geleden >onje om 'parkeerbonnen op verzoek' >p binnenterrein van de Vijverhof f\an Kreukelen Vast-goed Soest moeizaam maar vastbesloten op zoek naar concreet vredesproject 'IACTUEEL I V PAGINA 5 'OENSDAG 28 FEBRUARI 1996 SOESTER COURANT 1 Maart 1946 ud conflict om parkeerplaatsen laait op Inbraak woning DE TROMSLAGER De salade- en <-<-> koud buffet specialist Steenhoffstraat 58 De Tromslager pakt uit! NIEUW Paaspakketten Soesterberger met drank op in auto Discussie levert weinig bruikbaars op Koninginnelaan 22, 3762 DE Soestdijk Telefoon: 035 - 602 59 96 - Fax 035 - 601 27 40 Geld, een videorecorder en een video camera zijn uit een woning aan de Eigendomweg gestolen. De inbraak is voor het weekeinde gepleegd. Aangifte werd gedaan door een 49-jarige vrouw uit Soest. voor particulieren BkL/jA en bedrijven K <J 035-6022871 Er ligt een kleurenfolder voor u klaar in de winkel. plaats Soest adres KERKPAD Z.Z. woning helft van dubbel woonhuis 'mei' gorage op ca, 312 grond indeling hal, toilet, bergkctöt, woon/ eetkamer, opéri kéekOfl met inbouwappa rdiuur verdieping 3 slaapkamers,en badkamer met 2e toilet ei> ligbad algemeen deze woning verkeert iet goede stoot vqn onderhond Op de Van Goyenlaan is een 24-jarige Soesterberger aangehouden, die onder invloed van alcohol achter het stuur was gekropen. De man werd 's nachts aan gehouden, nadat hij carnaval had ge vierd. De politie vorderde zijn rijbewijs in en schreef een proces-verbaal uit. Gevraagde koopsom HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE plaats adres woning Soest BECKERINGHS7RAAT helft von dubbel woonhuis mek C.V., hobby-ruimte co. )6 m2, blokhut en mooi aangelegde indeling hol, toilet, moderne keuken met inbouwopp. en plovuizewber, kelder, woonkamer er, suite met f - - K| parketvloer, luxe badkamer mef noekbad. 2e toilet, vaste wastafelen aparte doucne verdieping 3 slaopkamers, overloop met kostruimte zolder ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in uitstekende stoot von onderhoud en is luxe i afgewerkt, de gehele woning is voorzien von alarminstallatie De ruime binnenplaats van de Vijver hof, waar nog steeds niet geparkeerd mag worden. Foto: Aldo Allessie het de spuigaten uitloopt. Dan zeggen we: vergeten jullie ons pleintje niet, maar dan duurt het nog een hele tijd voordat er een agent op een fiets komt." Knipperlichten Wat het parkeren op het binnenterrein betreft wordt er volgens haar juist een tamelijk soepel beleid gevoerd, "Het gaat om grond van de gemeente, en die wil de situatie in elk geval houden zo als die nu is, dus geen parkeerplaatsen. Dat zou ook lastig zijn voor bijvoor beeld de brandweer en de ambulance, maar even kort parkeren, dat is geen probleem. We hebben de afspraak dat de mensen dan even hun knipperlichten aanzetten. Dan weet iedereen: die is zo weer weg." Tenslotte wijst ze erop dat het school plein intussen volop wordt gebruikt, met name door bezoekers van buiten die in het dienstencentrum moeten zijn. "Maar ja, de meeste mensen willen natuurlijk toch zo dicht mogelijk bij de ingang par keren, daardoor staat het vaak nog wel vol, al is het minder dan vroeger." t Staf Voorlichting HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS Gevraagde koopsom plaats Soest jSsiF' jjÊLm woning aon plantsoen gelegen, onder BHev tdÊBÊÊwmtote, architectuur gebouwde, vrijstoande moderne, vilio'met I gï-f f'. souterrain von-cö,! 75 ml VT corport en besloten, zonnige •>'- t f tuin co. 720 m? i''A, A -1 indeling entree, ruime hal garderobe, H toilet, woonkamer met open A 'noord (75 m?l woonkeuken, bijkeuken, berging en temhu/s i1 e verc|. 4 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet 2e verd. 2 ruime sloopkamers en bergruimte algemeen deze woning verkeert in perfecte staat van onderhoud en heeft een inhoud von co. 1 300 m3 0 id bij besluit van 15 februari wijzigd. ting en van het betreffende bij de afdeling pianologie en tuis, Raadhuisplein 1, ter in- VRIJSTAANDE MODERNE VILLA Gevroogde koopsom plaats adres woning Soest EIGENDOMWEG 88 helft van dubbel woonh' a 20 februari 1996 hebben net gebied van cultuur, so- :ehng en -beheer, volksge- roie tuin en houten garage Gevraagde koopsom n leveren aan de verrijking rvoor zijn extra gelden be- t aan deze regels. tuur, sociale ontwikkeling, I ezondheid, welzijn, sport. oefte voorzien en dat deze oi levensvatbaar zijn. taan omdat is bepaald dat delijke bijdrage aan de ge- Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Langenbach legde een directe relatie met een eventueel gemeentelijk vredes project. Ze wees erop dat Vluchtelin genwerk juist de gevolgen van "geen vrede" probeert op te vangen. Volgens Langenbach kijken vluchtelin gen hier soms vreemd aan tegen de ac ties vanuit Nederland voor hun eigen land. Doorgaans voeren ze hun eigen acties; anderen nemen juist liever af stand van de traumatische gebeurtenis sen "thuis". Ze zag wel mogelijkheden voor samenwerking met de in Soest ver blijvende vluchtelingen uit Bosnië. "Die zijn goed georganiseerd en durven ook wat meer naar de toekomst te kijken, maar dan moet onze eerste vraag niet zijn: wanneer ga je terug...?" Iets efficiënter De discussie bleef geruime tijd hangen zonder dat een van de gespreks deelnemers of de aanwezigen op de tri bune met het idee op de proppen kwam waar allen duidelijk op zaten te wach ten: een suggestie voor een concreet project. Algra probeerde de situatie te redden met het voorstel om een "mon diaal" platform-overleg op gang te bren gen tussen de verschillende groepen in Soest, die elkaar een of tweemaal per jaar zouden kunnen ontmoeten om con crete ideeën uit te werken en mens kracht te mobiliseren. "Een fantastisch idee," klonk het van de tribune, "maar laten we proberen ook iets effciënter samen te werken. Ik ben voor vanavond door vier verschillende organisaties uit genodigd..." IKV-er Joop Verdonk uit Soest lan ceerde tot ieders opluchting tenslotte het concrete voorstel om - gezien de kenne lijk in beide gemeenten bestaande be hoefte - zowel hier als in Tuzla een jeugdhonk te bouwen. "Daar is een draagvlak voor en op die manier dien je de belangen van twee steden tegelijk." De gespreksdeelnemers reageerden in beginsel positief op het platform-idee, al weid hier en daar wel gewezen op ge brek aan menskracht, en omarmden het jeugdhonk-voorstel met iets te opval lende geestdrift. Burgemeester De Widt kreeg tenslotte ook nog een applausje, omdat hij alvast de gemeentelijke steun aanbood voor het nieuwe platform, althans wat de adressenbestanden en eventuele uitno digingen betreft. Hij deed verder de nogal vage toezegging om - als er inder daad een concreet project van de grond komt - de gemeenteraad een voorstel voor te leggen om ook uit de gemeente- pot "een bijdrage" te leveren. Betonnen bunker Of het jeugdhonk-idee daarvoor in aan merking komt staat nog te bezien. In politieke kring wordt het vrijwel uitge sloten geacht dat Soest, dat op een nor male manier al jaren niet in staat is ge bleken de lastige jeugd daarmee van de straat te houden, nu via een vredes project opeens wél zo'n voorziening zou kunnen (of liever: willen) realiseren. "Zo'n honk mag in Tuzla dan wel een betonnen,bunker worden," grapte een van de vrij talrijk aanwezige gemeen teraadsleden na afloop veelbetekenend. "Nou... dat zou in Soest anders óók he lemaal geen kwaad kunnen," reageerde een collega-politicus. vorderen. Volgens hem heeft onderzoek aangetoond dat het oorlogsgeweld in de wereld niet toeneemt, al lijkt het soms wel zo. "Er zijn vredesprocessen gaande in het Midden-Oosten, in Ierland, in Zuid-Afrika en Zuid-Oost-Azië. Het verschil is dat het geweld dichterbij komt - op een dagreis van, ons van daan..." Aan belangstelling ontbrak het niet, aan welwillendheid evenmin, maar aan het slot van een tamelijk oever loze discussie liet het verlossende woord pijnlijk lang op zich wachten. Soest komt - als het om een concreet vredesproject gaat - voorlopig niet verder dan het weinig realistische voorstel om zowel hier als in Tuzla (ex-Joegoslavië) een jeugdhonk neer te zetten, omdat daaraan in beide gemeenten behoefte bestaat. In de tussentijd mag een nieuw op te richten "platform" zich het hoofd gaan breken over betere ideeën en de mogelijkheden van efficiëntere samenwerking. Soest wil wel wat voor de vrede, maar wat? Die kwellende vraag bleef maandagavond in de raadzaal van het gemeentehuis - door het College van B. en W. welwillend ter beschikking gesteld - langdurig boven het gezelschap zwe ven dat zich op uitnodiging van het Soester Vredesplatform uitvoerig bezig hield met de (on)mogelijkheden van een gemeentelijk vredesproject. De vrome wens van burgemeester Hans de Widt, die de ca. 100 belangstellenden - een bont gezelschap uit zeer gevarieerde hoeken van de plaatselijke samenleving - verwelkomde in "zijn" raadzaal en hun een vruchtbare avond toewenste, kwam niet uit. Eit Algra (IKV) kondigde de bijeen komst aan als een riante gelegenheid om over vrede te praten, en dat gebeurde dan ook, maar ondanks de leiding van een plaatselijk kopstuk als Ed van Westerloo (oud-hoofdredacteur van het NOS-journaal) duurde het erg lang 1 voordat de deelnemers aan de discussie zo ver waren dat er inderdaad over een concreet plan werd gesproken. Het re sultaat - de bouw van twee jeugdhonken - was (volgens sommige aanwezigen na afloop) veel te mager of onhaalbaar, maar het werd, uit verlegenheid of ge brek aan fantasie, door de meeste deel nemers met enig gejuich begroet. Sarajevo, of Tuzla? Daarvoor had Huib van Walsum, burge meester van Delft en voorzitter van het landelijke platform van (ca. 400) ge meenten met een eigen vredesbeleid, al wat suggesties gedaan in de sfeer van partnerschappen tussen gemeenten in Oost en West. Als mogelijkheid noemde hij o.a. dat Soest zou aanhaken aan het Amsterdamse samenwerkingsproject met Sarajevo (bijvoorbeeld op het ge bied van de scholen) of energie (en geld) zou steken in een band met Tlizla, een van de weinige steden die nog een multi-etnisch karakter hebben en waar van het inwonertal door de stroom vluchtelingen inmiddels verdubbeld is, met alle problemen van dien. Kees Vol- water, onderwijs-ambtenaar in Eind hoven en medewerker van het IKV, legde vervolgens uit wat er op het ge bied van de scholen hier en daar al in het land gebeurde. Van Westerloo gaf een aardige voorzet voor het eerste deel van de discussie, die moest gaan over de vraag wat gemeen ten kunnen doen om de vrede te be- Qnroefemfüoed Assurantiën 'Tussen de oren' De discussie ontbrandde na enige aarze ling meteen na het openingsoffensieve van kolonel Ansink, in het dagelijks le ven commandant van de vliegbasis Soesterberg. Hij vond het een gemeen telijke taak om de "onvrede" te bestrij den en refereerde in dat verband aan de extreem-rechtse demonstratie die zaterdag in Zwolle was gehouden, met toestemming van de burgemeester daar. Hij meende in de tweede plaats dat vrede "tussen de oren zit", waardoor het een extra moeilijke opgave is om die standvastig te laten zijn. De Soesterbergse vredesactivist Maarten Schaafsma reageerde fel op de opmer kingen van de kolonel en wees er met name op dat het oorlogsgeweld in de wereld wordt gevoed door de enorme wapenproduktie. Hij betitelde in dat verband de nieuwe helicopters op Soesterberg als "dure monsters" en vond dat het geld daarvoor beter besteed kon worden aan de opleiding van burgers tot vaklieden en artsen. De discussie speelde zich vervolgens voornamelijk af rond de vraag of een echt vredesbeleid wel of niet verder (of dieper) moest gaan dan "humanitaire" ondersteuning. Volgens Volwater was rechtstreekse hulp een eerste stap, maar moest er vervolgens ook steun worden verleend bij het (opnieuw) opbouwen van de samenleving. "Dan zul je ook naar inhoudelijke antwoorden moeten zoeken." Als criteria voor een succesvol gemeen telijk vredesproject noemde Volwater begrippen als welvaart, "welzijn en de mocratie. "Daarna moet je praten over de werkvormen." Een ander pleitte voor steun aan het vredesonderwijs (o.a. de speciale leerstoel in Utrecht), waarmee volgens hem meer aan preventie gedaan zou kunnen worden. Marshall-hulp Van Walsum zag ook wel wat in een soort Marshall-plan voor ex-Joegosla vië, omdat de "democratie" volgens hem nergens aanslaat als ze niet gepaard gaat met een verhoging van de levensstan daard. Iemand uit het publiek vond dat er alleen samenwerking gezocht moest worden met gemeenten waar etnische groepen naast elkaar in vrede leven. "En laten de nationalisten dan maar in hun vet gaar smoren." Na de pauze kwamen vier vertegen woordigsters van de vredesgroepen, de Dende Wereldgroep, Vluchtelingenwerk en Amnesty International aan het woord, resp. de dames Hukema, Smit, Langenbach en Blok. De vraag was vooral wat er nu in Soest zou moeten gaan gebeuren, maar de dames beperk ten zich tot een uitvoerige opsomming van bestaande activiteiten, die de meeste toehoorders bepaald niet onbe kend in de oren konden klinken. Alleen algemene bestuurszaken ;n als plaatsver- >mmissie. egenwoordiger van ap Soest. f de advocaat van rechtswege jning is en dat hij 'aard wordt in zijn onze brief d.d. 21 eren wegens rcingsplan )r de cie. ROVW ter PART TWO oners van de n; ulders afwijzen; Fitness Promotions del van concept- de hoogte stellen. ffing verleend. FESTOON DUTCH enen voor de 3g Klaarwaterweg conceptbrief be- RAVENS GATSBY grond verklaren a stand laten; inshanden. gebruik van de ad Birkstraat 101 'an meubels en de bovenverdie- CATH. HEFFNER MICHELLE BRAX lings. Nieuwe

Soester Courant | 1996 | | pagina 5