuseerd: Centrum Volwas senen Educatie Zeist e.o., Zeist; IHC/ 't Poorthuis afd. basiseducatie, Baarn; Stichting Volwassenen Educatie 'Mo zaïek', Bunschoten; Regionale stichting voor Volwasseneneducatie De Heuvel rug, Amerongen; Stichting Educatief werk De Opstap, Veenendaal en Trema'87, gemeentelijk centrum voor Basiseducatie Soest. De instellingen vormen vanaf 1 januari 1996 de^werkunits van de stichting cen trum Volwassenen Educatie Oost- Utrecht. Vanuit het centrale bureau zal de financiële en personele administratie worden gevoerd. De units behouden hun 'oude instellingsnaam' als roep naam. Achterstand Instellingen voor basiseducatie verzor gen onderwijs aan laag opgeleide vol wassenen, die in een achterstands situatie verkeren. Daarbij gaat het bij voorbeeld om bijstandsvrouwen, (semi)- analfabeten en allochtonen. Een groot deel van de cursisten bestaat uit migran ten, vluchtelingen, asielzoekers en ove rige anderstaligen. Doel van het onderwijs is de zelfstandig heid en integratie in de samenleving te vergroten. Daartoe worden lessen gege ven waarbij deelnemers vooral de Ne derlandse taal beter leren gebruiken. Op sommige lesplaatsen worden andere cur sussen aangeboden, zoals: rekenen, so ciale kennis en vaardigheden, Engels en computergebruik. Waar mogelijk pro beert de basiseducatie om cursisten zo ver op te leiden dat ze door kunnen Stromen naar vervolgonderwijs of naar een plek op de arbeidsmarkt. De nieuwe stichting geeft les aan cursis ten uit de gemeenten: Amerongen, Baarn, Bunnik, Bunschoten/Spaken - burg, De Bilt, Bilthoven, Doom, Drie- bergen-Rijsenburg, Leersum, Maarn, Renswoude, Rhenen, Soest, Veenend aal, Wijk bij Duurstede (Cothen, Lang broek), Zeist. Regionaal In de nabije toekomst zal de basis educatie deel uit gaan maken van een Regionaal Onderwijs Centrum (ROC). Dit is door de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap vastgelegd in de Wet Educatie Beroepsonderwijs die per 1 januari 1996 van kracht is geworden. De huidige middelbare beroeps opleidingen, het onderwijs aan de streekscholen, het vormingsonderwijs, het dag/avondonderwijs (vavo) en an dere beroepsgerichte opleidingen zullen daar ook deel van uitmaken. Binnen een ROC zullen de deelnemers een onderwijstraject kunnen volgen, dat op hun persoonlijke mogelijkheden en wensen is afgestemd. In deze ROC's zullen zowel jongeren als volwassenen onderwijs volgen. De nieuwe stichting Centrum Volwasse nen Educatie Oost-Utrecht voert op dit moment gesprekken met ROC de Amerlanden in Amersfoort om de mo gelijkheden van een fusie te onderzoe ken.

Soester Courant | 1996 | | pagina 9