Soest moet nog meer inleveren En dit zijn de knallers van deze week 0PRUIMINGS RESTANTEN HALVE PRIJS 119 598 1098 99 ct Optimisme over woninginbraken 'Van Weedestraatje' in raadhuishal Surveillanten voldoen ruim aan (hoge) verwachtingen Inbreker kiest voor geld, apparatuur en sieraden i i g Gevraaqd (WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996) 74e JAARGANG NO. 25 Rijksbijdrage niet vijf, maar zeven tot acht miljoen omlaag Daling door preventie en opsporing; aandacht voor slachtoffer Van de 829 inbraken 110 opgelost 3 Actueel 5 Actueel 11 Soesterberg 13 Sport Carnaval: extra alcoholcontrole! Bijzondere bijstand voor stookkosten van lage inkomens Jongen beroofd van 100 gulden 10?5 Maquette en bestrating te zien 'Apollo' morgen op tv bij Peter Jan Rens Fietsverlichting g TROMP Kip kerrie salade Gekookte worst Schouder karbonade Runder bieflappen Salustianas sinaasappels O^Q Witlof VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Politie is dik tevreden £jj|jgP| HansAlblas VASTE-, en INVALLOPERS Soester Courant tel: 6014152 0NZ£ INKOMSTENBELASTING Administratiekantoor N.J. KONIJN - SOEST t Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 15, Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 In plaats van vijf miljoen gulden zal Soest jaarlijks zeven tot acht mil joen gulden moeten inleveren. Dat blijkt uit het wetsvoorstel voor de herverdeling van het gemeente fonds, waarover de Tweede Kamer vermoedelijk in de zomer een be sluit zal nemen. De korting wordt tussen 1997 en 2000 gefaseerd in gevoerd. Het voorstel is een fikse tegenvaller voor Soest. Op het Raadhuisplein 1 is men er steeds van uitgegaan dat de rijksbijdrage aan Soest met 4,5 tot 5 miljoen gulden zou worden verminderd. Een delegatie van het gemeentebestuur is vandaag in Den Haag te vinden om actie te voeren tegen de plannen van het kabinet. Soest is één van de vierhonderd Nederlandse gemeenten die slechter wordt van de herverdeling van het gemeentefonds. Ongeveer tweehonderd gemeenten krijgen straks meer geld van het rijk. De 'nadeel-gemeenten' hebben zich ver enigd in de zogenoemde 'Voorburg- groep' die vandaag protesteert tegen het wetsvoorstel en overal aan het lobbyen is om de dreigende financiële schade te beperken. "Je kan als individuele ge meente niet lobbyen. Je kunt alleen pro beren om met z'n allen de pijn te ver zachten," aldus Rien van Vliet, het hoofd van de afdeling financiën van de gemeente. De gemeenteraad van Soest heeft net de kerntaken-discussie afgerond om de uit gaven voor voorzieningen te verlagen. Dat plaatje is klaar en in april zal uit de onderzoeks-rapporten blijken of de be zuinigingen haalbaar zijn. Zoals bekend zal een groot aantal instellingen minder geld krijgen als gevolg van de herverde ling van het gemeentefonds. In sommige gevallen kan er geld worden bespaard door een efficiënter werkwijze of door dat afschrijvingskosten vervallen. Ozb Als de korting op de rijksbijdrage twee tot drie miljoen gulden hoger uitvalt, zal het gemeentebestuur moeten bekijken hoe het die extra klap opvangt. Soest kan het mes nog dieper in de voorzie ningen zetten, zodat de uitgaven ver minderen óf de onroerend zaken- belasting (ozb) verhogen, zodat de in komsten van de gemeente stijgen. Als Soest ervoor zou kiezen om de extra te genvaller te compenseren met het ver hogen van de ozb, zou dat betekenen dat het gemiddelde huishouden vanaf 2000 per jaar 111 gulden meer moet betalen. Zover is het echter nog lang niet, meent Van Vliet. Volgens hem zijn er ook combinaties denkbaar van het verhogen van de ozb en het snijden in de gemeentelijke sub sidies. "De operatie herverdeling wordt gefaseerd uitgevoerd, dus we kunnen er naar toe groeien. We hoeven niet met een als een olifant door een porcelein- kast te draven." Concrete mededelingen over de wijze waarop de extra korting van het gemeentefonds moet worden opgevan gen, zijn in dit stadium niet te doen, stelt Van Vliet. Helderheid ontstaat pas in de zomer, zodra de Tweede Kamer een besluit heeft genomen. Dan pas kan de gemeenteraad van Soest maatregelen treffen bij de behandeling van de vast stelling van de meerjarenbegroting 1997-2000. Van Vliet koestert hoop dat de actie van de 'Voorburg-groep' effect sorteert. "We gaan het in ieder geval proberen. Dat we morgen (vandaag-red.) naar Den Haag gaan, geeft aan dat we er in geloven." De politie in het district Eemland- Noord is optimistisch over het aan tal woninginbraken dat vorig jaar met 197 daalde tot 829. Ook het percentage opgeloste zaken geeft aanleiding tot gematigde vreugde, al moet de score van 13,2 procent, zo vindt de politie, nog omhoog. De bestrijding en voorkoming van in braken in woningen blijft het eerste speerpunt van de politie. "Omdat een woninginbraak het diepste ingrijpt op het onveilige gevoel van de burger. We zullen zoveel mogelijk van onze capaci teit inzetten voor het oplossen van in braken," aldus korpschef E.W. Schutzmann. Daarom werd vorig jaar een speciaal Woninginbrakenteam (WIT) samengesteld. Voorheen moest het slachtoffer op het politiebureau aangifte doen van de in braak, tegenwoordig komt de politie di rect na de melding langs om de aangifte thuis op te nemen. Aan de slachtoffers wordt een zogenaamde inbrakenmap overhandigd met informatie over aan gifte, preventie en slachtofferhulp. In de documentatie wordt ook de werkwijze van de politie uitgelegd en de slachtof- In het district Eemland-Noord, bestaande uit Soest, Baarn, Bunscho-ten en Eemnes, werden vorig jaar 829 woninginbraken gepleegd, inclusief 237 mislukte pogingen. Daarvan werden er tot op vandaag 110 opgelost. In Soest werd 381 keer in een huis ingebroken. Dat is 92 maal minder dan in 1994 en driemaal minder dan het jaar daarvoor. Het inbraakrisico in Soest is gezakt van 2,4 naar 1,99 procent. Dat blijkt uit cijfers die be schikbaar zijn gesteld door de politie Eemland-Noord. Voor het district Eemland-Noord geldt dat de inbreker in 27,2 procent van de gevallen een hoekwoning uit kiest, in 20,4 procent een rijtjeshuis binnendringt en in 24,9 procent een vrijstaande woning probeert binnen te komen. In ongeveer één op de ze ven keer vindt een inbraak plaats in een flatwoning en in één op de twin tig keer is een twee-onder-één kap- woning aan de beurt. Deze cijfers hebben betrekking op 1995. Bij bijna de helft van de inbraken komt de dader binnen via de achter zijde van de woning. Bij gemiddeld elke derde inbraak wordt contant geld buitgemaakt. De meest geliefde objecten van inbrekers zijn verder beeld- en geluidsapparatuur (31,4 procent), sieraden (20,9 procent) en betaalmiddelen (7,9 procent). In mindere maten laten inbrekers hun oog vallen op gereedschap, kunst en auto's. nog 3 dagen lang Kostuums al vanaf 299,00 Kolberts al vanaf 130,00 Pantalons al vanaf 79,00 Jassen al vanaf 149,00 Jacks al vanaf 139,00 Shirts al vanaf 49,00 Bodywarmers al vanaf 99,00 Riemen en stropdassen al vanaf 19,95 HERENMODE SOESTERBERGSESTRAAT 51SOEST; TEL. 035 6012400 Uw Herenmode specialist. fers kunnen desgewenst een enquête formulier invullen, zodat duidelijk wordt wat ze van de politie-methode vinden. Enquete Uit een eerste enquete blijkt dat zeven tig procent van de slachtoffers tevreden is over de manier waarop de politie te werk gaat bij een aangifte. Over de op sporing van daders is 27 procent tevre den en negentien procent ontevreden. De politie leidt daaruit af dat de informatieverstrekking over de afloop van een onderzoek moet worden verbe terd. Inmiddels krijgen alle slachtoffers bericht, ongeacht of de inbreker is ge pakt of dat er geen aanwijzingen in de richting van de dader zijn. Medio dit jaar wordt weer een bijeenkomst voor slachtoffers van woning-inbraken be legd. Verder zal de politie meer aan dacht besteden aan het terugbrengen van gestolen goederen die terecht zijn gekomen, ook als de schade verzeke- ringtechnisch al is vergoed. De begeleiding van het slachtoffer is volgens de politie net zo belangrijk als het opsporen van de daders. Schutzmann: "Het is alom bekend dat het vaak dezelfde mensen zijn die ver antwoordelijk zijn voor woninginbra ken." Dat de identiteit van het gros van de inbrekers bekend is op het bureau, draagt er volgens Schutzmann aan bij dat het aantal inbraken in huizen af neemt. "We krijgen grip op de bekende inbrekers." Preventieproject Een andere positieve invloed op de da ling is het preventieproject dat in Soest en andere gemeenten wordt uitgevoerd. Daarbij worden bewoners per wijk aan- geschreven. Op hun verzoek komt de politie vervolgens langs om een gratis advies te geven. Wie alle adviezen op volgt, krijgt een certificaat dat bij som mige verzekeringsmaatschappijen recht geeft op een korting op de premie. Sinds de start van het preventie-project in 1994 is in geen enkele gecertificeerde woning in Eemland-Noord ingebroken. Tot dusver wordt het project alleen uit gevoerd bij bestaande woningbouw, maar de Boerenstreek in Soest is één van de eerste nieuwbouwprojecten, waarbij reeds op de tekentafel rekening wordt gehouden met inbraakwerende maatregelen. Goed hang- en sluitwerk is volgens Hans Roelofs van de politie het belangrijkste, de invloed van alarmsys temen is slechts marginaal. In Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes werden tot' nu toe 7.589 hüishoudens aangeschreven. Daarvan vroegen er 2315 om advies en kregen 863 huishou dens een certificaat. Dat laatste aantal kan nog oplopen. De respons van der tig procent houdt gelijke tred met de landelijke tendens. Steeds meer nemen woningbouwverenigingen, waaronder de Woningstichting Soest, deel aan het preventieproject. Nog dit jaar zal de WS vijfhonderd woningen tijdens een renovatieproject laten beveiligen volgens de normen van de politie. In Soest werd in de afgelopen anderhalf jaar aan 249 particulieren een certificaat uitgereikt. PvdA: meer haast met wegennet. Jeugd in actie voor eigen clubhuis. Gemeente voert eenden bij met maïs. Informatiemarkt Van Weedestraat. Ton van den Bremer: muziek-exporteur. Echtpaar Van Niekerk 60 jaar gehuwd. Meer bewegen voor ouderen slaat aan. Kosmoswinkel in Sterrenberg krijgt mogelijk uitbreiding in Zeist. Uitstekend teamspel The Red Stars. Moeizaam vervolg van Smeeing/BDC. Geen greintje over tuiging bij Stam/SoVoCo. Twee gezichten bij Firtina-Wings. De politie in de regio Utrecht heeft voor de maand februari de controle op het gebruik van alcohol in het verkeer tot speerpunt van het beleid uitgeroepen. Er zullen in de hele pro vincie dan ook intensieve alcohol controles plaatsvinden, met het zwaartepunt op het komende Carna vals-weekeinde, zo heeft de politie meegedeeld. Alle automobilisten die, om wat voor reden ook, onderweg worden aangehouden, zal in elk ge val óók de alcoholtest worden afge- Om financieel bij te springen in de stookkosten van de minder draag- krachtigen, zou het geld van de bijzon dere bijstand moeten worden aange sproken. Van het geld dat de gemeente van het rijk voor dit soort doeleinden krijgt, blijft namelijk tot nu toe steeds wat over. De PvdA-fractie wil nu de mensen, die er in figuurlijke zin niet warmpjes bijzit ten, tegemoetkomen in de extreem hoge stookkosten van de afgelopen weken. "De gemeenten krijgen tegenwoordig geld via het gemeentefonds voor bijzon dere bijstand. Dat geld wordt niet opge maakt, onder meer omdat de mensen die er aanspraak op kunnen maken, er niet altijd een beroep op doen." In de krant van vorige week werd de indruk gewekt dat Stekelenburg de steun uit de meerwinst van vroegere ja ren van het gasbedrijf wilde dekken, maar dat berust op een misverstand, zo heeft het raadslid van de PvdA laten weten. Stekelenburg opperde het idee bijna twee weken geleden. Wethouder Ries van Logtenstein zei toen, zonder beloftes te doen, dat het college zal be kijken op welke manier aan het verzoek van de PvdA kan worden voldaan. Tot gisteren is er nog geen voorstel door het college gedaan. De politie is op zoek naar een jonge man van ca. 16 jaar, ca. 1,75 m lang en met een buitenlands uiterlijk, die vrijdagmiddag op de Nieuwstraat een even oude jongen uit Soest van 100 gulden heeft beroofd. Het slachtoffer reed op zijn brommer langs het bus station, waar de ander hem wenkte en hem vroeg of hij wat klein geld voor de telefoon kon wisselen. Toen de jongeman zijn portemonnee te voorschijn haalde griste de andere knaap die uit zijn handen, nam er twee briefjes van 50 gulden uit en verdween met de noorderzon. De portemonnee gooide hij weg. Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN K0P1EERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST TEL 035 6014706 FAX 6026856 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Nieuwgierige Soesters, die wel eens willen zien hoe de Van Weedestraat er na de komende herinrichting gaat uitzien, kunnen tot 23 februari terecht in de hal van het gemeente huis. Daar staat een maquette en is zelfs een compleet stukje straat aan gelegd. De maquette, die gemaakt is door amb tenaar John Buitenhuis van de afdeling Planologie - ook de bedenker van het herinrichtingsplan - geeft een goede in druk van het toekomstige verblijfsgebied in het winkelcentrum. In miniatuur is het stukje Van Weedestraat ter hoogte van de EC. Kuyperstraat zichtbaar ge maakt. Verder is met medewerking van wegen bouwer Van Asch al een stukje echte straat aangelegd (ruim 8 meter lang, ongeveer anderhalve meter breed), waarin de verschillende bestemmingen van de stroken duidelijk wordt gemaakt door de toepassing van verschillende kleuren stoeptegels en klinkers: geel voor de "uitstalstrook" en de "voetgan- gersstrook", grijs/bruin voor de "multi functionele strook" (bedoeld voor o.a. fietsenrekken en ander straatmeubilair), rood voor het fietspad en de keer- wandjes die het fietspad scheiden van de "uitstapstrook" (in bruine klinkers) en tenslotte de zwarte blokken van de "parkeerstrook", die overgaan in het grijze asfalt van de rijbaan. Het geheel biedt door al die tintjes een enigszins toverbal-achtige aanblik, waar mee wel vaststaat dat de Van Weede straat straks een in alle opzichten kleur rijk winkelcentrum zal worden. Tot 23 februari kan er bij B. en W. nog schrif telijk gereageerd worden op de plannen; op die datum loopt de officiële inspraak af. De maquette en het "straatje" blijven zo lang ook nog te bewonderen. Het Soester mannenkoor "Apollo' treedt morgenavond voor het eerst op in de nieuwe spelshow van Peter Jan Rens: "Doet-ie 't of doet-ie 't niet". Het programma wordt vanaf 20.30 uur uitgezonden op RTL-4. "Apollo" leverde - met Rens - een welluidende bijdrage aan de nieuwe tune van het programma. Bij een controle op de Soester Engweg ter hoogte van de Verlangde Talmalaan voerde de politie mandagavond een controle uit op de fietsverlichting. Vier fietsers werden bekeurd omdat de lam pen niet in orde waren. KLAREN onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies t Interieur ontwerp Ook 's avonds en in 't weekend 035-6027493 zie pagina 3 bak óOO gram 198 250 gram kilo kilo hand en pers, 2 kilo w 500 gram De surveillanten die - op kosten van de gemeente - sinds 1 oktober vorig jaar de politie assisteren bij het toe zicht en de hulpverlening op straat voldoen ruim aan de (hoge) ver wachtingen die voor hun aantreden werden gekoesterd. Dat blijkt uit het werkverslag over het afgelopen kwartaal. "Nu al is gebleken dat-de surveillanten een duiddelijke versterking zijn van de toezicht- en surveillancefunctie; In Soest en Soesterberg zijn ze dan ook niet meer weg te denken uit het dagelijkse straat beeld," aldus coördinator H. van Thienen van de politie, die in dit ver band spreekt over "ONZE" surveil lanten. De tijdsbesteding van de politie assistenten wijkt ook nauwelijks af van wat de bedoeling was. Ruim 76% brachten ze op straat door, slechts 23% "aan het bureau" voor administratief werk. Het streven was 80 resp. 20%. Van het totaal aan beschikbare uren werd 14% besteed aan het toezien op de bijzondere wetten, in samenwerking met de gemeente (reiniging, groen en ver keer). Die samenwerking verloopt vol gens Van Thienen probleemloos, mede door de "korte lijnen". De surveillanten traden o.a. op tegen als bedrijfsafval aangeboden huisvuil, signaleerden de fect straatmeubilair en gaten in de weg, zorgden voor bemiddeling bij conflicten over geparkeerde caravans en auto wrakken en grepen bijvoorbeeld in de dagen voor Oud en Nieuw 14 jongeren in de kraag wegens vuurwerkoverlast. Evenementen Aan de openbare orde en de maat schappelijke zorg besteedden ze 28% van hun tijd. Daarbij werd o.a. ruim aandacht geschonken aan groepen jon- gèren in diverse wijken, die dan bijvoor beeld op de Schoof werden gewezen. Verder traden ze op tegen honden- overlast - "vele malen preventief, zeven maal repressief' (wat neerkomt op een bekeuring) - en verleenden ze assisten tie bij evenementen als de intocht van Sinterklaas en enkele drukbezochte be grafenissen van bekende Soesters, zodat deze waardig konden verlopen. In het verkeerstoezicht ging 30% van de surveilantentijd zitten, o.a. bij diverse controles. Het regende daardoor bekeu ringen voor fout parkeren, te hard rij den, ondeugdelijke verlichting, het niet dragen van gordels of helmen etc. De surveillanten houden ook regelmatig toezicht in de winkelcentra, op de markt en bij oversteekplaatsen. "Door de be zoekers, standhouders en winkeliers wordt dit toezicht als prettig ervaren," aldus het verslag. In ruim 250 gevallen van het opmaken van een proces-ver- baal werd de confrontatie met het pu bliek aangegaan en in ruim 100 geval len werd er op kenteken geverbaliseerd. Voor de nieuwste CD's - CD-ROM's - CD-i's - koop- en huurvideo's voor de Aanmelden: SHOWROOM Zonwering Soest &E£TZtMN24° - 035^01970(5 Verzorging aangiftebiljet (ook T-biljet, redelijke tarieven) De Akkeren 18, telefoon: 035 - 60 12 671 i

Soester Courant | 1996 | | pagina 1