r Lions-club schenkt 20.000 gulden aan medisch centrum Molendael Multicultureel festival een succes 'Onderwijs in eigen taal is voor buitenlandse kinderen onmisbaar' I CULTUUR WELZIJN I UITEN IE Lt.-kol. Bosshardt gast bij Rode Kruis-welfaremiddag KM Humanistisch Verbond zoekt de beste bemoeials Klant-van-de-maand bij 'Het Blauwe Druifje' WOENSDAG 28 FEBRUARI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 11 [ïDING ra 2995.- 19.30 uur 3 koffie het m 20.00 uur men t lenen an rente en Jkberekening otheticus 1 i Ziekenhuis krijgt kinderspeelkamer Rabobank Soest-Baarn feliciteert Asbo BV (Ingezonden) PIET VAN HEUGTEN 'Bemoei je d'r mee'-prijs uitgeloofd De Soester Duinen Vluchtelingenwerk zoekt begeleid(st)er voor kindergroep Een afspraakje met de Seniorenbus Herenfiets uit garage gestolen Twee inbrekers uit Nieuwegein gepakt Beenletsel fietser door aanrijding Weer controle op fietsverlichtingen t. Jongeren bijeen in de Schoof Kledingbeurs op 23 maart in de Schoof 06-0694 enpert SCHOEMAKER Inbreker neemt de benen, ondanks aanwezigheid politie Informatiemiddag in islamitisch centrum naii 'eedestraat 87 a stof. als 2 Va-zits. i leer. rd v.d. Berg. hop mersfoort 1 18 85 Soest 2 80 86 Gratis advies. service ïderhoud ~i i «abonnement ning 5,- per jaar rr jaar orrijkosten. rmatie I l gemeld, ïrsteld! Dinsdag 20 februari was het feest in Vledisch Centrum Molendael. Chi rurg M.S. Verweij, lid van de Lions Club Eemland, overhandigde de [voorzitter van de Stichting Vrienden 'tvan Molendael een cheque van maar liefst 20.000 gulden. De over handiging vond heel toepasselijk 'plaats op de kinderafdeling. De Lions Club heeft de 20.000 gulden namelij'k bijeengebracht om een extra leuke kinderspeelkamer in het verbouwde ziekenhuis in Baarn in te richten. Het project kan niet gerealiseerd worden uit het normale ziekenhuisbudget, maar is voor het ziekenhuis wel een belang rijke service-voorziening. Molendael streeft ernaar vanaf september a.s. met een gerenoveerd ziekenhuis in Baarn en een unieke polikliniek met dagver- pleging in Soest de bevolking in de re gio naast uitstekende medische zorg extra service te verlenen. Daarvoor zijn extra gelden nodig, die niet in het ziekenhuisbudget zijn opgenomen. Daarom heeft het ziekenhuis de Stich ting Vrienden van Molendael opgericht, om door sponsoring extra service-voor zieningen te realiseren die de patiënten ten goede komen. Speelkamer Verweij heeft als chirurg in medisch cen trum Molendael het initiatief genomen in 'zijn' Lions Club aktie te voeren voor het inrichten van de kinderspeelkamer in het ziekenhuis. "Het project sluit goed aan bij de doelstelling van de Lions Club die gelden werft voor verschillende goede doelen," legt Verweij uit. "Om de 20.000 gulden voor de speelkamer bij met de aanvang van de nieuwbouw. V.l.n.r. P. Storimans, chirurg M. Verweij en directeur Kreutzer van Molendael elkaar te krijgen heeft de Lions Club een sponsor/muziekavond georgani seerd in het ziekenhuis in Soest. De le den van de club hebben op deze avond voor modehuis Wortmann, Nota Brillen en Elisa Shoes een modeshow gelopen. Daarnaast was er muziek van de Baarnse Jazzband "De Onderlinge" en natuurlijk een hapje en een drankje dat uitstekend was verlprgd door de mede werkers van Molendael", vertelt de chi rurg verder. "In alle opzichten een ge slaagde avond, waarvan ongeveer 250 mensen genoten hebben." De voorzitter van de Stichting Vrienden van Molendael, P.L.J.M. Storimans, was natuurlijk zeer verheugd met deze grote bijdrage. "De vraag van patiënten naar extra voorzieningen neemt toe en van zelfsprekend wil het ziekenhuis aan die vraag tegemoet komen. Maar daar is extra geld voor nodig, omdat het ziekenhuisbudget niet toereikend is. Om maximale zorg en uitgebreide medische diensten te verlenen, heeft Molendael de steun van het bedrijfsleven en de bevolking van Soest, Baarn en Bun schoten nodig,", aldus de voorzitter. "Daarom zijn we enorm blij met de in spanningen en het geld van de Lions Club." Bijdrage bedrijfsleven Het belangrijkste deel van de 20.000 gulden is bijeengebracht uit de opbreng sten van de kaartverkoop van de gezel lige sponsoravond en de consumpties. Daarnaast heeft de Lions Club steun gevraagd aan het bedrijfsleven. Deze fi nanciële steun is gekomen van Wort mann Mode, Nota Brillen, De Golden Coffeebox, Stam Renault, Van Loon Van der Wolf Advocaten, Roest/Soest, Koot Megatherm, Elisa Shoes, AutoRooij, Rabo Baarn/Soest, Etalage bureau Beerbaum en Jac Visser Enter tainment. De Lions Club is hen hier dankbaar voor. Tot slot van de overhandiging bedankte ook dr. E.K.J. Kreutzer, directeur patiëntenzorg van medisch centrum Molendael, Verweij voor de welkome bijdrage, met het verzoek deze dank over te brengen aar zijn club. Hiermede wil ik even mijn waardering uitspreken voor de gezellige middag die wij mochten beleven op 6 februari met het Rode Kruis. Net als de vorige keer zijn wij ontvangen met koffie of thee met iets lekkers daarbij. Daarna begon het programma van de Welfare met een kort toneelstukje en zang door verschillende vrijwilligsters en daarna samenzang. Toen een toespraak van It. -kol. Bosshardt over haar jeugd en de komst als jong meisje bij het Leger des heils. Dat vond ik zeer interessant en kon dat zeer positief mee beleven. Verder wil ik mijn waardering uitspreken voor de vrijwilligsters en niet te vergeten de dames en heren die altijd willen rijden om de mensen heen en terug te brengen. Al met al een zeer geslaagde middag, die zeker voor herhaling vatbaar is. Mevr. A. de Böck. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT. TEGELTAPIJT V.A IS,- TOT 120,- PER M1 Verkoop uitsluitend in Soester- berg, Amersfooitsestraat 22, of bel voor kleurenfolder en/of vrijblijvend bezoek aan huis bedrijf: 0346-351838. Wij le veren en leggen door het hele land. BEZOEK ONZE AFD. SPEC. PARTIJEN. ALTIJD 1 50.000 TAPIJTTEGELS IN VOORRAAD. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubileum looft het Humanistisch Verbond de 'Bemoei je d'r mee'-, prijs uit. Vrijwilligersprojecten die tolerantie in de praktijk brengen kunnen tot 1 oktober 1996 mee- dingen naar de drie prijzen van 10.000, 5.000 en 3.000 gulden. Een jury onder leiding van Jacob Kohnstamm beoordeelt de inzen dingen op o.a. originaliteit en effectiviteit. Met het uitloven van de 'Bemoei je d'r mee'-prijs gaat het Humanistisch Ver bond op zoek naar vrijwilligersprojecten die actief vorm geven aan tolerantie. De prijs wordt uitgereikt ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van het Hu manistisch Verbond en bestaat uit drie geldbedragen van 10.000, 5.000 en 3.000 gulden. De prijs moet besteed worden aan het project zelf. Alle vrijwilligersprojecten die tolerantie ij in de praktijk brengen kunnen mee doen: buurtcomités, schoolklassen, ac tiegroepen, anti-discriminatieplatforms, leefbaarheidsprojecten, hulpdiensten, bezoekgroepen enzovoort. Ook plaatse lijke afdelingen van maatschappelijke, levensbeschouwelijke en religieuze orga nisaties kunnen meedingen. Uiteraard is het geen voorwaarde om aangesloten te zijn bij een humanistische organisatie. De projecten moeten al draaien op het moment van inzending, uiterlijk oktober 1996. Een deskundige jury, bestaande uit Jacob Kohnstamm, Hedy d'Ancona en anderen, zal de inzendingen beoor delen. Bij de jurering wordt o.a. gelet op originaliteit, effectiviteit en de mate waarin de vrijwilligers zich inzetten. Keerzijde Waarom een prijs voor tolerantie? To lerantie is in Nederland toch de ge woonste zaak van de wereld? Bijna ie dereen vindt zichzelf toch tolerant? In derdaad, maar vaak betekent dat niet Kosterink). meer dan 'leven en laten leven' en 'als je maar geen last van elkaar hebt'. Deze vorm van tolerantie heeft echter een keerzijde: in de praktijk leidt ze vaak tot onverschilligheid en desinteresse. Men sen worden dan niet meer geaccepteerd, maar genegeerd. Het Humanistisch Verbond maakt zich sterk voor een andere vorm van toleran tie. Een rijkgeschakeerde samenleving als de onze kan alleen bestaan bij de gratie van onderlinge bëmoeienis. Daar bij gaat het niet om bemoeizucht, maar om openheid, respect en betrokkenheid. Alleen als mensen zich om elkaar be kommeren en proberen van elkaar te leren kan een samenleving gedijen. Op deze manier is tolerantie tegengesteld aan onverschilligheid: wie tolerant is bemoeit zich juist wel met anderen. Voor meer informatie en het aanvragen van de folder: Humanistisch Verbond, Postbus 114, 3500 AC Utrecht, 030- 2392100 (Gert van Dijk of Astrid RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM LUCULLUS FESTIVAL BUFFET Zondag 17 maart Aanvang: 15.00 uur Onbeperkt genieten voor slechts f 29,50 p.p. We starten met een overheerlijke soep Culinaire parade van salades diverse soorten koud vlees, vis en paté Als hoofdgerecht kunt u een keuze maken uit diverse stukjes vlees en vis die de kok voor u bereiden zal op de grillplaat. Als feestelijk slot van dit overheerlijke buffet een keuze uit diverse smaken ijs die u zelf mag scheppen. Bel en reserveer, dan zit u zeker 035 - 601 27 39 Bourgondisch buffet 31 maart. Soesterbergsestraat 188/3768 MD Soest Telefoon 035 - 601 27 39 Op woensdagmiddag is er bij Vluchtelingenwerk Soest twee-wekelijks een kindergroep van vluchtelingen van 6 tot 9 jaar. Het gaat om kinderen, die nog niet zo lang in Soest wonen. Ze doen mee aan de volgende activiteiten: - handenarbeid; - spelletjes, zingen, to neel; - uitstapjes, enz. Omdat één van de begeleiders binnen kort weggaat zoekt Vluchtelingenwerk eén nieuwe enthousiaste begeleid(st)er. "Wie belangstelling heeft kan bellen met Vluchtelingenwerk, tel. 602 60 53. Veel 55-plussers in Soest en Soesterberg maken regelmatig ge bruik van de Seniorenbus. Soms zijn er op een bepaalde dag zelfs zoveel aanvragen voor een rit, dat er geen passagiers meer bij kunnen. Voor veel mensen kan dat een flinke teleurstelling zijn. Daarom geven wij hieronder enkele tips bij het maken van een afspraak voor een rit. Als men een afspraak, wil maken, bel dan liefst zo spoedig mogelijk op. Stel, men weet bijvoorbeeld al veertien dagen van tevoren dat men op een bepaalde dag een rit wil maken. Men kan dan het beste ook meteen opbellen om een af spraak te maken. Het tijschema van de Seniorenbus wordt dan aan de afspraak a&ngepast, en men wordt op tijd gehaald en weer naar huis gebracht. Als men namelijk op het laat ste moment belt, kan het gebeuren dat de afspraak niet meer ingepast kan wor den in het rijschema. Heeft men een af spraak gemaakt voor een rit, en de af spraak gaat niet door, dan moet men dat tijdig bij de centrale afzeggen. De Seniorenbus rijdt iedere werkdag van 9.00-17.00 uur. Per rit wordt een bijdrage van f 1,50; f 3,- retour gevraagd (dit is een minimumbijdrage; meer mag ook); tel. maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, 601 91 90. Een inbreker heeft maandagnacht een herenfiets gestolen uit een vrijstaande particuliere garage aan de Middelwijk straat. De dader had de garagedeur en de auto opengebroken, maar omdat hij kennelijk niets van zijn gading kon vin den, ging hij er maar op de fiets van door. Een zeventig-jarige Soester deed aangifte. Op het moment dat ze de woning aan de Noorderweg verlieten, arriveerde de politie. Na een achtervolging werden de twee inbrekers op de Praamgracht aan gehouden, de een iets eerder dan de ander. Het tweetal was vrijdagavond rond half negen het huis binnengedron gen, haalde het een en ander overhoop, maar zou niets meenemen. De politie nam hen wel mee naar het bureau. Op de kruising van de Van Goyenlaan en de Molenstraat is een twintig-jarige Soester vrouw gewond geraakt aan haar been. Zij fietste donderdagmiddag om tien voor vijf op de Molenstraat en werd aangereden door een automobilist die vanuit de Van Goyenlaan kwam. De 34- jarige bestuurder had haar niet gezien. De vrouw werd in Medisch Centrum Molendael behandeld aan haar verwon dingen. Ondanks diverse controles in de afgelo pen weken, fietsen nog steeds veel men sen zonder goede verlichting. De poli tie bekeurde donderdagavond op de Dalweg elf van de 67 fietsers die ze ter hoogte van de rotonde controleerde. Even later werden op de kruising van de Van Weedestraat en de Stadhouderslaan zeven mensen op de bon geslingerd, omdat de verlichting van hun tweewieler niet in orde was. "Cultuur is samen delen. We moe ten cultuurvormen van elkaar sa men beleven. Hoe kijken we nou naar de ander?" Met deze woorden opende Wethouder van Cultuur Blommers afgelopen zaterdaga vond om 20.30 uur het Multicul turele Jongerenfestival in de Schoof. Velen brengen dezer dagen de kleding kast weer eens op orde en ontdekken waarschijnlijk dat er kleding is die ze eigenlijk niet meer dragen, maar waar van het zonde is om het zomaar weg te gooien. De komende kledingbeurs in de Schoof biedt daarvoor een oplossing. Naast kleding - ook sportkleding zoals ski- en surfpakken -kan men ook siera den en accessoires aanbieden, zoals tas sen, schoenen, schaatsen, etc. De beurs vindt plaats op zaterdag 23 maart, van 10.00 tot 13.00 uur in de Schoof, Molenstraat 142. Kleding etc. kan worden ingeleverd op vrijdagavond 22 maart, van 19.00 tot 21.00 uur. De kleding moet er goed uitzien en gewas sen zijn. De prijs wordt in overleg be paald; van de opbrengst komt de helft (maximaal f 10,-) ten goede aan de Schoof. Het geld en de resterende kle ding kunnen die zaterdag na 15.00 uur worden opgehaald; wat niet wordt op gehaald komt ten goede aan de Schoof. Tijdens de beurs zal het hobbywinkeltje 't Schoofje ook geopend zijn. geschikt voor bijna alle merken infolijn w www - -\r\rCzAs\j [bereikbaar tijdens kantooruren) Uw VISA'dealer: Burg. Grothestraat 9, 3761 CJ Soest, Telefoon 035 - 601 03 44 Een halve minuut nadat het inbraak alarmsysteem afging, was de politie al gearriveerd bij een garagebedrijf aan het Nieuwerhoekplein. Aan de achterzijde van het pand ontdekte de surveillerende politie, die toevallig in de buurt was, een kapotte ruit en binnen werd gestommel gehoord. Hoewel andere collega's toe snelden om de omgeving af te zetten, werd de inbreker niet gevonden. Gister morgen was nog niet bekend of er goe deren zijn gestolen. Daarvan moest nog aangifte worden gedaan. De opening vond een uur later plaats dan gepland, omdat het decor nog niet gereed was. Maar de voorstelling van de Arabische Puzzles Blues was het wach ten meer dan waard. Het Marokkaanse gezelschap uit Amsterdam vertoonde een prachtig toneelstuk dat naadloos aansloot op het doel van de avond. Het doel dat bij aanvang door Jamile van het Meidencomité was verwoord: "Wij zijn hier samen, samen voor een betere toe komst. Samen zijn we meer dan alleen". En samen waren de ruim honderd jon geren in de Molenstraat. Na het toneel stuk trad de Turkse volksdansgroep Harman op. Dit optreden zette de toon van de avond. Spontaan kwamen vele beentjes van de vloer. Daarna was het wachten op de muziek van Rikki en de Raketten. De Arnhemse groep bracht de sfeer er goed in bij de jongeren met bekende meezingers als "Dromen zijn bedrog", "Een beetje verliefd" en "Oer- end hard". Ook werden internationale successen ten gehore gebracht. Het dak van het buurthuis ging er echter nog niet af. Dat gebeurde wel toen een Turkse band, eveneens afkomstig uit Arnhem, op het toneel verscheen. Alle jongeren - het evenement was bedoeld voor iedereen Een van de optredens tijdens het Jongerenfestival, dat zaterdagavond in de Schoof werd gehouden. Foto: Goos van der Wilt in de leeftijd van 16 en 25 jaar - be stormden de dansvloer. Drie kwartier lang gingen zij uit hun bol tijdens de TXirkse non-stop muziek. De band sloot het festival ook af, maar tussendoor was er zeker nog iets te beleven. Buikdanseres Gizem, een speciaal geëngageerde buik danseres, gaf een uitdagende show weg. Opzwepende muziek ondersteunde haar optreden en velen stopten haar een bankbiljet toe. Het festival, vorig jaar voor het eerst gehouden, was georgani seerd door het Meidencomité, het Vrouwencentrum, het nog prille Tlirkse Jongerencentrum en Stichting Welzijn Soest, dat de Schoof ter beschikking stelde. Alle partijen toonden zich tevreden met het verloop van de avond. Huseyin Korkmaz van SWS: "Deze keer zijn we al professioneler te werk gegaan dan vorig jaar, toen we het festival voor de eerste keer organiseerden. De gang van zaken biedt zeker perspectief voor een jaarlijkse traditie". advertentie Tonny van Rouwendaal werd zater dag j.1. uitgeroepen tot klant-van-de- maand februari bij Het Blauwe Druifje. De bloembindsters Sandra Los en Jacqueline van Knobelsdorff hadden haar naam uit de stapel for mulieren getrokken. Tonny zag echter af van het gebrui kelijke "honorarium", de tegoedbon van 50 gulden. In plaats daarvan zul len Sandra en Jacqueline op haar ver zoek, het bedrag overmaken aan het Nationaal Reumafonds. Tonny kent de situatie van reumapatiënten van zeer dichtbij en hoopt dat er snel nieuwe medicijnen beschikbaar ko men. Elke maand maakt een klant, onge acht het bestede bedrag, kans op de tegoedbon van Het Blauwe Druilje. Op de laatste zaterdag vindt de uitreikiing plaats. Op de foto v.l.n.r. Sandra, Tonny en Jacqueline. Het onderwijs in eigen taal en cul tuur (OETC) is onmisbaar voor kin deren van buitenlandse ouders, niet alleen als ze pas in Soest wonen en op school gaan, maar ook als ze het Nederlandse onderwijs al een paar jaar hebben gevolgd. Dat is de con clusie die afgelopen zondag werd getrokken tijdens de OETC-infor- matiemiddag in Soest. De bijeenkomst, voorbereid door de OETC-leerkrachten aan het Soester basisonderwijs, werd bezocht door ruim 70 ouders van Turkse afkomst en een aantal leerkrachten van Soester scholen. In het islamitisch centrum aan de Molenstraat kregen ze informatie over verschillende aspecten van deze onder wijsvorm, die aan een aantal scholen in Soest tijdens de lesuren wordt gegeven. Voor de pauze gaf Sevki Ozkaya, een van de Turkse leraren in Soest, een korte terugblik op de manier waarop het OETC zich hier in de loop der ja ren heeft ontwikkeld. Zijn Rotterdamse collega B. Cebeci (tevens onderwijskun dige) behandelde daarna de wettelijke positie van het OETC in het basis- en voortgezet onderwijs en ging ook in op de huidige en toekomstige wijze van uit voering. Tot 1998 verandert er niets, daarna wordt het OETC gedecentrali seerd en komt het onder de verantwoor delijkheid van de gemeentelijke over heid. De heer T. Baas, schoolbegeleider uit Amersfoort, legde vervolgens uit hoe belangrijk het OETC is voor het "ge wone" onderwijs en tenslotte spak de heer V. Güngör over de relatie tussen taal, godsdienst en cultuur, zoals daar aan in het OETC gestalte wordt gege ven. Na de inleidingen was er gelegenheid tot discussie en vragen stellen, waarvan volop gebruik werd gemaakt. De alge mene conclusie van de bijeenkomst was dat het OETC absoluut onmisbaar is op de basisschool, zowel voor de onder bouw (tot en met groep 4) als de boven bouw. Het eigen-taal-onderwijs is voor de jongsten vooral van belang als "steuntaal" bij de lessen Nederlands (wie zijn eigen taal beheerst leert ook mak kelijker een tweede taal). OETC maakt kinderen "open" en geeft hun zelfvertrouwen, zodat ze zich in hun (nieuwe) omgeving sneller thuis voelen, zo bleek uit de ervaring van de diverse gespreksdeelnemers. Voor de wat oudere jeugd is inzicht in en kennis van eigen taal en cultuur van groot belang voor de identiteit. Dat geldt ook voor de kontakten tussen de school en de ouders.

Soester Courant | 1996 | | pagina 11