BOSMAN Soester orgelbouwer krijgt de ruimte 'De emancipatie van de vrouw is ook in Nederland nog lang niet voltooid' Staaroperaties in m.c. Molendael nu ook in dagbehandeling H5ÜS Win een fiets ter waarde van fl. 1000,- bij aanschaf van een Atag HR-ketel Rabobank Soest-Baarn ACTUEEL j PAGINA 7 NEW0 B.V. SCHADE- REPARATIE Tweede fiets Bosman Sanidrome 06-0694». MET DE VAN BETER ATAG S UuWe Gujet' Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwaliteitsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie door Atag select-dealer 5 jaar all-in garantie 2 jaar gratis onderhoudscontract Ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met fl. 150,- milieusubsidie Werkend te zien op ons bedrijf Bosman Loodgieters b.v. - Soest/Eemnes - Bel gratis 06-0.22.22.11 SOESTER COURANT expert 0 SCHOEMAKER Lezing reumatoloog in De Speeldoos op dinsdag 19 maart PAGINA 6 WOENSDAG 13 MAART 1996 Creatieve avond Kath. Vrouwengilde Fa. Elbertse gaat naar Zuidergracht Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Jongens vinden oude handgranaat Internationale Vrouwendag in Soest VAKGARAGE Gosonderhovd Step Phaco-emulsificatie verkort genezingsproces Rabobank Ze zijn fantastisch geholpen, maar aan de hypotheekadviseur hadden ze nog het meest. ^geschikt voor bijna alle merken infolijn (bereikbaar tijdens kantooruren) i Voorwaarden: Bij aanschaf van een Atag c.v.-ketel ontvangt u een kanskaart waarmee u een fiets kunt winnen. Iedere 2 maanden wordt een fiets verloot. Deze aktie geldt van 1 jan. t/m 1 juni 1996. Gecertificeerd Waarborg- installateur Uw VISA dealer: Burg. Grothestraat 9, 3761 CJ Soest, Telefoon 035 - 601 03 44 De Reuma Patiënten Vereniging Baarn/ Soest heeft reumatoloog dr. Heurkens uitgenodigd. Hij zal op dinsdag 19 maart een lezing geven over "Osteopo rose, wat is dat precies?" De bijeenkomst wordt gehouden in De Speeldoos aan de Rembrandtlaan in Baarn. De aanvang is 14.30 uur, de toe gang is gratis. voning op goede winkel- labijheid van stadswinkel- snde parkeergelegenheid. 0 m2, keuken en toilet. Bo- illig onderhoud) leverd.: 2 n overloop. 2e verd.: 2 ka- Begane grond is verhuurd, huur. ry 98 de bungalow met diepe onligging. Bouwjaar 1993. 1 ni2. Een woonhuis met omfort, ruimte en licht, met schuifpui en zicht op 3 slaapkamers, badka- itekende staat van onder- ;prankelende woonomge- wandelgebied en de cen- sze bungalow een ruime Het Katholiek Vrouwengilde organiseert op dinsdag 19 maart een creatieve avond in gebouw Vogelzang, Parallel weg 7B. Bianca van Hofslot begeleidt de deelneemsters bij het samenstellen van lentestukjes. Daarvoor dient men mee te nemen een rode stenen bloem pot van 14 cm, een scherp mesje, een half blok oase en wat mooi groen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De kosten zijn f 5,-. Aan de Zuidergracht ging vrijdag middag de vlag in top bij het nieuwe pand van de fa. J.J. Elbertse Zn., de bekende Soester orgelbouwers die tot dusver hun domicilie hebben aan de Oranjelaan in Soestdijk. Eind april - als alles volgens plan verloopt - nemen de "orgelmakers sinds 1917" hun intrek in het nieuwe pand. Daarmee komt een einde aan een bij zonder stukje geschiedenis van Soest dijk, waar drie opeenvolgende genera ties Elbertse niet alleen een groot aan tal nieuwe kerk- en huisorgels hebben gebouwd, maar waar ook tal van instru menten werden gerestaureerd of anders zins speelklaar gemaakt. De naam Elbertse is onder orgelkenners in bin nen- en buitenland wijd en zijd ver maard. Hoewel er in de wereld ook wel orgel- fabrieken bestaan waar de orgel als het ware van de "lopende band" komen, is het bouwen van kwaliteitsorgels in de eerste plaats een kwestie van individueel vakmanschap. Dat is dan ook de kracht van orgelmaker J.G.M. Elbertse - Elbertse III - en zijn vier medewerkers. 'In je vingers' "Het is een heel gespecialiseerd vak, waarvoor in feite geen opleiding be staat," aldus Elbertse. "Het is iets wat je in je vingers moet hebben..." Orgel bouwers moeten niet alleen volledig op de hoogte zijn van de (klassieke) tech niek, maar ook beschikken over bijvoor beeld timmermansvaardigheden en in zicht in de muziek. Echte orgelbouwers zijn dan ook schapen met (minstens) vijf poten. Aan de Oranjelaan, achter het woon huis, staat wat sinds 1917 de orgel makerij van de firma Elbertse omvat: de werkplaats natuurlijk, en het kantoor, maar ook de houtopslag, het orgel magazijn en de machineloods. Sinds enkele jaren geleden werd een flink deel van de houtvoorraad opgeslagen in de voormalige kleuterschool achter Dar thuizen, die ook nog enige jaren onder dak heeft verleend aan de gemeentelijke dienst huisvesting. Nu Darthuizen z'n In de omgeving van de Stadhouderslaan hebben twee jongens vorige week een handgranaat gevonden, die volgens de politie nog afkomstig moet zijn uit de oorlog. Waar en hoe precies de knapen, 13 en 14 jaar en resp. afkomstig uit Soest en Baarn, de handgranaat hebben aangetroffen kon de politie niet zeggen, en evenmin of hij nog gevaarlijk was. De EOD zou het ding komen ophalen. De vlag in top en een heildronk op de nieuwbouw aan de Zuidergracht. Foto: Goos van der Wilt langste tijd in Soestdijk heeft gehad zocht Elbertse naar alternatieve moge lijkheden, maar die zijn aan de Oranje laan uiterst beperkt. Vandaar dat algauw de blik werd gericht op het nieuwe bedrijfsterrein in Soest, waar de firma Elbertse eind volgende maand naar toe hoopt te verhuizen. Daar krijgt ze de beschikking over een nieuw pand met zelfs twee werkplaatsen - een voor de orgels, een voor de pijpen - waar ook grotere orgel gebouwd kun nen worden. "Hier moeten we soms noodgewongen in stukjes en beetjes werken, wat veel tijd kost; daar kunnen we grote projecten in één keer aanpak ken," aldus Elbertse. Over de opdrachtenportefeuille hoeft de Soester orgelbouwer zich geen zorgen te maken. Vooral in Duitsland en Oost- Europa - bijvoorbeeld Hongarije - is een sterke toegenomen vraag naar orgels waar te nemen. De belangstelling gaat vooral uit naar kistorgels: kleinere, com pacte orgels die tot op zekere hoogte als "meeneem"-instrument voor koren kun nen fungeren. "Als we ze maken zijn we ze kwijt," aldus Elbertse. Klassieke tradities Omdat Elbertse een van de weinige orgelbouwers is die deze kunst nog vol gens de klassieke tradities beoefent is ook Monumentenzorg een van de groot ste opdrachtgevers. "Dan heb je echt de mooiste orgels," aldus Elbertse, "en dan weet je ook weer precies hoe je zo'n or gel moet bouwen." De moderne manier van orgels bouwen heeft in elk geval zijn voorkeur niet. "Als je gebruik maakt van plaatmateriaal, zoals triplex of meubelplaat, is niet perse slecht, maar dan laat je toch de traditie los. Dat wil len wij niet. Klassiek geeft altijd de mooiste klank; een metalen pijp kun je ook niet vervangen door een plastic exemplaar, want dat hoor je..." Met de ingebruikneming van het nieuwe pand gaat de geschiedenis van de firma Elbertse een nieuwe fase in. Jammer is wel dat vader J.B.M. Elbertse (Elbertse II), die het bedrijf leidde vanaf 1980, deze belangrijke mijlpaal niet meer kan meemaken; hij overleed een paar weken geleden. Orgels zullen er binnenkort niet meer gebouwd worden aan de Oranjelaan, maar aan de Zuidergracht wordt de inmiddels bijna 80-jarige tra ditie voortgezet. 53 en middenhuis (drive-in) gebouwde garage en tuin g. Winkels, scholen en uit deden in de direkte omge- obbykamer, garage en hal. ime living, keuken, balkon ijde, toilet en hal. 2e verdie- badkamer en overloop. Bij het kopen van een huis komt heel wat kijken. Het is dan ook prettig als u in zo'n spannende tijd op anderen kunt bouwen. Op onze hypotheekad viseurs, Jan Pol en Bernhard Dijkstra bijvoorbeeld. Die bekijken samen met u de vele flexibele hy- potheekvormen en lage rentetarieven. En luisteren naar uw wensen. Zodat u niet alleen een hypotheek kiest die bij u past. Maar ook in de toekomst Meer weten? Maak dan een afspraak met Jan Pol of Bernhard Dijkstra. Tijdens kantoortijden: 035 - 6096319, buiten kantoortijden: 035 - 6016748 (Bernhard Dijkstra) of 036-5225141 (Jan Pol). Met een hypotheekadviseur van de Rabobank sta je er niet alleen voor. Noteer vast in uw agenda! INFODAG WONEN 30 maart. KUNSTGEBITTEN en ties. Vrijblijvend aav, Tandprothetische praktijk i c i Mertens, Cantonlaan 9a Baarn. tel. 035-5414136 HUISWERKCURSUS. d, r LESSEN. Begeleiding bij hm schoolwerk en schoolprob men. Bel Tramei 6017089. Uitgekeken op uw donkeTTT ken MEUBELEN? Wij maken ze weer blank en als ntoSj Happy Meubel, tel ons 4946434 J WONINGINRICHTING voor al uw tapijt en vinyl, vitrage en overgordijnen. Zandvoortweg 63 Baarn Tel: 035-5421900 Voor grote en lichte aan alle merken auto's. Nijverheidsweg 11 Soest Tel. 035 - 602 71 23 Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven 035-601 9954 Vlet de aanschaf van het phaco- emulsificatie-apparaat kan oogarts S.M. Nijman in medisch centrum Vlolendael sommige staaroperaties in dagbehandeling doen. Dat bete kent dat de patiënt op de dag van de staaroperatie weer naar huis mag. Het nieuwe instrument maakt het mogelijk de lens, die troebel is ge worden door de staar, in het oog te verpulveren en in kleine stukjes op te zuigen. Hierdoor krijgt de patiënt slechts een zeer kleine wond. Inmiddels verricht dokter Nijman bijna een jaar de staaroperaties in medisch centrum Molendael met dit moderne apparaat. "Bijna alle vormen van staar kunnen hiermee geopereerd worden," vertelt de oogarts. "Tot nu toe zijn het altijd meerdaagse opnames geweest, maar door de ruime ervaring die ik het afgelopen jaar heb opgedaan met het nieuwe instrument is het nu in sommige gevallen mogelijk de operatie in dag behandeling uit te voeren. "Dat aantal neemt in de toekomst ongetwijfeld snel toe. De phaco-emulsificatie zorgt name lijk voor een korter genezingsproces." Vroeger bracht de oogarts de troebele lens geheel buiten het oog en moest hij een grote wond maken. Met het nieuwe instrument kan dokter Nijman de lens in het oog verpulveren en in kleine stuk jes opzuigen. Daarna brengt hij de kunstlens in en de patiënt houdt daar aan slechts een kleine wond van onge veer drie millimeter over. Voordelen "Doordat de wond kleiner is, vervormt het oog minder. Hierdoor is de herstel periode voor de staaroperaties aanzien lijk korter geworden. De wond is ook anders van vorm en dat heeft als voor deel dat de wond zichzelf verder dicht drukt bij bepaalde bewegingen van het lichaam. Bijvoorbeeld voorover bukken, persen en kracht zetten. Na een opera tie met de oude methode zijn deze be wegingen voor de patiënt verboden. Nu kan dit geen kwaad meer," aldus Nijman. "Bij de oude methode kan pas na drie maanden het glas in de bril aan de nieuwe situatie worden aangepast. Met de phaco-emulsificatie is deze periode teruggebracht tot drie weken. In deze periode is het zicht van de patiënt aan- Oogarts N.M. Nijman in Molendael aan het werk met phaco-emulsificatie. merkelijk beter dan met de oude me thode." Tot eind 1996 vinden alle operaties in medisch centrum Molendael in Soest aan de Soesterbergsestraat plaats. Daarna kan men voor operaties in dag behandeling en in meerdaagse opname in het verbouwde en vernieuwde zieken huis aan de Molenweg in Baarn terecht. Ook in Soest aan het Dalplein zijn dan operaties in dagbehandeling mogelijk. De tweede fiets is er uit! De door Bos man Sanidrome gehouden aktie heeft de tweede trekking van de zes te verloten fietsen gehad. De familie Brolman uit Baarn kreeg de fiets uitgereikt van dhr. Edwin Heij van Bosman Sanidrome. De familie Brolman dankte de fiets aan de aanschaf van een nieuwe ATAG HR cv- ketel en een compleet ingerichte badka mer. Bij de aanschaf van een ATAG HR ketel of een complete badkamer verloot Bosman Sanidrome een fiets onder de kopers. Ca. 75 vrouwen uit Soest hebben vorige week vrijdagmiddag in de raadzaal van het gemeentehuis de Internationale Vrouwendag (8 maart) gevierd. Dat gebeurde op initiatief van de Vrouwenraad met wat toespraakjes, muziek en een modeshow uit de Derde Wereld. Enkele organisaties - Vrouwen voor Vrede, Amnesty International, de Wereldwinkel en Vluchtelingen werk - presenteerden zich met een informatiekraampje. De Vrouwendag is in Soest zo langza merhand een bekend "instituut" met een tamelijk obligaat karakter geworden, waarin allang niet meer de strijdbare feministen zich laten gelden (als die in Soest ooit al present waren). Integen deel zelfs: de taal klinkt hier en daar nog wel een tikkeltje strijdvaardig, maar wat zich in Soest roert op het gebied van vrouwenorganisaties presenteert zich eerder ietwat gezapig dan gedreven. Het mocht dan ook geen verbazing wekken dat de Soester raadzaal op deze vrijdag middag in bezit was genomen door een schare tamelijk gearriveerd ogende, meestal wat oudere dames, die in elk geval niet de indruk wekten dat ze een vrije middag hadden moeten bevechten om naar deze spannende bijeenkomst te kunnen gaan. Ook de allochtone vrou wen waren opmerkelijk afvyezig. 'Aanrecht is onrecht' Terwijl er - ook in Nederland - toch nog heel wat te strijden valt voordat de emancipatie van de vrouw werkelijk vol tooid zal zijn. Dat was in elk geval de strekking van het betoog van de hoofs- preekster, mevrouw Ted Strop-Von Meijenfeldt - voorzitter van de werk groep mensenrechten van de landelijke Raad van Kerken - die het motto van de bijeenkomst ("Vrouwenrecht is mensen recht") zelfs vertaalde als "Het aanrecht is onrecht". Ze wees in dat verband nog eens op de eenzijdige rol, waarin de moderne samenleving de vrouwen nog steeds dringt. "Dan wordt maar één kant van je vrouw-zijn ontwikkeld; de andere kant krijgt geen aandacht en zo kun je je niet ontplooien als een compleet mens. Dat is onrecht," aldus mevrouw Strop. Ondanks de officieel beleden gelijkheid van mannen en vrouwen, zoals in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens,^ de praktijk her eij der in de wereld nog heel anders. Volgens Strop had dat o.a. te maken met het feit dat het recht - in de zin van staatsrecht en civiel recht - wordt bepaald door de machthebbers, en dat zijn doorgaans mannen. "Op papier lijkt het soms al heel wat, maar we zijn er nog lang niet," aldus Strop. Nog 475 jaar... Het feit dat vrouwen in Nederland in het algemeen weinig tekort lijken te ko men in vergelijking met hun zusters el ders in de wereld vond ze geen reden om het er verder maar bij te laten zitten. Van het werk in de wereld nemen vrou wen twee-derde voor hun rekening, van het inkomen echter slechts vijf procent en van het bezit zelfs niet meer dan één procent. "Die cijfers bepalen de agenda van de toekomst," aldus Strop. "Als de vrouwenemancipatie in het huidige tempo doorgaat duurt het nog 475 jaar voordat we volledige gelijkheid hebben bereikt." Ook in Nederland is het trouwens niet allemaal botertje-tot-de-boom als het om de rechten van de vrouw gaat. Vol gens recent onderzoek van de VN ("onze grootste fan", aldus Strop) heb ben vrouwen in Nederland een positie die neerkomt op 86% van de voorrech ten die de mannen genieten, al maakte Strop niet duidelijk waarin het verschil dan precies zit. Op de "Human Development Index" (die een indicatie geeft over het ontwikkelingsniveau op het gebied van onderwijs, gezondheid, levensverwachting, etc.) neemt Neder land weliswaar de vierde plaats in, maar als men alleen naar de positie van de vrouwen kijkt zakt ons land meteen naar de 20e plaats, aldus Strop. Ze schetste verder de moeizame strijd om in internationale verband officiële uitspraken op papier te krijgen over het geweld tegen vrouwen. Pas op de re cente wereldvrouwenconferentie in Peking was het bijvoorbeeld - na veel lobbyen - gelukt om verkrachting in oorlogstijd als een misdaad omschreven te krijgen en als gerechtvaardigd vlucht motief voor asielzoekers en vluchtelin- "Alleen daarom al is een Vrouwendag ook in 1996 nog hard nodig." Tevoren had Vrouwenraad-voorzitter Annie Donker de vrouwen verwelkomd met o.a. een kort huldebetoon aan Aletta Jacobs, de eerste vrouwelijke studente en huisarts van Nederland en voorvechtster van het vrouwenkiesrecht, over wie een recente film in roulatie is gebracht. De officiële opening was voor behouden aan wethouder Neks Blommers, oud-presidente van de Vrouwenraad, die de dames voorhield dat vrouwenrechten een mooie verwor venheid zijn, als de vrouwen er dan ook maar iets mee dóen. Complimentjes Blommers maakte - met een aardige woordspeling - duidelijk dat de moge lijkheden om iets met die rechten te doen bepaald worden door de vijf "weeën" (wie-wat-waar-wanneer-waar- om) en ze pleitte er dan ook voor dat vrouwen hun rechten volop zouden uit oefenen bij het vormgeven van de sa menleving, zoals de politiek, door zelf actief te worden of anderen te steunen. Van Blommers hoefden ze daarbij niet vies te zijn van complimentjes - "in te genstelling tot mannen vinden vrouwen dat best leuk" - en elke gelegenheid aan grijpen om te stimuleren dat vrouwen de kansen pakken die zich voordoen. "We worden niet persé als moeder of als echtgenote in de wieg gelegd," aldus Blommers, die emancipatie en het stre ven naar een gelijkwaardige positie om schreef als "hard werken". Geen aanhangsel "Peking heeft expliciet uitgesproken dat vrouwen recht hebben op hun eigen lijf en leven, en geen aanhangsel zijn van hun man of hun schoonmoeder." Met de in Nederland opnieuw aangezwen gelde discussie over het gezin toonde ze zich niet ongelukkig, omdat daardoor ook de machtsverschillen in "kleiner verband" weer ter sprake gebracht kun nen worden, zoals geweld en verkrach ting in de sfeer van het gezin. Speciale aandacht vroeg ze voor gevol gen van de overheidsbezuinigingen in de gezondheidszorg, waardoor veel werk is verschoven naar de thuiszorg-instellin gen. Veel vrouwen die daarin werk heb ben gevonden worden nu echter be dreigd met ontslag, waarna ze als flexi bele oproepkrachten een veel slechtere rechtspositie hebben en contracten moe ten afsluiten met degenen aan wie zij hun zorg "verkopen". De term "flexi-ar- beid" klinkt wel mooi, aldus Strop, maar gaat vooral ten koste van de zwakkeren.

Soester Courant | 1996 | | pagina 7