ARE LIKj rdij zone "KIM ON" {299 299 Van der Huchtschool adopteert kind D66: Inspraak over verkeersplannen gericht aan dovemansoren Tot ziens bij "KIM ON" Wiüihi'jüUi'i üjjü: Drukke dagen?... ACTUEEL! Kabel Soest biedt 't minst, f' maar vraagt niet weinig... weer een an klant 37?° I OPINIE I "^Woensdag 6 maart 1996 SOESTER COURANT Volkskrant-onderzoek wijst uit: J GEZONDE HOOFDHUI SHOP 6010938 £HION 6017756 IHARD 6013990 WEEKAANBIEDING eefn,ielertLeSaladierookP«- vn?H?„VUSf18'°° en 19-°» Afrika staat centraal in twee themaweken Snelkraak in brillenwinkel Paaspakketten voor Polen inleveren KWALITEIT BEWIJST ZICHZELF! kom naar feeneem- Centrur Chinees - Indisch Meeneem - Centrum Diverse heerlijke komplete gerechten v.a. f 10,- per persoon! Spaar voor 1x gratis eten. de bekende Chinees op de Nieuweweg 60 - Soest Telefoon: 602 46 31 t WIJ BESTAAN 10 JAAR! KAPSALON MARIE-CLAIRE Dinsdag 12 maart is onze zaak de gehele dag gesloten i.v.m. grote opknapbeurt. The Talk of the Town Soesterberg vrij! Blaupunkt CC-825 video-8 camera Autoradio met afneembaar front PAGINA 7 iEen van de lezers van de Soester Courant, dhr. Strobosch, maakte pns vorige week attent op een verge lijkend onderzoek naar de "kabel", dat onlangs in de Volkskrant werd gepubliceerd. Soest komt er niet al te best af. De Volkskrant ging na hoe duur het abonnement op de kabel is in zo'n 50 Nederlandse gemeenten. De verschillen zijn hoogsiopmerkelijk. Gouda komt er het best van af, want de televisiekijkers Ikunnen dajar kiezen uit maar liefst 38 tv- kanalen en ze betalen daarvoor een maandelijks standaardtarief van f 10,65. Het duurst is Ede, waar men f 26,70 per maand kwijt is voor 37 zenders. -In Dordrecht betaalt men f 22,03 voor 24 zenders. Voor de rest lopen de tarieven nogal uiteen. Soest behoort met een maandelijkse abonnementsprijs van f 17,11 volgens het Volkskrant-onderzoek qua prijs tot de middenmoot, maar biedt van alle onderzochte gemeente het minste aan tal kanalen: 20. De heer Strobosch is ervoor gaan zitten en heeft berekend dat men in Gouda per kanaal maandelijks f 0,28 kwijt is. In Dordrecht is dat f 0,92, en als je het op die manier bekijkt is Soest - met z'n geringe aanbod - zelfs behoorlijk prijzig te noemen: f .0,85 per kanaal per maand. Uit het Volkskrant-artikel is op te ma ken dat de kabeltarieven - ook zonder de introductie van het omstreden Sport net - jaarlijks stijgen. In 1989 was de gemiddelde abonnementsprijs f 12,-; inmiddels is dat f 18,- per maand, dus vijftig procent meer! Destijds werden er gemiddeld zo'n 17 zenders aangebo den; dat zijn er intussen 27. Greatest Hits '96 tenne Prima verzamel CD met de toppers van dit moment Marco Borsato, Coolio, Celine Dion e.v.a Normaal 44,95, alleen deze week CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO - 3764 BH Soest - Tel. 035 eenhoffstraat 15 601 21 32 r en. kan er worden gezorgd - IJ} f1"' ?n aPriI viert de trai- r worrtJeh:Janê.bestaan' maat ■nd bmnenkort meer over 'lrkel JJn overigens weer taar en0, Üge 8erecbten ver- huïsbezo°rgde0fWarmeêereCh" Na de krokusvakantie adopteert de Van der Huchtschool aan de Libel via het Foster Parents Plan een Afri kaans kind. De leerlingen van de bijzonder neutrale basisschool zor gen voor het geld. Bij een zaak aan de Smitsweg is zondag morgen om tien over half vijf een snel kraak gepleegd. De daders vernielden een ruit en gristen een onbekend aantal zonnebrillen uit de vitrine. Op vrijdag 15 maart, van 17.00 tot 22.00 uur, is er weer gelegenheid om (paas)pakketten voor familie, vrienden of kennissen in Polen in te leveren bij de fam. De Groot, Di Lassostraat 40. De pakketten worden in Polen aan huis be zorgd. Er zijn regelmatig nieuwe adres sen van hulpbehoevende Poolse gezin nen beschikbaar. Het maximale gewicht is 25 kilo. De kosten zijn f 7,50 per pakket plus f 2,50 per kilo. Informatie: tel. 6024377. straat 133 'n woning met op de begane n tevens zelfstandige woon- nKelvoorzieningen, scholen en 3 grond; garage, 2 kamers, keu- oucheruimte, toilet en hal. 1e n' sn balkon aan voor- iohVj, 2 9rote slaapkamers Badkamer met ligbad en toilet. I JPartement, schitterend g©' ccidenteerde parktuin van 'J?s met z-W-ligging, ber- js m parkeergarage, eigen -sentatieve hal en lift. schuifpui naar terras, Jkeuken, 2 ruime slaapka- stendoucheruimte, 2 toilet- artement bevindt zich op winkelcentrum en in de di- •en fraai natuurgebied. Het college hoort de burgers wel aan, maar luistert gebrekkig. Naar de fractievoorzitters van vooral PvdA en CDA wordt echter perfect geluisterd. De belangrijkste veran dering in de plannen na de in spraak: de aanleg van de parallel weg (die volgens onderzoek geen prioriteit had) wordt versneld! D66 schreef in zijn verkiezingsprogram ma over verkeer: terugdringen groei automobiliteit; terughoudendheid bij Beg nieuwe wegen; beter benutten ide wegen; doorgaand verkeer :n uit woonwijken; meer aandacht voor voetgangers en fietsers; hoge prio riteit voor verkeersveiligheid. Het motto: niet meer maar beter! Rondwegen Nadelen van nieuwe rondwegen: ze los sen problemen niet op, ze verleggen de problemen en creëren zelfs problemen; ze zijn peperduur; ze trekken doorgaand niet-Soester verkeer aan; ze tasten op ove wijze het landschap aan; ze leiden tot meer autokilometers en dus tot meer ervuiling; ze leiden op den duur tot ebouwen binnen de ring. lebben nieuwe rondwegen voordelen? let kenteken-onderzoek verwacht nau- velijks voordelen van nieuwe rond wegen. Het oordeel van de rapportage ST221: Parallelweg: deze oplossing heeft geen prioriteit, ze heeft maar beperkt effect en op bepaalde punten worden de pro- Dlemen zelfs groter. Rondweg (van het CDA): deze oplos- sing moet worden ontraden, ze is duur en trekt problemen aan. Nieuwe rondwegen zijn slechte oplossin gen. Ze werken niet omdat ze voorbij- i gaan aan de aard van het probleem. I Wat zegt het College in december '95 over het probleem van de. verkeersaf wikkeling rond het winkelgebied van de Van Weedestraat? "Het probleem is een doorstromingsprobleem, veroorzaakt door in- en uitparkeren, laden en lossen langs de rijbaan, spoorwegovergang vier keer per uur." Een magere probleem omschrijving, die niet gebaseerd is op onderzoek. We vinden geen enkele na dere analyse over: wie zijn die doorstro mers en wanneer en in welke mate doen zich de problemen voor? Van Weedestraat Wie stromen door de Van Weedestraat? Uit de rapportage van de N221 blijkt dat in de spitsuren het doorgaande ver keer voor ongeveer 20% verantwoorde lijk is voor de doorstroming; buiten de spits zijn deze percentages veel geringer. Twee conclusies dringen zich op: 1. Doorgaande niet-Soesters vinden het probleem in de Van Weedestraat zelfs tijdens de spitsuren niet erg groot want het percentage doorgaand verkeer neemt toe. 2. Het overgrote deel van het auto verkeer door de Van Weedestraat be staat uit Soester verkeer. Als er een probleem is, dan veroorzaken we zelf ons probleem. Hoe ernstig is het probleem? De onder zoeken geven alleen kwantitatieve gege vens over het doorstromende verkeer. Hoeveel voertuigen per etmaal etc. Geen enkele informatie over de aard van de problemen bij de doorstroming. Eigen onderzoek op alle mogelijke tij den op het traject Van Weedestraat- Burg. Grothestraat (vanaf het Chinese restaurant bij de Emmalaan tot aan het postkantoor is ongeveer 1 km.) laat zien dat: 1. doorstroomtijden variëren van 1 xh tot 4 minuten (hetgeen correspondeert met een gemiddelde snelheid van resp. 40 en 15 kin. per uur inclusief stoplichten). 2. Het overgrote deel van de ritten (ook in de spits, ook op zaterdag) verloopt zonder problemen. Oponthoud deed zich hoofdzakelijk voor op de zaterdag en in mindere mate in de spitsuren. Bij een lange file (ong. 300 m) is de fiets even snel als de automobilist. 3. Het doorstroomprobleem is een rela tief klein probleem voor automobilisten. Het is geen probleem voor fietsers. Al mijn fietstochtjes over hetzelfde traject kwamen globaal uit op 4 minuten. 4. Het probleem wordt voornamelijk veroorzaakt door illegaal laden en los sen en in- en uit parkeren. Ook is er een probleem als je achter de wagen van de vuilnisophaaldienst zit. Goede oplossingen Goede oplossingen houden eerst en vooral rekening met de aard van de pro blemen. Voorbeeld: als er in de gang van het gemeentehuis een opstopping van passerende raadsleden ontstaat doordat er een vitrine in de weg staat, dan laten we de raadsleden niet bui tenom lopen maar zetten we die vitrine opzij. Goede oplossingen zijn: 1. Het beter benutten van de bestaande capaciteit van wegen (niet meer maar beter). Knelpunten dienen te verdwijnen om het doorstromen te bevorderen. Het parkeren moét (gedeeltelijk) uit de Van Weedestraat; laden en lossen en stallen van fietsen kan dan op de vrij komende ruimte; strenger handhaven bij overtre den is noodzakelijk. 2. Het verminderen van het verkeers aanbod: a. door het doorgaande verkeer te ont moedigen deze weg te nemen. Door langere doorstroomtijden worden alter natieven aantrekkelijker; b. door Soesters aan te moedigen tot vaker de fiets te nemen. (Dit kan men bevorderen door een reeks van maatre gelen: verbetering en veiliger maken van fietspaden, betere stallingsmogelijk heden bij winkels en busstations, maat regelen om diefstal te voorkomen, auto luwe woonwijken en een fijnmazig net werk van voorzieningen zoals winkels en scholen in de wijken. Een grote Albert Heijn plannen aan de rand van Soest is dan ook planologisch onverstandig); vaker gebruik te maken van het open baar vervoer en flankerend parkeer beleid. D66 wil helder naar de burger zijn. Wij moeten inzien dat wij zelf als automo bilist het probleem veroorzaken, dat wij zelf als consequentie af en toe wat in de auto moeten wachten (de vervuiler be taalt); dat het niet eerlijk is om de medeweggebruiker die wel op verstan dige manier en op verstandige tijdstip pen met de auto gaat winkelen op te la ten draaien voor gigantische investerin gen; dat geld, dat wordt uitgegeven aan wegen, niet kan worden uitgegeven aan andere basale voorzieningen, en dat een mentaliteitsombuiging noodzakelijk is. 3. Het bevorderen van de verkeersvei ligheid door het terugbrengen van de snelheid, rotondes i.p.v. stoplichten, goede oversteekbaarheid voor voetgan gers en fietsers. Slechte oplossingen Slechte oplossingen zijn: 1. Nieuwe infrastructuur, want die trekt doorgaand verkeer aan; verlegt de pro blemen (Burg. Grothestraat, Stadhou derslaan, Noorderweg, Soestdijk worden drukker): kost Soest veel geld (waar schijnlijk meer dan begroot i.v.m. te ver wachten planschade); tast het polder landschap c.q. knotwilgengebied aan; verduistert de relatie vervuilen-betalen; biedt hoogstens tijdelijk verlichting. Nieuw asfalt slibt t.z.t. ook weer dicht. D66 is dan ook tegen de aanleg van: een ontsluiting van de AH op de Stadhouderslaan, een parallelweg, een rondweg (een fly-over van het CDA is helemaal ridicuul) of een dorpsrandweg. 2. Soestdijk open. Dit was een verkie zingsleus die destijds voor bepaalde par tijen goed heeft gewerkt. D66 vindt ech ter uitvoering nu een slechte zaak. Het resulteert (dat toont onderzoek) in meer doorgaand verkeer door de wijk, dit is strijdig met het uitgangspunt van het beleidsprogramma 94-98; en leidt tot nieuwe onrust. De verkeersdruk op de Van Weedestraat wordt groter. Dit zal zeker het geval zijn als de nieuwe AH op de Stadhouderslaan wordt ontsloten. De situatie in Soestdijk is nu in even wicht. Evenwicht moet je bewaren. Er is echter een gevaarlijk probleem nl. de bussen die op de Korte Bergstraat- Hellingweg tegen het eenrichtings verkeer inrijden. Dit probleem moet door omleggen van de route worden Dinsdag 12 maart kan Soest weer in spreken over het verkeer. Hopelijk wordt er ditmaal beter geluisterd. Mis schien moeten we vragen of de hele Soester bevolking een uitspraak mag doen over dit ingrijpende besluit! Wim Roest (D66). Daarmee houdt de school de herinne ring levend aan de twee themaweken, waarin Afrika centraal stond. "We had den er al eerder over gesproken en nu was het weer actueel. We willen iets blijvends van deze themaweken hebben en dat lijkt nu te lukken. De reacties waren enthousiast en per kind gaat het maar om een minieme bijdrage. Dit sluit natuurlijk uitstekend aan bij onze huma nitaire doelstelling," zegt onderwijzer Mast. In de afgelopen twee weken leerden de kinderen van de Van der Huchtschool veel over onder meer het klimaat, het milieu, de cultuur en de politiek in Afrika. De educatie en creatieve activi teiten werden donderdag en vrijdag af gesloten. Op donderdag kwamen meer dan honderd ouders naar de Libel om in het schoolgebouw mee te doen aan een speurtocht. Met de kinderen moesten ze vragen beantwoorden. Wie de juiste ant woorden gaf, kwam uiteindelijk uit op de slagzin 'Redt het tropisch regen woud'. De ouders konden meteen alle werkstukken bekijken in het tot oer woud omgetoverde schoolpand. Mast: "Het was erg gezellig en druk, maar het ging ons met name om de be trokkenheid van de ouders. Óp deze manier hebben we een brug geslagen tussen school en thuis." Afrikaans getinte spelletjes werden vrijdagmorgen gedaan. Er werden teams gevormd met van elke groep één leer ling. Samen liepen ze een Afrikaanse estafette, legden ze een puzzel van een tropisch regenwoud, dansten ze de limba, speelden ze met stokken of werk ten ze met zand. Verschillende scholie ren hadden zich voor de gelegenheid uitgedost in traditionele klederdrachten en natuurlijk ontbraken de 'Safari- gangers' niet. ONGELOOFLIJKE AANBIEDING ZONNESTUDIO Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 035 - 601 99 91 Ieder huisje heeft z'n kruisje, elke gek heeft z'n gebrek, ieder gezin z'n zorgen kind, en Soest heeft Soesterberg. Er zijn tegenwoordig heel wat gemeenten in Nederland met twee of meer afzonder lijke dorpen onder één bestuur, maar ik denk dat er niet veel zijn waar - tussen zeg maar het hoofddorp en het bijdorp - zo'n grote barrière bestaat. Dan heb ik het niet over de zogenaamde bult, die Soest en Soesterberg het uitzicht op el kaar ontneemt, maar over de psycholo gische Himalaya tussen Soesters en Soesterbergers, waardoor het lijkt of ze in twee verschillende continenten wo nen. Soesterberg is het zwarte schaap in de Soester kudde en het geeft van zijn be staan op niet mis te verstane wijze blijk door een constant en aanhoudend gemekker, vinden we in Soest. En we zijn hier - laten we dat even vaststellen - toch echt wel wat gewend. In Soest dringt van de andere kant van de bult eigenlijk vooral lawaai door. Zijn het geen straaljagers, dan zijn het wel helicopters, maar wat het oor van de meeste Soesters vooral teistert is de aan zwellende stroom van gegrom, gemok en gemopper dat uit het dorp op hen af komt. Het is nooit goed of het deugt niet. Nu staan Soesterbergers er onder an dere om bekend dat ze altijd meteen beginnen te protesteren als het ze niet zint - wat tamelijk vaak het geval is - dus de eerste tegenwerping zal wel zijn dat we dat gemopper in Soest helemaal niet kunnen horen, omdat we aan deze kant van de bult toch doof zijn. Volgens mij is dat ook wel een beetje zo, maar dat komt dan door die Chinooks. Volgens mij kicken de meeste Soes terbergers trouwens wel een beetje op dat zielige gedoe, ofschoon ze volgens mij alles hebben wat elk ordentelijk Nederlands dorp begeert: een dorps huis, een sporthal, een bibliotheek, een politiepost, een postkantoortje, win kels, scholen, kerken, kroegen, patat- kramen, bejaardenhuizen, dokters, tandartsen, wijkzusters en ga zo maar door - zo'n beetje alles wat wij in Soest óók hebben maar helaas met veel meer mensen moeten delen, vrees ik. Oké: ze hebben geen zwembad en geen voetbalclub (meer), maar verder kan ik in de gauwigheid niks bedenken dat aan het geluk van Soesterberg ontbreekt, behalve misschien een eigen burge meester, want wat volgens mij de Soesterbergers vooral dwars zit is dat ze geen zelfstandige gemeente zijn en zich door Soest altijd niaar behandeld voe len als een kolonie, een satelliet, een wingewest, zeg maar zoiets als wat Suri name vroeger voor Nederland was: een plek waar je hoogstens naartoe gaat om de kannibalen en koppensnellers te overtuigen van de voordelen van het ware geloof en de wilde heidenen met spiegeltjes en kraaltjes zo ver probeert te krijgen dat ze je niet aanstonds al in een kookpot stoppen om je - al dan niet met huid en haar - te verorberen. De vraag is natuurlijk: hebben ze in Soesterberg gelijk? Worden ze echt ach tergesteld, genegeerd, overgeslagen, ge discrimineerd en onrechtvaardig be handeld? Zijn het zielepieten, of zeur pieten? Ik weet het niet. Het is ook moeilijk vast te stellen, vrees ik. Wat me wel opvalt is dat de pijn vooral lijkt te zitten in het gebrek aan aandacht van de gemeente. En dan denk ik, sim pel als ik ben: dóe d'r dan wat an! Voer actie, pleeg verzet, kom in opstand, ga de barricaden op, predik de revolutie, bezet het gemeentehuis of verzin voor mijn part wat anders, maar in vredes naam: dóe iets! Roep bijvoorbeeld van daag nog de onafhankelijkheid uit. Het lijkt me niet waarschijnlijk dat het helpt, maar de beste en meest democra tische manier om iets in die richting te bereiken is natuurlijk, naar traditioneel Nederlands en inmiddels ook Soesters recept, een allereigenste Soesterbergse politieke partij. Als Soesterberg het écht zo moeilijk heeft met de onder horigheid aan Soest, dan ligt daar toch het begin van de verandering, wil ik maar zeggen. Laten ze dus zo snel mo gelijk een partij oprichten en zorgen dat ze d'r over twee jaar bij zijn als er weer verkiezingen zijn, want wat ouwe kankerpitten als Harry Witte en Johan Baks is gelukt, dat kunnen ze in Soesterberg toch zeker ook? Mijn advies aan Soesterberg is dus: richt een partij op met als primaire doelstelling de absolute en totale onaf hankelijkheid van Soesterberg. Je moet je doelen hoog stellen, vind ik. Die par tij heeft zó drie, vier, vijf zetels in de raad. Kandidaten zijn er zat: de zittende raadsleden Willem Blaauw en Wil Stekelenburg kunnen zich morgen al vast afscheiden van hun fracties om bij voorbeeld de SOF, het Soesterbergs Onafhankelijkheids Front, te vormen, en oud-gedienden als Kees Verheus en Joop Ebbers zijn nog maar zo kort weg dat ze direct weer kunnen aanschuiven. Ebbers kan dan gelijk weer wethouder worden, want door het opstappen van Stekelenburg en Blaauw verliest de coa litie z'n meerderheid, dus moet er toch een nieuw college gevormd worden dat dan onmiddellijk start met het losma ken van Soesterberg van zijn Siamese tweelingzuster Soest, met bijvoorbeeld Piet Pieren als de nieuwe burgemeester van het vliegdorp. De bedoeling moet dus zijn: de totale en eeuwige afscheiding van Soest, zo niet goedschiks dan maar kwaadschiks, want ik vind dat de SOF eventueel niet moet terugschrikken voor een beetje geweld, anders komt het natuurlijk niet serieus over. Zo'n partij moet dus met een voorzien worden van een gewa pende vleugel, de SOF-Army, kortweg SOFA (en als Odeon meedoet kan die zich meteen presenteren als SOFA- LATIDO of zoiets). Met zo veel defen sie in je dorp moet zo'n privé-Iegertje voor de Soesterbergers geen enkel pro bleem zijn, dacht ik zo. Het vergt alleen een beetje daadkracht. Ik bedoel: elke primitieve Afrikaanse volksstam heeft een legertje krijgers met pijlen en bogen, speren en kapmes sen, en ze gebruiken die spullen zonder bescheidenheid als ze hun buren een lesje willen leren, maar de Soester bergers - die je op z'n minst toch wel als half beschaafd mag beschouwen - zitten als het ware met hun krent op een pak huis vol modern wapentuig, dus ze heb ben de spullen voor het grijpen. Maar ja, het enige wat ze doen is mopperen. Dat leidt tot niks, dat is duidelijk, want het maakt geen indruk. Wat wel impo neert - dat zie je in de hele wereld - is een beetje behoorlijk wapengekletter. Dus: grijp de wapens, roof desnoods het Militaire Luchtvaartmuseum leeg, mo biliseer de Luchtmachtkapel en ronsel alvast een compagnie potentiële vrijheidsstrijders, die met persoonlijke doodsverachtingen de vaste bereidheid hun bloed te offeren voor de glorie van Soesterberg op zaterdagmiddag - als ze daar toch met weekendverlof zijn - al vast wat exercitie plegen op de Dumoulinkazerne, eventueel aange vuld met wat bajonetvechten en storm- baantjes op de Leusderhei, zodat ze straks geoefend genoeg zijn om de guer rilla met Soest aan te gaan. En ten slotte, om te laten zien dat ze misschien wel een SOF maar geen softies zijn, kunnen ze alvast wel een Dorpshuiscursus voor gevorderde bom men- en granatengooiers organiseren, zodat het iedereen in Soest duidelijk wordt dat ze in Soesterberg weliswaar het buskruit niet hebben uitgevonden, maar er deksels goed mee weten om te gaan... A.P. Radio Soest, 1.3.96 Met deze camera op de wintersport ontgaat u niets meer van het vakantieplezier en legt u alles haarscherp op video vast, voor nu en later. Met de 12x zoom kunt u zelfs de kleinste details feilloos registreren. Voor zeer dichtbij is er een macrostand. 4 program- AE functies zijn aanwezig voor het snel instellen van de meest voorkomende opnamesituaties. De camera heeft ook datum/tijd insert, audio/video fader, digitale mozaïk en handmatige tegenlicht compensatie. De camera is inclusief afstandsbediening, grote capaciteit accu, acculader netvoeding. Normaal 1699 voor televisie, video, camcorders, hifi- stereo, cd's voor persoonlijk advies en een stipte service voor betaalgemak bijv. Pincode binnen 8 dagen omruilgarantie voor installatie en instructie voor extra garantieverzekering tot 5 jaar Kenwood krc-2561 autoradio met volledig afneembaar anti diefstal front. Een hoog uitgangsvermogen van 4x25 Watt. Oerdegelijk cassettedeck met autoreverse. Goede reis. Normaal 399,- Steenhoffstraat 13a - 15 - Soest - Tel: 6012132

Soester Courant | 1996 | | pagina 7