Massaal protest tegen rondweg College kiest voor sneller traject In Overhees straks nog een half, of helemaal géén postagentschap C En dit zijn de knallers van deze week: 500 498 Met een occasion van Smeeing naar Florida of Kenia? Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS 3 Actueel 5 Actueel 17 Sport =1 I ,5 I IA Hollandse handappels Duitse witte wijn Verse kipfilet m l l Bewoners oostelijke rand willen vereniging oprichten Kosten uitvoering hoofdwegenstructuur vallen lager uit INKOMSTENBELASTING Administratiekantoor N.J. KONIJN - SOEST Soester Courant 15 Soesterberg Sociale recherche ontdekt 49 fraude-zaken Inbrekers breken zes auto's open KLAREN 0TROMP 'Flappentap' bedreigt belangrijke voorziening J^Van Breukelen - Vast-goed Hans At bias Oppenheimer VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 29 februari t/m zondag 3 maart* Smeeing geeft bij al z'n occasions een reischeque van 750,- tot ƒ1.500,- kado Tenminste 125 bewoners van de oostelijke rand van Soest hebben hun medewerking toegezegd aan acties tegen de plannen voor een rondweg door de polder. Niet uitge sloten is dat er binnenkort een ver eniging wordt opgericht die zich op allerlei manieren zal verzetten tegen het asfalteren van het weidegebied. De rondweg mag niet langs de dorps- rand, maar ook niet langs de spoorlijn komen te liggen. Het poldergebied aan de oostzijde van Soest moet behouden blijven, vindt een groot aantal Soesters. Dat bleek maandagavond nog eens tij dens een bijeenkomst in het Griftland College, waar ongeveer 110 burgers ver schenen. Evenals fractievoorzitter Harry Witte van Gemeentebelangen Groen Soest vrezen ze dat de rondweg het excuus zal zijn om de bebouwde kom uit te breiden in de richting van Baarn en Amersfoort. Een deel van het poldergebied zou dan eventueel plaats moeten maken voor woningen, winkels én sportaccommoda ties (zie sportpagina). 'Listig spel' Volgens een van de bewoners wordt op het Raadhuisplein 1 een 'listig spel' ge speeld: "De gemeente wil dat we tegen stemmen, zodat het het traject kan wor den verplaatst naar de spoorlijn en het gebied tussen de randweg en de be staande bebouwing niet meer geschikt is voor vogels. Een kleine lus (de parallel- route voor de Van Weedestraat-red.) is al een juridisch precedent. Eigenlijk is het al begonnen met het dierenasiel." De bewoners van de oostelijke rand zul len niet alleen bezwaar maken tegen de rondweg, maar ook tegen het bestem mingsplan Soestdijk. "Hoe eerder en hoe meer er wordt ge protesteerd, des te groter is de kans dat de gemeente kopschuw wordt," advi seerde Harry Witte. En Henk van Arkel, één van de initiators van de bij eenkomst in het Griftland College: "We moeten opkomen voor dit gebied in zijn totaliteit. Dan redden we het wel. We hebben het recht verontwaardigd te zijn, want we hadden net afgesproken dat we dit gebied mooi zouden houden," doelde hij op de Structuurvisie en het bestemmingsplan Landelijk Gebied, waarin is vastgesteld dat het buiten gebied van Soest onaangetast moet blij ven. De 'oostelijke' Soesters zullen elkaar, indien nodig, helpen met het schrijven van bezwaarschriften. Ze gaan samen inspraakbijeenkomsten en politieke ver gaderingen van de gemeente bezoeken en organiseren mogelijk buurtavonden, waarbij raadsleden worden uitgenodigd. Ook werd maandag geopperd contact op te nemen met het ministerie van vrom. "Als de polder een ecologische bestemming heeft gekregen van het mi nisterie, kun je makkelijker bezwaar maken tegen een rondweg," aldus een bewoner. Omdat de hoofdwegenstructuur van de gemeente tot nu toe alleen in hoofdlij nen is weergegeven, is nog niet duide lijk waar het tracé van de rondweg exact komt te liggen. In de komende twaalf maanden moet daar helderheid over ontstaan. Een comité van een man of Ongeveer 110 mensen kwamgn naar de bijeenkomst, waarop het plan voor de rondweg fel werd bekritiseerd. Foto: Goos van der Wilt. zeven zal voorlopig inventariseren welke burgers bereid zijn een actieve bijdrage te leveren aan de protesten. De ver wachting is dat het aantal van 125 zal groeien. In het comité zitten tot dusver Van Arkel, Hans de Koning, Jan Kollen, Ed Vrouwe, Ferry Lieshout, Rob Swart en Hans Koenders. Zij belegden de bijeen komst van maandag om te kijken of er een draagvlak is onder de bevolking. "Dat is wel gebleken, dus op korte ter mijn komen we bij elkaar om afspraken te maken," aldus Kollen. Deskundigen De oprichting van een vereniging is schijnbaar een kwestie van tijd. Massaal bezwaar maken en protesteren tegen de plannen voor de rondweg lijkt de meest effectieve strijdwijze. Bovendien wordt onderzocht of er mensen bereid zijn geld te investeren in de vereniging, zodat ex terne deskundigen kunnen worden inge huurd, die onderzoek verrichten en de burgers ter zijde staan. Een bewoner: "Het terrein rond het biezenveld zou natuurgebied blijven. Als de rondweg er komt, is dat een po litieke leugen." Van Arkel: "Dat zijn we gewend van de gemeente, maar laten we net doen alsof we iedere keer weer verrast zijn. We moeten in ieder geval uitkijken dat we niet tegen elkaar uitgespeeld worden, bijvoorbeeld tegen de bewoners langs de Koningsweg." De raadsfracties van het CDA en de PvdA krijgen allebei hun zin, nu het college de maatregelen voor de hoofdwegenstructuur sneller wil realiseren. Voor de uitvoering wor den niet drie fases van vijf jaar uit getrokken, maar één vari zes en één van vijfjaar. Burgemeester en wethouders willen tus sen 1997 en 2003 de verbinding Birkstraat-Koningsweg verbeteren, de parallelroute tussen de brandweer kazerne en Braamhage laten aanleggen en de knelpunten in de woonwijken op lossen. Voor de periode 2004-2008 staat de doortrekking van de Paralle- route richting Vredehofstraat en Birk- straat (de rondweg) op het programma. Dat is de voornaamste verandering die het college na de inspraakprocedure heeft aangebracht in zijn voorstel. Ver der is op geen enkele manier tegemoet gekomen aan alle bezwaren van burgers en instellingen. De college-fracties van het CDA en de PvdA zijn wel bedacht. Zij pleitten immers in januari al voor een snellere uitvoering van de plannen. Volgens het aangepaste raadsvoorstel, dat dinsdag 12 maart in de commissie ruimtelijke ordening en donderdag 21 maart in de gemeenteraad wordt behan deld, zullen de kosten lager uitvallen. Aanvankelijk was gerekend op een in vestering van 95,3 miljoen, de laatste berekeningen komen uit op 88,3 mil joen gulden. Daarbij is uitgegaan van maximale grondverwervings- en aanleg- kosten. In het gunstigste geval kan Soest negentig procent van de kosten terug krijgen van het rijk. Dat komt neer op 79,5 miljoen gulden. Het raadsvoorstel behelst nog steeds de hoofdlijnen van de hoofdwegen- structuur. Na de goedkeuring vhn de gemeenteraad heeft de gemeente tot het vooijaar van 1997 de tijd om de gede tailleerde plannen voor de eerste fase (1997-2003) uit te werken. Daarop zal te zijner tijd weer inspraak mogelijk zijn, waarna de gemeenteraad zich over de inhoudelijke plannen zal uitspreken. De kosten voor Fase A zijn geraamd op 47,4 miljoen gulden. Zodra de uitvoering van Fase A in gang is, wordt Fase B (de rondweg) voorbe reid. Daarover moet in 2003 een beslis sing worden genomen. BEZOEK ONZE SHOWROOM Zonwering Soest BEETZLAAN 24° - 035-Ó01970Ó Verzorging aangiftebiljet (ook T-biljet, redelijke tarieven) De Akkeren 18, telefoon: 035 - 60 12 671 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 CDA: Rondweg heeft wél effect op het totale verkeer binnen Soest. Opnamen voor 'De Aso Show' in Soest. Open Hof brengt beroep uit op ds. Henna van Heil. Bonje om parkeerbonnen bij De Vijverhof. Gen. Spoorstraat vecht voor woningen. Praten met B. en W.: Een klucht in twee bedrijven? ds. Nawijn 25 jaar predikant. Hennepplanten in beslag genomen. CDA: 'Accommodaties bij rondweg'. Sportclubs nog niét op één lijn. Riante positie voor Smeeing/BDC. Honger naar de bal bij voetballers. In 1995 zijn door de sociale re cherche in Soest 49 fraudezaken aan het licht gebracht. Het betreft zaken van mensen die ten on rechte een uitkering genoten voor een totaalbedrag van 508.000 gulden. In de meeste gevallen hebben de fraudebedragen al betrekking op voorgaande jaren. De onderzoeken werden evenwel vorig jaar afgerond. In de sociale recherche participeren ook Baarn, Bunschoten, Eemnes en Leusden. In die gemeenten werden in totaal negentien fraudeurs betrapt; Zij lichtten de sociale dienst op voor een totaalbedrag van bijna 290.000 gulden. De cijfers staan in het jaarverslag van de sociale recherche dat net is uitge geven. Volgens het hoofd van de af deling sociale dienstverlening van de gemeente Soest heeft het instituut sociale recherche zijn nut bewezen. "Veel zaken zouden beslist niet aan het licht zijn gekomen als wij niet gebruik hadden kunnen maken van de scherpzinnigheid en doortastend heid van onze sociaal rechercheurs." In de nacht van zondag op maandag zijn vier auto's opengebroken op de Rubenslaan en Albert Cuyplaan. In alle gevallen werd alleen schade aan de wa gens toegebracht. De eigenaren missen verder niets. Op de Lange Brinkweg werd een foto camera uit de auto van een 48-jarige Soester gestolen. Dat gebeurde maan dagnacht. In dezelfde nacht hield de politie een dief aan op de Parallelweg. Hij stapte net uit een wagen die hij had opengebroken. In zijn jaszak zaten en kele cassettebandjes die hij uit de auto had gehaald. De twintig-jarige dader uit Soest werd meegenomen naar het poli tiebureau. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieur ontwerp Ook 's avonds en in 't weekend 035-6027493 zie pagina 3 HET VLEESCENTRUM Birkslraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Fricandeau v.d. ham -inoo per kiloI li- Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0P1ERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEiDSWEG 9, 3762 FP SOEST Til. 035 6014706 FAX 6026856 7h föms Spcc De kans is niet denkbeeldig dat een flink deel van Soest - met name de wijken Overhees, Smitsveen en Klaarwater - het binnen afzienbare tijd alsnog zonder postagentschap moet doen. Nu staat het postkan toortje in Overhees - in de bekende tabakswinkel van de familie De Beer aan de Tamboerijn - weer op de tocht. Daarvoor in de plaats komt een geldautomaat ("giro- njaat"), waarschijnlijk bij de A P- supermarkt in het winkelcentrum. Na de geruchtmakende sluiting van het postagentschap in Honsbergen, vorig jaar, zou dat opnieuw een gevoelig ver lies zijn voor tal van inwoners. Dat de Postbank in het winkelcentrum aan de Tamboerijn een geldautomaat wil plaat sen is zeer tegen de zin van tabakorie De Beer, waarin sinds vorig jaar een volledig geoutilleerd postagentschap is ingericht. Het dreigende omzetverlies kan volgens de heer L. de Beer wel op lopen tot 45 procent. "Als dat gebeurt kan ik het agentschap wel sluiten," aldus De Beer, die in sep tember al benaderd is door Postkanto ren b.v., de maatschappij die in opdracht van de Postbank het afgelopen jaar al meer dan 1000 giromaten heeft geïnstal leerd, her en der in het land. Volgens persvoorlichter F. Huisman van Post kantoren b.v. gebeurt dat met name in winkelcentra waar het aardig druk is. Postkantoren b.v. heeft inmiddels bij de gemeente vergunning aangevraagd voor een "flappentap" bij de A P-super- markt, die wel bereid is de giromaat te accepteren. Het gemeentebestuur moet daarover nog een besluit nemen. zie pagina J *-* Voor de nieuwste CD's - CD-ROM's - CD-i's - koop- en huurvideo's V. Weedestr. 253 SoestTel. 6022339 Elstar, Jonagold of Golden Delicious 4 kilo kwaliteitswijn per fles Volgens woordvoerder Huisman is de familie De Beer desondanks contrac tueel gebonden om het postagentschap - ook zonder de lucratieve geldhande lingen - nog enige tijd voort te zetten. "De Beer kan niet zomaar zeggen: ik stop ermee omdat het me te veel omzet gaat kosten, want het agentschap is van ons en we hebben er vorig jaar heel wat geld in geïnvesteerd." Schadevergoeding Huisman spreekt in dit verband over "ettelijke tienduizenden guldens" en wijst erop dat De Beer zich aan het con tract zal moeten houden of een forse schadevergoeding moet betalen. Vol gens Huisman is het voor De Beer een kwestie van kiezen geweest. "Als je niet meegaat met de ontwikkelingen gaat het snel, natuurlijk. Vergelijk het maar met een grammofoonplatenzaak die geen cd's wil verkopen..." Volgens De Beer is een postagentschap zonder geldhandelingen niet of nauwe lijks rendabel te maken. "Op de verkoop van postzegels en strippenkaarten wordt nu eenmaal weinig verdiend. En de mensen die geld halen uit de giromaat komen voor een groot deel pas na zes uur, als mijn winkel dicht is. Daar heb ik dan toch niets aan? Postkantoren kan wel zeggen dat het hun postagentschap is, maar wij betalen de personeelskos ten. Als het zo moet kan ik het hele agentschap beter dichtgooien." Slikken of stikken De Beer is allerminst te spreken over de behandeling door Postkantoren b.v. "Vorig jaar zijn we benaderd of we een zogenaamde 'postkantoorwinkel' wilden worden, een soort postkantoortje op franchise-basis, met de verkoop van lec tuur, kantoorartikelen en wenskaarten. Dat vonden wij, na de verbouwing van vorig jaar die ook veel geld heeft gekost, een veel te grote investering. Maar Post kantoren b.v. heeft een monopolieposi tie en voor de postagentschaphouder is De Giromaat komt niet bij Tabakorie De Beer (links op de foto) maar waar schijnlijk bij de A&P-supermarkt. Foto: Aldo Allessie het een kwestie van slikken of stikken, want hij draait voor de kosten op." De Beer voorziet een somber scenario al? de giromaat bij zijn buren (A P) wordt geplaatst. "Dat betekent dat het aantal handelingen bij ons zal teruglo pen, zodat wij gedwongen worden het agentschap te sluiten." Hij gelooft niet dat de supermarkt daarvan zal profite ren, w&nt voor het merendeel van de post-dienstverlening zullen de inwoners dan toch naar het postkantoor aan de Steenhoffstraat of het agentschap in Soest-zuid moeten uitwijken. "Als we met een giromaat de sluiting van ons postagentschap zouden kunnen opvan gen hadden we dat al lang gedaan," al dus De Beer. Halve dagen? Dat Postkantoren hem zal houden aan het contract, dat nog een looptijd heeft van anderhalf a twee jaar, maakt op De Beer geen indruk. "Misschien mag ik het agentschap contractueel voorlopig iiog niet sluiten, maar ik ben wel vrij om m'n eigen openingstijden vast te stellen. Misschien blijft het agentschap dan nog maar twee of drie dagen per week open in plaats van vijf, of bijvoorbeeld vier halve dagen, zodat het nog enigszins rendabel is." Volgens De Beer is het gemeentebe stuur de enige instantie die nog kan ver hinderen dat het postagentschap op den duur moet sluiten, omdat de gemeente de vergunning moet verlenen. Hij is daar niet optimistisch over. "Het gaat waarschijnlijk net als bij het postkan toortje aan de Wiardi Beckmanstraat, toen de gemeente ook pas reageerde toen het te laat was." Op het gemeen tehuis was maandag j.1. niemand bereik baar die de kwestie van commentaar kon voorzien. 'Zondag show- en kijkdag SOEST: Koningsweg 14, tel.: 035-6013227 Openingstijden: Ma. t/m do. 09.00-18.00 uur, vr. 09.00-21.00 uur, zat. 09.00-17.00 uur, zo. tot 17.00 uur

Soester Courant | 1996 | | pagina 1