Soesterbe Mavo Soest: thuiswerkvrije school Knollendam ging weer eens ouderwets uit zijn bol INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS I CARNAVAL I Gevraagd Vervolg Geslaagden BOS en DUIN VASTE-, en INVALLOPERS Soester Courant tel: 6014152 Uitleg ruimtelijke ordening in brochure gemeente A> k. Soester (30) slipt in sneeuwstorm op de Birkstraat PAGINA 8 Carnavalsfeest n Zorg en persoonlijke aandacht voor leerlingen WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 SOESTER COURANT Feestvierend Soest kan weer op verhaal komen Op initiatief v Burgers houden winkeldief aan in kledingzaak Pompidou kr Zotteklapmo Woensdag 21 februari: Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor HAVO, athn. en gymn., Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Zaterdag 24 februari: Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, 3765 EM Soest. Van 10:00 -12:00 uur. Open Dag: Werkplaats Kindergem. Bilthoven, s.g. voor basisonderwijs, mavo, havo, atheneum, gymnasium, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9:30 tot 12:30 uur. Kijkochtend: Meridiaan College: vestiging Het Nieuwe Eemland voor mavo, havo, atheneum en gymnasium, Daam Fockemalaan 12-22, 3818 KG Amersfoort. Aanvang 10:00 en 11:00 uur. Open Dag: Griftland College voor vwo, havo, mavo, Noorderweg 79, 3761 EV Soest. Van 10:00 -13:00 uur. Maandag 26 februari: Voorlichtingsavond: de Waldheim mavo, Vondellaan 2-4, Baarn. Vanaf 20:00 uur. Woensdag 28 februari: Open Huis: Groenhorst College, Dierenriem 2, 3738 TR Maartensdijk. Van 13:30 - 15:30 uur. Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, athn. en gymn., Torenlaan 77, 3742 CS Baarn. Woensdag 13 maart: Open Huis: Groenhorst College, Luxoolseweg 1, 3862 WH Nijkerk. Van 14:00 -16:30 uur. Open Huis: Vallei College, VBO sect. economie Dierenriem 11,3813 VN Amersfoort. Van 12:30- 15:30 uur. Extra informatieavond: Scholengemeenschap De Koppel, vbo en ivbo, Hooglandseweg 55, 3813 AN Amersfoort. Van 16:00 - 20:00 uur Vrijdag 15 maart: Open Huis: Dudok College, afd. techniek, Vaartweg 54, Hilversum Van 14:00 -16:30 uur en 19:00 - 21:30 uur Zaterdag 16 maart: Open Huis: Dudok College, afd. mavo, havo en mbo Vermeerlaan 13, Hilversum. Van 10:00 - 14:00 uur afd. Economie, Witte Kruislaan 35, Hilversum. Van 10:00 -14 00 uur afd. Handel, Larenseweg 28, Hilversum. Van 10:00 - 14:00 uur. afd. Zorg en Welzijn, Ten Boomstraat 60, en W.C. Bradelaan 2, Hilversum. Van 10:00 - 14:00 uur. Donderdag 6 juni: Informatie avonden: Dudok College afd. mavo, havo en mbo Vermeerlaan 13, Hilversum. Van 19:00 - 21:30 uur afd. Economie, Witte Kruislaan 35, Hilversum Van 19:00-21:30 uur. afd. Handel, Larenseweg 28, Hilversum. Van 19:00 - 21 -.30 uur. afd. Zorg en Welzijn, Ten Boomstraat 60 en W.C. Bradelaan 2. Hilversum. Van 1 9:30 - 1:3Q uur. Café, Restaurant, Party Centrum Informeer naar onze sfeervolle ruimtes Voor Uw bruiloft, receptie, personeelsfeest, vergadering of wat er maar te vieren is. Soest Tel. 035 - 602 23 44 Fax 035 - 601 44 22 Aanmelden: Onder de titel 'Burgers en Ruimtelijke Ordening' ligt in het gemeentelijk informatiecentrum een nieuwe brochure over plannen en procedures. In de brochure staat wat men kan doen als men vindt dat zijn woon- of leef- genot wordt aangetast. Dat kan per si tuatie verschillen. Bijvoorbeeld als men het niet eens is met een voorstel of be slissing van de gemeente. Daarbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan de vestiging van industrie dichtbij een woonwijk, of Woningbouw in een gebied met een recreatieve bestemming of bouw van een parkeergarage om de hoek. Ook staat in de brochure beschreven waar men mee te maken krijgt als men zelf iets wil bouwen of verbouwen. Eveneens leest men in de brochure hoe men de gemeente kan aanspreken en om een vergoeding kan vragen wanneer de gemeente iets regelt in een bestem mingsplan, waardoor de waarde van het huis daalt. Verder wordt dieper ingegaan op de artikel 19-procedure en op het aanvragen van een bouwvergunning. Op de Birkstraat is een dertig-jarige automobilist tijdens een sneeuwstorm in een slip geraakt. De Soester botste met zijn auto tegen een boom. De gevolgen: een pijnlijke linker schouder, waaraan hij in ziekenhuis Eemland werd onder zocht en een auto die total loss raakte. Het eenzijdige ongeval gebeurde dinsdagmorgen om twee uur. Op dat' moment lag er volgens de politie op sommige plekken tien tot twintig centi meter stuifsneeuw. "Op onze school wordt volgens een thuiswerkvrij-systeem gewerkt. Het voldoet ruimschoots aan de ver wachtingen die wij ervan hebben: er groeit sterke motivatie en dat leidt weer tot betere resultaten. En dat levert niet alleen een zeer hoog per centage eindexamen-geslaagden, maar werkt ook door in vervolg studies," zegt J.W. de Gruijl, direc teur van Mavo Soest. Mavo Soest kent dagelijks vaste school tijden. De schooldag begint voor alle leerlingen om 8.30 uur en eindigt om 16.00 uur. "Per dag volgt de leerling zes lessen," vertelt de Gruijl. "Daarboven worden twee lesuren besteed aan studie. Die studie wordt gedurende de gewone lessen opgegeven en moet vervolgens op school in de studiezaal zelfstandig wor den gemaakt. Dat is een wezenlijk deel van het thuiswerkvrije systeem." "Het zelfstandig studeren wordt onder steund door een optimale begeleiding, waarbij ook zorgvuldig wordt gelet op eventuele problemen die de leerlingen ondervinden bij het zelfstandig stude- ren. De begeleiding wordt verzorgd door de mentor, die niet alleen gericht is op de leerresultaten, maar ook op het totale welzijn van de leerling," aldus de directeur. "In dat raam past ook de extra hulp bij leerproblemen op het gebied van onder meer rekenen, vreemde talen en omgaan met studiekosten. Voorts kent Mavo Soest uitgebreide rapportage aan de ouders en voor de leerlingen veelzijdige activiteiten op het gebied van ontspanning, sport, spel en cultuur." Leerstof In de brugklassen worden de vakken van de basisvorming ook op vertrouwd mavo-niveau gegeven en wel Neder lands, informatiekunde, Engels, Frans, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, biologie, muziek, tekenen, handvaardig heid, gymnastiek en verzorging. Voor de hogere leerjaren komen daar nog bij Duits, natuur- en scheikunde, economie en techniek. De school beschikt behalve over gewone theorielokalen ook over een studiezaal, talenpracticum en gespecialiseerde vak lokalen, zoals voor informatiekunde en techniek. De Gruijl: "Bij Mavo Soest heeft onderwijs in informatica vanzelf sprekend een centrale plaats. Met be hulp van de modernste apparatuur wordt de leerlingen onder meer geleerd op de juiste manier, creatief en doelma tig met computers om te gaan." Mavo Soest heeft al jaren een zeer hoog percentage van leerlingen die het di ploma behalen en vervolgens vlot kun nen doorstromen naar havo of middel baar beroepsonderwijs als de meao en mts, De Gruijl: "Bij het maken van die keuze worden de leerlingen bovendien geadviseerd door de dekaan van onze school en externe deskundigen op beroepskeuzegebied." Open School Op zaterdag 24 februari staan de deu ren van Mavo Soest van 10.00-12.00 uur open voor belangstellende ouders en kinderen. Er is ook een uitgebreide brochure beschikbaar, die is aan te vra gen bij de school: Valeriaanstraat 167a, 3765 EM Soest, tel. 601 56 89. Ook kan altijd contact worden opgenomen met directeur De Gruijl. feestvierders de Kreukezaikers uit Zaandam, de Lede- en Oosewaard- fuivers uit Resteren en de Klompeniers uit Zeist begroeten. Diezelfde avond vierden de Plattelandsgenotsknotsen in de feesthal (Knotsenhol) aan de Lange Brink onder leiding van prins Peter I ook hun jaarlijkse carnavalsavond, die ook nu weer heel wat Soesters - oud en jong - op de been bracht. 'Walter Hemel'. Een ton ven door Martine Bijl door Berend Boudewiji rollen Ingeborg Elzevie Wil van der Meer en Sa deur. De voorstelling is maart in De Flint in 1 prijzen zijn le rang 29,00 en 3e rang 2f 'The Dutch Swing Col woensdag 17 april in Utrecht. Medewerking optocht was een succes (zie de voorpa gina) en na afloop daarvan vond, zoals te doen gebruikelijk, de officiële trans formatie van Soest naar Knollendam plaats. Burgemeester Hans de Widt was persoonlijk naar de Knollenburcht ge komen om het gezag over Soest tijdelijk over te dragen aan prins Joop. Dat ge beurde met de overhandiging van de gemeentesleutel, waarbij de burgemees ter verheugd vaststelde dat de ware carnavalsgeest ook in Soest weer wak ker was geworden. De dames van de Narre Knollen zelf maakten er een heel spektakel van tij dens de optocht, waarmee ze de derde prijs in de wacht sleepten. Zaterdagavond vond het Knollenbal plaats en het werd volgens de ruim 600 deelnemers een daverend feest, waar geen onvertogen woord viel. Kees van Amersfoort (dj) en het (oud-Soester) duo Taxi (Jan en Gijs) zorgden voor de muziek, die er inging als koek. De Narre Knollen mochten daar als mede- Naar aanleiding van h de eerste deelname ai bus-project, bieden bonden ANBO en P maal de mogelijkhei bruik te maken. Men melden voor vervoer i tal voorstellingen. Oudste en jongste Zondag verrichte het prinselijk gezel schap van de Narre Knollen eerst de tra ditionele plichtplegingen en werden zo wel de oudste als de jongste inwoner van Soest met een bezoek vereerd. Eerst gingen Joop I en de zijnen naar Braamhage, waar de 100-jarige me vrouw Lind werd onthaald op een carnavalsfeestje-in-het-klein, en een half uurtje later was Melanie Boerhout, sinds 15 februari de jongste Soesterse, op de kraamafdeling van Molendael het "feestvarkentje". Prins Joop en de zijnen spoedden zich daarna weer naar de Knollenburcht, om zich op te maken voor de polonaise tij dens het kindercarnaval. Ook dat on derdeel van het féést werd een succes, mede door het ontwapenende optreden van clown Benno. Het leek misschien iets minder druk, maar dat zou wel eens een vorm van optisch bedrog kunnen zijn want dit jaar waren de ouders naar het cafégedeelte van de Knollenburcht "verbannen", zodat.de jeugd zonder al te veel gepottekijk op eigen wijze uit haar bol(letje) kon gaan. Zondagavond kwamen de groteren weer aan de bak tijdens het Bal der Zotten, waar o.a. de collegacarnavallers van de Polonaise tijdens het Kindercarnaval: jong geleerd, oud gedaan, en dat houden ze waarschijnlijk nog jaren vol Op 5,6 en 7 februari werden de exa mens voor het EHBO-diploma ge houden, 42 cursisten slaagden hier voor, te weten: R. Andela, M. Ansems, H. v.d. Bedem, J. van Bennekom, W. Besselsen, E.C. Bestman, K. Bitterling-van Heeswijk, D. Blumer, M.C.R. v.d. Breemer-van Veldhuizen, M. van Breukelen, S. Buursma, J. van Diepenbroek, J.M. van Dorresteijn, M.G. van Duuren, M. van Dijk, B. van Essen, I. Gantevoort, E.M. Gommers-Adelaar, S. de Groot, J. van Hall, M. v.d. Heuvel, J.R. Joustra, H. Klijn, N. Klok, G. Knopper, J. Kok- Lansink, L. Kok-v.d. Berg, F. Kramer, A.J. Lam, G.M.J. van Nimwegen, H.S. van Nus-van Heeren, C.F. Pais, L. Rondhout, L. van Rossem, M. van Schaik, F.S.M. van Senten, G. Slechter- horst, T. v.d. Sman, B.J. Smit, T. v.d. Snoek, J. Stol-Haije, L.J. Taal-Heggel- man. De cursisten werden opgeleid door de arts mevrouw M. Pondman-Mulder en de kaderinstructeurs mevrouw E. v.d. Steeg-Holleman en de heer F. Hooge- weg. De diploma-uitreiking zal plaats vinden tijdens de jaarvergadering die wordt gehouden op dinsdag 26 maart. Ook dit jaar - aan de "vooravond" van het 22-jarig jubileum van het Soester Carnaval - vonden honderden Soesters elkaar tijdens de gezelligste dagen van het jaar en gaven ze hossend en zingend uiting aan de algemene vrolijkheid die nu eenmaal in het Carnaval zit "inge bakken". Onder aanvoering van prins Joop I (Joop Oranje) en zijn gevolg wer den in vier dagen tijds alle zorgen weer eens buiten de deur gezet, voordat de dagelijkse werkelijkheid de feestvierders weer terugriep naar het gewone leven. Het feesten lukte dit jaar weer opper best. Dat bleek vrijdagavond al tijdens het jeugd-disco-carnaval in de Knollen burcht (café/partycentrum Bos en Duin aan de Bosstraat), dat ook dit jaar weer het "hoofdkwartier" van de Narre Knol len en dus het middelpunt van de feest vreugde was. De jongelui vermaakten zich, met assistentie van de Eem-drive- in-discotheek, met de polonaise maar ook met eigentijdse muziek, zoals house. Zaterdag - altijd min of meer het hoog tepunt van de feestelijkheden - ging het Carnaval pas echt goed van start. De Meulewiekers uit Den Haag en de Geitebreiers uit Laren werden verwel komd, evenals prins Joris XX, de stads- prins van Amersfoort, die vanuit de Keistad was afgedaald om een kijkje bij de Knollendamse buren te nemen. Met de Blaaspiepers (dit jaar tevens de hof kapel van de Amersfoortse prins) en het duo Taxi werd het een avond vol dolle pret. Slokjes Maandagmiddag was, traditiegetrouw, ook nu weer voor de oudste categorie feestvierders van Soest: de senioren. Dat Knollendam inmiddels bedekt was met een flinke laag sneeuw maakte niet veel uit, omdat het grootste deel van de deel nemers met speciaal busvervoer werd gehaald en gebracht. Zo kwamen ze tenminste droog over, maar of ze binnen ook niet nat werden is nog de vraag, want een of meer slokjes gingen er na- Mede dankzij het kordate ingrijpen van enkele burgers is donderdagmorgen een winkeldief aangehouden. Het betreft een 25-jarige man uit Amersfoort die in een kledingzaak een trui had aangetrok ken die hij, zonder te betalen, wilde meenemen. Hij werd 'overmeesterd' door enkele mensen die zich in de winkel aan de Van Weedestraat bevonden, waarna de po litie werd gebeld. Die zag bij aankomst dat de verdachte door mensen werd vastgehouden, terwijl hij op de grond lag. De man werd, evenals een 26-jarige vrouw uit Soest die hem vergezelde, naar het politiebureau gebracht. Hij ont kende dat hij de trui had gestolen, maar het kledingstuk werd in beslag geno men. Er hingen nog kaartjes aan, waar uit duidelijk kon worden opgemaakt dat de trui afkomstig was uit de betreffende kledingzaak. De Carnavalsvereniging S( 'De Zotteklappers' had d bijzonder item een '2 mobiel'. Een kindertre! aanhangwagen voorzien v kens. Het volgde de verenigir amulet de afgelopen carn< en zorgde hier en daar voc zier. Zondagmiddag dr Zotteklap V dit bijzonde als geschenk over aan de 1 het Kinderdagverblijf Pon de Amersfoortsestraat. Hoffmann nam dit klein' baar in ontvangst en belo Hoogheid dat het mobiel dere plaats in haar kinder zal krijgen. Ze zullen van de week allemaal wel een beetje schor zijn en waarschijn lijk klagen over spierpijn en andere ongemakken. Maar dat hebben ze er allemaal graag voor over, de Soesters die de afgelopen dagen in Soest op uitbundige wijze het Car naval hebben meegevierd. Van vrijdagavond tot de traditionele af sluiting (vannacht om precies 24.00 uur) is Knollendam weer eens ouderwets uit zijn bol gegaan. Het Seniorencarnaval maakte duide lijk dat de "oudjes" (met excuses aan de jonge dames op de foto) nog heel goed weten hoe ze een feestje moeten vieren. rotonaise dij ue riuuciuriu*gcriuis- knotsen, die voor de vijfde keer in suc cessie hun eigen carnavalsfeest vierden onder.aanvoering van prins Peter 1. tuurlijk best in! Ook de Soester senio ren konden er genieten van het duo Taxi en de blaaskapel Neuzevreugde en wer den onthaald op diverse leuke sketches en optredens. Gisteravond werd het feest - na een kort prinselijk bezoek aan Molenschot, zoals inmiddels ook een traditie is - tenslotte op passende wijze afgesloten. Dat ge beurde ook nu weer in de Knollen burcht, waar wethouder Ries van Logtenstein de gemeentelijke honneurs waarnam door de sleutel van Soest op het middernachtelijk uur weer terug te nemen van prins Joop, waarmee feest vierend Knollendam weer terugkeerde tot de werkelijkheid van alledag. Prins Joop bood de jongste Soester - Melanie Boerhout, die op 15 februari in Molendael werd geboren - een spaar varken aan. Haar ouders stelden dat ge baar zeer op prijs. De dolle dagen van een ec taan en geslaagd feest z: voorbij. Zij die het met meinse dichter Horatius ren, stonden achter zijn v 'Dulce est desipere in loc< heerlijk om op z'n tijd gek Van zaterdag 17 tot en met d februari trok Zijne Dorstlust heid Prins Zotteklap V en zijn Stefan de carnavalswagen do< berg. In feite begon het al o; 10 februari met Seniorencarn Drie Eiken. Maar op vrijdag zette de feesttrein zich pas g weging. De onlangs tot Abral derde Soesterbergse Prins Ca soms tot de bodem van zij maar was ogenschijnlijk nie krijgen. Zijn bloedeigen Adji wie kent de vader beter dan hielp de Prins waar mogelijk, ook een wakend oog op h<

Soester Courant | 1996 | | pagina 8