Ichthuskerk-Soest gaat niet mee naar nieuwe Samen-op-Weg-kerk lKMKAl E eden Duivenmelker Stam ernstig gedupeerd Yan Kreukelen Vast-goed Soester (57) mag vijftien maanden niet meer rijden Vandalen vieren frustraties bot li» BOSMAN 1 ACTUEEL! Afscheidscadeau voor dr. Dandrieu Moslims vieren einde vasten Win een fiets ter waarde van fl. 1000,- bij aanschaf van een Rtag HR-ketel PAGINA 4 •kt in Soest. tMSLAGER sa o* ioff straat 58 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 SOESTER COURANT Dief neemt 28 postduiven ter waarde van 60.000 gulden mee PAGINA 5 Kerkeraad schrijft open brief aan synode De Soester Duinen Kratten met lege flessen gestolen Voor de 5e keer: 'Provinciaal Palet' Oogarts vertrekt in maart uit Molendael Veel belangstelling voor lftar-diner Beveiligt alles1. Tel. 602 41 42 MET DE VAN BETER Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwaliteitsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie doorAtag select-dealer 5 jaar alt-in garantie 2 jaar gratis onderhoudscontract Ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met fl. 150,- milieusubsidie Werkend te zien op ons bedrijf Bosman Loodgieters b.v. - Soest/Eemnes - Bel gratis 06-0.22.22.11 ATAG bruari 1946 verband met de vele slangstellenden gestelde h het bestuur, noch de rlei wijze bij de plannen an een nieuwe vereeni- zijn. k aan een geschikte 1 de lessen nog niet wor- r medegedeeld kan wor- nige weken over een der leden kan worden be- tpoedige hervatting der ien tegemoet gezien. P.Ekel, Secr.-Penningm. [aastrecht, Mijdrecht en het nu ook in Soest. 1 bleek dit, toen nog laat i bij een bewoner van >e vrouw des huizes, die tkgeschiedenissen in bó- plaatsen had gelezen, ndoen. 't Kon in Soest geen geloof hecht aan daarom de deur. Aan- niets of niemand te be- it duurde niet lang. Ze- gedaanten met 14 vu- men van achter de heg d gaf de niet aan spoken hter een gil en deze gil die zich reeds op zijn ond, het sein om in ac- Dit bleek echter niet spoken het hazenpad (71 taf Voorlichting Soest 33 450 plan zijn op de volgende junning te verlenen voor van de Woningwet) >2a: van de Woningwet) )p de garage, Plasweg 25; van de Woningwet) Van Lenneplaan 2: van de Woningwet) van de Woningwet) tinnen een termijn van twee (chriftelijk bij burgemeester dfde termijn, dagelijks van twzaken), Raadhuisplein 1, vragen om subsidie voor ing Welzijn" vóór 1 april itum worden ingediend, hten aan het college van g (voorzien van een toe- in de bestuurssamenstel- tarbij tevens de jaarreke- ebben ontvangen zullen erwijs en Welzijn, Raad- toegezonden. is/schapenschuil- )erichten n.a.v. k dat 01-7-1996 dient te te zijn. trienen. rgunning verlenen itie aan de Dorre- t kontrakt budget- i ongegrond ver- ning in stand laten /ijzen; i conform De Makke is zijn lievelingsduif en geniet bij elke duivenmelker in 't Gooi bekendheid. Maar de Makke is er niet meer, want hij is met 27 andere postduiven gestolen. Dieven sloegen in de nacht van zondag op maandag toe in het kweekhok van J.W.E. Stam die wel kan 'janken' en 60.000 gulden schade leed. De duivenmelker van de Wieksloter- weg, al jarenlang lid van de postduiven vereniging De Zwaluw, is ernstig gedu peerd. Stam is een gerespecteerd duivenmelker die menige prijs in de wacht heeft gesleept. Hij is er honderd procent van overtuigd dat een 'collega' achter de diefstal zit. De kans dat hij zijn lievelingsduiven ooit terugziet, schat hij niet hoger in dan twee procent. Stam heeft meerdere duivenhokken, maar de daders wisten precies waar ze moesten zoeken: in het kweekhok, waar de beste postduiven van de Soester za ten. Het moet verder een koud kunstje zijn geweest de gevleugelde dieren mee te nemen, want ze laten zich makkelijk pakken. "De buurvrouw heeft wel één keer de hond horen blaffen, maar is toen weer gaan slapen," aldus Stam die zelf niets heeft gehoord. Volgens Stam zullen zijn postduiven worden gebruikt voor de kweek. Iets anders kan de nieuwe, onrechtmatige 'eigenaar' niet met ze beginnen. Als hij ze bij beter weer te vroeg loslaat, vlie gen ze onherroepelijk terug naar hun hok aan de Wieksloterweg. En als de dief de duiven aan wedvluchten laat deelnemen, loopt hij tegen de lamp. Alle postduiven worden namelijk ge ringd en geregistreerd als ze negen we ken oud zijn en zouden meteen worden herkend. Sjoemelen met de ringen is onmogelijk. Evenmin zal de dief de buit te koop aan bieden. Ook dan zal hij om dezelfde reden worden ontmaskerd. De meeste postduiven, die zijn ontvreemd, Verzorger Joop Rijksen bij het kweekv hok, waaruit de 28 postduiven van J. W.E. STam werden gestolen. zijn bovendien goed bekend bij veel duivenmelkers. Er blijft dus niets over dan te gaan kweken met de duiven en dat is volgens Stam dan ook de, opzet geweest van het brein achter de opmer kelijke diefstal. De gedupeerde Soester is verzekerd, maar weet niet of de verzekeringsmaat schappij de schade voor het volle pond zal vergoeden. Het komende wed vluchtenseizoen, dat in april begint, is grotendeels verloren voor Stam. "Voor de korte vluchten heb ik nog duiven in een ander hok zitten, maar de duiven voor de langere vluchten zijn wegge haald." De postduiven van Stam werden overi gens verzorgd door Joop Rijksen die eveneens van slag is geraakt door de diefstal. "Wij kunnen niet anders, want wij kunnen niet weg!" Zo formuleert de kerkeraad van de Ichthuskerk, de "buitengewone wijkgemeente" - aangesloten bij de Gereformeerde Bond - van de Nederlandse her vormde kerk in Soest, het opmerke lijke besluit om nu, voordat er bin nenkort "onomkeerbare" besluiten worden genomen, publiekelijk mee te delen dat de gemeente niet mee zal gaan naar de Verenigde Protes tantse Kerk, die straks het resultaat zal zijn van het zgn. Samen-op-Weg- proces. De Ichthuskerk spreekt zich in een "open brief' aan de synode - onderte kend door ds. R. van Kooten en ouder ling J. Stam, resp. als voorzitter en se cretaris van de kerkeraad - alvast tegen dat resultaat uit, "om geen enkel misver stand in de hand te werken". In maart zal de hervormde synode (zeg maar: het landelijk hoofdbestuur van de her vormde kerk) zich uitspreken over het fusieproces van de hervormde, de gere formeerde en de lutherse kerken. Dan worden de besluiten van de zgn. trio-sy node geratificeerd en wordt een defini tieve stap gezet in de richting van een volledige kerkfusie. De Ichthuskerk is een van de talrijke gemeenten van Gereformeerde-Bonds- signatuur die zich al jaren tegen deze ontwikkeling hebben verzet en niets in de vorming van de nieuwe kerk zien. Al eerder heeft de Ichthuskerkeraad - met de unanieme steun van de gemeentele den - zich uitgesproken tegen de nieuwe kerkorde van de beoogde VPKN. Vol gens de Ichthuskerk maakt de nieuwe kerk zich daarmee los van de reforma torische, vaderlandse kerk, die de Ne derlandse hervormde kerk - "ondanks vele dwalingen en tekorten" - nog altijd is. De voornaamste bezwaren tegen de nieuwe kerkorde richten zich tegen de volgens de Gereformeerde Bond ern stige tegenstrijdigheden tussen de ver schillende belijdenisgeschriften die de nieuwe kerk als "grondslag" aanvaardt. Daarnaast heeft men grote problemen met het feit dat de hervormde kerk als zodanig feitelijk ophoudt te bestaan, want de nieuwe kerk is hooguit formeel, maar zeker niet principieel de voortzet ting van de oude. Verder leven er ono verkomelijke bezwaren tegen de opvat tingen die in de nieuwe kerk(orde) le ven over een aantal fundamentele zaken als de doop, de belijdenis/ het avond maal en het huwelijk. Omkering De Ichthuskerk verlangt overigens geen "bijstellingen op onderdelen in kwanti tatieve zin", maar een "principiële om kering in kwalitatieve zin", zoals twee jaar geleden al in een brief aan de classis Amersfoort (zeg maar: het regio-be stuur) werd onderstreept. Zij verzet zich dan ook tegen iedere vorm van fusie- dwang. Het dilemma waarin de "bonders", zo als ze meestal worden genoemd, zich bevinden wordt gekenmerkt door de zinsnede "wij kunnen niet weg en wij kunnen niet mee": ze willen niet uit de hervormde kerk stappen, maar willen ook niet opgaan in de nieuwe kerk, want dat komt naar Gereformeerde- Bondsopvatting feitelijk op hetzelfde neer als een afscheiding van de "oude" kerk, en dat is juist waarom de bond van i: oudsher altijd bezwaar heeft gehad te gen de gereformeerde kerken, die im mers in de vorige eeuw ontstonden uit de "kerkscheuringen" tijdens Afschei ding en Doleantie. Dat de bonders nu juist bezwaren koesteren tegen de "her eniging" met de gereformeerden heeft overigens vooral te maken met de meer recente ontwikkelingen binnen de gere formeerde kerken, waarbij deze meer en meer hun orthodoxe karakter hebben opgegeven. De Ichthuskerk laat de synode nu bij voorbaat weten dat zij zich niet zal la ten "meevoeren naar een plaats die zij niet gewild heeft" (namelijk het nieuwe kerkgenootschap), "en dat enkel omdat wij er heilig van overtuigd zijn dat de Heere deze plaats niet wil". De kerke raad wil in ieder geval voorkomen dat de synode later verwijten maakt in de sfeer van "had-dat-dan-gezegd" en vindt ook dat de synode niet de fout moet maken dat zij erop gokt dat de bonds- gemeenten op den duur tóch wel mee zullen gaan naar de nieuwe kerk. Geestelijke worsteling In de brief wordt verder bezwaar ge maakt tegen volgens de ondertekenaars hier en daar blasfemische, beledigende en onwaardige publicaties van andere zijde over het verzet van de bonders, die volgens de kerkeraad een grove en be- - ledigende vertekening zijn van de "gees telijke worsteling" die'o.a. de Ichthus- kerk-gemeente doormaakt. De brief is overigens niet bedoeld als dreigement, maar als informatie: "zodat u precies weet in welke verantwoordelijkheid u beslissingep neemt", al wordt daarbij direct opgemerkt dat die verantwoorde lijkheid ver strekt - "ongelooflijk ver!" - en wordt de synode voorgehouden dat zij, als zij doorgaat op deze weg, "een grotere scheur veroorzaakt dan u en wij nu kunnen overzien". Aan het slot van de open brief bena drukt de kerkeraad dat hij zich niet laat leiden door het "droombeeld" straks met anderen in de oude hervormde kerk achter te blijven. "Wij worden niet ge dreven door een utopie van een gemak kelijker kerkelijk leven. Het is daaren tegen nog steeds ons vurig gebed dat de Heere, de God van het Verbond, in het huidige proces zal blazen en in alle drie de kerken een geestelijke herleving wil geven die het begin zal zijn van een waarachtige oecumene." De brief wordt afgesloten met - vetgedrukt - de ietwat dramatische bede: "God zij u en ons genadig!" Geen directe gevolgen Voor de kerkelijke "praktijk" - en met name de samenwerking met de andere hervormde wijkgemeenten in Soest (Oude Kerk, Emmakerk, de Open Hof), die inmiddels vrij ver gevorderd zijn met het Samen-op-Weg-proces in Soest - heeft de stap van de Ichthuskerk geen directe gevolgen. Volgens ds. Van Kooten heeft de Ichthuskerk op het ni veau van de centrale kerkeraad - het "overkoepelende" bestuur van de her vormden in Soest - nooit verhinderd dat de federatieve samenwerking (plaatse lijk overigens alleen met de gerefor meerden) tot stand kwam. Wat hem betreft blijft dat zo, al doet zich de vraag voor welke ruimte daarvoor nog bestaat als de synode de naar zijn oordeel heilloze stap zet op weg naar de verenigde kerk. Er is naar zijn overtui ging ook geen sprake van een "nieuwe actie": "Wij doen wat we altijd gezegd hebben." De brief heeft in kerkelijke kring inmiddels wel de tongen losge maakt en de Ichthuskerkeraad heeft de afgelopen dagen tal van reacties ontvan gen. 'Vrijwel allemaal instemmend," al dus ds. van Kooten. RESTAURANTS party EN VERGADERCENTRUM Bourgondisch middag buffet Zondag 25 februari aanvang 15:00 uur Onbeperkt genieten voor slechts f 29,50 p.p. met live muziek We starten met een keuze uit overheerlijke soepen Culinaire parade van salades, diverse soorten koud vlees, vis en paté Als hoofdgerecht een keuze uit diverse vlees/visgerechten. Met groente- en aardappel garnituur Als feestelijk slot van dit overheerlijke buffet een keuze uit diverse smaken ijs en pudding. Bel en reserveer, dan zit u zeker! 035 - 60 12 739 Op 17 maart organiseren we het Lucullusfestival-buffet. Soesterbergsestraat 188,3768 MD Soest Telefoon 035-6012739 Bij een winkel aan de Schrikslaan zijn vrijdagnacht drie kratten met lege fles sen gestolen. Dat is zaterdagmorgen meegedeeld door een 42-jarige vrouw. Volgens de politie is de zaak de laatste tijd vaker het doelwit van dieven ge weest. Van dijkverzwaring tot bodemsanering, van aardkundige monumenten tot het verkrijgen van nieuwe bouwlocaties, van natuurontwikkeling tot ouderenzorg, overal speelt ook de provincie een rol. Omdat vaak de klacht werd gehoord dat de activiteiten van de provincie te onbe kend zijn, maakt de provincie de laatste jaren een "Provinciaal Palet". Een jour nalistiek jaarbeeld van belangrijke werk zaamheden van de provincie in het af gelopen jaar. Deze week verscheen voor de vijfde achtereenvolgende maal zo'n "Provin ciaal Palet". Het eerste exemplaar van deze lustrumuitgave is door de Com missaris van de Koningin Beelaerts van Blokland uitgereikt aan oud-leden van Provinciale Staten. Zij waren te gast om het nieuwe Provinciehuis te bezichtigen. De uitgave is voor een ieder gratis te verkrijgen op het Open Huis dat de pro vincie op zaterdag 20 april organiseert voor belangstellende burgers. Alle patiënten en oud-patiënten van dr. M.R. Dandrieu (1932) zijn hartelijk welkom op zijn afscheids receptie op vrijdagmiddag 29 maart 1996 van 15.30 tot 16.30 in het res taurant van Medisch Centrum Mo lendael te Soest. Voor wie mee wil doen aan een geza menlijk afscheidscadeau, dat hem wordt aangeboden, kan een geldbedrag storten op rekeningnummer 304788309 van de Rabobank Soest-Baarn (gironummer 212775), t.n.v. "Patiëntengroep Dan drieu". Maurice Dandrieu werd geboren in L.^dung (Indonesië) en kwam in 1950 naar Nederland, woonde in Soest en bezocht het Baarnsch Lyceum. Hij werd medisch analist, embryoloog en anatoom, met als hoofdvak neuroana- tomie. Hierin doceerde hij ook op de V.U. te Amsterdam. Daarna is hij een tijdje huisarts geweest in Amsterdam, wijdde zich aan de specialisatie oogheel kunde en promoveerde op het proef schrift "De invloed van anti-alphabovine crystaline op de ontwikkeling van het konijneoog". Dr. Dandrieu heeft 85 artikelen gepu bliceerd in binnen- en buitenland (o.a. in Amerika), hield verschillende voor drachten (o.a. in Japan) en kwam in 1975 in "Zonnegloren" werken bij dr. Driessen-Kouw. Negen jaar geleden werd hij nog gevraagd voor een hoog leraarschap, maar hij wees dit af omdat het contact met de patiënt voor hem al tijd het belangrijkste is geweest. In ok tober 1990 heeft bij prinses Juliana ge opereerd aan staar. Zijn talrijke patiënten in Soest en wijde omgeving hebben hem ervaren als een sympathieke en zeer bekwame oogarts. Informatie over de aard van het afscheidscadeau kan telefonisch worden ingewonnen bij dokter J.C. Rip (035 - 6019841) of bij Jan Visser (035- 6014283). Gisteren vierde ook de moslim gemeenschap van Soest het Suiker feest, dat traditioneel het einde van de vastenmaand Ramadan mar keert. Namens de christenen van Soest bracht de commissie Islam- Christendom van de plaatselijke Raad van Kerken een speciale groet aan de Soester moslims over. Eerder al, op 14 februari, werd in het islamitisch centrum aan de Molenstraat het inmiddels eveneens traditionele lftar-diner gehouden. Iftar is het mo ment waarop bij de moslims - na een hele dag vasten - weer gegeten en ge dronken mag worden. Aan de uitnodi ging van de Stichting Islamitisch Cen trum Soest hadden ca. honderd gasten gevolg gegeven. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, de politieke partijen, de kerken, het onderwijs en de omwonen den. Doel van de bijeenkomst was o.a. informatie te geven over de Islam, in een andere sfeer dan de gebruikelijke. De gasten werden verwelkomd door de heer Kandemir, voorzitter van de lande lijke organisatie Islamitisch Centrum, en door de leider van het centrum in Soest, de heer Burcu. Na de uitstekend ver zorgde maaltijd gaf de heer Kandemir uitleg over de betekenis van Iftar en de vastenmaand en de ontwikkelingen bij het centrum in Soest. Ds. Jaap Huisman, voorzitter van de Raad van Kerken Soest, dankte namens de gasten voor de uitnodiging en ver heugde zich over de kennismaking. Hij pleitte voor een ontmoeting tussen de Raad van Kerken, de commissie Islam- Christendom, de moskeebesturen en de imams van Soest, om als kinderen van Abraham en gelovende in de ene God, te onderzoeken 'wat er gezamenlijk bij gedragen zou kunnen worden aan een goede samenleving in Soest. Wethouder Ries van Logtenstein, die het College van B. en W. vertegenwoordigde, liet weten dat hij deze avond een nieuwe kijk op de positie van de moslims in de Soester samenleving had gekregen. Ook hij toonde zich een voorstander van ver dere samenwerking. Na afloop van de maaltijd konden de gasten nog een kijkje nemen in het cen trum, dat met hulp van veel vrijwilligers is opgeknapt en een geschikte plaats wordt voor cursussen en weekend bijeenkomsten en tevens ruime gebeds ruimten heeft voor mannen en vrouwen. Groet Ter gelegenheid van het einde van de vastenmaand brachten leden van de commissie Islam-Christendom gister morgen een bezoek aan de diverse mos keeën in Soest, zowel van de Turkse als de Marokkaanse moslimgemeenschap pen. Traditiegetrouw werd daarbij een groet overgebracht, waarbij o.m. werd stilgestaan bij de zorgen over familie ver weg, de werkloosheid en het gebrek aan toekomstperspectieven voor velen. "Het zou goed zijn als gelovige mensen in deze situatie elkaar nabij zijn en elkaar helpen in wederzijds respect, ondanks verschil in godsdienst en afkomst," aldus de boodschap. plaats adres woning ndeling verdieping zolder algemeen Soesf EIGEN DOMWEG helft von dubbel woonhuis met grote tuin en houten garage, woonkamer, hof, foilef/douche, kelderkast, keuken 3 slaapkamers en ruime overloop bergzolder deze woning verkeert }n redelijke stoot von onderhoud en is voorzien von lokole gosverwarming HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Soest KERKPADZZ. helft von dubbel woonhuis me! garage op co; 312 m"2 grond hol, toilet, bergkost, woon/ eetkamer, open keuken met inbouwapporotuur verdieping 3 slaapkomers en i met 2e toilet enJig' algemeen deze woning goede stoot van onderhoud Gevroogde koopsom plaats Soesf adres BECKERINGH'STRAAT woning helft ven dubbel woonhuis met C.V., hobby-ruimte cd; 16 m2, blokhut en modi aangelegde tuin. indeling hol, toilet, moderne keuken met inbouwepp. en ployuizenvloer, *kelder, woonkamer en suite met parketvloer, luxe badkamer met hoekbod, 2e toilet, voste wcstofel en aporie douche verdieping 3 slaapkamers, overloop met kastruimte zolder ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in uitstekende stoot van onderhoud en is luxe afgewerkt, de gehele woning is voorzien von olarmJhstallcitip. I HELFT VAN DUBBEL WOONHUlTI Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 i Onroerend-pofld Assurantiën Ondanks een klemmend beroep van een 57-jarige Soester om zijn rijbewijs te mogen behouden in ver band met zijn werk, besloot de Utrechtse politierechter dinsdag toch dat de man de komende vijf tien maanden niet mag rijden. Daarnaast veroordeelde hij de man tot veertig uur dienstverlening en tweedui zend gulden boete, omdat hij onder in vloed van alcohol had gereden. "Hoe vervelend het ook is, als iemand hier voor de vijfde keer staat, waarvan de laatste drie jaar drie keer, dan houdt Snelle service en kwaliteit voor een scherpe prijs. Nieuwstraat a, Soest. het echt een keer op", aldus rechter mr. Th. Clarenbeek. Ook officier van justi tie mr. R. Schoute was niet gevoelig voor het argument van advocate mr. A. Beijnes dat haar cliënt dan zijn zaak zal moeten sluiten. "Voor ons is nu de maat vol." Schoute had nog drie maanden extra rijontzegging gévorderd en twee weken voorwaardelijke celstraf. De verdachte was vorig jaar november in Amersfoort aangehouden met een al coholgehalte van 855 microgram, bijna vier keer meer dan de maximaal toege stane 220 microgram. Op dat moment liep hij nog in de proeftijd van een ver oordeling in mei 1994. Destijds had de rechter hem nog een laatste kans gege ven door hem een weekendontzegging van een half jaar op te leggen en een gevangenisstraf van drie weken/waar van twee weken voorwaardelijk. Volgens de Soester betrof het gebeurde in november een incident. Hij zou al ruim anderhalfjaar niet meer drinken in verband met gezondheidsproblemen. Die dag had hij echter naar de fles ge grepen, nadat hij in zijn café annex snackbar in Eemnes was bedreigd met een pistool. Dat was de vierde keer. Eerder was hij al twee keer bedreigd met een pistool en een keer met een mes. "Dat is heel vervelend", erkende rechter Clarenbeek, "maar dat betekent nog niet dat u met drank op moet gaan rijden." Gemiddeld wordt er in Soest ongeveer één fiets per dag ge stolen. In het weekeinde werden in kort tijdsbestek vijf tweewielers vernield. Vandalen vierden hun frustraties bot in de fietsenstalling bij de spoorwegovergang tussen de Ossen- damweg en de Koningsweg. Vooral de achterwielen van de rij- wielen moesten het ontgelden en werden zowat 'dubbel gevou wen'. De vernielingen zijn vermoedelijk in de nacht van zater dag op zondag aangericht. Eén eigenaar heeft aangifte gedaan bij de politie. De daders zijn gevlogen, de vogelstickers op de ruiten van de stalling zijn de stille getuigen. LOODGIETERS Voorwaarden: 4 Bij aanschaf van een Atag c.v.-ketel ontvangt u een kanskaart waarmee u een fiets kunt winnen. Iedere 2 maanden wordt een fiets verloot. Deze aktie geldt van 1 jan. t/m 1 juni 1996. i Gecertificeerd Waarborg- installateur

Soester Courant | 1996 | | pagina 5