PvdA: meer haast met wegennet en een andere volgorde 5250- i nota OORN BK Jeugd in actie voor eigen clubhuis Gemeente voert eenden bij met maïs IACTUEELI PAGINA 3 en dagen in de week! Gevraagd >me 1 VAN DE WEEK TROMP KLAREN L EN HORECA-SERVICE Leden vragen minder accent op autoverkeer n Bovag-garantie goede service SILVER STAR CD Kaasboerderij 'De Staeienhoef' Soesterse gewond bij schaatstocht KLAREN STROMP VASTE-, en INVALLOPERS Soester Courant tel: 6014152 KLAREN g TROMP Hypotheek? Rente v.a. 3,3% KLAREN 0TROMP PAGINA2 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 msenl oester Courant A t SOESTER COURANT Foutparkeerders op de bon Jongeren verzamelen handtekeningen Tweemaal snelkraak op Van Weedestraat Ook burgers kopen in vorstperiode extra brood voor dieren Informatiemarkt op 15 februari in gemeentehuis Ledenvergadering Rode Kruis Soest Bermbrandje aan A.P. Hilhorstweg 1 Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp I Weldadige warmte in elegante stijl Zeer uitgebreide kollektie in warm ondergoed Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035-5415588 Jag en vrijdag van 8.00 - 1 7.00 uur tussen 12.30 - 1 3.3Q uur. ■St - Telefoon 035-6021719 Deze week: (geldig tot en met 21 feb.1996) Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. De schaatstoertocht die afgelopen vrij dag op de Eem tussen Amersfoort en Bunschoten werd gehouden eiste in to taal vier gewonden. Een schaatser zakte door het ijs, een ander liep een hoofd wond op en twee schaatsers kregen een gebroken pols. Een van hen was een 42- jarige Soesterse, die voor behandeling naar Molendael werd gebracht. onro«fndgö*d~BB. Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp TE KOOP GEVRAAGD voor onze opdrachtgevers zoeken wij: woonhuizen in diverse prijsklassen in Soest, Baarn e.o. Aankoopbemiddeling Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035 - 602 74 93 vogr de Aanmelden: onroerend goed voor een onafhankelijk en des kundig hypotheekadvies geheel vrijblijvend en gratis! onroerend goed iji_ Aankoop advies en adviesbegeleiding Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035-602 74 93 TE KOOP Soest Van Goyenlaan 106 3-kamer hoekappartement op de 1e etage en berging op de beg. grond. Goed onderhouden. Ged. v.v. dubbel glas. Indeling: entree met toilet, hal, woonkamer met inbouwkasten. Keuken en bijkeuken, 2 si.kamers, douche. Balkon op 't zuiden. Servi cekosten f 225,- p.m. inkl. voor schot C.V. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 142.500,- k.k. en wandcloset Duscholux vastafelmengkraan Grohe ne incl. accessoires: clos- uder 2-lids handdoek-rek Jren leverbaar). verdieping boven Goldring. Weedestraaf 87 Soest De Politie heeft maandag op de Wiardi Beckmanstraat tweemaal proces-verbaal opgemaakt tegen automobilisten die hun wagen fout hadden geparkeerd. Een van de boosdoeners gebruikte zon der kaart een invalidenparkeerplaats; de ander had zijn wagen buiten de vakken neergezet. Waarom heeft een gemeente als Baarn wel drie clubhuizen waar jon geren elke avond terecht kunnen, en Soest niet één? En wat helpt al het gezeur over de "lastige" jeugd door ouders, buurtbewoners, politie en politiek, als niemand zich er iets van aantrekt? Wanneer laat de ge meente nu eindelijk eens zien dat ze de jeugd voor vol aanziet? Er is een grote groep jongeren in Soest die het langzamerhand aardig zat begint te worden. Er wordt al zo lang gespro ken over een onderkomen, waar de jeugd haar eigen gang kan gaan. De praatjes die ze - al dan niet "van hoger hand" - te horen krijgen maken geen indruk meer, zo lang er niemand is die serieus voor de belangen van de jonge ren opkomt. Daarom wordt het tijd voor actie. Dat vinden in elk geval Richard en Robbert Vorderhake, Marco Kraay en hun vriendinnen Barbara de Wildt en Maaike van der Molen, en een flinke groep andere jongelui. Ze zien elkaar in de wintermaanden voornamelijk in de Schoof aan de Molenstraat, waar twee keer in de week een inloopavond wordt gehouden. Hun aantal wisselt nogal, maar de groep varieert van soms een stuk of twintig tot ongeveer vijftig a zes tig, allemaal zo'n beetje in de leeftijd van 15 tot pakweg 20 jaar. Sommigen zitten nog op school, anderen hebben werk, het aantal jongens en meisjes houdt mekaar zo ongeveer in evenwicht. 1 Zomers zijn ze meestal op straat te vinden, tenminste... als ze niet door de politie worden weggestuurd, want dat is ze al verschillende malen overkomen. De groep jongeren circuleert al een paar jaar, in wisselende samenstelling, zo'n beetje door de Soester dreven. Een poosje hielden ze zich bijvoorbeeld op bij de voormalige Alfrink-mavo; later op hei trapveldje aan de Dorpsstreek en ook wel bij het "tunneltje" aan de Citer, de passage onder de huizen door. Overal werden ze op den duur wegge stuurd, ook uit de duinen, bij de skatebaan aan de Bosstraat, bij de atletiekbaan, bij de Vijverhof en waar schijnlijk nog een aantal plekken in Soest waar hun aanwezigheid niet bij zonder op prijs werd gesteld. Anti-stemming Ze staan te boek als lastig; als ze met een groepje bij elkaar staan worden ze soms als "bedreigend" ervaren en de politie lijkt in het algemeen ook niet over te lopen van begrip. Eén van de jongens kreeg pas nog een boete van zeven tientjes omdat hij zich hinderlijk ophield op een plek waar de politie dat niet waardeerde. "Er is soms een duide lijke anti-stemming tegen de jeugd." Ze geven best toe dat ze niet zo mak kelijk zijn en dat ze wel eens verkeerd reageren. "Als we een grote mond krij gen, zeggen we heus wel wat terug. En we maken misschien wel eens wat te veel herrie, maar waarom kan daar dan nooit gewóón iets van gezegd worden? Ze delen wel bekeuringen uit, maar ze dóen verder niks..." Zelf hebben ze wel een oplossing voor de problemen: een clubhuis, zoals zo veel andere gemeenten in het land dat ook hebben, maar wat in Soest maar niet van de grond schijnt te kunnen ko men. Het hoeft geen mooi gebouw te zijn, als er maar een dak op zit en als de jongeren er maar hun eigen gang kun nen gaan: een beetje kletsen, een potje kaarten, muziek maken, dat soort din gen. Anders dan de SOSJ, de vorig jaar op gerichte Stichting Ontspanning Soester Jongeren, heeft deze groep geen "orga nisatie" en ze kan dus ook geen vuist maken. De groep hangt eigenlijk als los zand aan elkaar; als het mooi weer is zijn het er meer, is het buiten wat min der dan hangen de meesten maar een beetje thuis rond. In de Schoof kunnen ze hooguit twee avonden per week te recht, maar wat moet je al die andere avonden en in het weekend? Handen uit de mouwen In de groep is langzaam het besef ont staan dat het clubhuis er nooit zal ko men als ze niet zélf een keer"de handen uit de mouwen gaan steken. Om te be ginnen door de gemeente te overtuigen van de noodzaak om nu eindelijk eens een serieus plan op tafel te leggen voor een jeugdhonk, waar de jongeren - al De jongelui proberen in de komende weken zoveel mogelijk handtekeningen te verzamelen. dan niet met andere groepen - terecht kunnen. Richard, Robbert, Marco, Barbara, Maaike en hun vrienden hebben beslo ten dat het inmiddels lang genoeg heeft geduurd. Ze willen actie, en hoewel ze bij wijze van grap al eens nagedacht hebben over demonstraties en acties met spandoeken voor het gemeentehuis of de bezetting van het politiebureau - "wedden dat dat dan op televisie komt?" - gebruiken ze liever hun verstand. Daarom beginnen ze met een handtekeningenactie, die in de komende weken wordt gehouden. Ook van de buurt De bedoeling is zo veel mogelijk men sen te vragen hun handtekening te zet ten onder het verzoek aan de gemeente om nu eindelijk eens ernst te maken met een jeugdhonk in Overhees, of waar dan ook. De initiatiefnemers hopen niet al leen handtekeningen van de jongeren te verzamelen, maar ook van de buurtbe woners die soms - terecht of niet - klachten hebben over het gedrag van de jongelui. "Die zijn er ook heus wel voor dat we een clubhuis krijgen, want dan zijn ze van de problemen af..." De handtekeningenactie is inmiddels gestart. In de komende weken hopen de jongelui vooral in Overhees zo veel handtekeningen op te halen dat het ver zoek inderdaad indruk zal maken op de gemeente. Dat zo'n clubhuis er - ook als de actie een succes wordt - dan nog niet een-twee-drie zal staan, dat begrijpen ze. "Maar als we helemaal niks doen, dan komt 't er nooit..." BAR, GRILL RESTAURANT al ome beroemde specialiteiten, zoels ome bekende spare-ribs, satéschote/s, spiesen, etc, ook afgehaald kunnen worden? (Reserveren aanbevelen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Op de Van Weedestraat zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee snel- kraken gepleegd. De eerste vond om streeks 23.45 uur plaats bij een kleding zaak, waar het raam van de winkeldeur werd vernield. De buit bestond o.a. uit een flink aantal jassen en spijkerbroe ken. Getuigen hadden twee mannen in een donkere auto zien wegrijden, die echter spoorloos waren. Aangifte bij de politie deed een 33-jarige Soester. Ongeveer drie kwartier later was het opnieuw raak, nu bij een antiekwinkeltje in de Van Weedestraat. De bewoner, een 30-jarige Soester, hoorde een harde klap en ontdekte toen hij ging kijken dat de winkelruit was ingeslagen. Uit de etalage bleek een doosje met enkele rin gen te zijn weggenomen. Getuigen had den ene jongeman op een fiets zien wegrijden, maar ook hij kon niet meer achterhaald worden. i/astgesteld op 250.- \T OCCASIONS Kleur Km,stand van voor met. zilver 31.700 £Z£eor- 26.900.- met.zilver 93.500 loaeo:- 16.380.- wit 78.100 1&350T- 15.850.- zwart 121.000 jotso:- 6.150.- wit 69.600 jjm-, 6.850.- zwart 21.500 10950:- 11.450.- zwart 49.800 ruëör- 10.750.- zwart 43.000 1L650:- 11.150.- mint groen 32.900 VL86Q7- 11.350.- rood 37.200 O950:- 8.950.- wit 46.100 8J3§0~- 7.950.- rood 90.300 8£50r- 7.650.- zwart 48.200 ao&er- 7.150.- ingen in nieuw en occasion in 11.00-18.00 uur /terrein te bewonderen. MS DIVERSE MERKEN Kleur Km.stand van voor d.blauw 144.000 304501- 28.950.- met. rood 116.900 10860:- 16.350.- met. rood 35.600 20900:- 26.900.- met. antraciet 79.000 20950:- 18.950.- donker rood 57.500 14,855:- 14.350.- met. rood 35.800 209501- 21.950.- blauw 38.800 ijueor- 10.450.- rood 49.000 10850:- 16.850.- rood 57.800 1£B80r- 10955:- 17.380.- zwart 14.200 17.950.- wit 79.600 10885:- 16.880.- met. antraciet 97.100 0955:- 9.450.- met. blauw 140.000 10860:- 11.850.- donkergroen 74.400 16J50r- 15.150.- wit 85.500 10360:- 9.450.- Het Koningsweg-tracé is - mits er een goede oplossing wordt gevon den voor de problemen op de Ossendamweg/Vondellaan - ook voor de PvdA-leden de meest aan gewezen route voor het doorgaande verkeer door Soest. De eerste prio riteit ligt echter voor de sociaal-de mocraten bij de verbetering van het gebied Van Weedestraat. Daarom pleit de PvdA voor me^r haast met het nieuwe hoofdwegennet en een andere volgorde voor de uitvoering van het werk. Maandagavond boog de PvdA-afdeling Soest(erberg) het hoofd over de aanpak van de hoofdwegenstructuur, waarover de gemeenteraad volgende maand defi nitieve besluiten zal nemen. Hoewel het aanvankelijk niet helemaal duidelijk was waar de leden precies uit konden kiezen - éls ze iets te kiezen hadden - schaar den ze zich in grote lijnen achter het fractiestandpunt, dat op zijn beurt vrij wel overeenkomt met het voorlopig standpunt van het College. Zoals be kend kiest dat in principe voor een com binatie van de Koningsweg-variant én de parallelroute voor de Van Weede straat (in een latere fase mogelijk uit te bouwen tot dorpsrandweg). Volgens fractievoorzitter Kees Boerkoel wordt er in de actuele discussie over de wegenstructuur wat al te veel "gefocust" op de vraag wéér een nieuwe weg pre cies moet komen te liggen. Naar zijn oordeel moet er echter eerst gesproken worden over de aanpak van de werke lijke knelpunten. Hij maakte in elk ge val duidelijk dat een rondweg langs het spoor, zoals het CDA wenst, op het verlanglijstje van de PvdA niet voor komt, omdat die geen soelaas biedt voor de verkeersoverlast in de Van Weede straat en hooguit gunstig uitpakt voor het doorgaand verkeer dat bijvoorbeeld vanaf de A-28 naar de A-l wil doorste ken. De leden vonden ook dat het door gaande verkeer niet bevoordeeld hoeft te worden. "We moeten voorkomen dat vooral niet-Soesters gaan profiteren van de verbeteringen van ons wegennet," aldus een van hen. 'Op naar het licht' De fractie kreeg in De Schoof, waar iets meer dan twintig PvdA-ers kwamen opdraven, in vrijwel alle opzichten de steun van de partij-afdeling. Die liet zich daarbij wellicht inspireren door het oude socialistische strijdlied "Op naar het licht", dat een grappenmaker met een goed ontwikkeld gevoel voor nostalgie via de geluidsinstallatie liet weerklinken, terwijl in de pauze zelfs de "Internatio nale" uit de luidsprekers schalde. De ledenvergadering maakte het de fractie in elk geval geen moment moeilijk. Dat gold ook voor de opmerkingen van Boerkoel over de gewenste "versnelling" van het plan en een andere volgorde voor de uitvoering van de verschillende fasen. Boerkoel vindt dat de drie perio den van vijf jaar, waarmee tot dusver wordt gerekend, bekort moeten worden tot ca. tweeëneenhalf jaar. Volgens hem wordt de uitvoering daardoor niet veel duurder, en bovendien is het hele finan ciële plaatje van de nieuwe wegenstruc tuur in zijn opinie alleen nog maar "dikkevingerwerk". Hij ziet ook liever dat de Van Weedestraat eerst wordt ver beterd (in het Collegevoorstel fase 2: de aanleg van de parallelroute) vóórdat het tracé Birkstraat-Vondellaan-Ossendam- weg-Koningsweg wordt aangepakt (fase 1). De leden vonden dat een prima idee. 'New Soest' Over de manier waarop de problemen in Soest-zuid verholpen moeten worden liet de fractie zich nog niet uit, en dat verlangde de ledenvergadering ook niet. Wel vonden sommigen dat er ook eerst een oplossing gevonden moet worden voor de Ossendamwweg en de Vondel- laan, voordat de Koningsweg wordt aan gepakt. Boerkoel liet wel blijken dat hij zeker niet vastgebakken zit aan de WD-oplossing (een half open tunnel- bak), omdat hij eerst alle alternatieven bekijken wil. "De een claimt een tunnel- bak in de Ossendamweg, de ander wil een fly-over op de Van Weedestraat. Zo worden we op den duur nog wel 's New Soest," schamperde Boerkoel in de rich ting van zijn WD- en CDA-partners in de coalitie. Uit de ledenvergadering klonk overi gens in diverse toonaarden een nadruk kelijk pleidooi voor een minder zwaar accent op het autoverkeer en meer aan dacht voor fietsers en voetgangers, want "eigenlijk" is de partij toch voor het te rugdringen van de auto. De fractie kreeg dan ook het verzoek mee die aspecten niet in het hele "verhaal" te laten onder sneeuwen. De dorpsrandweg (als uit breiding van de voorgestelde parallel route Dalweg-Stadhouderslaan-Braam- hage) még van de PvdA-leden, als die maar geen uitnodigende route voor de "jakkeraars" wordt. Een van de leden bepleitte op de parallelroute daarom net zo veel verkeersremmende maatregelen als in de Van Weedestraat en ze vond dat de fractie aan de burgers ook nog maar eens goed moest uitleggen dat "beter" niet per se hetzelfde is als "snel ler". "Weten ze dat wel aan de Lange Brinkweg?" vroeg ze zich af. "Het is ze wél verteld," reageerde Boerkoel. Sukkelaars De ledenvergadering had verder geen moeite met de paradox dat de doorstro ming op een weg bevorderd kan worden door het aanbrengen van verkeersrem mende maatregelen en hoewel één lid meende dat de Willaertstraat in Over hees nog heel wat drukker was dan bij voorbeeld de Ossendamweg, bleek de ledenvergadering toch vooral bezorgd om de onveilige situatie op de Konings weg, waar doorgaans veel en veel te hard gereden wordt en automobilisten die zich aan de maximumsnelheid van 50 km/u houden doorgaans worden behandeld als meelijwekkende sukke laars. Wethouder Pieter ten Hove - die aan het begin van de bijeenkomst een kort exposé over de plannen had gegeven - meende overigens dat het met al dat scheuren door Soest wel meeviel, zoals onderzoek volgens hem had aange toond. "De gemiddelde automobilist in Soest houdt zich aan de grenzen. Dat het soms anders lijkt is een kwestie van gevoelservaring, maar we moeten niet generaliseren." Als de Koningsweg inderdaad de "lint- weg" door Soest (Birkstraat-Kerkstraat- Torenstraat-Middelwijkstraat-Steen- hoffstraat-Van Weedestraat-Burg. Gro- thestraat-Vredehofstraat) moet gaan vervangen - als onderdeel van de N-221 (Amersfoort-Hilversum) - dan moet juist aan de verkeersveiligheid de hoog ste aandacht gegeven worden, vond de ledenvergadering. In dat verband bleek zij het hartgrondig eens met de plei dooien voor meer stoplichten ("des noods op elk kruispunt") en/of roton des en de instelling van een "groene golf'. Tijdens de vorstperiode heeft de ge meente de eenden in Soest bij gevoerd met maïs en is op verschil lende plekken stro neergelegd om te voorkomen dat de dieren vast vriezen. Dat zegt een woordvoerster van de afdeling groen en milieu. Het is volgens haar gebruikelijk dat er bij strenge vorst wordt bijgevoerd. Nu de dooi zijn intrede heeft gedaan, worden deze activiteiten stilgelegd, maar mocht het weer gaan vriezen, dan gaan mede werkers van de gemeente zonodig op nieuw met maïs en stro de boer op. Mevrouw M. van Nieuwenhuizen uit Overhees maakte zich vorige week zor gen om de eenden. Zij heeft een andere mening. "Met de strenge vorst wordt er niet naar de dieren aan het water om gekeken. Er wordt niet of nauwelijks bijgevoerd en wat stro bij de wakken neerleggen, zodat de dieren niet vast vriezen, is blijkbaar helemaal teveel moeite." Dat laatste wordt dus weersproken door de gemeente. "Als het echt nodig is strooien we wel maïs bij de vijvers," al dus de woordvoerster die niet de indruk heeft dat er eenden zijn doodgegaan door voedselgebrek. "Er zijn ook veel burgers die hele broden neergooien voor de eenden." Mevrouw Van Nieuwenhuizen is één van hen. "Ik koop speciaal brood voor de eenden." Ze heeft geen hoge pet op van de gemeente die zich volgens haar drukker maakt om bijvoorbeeld de pekingeenden die zogenaamd teveel la waai maakten. Die kwestie speelde enkele jaren gele den. Een aantal pekingeenden van kinderparadijs De Vrije Teugel kreeg toen een 'uitgaansverbod' van de ge meente, omdat ze volgens enkele bewo ners van Overhees teveel herrie maak ten. De pekingeenden moesten toen van de gemeente op het terrein van De Vrije Teugel worden vastgezet. Nadat de Soester Courant had bericht over dit 'zwemverbod' kregen de pekingeenden nationale bekendheid via het KRO-te- levisieprogramma 'Ook dat nog'. Van Nieuwenhuizen laakt ook de vang- acties van de Kaapse eenden, die ze als 'dieronvriendelijk' bestempelt. Eind vo rig jaar werden tientallen Kaapse een- den gevangen en afgevoerd naar parti culieren én handelaren, omdat veel mensen klaagden over de overlast die de Kaapse eenden teweeg zouden brengen. "Als dier ben je je leven niet zeker in Soest," aldus mevrouw Van Nieuwen huizen die de eenden in de vijvers van i Mevrouw M. van Nieuwenhuizen is één van de Soesters die speciaal brood koopt om de eenden tijdens de vorst periodes bij te voeren. Overhees blijft voeren. In verband met het herinrichtings plan voor de Van Weedestraat houdt de gemeente op donderdag 15 fe bruari twee informatiemarkten. Belangstellenden en -hebbenden kunnen die dag zowel van 16.00 tot 18.00 als van 19.00 tot 21.00 uur te recht in het gemeentehuis. Verschillende ambtenaren zullen aanwezig zijn om de plannen uit te leggen en vragen te beantwoorden. Tijdens de twee informatiemarkten zijn formulieren verkrijgbaar, waarop op- en/of aanmerkingen kunnen worden geschreven. Deze schriftelijke reacties kunnen tot vrijdag 23 fe bruari bij het college worden ingele verd. De schetsontwerpen van het her inrichtingsplan liggen van 17 januari tot en met vrijdag 23 februari ter in zage in het gemeentelijk informatie centrum dat te vinden is in de hal van het gemeentehuis. Door een 'zetfoutje' is vorige week de verkeerde datum gepubliceerd van de jaarlijkse ledenvergadering van de afdeling Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis. In de krant staat abusievelijk woens dag 1 maart, maar de juiste datum moet zijn woensdag 13 maart. De vergadering wordt gehouden in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan en begint om 20.00 uur. De brandweer rukte vrijdag uit naar de A.P. Hilhorstweg, waar een bermbrand was gemeld. In totaal moest ongeveer 250 vierkante meter aan het vuur wor den prijsgegeven. De oorzaak was vermoedelijk een brandende siga- rettepeuk, die uit de trein was gegooid. Dillenburglaan 12 - Soest Telefoon 035-6012340

Soester Courant | 1996 | | pagina 3