C GIRO 300100 SIMAVI ICUL WDM WELZUNl Stock-expositie in galerie Anna Paulownahuis w 'Bizar Habit' in Artishock: fascinerend jazzconcert 0rU6h0CK Meningsverschillen tussen dames in kinderproduktie WOENSDAG 14 FEBRUAR11996 SOESTER COURANT Woensdag 21 februari: Open kinderpodium Drs. P. in C-drie Lezing over Vermeer en Van Meegeren PAGINA 1 Afvalpreventie Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Kinderparadijs De Vrije Teugel Op 21 februari in De Vrije Teugel ■t 035-245556 Dubbele inbraak aan Varenstraat Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Ledenvergadering Donderdag 15 februari: Filmhuis: 'Clerks' Een bericht van Inge Koppelaar, arts in Zimbabwe: 'Wanneer je als Nederlandse arts in Zimbabwe woont en werkt, dan weet je maar al te goed hoe belangrijk het is datje, indien nodig, kunt terugvallen op een organisatie als SIMAVI. Die hulp van SIMAVI is voor mij onmisbaar!' SIMAVI steunt vele projecten. In tientallen landen, uitsluitend waar het écht nodig is. Helpt u SIMAVI? Uw Nederlandse gulden besteden wij aan: moeder-kindzorg, drinkwaterprojecten, vluchtelingenhulp en blindheidbestrijding. M». Hli. DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 6022188 Op 21 februari start een nieuwe activi teit in C-Drie: het Open Podium voor kinderen. Er hebben zich zes kinderen opgegeven: Werner Altenaar, Olga Ponjee, Simone Wijnands, Tessa van Roomen, Piscilla Spleet en Eelco van Niel, die zich onder de naam de Jellyco Cats verenigd hebben. Zij spelen het volgende zelf bedachte verhaal. Jenny is een Kokoiaanse journaliste, die van haar baas een artikel moet schrijven. Waarover dat maakt niet uit, maar Jenny zit met de handen in het haar. Wat moet ze schrijven? Ze besluit een plaats te prikken, daar zal ze dan heen reizen en over die plaats zal ze een be richt schrijven. Ze prikt de Jellyco Catsstam. Omdat ze daar nog nooit over heeft gehoord, besluit Jenny er heen te reizen... ze weet nog niet half wat haar te wachten staat. In het Happiness Hotel, een goedkoop hotel voor woestijnreizigers, hoort ze van een mevrouw dat ze er beter niet heen kan gaan, omdat ze in oorlog zijn met hun buurstam. Jenny zet door... Iedereen is van harte welkom om dit spektakel bij te wonen. Aanvang: 14.00 uur. Donderdag 22 februari Op donderdag 22 februari komt Drs. P. naar Soest. Het programma gaat over uiteenlopende onderwerpen als fruit, groente, wis- en natuurkunde. Drs. P. heeft een omvangrijk oeuvre en de avond zal veel spitsvondigheden bieden. Heinz Polzer werd in 1919 in het Zwitserse Thun, bij Bern, geboren als zoon van een Oostenrijkse vader die tot Zwitser was genaturaliseerd, en een Nederlandse moeder. Zijn vader had gestudeerd, zijn moeder sprak maar liefst zes talen. Toen hij drie was scheid den zijn ouders. Met zijn moeder reisde hij naar Velp. In Arnhem doorliep hij de lagere school en het Gymnasium. "Ik was altijd al een gulzig lezer en ik las redelijk goede boeken. Ik was ook he lemaal niet afkerig van erg ouderwetse boeken, als ze wat romantisch waren en avontuurlijk. De taal sprak me aan. Nu had ik op het Gymnasium een vriendje dat net zo reageerde. Zijn ouders had den een enorme bibliotheek, waarvan hij alles las en wij legden ons toe op zorgvuldig, zeg maar deftig, taalgebruik. En eh, onwillekeurig ga je daar je hou ding ook naar richten. Van een liefheb berij, of desnoods aanstellerij want er hoort natuurlijk veel pose bij, werd het een tweede natuur." In 1939 ging Heinz Polzer in Rotterdam economie studeren. Op de studentenso ciëteit begon hij zijn eigen nummers ten gehore te brengen. In de Tweede We reldoorlog werd hij door de Duitsers opgepakt omdat hij in het studentenblad een kinderverhaaltje had geschreven over Hitier en Mussolini. Hij zat zes maanden in de gevangenis. Heinz Polzer bleef Zwitser en vervulde zijn dienst plicht daar. Hij studeerde af in 1950. Daarna kwam hij in het reclamewezen terecht. Van 1954 tot 1957 werkte hij voor een reclamebureau Lintas in Djakarta, Indonesië. Hij had inmiddels een aardig repertoire opgebouwd en zong een lustrumplaatje vol voor het Rotterdams Studenten corps. Zijn voormalige Lintas-collega Willem Duys meende een markt te zien in de curieuze zang, produceerde een handelsplaatje en verzon het pseudo niem Drs. P. Vanaf 1962 leeft Heinz Polzer van de pen. Hij publiceert in op dracht van anderen en zichzelf, vervaar digt radioteksten, maakt platen en CD's en treedt regelmatig op. Hij voerde de term 'plezierdichter' in. 'Plezierdichten' impliceert niet dat de gedichten altijd humoristisch zijn, maar dat de dichter plezier ondervindt aan het dichten. "Met de 'serieuze' poëzie heeft hij niet zoveel op. Poëzie is jezelf manifesteren, plezier dichten is vorm." De serieuze poëzie vindt hij voor negentig procent overtol lig- Drs. P. werkte vier jaar mee aan het taaitijdschrift Onze Taal. Zijn bijdragen - over rijm - werden gebundeld in het rijmschap compleet. Een echt naslag werk over rijm is zijn Handboek voor plezierdichters. Drs. P. schrijft vormvaste poëzie, poëzie met een strakke vorm, een duidelijk metrum en een rijm schema. Bekende liedjes van Drs. P. zijn de carnavalshit 'Waar kom je vandaan, Daan' van Adele Bloemendaal en het door hem zelf gezongen 'Dodenrit' ("We rijden met de trojka door het eindeloze woud...") Heinz Polzer is getrouwd, maar heeft geen kinderen ("Veel te las tig"). Aanvang: 20.15 uur. Vrijdag 23 februari: Is een meestervervalser net zo goed als zijn beroemde voorbeeld? Deze prangende vraag staat centraal in de le zing Vermeer versus Van Meegeren in C-drie. Sinds de herontdekking van de schilder Johannes Vermeer (1632-1675) in de negentiepde eeuw, is zijn popula riteit enorm toegenomen. Behalve ge liefd is hij ook erg raadselachtig. Er is weinig over Vermeer bekend. Zijn schil derijen tonen ons het alledaagse leven uit Delft in de zeventiende eeuw. Men ziet bijvoorbeeld mensen in een oud- hollands interieur aan het werk. Opvallend is het gebruik van een con trasterende lichtval. Dit versterkt de kleuren en geeft het werk paradoxaal genoeg ook een ingetogen indruk. Ver- a y meer is om het gebruik van de lichtval in zijn werk beroemd geworden. Zoals in 'Het Melkmeisje', één van zijn be kendste schilderijen. De kleuren waar het licht op valt stralen en worden door de donkere achtergrond als het ware in gehouden. Het Mauritshuis in Den Haag toont een eenmalig, uniek over zicht van het werk van de beroemde Hollandse meester. De kunstenaar Han van Meegeren (1889-1947) wordt altijd in één adem genoemd met Vermeer. Zijn eigen werk was geliefd bij een breed publiek. Toch wilde hij ook officiële erkenning van de kunstcritici. Deze vonden zijn werk niet goed genoeg en bestempelden hem als een kladschilder. Van Meegeren loste dit bekende dilemma van alle kunstenaars uit deze eeuw eigenzinnig op. Hij be sloot in de stijl van Vermeer te schilde ren en deze werken als echte 'Vermeers' te verkopen. De critici trapten erin: het werk werd als echt beschouwd. Bij de verkoop brachten ze meer dan f 5.000.000 op. Een ongekend kapitaal in die tijd. De Kunsthal Rotterdam toont parallel aan de Vermeertentoonstelling een over zicht van het werk van Van Meegeren. Drs. Daemen zal in de lezing het leven en werk van beide kunstenaars belich ten. Tijdens de diavertoningen kan men zelf beoordelen of men de vervalsingen overtuigend vindt. De lezing vindt plaats in C-drie op vrijdagavond 23 februari, van 20.00 tot 22.00 uur. De toegang is f 12,50 p.p. Woensdagmorgen 21 februari om 10.00 uur spreekt mevrouw Willemien Valewink, natuur- en milieuvoorlichtster van de Provincie Utrecht, over Afval preventie. Dat wij, met zijn allen, teveel afval produceren is alom bekend. Wat doen we eraan? Wat en hoeveel gooien we weg in Soest? Scheiden we het afval wel goed genoeg? Zo zijn er tal van vragen te stellen, die ook uitmonden in een kleine kwis die de kennis van de aanwezigen zal testen. Het eindmotto zal zijn: "Voorkomen is beter dan verbranden"! De bijeenkomst is georganiseerd in sa menwerking met het Milieu-educatief Centrum van de gemeente Soest. Een ieder is welkom in De Schoof aan de Molenstraat, zaal open om 9.30 uur, koffie vooraf, aanvang programma 10.00 uur, sluiting circa 11.30 uur. Per keer wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van f 3,50, incl. koffie of thee. Komende onderwerpen: 6 maart: Het Arco strijkkwartet speelt werken van Haydn en Beethoven, 20 maart: Verha len en activiteiten uit Tanzania door het Vrouwenontwikkelingscentrum "Kali Mata Ki Jai" (eer aan de zwarte vrouw). Trui Goslinga vertelt. Nadere informatie en programma Jan- Mei, tel. 6017001. Zoals gebruikelijk in deze tijd van het jaar exposeert Galerie Anna Paulownahuis van 9 februari t/m 17 maart werk uit stock aangevuld met het nog niet eerder getoonde wer ken van enkele 'nieuwkomers'. Door het grote onderlinge verschil van de kunstenaars is deze tentoon stelling in ieder geval boeiend en zeker afwisselend. Na de succesvolle tentoonstelling van Ieva Juijane (Letland) in september vo rig jaar zijn van haar een tweetal schil derijen in deze tentoonstelling opgeno men. Van de eveneens in Letland woon achtige en aldaar zeer bekende Ivars Poikans zijn een groot aantal etsen te zien. Poikans staat bekend om zijn ge degen ambachtelijke werkwijze, kriti sche maar tegelijk humoristische kijk op het leven. In zijn etsen lijken al deze raken samen te komen. Zijn werk blijft inspirerend om naar te kijken. Dat geldt ook, zij het op geheel andere wijze, voor het werk van Gerrit van Lente. Zijn stillevens zijn een boeiende getuigenis van zijn kunde en kunste naarschap. Ton de Kruyk is onnavolg baar in de wijze waarop hij zijn fantas tische gebeurtenissen en idyllische plek jes vast legt. Absoluut niet met de voorgaande te ver gelijken, maar daarom niet minder de moeite waard, is het werk van Mia van den Abbeele. Haar modelstudies visualiseren de kracht van haar penseel of pastel. Het schilderij met de myste rieuze titel 'We noemen hem M.' van Astrid Oudheusden straalt een grote kracht uit. Daarmee vergeleken maakt het vrijwel geometrische werk van Chico Fortunato uit Brazilië een niet mindere maar wel enigzins 'onderkoelde' indruk. Tot slot blijkt uit het werk van Sarfaty dat hij, zoals hij zegt, een grote bewon deraar is van Toon Tieland. Galerie Anna Paulownahuis in Soest is geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Donderdag 15 februari Vanmorgen komen de dames van de creatieve groep weer. Groep 5 van de Professor Waterinkschool komt het pro ject verzorging doen en groep 3 van De Bron komt het project speurtocht doen. Vrijdag 16 februari Pieter, Lisette, Niels en Milou komen hun feestje vieren. Vanavond kan ieder een die lekker wil komen swingen te recht op de kinderdisco die om 19.00 uur begint en om 21.00 uur afgelopen is. Voor alle gezellige discogangers van ze ven tot en met twaalf jaar. Zaterdag 17 februari Vandaag zijn de feestvarkens Leana, Nina, Diederik en Walter aan de beurt om met al hun mede-feestvarkens een te gek verjaardagsfeest te gaan vieren. Maandag 19 februari Om half tien komt groep 3 van de eer ste van der Hucht voor het project speurtocht, 's Middags komt de Des- mond Tutuschool met groep 4 om ook het project speurtocht te doen. Dinsdag 20 februari De Achtbaan komt met groep 1 en 2 het project dieren om te aaien doen en de Ludgerusschool komt met groep 4 voor het project speurtocht. Woensdag 21 februari Vanmorgen komt de Achtbaan met groep 1 en 2 het project dieren om te aaien doen. Vanmiddag begint om 14.00 uur de voorstelling "Mevrouw Slordig en mevrouw Netjes". Na de voorstelling is er limonade en snoep voor iedereen en daarna gaan we nog een heleboel leuke activiteiten doen. Om 16.00 uur is het afgelopen en de kosten zijn drie gulden p.p. De feestjes van Fenneke, Suzanne en Saskia doen vandaag ook gezellig-mee. Mega Moes is woensdag 21 fe bruari aan de beurt om een voor stelling te geven in kinderparadijs De Vrije Teugel. Het brengt de theaterproduktie 'Mevrouw Slordig en Mevrouw Netjes' op de planken. Zoals de titel aangeeft, zijn de twee hoofdfiguren het niet altijd met elkaar eens. Dat blijkt ook tijdens de picknick, waarbij de meningsverschillen zo hoog zullen oplopen dat de kinderen in de zaal er zich mee gaan bemoeien. Door het contact tussen spelers en publiek ontstaat iedere uitvoering een spontane voorstelling. Theatergroep Mega Moes bestaat uit Miosotis Pol en Jeanet Mosselman die beiden vorig jaar afstudeerden als do cent drama educatie. Pol regisseerde het kinderstuk 'Pluk van de Petteflet' van Annie M.G. Schmidt en heeft een preventieproject rond het thema pesten opgezet. Mosselman werkt bij Jeugd- theaterschool De Boemerang in Amers foort en geeft daar dramales aan kinde ren in verschillende leeftijdsgroepen. Tevens regisseert ze voorstellingen die door improvisaties zijn gemaakt en ge speeld door kinderen. De voorstelling 'Mevrouw Slordig en Mevrouw Netjes' op 21 februari begint om 14.00 uur. De toegang kost 3 gul den. Zowel de kinder- als de deskundige jury beoordelen de theatergroep in het kader van het theaterfestival De Gou den Vlinder, waarvan op 22 juni de fi nale wordt gehouden en waarbij voor de winnaar De Gouden Vlinder klaarstaat en 2.500 gulden klaarligt. Mega Moes is de vierde theatergroep die optreedt tijdens het theaterfestival De Gouden Vlinder in kinderparadijs De Vrije Teugel. ••".Tv! Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden verliefd zijn sexualiteit geen onderdak hebben ziek zijn je uiterlijk geslagen worden alleen zijn ruzie verslaving Steenhoffstraat 46, tel. 6019577 Bezoekers van jazzconcerten wor den zo nu en dan aangenaam ver rast door een band die zich niet zo gemakkelijk Iaat vergelijken met anderen. Dat was bijvoorbeeld afge lopen zaterdag het geval in Artishock, alwaar Mare van Vugt's 'Bizar Habit' optrad. Het repertoire bestond uitsluitend uit eigen composities die zo te horen spe ciaal voor deze formatie werden ge schreven. De muziek van 'Bizar Habit' heeft veel moois te bieden. Bijvoorbeeld die bijna-stijlcitaten, d.w.z. die vage ver wijzingen naar andere muziek, maar dan op zo'n manier dat het geheel eigen ka rakter van de groep behouden blijft. Elk van het viertal muzikanten kwam solistisch goed aan bod, maar ook was er achter elke solo minstens één eigen aardige tegenstem te horen. De muziek van Bizar Habit vormt een fascinerend patroon van door elkaar geweven (melodie)lijnen. Met name tussen altsaxofonist Paul van Kemenade en de leider gitarist Mare van Vugt bleek dat meer dan eens het geval. Nergens ging dit ten koste van de helderheid, ook niet in de wat vrijere gedeelten. Bijzonder knap waren ook de overgangen tussen de improvisaties en de deels uitgeschre ven passages. Luisterend naar Mare van Vugt vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat deze gitarist, met zijn geheel eigen stijl, nog altijd zo onbekend is; zelfs binnen de jazzwereld. En dat terwijl zijn muziek toch redelijk toegankelijk is en zeker meer mensen zou moeten kunnen aan spreken dan alleen de pure jazz liefhebber. Maar dat geldt voor zijn band 'Bizar Habit' evenzeer. Binnen afzienbare tijd verschijnt de eer ste CD van deze groep. Bovendien kun nen inwoners van Soest en omgeving aanstaande zondag tussen 14,00 en 15.00 uur een deel van de door Frans Kingma in Artishock gemaakte DAT- opnamen beluisteren in 'Een Wereld van Muziek' op Radio Soest, waarop de muziekliefhebbers ook om 16.00 uur afstemmen voor het jazzprogramma 'Something Else!' Onbekende daders hebben vorige week toegeslagen in twee dicht bij elkaar ge legen woningen aan de Varenstraat. Uit beide huizen verdwenen sieraden, in een ervan ook een hoeveelheid geld. Aan gifte werd gedaan door een 32-jarige bewoonster en een 33-jarige buurman. Secretariaat tel. 601 76 22 In dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat wordt dinsdag 20 februari de ledenvergadering gehouden van de afdeling Baarn/Soest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen en het financiële overzicht staat het on derwerp Vrouwenraad Soest en Baarn op de agenda. Verder moeten de afge vaardigden voor de algemene leden vergadering van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen op dinsdag 21 mei worden benoemd Ook de benoe ming van de pijler consumenten belangen en milieuzaken (mevrouw H.A. Simon van Leeuwen) staat ge agendeerd. Na de rondvraag en de slui ting wordt er bingo gespeeld. Films worden steeds duurder om ken. Neem bijvoorbeeld Kevin Costne?s 'Waterworld', die kostte maar liefst 5 160 miljoen. Dat kan ook anders k- wees de 23-jarige filmstudent Kevin Smith, die zijn eerste film voor minder dan 30.000 heeft gemaakt. Zijt 'Clerks' heeft in ieder geval al meer winst gemaakt dan 'Waterworld'! Wat is er Amerikaanser dan een groc€n store, zo'n kleine supermarkt die vaal 24 uur per dag open is. We volgen eet - allesbehalve normale - dag van jarite Dan te die op zijn vrije daw moet opdraven om aan de kassa te hef pen. Gelukkig komt Randal zo nu es dan even overwippen van de videotheek ernaast. Hun winkels worden plat- gelopen door a lot of strange customera Met al die klanten en bekenden voeren ze uitgebreide discussies over wereld politiek, dorpsroddels, fysieke condities en natuurlijk veel overpeinzingen, diepzinnigheden, platitudes en gr over sex. 'Clerks' is een hilarische, brutale t\ ondanks het taalgebruik, eigenlijk ooi heel lieve film die werd opgenomen it de supermarkt waarin Kevin Smith al de helft van zijn leven een bijbaantje h gehad. Omdat er alleen 's nachts filmd kon worden, heet het in de 1 dat het rolluik kapot is en niet meei omhoog kan. Niet dat het veel uitmaakt want deze (zwart-wit) film moet hei vooral hebben van de briljante dialogee die soms wel wat hebben van Woodj Allen's mopperende observaties het moderne leven. Hoewel de film een serie losse gel tenissen lijkt, blijkt tegen het eind datei een knap geconstrueerde plot aan ten grondslag ligt. Van Kevin Smith gaan we nog wel meer horen dan van Kevin Costner! Aanvang: 20.30 uur. Entree f 7,50; rip/ 65+f6,-. 'Dankzij uw steun kan ik doorgaan' kunnen tien mensen in India worden geholpen aan goed drinkwater kan het werk van plattelandsziekenhuizen verder worden uitgebreid en verbeterd kan iemand zijn gezichtsvermogen weer terugkrijgen Spruitenbosstraat 6, 2012 LK Haarlem Telefoon: 023 - 531 80 55

Soester Courant | 1996 | | pagina 16